Cjrocn ^wartsjexeh in het hart-, Helemaal eigen schuld in de Bouwcombinatie Nieuwe regels noodcamping voldoen tegen verwachting Nog voor geen gulden schade tuur Texels Museum verdedigt zich: Stom... MmM nder (21) dood rommerongeval aar heeft geluk actor-ongeval Diefstal uit auto Mooi strandweer.... w Alles over het conflict EcoMare-Bouwcombinatie: - voorgeschiedenis de standpunten oordeel Raad van Arbitrage Sportvereniging ZDH viert 60-jarig bestaan. Sri Engelse ambassadeur bezoekt Landbouwdag in Den Hoorn. Sri Topdrukte voor boot maar geen wachttijden. Ingrid van Lubek vijfde in EK. Schorsingsverzoek Langeveld afgewezen Tent afgebrand CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10600 DINSDAG 30 JULI 1991 irtenties, abonnementen, etc. De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (2220 12 741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741 ,uiten werktijd man, Pater Witteplem 27. Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01 742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los H,20 iwcombinatie Texel heeft het helemaal aan zichzelf te wij zij niet in aanmerking kwam voor de bouw van de uit- g van EcoMare. Zij voldoet niet aan de wettelijke igseisen en heeft de gelegenheid om daar alsnog voor te voorbij laten gaan. Door een foutieve handeling van de aannemers gaat een belangrijk deel van het werk aan de werkgelegenheid voorbij... il het bestuur van de Stich- jls Museum gistermiddag jdens een persconferentie in bedoeld om de kritiek te gen die er de afgelopen we- weest op de gang van za- le aanbesteding, ekking was dat het bestuur chitekt vanaf het begin heb- oogd Texelse aannemers bij ikt te betrekken en dat zij emers wel degelijk in staat werk te volbrengen. Toch de brief waarin de combina- meegedeeld dat het werk haar zou worden gegund dat de combinatie niet be roer voldoende technische, a en organisatorische kwali- aarmee, zo werd gistermid- elegd, werden niet de n individuele aannemers be- aar de combinatie, die we- ontbreken van de vereiste in feite niet bestond en dus kon beschikken over de ge- kwaliteiten. De termen wa- tstreeks en om juridische ontleend aan het Uniform edings Reglement 1986 dat :e aanbesteding gold. lestuur dat had uitgelegd [krant erom vroeg, zou er niet ischudding zijn ontstaan. De eden hadden echter af- n geen enkel commentaar te lang de kwestie in behande- bij de Raad van Arbitrage. Nederland een gebruikelijke handelwijze, maar daardoor bleef de indruk dat het museumbestuur de Texelse aannemers (die wél mee werkten aan publiciteit) niet voor vol aanzag, weken lang onweersproken. Dat leidde tot vrij verbitterde reactie's bij de politiek maar ook bij het pu bliek. Er waren zelfs mensen die hun lidmaatschap van de Vrienden van de Zeehondenopvang opzegden en direc tie en bestuur van EcoMare kregen op straat de nodige verwijten naar het hoofd geslingerd. Omvang Voor het bestuur was een van de „randvoorwaarden" bij de bouw was dat het werk, als het enigszins kon, gegund zou moeten worden aan een Texelse aannemer of een aannemer die bereid was met Texelse onderaan nemers te werken. Andere uit gangspunten waren dat de aannemer het werk binnen het vastgestelde krappe tijdschema moest kunnen uit voeren en dat - gezien de beperkte middelen - een zo laag mogelijke aan- nemingsprijs uit de bus moest ko men. Besloten werd daarom drie goede aannemers van het vasteland uit te nodigen alsmede de Texelse Bouwcombinatie. Meerdere aanne mers van Texel werden door de stich ting in staat geacht het werk uit te voeren. Het werd echter niet zinnig gevonden om bijv. zeven aannemers uit te nodigen, mede met het oog op de kosten (elke inschrijver heeft recht op een rekenvergoeding). Het oog viel op de combinatie, die bedoeld was voor het uitvoeren van werken van „enige omvang". Nog belangrijker was dat men van die combinatie een lagere prijs verwachtte dan van indi viduele aannemers omdat zij door hun samenwerking goedkoper zouden opereren door van eikaars personeel en machinepark gebruik te maken. Daarmee was de kans dat de combi natie als laagste uit de bus zou ko men en het werk dus op Texel zou blijven, het grootst. De Bouwcombi natie liet „gretig" weten het werk te willen uitvoeren, maar wees er te vens op dat de combinatie was be doeld voor grote werken zodat het volgens haar in dit geval beter was individuele bedrijven uit te nodigen. Het bestuur van de Stichting Texels Museum koos echter toch voor de Bouwcombinatie „Omdat dit een be tere en eerlijker keus was. Tenslotte was de bouwcombinatie, gezien de eigen omschrijving van haar omvang en know how een prachtige partner, die het werk goed zou kunnen uit voeren en het gaf een goede kans dat het werk op Texel bleef. Het bestuur verwachtte dat de combina tie tot een scherpere prijs zou komen dan de individuele aannemers". Ten onrechte Hoe het verder ging is bekend. De bouwcombinatie bleek niet te vol doen aan de eisen en moest worden afgewezen, hoewel de combinatie tot op de dag van de aanbesteding zijn erkenning in orde had kunnen maken. Op het aanbod van Jaap Drijver om het werk aan hem te gunnen, werd niet ingegaan omdat het verboden is het werk te gunnen aan iemand die niet heeft ingeschreven. Het mu seumbestuur: „De bouwcombinatie heeft ten onrechte ingeschreven en is daardoor volledig zelf verantwoorde- Lees verder pagina 5 de 21-jarige Guido Wokke Hoorn in de nacht van ig op donderdag op de rweg met zijn bromfiets uit vloog en dodelijk veronge- niet met zekerheid vast te let onderzoek van de tech- cherche van de rijkspolitie rover geen uitsluitsel. De n overleed, vermoedelijk na het ongeval, aan zware ie verwondingen. wal gebeurde in de bocht na Zuidhaffel, omstreeks r. Wokke was met zijn op weg naar Den Hoorn; hij de weg in plaats van op het In de bocht reed hij recht- belandde tegen de wal van links van de weg. Een arts ter vast dat hij vrijwel direct overleden. Het slachtoffer tbolen in het riet van de on- tot, waardoor het lang duur- jarige Texelaar moest zater- ambulance naar het zieken- rden gebracht, nadat hij bij mheden op een terrein aan "•eg bekneld was geraakt bij Hor-ongeval. De verwondin- ^n zich vrij ernstig aanzien, ilen achteraf mee. Het bleek °nt een diepe vleeswond been; na behandeling in het 'te kon de man nog dezelfde huiswaarts keren. eer, een bollenboer, was om- wart over een 's middags 1 afgeslagen tractor weer vaat te krijgen. Dat gebeurde u'P van een andere tractor, ''oor zijn broer. Toen de 'en de twee tractoren in !t zijn broer per ongeluk de schieten, terwijl de tractor Shelling stond. De man raak- '0r beklemd tussen beide "voertuigen. de voordat hij werd gevonden. Pas donderdagochtend om ongeveer kwart voor elf deden twee fietsers de ontdekking. De technische recherche heeft geen remsporen aangetroffen. Onderzoek aan de (opgevoerde) bromfiets wees uit dat de achterrem defect was, maar dat hoeft niet te betekenen dat dit de oorzaak van het ongeval is. De voorrem was namelijk in orde. Uit het rechterche-onderzoek wordt, volgens een politiewoordvoerder, evenmin dui delijk in hoeverre het lange bermgras een rol heeft gespeeld. Door het gras werd het schrikhek in de bocht ge- Uit een aan de De Wittstraat gepar keerde auto van een 30-jarige Oude schilder werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een bruin lederen porte feuille met rij- en kentekenbewijs ont vreemd. De auto was niet afgesloten. Het fraaie weer van afgelopen weekend zorgde voor een massale trek naar de Texelse stranden. Hoewel het gebruik van de fiets de laatste jaren is toegenomen, werden de par keerterreinen bij de strandslagen toch ook gevuld met blik, getuige bijgaande foto. Op het slag naar paal 28 stonden de auto's zelfs tot voorbij het huis van familie Koorn. De toe gangswegen naar de andere strandslagen boden bijna alle maal eenzelfde aanblik. Na de toelichting die het bestuur van de Stichting Texels Museum gisteren heeft gegeven, is aardig duidelijk wat er mis is gegaan bij de aanbesteding van de EcoMare-uitbreiding. De ge combineerde Texelse aannemers heb ben er niet tijdig voor gezorgd dat hun papieren in orde waren zodat bij voorbaat vast stond dat het werk niet aan hen kon worden gegund en dat zij ook bij de Raad voor Arbitrage bakzeil zouden halen. Heel stom en vervelend, maar dat feit alleen zou op Texel niet zoveel heisa hebben ge geven. Dat gebeurde wel door de manier waarop de afwijzing van de combinatie onder woorden werd ge bracht. Letterlijk werd geschreven dat de combinatie niet beschikte over voldoende technische, financiële en organisatorische kwaliteiten. Wat kan daarmee anders bedoeld zijn dan dat de combinatiepartners onbekwaam warenZo kwam het dan ook bij iedereen over en het is een beetje kinderachtig om de krant de schuld te geven van de commotie die daar door - volkomen begrijpelijk - ont stond. Pas gisteren is meegedeeld dat die krankzinnige omschrijving rechtstreeks is ontleend aan het des betreffende reglement en om juridi sche redenen l!?)is gebezigd. Waarom is dat niet even door het bestuur gezegd toen de krant erom vroeg? Het bestuur heeft dat niet ge daan omdat was afgesproken dat geen enkel commentaar zou worden gegeven zolang de affaire nog in be handeling was bij de Raad van Arbi trage. Dat is in Nederland gebruikelijk en de zin ervan is dat een onafhan kelijke rechter niet onder druk moet worden gezet door een openbare dis cussie tussen de bij het geding be trokken partijen. Een wettelijke zwijgplicht is er echter niet. Het bestuur heeft zich wat dat betreft heel keurig, maar niet practisch ge dragen. Nu jammert het over de volkswoede die is opgewekt en over de schade die EcoMare daarvan on dervindt, terwijl het onweer met een korte mededeling die de rechtsgang in geen enkel opzicht zou hebben be lemmerd, onmiddellijk bezworen had kunnen worden. Niet bevredigend is de vraag beant woord waarom het bestuur en/of de namens het bestuur optredende ar chitect zo nodig met de Bouwcombi natie in zee wilde terwijl de combinatieleden dat zelf niet wilden omdat hun „luchtige" organisatie is bedoeld voor Inogl grotere projekten. Het was het bestuur dat voor hen uitmaakte dat zij in combinatiever- band het laagst zouden kunnen in schrijven en dus de grootste kans hadden het werk te krijgen. Dat moe ten ze toch zelf wetenAchteraf is trouwens gebleken dat een individue le Texelse aannemer als laagste uit de bus kon komen. Misschien zou het ook anders zijn af gelopen als de stichting met een plaatselijke architekt had gewerkt die de eigenaardigheden en kwaliteiten van de lokale aannemers kent en hen voor die ene onbegrijpelijke stommi teit had kunnen behoeden. Maar ook dat is achteraf praten. Laten we ons maar troosten met de gedachte dat de Texelse werkgelegenheid door de jongste ontwikkelingen niet is ge diend maar de Texelse cultuur wel: we hebben er een mooi onderwerp bij voor Ouwe Sunderklaas. Frits Langeveld, eigenaar van disco theek De Toekomst in De Koog, moet bij geconstateerde geluidsoverlast een dwangsom van f15.000,- beta len. Dat is het resultaat van een uit spraak die de Raad van State gisteren heeft gedaan. Langeveld had schorsing aangevraagd, maar de Raad van State wees dit van de hand. Nadere details over deze zaak volgen in de krant van donderdag. deeltelijk aan het oog onttrokken. Voorheen werden de bermen twee maal per seizoen gemaaid, nu slechts eenmaal. Een boze Hoornder heeft in middels het gras ter plekke met een zeis gekortwiekt. Twee jeugdige vakantiegangers uit Heiloo zagen zondagmiddag hun tent op camping Kogerstrand geheel in vlammen opgaan. Diverse goederen gingen bij de brand verloren. Eén der jongens had een gasaanste- ker gevonden, die nog redelijk vol was, maar lekte. Hij nam de aanste ker mee naar de tent en even later ontstond brand. Het tweetal bleef zelf ongedeerd en wist nog wat kle ding te redden. Veel andere spullen werden echter verwoest, zoals een koffer, fototoestel, luchtbed, slaap zakken, horloge, cassettebandjes en OV-jaarkaart. VS. W- ;,Vv Xvv-. Van agressief gedrag op de noodcamping is dit jaar geen sprake. Hoewel de noodcamping het afgelopen weekend de grootste drukte tot nu toe kreeg te verwerken, loopt het als een trein. Te gen alle sombere verwachtingen in voldoen de strenge regels die aan de kampeerders worden opgelegd uitstekend. Voor de meesten kan een plekje worden gevonden op de reguliere kam peerterreinen. Van een agressieve stemming is dit jaar totaal geen sprake. Beheerder Cees Maas: „Er is zelfs voor nog geen gulden schade aangericht." Omdat de kampeerders op de nood camping vorig seizoen nogal wat overlast veroorzaakten, zijn dit jaar strenge regels ingesteld. Eén ervan is dat men maar één nacht van de voorziening gebruik mag maken. Als daarna geen plekje op een ander ter rein wordt gevonden, rest de bezoe kers niets anders dan de boot naar huis te nemen. De mensen tonen in de meeste gevallen begrip. Maas: „Alleen sommige buitenlanders roe pen al gauw 'scheisse'...." De noodcamping zou aanvankelijk al leen zijn geopend van 16.00 uur 's middags tot 10.00 uur 's ochtends. Op dat tijdstip moesten alle kampeer ders eraf zijn. „Dat hebben we de tweede dag dat we in bedrijf waren al bijgesteld om praktische redenen. Om 10.00 uur ligt de helft nog te slapen. We blijven nu tot 12.00 open en het lukt wonderbaarlijk goed om iedereen voor dat tijdstip te laten ver trekken. Tot nu toe houdt iedereen zich eraan", aldus Cees Maas. Twee nachten? Bij wijze van hoge uitzondering heeft wethouder Barendregt dit weekend toestemming gegeven kampeerders twee nachten op de noodcamping te laten blijven. „Het komt namelijk voor dat mensen aan het begin van het weekend komen, in de hoop een plekje voor één of meerdere weken te vinden. Als er datzelfde weekend niks vrij komt, maar op maandag weer wel, lopen die mensen dat mis omdat ze na één nacht weg moe ten", verklaart de wethouder, die be nadrukt dat het om een eenmalige uitzondering gaat. „Ik moet het van daag nog in het college bespreken. Als de politiek het er niet mee eens is, gebeurt het niet weer." De politie was niet zo te spreken over deze uit zondering. „Er is, zonder ons te pol sen, voorbij gegaan aan alle afspraken die wij hebben gemaakt", aldus een woordvoerder. „Onze groepscommandant Moeskops zal hierover nog wel een hartig woordje wisselen met het gemeentebestuur." Verwijsfunctie Als de noodcamping om 16.00 uur wordt geopend, staat er een lange rij mensen klaar om te worden inge schreven. Bij deze taak wordt Cees Maas geassisteerd door zijn vrouw Toos. Hij houdt telefonisch contact met de campings of ergens een plaatsje vrij komt. Op volgorde van binnenkomst worden de gasten doorverwezen. Ook dat loopt goed. „Het kost wel veel telefoontjes. Lang niet alle cam pings houden zich aan de afspraak om meer jeugd op te nemen. Maar er zijn gelukkig ook positieve uitzonde ringen. Bloemwijk bijvoorbeeld en en- Lees verder pagina 3

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1