men als nieuw eilandproduct? zelvlasteelt op Texel irug na dertig jaar MILI zakelijk }H viert feest met ;varieerd programma dagen sport en gezelligheid „Ratten, fretten, stormmeeuwen". Uit het politierapport Geld gestolen uit hotelkamer Kanovaarders naar ziekenhuis gebracht 06 - 022 60 33 Gemeentewerken wordt beter bereikbaar Gemeente weigert bij paal 28 surfschool ZDH mag tent zetten Nog plaats vrij in heteluchtballon DAG 25 JULI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 it eerst dit jaar wordt op Texel weer vezelvlas verbouwd, '.estiger jaren was het een geliefd product bij akkerbou- \3ar door de opkomst van de kunstvezels nam de belang voor linnen af. Door subsidies en promotie wordt <erd de vlasteelt opnieuw onder de aandacht te krijgen telers. Aardappelhandelaar Jan Boon uit De Cocksdorp ■ich op Texel sterk voor het veelzijdige gewas. neer teelten verdwijnen, voorbeeld, daar zijn zoveel ten van dat het niet meer >lijk is voor een agrariër om wen." Aan het woord is Hij vindt het jammer dat ixel in zulke gevallen gebruik maakt van de braakligrege- isidie vangen om niks met doen, dat is waardeloos, en wat anders inplaats van ssen die langzaam van het rdwijnen. Producten zoeken litzicht bieden. Vlas is daar Het is nu nog geen vetpot, is beter dan niksdoen." Verwerken in contact met het bedrijf uit Nagelen in de Noord- ir. Dit is het enige vlasver- jedrijf in Nederland, vorig iet door enkele akkerbou- ilashandelaren. „Er werd al- lat vlas in Nederland maar dat ging naar België. Gent zijn bekende verwer- isen. Flevovlas wil, met het werkgelegenheid, proberen n eigen land te houden. Dat )k aanmerkelijk in de trans- enkele Texelse agrariërs jewas te interesseren. Er ïectare aangeplant bij zeven Er is een afnamecontract met het Nederlandse verwerkingsbe drijf gesloten. Mummies Het vezelvlas biedt verschillende mo gelijkheden: de vezels kunnen worden gebruikt voor de productie van linnen en de zaadbollen met het lijnzaad worden gebruikt in de verfindustrie, als veevoer, of als natuurlijk medicijn (het heeft onder andere een laxeren de werkingl. De vlasteelt is erg oud, wel 5000 jaar. De bakermat is de Nijldelta in Egypte. Er zijn oude mum mies gevonden die waren begraven in linnen gewaden, gemaakt van een zeer fijne kwaliteit vlas. In 1905 werd de vlasteelt op Texel geïntroduceerd. Vlas groeit goed op grond die niet zo erg is verrijkt met meststoffen en die is op het eiland aanwezig. Vooral na 1935 nam de teelt een grote vlucht. Boon: „In tijden van spanning in de wereld was er veel vraag naar vlas. Er konden dan ook verschillende nuttige zaken van wor den gemaakt die in oorlogen nodig waren, zoals kleding, touwen en ten ten." Een bijkomende reden waarom het product zo in de lift zat was dat na '34 veel kolonieën werden af gestoten, waardoor er gebrek aan ka toen ontstond. Linnen bleek een goede vervanging. Het laatste hoogtepunt voor de vlas bouw kwam in de vijftiger jaren, ten tijde van de koude oorlog en de on lusten in Korea. Maar toen was het gebeurd: kunstvezels zoals nylon en draion werden uitgevonden. Deze konden goedkoop worden geprodu ceerd en verdrongen het linnen van de markt. Milieuvriendelijk Maar het vlas is terug. Jan Boon: „Op Texel werd vroeger altijd een zeer goede kwaliteit vlas verbouwd. Hoe fijner, hoe beter. Vlas verdraagt geen stikstof of andere mest. Het is een zeer milieuvriendelijk gewas. Op Texel is veel grond met weinig bo- demvoorraad, zoals dat heet. Daar naast zijn de condities hier goed. Oudere boeren zeggen: als je bieten met een hoog suikergehalte hebt, doet het vlas het ook goed. Dat is hier het geval." Nog een milieuvriendelijk aspect van vlas is dat er practisch geen onkruid- bestrijding hoeft plaats te vinden. Het gewas groeit erg snel en dicht op elkaar. Het verdringt het onkruid, dat daardoor afsterft. Na een jaartje vlas is de grond goed „schoon". Dauwroten Als de landschappelijk fraai ogende planten in ongeveer honderd dagen acht „palmen" hoog zijn geworden (afgeleid van handpalmen-red.), dat is zo'n 80 cm, dan worden ze geplukt. In vroeger tijden was het vlastrekken een ware martelgang voor de boeren. Momenteel gebeurt dit zware werk echter geheel machinaal. Loonbedrijf Grisnigt gebruikt een gehuurde ma chine, die tien hectare per dag aan kan. Met riemen wordt het vlas uit de grond getrokken. Het wordt in tx*i«n vwir»nxxiW»VN««J »jn O» rwdjki* Onder de kop: „Nesten sterns en vis- dieven geplunderd door meeuwen?", plaatste U in de krant van donderdag 18 juli j.l. een artikel waarin staat dat ik de stormmeeuwen (larus canus) verdenk van het leegroven van de nesten van de voor Texel zeldzame visdieven en dwergsterns. Staatsbosbeheer-medewerker Maar ten Stoepker, door U om zijn mening gevraagd, betwijfelt dit ten zeerste en verdenkt eerder de ratten en fret ten van het leegroven van de nesten. Ik erken de deskundigheid op flora- en faunagebied van Maarten, maar ben ervan overtuigd dat hij het mis heeft. Zelf loop ik toch ook al zo'n 40 jaar mee in de omgeving van Den Hoorn, waarvan 21 jaar als jachtop zichter. In de omgeving en bij de nesten van de sterns, heb ik in de af gelopen jaren tijdens het broedsei- zoen, nooit sporen van rat en fret kunnen ontdekken, echter ook geen verstoring door Mariniers van de Op een camping nabij De Koog werd dinsdagavond uit de tent van een jongen uit Hilversum een portemon nee met o.a. fbOO,- en een 0V- jaarkaart gestolen. Een inwoner van Den Burg deed aan gifte van vernieling van een net dat over een veldje aardbeien in De Mars was gespannen. De laatste tijd zou den er meer vernielingen zijn ge pleegd. Van een toeriste uit Oldenzaal werd op een Koger camping het foto toestel ontvreemd. Zij bewaarde de camera in haar tent. Ook een meisje uit Drachten rgakte op identieke wij ze een fotocamera kwijt. Een meisje uit Vianen deed aangifte van diefstal van haar giropas, die lag in haar tent op een camping nabij De Koog. Een stelletje dat logeerde in een hotel in De Koog heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van cheques, giropasje en een portemonnee met f250,-. De spullen werden ontvreemd uit de hotelkamer. De gedupeerden verklaarden dat de kamer bij het ver laten van het hotel op slot was ge daan en de sleutel in het daarvoor bestemde kastje was opgeborgen. Bij terugkomst hing de sleutel niet op zijn plaats. De kamerdeur was wel dicht, maar zat niet meer op slot. Het bleek dat er laden waren door zocht. De politie heeft de zaak in on derzoek. Joost Dourlein-kazerne geconsta teerd. Hoe de ruim honderd eieren en een groot aantal jonge sterns, in een paar dagen tijd, verdwenen zijn, is voor mij geen raadsel meer. Dat bleek toen ik samen met een op ons eiland vakantiehoudend lid van de Veld- en Milieupolitie (ook zeer des kundig), gezien heb dat in ongeveer een half uur tijd de nesten van twee sterns werden leeg geroofd, door de daar solitair levende stormmeeuwen, waarvan ik de populatie daar ter plaatse op tien stuks schat, dus in de omgeving van de kolonie levende sterns. Het is jammer dat de eieren en jongen van de dwergsterns en vis dieven werden opgevreten door de stormmeeuwen (specialisten dus). Hetzelfde geldt natuurlijk voor de nesten van al die kieviten, scho leksters, grutto's en tureluurs, die vroeger in de duinen en de Körhoek broedden. Die zijn natuurlijk stukge- maaid door de boeren Maar ja, zo gaat dat in de natuur! En zo blijft al les wat zeldzaam is dan ook werke lijk zeer zeldzaam. Ed Drijver Den Hoorn Gistermiddag moest hulp worden ge boden aan twee kanovaarders die onderkoeld waren geraakt. Ze wer den per ambulance naar het Gemini ziekenhuis gebracht. Het ging om cursisten van het Zeeka nocentrum, een jongen van 15 en een vrouw van 25. Ze lagen op het strand anderhalve kilometer ten zuid en van de vuurtoren. Twee instruc teurs van het Zeekanocentrum gingen naar Jaap Groen van de „Robbenjager" en vroegen om hulp. Ze verklaarden dat de 15-jarige jon gen een sterk vertraagde hartslag had en er blijkbaar vrij ernstig aan toe was. Via vuurtorenwachter Piet Stam werd de ambulance gebeld, die als gevolg van een misverstand eerst naar paal 28 reed. Met de terreinauto van Groen werden de slachtoffers van het strand gehaald, waarna de ambulance ze bij de vuurtoren kon overnemen. W Voor alle klachten over militair vliegverkeer(d)! Publ. Gemeente Texel Het vlastrekken was vroeger een ware martelgang voor de boeren. Tegenwoordig gebeurt het zware werk machinaal „zwaden" op het land gelegd om te „dauwrooten", een rottingsproces dat op gang moet komen door de inwer king van dauw of een bui regen. De vezel van de plant zit namelijk met pectine gehecht aan de houtachtige kern. Een bacterie, die goed gedijt bij rotting, zorgt voor oplossing van de pectine. Na een dag of tien wordt het vlas door een speciale machine gekeerd, zodat ook de andere zijde goed kan „dauwroten". Daarna wor den de zwaden geperst tot grote ron de rollen, zoals ook wel met hooi gebeurt. Van een hectare komen on geveer 30 rollen af. Strijkbout Dan gaat het naar de fabriek. Jan Boon: „De afzet van linnen is nog bepaald geen hoera-markt. Het is een natuurzuiver product en iedereen vindt dat prachtig, maar zodra het meer kost, wordt tóch gekozen voor de kunstvezels. Er is weinig geld voor promotie van linnen, terwijl de grote jongens van de kunststof geld zét hebben voor reclame. Als je het eco nomisch bekijkt kan een natuurpro duct niet concurreren met kunstmateriaal. Het moet nou een maal wat meer kosten omdat het productieproces duurder is." Volgens Boon heeft linnen nog een nadeel: het moet worden gestreken. „En de kopers kiezen vaak liever voor het ge mak. Tja, een kwestie van mentaliteit aanpassen, maar daar gaat tijd over heen." Nu rest uiteraard de vraag hoe een aardappelhandelaar in de vlasteelt verzeild raakt. „Ik doe al jaren in aardappelen, dus ik weet hoe de agrarische sector ervoor staat. Nu kun je zeggen: laat die boeren het maar uitzoeken. Maar zo ben ik niet. Natuurlijk doe ik het ook voor mezelf, ik ben geen filantropische instelling. Maar we moeten met z'n allen een oplossing zoeken en zo de agrarische sector op Texel op peil houden." De vlasteelt op Texel is geslaagd. Komt het linnen dat ervan wordt ge maakt nog terug naar het eiland? Boon: „Als een nieuw Texelproduct, bedoel je? Misschien. Zo ver zijn we nog niet." wordt de dag besloten met een feestavond in de grote feesttent, met levende muziek van de band „Cheers". Notaris Boswijk verricht die avond de trekking van de jubileumlo terij. Prijswinnaars zullen persoonlijk bericht ontvangen, maar kopers van een lot zijn uiteraard welkom om zelf de trekking bij te wonen. Oud-internationals De wedstrijd Texelse selectie tegen Oud-internationals begint zondag om 16.00 uur. Jeugd tot en met 15 jaar kan gratis kijken, ouderen moeten f 7,50 entree betalen. Voorafgaand aan de wedstrijd (15.00 uur) houden Texelse jeugdvoetballers een wedstrijdje penalty schieten. Bij goed weer zal het tijdens de festi viteiten mogelijk zijn een ballonvaart te maken (f250,- p.p.) of een tan demsprong te wagen. De inschrijving is bij Goënga Supermarkt in Den Hoorn. Voor spoedeisende werkzaamheden buiten de normale werkuren, wordt voor gemeentewerken een stand by regeling getroffen. Het gebeurt nogal eens dat 's nachts of in het weekend een dringend kar wei moet worden uitgevoerd omdat anders een gevaarlijke situatie onno dig lang blijft voortbestaan. Voorbeel den zijn het verdwijnen of defekt raken van putdeksels, het uitvallen van verkeerslichten of het door ee/\ verkeersongeluk vellen van een licht mast. Voor het melden van dergelijke gevallen kan men gebruik blijven ma ken van nummer 12510, maar via antwoordapparaat en semafoon wordt men straks met de dienstdoen de gemeentelijke werkman verbon den. Vroeger draaide telkens dezelfde man voor dergelijke klusjes op. Joris Lamens uit Amsterdam mag geen brandingsurfschool stichten op het strand bij paal 28. B en W hebben de vergunning gewei gerd op grond van de Nota Kleine Watersport waarin staat dat bij de strandslagen paal 9 en paal 28 geen watersportactiviteiten worden ge vestigd. Dit heeft te maken met het feit dat bij beide strandslagen een stuk strand voor naaktrecreatie is ge reserveerd. Het overblijvende gedeelte is daardoor al extra druk, zo wordt geredeneerd en dan is de drukte die door een surfschool wordt veroor zaakt ongewenst. De Rijkspolitie te Water heeft wel gunstig geadviseerd over de surf school van Lamens, maar - zo menen b en w - dit advies geldt voor de vei ligheid in het algemeen en niet voor de plaats. Tijdens de vier dagen durende jubi leumfestiviteiten van het 60-jarige ZDH, aanvang a.s. donderdag, kan worden meegevlogen met een hete luchtballon. Het imposante gevaarte zal bij gunstig weer tegen de avond opstijgen. Ook de voorbereiding op een ballontocht is een interessant schouwspel; ballonvaarder Ton Kur- vers heeft ongeveer een half uur no dig om de ballon te vullen met hete lucht. De windrichting bepaalt vanaf welke plaats de bollon opstijgt en in welke richting hij drijft. Wie Texel eens op deze bijzondere wijze wil be kijken, moet vooraf een plaatsje re serveren bij de supermarkt van Goënga in Den Hoorn. Kosten per persoon bedragen ?250,-. niging Zwaluwen Den ter bekend als ZDH, viert week het 60-jarig bestaan eest dat drie dagen in emt. Vrijdag 2 augustus srlei activiteiten op het in, een dag later wordt een ernooi gehouden met aan- en feestavond en zondag 4 vormt de wedstrijd van se selectie tegen de Oud- nals de aantrekkelijke af- an het jubileum. ind aan het evenementen- ia wordt zaterdag a.s. een lehouden in kantine „De Spil" op het ZDH-terrein. Een ieder die zich met ZDH verbonden voelt, is welkom van 19.00 tot 21.00 uur. Omdat donderdag a.s. de Texelse Landbouwdag wordt gehouden, staat Den Hoorn zelfs vier dagen achtereen bol van de activiteiten. Vrijdag scha kelt het dorp over op sport. Vanaf 12.00 uur is er op het ZDH-veld een spel-instuif voor het hele gezin. De onderdelen zijn touwtrekken, 4 tegen 4 voetbal en volleybal. Inschrijving kan zowel per team als individueel. Voor jeugd tot en met 13 jaar is er een spelspektakel met o.a. waterbak, zeephelling en springkussen. Ook niet-leden mogen deelnemen. Crossloop Daarnaast is op het terrein een kra ntenmarkt, rommeltjesmarkt en rad van avontuur, 's Avonds start om half acht de jubileumcrossloop (in schrijven vanaf 19.00 uur). Naast de bekende afstanden 1 km (miniloop), 4 en 8 km, staat ditmaal ook de ex tra lange afstand 12 km op het pro gramma. Bovendien zijn er meer prijzen beschikbaar dan gebruikelijk. Trekking loterij Zaterdag is het veld weer ontruimd, omdat voetbalteams een toernooi spelen, 's Avonds vanaf 20.00 uur Sportvereniging ZDH mag op zijn ter rein in Den Hoorn van 31 juli tot en met 5 augustus een grote tent plaat sen voor de viering van-het 60-jarig jubileum en voor de trekking van de jubileumverloting. Daar is eigenlijk een artikel 17 proce dure voor nodig, maar daarvoor is de tijd te kort. Dat komt omdat het aan vankelijk niet geheel duidelijk was op welke dagen de tent er zou moeten staan. Bij uitzondering wordt de ver gunning nu zonder procedure gege ven. Op aanraden van de gemeente heeft de voorzitter van ZDH omwo nenden gevraagd of zij bezwaar had den tegen de tent (waarin onder meer levende muziek ten gehore wordt gebracht) maar iedereen ging accoord.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7