wilde daar graag blijven" xelse pianiste studeerde in conservatorium Georgië Tesseltoernooi voor laatste keer inclusief kamperen Verkoop koffie en koek voor water in India KORT TEXELS Elke folklorewoensdag in NH kerk: n lantaarn aagde test van wer en Zegers UIT HET POLITIERAPPORT Motorrijder ten val Vernielzucht Geslaagd Middenstandsdiploma Prijzen verloting 23 JULI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ■vatoriumstudente Rachel Barnard is terug uit Georgië. Ze laar een maand gestudeerd onder leiding van Temur Matu- ook op Texel bekende Georgische pianist, die al enige heeft opgetreden in Klif 12. Het is Rachel zo goed bevallen waarschijnlijk in januari voor een jaar naar Tbilisi vertrekt. heb ik drie dagen gelogeerd bij een andere leerlinge in Kutaisi, dat is de oudste stad van Georgië." Aardbeving De zware aardbeving die een ramp heeft veroorzaakt in grote delen van het land, heeft Rachel ook gevoeld. „Ik lag in bed te schudden. Nee, ik was niet bang, hoewel ik meteen doorhad dat het een aardbeving moest zijn. Pas de volgende dag, il gaf Maturelli recitals n Klif enkele leerlingen. De 21-jarige derdejaars studente aan het conservatorium in Amster- onder de indruk. „Ik heb Graaf van het Texel-Georgië benaderd of zij kon vragen jr met eens heen kon om te bijvoorbeeld na mijn exa- laturelli reageerde meteen en- ,Hij zei: kom gelijk maar. jat hij me een noot had ho rn. Dat vond ik toch te gek, eb eerst iets voorgespeeld, bij zijn aanbod." Taalprobleem i reisde Rachel af. Ze werd bracht in het gezin van een ran Maturelli. „Een 22-jarige waarmee ik het goed kon vin- sprak een beetje Engels en Ier een beetje Duits. De moe- k alleen Russisch en Geor- Joordat ze meteen werd nen in het gezinsleven leerde il snel wat woorden Geor- |k kan nu op de eenvoudige een klein kind iets duidelijk i de landstaal." aakte snel gewend aan het Georgië. „Ze staan laat op, jr of nog later. Bij het ontbijt alcohol gebruikt. Tot een uur studeerden de dochter des n ik. Ze hebben een piano en gel in aparte kamers, zodat niet stoorden. Na de lunch lust. Dat was wel nodig, was 43 graden!" Lesmethode jrie keer per week had Ra- op het conservatorium van e ging daar telkens samen huisgenote heen. „Je mag meisje niet alleen over lek, Amsterdam is veel ge- Van 17.00 tot 22.00 uur ze lessen in een grote groep. Ili besteedde om de beurt ïdacht aan ons. De lessen éél anders dan in Nederland, meier en veel meer op de gericht, niet zozeer op de no- maakte niet uit hóe je iets als het maar klonk zoals de g was." Net als in Nederland lp het Georgische conserva- ille componisten aan de orde, voorkeur voor Russische groter. „En Chopin staat er Ihet voetstuk waar hij in Ne- allang vanaf is gevallen." Professioneler ze in Georgië maar drie uur studeerde op de piano, tegen in Nederland, zegt Rachel in md meer te hebben geleerd lederland in een jaar. „Je aar intensiever begeleid. Er ok een professionele houding erwacht. Als je op 't Swee- n stuk niet uit je hoofd kent, het muziekpapier erbij. Daar ir, je zorgt maar dat je het iel geen les had werden er igen gemaakt, kerken en an- jenswaardigheden bezocht. I s prachtig, vooral het oude I el. Daar woonde de oma van lie, dus we kwamen er nogal gen het eind van de maand Rachel Barnard. blijven.... ..ik had er wel willen toen ik buiten de flat stond waar we woonden, drong het tot me door dat die wel eens had kunnen instorten." Op 8 juli keerde Rachel, met enige moeite terug in haar vaderland. „Ik wilde eigenlijk helemaal niet terug, maar ja, er zat niets anders op want mijn visum liep af. Op het vliegveld van Tbilisi bleek de kerosine echter op te zijn. Na lange wachttijden bleek tevens dat de vlucht van Mos kou naar Nederland niet door zou gaan. Ik kwam twee andere Neder landers tegen, waarvan eentje drin gend naar het ziekenhuis moest. We hebben tickets weten te bemachtigen van Finn Air naar Helsinki en daar- vandaar zijn we met de KLM naar Schiphol gevlogen." Komkommer Georgië staat er economisch slecht voor. „In Tbilisi is nog steeds niks te koop. En als er iets is, bijvoorbeeld komkommer, dan wordt daar ook me teen genoeg van ingeslagen voor een hele week. Toch heb ik er steeds heerlijk gegeten." In januari of misschien in juni vol gend jaar hoopt Rachel voor een lan gere periode naar Georgië te kunnen gaan. „Het probleem is alleen dat ik officieel niet mag worden ingeschre ven op het conservatorium daar en dat ik dus ook geen concerten mag geven. Maturelli probeert dat voor mij te regelen. Op 27 oktober komt hij trouwens weer naar Texel met stu denten voor optredens." Als Rachel terugkomt van het jaar Georgië kan ze in Nederland meteen examen doen voor het Sweelinck- conservatorium. „Of ik in de tussen tijd concerten ga geven? Dat weet ik nog niet hoor. Eerst hou ik even va kantie." arige automobilist uit Sibculo de Postweg een auto inha- wilde net met de inhaalma- beginnen toen zijn ger aangaf linksaf te willen e toerist remde zo hard dat door schoof, tegen een lan- il. Zowel de auto als de paal flink beschadigd. erenders Rien Brouwer en Ed sverden zondag goede s tijdens de kwart-triathlon Irecht. Brouwer eindigde als "lot een tijd van 2 uur 11 mi- 1 15 seconden, zijn beste sei- itatie. Zegers kwam als van de 120 gestarte atleten finish; zijn tijd was 2.33.36. loonden zich tevreden. „Er zit lande lijn in", aldus Ed Ze- i tijden werden enigszins d door het feit dat het onder- aihmen (in een kanaal) twee nieter langer was dan llijk. De wedstrijd vormde Huwer en Zegers de laatste aiding op de Texelse kwart- aind augustus. Is het jaarlijkse Tesseltoernooi van tennisclub Deuce niet levensvatbaar zonder dat daarbij de mogelijkheid wordt geboden om voordelig te kam peren vlak bij de banen? De ge meente wil dat aan deze in feite strijdig met de planologische regels zijnde kampeeractiviteit een eind wordt gemaakt. Het bestuur van Deuce meent dat het toernooi dan veel van zijn charme zal verliezen en houdt er rekening mee dat veel deel nemers dan niet meer van de partij zullen zijn. Dat zal mogelijk blijken uit een en- quete die onder de deelnemers van het Tesseltoernooi is gehouden en waarvan de resultaten nog moeten worden uitgewerkt. Wethouder Krij- nen heeft onlangs kritisch gereageerd op deze volgens haar tendentieuze enquete, maar volgens voorzitter Bob Coutinho heeft Deuce niets anders gedaan dan een afspraak met de ge meente nakomen. Met wethouder Barendregt is namelijk overeen geko men dat Deuce de behoefte aan het kamperen bij de tennisbanen zou on derzoeken en ook zou worden nage gaan of de tennissers op een andere manier onder dak gebracht kunnen worden. Geslaagd Net als bij meerdere grote sporteve nementen op Texel gaat het bij het Tesseltoernooi niet alleen om tennis. De meeste deelnemers laten zich ook trekken door het „gemoedelijke rand- gebeuren" en daartoe hoort het ge zamenlijk kamperen op het Naast koffie zijn er ook kaarten en speldjes te koop. Mevrouw Keesom helpt hier enkele geïnteresseerde toeristen, de familie Van Dijk uit Amers- aangrenzende sportveld. Daar ston den de afgelopen week maximaal zo'n 29 tenten. Deuce-lid Henk Hin fungeerde er als gelegenheidskamp- baas en de sanitaire en andere voor zieningen waren er in de vorm van een toiletwagen en de naburige ac commodatie van Texelse Boys. In het verleden is deze situatie altijd „ge doogd", maar de touwtjes op recreatie-planologisch gebied worden nu strakker aangehaald In september gaat Deuce met het gemeente bestuur in gesprek over deze zaak. 180 deelnemers Het zesde en laatste kampeerten- nistoernooi was overigens weer zeer geslaagd. Zo'n 180 tennissers (waar onder 16 b-spelers, dus van de Ne derlandse subtop) uit alle delen van het land hebben acht dagen lang sportief strijd geleverd onder vrijwel voortdurend goede weersomstandig heden. Er werden zo'n 220 partijen gespeeld. Daarmee zijn tevens de grenzen van dit toernooi aangegeven. Nog groter kan het niet omdat er niet meer banen beschikbaar zijn. Bij het tournooi waren 60 Texelse spelers betrokken, waarvan enkele tot de fi nales wisten door te dringen en daar soms ook nog wonnen. Zo wonnen bij het heren dubbel D Marcel Boo gaard en Simon Brand, bij het dames enkel C Gretha Beijert en bij het he ren enkel D Hans Boswijk. Niet win nende Texelse finalisten waren R en H. de Boer (heren dubbel 35 plus) en Gretha Beijert en Yvonne Middel (da mes dubbel C). Dat je je op de wekelijkse folklore- mark t in Den Burg kunt vermaken met een kinderdansgroep, miniatuur kermis, draaiorgel, dames en heren in klederdracht en demonstraties van oude ambachten, is algemeen be kend. Dat je 's woensdags ook kunt helpen om gevluchte Tibetaanse monniken in een Zuidindiaas klooster van een waterleiding te voorzien, zal echter bij weinigen bekend zijn. Een groep dames van vier kerken in Den Burg spant zich deze zomer in voor dit goede doel. Elke woensdag zijn ze te vinden in de Ned. Hervormde kerk aan de Binnenburg. De kerk is een oase van rust in Texels drukke residentie. Als je van het portaal de kerkzaal binnengaat, merk je pas goed hoe druk de men senmenigte op straat was. De meeste bezoekers treden binnen om dat ze de toren willen beklimmen. Het kost maar een gulden en klim en uitzicht zijn de moeite waard. Soms staat onderaan de trap een lange rij en moeten de mensen een klein half uur geduld hebben voor ze naar bo ven mogen. Om de tijd te doden ne men sommigen een kijkje in de kerkzaal en drinken koffie, geschon- Een 17-jarige jongen uit Enschede merkte vrijdagavond dat uit zijn (af gesloten) tent op De Krim een bank- pasje uit een tas was gestolen. Het moet tussen 11.00 en 21.15 uur zijn gebeurd. Dezelfde dag werd een witte vouwfiets, merk „Di Blasi", ont vreemd van camping Kogerstrand. De 49-jarige eigenaar uit Keulen had de fiets (nieuwwaarde DM 800,-) achter zijn teht neergezet. Ook de racefiets van een 31-jarige man uit Den Hoorn werd gestolen. De niet afgesloten fiets (wit; merk Raleigh) werd woensdag tussen 15.00 en 18.00 uur weggehaald bij een horecagelegenheid in de Her enstraat. Twee dronken jongens van 19 jaar uit resp. Bodegraven en Ede vermaak ten zich in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half vier op een cam ping bij De Koog met een bierkratje dat ze hadden gestolen. Ze kregen een proces verbaal. Een deel van de ..Deuce-camping" aan de rand van het vlak bij de banen gelegen Texelse Boys-veld ken door één van de dames aan een tafel achterin de kerk. De twee acti viteiten staan los van elkaar; het to ren beklimmen gaat uit van de Ned. Hervormde kerk, het koffie schenken van de interkerkelijke vrouwencon tactgroep. Ongeveer zestig vrouwen van hervormde, doopsgezinde, gere formeerde en roomskatholieke huize nemen 's zomers bij toerbeurt plaats achterin „de grote kerk". Thermometer Naast koffie en zelfgebakken koek, cake en taart, is er voor de jongere bezoekers limonade verkrijgbaar. Op een tafel zijn fraaie kaarten en speld jes te koop, vervaardigd door oud- Texelse Irene Maas. De verkoop wil deze zomer nog niet zo vlotten. De „spaar-thermometer" achterin de kerk wijst 7750,- aan, aanzienlijk la ger dan het gemiddelde van de voor gaande zomers. „In een seizoen met donkere woensdagen kwamen we tot een score van 74.400,-. Vorig jaar, toen het een mooie zomer was, haal den we 73.500,-. Bij minder mooi weer blijven de mensen langer in de kerk hangen en drinken er koffie. Als de zon schijnt, zit men liever op een terrasje", vertelt mevrouw Bep Kee som. Ooit hoopt zij de hoogste ther mometerstand, 76.700,-, te bereiken. Ook de stille momenten weten de Geen hulp. Een inwoner van Alme- re, die zich woensdagnacht in be schonken toestand aan een glas verwondde, weigerde hulp van de ge waarschuwde dokter en ambulance. Hij liet wel toe dat vrienden van hem een pleister plakten op de flinke snee. De volgende dag, nadat hij was ontnuchterd, excuseerde hij zich bij de politie voor zijn slechte gedrag. Vals kenteken. Een 48-jarige auto mobilist uit Eindhoven had een letter van zijn kentekenplaat veranderd in een andere letter, om zo controles van de politie en de motorrijtuigenbe lasting te ontduiken. De politie ont dekte deze vervalsing en maakte proces verbaal op. Baldadig. Twee toeristen uit Am sterdam en Almere werden door de politie betrapt op het uittrappen van een lantaarnpaal. Omdat deze het ge weld overleefde kreeg het tweetal slechts een boete. Kentekenplaten. Afgelopen week zijn van verschillende auto's in De Koog kentekenplaten gestolen. Ook werden aan verschillende wagens vernielingen gepleegd. Spijkerbroek. Terwijl een 16-jarig meisje uit Edam even bij de wasdro ger op een camping in De Koog weg liep, werd haar spijkerbroek van het merk Levis 501 uit de machine gestolen. Een 29-jarige motorrijder uit Vlaardin- gen kwam zaterdagmiddag op de Oosterenderweg ten val toen hij een voor hem rijdende bus wilde passe ren. Terwijl hij de inhaalmanoeuvre begon, week de bus echter ook naar links om in te halen. De motorrijder werd in de linkerberm gedwongen en viel, waarbij zijn vervoermiddel en zijn kleding licht beschadigd raakte. dames nuttig te maken, met het ver vaardigen van handwerk voor het goede doel. Zo worden bijvoorbeeld zwachtels gebreid voor melaatsen in de derde wereld. „Anderhalve meter lang, van katoen, gewoon rechtuit breien, 25 tot 30 steken breed", tipt mevrouw Keesom de lezers en leze ressen van dit verhaal. Bron Het klooster Sera wordt bewoond door 1700 monniken en is gelegen nabij een gemeenschap van Tibetaan se boeren en hun gezinnen. In stap pen proberen ze hun levensomstandigheden te verbeteren. Voor een ander project kregen de monniken al f25.000,- van De Wilde Ganzen. Ditmaal willen zij het systeem van watervoorziening uitbrei den, omdat de capaciteit van de be staande waterput tekort schiet. Er is een nieuwe bron gevonden, maar de financiële middelen om deze aan te boren, ontbreken. Wellicht dat de Texelse dames met enkele topdagen van vijftien liter koffie of méér een flink steentje kunnen bijdragen. De afgelopen dagen zijn opvallend veel vernielingen toegebracht aan geparkeerde auto's in De Koog. Tus sen vrijdag en zondag kreeg de poli tie negen aangiften binnen, merendeels betrekking hebbend op Duitse auto's die geparkeerd waren in de Plevierstraat en andere straten in dit deel van De Koog. Onder an dere kentekenplaten en ruitenwissers moesten het ontgelden. De politie houdt er rekening mee dat nog meer wagens zijn „behandeld". In Alkmaar slaagden met uitstekende resultaten voor het examen machine- schrijven; Tamara Kuyper; Marleen Heijne; Ben jamin Kikkert; Sjoukje de Vries (met lof); Marike Janssen; Rens Afman; Iwen Bruyn; Mathilde Jansen; Esther Kop; Ewoud Huisman; Matthijs Horn by; Jacco Sloover (met lof). Eén kandidaat kreeg een herexamen. Allen werden via de R.S.G. opgeleid, door Instituut Typotex volgens de normen van de V.S.L.M. In september start de nieuwe cursus. Voor informatie: A. Studulski, tel. 13323. Peter Haker slaagde aan de slagers vakschool in Utrecht voor het onder nemersdiploma slagersbedrijf. De volgende personen behaalden het middenstandsdiploma: A. van der Heide, M.C. Kuip, C.G. Hin, J. van der Kooi, M.J. de Jong, J.M. Haring- Plaatsman, M.H.J. Leijen-Werker, J.G. Kampstra, A.H.T. Smit, R.H. de Vries, M.A. Kleinveld-van Egmond. De cur sisten werden opgeleid door het IMO in Den Burg. De nieuwe cursus start op 20 augustus. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij F.R. Visman, tel. 18824. Bij de verloting in „Ons Huis" tijdens de rommeltjesmarkt in Den Hoorn op 18 juli zijn prijzen gevallen op de vol gende lotnummers: 315, 352, 411, 454, 531 en 546. Prijzen zijn af te halen bij Annemiek Zijm, Naalrand 11, tel. 19581, of donderdag a.s. tijdens de volgende markt. Spullen voor de rommeltjesmarkt, waarvan de op brengst is bestemd voor de restaura tie van het Ned. Herv. kerkje, zijn nog steeds welkom. Wie wat heeft op te ruimen, wordt verzocht contact op te nemen met F. Zwanenburg, tel. 19272, of A. van der Gaag, tel. 19383.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5