Cjroen "ZwartsJex els in het uitenlandse interesse chapenfokdag groeit i Amersfoorters opgepakt wegens mishandeling sulfaat stemt keurmeesters tevreden druk weekend bootdienst Dief aangehouden Texels Fanfare wordt honderd Drankrijders Para gewond w Alles over honderd jaar KTF, vanaf pagina 8 sw Rien Brouwer debuteert met Texels kampioenschap Sm Tropical Sea Festival druk maar wel gezellig iM Reddingboot helpt jacht w Texel weer „cupfighter" w Strandbewaking blijft een weekje langer LUITJES BEDANKT! Het was helemaal te gek. en niet te vergeten: Het Weer. IQHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10611 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1991 rertenties, abonnementen, etc. d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 0222O-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741 buiten werktijd Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 materiaal kan de toets der kritiek best doorstaan. Vandaag n we weer kunnen zien dat Texel de bakermat is van het e schapenras." Aldus concludeerde keurmeester K.F. Korf ipingedam bij de traditionele lunch na afloop van de giste- ihouden Texelse schapenfokdag. Volgens Korf hebben de e fokkers goed onthouden wat een paar jaar geleden werd troken: trachten een niet zo gedrongen, maar iets ruimer p te fokken, met behoud van type en bespiering. De kam- irammen werden ditmaal geleverd door Cees Commandeur n Hoorn (oudere rammen) en Koos Tjepkema uit De Waal irigen). oneel was de selectie van de ste ramlammeren. Liefst ne ren kwamen uit de stal van kkert uit de Westen, die hier- ier eens zijn grote vakman- oonde. lijkse schapenfokdag werd massaal bezocht. Voorzitter van het Texels Scha- mboek in Noordholiand sprak in nieuw bezoekersrecord", en handelaren uit binnen- en ind verdrongen zich in tropi- mstandigheden rond de keu- g en de hokken op de plaats. Opvallend was dat ien veelvuldig Vlaams werd ren, maar dat zich ook Fran- gelsen en Zweden in het pu- vonden. Ier Roos zei in de economisch ieds onder druk staande scha de! een lichtpuntje te zien. ichtveeprijzen krikken weer ik hoop dat dat doorwerkt in materiaal." ik de hoop uit dat het Texelse de stormen goed doorstaat, itoe hoor je verheugende be- In Nieuw-Zeeland zijn geïm- de Texelse schapen, na vijf Brantaine, bij een proef met nrassen als beste uit de bus ïn. De Texelaar is echt niet zo- reg te poetsen." Volgens Roos en vleesverwerkend bedrijf in Irittanië zelfs subsidie als" er [ram van het Texels ras wordt ;t bij de schapen. „Deze voor- 1 illustreren dat we met de it van de Texelaar op de goede tten." Jder Terpstra zei te hopen dat e bakermat van het het Texel- Ipenras mag blijven. Namens tieentebestuur zei hij er belang hechten dat deschapenfokdag lar goed georganiseerd op het indt. „Ik zie op Texel plaatsvin left een zeer druk weekend de rug. Zowel vrijdag als zón- test 's avonds een extra af- 'Orden gemaakt. De drukte eroorzaakt door het samenval- i twee evenementen (Tropical thlon), het einde van de va- poor regio Zuid-Nederland en ijn-Westfalen en het mooie Helder naar Texel werden ar in een vergelijkbaar week- 47 auto's en 153 caravans d. Dit jaar waren het er 6024 stijgingen van 26,9 procent procent. Het vervoer van beide richtingen over drie steeg van 9863 tot 12.628 Bij de caravans zijn deze ge- '38 en 584 72,8%). Het "teemde auto's bedroeg op za- "orig jaar 5885, dit jaar 7173. "»erd tussen half tien en vijf tweede boot ingezet. Om 'sn liep de wachttijd echter 2°dat om half tien 's avonds '9s auto's moesten wachten ixtra afvaart. Zaterdag ont- 1 geen wachttijden. Er werd "elf tien en vier uur met twee levaren. was door Teso maar één 'gezet. „We hebben de drukte, °P 9ang kwam, verkeerd in- Maar met één extra afvaart »e problemen verholpen", al- 1 Bloem van de bootdienst. steeds meer schapen in het veld ver schijnen, die andere kenmerken ver tonen dan het officiële Texelse ras. Dat kan wellicht een gevaar inhou den. De vleeskwaliteit is uitermate belangrijk. Het kruisen met andere rassen kan betekenen dat de kwali teit achteruit gaat." Inzendingen Voorzitter Roos merkte op dat het aantal inzendingen op de Texelse fok- veedag beslist niet kleiner mag wor den. „Het moet voor de mensen die naar het eiland komen wel de moeite waard blijven. Texel moet haar aparte plaats in de schapenfokkerij zien te behouden." Vooral de categorie 1-jarige ramlammeren had minder in zendingen dan vorig jaar. Veel dieren worden in een vroeg stadium al verkocht. Jurylid Korf liet na afloop zijn licht schijnen over de diverse rubrieken. „De rammen maakten bij mij op het eerste gezicht niet zo'n sterke indruk, maar later in de ring kreeg ik een po sitiever beeld. Al met al kunnen deze dieren de toets der kritiek doorstaan", oordeelde Korf. Over de oudere ooien was hij ronduit goed te spreken. „Nergens zie je koppels van dezelfde kwaliteit en klasse als hier op Texel. Dat geldt ook voor de an- derhalfjarigen." De ramlammeren vond hij niet de sterkste keuringsrubriek. „Maar als je van de geselecteerde veertig dieren de bovenste tien tot vijftien bekijkt, zie je rammen zoals je ze het liefst hebt." Korf waarschuwde dat de fok kers de opdracht om iets „ruimer" te fokken, niet verkeerd dienen uit te leggen. Hij maakte nog eens duidelijk waarop moet worden gelet. Waar bij de keuringen (nog) niet op wordt ge let, maar wel een belangrijke factor, is de vruchtbaarheidsindex. Fokkers van het Texelse schaap hebben de laatste jaren meer aandacht voor ver hoging van de vruchtbaarheid. „Maar", waarschuwt Stamboek medewerker D. Reyne, „de vrucht baarheidsindex moet een hulpmiddel zijn, geen doel." KI De fokdag werd o.a. bezocht door een groep van twintig Fransen, rond geleid door de Noordhollandse vee exporteur Cor Bakker. De Fransen toonden zich razend enthousiast over de kwaliteit van het Texelse schaap, dat zij willen gebruiken voor kruisin gen. Vlees van de Texelaar is niet te vet en dat wordt alom als een groot pluspunt ervaren. Opmerkelijk was verder een kleine Zweedse delegatie, die vooral geïnteresseerd was in de mogelijkheden tot kunstmatige inse minatie (KI). Omdat Zweden hoge ve terinaire eisen stelt, is de invoer van rammen erg moeilijk, vandaar dat de Zweedse fokkers liever sperma van toprammen importeren. Het Texels Schapenstamboek is pas sinds kort bezig met KI: vorig jaar werd een testprogramma opgezet met twintig ramlammeren. Afgelopen voorjaar werden de nakomelingen beoordeeld en op grond daarvan zeven Kl- rammen geselecteerd. De Zweden hopen van deze mogelijkheid gebruik te maken. Het merendeel der buitenlandse be langstellenden kwam, zoals de afge lopen jaren reeds gebruikelijk, uit België. Het niveau van de Belgische fokkers is enorm toegenomen, al zijn de meesten hobbyisten die topram men kopen om prijzen te winnen op shows en kampioenschappen, die vrijwel wekelijks in België worden ge houden. Belgen Eén van de vele Belgische bezoekers is hobby-fokker P. Wandels uit Oost- Vlaanderen. Met twee in de buurt wonende hobbyisten is hij maandag morgen om vier uur in de auto gestapt om het evenement op de Groeneplaats bij te wonen. „Tien jaar Lees verder pagina 2 Een 18-jarige Texelaar werd vrijdag middag op de Pontweg in de buurt van De Koog aangehouden omdat hij reed op een zg. „mountainbike" die het weekend ervoor was gestolen. Om herkenning te voorkomen had de jongen het frame overgeplakt. In de woning van de Texelaar bleek nog een gestolen mountainbike te staan. Tevens werd ontdekt dat hij had ingebroken in een koelcel achter een restaurant in De Koog, dat hij een telefoon had gekraakt in een ap partementencomplex en dat hij nog verschillende andere kleine diefstallen had gepleegd. Na één nacht in de cel te hebben doorgebracht werd de Texelaar op vrije voeten gesteld, maar hij zal bin nen korte tijd voor de rechter moeten verschijnen. Vijf personen en de leden van de Koger susploeg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag, ruim na afloop van het Tropical Sea Festival, aange vallen en geslagen door een groep uit Amersfoort. Nadat zij een portier van een hotel bedreigden met een mes, werden vijf van de Amersfoor ters door de politie opgepakt. Rond half vijf werd een 22-jarige Amsterdammer in de Dorpsstraat lastig gevallen door de groep. De man liep verschillende klappen op, evenals een 18-jarig meisje uit Ede, dat hem wilde verdedigen. De Koger susploeg, die het rustige verloop van het festival zat te vieren met een hapje eten, werd in allerijl gealarmeerd. Zes leden ervan werden aangevallen door vijftien Amersfoor ters. Aanvankelijk werden de Texe laars in het nauw gedreven, maar snel arriveerde versterking. Politie te voet en te paard scheidde beide par tijen, maar de Amersfoorters bleven zich agressief gedragen. Met hulp van de susploeg werd de groep vech tersbazen overmeesterd. De grootste oproerkraaiers werden opgepakt en tegen 06.30 uur weer vrijgelaten. Te gen twee van hen is proces verbaal opgemaakt. De meeste leden van de groep dro pen af naar hun auto's, maar rond 08.00 uur wilden vijf van hen via het dak een hotel binnendringen om eni ge vriendinnen die daar een kamer hadden gehuurd te bezoeken. De por tier wilde dit verhinderen, maar hij werd geslagen en met een stiletto bedreigd. Nadat de Amersfoorters waren verdwenen, belde de portier de politie. Die spoorde de groep, die inmiddels naar de boot was vertrok ken, op en arresteerde hen. De stilet to en een spuitbus met gas werden in beslag genomen. Tegen het vijftal is proces verbaal opgemaakt. Alle slachtoffers van de groep hebben aangifte van mishandeling gedaan. Eén van de Amersfoorters was tij dens zijn vlucht voor de politie geval len en zo ongelukkig terecht gekomen, dat zijn arm uit de kom was geschoten. Een Texelse huisarts verwees hem door naar het zieken huis, waar hij door de verkeerspolitie (die op weg was naar de thuishaven Alkmaar) werd afgeleverd. Het Koninklijk Texels Fanfare korps met drumband musiceer de donderdagavond bij Theodora-hoeve in de Ko ger straat om hulde te brengen aan het diamanten bruidspaar Haker. Op deze en vele andere manieren leverde het korps in de afgelopen eeuw muzikaal dienstbetoon aan de burgerij. Het volmaken van het hon derdste bestaansjaar van het korps vonden we belangwek kend genoeg om er in woord en beeld uitgebreid aandacht aan te besteden. We hadden er vijf pagina's voor nodig, die de le zers elders in deze krant aan treffen. Een 32-jarige automobilist uit Kaats heuvel reed in de nacht van vrijdag op zaterdag met defecte verlichting over de Nikadel in De Koog. De poli tie hield hem aan om de man erop te attenderen en rook een dranklucht. Een ademtest leverde 695 ug./l. op, terwijl maar 220 is toegestaan. Een 22-jarige Amsterdammer kreeg zaterdagnacht een proces verbaal omdat hij met 600 ug./l. op een mo torbakfiets op de Nikadel reed. Een 22-jarige parachutist uit Schagen werd vermoedelijk onwel tijdens een sprong. Hij maakte een harde landing tegen een houten hek en een beton nen paal, waardoor hij een hersen schudding en een gebroken neus opliep. Hij werd per ambulance naar het Geminiziekenhuis gebracht. Een jonge ram van Koos Tjepkema uit De Waal werd uitgeroepen tot kampioen bij de VA -jarigen. IFoto Bert Koning) Burgemeester en wethouders, politie, gemeentewerken, Grolsch, Martini, Hero, De Koog Promotion, Braderie commissie, Hotel Opduin, Bungalowpark Vogelmient, Frits en Jan Agter, Appartementencomplex Bosch en Zee, Hotel De Kievit, Hotel Beatrix. ABA-speelautomaten, Sel- bach. Slagerij iepe de boer, onze kok: Willem Aperlo, TESO, RIPA-tentenverhuur, Drukkerij Langeveld en de Rooy, De Telegraaf (Ron Peereboom), NHD (Nico de Boer), Texelse Courant, TC3, Susploeg, alle muzikanten, alle vrij willigers, de bewoners van De Koog, Bestuur Stichting Tropical Sea Festival.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1