/an de opbrengst kopen 'e nieuwe instrumenten" Nieuw fanfaregebouw mooiste cadeau KTF verdiensten Boerenkapel zeer welkom te Rondgang iptember Dankzij inzet vele vrijwilligers: elsch Fanfarecorps. uitvoering 'fief hold „Sexcl" -mm van het 12% jarig bestaan der Vereeniging. De Boerenkapel ruim tien jaar geleden. jG 3 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 volgend jaar zoveel mogelijk een eigen koers te varen. Het helemaa- landers te doen." Belasting Vorig jaar werd getracht de optre dens in het seizoen terug te schroe ven naar tweemaal per week. „Het wordt voor de muzikanten en hun ge zinnen namelijk snel een te grote be lasting", aldus Hans Boom. „We proberen het trouwens wel binnen de perken te houden. Drinken doen we nauwelijks, in de pauze een glas fris en onmiddellijk na afloop nemen we elkaar mee naar huis. Als je blijft hangen, is de kans dat het thuisfront in opstand komt, groot. Dan zouden eigen identiteit te verliezen, en was van mening dat alleen KTF wel zou varen bij de voorgestelde nieuwe (ge formaliseerde) vorm van samenwer king. Uiteindelijk werd besloten de samenwerking te beëindigen. Ongekende groei Wie toen dacht (en sommigen dach ten dat) dat dit de doodsteek zou zijn voor DEK en dat bovendien KTF geen ander gebouw meer nodig zou heb ben, heeft het lelijk mis gehad. Beide verenigingen maakten na de „schei ding" een ongekende groei van het ledental door. Dit, toen moeilijke, besluit is achteraf juist geweest, zo wordt wederzijds ervaren. Omdat het orkest van KTF bleef groeien (naar uiteindelijk 52 leden) bleef het omkijken naar een nieuw gebouw noodzakelijk. Een oplossing leek gevonden toen de voormalige kleuterschool „De Woelige Hoek" be schikbaar kwam. Met de gemeente werden hierover onderhandelingen gestart, maar tenslotte bleek dit een onhaalbare kaart. Nu of nooit Toen het 100-jarig jubileum van KTF naderde, ontstond bij het bestuur een „nu-of-nooit-gevoel". Er werden plan nen opgezet ter financiering van een nieuw gebouw. Ook werd een ge sprek gearrangeerd met de burge meester (ere voorzitter van de vereniging) om te voorkomen, dat wederom (zoals tijdens De Woelige Hoek-historie) communicatie stoornissen zouden ontstaan tussen de vereniging en de gemeente. Dit gesprek had tot gevolg dat de con tacten, in tegenstelling tot soms in het verleden, tot op heden zeer pret tig verlopen. Een heikel punt in de nieuwbouw- gedachte was natuurlijk de financie ring. Toen ook nog de investerings subsidie voor een deel op de tocht leek komen te staan (er waren méér investeringskapers op de kust), ont stond enig pessimisme Gelukkig voor KTF stemde de gemeenteraad in met een extra krediet, zodat toch de maximale subsidie kon worden uitge keerd. Bovendien werd het oude fan faregebouw verkocht voor (bijna) de prijs die was begroot in de financie ringsplannen. Voor de rest van de fi nanciering was KTF afhankelijk van een actie en een passende hy potheek. Onder dak Omdat in 1978 goede ervaringen wa ren opgedaan met een actie ter fi nanciering van nieuwe uniformen (Pak An), werd nu op analoge wijze een actie ontwikkeld (Onder Dak). Begroot was, dat de actieopbrengst samen met de gemeentelijke subsidie en de opbrengst van het oude fanfa regebouw, gecombineerd met veel zelfwerkzaamheid, zou leiden tot een draaglijke hypotheeklast. Hoewel in de optredens een bom onder de vere niging kunnen worden." In verband met de bouw van het nieuwe onderkomen is de Boerenka pel het afgelopen seizoen niet actief geweest. Hans Boom: „Je kunt niet alles tegelijk. We hebben alle be schikbare energie in het verenigings gebouw gestoken. Volgend jaar zijn we beslist weer in De Koog en De Cocksdorp vertegenwoordigd. De af gelopen tijd ben ik door verschillende toeristen op feestmarkten aangespro ken met de vraag waarom we dit sei zoen niet spelen. Als je hoort dat ze het gezellig vinden en het missen, doet dat toch goed. De Boerenkapel heeft een eigen plaats verworven." de oorspronkelijke planning de bouw pas een aanvang zou nemen na het feest in september, werd, gezien de redelijke financiële vooruitzichten, al in februari 1991 een begin gemaakt. Door het Waterschap werd toen op de bouwplaats de nodige grond uit gegraven, zodat in maart de bouw daadwerkelijk van start kon gaan. Hierdoor werd het mogelijk te streven naar de officiële opening van het ge bouw op de echte verjaardagsdatum van KTF: 7 september 1991. Met naar schatting ruim 3000 manuren arbeid door leden en andere enthou siaste vrijwilligers werd het doel bereikt. Extra uren Op 23 februari ging de eerste schop de grond in, vijf dagen later werd be gonnen met de fundering en begin maart met het metselwerk. Het dak zat er op 1 juni op en tot kort voor de opening was de bouwploeg bezig met de inrichting. „Voor iemand die in de bouw heeft gewerkt ging het wel eens te langzaam. Aan sommige onderdelen, zoals het afwerken van de electriciteit en wandplaten, is veel aandacht besteed. Dat kost extra uren, maar maakt het ook leuk", zegt Pieter Jan Koorn, één van de rege laars van de bouw. Met Piet Witte (die tevens aannemer Tebo vertegen woordigde), voorzitter Wim van Sam- beek, Arie Blom, Fred Wigman en Gerben van der Feen vormde Koorn de bouwcommissie. Begroot waren 1500 uren eigen ar beid, maar het werd het dubbele, omdat sommige werkzaamheden (bijv. aanleg van electriciteit en ver warming) toch in eigen beheer kon den worden uitgevoerd. Uit de hiermee bereikte besparing konden extraatjes zoals wandverlichting in de zaal worden gefinancierd. Fanatiek Koorn is goed te spreken over de ge toonde zelfwerkzaamheid: „Wanneer ik ook kwam, er waren altijd wel an deren bezig. Daarnaast was de sfeer gezellig en het werk gebeurde in goed overleg. Ik denk het uniek is in den lande dat je de leden een half jaar achtereen, zonder al teveel moei te, bijeen kunt trommelen. Sommigen waren zelfs zó fanatiek, dat ze ook zondags gingen klussen." Gemiddeld waren 's avonds en zater dags acht vrijwilligers aan het werk. Totaal kon KTF rekenen op de hulp van ruim dertig leden. Het resultaat is een zeer royaal onderkomen, met een oefenzaal voor alle secties, een bestuurskamer, garderobe, toiletgroep en ruime zolder. De repetitiezaal meet elf bij veertien meter, meer dan een verdubbeling van de oppervlakte waarmee KTF het in het oude fanfa regebouw aan de Wittekruislaan moest doen. Voorlopig kan KTF dus weer groeien. f '3 Februari 1904, des avonds 8 uur, ta afloop baJ. IIKT BESTUUR. een aeei van de bouwploeg bijeen voor het nieuwe fanfaregebouw. erenkapel verdiende aanvanke- met de optredens. We A overal gratis. In de loop der Is Boerenkapel echter een klei- i van inkomsten voor KTF ge- Het geld dat we met n verdienen, wordt gebruikt iwe instrumenten aan te n. Eén saxofoon kost al gauw De verdiensten zijn voor de hg een heel welkome aanvul- jn Wieten uit Den Burg is één weinige leden van de begin- ie nog steeds voor het fanfa- lerenkapel actief is. Samen huidige leider. Hans Boom, lij het één en ander over de eling van de Boerenkapel. I van de Boerenkapel kan Jan zich nog goed voor de geest ,We zijn begonnen om de fol- ondersteunen. Dat was het dere woensdagmiddag en - laten we op een beun op de jlaats te spelen. Omdat het bandleden problematisch eeds weer vrij te nemen, heb- er in Den Burg na een aantal n punt achter moeten zet- enkapel speelde aanvankelijk nuziek. Er werd niet alleen i op folklore-markten, maar uitvoeringen van de gymvere- Gezelligheid was het uit- mt. We speelden ook van tijd >ij de zanggroep van Jannie „De Schoonoordsingel". Ik veelal de arrangementen. Lie- peciaal op de mensen en de leid geschreven." Itijd voldoende animo is ge- jor de Boerenkapel? Jazeker, tting varieert van 15 tot 25 vaste kern uit een man of Het voordeel van de kapel niet zo nauwkeurig hoeft te iet is meer ontspannen. Ook eden kunnen eens voluit int in vergelijking met het (est is de muziek veel ge- (er. Van Duitse hoempa- lijn we in de loop der tijd Emmalaan, 13.25 uur. lert iomlaan Iderend elminalaan Iderstraat e Kruislaan wde fanfaregebouw, enige ieid, daarna vertrek reü- a. 5 minuten later KTF. irstraat erstraat rixlaan huisstraat (es irstraat enplaats enburg neplaats straat irstraat enplaats irstraat nstraat dmlaan ert ialaan "e gebouw, omst tegen 14.30 uur. Ie rondgang komen langs de aken te staan in de buurt luizen en overige bejaarden- Ce banken zijn bestemd voor 'den en voor mensen die r been zijn. De betrokkenen !,over nog nader worden aerd. Jan Wieten: ..Spelen en het maken van arran gementen zijn twee hobbies van me." overgeschakeld op evergreens en dixieland-achtige nummers. Dat kwam omdat we ook werden ge vraagd om op feestjes te spelen. De mensen wilden weieens een dansje maken. En daar was de Duitse mu ziek die we speelden natuurlijk niet echt geschikt voor." „In de tijd dat ik leider van de kapel was, hebben we meerdere buiten landse reizen gemaakt. Daar heb ik me altijd sterk voor gemaakt, want de Boerenkapel veranderde daardoor van een muziekgezelschap in een vriendenclub. Vooral met de Duitse muziekvereniging „Hohe Acht" had den we uitstekende contacten. Maar we zijn ook wel naar Frankrijk ge weest. De Boerenkapel is eigenlijk een completering van de fanfare als vereniging." Gebit „We hebben altijd erg veel plezier ge had met elkaar. Eenmaal ben ik zelf het „slachtoffer" geweest van een lachsalvo. Het gebeurde terwijl we op een folkloremiddag - spelend op een kar - door het dorp trokken. Tijdens het blazen had ik erg veel last van een jam-pitje, dat onder mijn gebit vastzat. Dat deed zo zeer, dat ik mijn mond in allerlei bochten wrong om dat ding weg te krijgen. Terwijl mijn collega's mijn gewroet met een schuin oogje gadesloegen, speelden ze welgemoed de „Boerinnekens- wals". Net voordat ik m'n solo moest spelen, vloog tot mijn grote schrik in eens mijn hele gebit eruit. Op de grond van de kar, midden tussen de viezigheid. De mannen konden er nog net een paar verwrongen tonen uit krijgen, maar toen was het ook ge beurd. Ze lagen plat van het lachen. Het lied hebben we niet meer af kun nen maken." „Ik ben ook een keer ongelooflijk kwaad geworden. Zó kwaad, dat het uiteindelijk ook weer op de lachspie ren werkte. Tijdens een optreden op camping Kogerstrand had een drum mer - die we niet kenden - zich bij ons gezelschap gevoegd. Hij had ge vraagd eens mee te mogen spelen, een wens die die avond werd inge willigd. We wisten niet wat ons over kwam. De jongen sloeg zó ontzettend hard dat we onszelf nog amper konden horen. Maar het erg ste was dat hij - terwijl iedereen klaar was met spelen - gewoon door bleef rammen. Nadat hij dit enkele malen had gelapt, werd ik zó boos dat het me blauw voor de ogen werd. Ik ben naar hem toegelopen en heb dwars door de grote trom heen- getrapt. Tja, dat zijn voorvallen die je natuurlijk nog lang heugen." Jan Wieten heeft voor de Boerenka pel altijd gecomponeerd en gearran geerd. In de loop der jaren heeft hij een kist vol materiaal geschreven. „Nu maak ik alléén nog wat bij bij zondere gebeurtenissen. Het is een hobby, ik doe het zuiver voor mijn plezier. Het ontspant me. Ik heb ook beslist nooit geschreven om m'n werk uitgevoerd te krijgen. Drie jaar lang ben ik bezig geweest aan een „Texel-symphonie". Hij ligt bij de an dere stukken in de kist. Voor bijna al le fanfareleden heb ik in de loop der tijd wel een op hen toegespitst mu ziekstuk gemaakt. Als er dan een feest is, heb ik wat voor ze klaar lig gen. En ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heb ik de mars „Centennial" geschreven. Heerlijk om te doen." Entertainment Tien jaar geleden droeg Jan Wieten het leiderschap van de Boerenkapel over aan Wil Huizinga. Dat hield een koerswijziging in. Wil, conferencier bij uitstek, bracht een nieuw element in: entertainment, wat door het publiek op prijs werd gesteld. In het seizoen werd drie, soms vier maal per week opgetreden in De Koog en De Cocksdorp. Het plotselinge overlijden van Wil Huizinga, dit voorjaar, was voor de Boerenkapel een enorme slag. Hans Boom: „Het is verschrikkelijk moeilijk na een persoon als Wil de leiding van de kapel op je te nemen. Evenaren kan ik hem absoluut niet, want ik ben geen conferencier. Ik zou trou wens binnen de fanfare niemand we ten die hem op dat punt zou kunnen evenaren. De enige mogelijkheid is Zaterdagmiddag om drie uur is het zover. In bijzijn van een groot aantal ge nodigden zal dan de opening van het nieuwe fanfaregebouw van KTF wor den verricht. Voor het 100-jarige fanfare het mooiste cadeau dat het zich kon wensen, want de behoefte aan een royale, eigen oefenruimte is al jaren zeer groot. In 1983 kwamen bestuur en leden van het Koninklijk Texels Fanfare corps, toen nog samenwerkend met de Hoornder muziekvereniging Door Eigen Kracht, tot de overtuiging dat het fanfaregebouw aan de Witte Kruislaan niet meer aan de eisen des tijds voldeed, en bovenal langzamer hand te klein, veel te klein was ge worden. Het gezamenlijke orkest was van lieverlee gegroeid naar zo'n vijftig leden en die konden daar met z'n al len eigenlijk niet meer uit de voeten. Voor de majorettes van het KTF was het gebouw al eerder ongeschikt ge bleken: zij oefenden wekelijks in „De Ferrever". Alleen van de drumband werden weinig klachten vernomen, al konden zij slechts staande repeteren, want een paar passen lopen met een trommel voor de buik was onmoge lijk. Derhalve ontstond het idee, om uit te zien naar andere accommoda tie, een ruimte die geschikt en dus voldoende groot moest zijn om alle drie de geledingen van de vereniging de ruimte te geven. Deze accommodatie-problematiek was rechtstreeks aanleiding tot het verbreken van de samenwerking met DEK in 1984. Het bestuur redeneerde dat de toenmalige samenwerking on voldoende garanties bood voor de toekomst. Als DEK te eniger tijd weer op eigen benen wilde staan, zou KTF misschien zitten met een te groot gebouw. Het bestuur stelde daarom aan het DEK-bestuur voor te komen tot een minder vrijblijvende vorm van samenwerking. De Hoorn der vereniging was echter bang zijn

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11