Cjrocn ^wartsjexeh in het harL, Gedoogregeling" kamperen >ldt nog twee seizoenen 1 Uitblijven zaadval is rampzalige ontwikkeling Mosselvisser Dirk Slik somber gestemd: P'nggast betrapt n op heterdaad n vallen idelaar aan Inbreker bleek in bezit van heroïne Drankrijder betrapt Dieven ontdoen auto van wielen Bromfietser onderuit na voorrangsfout auto 9* Werkgroep vraagt raad om toneelzaal Den Burg 9* Watersportweekend geslaagd evenement 9* Campings en horeca draaien nog volop s* Akenbuurt afgesloten wegens reconstructie 9* Popfestival Oosterend voor herhaling vatbaar Weer surfer naar de wal gebracht Zandsuppletie vandaag klaar Pech voor oneerlijke vindster Auto's ten prooi aan vernielzucht Zware blikschade na aanrijding Licht 15 september 1887 - nr 10604 vertenties. abonnementen, etc lid De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881, Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (2741 buiten werktijd [jmmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los H.20 e agrariërs mogen op hun land bollenpellers en andere tij krachten laten kamperen, geheel los van de regeling voor mperen bij de boer. Volgens het bestemmingsplan kan dat het betreft dan ook een zg. „gedoogregeling". Die al enige jaren, maar er was weinig over bekend. De ge- eraadsfractie van Groen Links vindt de regeling strijdig [t beleid en wil dat er snel een eind aan wordt gemaakt. hebben inmiddels echter Idat de regeling nog tot 1 ja- 994 van kracht is. Volgens de eester is dat een redelijke af- rmijn voor de bedrijven die ng van de regeling gebruik gemaakt en nu de gelegen- leten hebben om uit te kijken dere mogelijkheden om hun krachten onder te brengen. Irijf dat van de gedoogrege- ruik maakt is dat van Schil- Jumker aan de Mokweg in om. Vorig |aar al kwam de iep Landschapszorg hiertegen eweer. „Aangezien Texel nu peren bij de boer in een ver enstelsel aan regels heeft ge lijkt het ons tijd aan deze ten spoedigste een eind te ook ai omdat in dit geval ze- aan de eisen die het kampe- e boer stelt, wordt voldaan weede omdat in de onmid- imgeving een goed geoutil- amping (Loodsmansduin) g is", aldus een brief die de ep op 5 augustus vorig jaar college schreef, antwoordden op 12 oktober e gedoogregeling uitsluitend oeld om het onderbrengen oenkrachten mogelijk te ma- lat deze slaapplaatsen niet reatieve doeleinden mogen gebruikt. Een eind maken ituatie bij Schilling Duinker liet meer want op dat mo- is de seizoenarbeid zo goed )ij. Verder werd gesteld dat rolebeleid er met name het i seizoen op gericht zou zijn illegale en ongewenste kam- peersituaties een eind te maken. „Mocht er op genoemde terreinen komend seizoen sprake zijn van re creatief gebruik, dan zullen wij hierte gen zeker optreden". Legaal sausje De raadsfractie van Groen Links constateerde dat ook dit seizoen weer op het bedoelde terrein aan de Mokweg wordt gekampeerd, wat re den was om een brief te schrijven aan college en raad. Er was een foto van het terrein bijgevoegd waarop zes tenten en een caravan zijn te zien. De situatie wordt strijdig ge noemd met de regeling voor het kamperen bij de boer. Want dat mag alleen op een zg A-blok en het maxi mum is vijf kampeereenheden. Het terrein van Schilling Duinker heeft geen A-bestemming. Toch, zo had de fractie bij navraag in het raadhuis vernomen, was er niets illegaals aan de hand want het vorige college van b en w had „een gedoogregelingetje bedacht dat een legaal sausje aan de kampeeraktiviteit moest geven". De Groen Links-fractie vindt het niet juist dat aan agrarische bedrijven de gelegenheid wordt gegeven om bui ten de normale regeling om werk krachten op hun land te laten kamperen. „Als men in de agrarische sector arbeidskrachten wil onderbren gen in tenten e.d., moet men maar tijdig een aantal plaatsen op een re guliere camping reserveren". Controle? Het college staat niet toe dat de „ge- doogcampings" worden gebruikt voor gewone recreatie. Groen Links vraagt bij monde van Peter Bakker, •w.' &Nt Scamping" bij de Mokweg. De hier kamperende werknemers maken gebruik van de 'iciliteiten van de naburige ..Loodsmansduin" met goedkeuring van de leiding van de- 9- De foto is gemaakt door Groen Links en dient als illustratie bij de brief die naar ge- 'i en b en w is gestuurd. gelopen met nog een toestel in zijn handen. De twee jongens, de één ne gen, de ander tien jaar oud, werden daarop door de man aan de tand werd gevoeld. De twee Texelse kinde ren verklaarden de spullen te hebben gekregen. Toen de man tussen de spullen zijn eigen verrekijker ontwaar de werd zijn argwaan bevestigd en droeg hij de jeugdige dieven over aan de politie Inmiddels zijn de spullen van zeven diefstallen weer bij de rechtmatige eigenaren terug. De poli tie onderzoekt nog of de jongens meer op hun kerstok hebben. idheid van een kampeerder, errekijker was gestolen, leid- p weekend tot de oplossing feeks campingdiefstallen. dat de kampeerder de ver- van spullen uit zijn tent had V|el zijn oog op een jongen schuilhield tussen de strui- 'ie in het bezit was van di- lrr>era's. Op hetzelfde I kwam een handlanger toe- tkommerde ochtendwande- een vrouw over het Schilde- !f<f vrijdag wreed verstoord n zwerm agressieve bijen. De vrouw werd op drie plaatsen n door de insecten, die eigen- von een bijenhouder uit Den E Texelse heeft de pijnlijke 'en door een arts laten behan- e overleg met de politie heeft de dokterskosten voor zijn 9enomen. De 32-jarige man uit Utrecht, die ver leden week in De Koog werd aange houden wegens drankrijden, inbraak en diefstal, heeft geen andere delic ten op Texel gepleegd, zo is uit poli tieverhoor gebleken. Wel was hij in bezit van een kleine hoeveelheid her oïne. De Utrechter werd een nacht vastgehouden door de Texelse politie en heeft het eiland inmiddels verla ten. Hij kreeg een proces verbaal we gens diefstal, autorijden onder invloed, rijden zonder rijbewijs en drugsbezit. De man zal zich tezijner- tijd voor de rechtbank moeten ver antwoorden. hoe dit wordt gecontroleerd, hoeveel tenten/caravans vallen binnen de ge doogregeling per bedrijf en of er toe ristenbelasting wordt betaald. Ook wordt geïnformeerd hoeveel jaar deze gedoogregeling van kracht is en wie er, behalve Schilling Duinker, nog meer een beroep kunnen doen op de ze regeling. En tenslotte wordt de vraag gesteld of het college wel be voegd was zo'n gedoogregeling in te stellen zonder goedkeuring van de gemeenteraad. Bakker: „Reguleren van het vrij kamperen en een goed controlebeleid is wat mijn fractie voorstaat, dus geen onderhandse re gelingen die de geloofwaardigheid en de rechtsgelijkheid ondermijnen. Ik dring er bij dit college op aan om ge noemde situatie het volgend jaar niet meer te tolereren". Door de vingers gezien Bij navraag in het raadhuis hoorden wij dat de gedoogregeling per 1 ja nuari 1994 wordt opgeheven. Het college heeft dat onlangs besloten, los van de actie die Groen Links nu onderneemt. Men neemt aan dat op het bedoelde terrein alleen wordt ge kampeerd door tijdelijke werkkrachten en stagiaires, maar tot dusver is dat niet gecontroleerd. In de regeling is geen maximum aan het aantal kam peermiddelen gesteld. Of meer bedrij ven van de regeling gebruik maken of hebben gemaakt, is niet bekend. Er bestaat geen administratie van. „Het was meer een kwestie van door de vingers zien". In de administratie van de toeristenbelasting komt het be trokken terrein niet voor en er is dus geen toeristenbelasting betaald, maar er is inmiddels een controlerende ambtenaar op het terrein geweest. Volgens een gemeentelijke jurist heeft b en w de bevoegdheid om van regels af te wijken als bijzondere om standigheden dat rechtvaardigen. Of dat hier het geval is, staat nu ter dis cussie Oud-wethouder Daan Schilling van Ruimtelijke Ordening vindt dat de zaak ten onrechte wordt opgeblazen. „Dat terreintje wordt al gebruikt voor kamperen zolang als ik mij kan herin neren, dus al tientallen jaren. Ja, toen ik in het college zat hebben we die gedoogregeling gemaakt, in vol komen overeenstemming met de an dere collegeleden. We wilden ten Lees verder pagina 2 In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie in de Strijbosstraat in De Koog een automobilist aan die te diep in het glaasje had gekeken. De 26-jarige man uit Apeldoorn kreeg na de ademanalyse een rijverbod van acht uur en een proces verbaal. Van een personenwagen op een par keerplaats bij De Koog hebben onbe kenden in de nacht van donderdag op vrijdag de wielen gestolen. De auto steunde nog op de remschij- ven.De daders hadden kennelijk nieu we banden nodig of hadden belangstelling voor de velgen, want een viertal andere wielen was door de dieven naast de auto achter gelaten. Een 21-jarige inwoner van Den Burg liep gistermorgen nabij zijn woon plaats verwondingen aan hand en knie op. Hij was met zijn brommer onderuit gegaan doordat een af slaande automobilist hem de pas af sneed. De bromfietser reed op het fietspad van de Kogerweg richting Akenbuurt. De automobilist, die dezelfde kantop- ging, sloeg rechtsaf de Burgerdijk in. Daarbij verleende de tot dusver onbe kende bestuurder geen voorrang aan de bromfietser. Het slachtoffer werd direct overgebracht naar het Gemini- ziekenhuis. De politie vraagt getuigen van het ongeval te bellen met nr. 12222. De Texelse reddingsbrigade van de KNBRD kwam opnieuw een wa tersporter te hulp die in moeilijkheden verkeerde. De 25-jarige L. van Stap- pershoef uit Tilburg die ter hoogte van paal 28 de surfsport beoefende, kreeg problemen toen de skeg van zijn surfplank brak na het uitvoeren van een sprong. Hij dreef stuurloos rond en zwaaide als teken dat hij ge holpen wilde worden. De reddingsbri gade ging er met de boot op af en bracht de man en zijn surfspullen in enkele minuten naar het strand. Dirk Slik heeft ondanks de slechte vangst volop werk met het ..ontbaarden'van de mosselen Hoewel de prijzen van de mosselen door de schaarste letterlijk de pan uitrijzen, kan mosselvisser Dirk Slik niet profiteren van de hausse in de mosselwereld. „Ik heb deze zomer nog geen mossel gevangen", aldus een sombere Slik (42). Om zijn vaste afnemerskring toch van het kostbare zeebanket te voorzien be trekt de visserman uit Oudeschild zijn mosselen uit het Zeeuwse Yerse- ke. Over de oorzaak van de mossel- schaarste hoeft Slik niet lang na te denken. „Er is al talloze malen over geschreven. Twee jaar achtereen is er nauwelijks mosselzaad gevallen." Dat is volgens Slik zeer uitzonderlijk. „Zelfs de oudere vissers hebben dat nog nooit meegemaakt." Steekproe ven hebben uitgewezen dat ook dit jaar de mosselzaadval, waarnaar door de vissers reikhalzend is uitgekeken, tegenvalt. Slik: „Je komt nu slechts zaad tegen op plaatsen waar normaal nooit geen zaad valt. Doorgaans op grotere diepten, waar nog voldoende moedermosselen zijn te vinden. Dat is geen goed teken, want de kwaliteit van het zaad is daar aanzienlijk min der. De kans is groot dat zeesterren, die zich voeden met het mossel- broed, een flinke hoeveelheid zaad opvreten." Volgens de mosselvisser komen de beste mosselen van ondie pe percelen. „Maar ja, de eidereen- den weten die ook goed te vinden." Stroming kan ook veel schade ver oorzaken aan de mosselbanken. „Eén enkele storm kan een ramp teweeg brengen, dat is vorig jaar gebleken." Gejakker Mosselvissers overwegen nu het mosselbroed al in de herfst op te vis sen, voordat najaarstormen de broed- percelen van de zeebodem zullen wegvagen. Zeeuwse vissers willen Vanmiddag is het laatste zand voor de suppletie op het strand bij De Koog aangevoerd. Het werk heeft ze ventien weken geduurd, drie meer dan aanvankelijk was gepland, maar de eerste tijd zorgde het slechte weer voor vertraging. het zaad liefst uitzaaien op luwere percelen in de Zeeuwse wateren. Het is volgens Slik nog maar de vraag of het ministerie van landbouw en vis serij vergunning geeft om deze herfst het mosselzaad al op te vissen. „Ze zien dat gejakker over het wad liever niet." De Oudeschilder hoopt ook dat de broedpercelen voorlopig onaange roerd blijven: „Van mij mogen ze er van afblijven, dan kan ik dit voorjaar gaan zaaien, mits de broedpercelen er dan nog liggen natuurlijk." Het uit blijven van een normale mosselzaad- val baart Slik grote zorgen. „Niet alleen omdat de broodwinning van zo'n 75 mosselvissers in het gedrang komt. Kijk, als nu voor het derde jaar achtereen zaadval uitblijft, is dat een teken dat het goed mis is met de Waddenzee. Dit is geen toeval meer." Zorgen De vervuiling van de Waddenzee baart de rossige mosselvisser grote Roelie Bakker uit Den Burg is blij dat ze haar gouden halsketting, een familiestuk met een waarde van een paar duizend gulden, weer terug heeft. Onlangs liet ze de ketting per ongeluk hangen in een modezaak in Den Burg toen ze daar kleren ging passen. Toen ze het verlies bemerkte ging ze direct terug naar de zaak, maar de ketting was spoorloos, blijk baar meegenomen door een an dere klant. Mevrouw Bakker deed aangifte bij de politie, die haar een week later een verblij dende mededeling kon doen. De ketting was terecht. Hij was bij de politie bezorgd door een vrouw uit IJsselstein die het sie raad had gevonden in een toilet gebouw van camping „Kogerstrand". De ketting was daar blijkbaar verloren door de onbekende die de ketting uit de modezaak had meegenomen. zorgen. Tien jaar geleden schafte hij de TX 55 „Nooit volmaakt" aan. Het schip heeft deze zomer nog geen dienst gedaan. Zijn klantenkring, die zowel uit viswinkels als uit speciali- teitenrestaurants bestaat,bevoorraadt hij nu met mosselen uit Zeeland. We gens het warme weer laat hij om de twee dagen een partij naar Texel brengen. De klant in de winkel moet ƒ7,50 neertellen voor een kilogram verse mosselen, het dubbele van vo rig jaar. „Of het scheelt in de afzet? Nou en of. Er wordt dit jaar veel min der verkocht." De nog levende schelpen worden en kele dagen in het ruim van zijn schip in „zuiver" waddenzeewater bewaard waardoor ze van binnen schoonspoe- len. Met een zelfontwikkelde machine ontdoet hij de ruwe mosselen van de zogenaamde „baarden". Na een gron dige opknapbeurt, waarbij elke schelp die niet tussen de mosselen thuis hoort wordt weggegooid, zijn ze „panklaar". Tijdens het weekend hebben onbe kenden in De Koog aan twee gepar keerde auto's vernielingen aangebracht. Van een Mercedes werd de ster afgebroken, de buitenspiegels vernield en de achterkentekenplaat gesloopt. Van een andere wagen werd eveneens een nummerbord vernield. In De Koog deed zich zondag tegen het middaguur een aanrijding voor waarbij één van de twee betrokken personenwagens zware blikschade opliep. De botsing ontstond doordat een 19-jarige toerist vanaf de Ruyslaan met iets te hoge snelheid de Epelaan wilde indraaien. Door het natte weg dek slipte zijn wagen. De personen wagen die hem op dat moment vanuit de Epelaan naderde kon hij niet meer ontwijken. De wagen van deze vakantieganger liep zware plaat- schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1