Dit zijn twee niet vergelijkbare Ereronde door dorpen met oude ladderwagen Pomp gemeente niet in orde? Mooney-drukte op vliegveld Brandweer neemt feestelijk afscheid Cinema Texel weer te koop Goederen uit box ontvreemd Schade bij aanrijding Laatste test van Texelse triatleten Ringsteektitel bijna naar Texel Zaalvoetbal: Nioz verslaat Gamma Oproep aan hocke Superscore voor Texelse amazone Spannende eindst om de Texelcup DINSDAG 27 AUGUSTUS 1991 TEXELSE COURANT PA! Commotie in de gemeenteraad: waarom zijn de pompen van garage houder Theo Reij gesloten terwijl die van gemeentewerken zelf niet deu gen? Texels Belang-raadslid Gerbrand Poster sprak er schande van, maar volgens gemeentewerken-directeur Piet Plug is het een storm in een glas water. Plug legt uit dat de gemeente in 1989 nieuwe tanks heeft laten instal leren bij het gebouw aan de Reijer Keyserstraat. Deze zijn voorzien van een zogenaamde „kathodische" be scherming en worden, zoals voor alle tankhouders is verplicht, jaarlijks ge keurd. Met deze tanken en het lei dingnet is niets mis. Het enige dat aan de gemeentelijke pomp ont breekt, is een vloeistofdichte vloer. „Zo'n vloer moet verontreiniging van de grond door gelekte druppels te gengaan. De raad heeft in juni geld beschikbaar gesteld om deze vloer aan te leggen, maar de vakantie zat ertussen, dus pas eind deze week is dit werk klaar." Een hoop stennis om niks, zo noemt Plug de uitlatingen van Poster in de vorige week gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijns beleid. Maar mag een pomp dan wel zonder die lekdichte vloer open blij ven? Volgens Plug wel. ,,Als dat niet mag, kunnen we bijna alle pompen op het eiland wel sluiten. Natuurlijk moet er wel wat aan worden gedaan, maar er wordt aan gewerkt. Als Reij, net als de gemeente, zijn tank en lei dingen tijdig had vervangen, was er niks aan de hand geweest voor hem. Daér gaat het om." Weer geopend Theo Reij heeft inmiddels de leidin gen laten vernieuwen en verkoopt weer benzine. „De pomp heeft een positief neveneffect voor mijn garage bedrijf. Het hoort erbij en het haalt mensen naar de zaak. Er bleek op enkele plaatsen alleen een kleine be schadiging van de bekleding van de ondergrondse leiding te zijn. Dat la ten herstellen was echter net zo tijd rovend en kostbaar als vervangen. Dus heb ik voor dat laatste gekozen. Er is een speciaal zandbed gestort waardoor de nieuwe installatie wordt omgeven." De pomp van Reij is ook nog niet voorzien van een vloeistof dichte ondergrond, maar dat staat wel op de planning. „Het geld is op, maar het staat als eerste op de lijst." Reij verkoopt alleen nog maar benzi ne, geen LPG. „Daar heb ik vanaf ge zien, want dat zou een te grote investering vergen." Nog verbolgen Hoewel Reij dus weer draait, is hij nog steeds verbolgen over de gang van zaken. „Zes van de tien pom- pinstallaties van Texel zijn niet voor zien van kathodische bescherming. Die van mij wordt al twaalf jaar lang regelmatig gecontroleerd, terwijl op andere plaatsen tanks dertig jaar on beschermd in de grond zitten. Die geven mijns inziens meer risico op vervuiling." Een 36-jarige toerist uit Sint Mi chielsgestel raakte vrijdagmiddag goederen ter waarde van honderden guldens kwijt, omdat een onbekende de sleutel had gevonden van de box waarin deze spullen waren opge borgen. Het gebeurde vrijdag in het zwembad van een camping bij De Cocksdorp. Genoemde toerist was gaan zwem men en had zijn spullen in een ge huurde box weggesloten. Tijdens het zwemmen raakte de sleutel zoek. Toen de man dat merkte en naar de box ging bleek deze al te zijn ge opend. Verdwenen was een zwarte portemonnee met f425,-, drie Euro cheques, een digitaal zilverkleurig horloge, een bril met bruin-zwart montuur en Renault autosleutels. Roel Struick van de gemeentelijke milieu-afdeling erkent dat er meer tanks aanpassing behoeven. „Maar het is niet zo dat we daar niets aan doen. Die staan op de nominatie om te worden aangepakt. We zijn met de eigenaars in onderhandeling." Struick vertelt dat de onvolkomenheid bij Reij niet is te vergelijken met het ontbre ken van de vloeistofdichte vloer bij de gemeentepompen. „Het is niet fair om dat erbij te slepen. Bij Reij was sinds '88 de katodische be scherming van de installatie niet in orde, dat is heel wat anders." Ook wethouder Terpstra benadrukt dat er geen heksenjacht is geopend op Reij. „We zijn met hem al vanaf 1986 aan het onderhandelen. We hebben meer pomphouders gesommeerd hun in stallatie aan te passen. Enkelen, waaronder Troost in Den Hoorn, besloten de investering niet meer te doen en lieten het hele tanksysteem verwijderen. Reij is dus niet de eerste die wordt aangepakt, en zeker ook nog niet de laatste. En de gemeente behandelt zichzelf net zo als de gara gehouders: ook bij ons is de installa tie vernieuwd." Een 55-jarige automobiliste uit Ha- zerswoude die vrijdag vanaf de Pij- persdijk de kruising met de Nieuwlanderweg/Postweg wilde oprij den, gaf daar geen vrije doorgang aan een 21-jarige motorrijder uit De Cocksdorp die uit de richting van Den Burg kwam. Een aanrijding volg de. Beide voertuigen liepen schade op; de betrokken personen bleven on gedeerd. Henk Stevens uit De Cocksdorp en Simon Appel uit Oudeschild namen zaterdag met gunstig gevolg deel aan de kwart-triathlon in Anna Paulowna. In de categorie veteranen eindigden ze op resp. de zevende en tiende plaats. Stevens finishte na 2 uur, 25 minuten en 22 seconden. Appel deed er ruim vier minuten langer over (2.29.42). De Texelaars toonden zich tevreden over hun prestatie en lijken klaar voor de Texelse kwart-triathlon, die zaterdagmiddag bij Dijkmanshui zen van start gaat. Zondag maakten wij deze foto van het vliegveld Texel. De drukte al daar werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door de komst van een groot aantal vliegtuigen van het merk Mooney. Eigenaars van dit snelle Amerikaanse type na men deel aan een door de haven leiding georganiseerde „Fty in", bedoeld om de vliegers te laten kennis maken met Texel als aan trekkelijke vliegdoel in vrije tijd. Zo'n 28 Mooney-toestellen streken vrijdag of zaterdag op Texel neer; meer dan driekwart daarvan was voor het eerst op Texel. De toestellen kwamen merendeels uit Duitsland, maar er waren ook Mooney's uit België, Nederland, Zwitserland, Engeland en Frankrijk. De inzittenden werden allemaal vorstelijk ontvangen met drank („Juttertje"en spijs IvismaaltijdI. Zaterdag gingen ze op de fiets naar Oudeschild, vanwaar een vaar- en vistocht op de Wadden zee werd gemaakt met de TX 27. Zaterdagavond werd te voet in de omgeving van de Koog meege daan aan een puzzeltocht Moon light Mooney Move - a mysterious beach- and dunewalk"I waarbij luchtvaartkennis maar ook kennis van Texel werd getest. Vooral in dit onderdeel had de havenleiding /met name assistent-havenmeester Nico Mulderl veel voorbereidend werk gestoken. In lichamelijk op zicht bleek de tocht voor de vlie- Voor de ladderwagen v.l.n.r. jubilaris Wim Moor, zijn vrouw Greet. Dora Geus. Astrid Peters Ivoor het eerst in uniform), jubilaris Jan Geus en oudgediende Cot van Trigtgestoken in een uniform van 23 jaar geleden. ,,Ach welnee, d'r is helemaal geen brand. Het is voor Jan Geus. Die neemt toch afscheid?" Bewoners van Den Burg en Den Hoorn werden zaterdagavond door sirene-geloei uit hun huizen gelokt. Tussen het nor male sirene-geluid door was het langzaam aanzwellend „gehuil" van een speciaal voor het afscheid ge leende ladderwagen uit Den Helder te horen. Dit pronkstuk uit de 30-er jaren bracht Dora en Jan Geus, na een ,,ere-ronde" door de twee dor pen, naar Loodsmansduin. Jubilaris Willem Moor (25 jaar lid) en de uit De Cocksdorp afkomstige Piet de Bloois en Peter Douma, die beiden afscheid namen, reden mee in de escorterende brandweerwagens. Brandweercommandant Henk Groote startte het officiële gedeelte van de bijeenkomst met het voorstellen van vier nieuwe leden, waaronder een tweede brandweervrouw. Vervolgens werden de dit jaar behaalde diplo- gers een pittige beproevingdie werd afgesloten met een genoeg lijke bijeenkomst met ludieke prij suitreiking in de „biertuin" aan de Nikadel in De Koog. Zondag gin gen de vliegers op de fiets naar het Maritiem- en Juttersmuseum of naar EcoMare. In de loop van de middag verlieten ze het eiland weer, allemaal voorzien van een miniatuurfles Juttertje, beschikbaar gesteld door Cor de Wit. De deelnemers werden onderge bracht in diverse hotels en op par ticuliere logies en ontbijt-adressen. Het kostte veel moeite om dat rond te krijgen. De veronderstelling dat er na de seizoentop overal ruimte genoeg zou zijn, bleek on juist. Bovendien voelden de meeste logiesverstrekkers er wei nig voor om kamers voor slechts één of twee nachten beschikbaar te stellen. In een volle week was men wél geïnteresseerd. Het wielen/landingsgestel van het (snelle) Mooney-vliegtuig is zoda nig geconstrueerd dat beter niet kan worden geland op minder goe de grasbanen. De deelnemers aan de fly in hebben echter kunnen ondervinden dat de Texelse gras- baan in perfekte staat is, zodat ze geen enkel probleem hadden. Vol gens havenmeester Ed de Bruijn heeft het vliegveld aan het evene ment geen cent overgehouden, maar zal het revenu zich op ter mijn ongetwijfeld aandienen. De ervaring bij andere evenementen op het vliegveld heeft geleerd dat veel vliegeniers na een eerste ken nismaking graag naar het eiland terugkomen en soms zelfs trouwe gasten worden. ma's uitgereikt. Liefst zestien brand weerlieden konden naar voren komen om een certificaat of diploma in ont vangst te nemen. Onder hen Astrid Peters, Texels eerste vrouwelijke vrij williger. Haar uitrusting (het uniform mag pas worden gedragen na het af ronden van de eerste opleiding), moest uiteraard nauwkeurig door de manschappen worden bekeken. De Cocksdorpse, niet in het minst onder de indruk van al deze aandacht, klom op een stoel om haar nieuwe out-fit te tonen. Aan de reacties te horen viel het uniform in de smaak. Groote, zelf geslaagd voor het diplo ma adjunct-hoofdbrandmeester, werd ook even naar voren gehaald. Omdat het papier landelijk wordt uitgereikt, kreeg hij zijn diploma symbolisch door ondercommandant Marius Ban- da overhandigd. Nadat de comman dant het belang van studeren nog eens had benadrukt, „een goed opge leid korps is in staat om aan alle eisen die tegenwoordig aan de brand- Een haartje, of beter gezegd twee ringen scheelde het of de Nederland se ringsteektitel was naar Dirk en zijn dochter Sandra Witte gegaan. In het Arnhemse openluchtmuseum kreeg de combinatie zondag de ver sierselen, behorende bij de tweede prijs uitgereikt. Drie Texelse ringstekers, die bovenaan in het plaatselijke klassement ston den, waren afgevaardigd voor het kampioenschap. Daar deden 27 com binaties uit het hele land aan mee. In de ochtenduren werd een rondrit gehouden, waarbij de toeschouwers alvast hun hart konden ophalen aan de fraaie rijtuigen en in bijpassende kledij uitgeruste bemanningen. De kampioenschappen werden gehouden op een weiland. Hierdoor waren de rijders in staat eikaars prestatie te volgen. Dick en Nelie Smit, de Texelse kampi oenen, hadden hun dag niet. Aange zien het voor de deelnemers verplicht was met een rijtuig te verschijnen, en niet met een concourswagentje, had Smit zijn gebruikelijke kar thuis moe ten laten. Deze wisseling had nega tieve invloed op het resultaat. Rein en José Eelman deden het beter. Zij eindigde op een vierde plaats. Sandra Witte voelde zich goed thuis in Arnhem. Na drie ronden bleek ze net zoveel punten te hebben verza meld als de latere winnaar uit Hoorn. Het overrijden ging weer over drie ronden, maar toen sprak de spanning een woordje mee. weer worden gesteld, te voldoen", haalde hij burgemeester Schipper naar het spreekgestoelte. Namens het korps feliciteerde hij Schipper met zijn twaalfeneenhalf-jarig ambtsjubi leum, dat op verzoek van de burger vader onlangs in bescheiden kring werd gevierd. Nadat de jubilarissen Willem Moor en Jan Geus van de burgemeester de bijbehorende versierselen hadden ont vangen, nam de personeelsvereniging het roer over. Hoogtepunt van de avond was een cabaretachtige act van ex-brandweerman Cor van Trigt, die zich voor de gelegenheid in een 23 jaar oud uniform had gestoken. Tot in de kleine uurtjes werd vervol gens feest gevierd, waarbij de bestuurder van de ladderwagen uit Den Helder, oud-Texelaar Willem Zijm, niet ontbrak. Na drie jaar lidmaat schap van brandweer Texel verhuisde Zijm in verband met zijn werk twaalf jaar geleden naar Den Helder, waar hij zich gelijk weer bij de brandweer voegde. „Ik ben weer helemaal bijge praat," aldus de tevreden kijkende collega-spuitgast. De start van het zaalvoetbalseizoen stond in het teken van het beker- voetbal. Meest opvallend resultaat was de uitschakeling van Gamma 2, dat uitkomt in de reserve hoofdklas se. NIOZ, dat in de derde klasse uit komt, won zelfs zonder wissels met 5-3. RAB 2 en De Koog 4 wisten even eens de volgende ronde te halen. Beide teams deden dit door straf schoppen. In de bekerpoule voor standaardteams won Texel met ruim verschil van Jelleboog, terwijl Gam ma veel te sterk was voor De Koog. Het meeste spektakel kwam uit de andere twee wedstrijden. Mantje wist uiteindelijk via strafschoppen na een 5-5 eindstand Casino uit de be ker te wippen, terwijl Klif met 6-5 de langste adem had tegen de Krim. Ko mende woensdag gaat de dame scompetitie van start. De strijd om de titel zal dit jaar ongetwijfeld gaan tussen Mantje en Klif. Er worden dan nog een aantal bekerwedstrijden uit de tweede ronde verspeeld. Tevens gaat de hoofdklasse van start met gelijk al een topper. Klif speelt name lijk op vrijdag tegen Gamma en Mantje tegen de Krim. Voor de beker voor standaardteams speelt Texel in de tweede ronde tegen Oosterend. Woensdag ontmoeten Texel 2 Koog elkaar op het veld van s Texel. Beide elftallen zijn nogi geslagen. De winnaar van dez strijd gaat met de Texelcup n« huis. Bij een gelijkspel wint Te wegens een beter doelsaldo. Het kan een mooie en spanna wedstrijd worden, omdat zowe Koog als Texel 2 de afgelopen goed voetbal hebben laten zie Z.D.H. heeft alle wedstrijden Texelse Boys en Oosterend hel ieder een wedstrijd gewonnen gen elkaar gelijk gespeeld, lm servepoule verliep het niet zo Het wel ingeschreven Oosterei nimmer verschenen, waardoor de twee elftallen uit De Koog Texel 3 overbleven. De Koog-z kan winnaar worden als vandr meer dan een doelpunt verscl De Koog 2 wordt gewonnen. UITSLAGEN: De Koog - ZDH 3-0; Ot Tex. Boys 3-1; Oosterend - ZDH 5-3, Tex Boys 2-3; Texei 2 - Oosterend 4 Koog zat. - Texel 3 4-4-; Texel 3 - De 3-2. Voor de zomervakantie signal MST dat jeugdigen onder leid Roland Visser graag wilden h en. Het voetbalveld van Texel niet zo geschikt, maar om te goed genoeg, mocht worden en de RSG wilde sticks en bi voor een bepaalde tijd en teg vergoeding uitlenen. Maar hel land Visser heeft tussen 5 er geen tijd om een uur voor ho uit te trekken. De MST wil dit plan toch nie maar laten varen en roept nu hockey-enthousiasten, jong ei op zich te melden bij Els Pos! 13354. Voorlopig zal het gaan om ge een uurtje hockeyen per weel geen wedstrijden of iets derg Het plan kan alleen slagen al; voldoende volwassenen wilier helpen. En dan zoekt de MSI nog een hockey-trainer. Dat geen professional te zijn. lem zelf heeft gehockeyed en die deren wat techniek kan bijbre gewoon iemand die enthousi; Schroom niet, maar bel 1335 Postma, Schilderend 132 in C Burg. De Texelse amazone Annemi der Linde heeft vrijdag met I paard Flair in de klasse L2 di de topscore van 140 punten haald. Dit leverde haar maat drie winstpunten op. Voor hl tweede proef vormde met in punten een contrast. Woensdag 28-8-1991 17.15 u. Oosterend 3 - Texel 4 (J2) 18.00 u. Casino 3 - Casino 4 (J2) 18.50 u. Klif - Casino 1 (D) 19.40 u. Casino 2 - De Krim (D) 20.30 u. De Koog 2 - Casino 2 (RH) 21.20 u. RAB Attent (1) 22.10 u. Mantje 2 - Oosterend 5 (R.b2) htes^ur^en eerste prijs met Zaaldienst; Casino Zes Texelse ruiters, waarvan l met pony's deden mee aan d avondwedstrijd in Den Helder Plaatsman haalde met Djahil Donderdag 29-8-1991 17.15 u. Texel 1 - Texel 2 (J1) 18.00 u. Albert Heijn - Klif 6 (R.b2) 18.50 u. Casino 4 - Texel 4 (R.b2) 19.40 u. Jelleboog 3 - De Koog 4 (2) 20.30 u. ZDH - Gempo (2) 21.20 u. Texel 2 - Gamma 2 (RH) 22.10 u. NIOZ - RAB 2 (3) Zaaldienst: Jelleboog Vrijdag 30-08-1991 17.00 u. Oosterend 4 - Casino 3 (1) 17.45 u. O'end 3 - O'end 2 (RH) 18.35 u. De Koog 5 - O'end 6 (R.b2) 19.25 u. Gamma - Klif (H) 20.15 u. Mantje - De Krim (H) 21.05 u. Texel - O'end (St.b2) 21.55 u. Klif2/Gamma3 - J'boog (R.b2) 22.45 u. Klif 3 - Klif 4 (R.b2) Zaaldienst: De Koog punten (1 winstpunt). Voor h tweede proef haalde ze 116 Jacob Bakker scoorde met 0 de L-dressuur 110 punten. Pe' ker en Wilde Tilda wisten de 164 punten te bewegen in dl dressuur. De ponyruiters Harma Eiland! Kirsten Zoetelief reden allebei L2-dressuur. Harma haalde m lentine 125 1 winstpunt) e punten en Kirsten met llkaysi 110 punten. De oefencross in Dijkgatsbos gehouden op 14 september. I die daaraan mee willen doen zich opgeven voor 1 septem' Petra Keyser, telefoon 17762 De onderlinge wedstrijd van' denruiters en de Kleppertjes' gehouden op 22 september. De erfpacht van Cinema Texel weer te koop. Het erfpachtree het gemeentelijke gebouw gin langs over van Springers Reen BV. naar een ander, maar dez er bij nader inzien weer vanal Volgens de heer A.H. Notenbo van Springers Recreatie die dei van de huidige eigenaar niet ij men, heeft het transport van j koop onlangs plaatsgehad. Intu is het erfpachtrecht alweer via advertentie in een landelijk dag te koop aangeboden. Er zoude enkele gegadigden hebben aaq diend. Zolang er geen nieuwei tant is, wordt de bioscoop nas de huidige eigenaar gerund dor Brandenburg samen met Thea van de Texel Hotelcombinatia

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6