ok zonder strandweer het strand in trek IM-M Li? 9 surfwedstrijd Toerclub fietst wielerklassieker Voetbalwedstrijden voor de jeugd Soos in Time Out Uit het politierapport: maranwedstrijd kleine boten Seismisch onderzoek Cursus typen in Den Burg Provincie-subsidie ecologisch beheer DAG 15 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ia Suzanne Tump uit Oosterhout poseert trots bij de door haar gemaakte creatie, waarmee ze de eerste prijs in de categorie 10/11 jaar Evangelische „Kinderstunde" op het strand. ..Wij willen de mensen ook innerlijke vakantie bezorgen', aldus de Duitsers Prijswinnaars Variaties waren een zeehond met een bal op de neus, en een zeehond met jong. Niet verwonderlijk vielen deze werkstukken in de prijzen. EcoMare-medewerkers Sietske Dijk- sen en Henk Brugge vormden de spreekwoordelijk „deskundige jury". In vier categorieën deelden ze prijzen aan de winnaars uit; daarnaast kre gen alle „zandhonden"-bouwers een herinnering in de vorm van een deelname-certificaat en een sticker. In de categorie 7 tot 10 jaar wonnen Markus en Michelle Müller uit Duits land de eerste prijs, Suzanne Tump uit Oosterhout kreeg de hoogste waardering in de rubriek 10/11 jaar, Katlijn Habraken werd eerste bij de kinderen ouder dan 12 jaar en een gezin met de toepasselijke achter naam Zandkuil sleepte de eerste prijs in de categorie familiewerkstukken in de wacht. Deze laatste vormde het pronkstuk: moeder met jong, mooi afgewerkt in een ring van zand. Winnares Suzanne Tump vertelt des gevraagd een echte zeehonden-fan te zijn. De 10-jarige Brabantse is dona trice van zowel EcoMare als de zee- hondencreche in Pieterburen. In haar woonplaatsen verkoopt ze op een kindermarkt speelgoed voor dit doel. „Speciaal voor EcoMare gaan we naar Texel op vakantie", lacht de moeder van Suzanne. Het meisje ver telt dat haar grote wens is om nog eens een dagje bij de zeehondenop vang te werken. Wie weet.... Toch in zee Kleurige windschermen links en rechts van de strandopgang maken duidelijk dat er wel degelijk wordt ge zonnebaad. Dit zijn de echte liefheb bers. Anderen schrikken er niet voor terug om, slechts gehuld in een dun lapje textiel, een duik in de woeste branding te wagen. „Niet zo verwon derlijk", stelt strandwacht Jean Paul. „Het water is naar verhouding warm en de golven oefenen een grote aan trekkingskracht uit. Maar juist dit zijn de gevaarlijkste omstandigheden. Voor je het weet krijg je mui-vorming en linke stromingen." „Ik heb liever een heel druk strand met een vlak zeetje, dan deze om standigheden", vult collega Ties aan. „We moeten telkens naar de zwem mers toe waden om ze te waarschu wen. Met de rubberboot gaat het niet. In deze branding kan de boot met rustig blijven liggen, zodat je geen tijd hebt om de mensen uit te leggen waarom het zo gevaarlijk is. Sommigen hebben er geen benul van. Daarnet hadden we nog twee kleuters die met pa voorop in de gol ven stonden." In vergelijking met een „echte" stranddag valt de strandbewakers op dat er nauwelijks meldingen van zoekgeraakte kinderen binnenkomen. „Een vol strand is tevens onoverzich telijk. Vaak bevindt het gezochte kind zich gewoon in de directe nabijheid van het windscherm." Vliegeren De meesten verkiezen het om de stranddag wat dikker gekleed door te brengen. Er zijn vele manieren om je te vermaken. Wandelaars zijn in de meerderheid, sommigen met een hond aan de lijn. Regelmatig passe ren hardlopers, op een „pier" in de verte ontwaren we een hengelaar. Erg populair momenteel is vliegeren. G. Hamstra uit Harderwijk vertelt tij dens zijn vakantie bij een winkel in De Koog een zg. „deltavlieger" te hebben aangeschaft. „De kinderen wilden er graag een en het weer is er naar", verklaart hij. „We zijn nu al twee middagen op het strand aan het oefenen. Daarnaast maken we wandelingen en drinken wat op een terrasje." Zijn 9-jarige zoon Jacco heeft moeite om de onwillige stunt vlieger onder controle te houden. Brokstukken heeft hij echter nog niet veroorzaakt, zegt Jacco. Terug op weg naar het parkeerterrein zijn de terrassen van beide strandpa viljoens nog immer goedgevuld. De zomer van 1991, die zo moeizaam op gang kwam, is de strandexploitanten goed gezind. Mooi of minder mooi weer, het strand trekt. b Vfct aanslag. De Duitsers blijken leden van de beweging „Bekennende Christenen" en zijn afkomstig uit alle streken van Duitsland, tot de voor malige DDR toe. Een week geleden zijn ze gezamenlijk richting Texel ge reisd. „We komen hier voor uiterlijke én innerlijke vakantie. Daarbij probe ren we vooral onze landgenoten een boodschap mee te geven", vertelt één hunner. „Het zwaartepunt ligt op de kinderuurtjes op het strand. We staan altijd bij paal 17 en soms ook op de braderie in De Koog." De groep komt al sinds 1955 naar Texel (met onderbrekingen). Boetseren Vlaggen rechts van de strandopgang verraden waar het zeehondjes maken zich afspeelt. De resultaten zijn in middels zichtbaar. Ruim honderd kin deren en volwassenen hebben zich uitgeleefd, gewapend met schepjes, blote handen en fantasie. Van twaalf tot vier uur hadden ze de tijd om een zo mooi en origineel mogelijke zee hond van zand te boetseren. De deel nemers hadden het geluk dat het 's ochtends springtij was geweest. Daardoor had het water erg hoog op het strand gestaan, zodat het zand goed „plakkerig" was. In het begin van de middag was de animo voor de wedstrijd nog gering, maar toen - gelokt door de zon- het strand op een gegeven moment volstroomde, steeg de deelname explosief. Totaal kwamen circa veertig „kunstwerken" tot stand. In de meeste gevallen was het resultaat verbluffend. Vrijwel alle deelnemers wisten een goed gelijken de zeehond te fabriceren. Enkele slimmerikken gebruikten helmgras om de snorharen mee na te bootsen. Le den van het organiserende evene mententeam van het zomerrecreatiewerk maakten een meer dan tien meter lange zeehond, maar deze creatie telde niet mee. fantastische julimaand laat ir het de laatste tien dagen tje afweten. Het is bewolkt, eratuur is gedaald, soms val- »n paar regendruppels.... allerminst strandweer. Toch strand de grootste trek- Zodra de zon even door het ek breekt, trekt iedereen" naar de strandslagen. Niet jnnen, maar om lekker bezig ~)e wedstrijd ,,maak een zee- iie deze week bij paal 17 houden, voer er we! bij. 'n i het strand. n de ingang trekt een gezel- aandacht. Het betreft niet jnden-makerij, maar een jitse evangelisten, 'n Stuk of eertig kinderen luistert, op ezeten, toe. Een man vertelt ie metgezellen ondersteunen aal met kleurplaten. Twee hebben de gitaar reeds in de genheid om het dorp te bezichtigen. Om ongeveer 14.00 uur zal opnieuw worden gestart, waarbij er weer over het wad naar paviljoen Vliezicht wordt gevaren, hier wordt ook weer gefinisht. De prijsuitreiking is om on geveer 16.00 uur in het paviljoen. Naast de gewone prijzen wordt ook de Mantje Sport wisselbeker uitge loofd. De wedstrijd staat open voor zowel leden als niet-leden, zodat ook toeristen die denken de tocht van on geveer 2x25 km te kunnen volbren gen welkom zijn, voor beveiliging zullen enkele boten met de surfers meevaren. Het inschrijfgeld is voor le den f 5,— en voor niet-leden f 10,—. Er is na afloop voor elke deelnemer een herinnering. Een aantal leden van Toerclub Taxi 12000 zal zondag deelnemen aan de toertocht Luik-Bastenaken-Luik in de Ardennen. De 200 km lange tocht voert grotendeels over het parcours van de gelijknamige „klassieker" die de wielerprofs elk voorjaar rijden. In het parcours zijn vele venijnige hellin gen opgenomen, waaronder de steile (17 procent) La Redoute. De cluble den vertrekken zaterdagochtend en logeren op een camping nabij start plaats Spa. Zaterdag maken ze eerst een oefentocht om aan het klimmen te wennen. De toerfietsers hebben zich voorbereid op het veel vlakkere Texel; elke dinsdag- en donderdag avond wordt getraind, start om zeven uur in de Warmoesstraat. De animo voor deze trainingstochten neemt de laatste tijd toe. De volgende oefenwedstrijden vinden zaterdag op het veld van s.v. Texel plaats: 11.00 u. Texel Dl-Texel D2 12.00 u. Texel C2-Tex. Boys C2 13.30 u. Texel C1-Tex. Boys C1 Volgende maand gaat een nieuwe soos van start in Time Out, een ruimte in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. De soos is bedoeld voor mensen die aangesloten bij het pro ject „Begeleid Wonen Texel" (BWT) en hun vrienden en collega's. De or ganisatie is in handen van het Jeugd- en Jongerenwerk en BWT. Op de soosmiddag/avond, die vrijdag van half vijf tot acht uur wordt ge houden, is er gelegenheid om te bil jarten, een spelletje te kaarten, film te draaien, enzovoort. De deelnemers kunnen zelf een groot deel van het programma invullen. Er is bijvoor beeld de mogelijkheid om eigen mu ziek te draaien, video's uit te kiezen of een gastspreker uit te nodigen. Andries Huberts en Jeanette Klaver zullen de soos leiden. Zij hopen dat de bijeenkomsten goed worden be zocht en dat er deelnemers zijn die het leuk vinden om te helpen. Ook zoeken ze nog vrijwilligers die bij het uitvoerende werk betrokken willen zijn. Kandidaten hiervoor kunnen zich melden bij Andries Huberts (tel. 14300), of Jeanette Klaver (tel. 15420). Weggesleept. Eén verkeerd gepar keerde auto is maandag weggesleept van de Badweg. Een tweede dreigde datzelfde lot te ondergaan, maar de bestuurder kwam net opdagen. Hij moest 7100,- voorrijkosten van de sleper betalen. Diefstallen. Uit tenten op camping Kogerstrand zijn verschillende diefstallen gepleegd. De daders wa ren vooral uit op electronische appa ratuur, fototoestellen en kleding. Jassen gestolen. Uit een café in De Koog zijn twee jassen gestolen van toeristes uit Roelofsarendsveen. Te laat. Een 35-jarige eigenaar van een eetzaak in de Dorpsstraat van De Koog werd op de bon geslingerd omdat er om 02.42 uur nog mensen in zijn zaak werden bediend. Tevens bleek een 27-jarige Egyptische werk nemer niet in het bezit van geldige verblijfspapieren. Hij is meegénomen naar het bureau en blijft in afwach ting van een uitzettingsbevel vast zitten. Iclub Texel houdt in samen- met Kustzeilvereniging lag komende zondag de jaar- fwedstrijd van Texel naar v.v., die op 4 augustus niet gaan. De wedstrijd zal mee- or het clubkampioenschap, Is kampioenschap en voor ie selectie van de Texelrace, 8 september wordt gevaren, idmaking van de Texelse se- na de wedstrijd van 1 sep- >■00 uur kan worden inge- bij paviljoen Vliezicht (paal 10.45 uur is er skippersmee- m 11.00 uur wordt gestart. overgestoken naar de Vlie- n de surfers langs de oost- Vlieland naar het dorp land, waar naast de aan- r van de veerboot wordt ge ler zijn voor de deelnemers «erkers broodjes en drinken. 'ijd het toelaat is er gele- sdorper Kustzeilvereniging ndag een catamaran- voor kleine boten bij Paal Jme staat open voor alle ca rnet een Texel Yardstick van '9er. Het doel van deze is om meer kleine boten- 'e interesseren voor het Men. Doordat de grote bo- knado, Prindle 19 e.d. niet 'en nemen zal er voor de oten meer competitie zijn. 9 is om 10.00 uur in het "en CKZ en de eerste start 10.30 uur. De kosten bedra- voor een éénmansboot en een tweemansboot. Oliemaatschappij Petroland BV uit Den Haag mag, wat b en w betreft, seismisch onderzoek verrichten in het westelijk deel van de Waddenzee. Aan Petroland zal een aanlegvergun- mng worden verleend. Deze week besloot het Texelse college een be zwaarschrift van de Werkgroep Land- schapszorg Texel inzake deze aanvraag ongegrond te verklaren. B en w baseren hun beslissing o.a. op de toezegging dat natuurgebied De Schorren buiten de vergunningsaan vraag valt, dat tussen de Wadden eilanden is afgesproken dat dit het laatste onderzoek is waaraan mede werking wordt verleend en dat het verlenen van vergunning niet automa tisch betekent dat eventuele exploita tie zal worden toegestaan. In veel beroepen is het onontbeerlijk om een typediploma te bezitten. Vooral voor degenen die de admi nistratieve sector in willen wordt daarom binnenkort een cursus machi- neschrijven gegeven in Den Burg. De ze cursus wordt georganiseerd door de Open School Texel, gemeentelijke instelling voor volwassenen educatie. In de cursus wordt gewerkt met het tien-vinger blindtype-systeem. Na achttien lessen van twee uur kan een examen worden afgelegd voor het landelijk erkende Praktijk-diploma. Na de typecursus kan bij de BVE in Den Helder worden doorgeleerd in diverse beroepsrichtingen. Deelname staat open voor iedereen die voor minimaal dertien uur per week bij het Arbeids bureau staat ingeschreven als werk zoekende. De cursus start in de week Agrariër C.J. Kikkert van de Watermo lenweg heeft van de provincie een fi nanciële bijdrage gekregen voor de ecologische wijze van landbouw die hij al jaren toepast. GS verstrekken Kikkert een bedrag van maximaal 715.759,- over het jaar 1990. Ook in voorgaande jaren ontving Kikkert subsidie van de provincie. GS kondi gen echter aan dat de financiële steun tot uiterlijk 1993 wordt ge handhaafd. Mogelijk wordt Kikkerts bedrijf als „relatienota-waardig" aan gewezen, waardoor een andere finan ciële constructie ontstaat. van 26 augustus en de kosten bedra gen 760,—. Voor nadere informatie en aanmelding kan contact worden opgenomen met Mijkje Uittenboo- gaard, tel. 14203 of 10233. Ter afsluiting van de kunst-tentoonstelling ..Stad en dorp" in de kelder van het gemeentehuis, kende de adviescommissie kunst- en cultuurbeleid van de gemeente een tweetal prijzen toe. De Kwaliteitsprijs ging naar Marie Wieten-Gillot Ir) voor knipwerk ..Het dorp. een verademing voor de stad". De aanmoedigingsprijs was voor Lenie Steffen- van Heerwaarden II) voor de collage ..Facetten" De Publieksprijs tenslotte, die door de be zoekers van de tentoonstelling werd toegekend, overhandigde wethouder Tine Krijnen aan Dirk Bakker voor het schilderij ..Man op bank", met een aanblik van de huidige Groenenplaats.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9