„Straks schrikt niemand nog van brandweersirene' „Scholenmolen" krijgt plaats bij veerhaven Ondanks voorkeur raad voor Oudeschik Bakker (Groen Links) in rondvraag gemeenteraad: van 14 en 15 september ?JvIO\V\lE\TE\ Kerkdiensten 15 september Aanrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 12 SEPTEMBEi „Als iemand van de brandweer trouwt is dat prachtig, twee brand weerlieden met elkaar is helemaal mooi, en drie lijkt me het summum. Van mij mag de brandweer best feestvieren, maar kan het rijden met zoveel wagens en het gebruik van si renes niet achterwege blijven? Straks schrikt niemand meer van een sirene, dan denkt men: laat maar rijden, want ze zijn op weg naar een feestje." Raadslid Peter Bakker (Groen Links) uitte deze kri tiek in de rondvraag van de dinsdag gehouden raadsvergadering. Burgemeester Schipper brak een lans voor de brandweer-optredens, waar voor hijzelf toestemming had gege ven. „Er was sprake van drie factoren: geluid, enthousiasme en een dubbel huwelijk. Deze combinatie rechtvaardigt dat Den Burg een keert je wordt opgeschrikt door wat extra geluid. Vandaar dat ik het verzoek graag heb ingewilligd", aldus Schip per. Bakker bleef morren: „Het gaat mij om het verdwijnen van het schri- keffect, ik gun ze van harte een feestje." Gelein Jansen (CDA) sneed een gelij kluidende kwestie aan: het optreden van de band The Legendary Late In- betweenies bij de finish van de kwart-triathlon. Net als Bakker vroeg hij zich af of de gemeente zulke uit zonderingen wel kan toestaan, terwijl de horeca streng op geluidoverlast wordt gecontroleerd. Wethouder Terpstra vond dat deze vergelijking niet opgaat. Hij wees erop dat het bij de horeca gaat om het naleven van wettelijke normen. „Als de burge meester het muziekoptreden op de Groeneplaats had geweigerd, zouden weinigen daar begrip voor hebben. Terecht, want het is helemaal niet erg als overdag een stukje muziek klinkt." Schipper vulde deze woorden aan: „De rondgang van KTF zou dan ook ter discussie staan. Het fanfare maakte ook veel geluid, maar wat heeft iedereen ervan genoten. Zulke incidentele gebeurtenissen moeten kunnen binnen onze samenleving, het hoort erbij." Kruispunten Op de kruispunten Georgiëweg- Kogerweg en Akenbuurt-Kogerstraat zijn verkeersgevaarlijke situaties ont staan. Dat zei Peter Bakker (Groen Links), die in beide gevallen om aan passing verzocht. Bakker wil dat de belijning en haaietanden duidelijker zichtbaar worden aangebracht. Ook vroeg hij om plaatsing van stopbor den, zodat automobilisten niet oprij den tot op de kruising, maar eerst gebruikers van het fietspad voorrang verlenen. Wethouder Terpstra erkende het probleem. Volgens hem is door de hoge temperaturen het teer naar boven gereden, zodat de tekens op het wegdek niet meer goed zichtbaar zijn. „Zodra de omstandigheden zó zijn, dat het zin heeft om de belijning aan te brengen, zullen we de zaak aanpakken", beloofde Terpstra. Collega-wethouder Barendregt beloof de te onderzoeken of stopborden noodzakelijk zijn. Kogerstraat Ook Gelein Jansen stelde een vraag over het kruispunt Kogerstraat- Akenbuurt. Omdat het bootverkeer bij de stoplichten op de Pontweg afs laan richting De Cocksdorp, is kruispunt vaak erg druk. „Overdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. ter Haar, m.m.v. The Trumpets of the Lord. De Waal 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog 9.30 uur dhr. M. Kuiper. Den Hoorn 9.30 uur ds. J. Kok. Oosterend 9.30 uur ds. H. Fibbe. Oudeschild 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp 11.00 uur ds. H. Fib be, Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. N. Berghuis uit Haarlem. 19.00 uur ds. N. Berghuis uit Haar lem. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur ds. J. Meijer uit Beetsterzwaag. 19.30 u. ds. J. Meijer. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. J. Brusewitz. Uitzen ding via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. Uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 u. Woord- Communiedienst. Uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 uur, Woord- Communiedienst. Oosterend zaterdag 19.30 uur. De Cocksdorp zo. 9.30 uur, Woord-Communiedienst. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur Openbare Lezing. 11.20 uur Wachttorenstudie: „Doet de wapenen van het licht aan". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend' moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvrayen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Nel Schuijl, tel. 11446. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. loopt het vol met auto's en 's nachts is het een racebaan", stelde Jansen. Hij verzocht om aanpassing van de Kogerstraat, zodat daar minder ver keersopstoppingen ontstaan. Jansen pleitte voor het verwijderen van de knik in de straat ter hoogte van de artsenpraktijk Waverijn/Van Hattem. In plaats daarvan kunnen drempels zoals in de Heemskerckstraat worden aangebracht. Daarnaast stelde Jan sen voor om éénrichtingsverkeer in te stellen op een gedeelte van de Ko gerstraat vanaf Theodorahoeva Hij drong erop aan dit in commissiever band te bespreken, wat door wethou der Terpstra werd toegezegd. Terpstra wilde over verwijdering van de knik geen enkele toezegging doen. „Als het verkeer daar vastloopt, ligt het aan de kruising, niet aan de knik. Dergelijke verkeersremmende maatre gelen roepen nu eenmaal irritatie op." Waddenzee Uit onderzoek zou zijn gebleken dat zich in de Waddenzee dode plekken bevinden. In de rondvraag trok Kees Hin (CDA) dit in twijfel: „In weten schappelijke kring spreekt men elkaar echter tegen. Een vooraanstaand on derzoeker vertelde me dat het betref fende onderzoek aan alle kanten rammelt. Ik vind het belangrijk dat de gemeente een duidelijk antwoord krijgt." Wethouder Terpstra antwoord de dat de gemeente momenteel bezig hierover informatie te verzamelen. Plantsoenen Gerbrand Poster bereed een stok paardje, toen hij informeerde naar de verkoop van openbaar groen aan par ticulieren. Volgens hem had de ge meente onlangs geweigerd een stukje plantsoen aan een burger te verko pen. „Vreemd, nu de gemeente zo veel moet bezuinigen", vond Poster. Wethouder Terpstra reageerde krib big. Het irriteerde hem dat Poster hierover telkens vragen stelt, terwijl b en w zich gewoon aan het beleid houden dat met de gemeenteraad is overeengekomen. „Als u vindt dat het beleid niet goed is, moet u met wijzigingsvoorstellen komen", gaf Terpstra Poster te verstaan. Poster vroeg voorts naar de stand van zaken inzake de nieuwe slachterij van Goënga, de „zaak" A.P.C. Koop man en de golfbaan. De wethouder kon hem weinig nieuws vertellen. Op de vraag of bij de ingang van de Ab- bewaal in De Mars het bordje „dood lopende weg" kan worden geplaatst, kreeg Poster te horen dat de nood zaak zal worden onderzocht. Milieu „Had dit niet wat zuiniger gekund?" Nel Eelman verwoordde de kritiek van menig burger ten aanzien van de luxe wijze waarop de enquete inzake gescheiden huisvuilinzameling was gepresenteerd. De tekst had best op één blaadje gekund, in plaats van op twee „Hoeveel bomen heeft dit ge kost?", merkte de CDA-vrouw cy nisch op. Ook vond zij de vraagstelling soms onduidelijk. Terpstra was het met haar eerste kri tiekpunt eens: „Je mag verwachten dat een organisatie die over verbete ring van het milieu spreekt, zelf het goede voorbeeld geeft", zei hij. (De gemeente had de enquete uitbesteed aan een gespecialiseerd bureau.) In de vragenlijst kon Terpstra zich ech ter wel vinden. „Er is vrij veel aan dacht aan besteed. Het resultaat leek redelijk, maar je zult altijd houden dat bepaalde vragen verkeerd worden geïnterpreteerd. Wie het niet begrijpt, kan met gemeentewerken contact opnemen, dan is het een fluitje van een cent." Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapierwagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kertstraat en Wilsterstraat. Donderdag 12 september De vergadering van de sportvis sersclub die in de agenda van de vorige krant was aangekondigd, gaat met do'or. Om 19.30 uur komt de gemeente raad in het raadhuis bijeen voor een extra vergadering. Onverwerp: de aanvraag van extra woningcon tingenten. Vrijdag 13 september Van 19.00 tot 20.00 uur is in De Schuilhuit (achter de N.H. kerk van De Koog) de bibliotheek geopend. Stichting „Delphi" houdt in de Witte Burcht in Den Burg een avond over aurafotografie, ver zorgd door Frank Kwaaitaal uit Den Helder. Aan de hand van dia's wordt uitgelegd welke toe passingen deze vorm van foto grafie heeft in de alternatieve geneeskunst. Na de pauze zal van ieder een aurafoto worden gemaakt. In een aantal gevallen zullen de foto's ook worden ver klaard. Aanvang 20.00 uur. Entree f7,50; donateurs f5,-. In Cinema Texel draait „Dances with wolves"; 20.00 uur. Zaterdag 14 september In verband met Open Monumen tendag wordt om 10.00 uur een voor publiek toegankelijke bijeen komst gehouden in de Hervorm de kerk in Den Burg. Zie artikel elders in deze krant en op de voorpagina van de TC3 van het komende weekend. Vanaf 13.00 uur kan bij de PEN- centrale te Oudeschild worden gestart voor de wielertijdrit om het open kampioenschap van Noordholland, Tevens strijd om de bedrijfsbokaal. Vanaf 14.00 uur is ieder welkom in dorpshuis de Waldhoorn in Den Hoorn Daar worden foto's van Den Hoorn geëxposeerd en om 15.30 uur wordt een oude film over het dorp vertoond. Om 16.00 uur vertelt Anneke Paag- man over haar boek „Kroniek van Den Hoorn". Tussen 14.00 en 16.00 uur wordt op het strand van De Koog (ten zuiden van de Badweg) uitleg en demonstratie van het frisbee-spel gegeven. Elke belangstellende is welkom. In de Hervormde kerk van De Cocksdorp wordt een uitvoering gegeven van Italiaanse kamermu ziek, aanvang 20.00 uur. Toe gang gratis. Collecte ten bate van de restauratie van de kerk. Het Eerhart-kwartet geeft in de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend een uitvoering van Spaanse en Italiaanse villanella's, aanvang 20.00 uur. Entree gratis. Collecte ten bate van het orgel fonds van de kerk. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dances with wolves". Zondag 15 september Van 8.00 tot 10.30 uur houdt de sportvissersclub bij Ceres (oude gedeelte) een wedstrijd om het clubkampioenschap. Om 11.00 uur gaat bij Dijkmans huizen een wedstrijd van de Windsurfclub Texel van start. Om 15.00 uur beginnen bij Dijk manshuizen de open jeugdkam pioenschappen surfen. Ook niet- leden mogen meedoen. Info: Hans vd Berg, telefoon 18852. In het dorpshuis van Den Ho wordt hetzelfde programma j werkt als zaterdag, om 17.1 gevolgd door de uitslag vam fotowedstrijd. In Cinema Texel draait om 2i uur „Dances with wolves" Maandag 16 september Om 14.45 uur komt de Chris ke Plattelandsvrouwenbond i het eerst in dit seizoen bijeer „De Poort" achter de Gerei» meerde kerk in Den Burg. Mensendick-therapeute mevr; A. Abbas geeft een lezing o, haar werk. Ook nieuwe leder hartelijk welkom. In de Hervormde kerk van Ds Koog verzorgt Henk Troost u Den Hoorn een dia-avond ov Texel, aanvang 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in dorp huis d'Ouwe ULO een openb bijeenkomst van de Stichting dersteuning Welzijnswerk, lm bijzonder zijn welkom clubs t verenigingen die bezwaar wil maken tegen het sociaal cult reel jaarprogramma. In De Witte Burcht speelt schaakkampioen Jaap Dross multaan tegen leden van En! sant en andere belangstellen 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20 uur „Dances with wolves". Dinsdag 17 september De afdeling Dialect van de H rische Vereniging Texel heeft 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. Ook belangstel de niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20 'uur „Dances with wolves" Hoogwater Oudeschild Do. 12 11.54 emn 2 Vr. 13 12.15 en (K Za. 14 00.25 en 1 Zo. 15 00.30 en 1 Ma. 16 00.50 en 1 Di. 17 01.40 en 1 Wo. 18 03.00 en li Do. 19 04.30 en 11 Aan het strand is het een uur eerde hoogwater De zon komt 15 septen op om 07.13 en gaat onder om 19 uur. 15 september eerste kwartier, september doodtij. Riolering Jan van Asselt vond dat b en w merkwaardige keuzes maakt. „Eerst werd de doorbraak Mulderstraat- Oranjestraat geschrapt in verband met de te krappe financiën. Nu is er echter een miljoen, en die wordt zo maar aan de Postweg uitgegeven. Maar waarom denkt het college niet aan het algemeen belang? Liever zou ik het geld besteden aan de aanslui ting van onrendabele gebieden op aardgas- en rioleringsnet." Terpstra wees hem op het plan om de riole ring in twintig jaar tijd in het buiten gebied uit te breiden. De doorbraak in Oosterend zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Vraag en antwoord maakten duidelijk dat het voorspel van de begrotingsvergade ring (19 november) reeds is begon nen. Trompstraat „Hoe lang moet Oudeschild nog wachten voordat er wat gebeurt aan de Trompstraat en Loodssingel?", vroeg Gré Zegers (PvdA). Beide stra ten zitten vol kuilen. Wethouder Terpstra kon haar (en haar doij noten) geruststellen. „Gelukkig Trompstraat er het ergst aan to want voor deze straat zijn nud nanciële middelen beschikbaar krediet voor aanpassing van de Loodssingel staat op de agend de commissie f.e.t. in oktober." gens Gré Zegers hoefde het al niet zoveel te kosten: „Skil is li den met eenvoudige stenen. W ven geen sierbestrating zoals r Burg." Schoorvoetend is de gemeenteraad dinsdag akkoord gegaan met de plaatsing van een windturbine nabij de Teso-veerhaven op 't Horntje. Aanvrager is EcoMare, dat deze zg. „scholenmolen" wil gebruiken voor educatieve doeleinden. De raad vindt deze wijze van voorlichting prima, maar de meeste fracties wilden de molen liever bij het PEN- windmolenpark situeren. Op aanra den van wethouder Barendregt zag de raad echter van die lokatie af. Het CDA deed bij monde van Nel Eelman als eerste het voorstel om de molen bij Oudeschild te plaatsen, in plaats van op 't Horntje. Het plan kan dan in samenwerking met het PEN worden uitgevoerd. Bovendien kan in het nabij gelegen Maritiem en Jut- tersmuseum voorlichting over het project worden gegeven, aldus me vrouw Eelman. Volgens haar staan de betrokkenen niet onwelwillend te genover dit plan. Zelfde type De fracties van Texels Belang, Van Asselt en Groen Links schaarden zich achter het CDA-voorstel. CDA'er Kees Hin stelde een extra voorwaarde: hij vond dat de scholenmolen van het zelfde type moet zijn als de vier PEN- windturbines. „Anders is het land schappelijk niet fraai", oordeelde Hin. Peter Bakker (Groen Links) steunde zijn voorstel onmiddellijk. Gerard van der Kooi (PvdA) zei dat de initiatiefnemers en het college van b en w vast niet zonder reden voor de lokatie-'t Horntje hadden gekozen. Wel vroeg hij zich af of het zinvol js voor die plaats een bestemmingswijzigings-procedure te starten, als er bezwaren zijn te ver wachten. Het plan kan geen vertra ging lijden, omdat alleen subsidie wordt verkregen als vóór oktober a.s. zicht is op realisatie van de scholen molen. Van der Kooi concludeerde dat de plaats op 't Horntje in plano logisch opzicht waarschijnlijk niet on overkomelijk zóu zijn en ging akkoord met die lokatie. Niet verstandig Wethouder Klaas Barendregt probeer de de overige raadsfracties op andere gedachten te brengen. „Ik denk dat een keuze voor een andere lokatie niet verstandig is", betoogde Baren dregt. „Er zijn twee randvoorwaar den: het waterschap wil geen objecten op een hoofdwaterkering plaatsen en de provincie staat wind molens alleen toe aan de oostzijde van Texel. Als je bij Oudeschild nog een windmolen plaatst, moet die op de dijk staan, en dat wordt niet geto lereerd door het waterschap. Plaats je de nieuwe molen richting haven, dan ontstaat weer discussie met de jachthaven over geluidoverlast. We hebben de weinige mogelijkheden die overbleven, zorgvuldig bekeken, maar 't Horntje is de meest geschikte loka tie. Deze plaats is bij de provincie het meest haalbaar. Als Teso bezwaar maakt, zal men moeten aantonen dat het bedrijfsbelang in het geding Het college verwacht dat er vol de mogelijkheden zijn om Teso: te schaden." Bedoeling is de scholenmolen» plaatsen op de westelijke have" even voorbij de onderhoudskaft momenteel wordt aangepast e gebreid. Zeke De tegenstribbelende fracties de subsidie voor EcoMare niet r vaar brengen en kozen (na een' schorsing op verzoek van hetCi voor zekerheid: de lokatie-'t HC dus. Het CDA vroeg wel om de lenmolen qua vormgeving af te! men op de Nioz-molen aan overzijde van de veerhaven. Bu' meester Schipper wees eropdi' alleen een keuze voor de lokatf moest worden gemaakt; pas 1$ de procedure komt de vormg^ aan de orde. Met de stemmen Kuip, Poster (beide Texels Belanl Van Asselt (onafhankelijk) tege^ werd het collegevoorstel aangf'1 men. Een 28-jarige Texelaar reed ad' van een uitrit de Smitsweg op' zag daarbij een 21-jarige autorM uit De Koog over het hoofd. Et? rijding, waarbij beide wagens p schade opliepen, was het c

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2