stadsmensen krijgen meer igrip voor de KORT TEXELS iimo voor kamperen bij de boer groeit stuur Bijenkorf ntwoordelijk huisvesting terspeelzaal" Schrijnende taferelen tijdens uitdelen hulpactie-goederen Buurtvereniging houdt feest in wijk De Mars Winkelen in Groningen per Dakota-vliegtuig Wieldoppendief aangehouden Dag- en avondmavo weer van start Repetitie oud-leden KTF 1DAG 15 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 TELEFOON toeren die deelnemer zijn van de Stichting Vrije Recreatie zijn herkenbaar aan dit bord. •mperen bij de boer mag irheugen in een groeien- ings telling. Steeds meer nten verkiezen de be- pe rust van het boere- 3ven de reguliere igs, waar het hen te lordt. De plattelands- erder stelt het gemoede- i tieme sfeertje rond de irij erg op prijs. „Kinde- rvelen zich nooit en vol- nen krijgen meer begrip e landbouw", zo stelt mpeerboer tevreden ■en rondgang over het leert dat een aantal van tinicampings qua voor ten niet onderdoet voor ote jongens". i Zuilen (26), van boerderij 3SC0" tussen Den Burg en mld is buitengewoon te spre- r zijn nieuwe bijverdienste, voor mij het eerste seizoen ampeerders op mijn erf heb", sn Zuilen die vanuit Utrecht l geleden naar Texel verhuisde, (veehouder werd door collega leper opmerkzaam gemaakt nogelijkheid kampeerders te ten. Een bijverdienste die bij welkom is bij de startende «ens hoogzwangere echtgeno ot eerste kind verwacht. Di pt hij de kampeervergunning ïad installeerde hij een toilet- hegelegenheid en zorgde ctriciteit en stromend water tamping. Jonge aanplant rond ïintje wijst erop dat de kam- i, die nu nog van een riant op Oudeschild kunnen genie- een paar jaar volkomen be- laan. Ruiken en zegt dat hij niet veel op- it zijn tijdelijke gasten. „Wan- arriveren wijs ik ze een plek tekst en uitleg. De meeste komen tenslotte voor hun et echtpaar Hageman uit n, dat al jaren de landelijke boerenerven prefereert, kan dat beamen en heeft het uitstekend naar de zin. De indringende geur die een hoop kuilvoer pal naast hun on derkomen verspreidt, deert de cara vanbewoners niet. Mevrouw Hageman (63): „Ik kan toch niet meer ruiken." Het echtpaar kwam via de Stichting Vrije Recreatie (SVR), waarvan Arie van Zuilen deelnemer is, achter het adres van de kleinscha lige camping. De SVR heeft volgens voorzitter Wim van den Berg uit Meerkerk zo'n duizend kleinschalige kampeeradressen door heel Neder land, waarvan op Texel nu ruim twin tig. Van den Berg meldt dat de Texelse mini-campings goed staan aangeschreven bij de meer dan 45.000 donateurs, die Texel steeds beter weten te vinden. Om als kam- peerboer in het bestand van de SVR te worden opgenomen moet dan ook aan bepaalde eisen worden voldaan. Eén daarvan is dat iedere „kampee- reenheid" minstens 200 vierkante meter terrein tot zijn beschikking heeft. Onkruid wieden Diep in polder Eierland, aan de Oor- sprongweg, ligt deboerderij „Joannes-hoeve" van Nico en Saskia Roeper. Voor hen is het al het vierde „kampeerseizoen". „Veel mensen ko men bij ons weer terug", zo vertelt Saskia enthousiast. Het uitgestrekte tententerrein is geheel omringd door een hoge boomsingel. „Vooral gezin nen met jonge kinderen hebben het hier uitstekend naar de zin", verklaart Nico Roeper die naast een schommel zelfs een bescheiden zwembad heeft aangelegd, waar de jeugd dankbaar gebruik van maakt. „De boerderij heeft enorm aantrekkingskracht op deze stadsmensen die zelf vaak op een flatje wonen. Hier beseffen ze in eens dat de landbouw, waarvan ve len toch niet zo'n beste indruk hebben, zo kwaad nog niet is. Om een koe te zien kalven zijn ze wel eens een hele nacht opgebleven. Voor de kinderen heb ik in de schuur een stuk of vijftig strobalen neerge legd, waar ze uren zoet mee zijn", vertelt de melkveehouder, die op zijn uitgestrekte landerijen ook akker- bouwprodukten teelt. „Op een keer hadden de onkruidbestrijdingsmidde len in de bieten niet gewerkt. Twee avonden lang hebben we met z'n al- De werkgroep Landschapszorg stond aanvankelijk afwijzend tegenover het kamperen bij de boer. Sytske Dijksen: „Tenten en caravans rond de boerde rijen is geen fraai gezicht en boven dien vreesden we dat problemen zouden ontstaan door lozing van af valwater. De gemeente heeft echter strenge voorwaarden aan de cam pings gesteld. Als de regels daadwer kelijk worden nageleefd door de kampeerboeren hebben wij geen pro blemen met deze regeling." Een goe de controle door de gemeente is daarvoor noodzakelijk, vindt Land schapszorg. „En die kan beter, want we constaterensoms overtredingen of bepaalde toestanden die eigenlijk niet kunnen, maar toch nèt weer binnen de regels vallen." Gerard Zoetelief, secretaris van het Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL), ver moedt dat het merendeel van de ver gunninghouders nauwelijks kampeerders op hun erf hebben. „Ondanks een wervingsactie zijn nog maar een stuk of zeven kampeerboe ren lid geworden van het TVL. Van mij part mogen ze van kampeerboe ren, die geen gebruik maken van de vergunning, deze direct intrekken." len - ja, de hele camping - onkruid gewied. Na afloop hebben we een grote barbecue voor hen georgani seerd, er moet natuurlijk wat tegen over staan." Nog iedere vrijdagavond legt Roeper een klein kampvuur aan, waar omheen alle gasten zich verza melen. „ledereen neemt wel een drankje of een hapje mee. Tja, dan kan het wel eens laat worden..." Kampoudste „opa" Schuurman, die er al zes weken bivakkeert, blijkt een meesterverteller. „En een klein kind maar vragen, of ik werkelijk kerstman ben geweest, ha ha." Te weinig Op de camping van Piet en Ans Blom vermaakt de jeugd zich uitstekend met de zelfgemaakte skelter. „We doen dit natuurlijk niet alleen voor de gezelligheid, uiteraard pro beer je er ook iets aan over te hou den, al valt dat met maar vijf caravans niet mee Sanitaire voorzie ningen en zo moeten ondanks de la ge bezetting wèl in orde zijn. Het geld dat we eraan verdienen moet je dan ook niet overschatten." Roeper beaamt dat hij graag toestemming zou krijgen wat meer tenten op zijn terrein te stallen: „Acht tot tien, ja, dat zou mooi zijn." Wim van den Berg van de SVR vindt vijf eenheden ook te weinig en wijst erop dat de stichting regelmatig aandringt, zowel bij de gemeente als het rijk, om ver ruiming naar tien. Volgens hem kun nen de gemeenten afzonderlijk deze beslissing nemen, maar tot dus ver zijn er maar weinig die hiertoe zijn overgegaan. Hij hekelt het beleid van de overheid in deze kwestie. „De nieuwe Wet op de Openluchtrecrea tie, die voorziet in een verruiming van het aantal eenheden is, ondanks mooie beloftes nog steeds niet van kracht", aldus de SVR-man. Smetteloos Bij kampeerboerderij „Vrij en blij" van Piet en Ans Blom aan de Westerweg wijst een kleurig bordje met SVR er op dat ook dit bedrijf lid is van de Arie en Els van fyilen van boerderij ..Don Bosco" stichting. Zichtbaar is dat rond deze boerderij al geruime tijd wordt ge kampeerd. Dat klopt, aldus gast vrouw Ans, die ons rondleidt over het kampeerterrein, dat niet onder doet voor een reguliere camping. De caravans zijn ook hier omringd door een goed onderhouden boomsingel en van elkaar gescheiden door eenrij struiken. Op de camping is een was-, douche- en toiletvoorziening binnen handbereik - alles smetteloos. „Dat houden de gasten zelf schoon. Zelf stel ik daarvoor een schoonmaa- krooster op, ieder op zijn beurt dus, dat werkt prima. Phillip Kendall, een vast gast van de familie Blom, rea geert instemmend. „Het is een wis selwerking, je helpt mekaar." Tijdens de Landbouwdag in Den Hoorn as sisteerde de vakantieganger Piet Blom zelfs bij het rondleiden van één van zijn koeien tijdens de keuring. Dat naast de plek waar zij bivakkeren een grote mesthoop ligt, deert het kampeergezin niet. „Daar ruik je nau welijks iets van en het hoort immers zijn goed te spreken over hun kampeeractiviteiten. bij het boerderijleven", zijn ze van mening. Gediplomeerd Het zoontje blijkt niet weg te slaan van de skelter, die Piet Blom eigen handig heeft gefabriceerd. „Elk jaar verzinnen we wel wat leuks voor de kamperende jeugd, die overigens goe de maatjes is met onze vijf kinde ren." Een paar jaar geleden kregen kinderen die tegen meikerstijd de koeien uit het land wisten te lokken, van Piet Blom een zogeheten „koeie- nophaal"-diploma. „leder jaar probe ren we iets leuks te verzinnen, ze vinden het prachtig." Tussen de luxe caravans staat een tent, die onderdak biedt aan Wouter te Grotenhuis en zijn vriendin. „We houden een fietsvakantie en hoorden in Bergen dat hier hier een leuke, kleine camping was, daarom zijn we hier nu een paar dagen. Het bevalt prima, hoor, schrijf dat maar op", al dus het tweetal. Blom verhuurt tevens paardeboxen aan hun gasten die hun paard willen meenemen naar het eiland. Ook de familie Blom hoopt dat binnenkort meer eenheden mogen worden ge plaatst. „De melkveehouderij is im mers niet meer wat het geweest is", aldus Ans. Groeiend Inmiddels zijn op Texel 32 kampeer boeren. Volgens een ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening, die zich bezighoudt met de afgifte van vergunningen zijn dat er meer dan vorig jaar. „Maar in 1989, het jaar dat de regeling voor het kamperen de boer werd ingevoerd, werden de meeste vergunningen afgegeven." De kosten van een vergunning met een geldigheid van drie jaar bedragen ca. f200,-, en kan ook nu nog worden aangevraagd. Bij de gemeente bestaat de indruk dat de regeling goed functioneert en dat de recreant steeds vaker een plekje rond de boer derij kiest. Uit controle's blijkt een re delijke tentbezetting. uder Tine Krijnen: oorlijk onderkomen voor de Keizaal De Bijenkorf in "d is in de eerste plaats de oordelijkheid van het dorps- leur. De gemeente wil echter d behulpzaam zijn bij het e van aanpassingen. 'van die strekking sprak wethouder Tine Krijnen naar H! van klachten van het 'bestuur. De Oosterender is ondergebracht in de kei dorpshuis De Bijenkorf, waar 'eert aan daglicht, stromend ontilatie, kindertoiletten en de beid om buiten te spelen. De ^'commandant heeft boven- issproken dat het met de !9en niet deugt. Al snel na "ling van de peuterspeelzaal geleden) waren er plannen "uw van De Bijenkorf, maar °t dusver niets van i, "i (CDA) wafe bang dat het !sat duren en stelde voor 1 bjdelijk ander onderkomen uit te kijken. Gré Zegers greep de ge legenheid aan om te wijzen op de peuterspeelzaal in Oudeschild, die ook niet brandveilig is gehuisvest. Jaap Vlaming (Groen Links) had de indruk dat de kelderruimte heel moei lijk geschikt is te maken als peu terspeelzaal en vroeg zich af welke vorm van hulp de gemeente wil bie den en welke aanpassingen men voor ogen heeft. Wethouder Krijnen had de situatie persoonlijk bekeken en erkende: „Er kleven inderdaad bezwaren aan". Ze vond echter dat de verantwoordelijk heid voor een betere oplossing in de eerste plaats ligt bij het dorpshuis zelf en veronderstelde dat de dorps kamer gebruikt kan worden als (tijde lijk) onderkomen. Er zijn uitgewerkte plannen voor verbouw van het dorps huis. Daarbij is rekening gehouden met de peuterspeelzaal, maar de lei ding gaat daar niet mee accoord. Per helikopter heeft Maria de Graaf van het Texel-Georgië Kontakt per soonlijk een deel van de Texelse hulpgoederen afgeleverd in het door de aardbevingen zwaarst getroffen gebied van Georgië. Onder welhaast tropische omstandigheden deden zich schrijnende taferelen voor. Via een telexbericht heeft Maria de Graaf de organisatie van de hulpactie laten weten hoe het ervoor staat met het uitdelen van de goederen. In twee vrachtwagens zijn deze naar de grens gebracht, waar ze werden overgeladen in een vliegtuig uit Geor gië. Dat zat zó vol dat er nog maar zeven zitplaatsen over waren. De meeste spullen hebben inmiddels een goede bestemming gekregen, de aardbeving, die complete dorpen Wijkveremging „De Marskramer" houdt zaterdag 24 augustus een feest voor jong en oud. Plaats van handeling is de speeltuin aan de Buy- tengors. 's Middags is het de beurt aan de kinderen. Om 13.00 uur wordt de jeugd verkleed verwacht. De kinderen die aan de playbacks- how deelnemen, moeten eveneens om die tijd in kostuum aanwezig zijn. Om 13.30 uur begint de playbacks- how. Na afloop zal in de grote tent bingo worden gespeeld en tot slot zijn er pannekoeken en een glaasje fris voor alle aanwezigen, 's Avonds, aanvang 20.00 uur, gaan de oudere buurtbewoners smullen van een bar becue. Wie wil meedoen, kan zich nog opgeven bij Kees de Wit, Buyten- gors 35, tel. 14572. Het duo „Hewy Lewy" zal een muzikale bijdrage leveren. heeft weggevaagd, heeft ook de wa tervoorziening vernield. Bij temperatu ren van 35 40 graden zitten de overlevenden van de ramp zonder water. „Indien nodig starten we een nieuwe actie. We worden op de hoogte ge houden van de toestand", aldus Roe- lie Bakker van het hulpactie-comité. Een dagje naar Groningen per origine le Dakota DC3, dat kan op zaterdag 14 september. De vlucht Texel- Groningen vice versa is een initiatief van de Dutch Dakota Association (DDA) in samenwerking met het vliegveld Texel. Die dag komt een ge zelschap Amsterdammers namelijk per Dakota naar Texel om een dag op het eiland door te brengen. De DDA wil de tijd dat het vliegtuig zou moe ten wachten, nuttig besteden door het reisje naar Groningen aan te bie den. Om elf uur 's ochtends stijgt het vliegtuig (dat plaats biedt aan dertig reizigers) op en 's middags om vijf uur wordt naar Texel teruggevlo gen. De vliegtijd bedraagt ongeveer een half uur. Geland wordt op het vliegveld Eelde ten zuiden van de stad Groningen. Busvervoer van en naar de stad is bij de prijs inbegre pen. Voor DDA-leden kost de trip f60,- en niet-leden zijn voor f85,- uit en thuis. Voor informatie en opgave: administratie DDA, tel. 020-6010132. Afgelopen tijd zijn van drie auto's wieldoppen gestolen. Eén van de ge dupeerden trof zijn eigendom aan on der een caravan op een camping bij De Cocksdorp. Hij belde de politie. De 18-jarige caravanbezitter uit Wal- trop was zelf slachtoffer geworden van vandalisme aan zijn auto. In een overmoedige bui besloot hij een daad terug te stellen en stal de wieldop pen. Hij zette ze op zijn eigen auto. Na een paar dagen constateerde hij Je bent nooit te oud om te leren. Onder dat motto start het Albrecht College op 22 augustus met de les sen voor dag- en avondmavo. Over dag, vanaf 9.15 uur wordt lesgegeven in d'Ouwe Ulo, 's avonds, vanaf 18.30 uur in de RSG. De vakken Frans 1, Geschiedenis, handelskennis 2, Biologie 2, Engels 3 en Duits 3 worden op dinsdag gege ven. Textiele werkvormen en kunstge schiedenis, Spaans 1 en 2, Engels 2 en Nederlands 2 zijn op donderdag, ledereen vanaf 16 jaar kan zich aan melden bij mevr. C Ampt, tel. 14259. echter dat één van de wieldoppen was beschadigd. Daarop sloopte hij nog enkele stellen van twee andere auto's. De politie trof deze accessoi res bij hem aan. Deze konden aan de rechtmatige eigenaars worden terug gegeven. Totaal 165 oud-leden van het Konink lijk Texels Fanfarecorps hebben zich aangemeld om het eeuwfeest op 6 en 7 september bij te wonen. Van hen poetsen 120 hun muziekinstru ment weer op en zullen als vanouds in actie komen. Onder meer maken de reünisten een rondgang door Den Burg. Uiteraard moet wel worden ge oefend: de repetities beginnen a.s. zaterdag. Het reünisten-orkest repe teert in de Doopsgezinde kerk van Den Burg, aanvang 14.15 uur. Drum band en majorettenpeloton bereiden zich voor in de loods van de VTB aan de Maricoweg in Den Burg, aan vang 17.00 uur. Waterwerk. Het Waterschap heeft f23.350,- subsidie van de provincie gekregen voor het waterwerk dat langs de Pontweg vlakbij De Koog wordt gemaakt. Vorig jaar kreeg men hiervoor een zelfde bedrag van de provincie.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7