Schoolkinderen houden enquête over energie Projectweek in november van 24 en 25 augustus Paspoort vanaf dinsdag in tien minuten klaar Onterecht alcohol schenken bestraft Onervaren fietser botst tegen auto IMHI Kerkdiensten 25 augustus Repetities van het vrouwenkoor Basisschool Durperhonk krijgt noodlokaal erbij Afname werkloosheid Onderhoudskade schiet op Fiets gelanceer vanaf imperial PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 22 AUGUS De gemeente heeft een computer programma aangeschaft, waardoor in tien minuten een paspoort of een toeristenkaart kan worden gemaakt. Drie medewerkers hebben gedurende zes weken ervaring opgedaan met het apparaat. Dinsdag wordt het of ficieel in gebruik genomen. Texel heeft in de kop van Noordhol land de primeur van het „klaar terwijl u wacht-paspoortensysteem". Wie een paspoort of een toeristenkaart wil hebben kan op dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag in het raadhuis terecht tussen 8.30 en 12.00 uur. Er kan alleen een pas of een kaart worden aangemaakt als de aanvrager twee recente pasfoto's bij zich heeft en het oude reisdocument inlevert. Als dat wordt vermist, dient de aan vrager een door de politie opgemaakt proces verbaal mee te nemen. Een pas kan niet door een ander dan de eigenaar worden opgehaald, want er moet worden getekend. Minderjarigen moeten toestemming van beide ouders hebben voor ze een reisdocument kunnen krijgen. Dit kan schriftelijk; er kan een formulier wor den afgehaald bij de gemeente, dat door de ouders moet worden onder tekend. Daarnaast moet één van de ouders mee bij het afhalen. Als het kind nog staat bijgeschreven in de pas van één van beide ouders, moet deze worden meegenomen, opdat dat kan worden veranderd. Hoewel het systeem afgelopen tijd is beproefd en in alle opzichten lijkt te voldoen, wordt aangeraden niet pas op het laatste moment een reisdocu ment te halen. „Het is technische ap paratuur, dus er kén een storing optreden", waarschuwt Wout Stam, hoofd van de afdeling Algemene Zaken. Een paspoort is vijf jaar geldig en kost voor mensen boven de 16 jaar f82,75 en voor kinderen 755,25. Een toeristenkaart, die maar twee jaar geldig is en niet in alle landen van Europa wordt geaccepteerd, kost voor jongeren tot 17 jaar 731,25 en daarboven 741,25. Per 1 januari 1992 gaan deze prijzen met 74,- omhoog. De politie trad dinsdagmiddag op te gen de exploitanten van een eetgele genheid in De Koog, omdat zij sterke alcoholische drank schonken zonder vergunning. Volgens de politie was eerder dit jaar al overleg hierover ge weest met de eigenaar. Deze zou een vergunning aanvragen, maar dat bleek nog niet te zijn gebeurd. De politie maakte een proces verbaal op. Onbekendheid met de terugtraprem van zijn fiets was er de oorzaak van dat een 14-jarige Italiaanse jongen vrijdagmiddag in De Koog op een auto botste. De fietser trachtte vaart te minderen door met zijn voeten over de grond te schuren. Daardoor raakte hij uit balans en botste par does tegen de auto van een 49-jarige inwoner van De Koog. Diens perso nenwagen hield lichte schade aan de moterkap en voorruit over aan het voorval. De brokkenpiloot bleef on gedeerd. Donderdag 22 augustus Om 14.00 en 18.00 uur geeft het circus Harlekino voorstellin gen in de tent aan de Nikadel. Een kerkentocht via de zuidelijke route gaat om 14.00 uur van start bij De Schuilhut in De Koog. In het raadhuis heeft de raads commissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het vliegveld, De Bolder en Durper Honk. In het kader van Hoornder Don derdag begint in Den Hoorn om 16.00 uur een kramenmarkt en om 19.30 uur een mu ziekspektakel. In De Schuilhut in De Koog wordt onder auspiciën van de gezamenlijke kerken een Duits/Nederlandse gespreksavond gehouden: 20.00 uur. Vrijdag 23 augustus Onder leiding van een gids kan worden deelgenomen aan een excursie naar het fort De Schans, aanvang 14.00 uur. Inschrijven tevoren aan de kassa van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Circus Harlekino geeft in de tent aan de Nikadel voorstellingen om 14.00 en 20.00 uur. De Wielervereniging Texel houdt een tijdrit (32 km). Start bij de PEN-centrale bij Oudeschild om 18.15 uur (jeugd) en 19.00 uur (senioren). In De Schuilhut in De Koog wordt een dia-serie van Texel ver toond met toelichting in het Duits. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Return to the blue lagoon" en om 21.30 uur „Mermaids". Laatstgenoemde film gaat over een excentrieke alleenstaande moeder die het nooit ergens lang uithoudt en daarom met haar dochter Charlotte en Kate voort durend verhuist van de ene stad naar de andere. Na zo'n verhui zing vat Charlotte liefde op voor de knappe Joe Peretti maar ook de moeder laat het oog op iemand vallen, eigenaar van de plaatselijke schoenenzaak, beide relaties verlopen niet zonder pro blemen, maar aan het slot weet toch iedereen het geluk te vinden. Zaterdag 24 augustus Circus Harlekino geeft aan de Ni kadel in De Koog voorstellingen om 14.00 en 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „return to the blue lagoon" en om 21.30 uur „Mermaids". Om 20.15 uur begint in de Bur gemeester De Koning-hal het „Gandharva Veda Concert" van de Indiase zangeres Srimati Anita Roy Chaudhuri. De uitvoering wordt gegeven in het kader van het Maharishi Muziekfestival voor wereldvrede. Entree f 15,-; kinde ren half geld. Van 18.30 tot 21.00 uur wordt door de Sportvissersclub Texel bij De Krim van 18.30 tot 21.00 uur de finalewedstrijd om het kam pioenschap gehouden. Zondag 25 augustus De motorrijders van de MAB-club Texel hebben een ontmoeting („treffen") van 13.30 tot 14.30 uur. Verzamelen bij het clubge bouw van de crossbaan bij het vliegveld. Voetbalvereniging Texelse Boys houdt „Boysdag" vanaf 10 uur op het eigen veld. Circus Harlekino geeft in de tent aan de Nikadel voorstellingen om 14.00 en 20.00 uur. Bij Paal 12 wordt om 13.30 uur een open Beach Volleybaltoernooi gehouden. Inschrijven is mogelijk tot 13.00 uur; kosten f2,50 per persoon. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Back to the blue lagoon" en om 21.30 uur „Mermaids". Maandag 26 augustus Circus Harlekino geeft in de tent aan de Nikadel in De Koq stellingen om 14.00 en 2: uur. In zwempark Molenkoog i eerste dag van de zwemv se. Van 18.00 tot 20.001 Deelname kost f5,-. In Cinema Texel draait on uur „Back to the blue lag en om 21.30 uur „Merrna In de Hervormde kerk var Koog verzorgt de heer vz een diavoorstelling over 1 20.00 uur. Voor de overige evenem wordt verwezen naar hs zicht in de TC3/Recreati die op Texel huis aan hu bezorgd. Hoogwater Oudescl Do. 22 Vr. 23 Za. 24 Zo. 25 Ma. 26 Di. 27 Wo. 28 Do. 29 07.10 ei 07.54 ei 08.50 ei 09.30 ei 10.05 ei 10.35 ei 11.15 ei 11.40 ei Aah het strand is het een uur e hoogwater De zon komt 25 au op om 06.39 en gaat onder cm uur. 25 augustus volle maan, 2 tus springtij. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Glastra uit IJ- muiden. Uitzending via De Lichtboei. De Waal 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog 9.30 uur mw. Van Alphen uit Brakel 11.00 u. mw. Van Alphen uit Brakel. 12.30 u. Deutsche Evangelische Gottesdienst, Pfarrer A. Hermann uit Duisburg. 19.30 uur Interkerkelijke zomera- vonddienst, ds. Knipscheer, m.m.v. Fanfarekorps DEK. Den Hoorn 9.30 uur ds. J. Kok. Oosterend 9.30 uur ds. J. ter Haar Oudeschild 11.00 uur ds. J. ter Haar. De Cocksdorp 11.00 uur ds. Glastra uit IJmuiden. 19.30 u. avondzangdienst o.l.v. M. A. Moens m.m.v. kopergroep Ex celsior en de heer P. Plug (orgel) GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Weggemans uit Harderwijk. Uitzending via Radio Texel. 19.00 uur geen dienst. Oosterend 9.30 uur drs. J. J. N. Wil mink; 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Ned. Herv. kerk te Oosterend. zo. 11.15 uur en 16.30 uur student J. B. Zippro. wo. 19.00 uur in kerkgebouw Schoolstraat, ds. C. A. van Dieren GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. Knipscheer. Uitzen ding via De Lichtboei. Kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. J. Zijlstra uit Blok ker, gezinsdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 uur, dameskoor. Uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 uur, herenkoor, crèche. Oudeschild: zo. 9.30 uur Duitse missen Den Burg, Samstag 18.00 Uhr. De Koog, Sonntag 11.00 Uhr; Mittwoch und Freitag 19.30 Uhr. De Cocksdorp, Sonntag 19.30 Uhr. Den Hoorn, Sonntag 9.00 Uhr. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur Openbare Lezing. The ma: „Onder Christus leiderschap de nieuwe ordening in". 11.20 uur Wachttorenstudie. The ma: „Behaag Jehovah door van goedheid blijk te geven". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur; Dokter L. Barnard. Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw N. Schuyl, tel. 11446. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. In spoedgeval len bereikbaar via telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Het Texels vrouwenkoor begint maan dag weer met repeteren. Dit gebeurt van 14.00 tot ongeveer 16.15 uur in d'Ouwe Ulo. Wie eens een middagje wil luisteren is welkom, evenals nieu we leden. De basisschool Durperhonk in De Cocksdorp kan wat de commissie welzijn betreft zo spoedig mogelijk worden uitgebreid met een vierde (nood)lokaal. compleet met het bij behorende onderwijsleerpakket en meubilair. Omdat ministeriële toe stemming maandenlang kan duren, werd dinsdag besloten daar niet op te wachten. Het noodlokaal wordt door de gemeente voorgefinancierd, zodat het op korte termijn in gebruik kan worden genomen. De school, ondergebracht in het Eier- landsche Huis, beschikt momenteel over drie groepsruimten. Om het ruimtetekort op te vangen is de ont moetingshal van het Eierlandsche Huis vorig jaar bij het lesgeven inten sief gebruikt. Les krijgen naast een biljart, een bar en een discotheek met bijbehorende apparatuur straalt echter geen onder wijskundige sfeer uit, meent het schooipersoneel. Bovendien hebben de leerlingen last van rooklucht en wordt gebruik gemaakt van niet aan de leerlingen aangepaste „gewone" tafels en stoelen, wat slecht is voor de lichamelijke ontwikkeling. Ondermeer door uitbreiding van het leerlingenaantal moet de ontmoe tingsruimte dit jaar op zijn minst drie volle dagen per week worden ge bruikt. Een onverantwoorde situatie, menen de commissieleden, waar zo spoedig mogelijk een einde aan moet komen. Het risico van voorfinanciering (ruim 730.000) lijkt gering, gronden waar op de minister het noodlokaal zou kunnen weigeren, lijken niet aanwezig. Het aantal bij het arbeidsbureau in Den Burg geregistreerde werklozen nam in juli af met zeven personen tot 249. Als werklozen afkomstig van de vaste wal niet worden meegerekend, telt Texel 155 werklozen. Dit zijn er 45 beneden het aantal in juli 1990. Hiervan zijn er 20 niet beschikbaar, omdat ze met scholing of omscholing bezig zijn en 60 komen om allerlei re denen niet voor bemiddeling door het arbeidsbureau in aanmerking. Het „werkbare" bestand bestaat derhalve uit slechts 75 personen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den daalde eveneens: met 8 naar 482. In juli werden 42 nieuwe werk zoekenden ingeschreven, wat bete kent dat 50 mensen werk vonden. Het arbeidsbureau handelde afgelo pen maand 99 vacatures af, terwijl 69 nieuwe banen werden aangemeld. Aan het eind van de maand waren 144 vacatures nog niet vervuld, waarvan 85 afkomstig uit de horeca en de landbouw. De werkzaamheden aan de nieuwe onderhoudskade van Teso verlopen geheel volgens plan. ..Het weer m toe bijzonder goed mee", aldus projectleider Willem de Vries van Rijkswaterstaat. „Er is weinig wind en dl verband met het heien bijzonder gunstig. Met windkracht 5 6 begin je namelijk niet veel en dat zou het enorm kunnen ophouden. Als we het heiwerk half oktober kunnen afronden, kan de totale kadeeind novel maal klaar zijn. Maar nogmaals, veel hangt af van de wind." Foto Dirk Kuiter. Alle Texelse basisschoolkinderen van de groepen 7 en 8 zijn volgende week betrokken bij een energiepro ject. Door middel van een enquête zullen zij de kennis van Texelaars op dit gebied polsen. De actie krijgt een vervolg op 4 november, dan start een speciale energieweek voor alle bewoners van het eiland. Ter voorbereiding van de NOVEM energieweek zijn verschillende werk groepen gevormd. Albert Hoven van de Jacob Daalderschool, maakt deel uit van de werkgroep die de scholen bij het project wil betrekken. „De en quête is eigenlijk een aanloop naar de energieweek. Ook voor de Texe laars is het een eerste confrontatie met het onderwerp." Er zijn 240 enquêtemappen beschik baar voor de leerlingen. Daarin zit een instructievel en drie formulieren met meerkeuze-vragen. Tevens zit er een officieel briefje bij van de organi satie van het project, waarmee de leerlingen zich kunnen legitimeren. Meewerken leder kind moet langs drie verschil lende huizen. Hoven: „We hopen dat de Texelaars een beetje mee willen werken. Het kan voorkomen dat één adres door meerdere leerlingen wor den aangedaan. In dat geval moet de kinderen worden aangeraden een an der „slachtoffer" te zoeken." De enquête neemt ongeveer een kwartier in beslag. De antwoorden die de scholieren krijgen moeten wor den verwerkt op een speciaal formu lier. Er zijn niet genoeg enquêtemappen voor alle kinderen, maar de overblijvers zullen worden in gezet voor verwerking van alle verza melde gegevens. Hoven is razend enthousiast over het project. „Je kunt er alle kanten mee op. Het is een stuk maatschappijleer en tevens sociale vorming, want ze moeten zich presenteren. Daarnaast komt er Nederlandse taal bij kijken evenals geschiedenis, aardrijkskunde en rekenwerk. De kinderen zijn prak tijkgericht bezig." Uitkomsten De NOVEM heeft veel belangstelling voor de resultaten van het energiekennis-onderzoek dat op Texel wordt gehouden. De uitkomsten zul len via deze krant ook aan de bevol king bekend worden gemaakt. Tijdens de energieweek in november zullen de scholen aandacht besteden aan alle aspecten van ener schoolbegeleidingsdienst z( bijpassend lesmateriaal en krijgen alle leerlingen een li via het PEN. De docenten vooraf bijgeschoold tijdens ciale studiedag. Met de leerlingen zal een 1 worden gebracht aan de Ti PEN-centrale en in de ener komt een medewerker van op de scholen energieles 9 Daarnaast doen de NOVEk voorlichtingsbussen de sch Het is de bedoeling dat he energieproject als voorbeel voor andere gemeenten in Vrijdagmiddag werd de ral een 31-jarige Belg totaal' dat het rijwiel was losgesi het imperial van het dak auto. Een 53-jarige autorn De Cocksdorp. die hem op Nieuwlanderweg naderde, rijwiel niet meer ontwijken er overheen. De Cocksdorper bemerkte1 rijwielen bovenop de tegen mende auto vervaarlijk heé zwaaiden. Zijn pogingen door luid toeteren te waars waren tevergeefs, want op moment viel één van de t» voor zijn auto. ,V

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2