Cjrocn 2'wartsJexels in het harL, ebroeders Bruining agen politie aan Voor één miljoen aan Jaguars... „mishandeling en beroving" toerist: tOPICAL SEA FESTIVAL GEORGE Mac GREA GEORGE Mac GREA begeleid door de band CARIBE TREE f 5.— of FESTIVAL PASSEPARTOUT w Ingrid van Lubek terug uit Japan w Laatste concert op de zomeravond xh Keurmerk voor Texeler produkt w Nieuw plan voor fietspad paal 9 w Frans jacht vast op de Vliehors w Brandweerman uitbundig uitgeluid s» Mooneymakers op vliegveld begeleid door de band CARIBE TREE f 5,— of FESTIVAL PASSEPARTOUT «CHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10608 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1991 irtenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >2220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 'arkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 741. ■rktiid Graaf. Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /43,95 per half jaar. Los M,20 en Lammert Bruining van het gelijknamige verhuurbedrijf Koog hebben via hun advocaat mr. P. Traudes een aan tegen de Texelse politie ingediend bij de officier van justi- Mkmaar. De broers beschuldigen de politie van onnodig mdig optreden, waardoor Lammert Bruining kneuzingen m, schouder en nek opliep. Volgens de politie was het op- gerechtvaardigd, omdat Bruining een stopteken negeerde zich verzette bij zijn aanhouding. De verhuurders moesten de politie melden, nadat een Duitse toerist hen had be- jd van mishandeling en beroving. stelbaar dat dit op Texel, sons kent, kan gebeuren". Lammert Bruining, twee da- iet gebeurde. Hij vermoedt lolitie een hetze voert tegen lings, die in voorbije jaren va le rand van wettelijk mag ba len en zodoende meer dan botsing kwamen met de lo- irheid c.q. wetsdienaren. Ver groepscommandant Muus n de Texelse politie ontkent Is er sprake van een hetze dden ze allebei de hele nacht eten. Hun gedrag gaf daar al- iding toe." jn allemaal donderdag rond laguur. Een 35-jarige man uit Duitsland, kwam toen de n gehuurde fietsen terugbe- 3e man meende dat hij aan lichtingen had voldaan, maar in rekening van f196,- onder geschoven. De Duitser wei- betalen, waarna uiteindelijk dgemeen ontstond. Hierbij m zijn portemonnee ontfut- het beschuldigde bedrag af- lemaakt. Woedend ging de ir het politiebureau in De Koog en deed aangifte van mishan deling en beroving. Hielke Bruining legt zijn kant van het verhaal uit. „Die man heeft ons het bloed onder de nagels vandaan ge haald", zegt hij. „Het zit zó. Op 6 augustus kwam die Duitser met zijn vrouw en twee kinderen bij ons fiet sen huren. Het was inmiddels negen uur 's avonds, een uur na sluitingstijd dus, maar toch hielp ik hem. Ik dacht ze snel te kunnen helpen, maar drie kwartier later waren we nog bezig. Het was net schoenen passen. Hij huurde vier fietsen voor een week voor een totaalbedrag van 795,-. Zijn vrouw had echter maar 750,- bij zich. Gebruikelijk bij ons is dat men tevo ren contant afrekent, maar ik nam met die vijftig gulden als aanbetaling genoegen, onder voorwaarde dat hij de volgende dag de resterende 745,- zou betalen." Grote scheur Na een week kwam de Duitser de fietsen echter niet terugbezorgen. Bruining: „Pas twee weken en drie dagen later stond hij weer bij ons in de zaak. Hij zou de fietsen wel even wegzetten, zei hij." Bruining greep in. NSDAGAYOM) A.S. BAH t GALJOEN Hij presenteerde de man een rekening van 7196,-: 745,- restant week 1, 795,- week 2 en totaal 756,- voor twee dagen week 3. „Toen ik hem de rekening gaf, trok hij een grote scheur open. Ik wens korting te krij gen, riep hij. Tien minuten lang ben ik bezig geweest om het hem uit te leggen. Toen was ik het zat en werd kwaad, ging tegen hem tekeer. Mijn broer Lammert kalmeerde me en nam het van me over, zodat ik weer aan het werk kon achter de balie." Voetballer Ook Lammert Bruining wist zich tien minuten te beheersen voor hij ont plofte van kwaadheid. Hielke Brui ning: „De man was niet voor rede vatbaar. Lammert ging door het lint. Als een voetballer die zijn handen niet mag gebruiken botste hij tegen de man aan. De Duitser duwde Lam mert van zich af, waardoor die ach terover viel tussen de fietsen. Toen ik dat zag, dacht ik: nou zal ik hem.... Ik nam hem in de houdgreep en maakte tegelijk zijn portemonnee buit. Daar liep ik mee naar de kassa, pakte er tweehonderd gulden uit en legde de portemonnee met vier gul den wisselgeld op de balie: alstublieft meneer en nou wegwezen!" Volgens Bruining wilde de verbouwe reerde Duitser toen wel betalen, maar met een cheque. Bruining vertrouwde hem echter allang niet meer en ging niet op dat aanbod in. „Toen werd hij des duivels. We pakten hem met zijn tweeën op en zetten hem op de stoep. Daar bleef hij nog een tijdje staan schreeuwen. Ik gaf hem toen het advies naar het politiebureau te gaan. Dat heeft hij onmiddellijk ge daan", vertelt Hielke Bruining. Verklaring afleggen Minutieus doet hij verslag van de ver dere gebeurtenissen. „Om vijf uur 's middags rinkelde de telefoon. Het was de politie, of wij om zes uur sa men naar het bureau wilden komen voor een verklaring. Ik antwoordde dat we alleen om de beurt wilden ko men, omdat het in de zaak erg druk was en we niet twee man tegelijk konden missen. De politie hield ech- Hielke Bruining voor zijn bedrijf aan de Nikadel: ..in de houdgreep ter voet bij stuk, noemde de kwestie 'zeer ernstig' en wilde liefst dat we meteen zouden komen." Broer Lammert, die even na vijven naar huis in Den Hoorn was gegaan om te eten, werd door Hielke per mobilofoon gewaarschuwd dat hij zich bij de politie moest melden. Lammert Bruining: „Thuis nam ik me teen contact op met de politie. Na tien minuten vergeefs proberen, kreeg ik bureau De Koog te pakken. Ik vroeg of ik om acht uur 's avonds, direct na sluitingstijd, mocht komen, maar dat werd zonder opgaaf van re denen geweigerd. Ook tien uur de volgende ochtend werd van de hand gewezen. Volgens de politie kon de zaak best tijdelijk door één man wor den gerund." Sirene Vervolgens werd afgesproken dat po litiemensen hem thuis zouden verho ren. Bruining beloofde tot tien voor zes te wachten. Dat deed hij, maar de politie kwam niet opdagen, zodat Bruining richting De Koog vertrok. Met loeiende sirene dwong de politie hem nabij kruising Akenbuurt tot stoppen. „De politiewagen reed me voorbij en gaf het stopteken. Ik stop te in de berm, reed toen in de eerste versnelling langzaam naast hun auto en deed het electrische raampje om laag om te vragen wat ze wilden. Op dat moment werd ik van achteren beetgepakt en uit de auto vandaan gerukt. Uiteraard heb ik me hiertegen verzet. Hardhandig werd ik op de grond geduwd, mijn armen werden op mijn rug gedraaid en ik werd in de handboeien geslagen. Onbegrijpelijk dat dit zo is gebeurd. Als de politie mij had gevraagd mee te rijden naar het bureau, had ik het gedaan", al dus Lammert Bruining, Bril De 45-jarige verhuurder kneusde bij de aanhouding een arm en schouder, terwijl de dokter haarscheurtjes in de nekbanden constateerde. Ook over het verdere optreden van de politie is Bruining niet te spreken. Zo werd hem zijn bril afgepakt, kreeg hij geen toestemming om zijn vrouw te bellen en beweert hij minder geld terug te hebben gekregen dan eerst in zijn portemonnee zat. En wat hem mis schien nog wel het meest steekt, is dat hij na zijn aanhouding voor mis dadiger is uitgemaakt. „Je gaat de cel in en hoeft er voorlopig niet op te Lees verder pagina 3 DONDERDAGAVOND \.s. HAR DE UEEREKITI. niseerd door de Engelse Jaguar Dri vers Club en er werd aan meege daan door liefhebbers uit Engeland, de Verenigde Staten en Duitsland. De rondrit ging via Texel, Noordhol land, afsluitdijk, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Limburg en de Ardennen. Zondag met de boot van half negen kwam de uit veertien oldtimers bestaande karavaan naar Texel waar een rondrit werd ge maakt. Op tal van plaatsen werd gestopt om rond te kijken of te eten: EcoMare, hotel Opduin, strand, vliegveld, Slufter, vuurtoren. De Cocksdorp en het Pakhuus op de haven van Oudeschild. De oudste Jaguar dateerde van 1935, vier waren van het bouwjaar 1947 en twee van 1954/1955. De overi gen waren jonger, maar ook al ge ruime tijd uit productie. De oudste wagens werden gemaakt toen de naam Jaguar nog niet bestond. De merknaam was destijds „SS", maar omdat de Engelse fabrikant niet wil de dat verband werd gelegd met Hitiers SS schreef hij halverwege de dertiger jaren een prijsvraag uit, die de naam Jaguar opleverde. De foto van de op de haven geparkeerde wagens werd gemaakt toen eige naars en mede-inzittenden aan de maaltijd zaten in Het Pakhuus. Voor een kapitaal aan schitterend gerestaureerde old timers was zon dagmiddag te zien op het haventer rein van Oudeschild. Het waren allemaal Jaguars van uiteenlopende leeftijd en type, die op Texel waren in verband met een tour die door de eigenaars van de kostbare auto's werd gemaakt. Deze „Holland- Friesland-Ardennen tour" begon za terdag in Huisduinen, werd georga-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1