SPORT anhoudende droogte iroorzaakt schade s u z u K nsorbedrag campings - EcoMare nog hoger ddenbus bezoekt else scholen Drgereden „Duo's" 'n geval apart op de weg ntervoorraad ruwvoer aanbreken? Diefstal bekend Vera Blom kampioen M-springen pony's Ingrid van Lubek vierde in Japan Brandweer bevrijdt beknelde duif Uit het politierapport Fly-in voor „Mooney"-toestellen op vliegveld Texel De Suzuki Alto GLX. OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Ooster- enderweg 52,02220-18396. pAG 20 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 tieweek voor de zeehondenop- n EcoMare, die vorige week Ie recreatieleiders op de Texelse ngs werd gehouden, heeft nog qeld opgeleverd. De gasten van nepark De Turkse Tent waren idagavond verhinderd om bij de ing van de actie present te zijn, maakten hun afwezigheid meer oed. Met de recordscore van 140 brachten de gasten het to- diag van de actieweek op bijna 0-, De jeugdige gasten Arno en ('die bij het sponsorzwemmen :tievelijk f111,- en f107,- hadden i gehaald, en Ron, met f51,- de besponsorde loper, overhandig- it bedrag vrijdag aan EcoMare. .Waddenbus" is deze week 0p het eiland en brengt een be- aan enkele basisscholen, sdag staat de bus bij De Bruin- Oudeschild, donderdag bij het ihonk in De Cocksdorp en vrij de Jacob Daalderschool en j met de Bijbel in Obsterend. uit voorgaande jaren bekend, it het programma deels uit e en deels uit praktijk. In school aan de hand van gevarieerd teriaal een inzicht gegeven van mctioneren van de Waddenzee, aast gaan de leerlingen een en zelf bekijken op het wad. De vier ..Duo"-berijders met hun bijzondere driewielers op het parkeerterrein achter het politiebureau In Den Burg. waar de voertuigen door nieuwsgierige agenten uitvoerig werden gefotografeerd. nbekende automobilist in een eFord Fiësta heeft woensdag kruising Ruijslaan/Epelaan een ge fietser uit Nijmegen aange- De jongen bleef ongedeerd, zijn fiets liep wel veel schade automobilist reed door. Even- getuigen worden verzocht de te bellen, telefoon 12222. mbedrog In de krant van afge- donderdag is in de reportage amperen bij de boer een fout en. De op de foto afgebeelde len zijn Saskia en Nico Roeper anneshoeve en nfet Aris en Els jilen van Don Bosco. In vakantietijd krijgt Texel soms merk waardige gasten over de vloer. Mo menteel trekt een kwartet Duitsers in opvallende voertuigen de aandacht van menig mede-weggebruikers. En dat'niet alleen, ook de verkeersgroep van de rijkspolitie toonde speciale be langstellingHet uit Siegen af komstige viertal rijdt in zogeheten „Duo's": gemotoriseerde driewielers die oorspronkelijk zijn gefabriceerd voor gehandicapten in de voormalige DDR. Te langzaam 155 km/u) voor de autoweg en te breed 17.55 m) voor het fietspad, maar in Duitsland niet verboden en dus was er voor de poli tiesurveillanten geen reden om de Duitsers van de weg te plukken. Wel werd de „Duo-club" zondagmiddag uitgenodigd voor een kopje koffie in het politiebureau, zodat de nieuws gierige agenten de mobielen uitge breid konden fotograferen, ,,'n Geval apart", oordeelde de politie. Dit is voor het eerst dat we zijn aangehouden tijdens onze reis", ver telt Rolf Fricke, één van de vier bestuurders. Woensdag vertrokken de vier van hun „clubhuis", café „Duf fel" in Siegen. Via Köln, Oss Iwaar ze overnachtten en een feestje bouwden) en Zandvoort (idem) arri veerden ze vrijdagmiddag, na een slordige 600 kilometer, op Texel. Hun vrouwen, die hen met auto's vooruit waren gereisd, wachtten hen bij de boot op. Voor de bebaarde Uli Thorn is het inmiddels de twintigste keer dat hij op Texel de vakantie door brengt, maar nooit eerder duurde de reis zo lang. „Texel is als einddoel per Duo ideaal. Het is hier heerlijk en on derweg kom je geen bergen tegen", zegt hij. Ditmaal verblijven hij en zijn metgezellen bij de familie Bakker aan de Beatrixlaan. „Heel aardige men sen." Het viertal, waartoe ook Guido Reitz en Peter Albert behoren, maakt deel uit van een twintig leden tellende club, de Duo Duffel Club uit Siegen. Het rijden in Duo's is volgens de vier echter (nog) geen rage in Duitsland. „In Siegen hebben we beslag op twintig exemplaren kunnen leggen als gevolg van autohandel met de vroe gere DDR, nadat hereniging van oost en west een feit was. Het is een schaars artikel, zeker sinds men sinds 7 maart met de produktie is gestopt. We hebben per Duo tweeduizend mark moeten neertellen", aldus Fric ke. De fabriek stond in de buurt van Leipzig, waar dagelijks tien rijklare modellen van de lopende band af kwamen. De met een tweetact Simson-motor (inhoud 50 cc) uitge ruste Duo was in de oude socialisti sche heilstaat hét vervoermiddel voor invaliden. Het ziekenfonds vergoedde de aanschaf en de kosten. De, door de Siegenaren kleurig gespoten, kar retjes moeten volledig met de hand worden bediend. Remmen gebeurt middels een stang aan het stuur. Erg stabiele wegligging hebben de Duo's niet, zo blijkt tijdens een proefritje. Rolf Fricke erkent dat het nemen van de bocht een aparte techniek vereist. Omdat zowel bestuurder als motor links zit, dreigt het voertuig bij boch ten naar rechts teveel over te hellen. In de bocht moet de bestuurder daar om een stukje opzij schuivenTot nog toe hebben de vrolijke Duo berijders hun tweepersoons wagent jes telkens op de weg weten te hou den. Als het aan hen ligt, zullen ze de andere verkeersdeelnemers nog lang blijven verbazen. het uitblijven van regen verto- e latere gewassen momenteel ige droogteverschijnselen. Het ooral de consumptie- en aard- «i voor de verwerkende in- die enorm van de droogte te hebben. Ook de suikerbieten in geremd in hun produktie, die kunnen zich nog enigszins illen als er binnenkort water de uiteindelijke droge-stof- ngst van snijmaïs is water ens hard nodig. Dit om een kolf- en korrelbezetting te krij- Het grasland geeft een verdro- heeld en van groei is nauwelijks e Bij het aanhouden van dit lype zullen spoedig de voorra- vinterruwvoer moeten worden ibroken om de melkkoeien op iktie te houden. Aardappelen 'Iste maand zijn de aardappelen [fiks gegroeid qua knolgrootte, bntal stuks per aardappelstam Her over het algemeen redelijk eed. Wel zijn er verschillen tus- 'e rassen en de percelen. Het eken van grote aardappelen is lute schadepost voor de telers la'dappelen voor de verwerken- dustrie (chips, patat). De ver ende bedrijven vragen aardap- met een doorsnede van mini- maal 45 mm. Alles onder deze maat gaat naar de veevoersector. Met de aardappelziekte „Phythophtora" is het tot heden erg meegevallen. Slechts een enkel perceel laat de symptomen van deze ziekte zien. Wel zijn er in meerdere percelen de ver schijnselen van de „verwelkingziekte" (veroorzaker van Verticcioleiumschim- mel) te vinden. De bladeren zijn aan één zijde verwelkt of reeds af gestorven. Rattekeutels Ook de „rattenkeutelziekte" (veroor zaker Sclerotiniaschimmel) komt méér voor dan in andere jaren. De rattenkeutels (schimmelsporen in rustfase) zijn te vinden aan de onder zijde in de stengels onder dood mate riaal. Bij het openen van het onderste deel van de stengels zijn „rattekeu tels" te zien. Als oorzaak van deze verschijnselen moet het droge, war me weer worden genoemd. Soms worden aardappelknollen in de rug gevonden die reeds beginnen te rot ten. De oorzaak van dit verschijnsel moet worden gezocht bij bacteriën. Erg belangrijk is het dat wanneer der gelijke aangetaste knollen bij het rooi en worden waargenomen, deze niet mee gaan in de aardappelbox. Even als de oude moederknollen dienen deze aangetaste aardappelen buiten de box te blijven. Dit om te voorko men dat er aardappelrot in de partij op gaat treden. Doorwas Wanneer er binnenkort regen valt is de kans aanwezig dat er doorwas in aardappelen gaat optreden. Met het afkoelen van de grond is de kans groot, en van ras tot ras verschillend, dat de kiemrust van de eerste aange legde aardappelknollen wordt door broken. Aan de nieuwe aardappelen komen dan spruiten en in het ergste geval weer nieuwe knollen. Deze doorwas geeft kans op „glas"- aardappelen. Met het aanhouden van droog weer zal het evenals in 1990 moeilijk worden om de aardappelen zonder rooibeschadiging in de box te krijgen. Dit omdat er te weinig grond op de rooiketting aanwezig blijft en dat kluiten meegerooid worden. Be schadigde aardappelknollen geven goede invalsporen voor schimmelspo ren. Deze schimmels kunnen zich in de aardappelbox enorm ontwikkelen en zorgen dat er bij het sorteren veel aardappelen uitgegooid moeten wor den. Rustsporen van de chizoctonia- schimmel worden als zwarte puntjes op sommige partijen aardappelen in de grond gevonden. Om dit te voor komen en verder tegen te gaan is snel rooien gewenst. Dit is alleen mogelijk als de aardappelen onbe schadigd in de aardappelbox kunnen worden gebracht. Groenbemesters Zodra de grond vrij is van het hoofd gewas is het zinnig deze in te zaaien met een groenbemester om voldoen de organische stof in de grond te houden. Organische stof is van be lang voor de vochtvoorziening van de grond. Tevens kunnen de groene ge wassen mineralen vasthouden, die anders kunnen wegspoelen. Over de soort groenbemester bestaat nogal eens verschil van mening. Het ad vies, gebaseerd op onderzoek, is dat na 1 augustus inzaaien van blad rammenas of gele monster met een resistentie tegen het bietencysten- aaltje geen zin meer heeft. Na die datum worden de cystenaaltjes niet meer of onvoldoende gelokt. Goedko per is het om dan de niet-resistente rassen te nemen. Ook kunnen rogge en grassen zorgen voor een goede groenbemesting. Kweekbestrijding Vanuit de praktijk komen er nogal eens klachten dat de kweekbestrij ding onvoldoende is geslaagd. De oorzaak moet in hoofdzaak worden gezocht in bespuiting, die is uitge voerd op te oud kweekgras met te weinig groei. Wil het resultaat van de bestrijding goed zijn dan is een leng te van 10 tot 15 cm. van het kweek gras gewenst. Tevens dient het gewas volop te groeien. Is er niet of nauwelijks groei aanwezig, dan wordt er geen of te weinig middel opgeno men door de kweekwortels. Met als gevolg wel bovengrondse verbranding maar ondergronds onvoldoende resul taat. Het beste is om na de regen te spuiten op jong kweekgras dat goed aan de groei is met behulp van bij voorbeeld 100 kg. kalkammonsalpeter per hectare. Graslandvernieuwing Op Texel zijn nog percelen grasland die voor herinzaai in aanmerking ko men. Bij het herinzaaien moet wor den gelet op de rassensamenstelling van het graszaadmengsel. Een de- monstratieproef met drie mengsels bij de familie P. C. Hin nabij De Waal laat duidelijk zien dat de betere ras sen in grasmengsel, zoals verwoord in de rassenlijst, een betere stand vastigheid hebben en uiteindelijk het goedkoopste zijn. Kobaltgebrek Vanuit de praktijk komen er berichten" binnen over kobaltgebrek bij lamme ren, evenals in 1991. Volgens litera tuur blijkt dat dit vroeger op de zandgronden op Texel ook voorkwam. Van dit sporenelement hebben de lammeren zeer weinig nodig maar als het er niet is eten de dieren slecht, met als gevolg minder groei en ver magering. Naast magerte en sufheid kan een sterke tranenvloed en huid- jeuk worden waargenomen. Kobalt is nodig voor de pensbacteriën die er vitamine B 12 van vormen. Op lange re termijn kan met een kobalthouden- de besmesting op het grasland wat worden bereikt. Maar op korte ter mijn en bij twijfel is het het beste om de veearts te raadplegen. Opmerkzaamheid van een 43-jarige middenstander uit Oudeschild leidde tot de aanhouding van een winkel dief. De Oudeschilder meldde vorige week de vermissing van de vin van een surfplank. De politie concludeer de dat de dader op een camping in De Koog verbleef. Een 21-jarige toe rist uit Den Bosch, die vervolgens werd aangehouden, legde vlot een bekentenis af. Vera Blom uit De Westen is met haar pony Big Surprise zaterdag in Spaarnwoude tijdens de provinciale kampioenschappen eerste geworden in de rubriek M-springen. Het achttal van rijvereniging De Waddenruiters eindigde op een tweede plaats in de klasse L. Het merendeel van de Texelse ruiters was op vrijdag al naar de overkant vertrokken. De ochtend van het kam pioenschap liet zich somber aanzien: de regen viel met bakken naar bene den en het terrein liet te wensen over. Het klaarde echter op en de Texelse rijdieren bleken redelijk uit de voeten te kunnen op de keiharde kleibodem, die door de regen was bedekt met een glad bovenlaagje. Tot aansprekende resdltaten in de dressuur wist alleen Karen Bakker met haar paard Cibran te komen. Zij behaalde een winstpunt in de klasse B. De overige Texelaars eindigden in de middenmoot. Het achttal van de Waddenruiters De Texelse triatlete Ingrid van Lubek is zondag tijdens een internationale kwarttriathlon in Japan op een vier de plaats geëindigd. In de door hoge temperaturen (bijna 40 graden) ge teisterde wedstrijd realiseerde de Nederlands kampioene bij de junio ren een tijd van 2 uur en 26 minu ten. Twintig minuten langzamer dan haar persoonlijk record, maar gezien de omstandigheden was Ingrid tevre den. Twee dagen voor de wedstrijd was ze, samen met de Nederlands kampi oen bij de jongens, Ron Vermaat uit Nieuw Vossemeer, in Japan gearri veerd. Op de wedstrijddag hadden ze de jet-lag nog niet helemaal ver werkt, wat zich vooral later in de ra ce deed voelen. De start was prima. Na het zwemmen (anderhalve kilome ter in de rivier Nagaral en fietsen (40 km) lagen de twee jeugdige Neder landers uitstekend in de race voor een podiumplaats. Vermaat lag zelfs eerste, maar klapte op de afsluitende 10 km hardlopen in elkaar. Ingrid van Lubek hield de schade beperkt, maar greep net naast een medaille. De wedstrijd, de Nagaragawa Internatio nal Triathlon, werd gehouden in Kaizu City, een in centraal Japan gelegen stad. De televisie zond er beelden van uit en een van de grootste kran ten van het land fungeerde als spon sor. Voor Ingrid van Lubek, die deze week terugkeert en volgende week aan de start verschijnt bij de Texelse kwarttriathlon, was de uitzending naar Japan een beloning voor het be halen van het Nederlands kampioen schap. De komende tijd wachten haar nog meer buitenlandse wedstrij den: in Turkije en in het Engelse Bir mingham (Europees Kampioenschap run-bike-run). had pech: net toen zij de baan inre den voor hun proef, barstte weer een enorme hoosbui los. Terwijl comman dante Ans Keppel-Roeper ongestoord doorging, reden de acht alsof er niets aan de hand was. De jury wist dit te waarderen en plaatste hen als twee de, achter het achttal van de Wierin- germeerruiters. Deze klassering geeft recht op deelname aan de nationale kampioenschappen. De Levade ge naamd, die op 7 september in Apel doorn worden gehouden. Daar mag ook Vera Blom zich meten met de rest van Nederland. Chloë Weel haalde met haar pony Zamba nog een vierde plaats in het Z- springen. De bezoekers van de Oosteren- der rommeltjesmarkt keken zater dagochtend meer omhoog dan in de kraampjes. Een wanhopig fladderende duif, die op ongeveer twintig meter boven de grond met een pootje achter de blikse mafleider van de Ned. Hervormde kerk bekneld zat, trok hun aan dacht. Om het dierenleed te ver helpen werd de brandweer gealarmeerd. De langste ladder was echter „maar" twaalf meter, waarop de brandweerlieden besloten de zielige vogel los te spuiten. Dat lukte. Met een wel gemikte, niet te krachtig gedo seerde hogedruk-straal zeilde de duif uit zijn benarde positie. Het verzwakte dier belandde op een grafzerk. Bezorgde spuitgasten ontfermden zich over het geve derde dier en brachten het naar duivenmelker S. Feenstra in De Waal, waar de duif bij soortgeno ten weer op krachten kon ko men. Onder invloed. Agenten betrapten een 21-jarige automobilist zaterdag nacht op rijden onder invloed. De bestuurder, die tweemaal de toe gestane hoeveelheid alcohol had ge nuttigd, werd in de Dorpstraat in De Koog aangehouden. Hij kreeg een rij verbod van vier uur en een proces verbaal aan zijn broek. Ook teveel op. Een 30-jarige automo biliste uit Den Burg bleek eveneens met teveel drank op achter het stuur te zitten. Tijdens een controle op de Postweg bij De Cocksdorp liep de vrouw tegen de lamp. De ademanaly se gaf 495 ug/l aan, ruim tweemaal meer dan de toegestane hoeveelheid. Ook zij kreeg een rijverbod (5 uurl en een proces verbaal. Vandalen. In De Koog vatte de po litie van zaterdag op zondag twee vandalen in de kraag. De toeristen, beiden 17 jaar, hadden inmiddels van tien auto's de spiegels omgebogen. Dure benzine. Bij een benzinepomp in Den Burg keek een automobilist tij dens het achteruitrijden niet goed uit. Hij beschadigde bij deze manoeuvre het fietsenrek van een personenwa gen die stond te tanken. Het komende weekend zullen vlieg tuigen van één bepaald type in gro ten getale neerstrijken op het vliegveld Texel. Het zijn toestellen van het merk „Mooney", waarvan de eigenaars deelnemen aan een fly-in" oftewel een gezellige bij eenkomst. De „Mooney" is een éénmotorige, snelle laagdekker van Amerikaanse makelij, die plaatsbiedt aan vier per sonen. Er zijn er over de hele wereld enige duizenden in gebruik. De ha venleiding kwam op het idee om uit sluitend voor dit type een fly-in op Texel te houden. Eigenaars werden rechtstreeks uitgenodigd aan de hand van adressen die van dealers waren verkregen. Ook werden advertenties in luchtvaartbladen geplaatst. De Mooney's worden vooral in Duitsland veel gebruikt. Tot dusver zijn dertig toestellen ingeschreven. Vrijdag worden de vliegeniers op Texel verwacht, waar ze met een „Juttertje" en vervolgens een vismaaltijd zullen worden verwel komd. Voor zaterdagochtend staat een tocht met een viskotter op de Waddenzee op het programma, de middag kan men naar eigen idee besteden en om negen uur 's avonds gaat een puzzeltocht van start waar bij allerlei vragen met betrekking tot de luchtvaart en Texel beantwoord moeten worden. De tocht, die per fiets wordt afgelegd, eindigt in de biertuin van De Pollepel in De Koog, waar onder andere de verkiezing van „Mr Mooncalf" en „Miss Mooney" zal worden gehouden. Zondag gaat het gezelschap fietsend naar het Maritiem en Juttersmuseum of naar EcoMare, waarmee de fly-in wordt afgesloten. Al vanaf f 14.495,- (excl. afleveringskosten) Een Duitse Mooney" op het Vliegveld Texel.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5