Een eeuw Koninklijk Texels Fanfare in vogelvluch Kerngezonde honderdjarige overwon vele tegenslagen Tentoonstelling PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 SEPTEMl In het nieuwe fanfaregebouw is na de opening een tentoonstel ling te zien, waarin de historie van KTF op diverse manieren wordt belicht. Naast veel foto's worden ook tal van attributen getoond en draait er een video film over de viering van het 100-jarig jubileum. De eerste be zoekers kunnen zaterdagmiddag na de opening terecht tot 17.00 uur. Zondag is de ruimte ge opend van 14.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden hebben daarna nog tot eind volgende week de kans: elke avond tot en met vrij dag van 20.00 tot 22.00 uur. Het tentet. In het ptille begin. Van links neet rechts: A. Lap. J. van Wessum. dirigent Croenevroid. P. Dalmeijer. F. van Heerwaarden. H. Kikkert. Koorn. Enkele actieve leden uit de jaren dertig met dames. Bovenste rij van links naar rechts: J Schrama. H. Koorn N. de Jong. Brucher. P. W Koorn. K. de Wijn. Keijser. Kikkert. M. Plaatsman. W. Bakker. R. Moojen. S. Keijser. Kikkert. 'ij: Koorn-Weljdt. C. SchramaBarhorst. L. Kortenhoeven-Brucher. Onderste rij: N. Zrjm RIjk. O. Koorn-Molenaar. J. de Jong. „Wat De Waal kan, moet Den Burg zeker kunnen." Dat moet zo ongeveer de gedachte zijn geweest die leidde tot de oprichting van het Texels Fanfarecorps, deze week precies een eeuw gele den. Aanleiding was het optreden van een muziekgezelschap uit De Waal in mei 1891 in hotel „Den Burg" aan de Groeneplaats, waardoor de roep om een muziekkorps in Den Burg sterker werd dan ooit. De inderhaast op 4 juni in café „Parkzicht" belegde oprichtingsbijeenkomst had nog geen resultaat. Op 20 augustus werd in logement „De Vergulde Kikkert" een nieuwe poging ge daan, waarna op 7 september de oprichting een feit werd. Na deze moeizame start heeft de vereniging het nooit echt gemakke lijk gehad, maar alle tegenslagen werden overwonnen en momen teel is het Koninklijk Texels Fanfarecorps beslist een kerngezonde honderdjarige te noemen. Op de vergadering van 20 augustus 1891 meldden zich weliswaar vol doende aspirant-leden aan, maar er was geen geld. Besloten werd hulp van de Texelse bevolking te vragen. De gerespecteerde heren M. Stam, G.J.0. Dikkers (notaris) en A. de Rooij (mede-oprichter Texelse Courant) vormden een commissie die moest proberen zoveel mogelijk burgers over de streep te trekken. De inwoners van Den Burg tastten echter niet erg diep in de beurs, getuige het feit dat de initiatiefnemers het opgehaalde bedrag „niet schitterend" noemden. Toch besloten zij ruim twee weken later tot oprichting. Eerste bestuur Tijdens de oprichtingsvergadering op 7 september werd tevens een regle ment ingesteld en een bestuur geko zen. Het eerste bestuur bestond uit het genoemde drietal, aangevuld met S. Keijser Jzn. en R. Moojen. Stam werd gekozen tot voorzitter, De Rooy tot secretaris en Moojen tot penning meester. Als „directeur" (dirigent) werd de heer Borstlap uit Schagen aangetrok ken en penningmeester Moojen gaf theorieles. Op 13 oktober kregen de leden de instrumenten uitgereikt, waarna tweemaal per week werd ge repeteerd („éénmaal met en éénmaal zonder verplichting", aldus het eerste jaarverslag). De dirigent kwam om de twee weken naar het eiland om het gezelschap ongeoefende muzikanten tot een hecht orkest te smeden. Muzikale hulde Op 30 januari 1892 gaf het Texels Fanfare de eerste openbare uitvoe ring. Het was een echte vuurdoop: het korps verzorgde een muzikale hulde tijdens de installatie van Jonk heer Strick van Linschoten als burge meester van Texel. De Texelse Courant beoordeelde het eerste op treden positief, ondanks het gebrek aan goede verlichting. „Eene goede gedachte, ofschoon zeer gewaagd, door den korten tijd van bestaan", zo was in een uitvoerig verslag te lezen. Ook om een andere reden was de aubade een waagstuk: de benoeming van Strick van Linschoten was om streden, omdat menig Texelaar liever een eilandgenoot als burgemeester wilde. Het prille fanfare trok zich ech ter, mede op aandrang van enkele in vloedrijke „import-Texelaars" onder de muzikanten, niets van de pikante voorgeschiedenis aan. Openbare repetitie Het duurde twee maanden voor het korps opnieuw naar buiten trad. Op 23 maart 1892 werd een zg. „open bare repetitie" gehouden. Een bena ming die de lading niet helemaal dekt, want alleen donateurs en hun echtgenotes hadden toegang. De uit voering was tevens het afscheidscon cert van dirigent Borstlap. De Schagenaar had ander werk aan vaard, waardoor hij niet meer in de gelegenheid was de repetities op Texel te leiden. De heer Gijswijt uit Den Helder werd diens opvolger. In „De Vergulde Kik kert", waar in de begintijd alle optre dens plaatsvonden, vond op 27 juni 1892 de eerste officiële uitvoering onder zijn leiding plaats. De publieke belangstelling stemde tot tevreden heid. Een deel van de stoelen was gereserveerd door de donateurs („kunstlievende leden"), die recht hadden op twee uitvoeringen per jaar. Toch zou het lang duren voordat het fanfarekorps (dat enige tijd door het leven ging als „Harmoniekapel aan Den Burg") in brede kring waar dering kreeg. In de beginperiode moest het bestuur alle zeilen bijzetten om financieel rond te komen. Soms was het om moedeloos van te worden. Zo hoopte het bestuur eens een klapper te kun nen maken door een concert te orga niseren ter verhoging van de feestvreugde tijdens de kermis. Het werd een flop: de Texelaars gingen liever de hort op, dan dat zij naar de deuntjes van het muziekkorps kwa men luisteren DEK Welbeschouwd is het eigenlijk een wonder dat KTF zich anno 1991 de oudste vereniging van Texel mag noe men. Waren het eens niet de finan ciën die het voortbestaan bedreigden (zoals in de beginjaren), dan was het wel een schrikbarende terugloop van leden die voor een zorgwekkende si tuatie zorgde. Crisis was het o.a. in 1966, toen men er zelfs aan twijfelde of het korps het 75-jarig bestaan nog zou meemaken. In dat jubileumjaar kon KTF door ernstige uitdunning der een nieuw clubgebouw. Opr wist KTF de gevoelige snaai ken (logisch voor zo'n muzil zeischap). Opbrengst: ruim ƒ80.000,- (bruto), terwijl zo ƒ50.000,- was begroot. De van de videobanden met do van Den Burg uit 1953 was schot in de roos: netto opbi ruim ƒ17.500,-. Dankzij dezi geslaagde acties verwacht I bestuur geen hypotheek noi hebben. Di Na de heren Borstlap en Gijs het dirigentschap allebei sier jaar volhielden, kreeg H. Gro de leiding van het orkest in I Driemaal betekende in dit ge scheepsrecht, want deze diri bleef het orkest bijna dertig trouw. Na hem hanteerden Th. Lugtenburg, de heer Dol, en C. Rijf voor korte of lange het dirigeerstokje. In 1909, c Groenewolds leiding, nam he voor het eerst deel aan een cours. De laatste weken voo treden werd zowat dagelijks gerepeteerd. De inspanningei in Beemster beloond met eei prijs en bijbehorende medaili een stimulans was om er no tieker tegenaan te gaan. Onder leiding van Smidt klo» korps op tot de eerste afdelii 1932 tot 1937 speelde het deling Uitmuntendheid. De o ren betekenden echter een gedwongen onderbreking. Hi 50-jarig bestaan in 1941 gini feestgedruis voorbij en vans menspel kwam niets terecht, scheidene leden dienden het vaderland, anderen werden land te werk gesteld en ook enkele Texelse muzikanten ot Direct na de bevrijding herva gelederen zelfs niet deelnemen aan het concours en werd het aantal Pak an Soms droegen ook anderen een be langrijk steentje bij. Het dameskoor Den Burg en de Plattelandsvrouwen wisten voor het 70-jarig bestaan zo veel geld in te zamelen, dat het mu ziekkorps in tweedehands KLM-uniformen kon worden gesto ken. Nieuwe instrumenten waren na tuurlijk ook altijd welkom. Een actie onder de bevolking bij het 80-jarig bestaan voor dit doel leverde ƒ12.000,- op, waarvoor een compleet nieuw instrumentarium kon worden aangeschaft. De actie „Pak an" in 1978 sloeg alle tot dan toe gevestigde records, hoe wel het aantal toeschouwers bij de winterconcerten in die tijd ieder jaar meer zorgen baarde. Met een uitge kiende actie wist KTF-DEK ruim ƒ40.000,- te vergaren onder de Texel se burgerij en het bedrijfsleven. Vol doende om het hele korps van nieuwe uniformen te voorzien. Onder dak rondgangen door Den Burg tot een minimum beperkt. Oplossing werd uiteindelijk gevonden in een combinatie met het fanfare Door Eigen Kracht uit Den Hoorn. Beide verenigingen bleven formeel zelfstan dig, maar musiceerden gezamenlijk. Tot een fusie kwam het nooit; halver wege de jaren tachtig kozen KTF en DEK elk weer hun eigen weg. Met succes, tot verrassing van velen. Acties Financieel verkeerde het fanfare me nigmaal in een benarde positie, maar het ging net als met de oprichting: telkens weer stak de burgerij de hel pende hand toe. Texel ging het fanfa rekorps op een gegeven moment Schoonmaak van de muziektent in het park. door vrouwen van muzikanten. Van links naar rechts voor: mevr. Schrama. achter: mevr. Koorn Ivan metselaar H. Koorn). mevr. De Jong. mevr. Koorn Ivan bakker Koorn). mevr. Splgt. Op de voorgrond: Merretje Koorn. Betsie Spigt, Jaapje de Jong. Anne Koorn. Bertje Koorn. Koen Koorn, Truus Koorn. Dora Schrama. De „Pak an"-actie vormde de blauw druk voor de dit jaar, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan, gehouden actie „Onder dak", waarvan de inzet nog veel groter was: realisatie van Het fanfare tijdens een rondgang in de jaren twintig op de Wilhelminalaan. beschouwen als een onmisbaar ele ment bij allerhande feestelijkheden. Gezegd moet worden dat de fanfare bestuurders creatief inspeelden op de welwillendheid van de Texelaars. Ju bileumvieringen werden meer dan eens aangegrepen voor acties ter fi nanciering van een of ander vereni- gingsdoel. In 1946, ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan, werd door de bevolking ruim tweeduizend gul den bijeengebracht voor de realisatie van een muzieknis. De gemeente ver dubbelde dat bedrag, zodat in de We- zentuin -het park achter het gemeentehuis- een muzieknis kon verrijzen. Nog slechts spaarzaam ge bruikt voor popfestivals en als uitval basis voor punkers raakte de muzieknis in verval en vond op 29 april 1987 het einde onder het ge weld van de sloophamer. Voor het 60-jarig bestaan wilde de burgerij opnieuw wel in de buidel tasten. Van de opbrengst, ƒ3.150,-, werden zes dieptrommen aange schaft, alsmede tachtig banken van elk vijf meter, die bij de openluchtop tredens in het park werden gebruikt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 8