(.ovüm Rechter vertrouwt op resultaat ademanalyse Dorpscommissies formei erkend als spreekbuis Celstraf en rijontzegging voor drankrijder ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Stenengooiers aangehouden Geen pannekoek in pofferkraam Henk Noorlander in kunstcommissie Texels talent in Café Chantant Oud-Texelse schenkt gravure aan gemeente Zomeravondconcert: Engelse muziekgroep Adviestaken vastgelegd in een convenant Texelaars voor de balie PAGINA 4 TEXELSE COURANT DONDERDAG 1 AUGUST)] "7 ;-:-x i The Waytes komen van de Scilly eilanden, die bij het puntje van Cornwall liggen. Intussen nam de man een paar bor rels voor de schrik. Toen de politie arriveerde en de alcohollucht rook, verzochten ze hem mee te gaan voor een ademanalyse Volgens de advocaat was de scene in het politiebureau gedeeltelijk ook aan de politie te wijten. Mr. Bonsel: „De wachtmeesters hanteerden de apparatuur nipt goed. Mijn cliënt heeft driemaal hard geblazen, maar hield te snel op, wat te maken heeft met het feit dat hij CARA-patiënt is. Toen hij de vierde keer moest blazen, was hij het zat." Deze opmerking werd door de Texelaar aangevuld: „Ik krijg het benauwd in situaties dat al les op me af komt." Waarschuwing Rechter Punt liet zich maar half over tuigen. „Door het onderzoek te torpe deren, heeft u zelf de zaak verknald. Nu weten we niet of u teveel had ge dronken. Rijden onder invloed is ern stig, want veel ongevallen worden zo veroorzaakt." Punt kwam de Texelaar niettemin tegemoet omdat hi] nog een blanco strafblad had, zelf de poli tie inlichtte en de auto voor zijn be roep niet kan missen. Het vonnis luidde twee weken cel voorwaardelijk (proeftijd twee jaar), f1500,- boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. „Laat dit een goede waarschuwing voor u zijn." Een Texelaar die later op de dag aan de beurt kwam, raakte wegens het rijden onder invloed een half jaar zijn rijbewijs kwijt. Tevens moet hij een boete van 71.500,- betalen. Een an dere eilander, die precies een jaar ge leden op drankrijden werd betrapt, kwam er genadig vanaf. De rechter legde hem een boete van 7250,- op. „Ik twijfel sterk aan het resultaat van de ademanalyse. Méér dan twee blikjes bier heb ik niet gedronken", aldus verweerde een Texelaar zich vrijdag voor de politierechter. Mr. L.A. Punt geloofde echter niet in 's mans onschuld. Volgens de rechter was de apparatuur deugdelijk, on danks de bijzonder hoge uitkomst. Hij veroordeelde de Texelaar, in over eenstemming met de eis van de offi cier van justitie, tot twee weken gevangenisstraf en een jaar niet au torijden. De Helderse rechtbank be handelde vrijdag een groot aantal Texelse zaken. De Texelaar, van middelbare leeftijd, was in augustus vorig jaar aangehou den op de rijksweg Alkmaar-Den Hel der. Surveillerende politiemensen vonden dat diens auto teveel slinger de en veronderstelden dat het voer tuig te zwaar beladen was. Toen ze de man halt hielden, zette diens naar alcohol riekende adem de politie op een ander spoor. De man moest bla zen en vervolgens op het politiebu reau de ademanalysetest ondergaan. De uitkomst was „bloedstollend hoog" (citaat mr. Punt): 1360 mg al cohol per liter uitgeademde lucht, zes keer zoveel dan maximaal toege staan. „Je kunt dit promillage gelijkstellen aan alcoholvergiftiging, menigeen zou dit niet overleven", aldus rechter Punt. Officier van justitie mevr. mr. L.J. Bruinsma deed er nog een schepje bovenop. „Deze extreme uit komst zegt veel over het alcoholge bruik van de verdachte. Kennelijk heeft hij een flinke resistentie opge bouwd. Zijn verhaal over twee blikjes bier vind ik volstrekt ongeloofwaar dig. Ik heb me geïnformeerd en con cludeer dat de apparatuur prima in orde was. Verdachte heeft vreselijk gevaarlijk gereden. Hoewel het de eerste keer is dat hij voor drankrijden met justitie in aanraking komt, eis ik de allerhoogste strafmaat: twee we ken gevangenis en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid." Medisch wonder De advocaat van de Texelaar, mr. L.L. Bonsel, veegde de vloer aan met de ademanalyse. „Als deze uitkomst waar is, is mijn cliënt een medisch wonder. De apparatuur heeft zelfs 1600 mg gemeten, wat overeenkomt met 3,6 promille. Onlangs las ik een artikel waarin een arts stelde dat bij een alcoholpromillage van hoger dan 3,3 de dood intreedt.... Het bestéat niet dat iemand met een dergelijk promillage achter het stuur stapt. Volgens het proces verbaal vertoonde de man toen hij werd aangehouden geen afwijkend gedrag. Dat lijkt me niet logisch bij iemand met zoveel drank op. Verder was de apparatuur bijna afgeschreven, een maand later zou de apparatuur niet meer zijn goedkeurd. Wie zegt mij dat de appa ratuur nog in orde was?" Mr. Bonsel vroeg vrijspraak, omdat hij het bewijs niet geleverd vond. Officier mr. Bruinsma stelde dat een ademanalyse-apparaat óf geen, óf een goede uitslag geeft. „Dit is een extreem, maar geen uniek promilla ge", vond zij. De Texelaar wilde nog kwijt dat hij geen alcoholist is, zoals de officier suggereerde. Troef De spanning in de rechtszaal was groot: wat zou rechter Punt beslis sen? Punt bleek nog een troef achter de hand te hebben. Toen de Texelaar werd aangehouden, moest hij in het pijpje blazen. Het resultaat was een maximale uitslag, wat wil zeggen tenminste 1,8 promille. „Dus was de uitslag van de ademanalyse die daar op volgde, helemaal niet zo verras send", concludeerde de rechter. Hij achtte de zaak bewezen en vonniste conform de eis van de officier. De Texelaar heeft veertien dagen de tijd om hoger beroep aan te tekenen. Zakmes „Sinds wanneer eet men patat met een zakmes?" Rechter Punt liet aldus blijken dat hij weinig vertrouwen had in de verklaring van een Italiaan zon der vaste woon- of verblijfplaats, die in september 1989 in een Texelse ho recazaak een man met een mes ver wondde. De rechter legde de Italiaan, die niet ter zitting verscheen, een boete van f500,- op, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en verbeurd verklaring van het zakmes. Tegenover de politie had de man ver klaard te hebben gehandeld uit nood- Roger Smith, de leider van The Ways spelend op de serpent. afwijken, maar moeten dat m redenen omkleden. Ruimschoots voor de behandë de gemeenteraad krijgen de ij scommissies gratis een comit exemplaar van de gemeentel met bijbehorende aanbieding*) met de bedoeling deze voor 4 king ter inzage te leggen. Het zelfde geldt voor de stuk) voor de maandelijkse raads- e missievergaderingen. Als een van de partijen dat re acht, kan een vergadering tus partijen worden belegd naast: guliere jaarlijkse vergadering. Het convenant geldt tot en irc gemeenteraadsverkiezingen va maart 1994. De politie heeft in de nacht dag op woensdag drie Amste toeristen opgepakt die straatti naar een portier van een hora genheid gooiden. De man we raakt, maar was niet gewond gooide het drietal een steen n auto, die werd beschadigd. De Raad van State heeft zich gisteren niet hoeven buigen f zaak die Dirk Eickhoff, eigens restaurant De Pollepel in Dek had aangespannen tegen dei jeskraam die met een artikel gunning deze zomer in het <k gevestigd. Eickhoff was het e mee eens dat in de grote kra pannekoeken werden verkol Vlak voor de zitting stuurde t ploitant van de pofferkraam f naar de advocaat van Eickho' in hij belooft geen pannekoek te verkopen. „In overleg met vocaat heb ik me teruggetro" neem genoegen met die brid Eickhoff. De zaak die hij hee> gespannen tegen de gemeen de artikel 17 vergunning die de kraam heeft verleend, blip van kracht. Het kan echter i> enige tijd duren voor deze d< B en W hebben Henk Noorl» Den Hoorn benoemd in de 9' lijke commissie voor kunst tuurbeleid. Hij is opvolger v®' Bruin die in januari j.l. wet"' noemd, maar er half april W stapte omdat de taak hem beviel. Noorlander was de ®r" didaat voor de opvolging^ vraagde Lenie van 't Noord®" weigerde. Zondagavond vond de première plaats van het Café Chantant in Klif 12 in Den Hoorn. Bennie den Haan, Claudia Rey, Dirk Breedveld, Charlotte Lorier en Daan Welboren brachten, begeleid door Johan Hoogeboom /pi ano), een zeer gevarieerd programma. Het bestond uit drie delen, van musi calrepertoire tot het betere Neder landse luisterlied. Johan Hoogeboom maakt deel uit van de cabaretgroep Heren op Zicht. Hij heeft de Texelse zangers geholpen bij de voorbereiding van hun pro gramma, maakte de arrangementen en leverde behalve op de piano ook een vocale bijdrage. Met name de vertolking van de klassieke popsong „Paradise by the dashboardlight" die hij samen met Charlotte Lorier bracht, ontlokte enthousiaste reacties bij het in grote getalen opgekomen publiek. Bennie Den Haan en Claudia Rey na men het eerste gedeelte van het pro gramma voor hun rekening. Twee talenten bij uitstek. Niet alleen wat hun stemmen betreft, maar ook de manier waarop zij „aanwezig" zijn op het toneel. Tijdens het openingsnum mer „Dominique" bewees Den Haan direct al zijn klasse. Hoogtepunt was het prachtig ingetogen gezongen lied „Jesse". Niet makkelijk Dat Claudia Rey goed kan zingen, is bij velen reeds bekend. Tijdens dit "Café Chantant" bewees ze het De Early Music Group „The Waytes" van de Engelse Scilly eilanden ver zorgt dinsdag om 20.15 uur een zo meravondconcert in de Hervormde kerk van Den Hoorn. De toegang is gratis, bij de uitgang wordt een col lecte gehouden ter bestrijding van de kosten. The Waytes zullen volksmelodieën van het eiland Man en muziek van de Morley en Dowland spelen op oude instrumenten, zoals de kromhoorn, de serpent (een kronkelig, slangvormig blaasinstrument), Rackett en gemshoorn. The Waytes zijn in 1979 opgericht. Ze geven regelmatig concerten in En geland en lassen tijdens hun optre den altijd een „vragenuurtje" in over de bijzondere instrumenten die ze ge bruiken. De tijd dat de dorpscommissies in de eerste plaats werden be schouwd als exploitanten van dorpshuizen en organisatoren van dorpsfeesten, is voorbij. Ze vervullen nu ook een belangrijke taak in de lokale democratie en er wordt verwacht dat ze zich actief bemoeien met allerlei openbare zaken, in het bijzonder kwesties en plannen die hun dorpsgemeenschap betreffen. Mevrouw C. Botha-Dros uit Pretoria, Zuid-Afrika. heeft aan de gemeente een gravure geschonken ter waarde van ongeveer f350,-. Het is de bekende gravure „Gezicht op de dijkbreuk aan den Douk op Texel in de overstrooming den 15den november 1775". Voor de op Texel geboren mevrouw Botha vormde de gravure de band met haar geboortee iland. Ze wil dat de plaat behouden blijft en heeft als voorwaarde voor de schenking gesteld dat het werk een goede plaats krijgt binnen de ge meente Texel. Hoewel het geen unie ke plaat is heeft de adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid geadvi seerd de gravure in dank te aanvaar den en toe te voegen aan de gemeentelijke collectie. peerde, maar die reageerde niet. De man wil in een civiele procedure de schade op de twee joyriders verha len. Officier mevr. Bruinsma hield reke ning met deze schadeclaim en eiste niet zulke hoge boetes. Ze had bo vendien het rijbewijs van de oud- Texelaar kunnen intrekken, omdat die ten tijde van de joyriding nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling we gens rijden onder invloed. De officier zag daar echter vanaf, tot opluchting van de verdachte, die verklaarde het rijbewijs in verband met zijn beroep niet te kunnen missen. Wel moet hij 7400,- boete betalen. Zijn Texelse vriend werd, behalve van medeplichtigheid, beschuldigd van verduistering van een kostbare vogel kijker uit de auto. Hij kan ook voor dit feit een forse eis om schadever goeding verwachten. Van de politie rechter moet hij alvast 7300,- bètalen. Weigering Omdat hij in september vorig jaar in Den Burg de ademanalysetest zou hebben geweigerd, moest een 26-jarige Texelaar voor de rechtbank verschijnen. De man had een advo caat, mr. Bonsel, meegenomen, om dat hij het oneens was met de gang van zaken in het politiebureau. „Ik heb alle medewerking gegeven die er was. Drie, vier keer heb ik geblazen en was vrijwillig mee naar het bureau gegaan. Als er iets niet goed was, had de politie dat moeten zeggen." Het proces verbaal gaf echter een geheel andere visie. Volgens de poli tie had de man eerst driemaal foutief geblazen. Hij hield telkens te vroeg op, hield zich niet aan de aanwijzin gen, stak „onzinnige verhalen" af en werd tenslotte agressief. Schreeu wend en scheldend verliet hij het bu reau, zonder een goede ademtest te hebben gedaan. Uit eigen beweging „Wie de ademanalysetest weigert, heeft vast iets te verbergen. Vandaar dat justitie hier een behoorlijke straf op stelt. Ik vraag de standaardeis, dus twee weken voorwaardelijke celstraf, 71500,- boete en inname van het rijbewijs voor negen maanden", reageerde officier van justitie mevr. Bruinsma. Advocaat mr. Bonsel gaf een andere voorstelling van zaken. Hij wees erop dat de Texelaar, nadat hij met zijn auto in een slip was geraakt en in een sloot was gereden, nota bene uit eigen beweging contact had gezocht met de politie. Diens vrouw had na thuiskomst de politie gebeld. De laatste jaren functioneerden zij in de praktijk al steeds meer als zoda nig maar in overleg met het gemeen tebestuur is nu alles vastgelegd in een convenant, dat vorige week door b en w is vastgesteld. Van een extra bestuurslaag of uitvoerende bevoegd heden is echter geen sprake. De dorpscommissies stellen zich uitslui tend adviserend op. Verkiezing Blijkens het convenant verplichten al le dorpscommissies zich minimaal eens te meer. Ze had het zichzelf be paald niet gemakkelijk gemaakt. Nummers als „Moon over Bour- bonstreet" ISting) vereisen een grote concentratie. Claudia Rey overtuigde en bewees dat ze een plaats voor het grote publiek aankan. In het der de deel van het programma bracht ze samen met Charlotte Lorier op aan stekelijke wijze het nummer „Sisters". Dirk Breedveld wijdde zich aan En gelstalig repertoire, onder andere een medley uit My Fair Lady. Het werd enthousiast ten gehore gebracht. Sterk was zijn optreden in het num mer „Baby it's cold outside, dat hij samen zong met Charlotte Lorier. Café Chantant wordt nog gedurende vijf zondagavonden gehouden in Klif 12. Aanbevolen voor wie kennis wil maken met ondubbelzinnig Texels ta lent. RN eens per drie jaar verkiezingen te houden van een deel of de hele dorpscommissie. De samenstelling van de dorpscommissie moet een af spiegeling zijn van de maatschappelij ke stromingen in het dorp, maar de gekozen personen zitten er niet na mens een politieke partij. Burgemeester en wethouders zijn ver plicht jaarlijks met elke dorpscommis sie afzonderlijk overleg te voeren, zonodig met meerdere dorpscommis sies tegelijk. Voortvloeiende uit dit overleg wordt door dorpscommissie en gemeentebestuur een lijst van ac tiepunten opgesteld en vier maanden nadien controleren beide partijen wat daarvan is terecht gekomen en doen elkaar daarvan verslag. Bestemmingsplannen B en W zullen in de procedure voor de vaststelling van bestemmingsplan nen de dorpscommissies van de dor pen waarop het plan betrekking heeft, raadplegen. Als één van de partijen dat schriftelijk laat weten aan de wederpartij, organiseren partij en in gezamenlijk overleg een open bare hoorzitting voor de bevolking over het vast te stellen plan. Hetzelf de geldt voor andere plannen die ge volgen hebben voor het hele dorp, zoals plannen voor herinrichting van straten. College en gemeenteraad kunnen van de adviezen van de dorpscommissie weer. In een beetje dronken toestand had hij ruzie gekregen en zou bang zijn geweest dat „ze" hem in elkaar zouden slaan. Met zijn mes stak hij de ander in de onderbuik; de wond was niet ernstig. Mevrouw de officier vond niet dat er sprake was van noodweer: „Hij heeft zelf de agressie uitgelokt en had best weg kunnen lo pen." Mr. Bruinsma zei steken met een mes een ernstig delict te vinden, maar hield rekening met het feit dat de verdachte met eerder met justitie in aanraking is geweest en dat hij het slachtoffer een schadevergoeding heeft betaald voor diens kapotte kle ding. Haar eis werd door rechter Punt overgenomen. Joyriding Een 27-jarige oud-Texelaar en een vriend uit Den Burg stonden vrijdag terecht wegens joyriding. Omdat bei den een fikse schadeclaim kunnen verwachten van.de eigenaar van de auto die zij in februari vorig jaar „leenden" en beschadigden, eiste de officier van justitie milde geldboetes. Mr. Punt vonniste conform de eis. De oud-Texelaar was vorig jaar fe bruari voor een weekendje op het eiland. Hij kreeg echter pech met zijn motorfiets. De twee vrienden stalen een auto en gingen ermee aan de rij. Het werd een dollemansrit, waarbij de auto in prikkeldraad tot stilstand kwam en werd beschadigd. Spijt Alleen de oud-Texelaar (die de auto had bestuurd) verscheen vrijdag voor de balie, zijn maat liet verstek gaan. „Hoe zou meneer het vinden als hij zelf zijn auto misbruikt en bescha digd zou aantreffen?", stelde de offi cier. De joyrider betuigde zijn spijt en verklaarde destijds mede tot de daad te zijn gekomen doordat hij met rela tieproblemen kampte. Nadien had hij twee brieven gestuurd aan de gedu-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 4