Cjvotn "ZwartsJex els in het litspraken in de mond gelegd" een sprake van misleiding nd Texels lamsvlees :xelse stichting beticht1 staurants van misleiding' en w zien de )odzaak niet in Gemeente wil verbod mobiel reclamebord k me relatienotagebieden wlees zou onder valse noemer worden aangeboden ojJtE L£-%. B en w willen urinoir terug op de Elemert Balletje balletje Uitspraak kort geding Rechter verbiedt uitgave kaart door Brügemann Verkrachter zit nog vast Bouwkombinatie afgewezen Schaterlachen bij Bassie en Adriaan CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10599 fEXELSE DONDERDAG 25 JULI 1991 •rtenties, abonnementen, etc. I De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, J2220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon !741. rktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Sraaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 COURANT Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36-25 01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 ;e stichting beticht restaurants van misleiding." Dit is de ionele kop van een artikel uit het blad „Missets Horeca", Ton Wesel uit Bergen van de Stichting Het Texelse j wordt geciteerd. De strekking van het verhaal is dat ge restaurants ten onrechte de term „Texels lamsvlees" menukaart zetten. Volgens Wesel zijn hem uitspraken in id gelegd die hij helemaal niet kan hebben gebezigd, en rectificatie eisen gaat hem te ver. Lamsvleesslager Goënga is het daar niet mee eens en onderzoekt de mo lden om middels een proces deze zaak recht te zetten. ide Stichting Het Schaap gaat een aantal iteurs buiten zijn loor Texels lamsvlees «nukaarten te plaat- lat kan nog niet," zegt csel. „Pas vanaf 1 juni Texels lam gecon- i worden." Lamsvlees v: Texelse rask pas vanaf juni op' de markt. De dieren lopen nu nog nictsvermoedcni in de wei mm wordr 3ndrr lamsvlees dan iA^Mkiamsvlces. irdt voor namens De Texels van dat eiland ko svlecs word sond kan als Texels kocht nter handel van lammeren die zijn van diverse rasse oorkomend is bi, olander, een kru Bakker juni wordt ander lamsvlees dan Texels lamsvlees. Mordt er gemakshalve voor- i zo luidt een citaat van We it artikel. „Klopt niet, dit heb gezegd", vertelt Wesel. „Ik n mei voor Radio Noordhol- interview gegeven over het msvlees en het werk van on- ing. Het artikel is daarvan af- ïaar de schrijver is niet sundig en daardoor zijn wat I hun verband gerukt. Het is iatiegericht verhaal geworden i nooit mijn intentie ge niet kunnen worden beschermd, kan iedereen gebruik maken van het pre dikaat „Texels", mits een product na tuurlijk van het eiland komt. In het geval van het lamsvlees zegt het echter niks over het ras. Wesel: „Daar bestaat wel eens verwarring over. De kwaliteit van het Texelse ras onderscheid zich in positieve zin van de rest, vandaar dat het in het be lang van de consument is om een speciale, beschermende benaming vast te stellen. Dat is waar de Stich ting Het Texelse Schaap voor ijvert." Keurmerk leografische namen wettelijk De stichting wil lamsvlees dat aan 9«n ons af welke noodzaak st om thans opnieuw tot '9 van relatienotagebieden ii". Aldus b en w in een i Gedeputeerde Staten, ij een voorlopige reactie ge le plannen tot uitbreiding elatienotagebieden op Texel. !9e schrijft te hebben veron- dat deze zaak definitief was na de aanwijzing van de ihieden in 1986. „De intentie lestijds gevoerde besprekin- en uw en ons college ging '''ik uit van het bereiken van Mh uil en/of thuis wilt voelen: W Restaurant 't Bikkdemenl Hm"3.m5MDeCMorp, 02220-16547 een definitieve begrenzing". In die mening werd men nog gesterkt door een brief van GS waarin ook sprake was van „definitieve" voorstellen tot begrenzing van de ralatienotagebie- den op het eiland. Slechts bij de Rogsloot zou nog een uitbreiding van ongeveer 60 ha mogelijk zijn. Het college schrijft dat de noodzaak om nu weer gebieden aan te wijzen wellicht duidelijk kan worden door te laten weten hoe het na de vorige aanwijzing in de praktijk is gelopen. Hoeveel beheersovereenkomsten zijn sinds 1986 afgesloten? Om hoeveel ha grond gaat het? Op welke delen van Texel is het beleid mbt tot rela tienotagebieden van de grond geko men? Waar heeft dat instrumentarium wel, niet of nog niet gewerkt en wat waren de ontwikke lingen in de reservaatsgebieden? „In dien er sinds 1986 binnen de vastgestelde begrenzingen geen of wellicht nauwelijks ontwikkelingen tot ondersteuning van het zg. relatie- notabeleid waar te nemen zijn, stel len wij ons op voorhand op het standpunt dat geen urgentie bestaat om thans tot uitbreiding van relatie notagebieden te geraken". Toen enkele GS-leden onlangs op Texel waren liet een van hen blijken dat een aanwijzing van relatienotage bieden tot wijziging van het gemeen- strenge eisen voldoet van een spe ciaal keurmerk voorzien: het lam moet 100 procent van het Texelse ras zijn, het moet op het eiland zijn geweid en niet eerder dan 1 juni zijn geslacht, zodat het de typerende en door kenners zo gewaardeerde pré- salé smaak heeft. De stichting is echter een „club in ruste". Wesel: „Dat betekent dat we momenteel niet zo hard aan de weg timmeren." Wel is er een bekende horecagroothandel in Breda, die op basis van eerder genoemde eisen lammeren betrekt van slager Aad van Heerwaarden. Deze grossier levert aan exclusieve restaurants in Neder land en België. Niet Texels? In het gewraakte artikel wordt gesug gereerd dat lamsvlees van vóór 1 juni niet Texels zou zijn, al staat het zo wel op de menukaart. „Onzin", zegt Wesel. „Je kan het hele jaar door lammeren van een jaargang Texels ras hebben. Natuurlijk heb je moeilij ke periodes. In het voorjaar, voordat de nieuwe jaargang er is, moet je zoeken naar geschikte „overhouders". Maar die zijn vaak al te zwaar en vol doen dus niet aan de strenge kwali teitseisen die wij hanteren. En in november, tijdens de bronsttijd, heb je een periode dat het lamsvlees vol gens kenners wordt overheerst door een typische penetrante schapen- geur." Volgens Wesel maken deze moeilijk heden het lamsvlees van Texels ras commercieel niet aantrekkelijk. Maar juist door de superieure kwaliteit er van te benadrukken, kan een gunsti ge prijs worden bedongen. „En dat kan een stimulans betekenen voor fokkers om het ras zuiver te houden. Die horecagrossier uit Breda heeft klanten genoeg die bereid zijn er ex tra geld voor neer te tellen." Hoewel dit alles nog aardig actief klinkt voor een stichting in ruste, staat de activiteit van het gezelschap waar ook het schapencollectief bij was betrokken echt op een laag pitje. „De agrariërs hielden de toeslag die de stichting vroeg voor promotie activiteiten liever in eigen zak. Maar zo'n twee jaar geleden zijn we toch weer voorzichtig begonnen. Het con tact tussen die groothandel en Van Heerwaarden is daar een gevolg van. Dat is een experiment." Volgens We sel is het niet de bedoeling dat dit een commercieel project wordt. „Ja, de slager en de agrariërs moeten er hun brood mee kunnen verdienen, maar we moeten het kunnen over zien. Het is zoeken naar de balans." Concurrentie? Willem Goënga, de Texels lams- vleesspecialist uit Den Hoorn is niet gelukkig met het artikel. Hij hanteert een eigen Texels lamsvleeskeurmerk. „Ik heb het aanhangig gemaakt bij de slagersvereniging, ik wil wèl een rectificatie. Er klinkt een vervelende concurrentie-ondertoon door in het stuk. Daar heb ik helemaal geen be hoefte aan. Ik ben goed bevriend met Aad van Heerwaarden, hij slacht ook voor mij. Ik wil dat zo houden. Goed Texels lamsvlees is het hele jaar door verkrijgbaar, al is inderdaad het vlees van het Texelse ras op z'n best na 1 Lees verder pagina 3 De gemeente blijft van mening dat een urinoir moet worden geplaatst aan de „doorbraak" van de Elemert, dus op de plaats waar het urinoir onlangs werd neergezet en kort daarop weer werd weggehaald. Nu echter zal de voorgeschreven procedure worden gevolgd, die zoveel tijd kost dat het urinoir er in elk geval niet voor vol gend jaar zal komen. Zoals be kend zijn de buurtbewoners fel gekant tegen het urinoir op de ze plek, maar volgens de be trokken ambtenaren zijn er ook voorstanders. Bij de komende procedure zullen voor en tegen tegen elkaar worden af gewogen. Reclameborden langs straten en we gen zijn meestal verboden. Om toch reclame te kunnen maken plaatsen ondernemers soms een wagen, waarop „toevallig" een reclamebord is geladen. Tegen zo'n mobiel recla mebord kan niet worden opgetreden, maar wat b en w betreft wordt de algemene politieverordening zodanig gewijzigd dat optreden wel mogelijk is. Het onderzoek naar de mogelijk heden van zo'n verbod zijn nog gaande. De gemeenteraad moet uit eindelijk beslissen. Tegen een andere vorm van „mobiel reclame maken" kan al direct een verbodsartikel in de algemene politieverordening worden opgeno men. Als de raad accoord gaat zal het straks verboden zijn om vracht wagens (van 6 meter of langer) lan ger dan 24 uur te parkeren op een parkeerterrein. Op deze manier kan een eind worden gemaakt aan het langdurig parkeren van truck/opleg gers die als opslagruimte en reclame object dienen. Voorbeelden zijn de vrachtwagens van Mantje en de Texelse Wolonderneming op het par- telijke bestemmingsplan leidt. Het college merkt nu op dat een bestem mingsplan het resultaat is van inte grale afweging en dat dit best kan leiden tot een afwijking van het rijks beleid. Dat heeft nog helemaal de aandacht niet gekregen. LEI Op de gevolgen van uitbreiding van relatienotagebieden voor economie en leefbaarheid op Texel, gaan b en w in hun reactie niet in. Ze willen af wachten wat de ervaringen met de eerder aangewezen relatienotagebie den zijn geweest en willen ook zien wat het onderzoek oplevert dat het Landbouw Economisch Instituut in opdracht van GS zal instellen. keerterrein aan de Keesomlaan. Excessen Het wordt ook verboden om zonder toestemming van b en w ,,de weg of een weggedeelte te gebruiken". Daar door kan wat worden gedaan- tegen uitstallingen van winkeliers op de openbare weg. Deze uitstallingen worden schadelijk geacht voor ver keersveiligheid en brandveiligheid. Al leen in geval van excessen zal echter worden opgetreden. Er staan nog meer wijzigingen van de algemene politieverordening op sta pel. Het spelen van het beruchte „balletje balletje" en andere gokspe len op straat wordt verboden door het volgende artikel: „Het is verbo den op of aan de weg met kaarten, geld, dobbelstenen of andere voor werpen om geld te spelen". De bepa ling is overgenomen uit de Amsterdamse algemene politieveror dening. Pitbulls De politie registreerde vorig jaar twee incidenten met pitbull terriërs. De be dreiging van deze al eerder officieel als „gevaarlijk" aangemerkte honden, wordt tegengegaan door een artikel waarin staat dat dergelijke honden op de weg of op terrein van een ander altijd kort aangelijnd en gemuilkorfd moeten zijn. Urineren Urineren op straat wordt strafbaar. B en w hebben voorgesteld het volgen de artikel aan de APV toe te voegen: „Het is verboden binnen de bebouw de kom op of aan de weg zijn na tuurlijke behoefte te doen buiten een daarvoor bestemde inrichting of plaats". Bewust blijft de mogelijkheid in stand om in het buitengebied wèl een plasje tegen een boom te doen. De president van de Arrondis sementsrechtbank in Alkmaar heeft gisteren uitspraak ge daan in het kort geding dat de VVV Texel had aangespan nen tegen Drukkerij Brüge mann inzake het uitgeven van een landkaart van Texel: hij verbiedt de gedaagde de kaart uit te geven of daaraan op een of andere manier mee te werken. Dat laatste houdt in dat de eerste eis van de VVV is toegewezen. Dat was niet het geval met twee andere eisen, wat betekent dat Brügemann het drukmateriaal en de voorraad kaarten met bijbehorend presenta tiemateriaal niet aan de VVV hoeft te geven en ook geen stukken hoeft te overleggen waaruit blijkt hoeveel kaarten zijn gemaakt en verkocht en wat de adressen zijn van wederver kopers en overige distributeurs. Bij het ter perse gaan van de krant waren de overwegingen die tot dit vonnis hebben geleid nog niet be schikbaar, ook de advocaten van de twee partijen hadden ze nog niet in handen. De 21-jarige man die ervan wordt verdacht in De Koog een 16-jarig meisje in een auto te hebben ver kracht, zit in verband met het onder zoek nog steeds vast in Alkmaar. Vandaag wordt beslist of de hechte nis wordt voortgezet. De uitbreiding van EcoMare zal niet tot stand worden gebracht door de Texels Bouwkombinatie die als laagste voor het werk had inge schreven. De Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland heeft gisteren een oordeel geveld dat erop neerkomt dat de Kombina- tie niet acceptabel is omdat zij op het moment van inschrijving niet voldeed aan de wettelijke vereisten. Dat betekent dus dat het beroep dat de Bouwkombinatie bij de Raad had ingesteld, is verworpen. Aanvankelijk was namens de opdrachtgever (Stichting Texels museum) ook aan gevoerd dat de Bouwkombinatie technisch, financieel en organisato risch niet in staat was dit werk uit te voeren, maar dat argument is inge trokken. Het ziet ernaar uit dat het werk van ruim 1,7 miljoen nu zal worden ge gund aan de Friese aannemer Draisma. In aanbidding voor zijn idolen Een hele zaal vol glunderende kin dersnoetjes genoot dinsdag en woensdag van het bekende duo Bas sie en Adriaan, die in de Burge meester de Koninghal optraden. De professioneel opgezette show zit vol echte clownsgrappen, die het jeugdi ge publiek van het tweetal is ge wend. Het kostte dan ook niet veel moeite om de zaal mee te krijgen in een daverend applaus en olé-geroep op commando. Het optreden van een goochelaar zorgde voor intermezzo's tussen de doldwaze momenten. Deze rustpun ten in het programma boeiden het jongvolk echter niet zo erg, al duur den ze niet zolang dat de aandacht voor het toneel helemaal verflauwde. Voor wie nog geen kans heeft gehad om de voorstelling te bezoeken: van avond is er nog één, aanvang 18.30 uur. Tevens is zondag tussen 19.00 en 20.00 uur een interview met het populaire duo te horen in het jeugd programma „Lokaal Kabaal" op Radio Texel.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1