/ërbod op drijfmest >n groot probleem" „Gedoogcamping" blijft de enige Strandexploitant wil behoorlijke woonruimte in zijn paviljoen )RT TEXELS Pracht voor één nacht.... idaag kort geding tegen de staat Subsidies gehonoreerd £§83 n Monumentendag Zonnebloem verkocht drieduizend loten Deugt „knik" in Postweg niet? Meer bewegen voor ouderen De Vries/V.d Wiel legt drainage Steun voor lagere snelheid in Gerritsland Volksdansen in De Buureton ;HDAG 12 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De grote bloemen verspreiden een sterke vanillegeur. IFoto Tessa de Graeffi Een zware zoete vanillegeur vult de huiskamer bij familie Kamstra in de Strijbosstraat te De Koog. Dinsdagnacht bloeiden vijf knoppen tegelijk van een zogenaamde „Koningin van de nacht". De bijzondere cactusach tige uit Midden- en Zuid Amerika, die zo'n zeven jaar geleden als stekje zijn intrede deed in huize Kamstra, draagt maar liefst acht knoppen. De Selem Céreur, zoals de officiële benaming van de Koningin luidt, heeft grillig gevormde bladeren zonder stekels. De naam is afgeleid van het Griekse woord voor maan. „Het is eigenlijk een ondankbaar ding. De eer ste jaren deed hij helemaal niks. Twee jaar geleden zat er ineens één bloem in, vorig jaar bloeide hij ook en nu ineens dit....", vertelt mevrouw Kamstra. De knoppen groeien aan een soort slurfje uit de bladeren. In drie uur tijd gaan ze open. „Alsof je naar een vertraagde film zit te kijken." De grote witte bloemen zijn prachtig van vorm. In de kelk liggen de meeldraden in een kunstzinnig patroon. Na één nacht, waarin ze de typerende zware geur verspreiden, verschrompelt de bloem. Er bestaat ook een „Prinses der nacht", die kleinere bloemen draagt. Mevrouw Kamstra vertelt dat het geen veeleisende plant is. „Hij staat al tijd voor het raam en krijgt af en toe een scheutje water, meer niet. Mijn man heeft wel eens gedreigd 'dat kale geval' weg te halen, maar ik zei: als je het hart hebtI" ag dient in Den Haag een kort I dat het Landbouwschap aangespannen tegen de Neder- staat inzake het verbod op tst rijden. De Texelse agrariërs an met spanning de uitslag af, jp het eiland dreigt dit verbod ate problemen te leiden. de plicht het land niet te laten ver stuiven. Behalve dat de sloten volstuiven, kunnen ziektekiemen overwaaien naar naastgelegen, ge zonde percelen. Bovendien schaadt het de boeren economisch, want als het zaad wegwaait, moet het land weer opnieuw worden ingezaaid. estie werd aan de orde gesteld ierbrand Poster (Texels Belang) ondvraag van de dinsdag ge- raadsvergadering. Als gevolg milieuwetgeving is het afdek- n akkerland met drijfmest, per Briber j.l. verboden. „De boe- an nu voor een dilemma", al- ster. „Ze mogen het land nu et drijfmest afdekken, maar als sdoen, stuiven de sloten vol." riep op tot een motie ter on- rning van de landbouw en het van een brief naar het ministe- VROM. Geen alternatief luder Barendregt stelde voor i uitslag van het kort geding af thten. De wethouder, zelf ook Ir, erkende dat het verbod in- id een groot probleem dreigt te p. Desgevraagd lichtte Baren- loe dat de boeren geen alterna- ibben. „Andere afdekmiddelen tt voorhanden en het injecteren ijfmest, wat wel is toegestaan, liet tegen verstuiving", aldus Ihouder. De agrariërs hebben Dupe Raadslid Kees Hin, voorzitter van de gezamenlijke Texelse landbouworgani saties, vulde aan dat op Texel in het geheel geen mestprobleem bestaat. „Wij worden nu de dupe van de prak tijken die in Noordbrabant en omstre ken zijn toegepast." Bovendien leidt het afdekken van akkers met drijf mest niet tot ernstige milieuvervui ling, vinden de agrariërs. Er wordt een betrekkelijk kleine hoeveelheid mest verspreid, waardoor de gevrees de ammoniak-vervluchtiging gering is. Als het kort geding vandaag op niets uitloopt, zijn in het hele land acties van agrariërs te verwachten. Elf aanvragen om (kleine) investe ringssubsidies voor dit jaar worden door het college gehonoreerd. B en W zijn echter niet akkoord met ƒ1950,- voor een informatietermlnal voor de bibliotheek. Men vindt dat dit geld maar binnen de raamsubsi- die moet worden gevonden, die deze instelling krijgt. Met donk aan Marge Wierlng ven bloemenwinkel Vespertine delijke Open Monumentendag zaterdag ook op Texel gevierd, n oude panden zullen (gratis kelijk) worden opengesteld jbliek. De opening van de ma lie is om 10.00 uur in de NH in Den Burg. assink, organist van de kerk, iet muziekstuk „Monument Het stuk is gecomponeerd im Löwenthal in opdracht van iting Open Monumentendag, 'd was de uitstalling van de lende monumenten de inspira- voor het maken van dit werk. lint met een majestieus opge- na: het monument. Dit thema s een rode draad door de hele iitie. Na deze marcante inlei- Igt de verklanking van de mo- ee korte en grillige motieven in een windvlaag aan. Dalen- ireeksen die steeds hoger klin- ngen de wieken in beweging, lend in gebroken accoorden. en draait. In gedragen accoor- een kort koraal voel je de in de kerk. Het jachthoornthe- digt de jacht van de kasteel- irs aan. Men jaagt er lustig en ip los. In de verte horen we iekstoeter klinken die de arbei- roept om aan hun werk te let aanzwellen van de stacca- leslagen accoorden laat horen n druk in de weer is. Het stuk met een stralend slot. Nog t. Het orgel is op dit moment uratie. Zes van de elf registers ikbaar. De andere vijf worden iajaar afgemaakt. Evengoed deze zes registers wel zo f het best de moeite waard is stuk te laten horen op dit or- het muziekstuk houdt wet- N. C. 8arendregt een toe- Monument a.u.b." wordt la- Ie dag een tweede maal 'd. smingen. In het subsidie- 'gaan zijn de volgende perso- loemd: R. Boom uit Oude- jeugd- en jongerenwerk), W.P. Vis uit Den Burg (vormings- "ikkelingswerk) en mevrouw ard uit Oosterend (Muziek- en hooi). tmtant. De gemeenteraad insdag ingestemd met het "an een artikel 19-procedure :n bouwaanvraag van de heer kker uit Den Hoorn. In zijn aan Klif wil hij op de boven- lng een accountantskantoor Het pand heeft reeds de m|ng „bedrijfs-ambachtelijk" geen uitbreiding nodig. 'Partij. Onlangs is een begin met graafwerkzaamheden erszijden van de Elemert (nabij "osa"(. Aan de zijde van de 'gemeenschap komt een wa- I- In de raadsvergadering 'aaP Vlaming (Groen Links) of fer ecologisch interessant lemaakt. Wethouder Terpstra onderzoeken, maar stelt dat •he als overloop-bekken voor tg-zuid niet mag worden aan- Boeren die stagières en medewer kers op hun land willen laten kampe ren, zullen daarvoor vergunning nodig hebben en moeten voldoen aan de regels die onlangs voor erf- kamperen zijn opgesteld. Van de „gedoogregeling" die tot 1 januari 1994 geldt voor de firma Schilling Duinker in Den Hoorn, zal verder nie mand gebruik kunnen maken omdat b en w het als een uitsterfregeling beschouwen. Dat bleek dinsdag uit mededelingen die wethouder Klaas Barendregt deed in de raadsvergadering. Daar kwam het ongemoeid laten van het kampe ren bij Schilling Duinker ter sprake, naar aanleiding van bezwaren die Groen Links had ingediend. B en w hadden als antwoord op de brief van Groen Links aan de raad laten weten dat de gedoogregeling per 1 januari 1994 wordt opgeheven en dat stagiè res e.d. vanaf dat moment naar een gewone camping moeten of gebruik moeten maken van de regeling voor kamperen bij de boer. Summier Peter Bakker noemde dat dinsdag een summiere en weinig bevredigend antwoord, waarbij niet was ingegaan op allerlei vragen die Groen Links ten aanzien van deze kwestie had gesteld. Onder andere was gevraagd wie er, behalve Schilling Duinker, nog meer een beroep konden doen op de gedoogregeling en aan welke voorwaarden (aantal tenten, riolering etc.) de betrokken boeren moesten voldoen. Bakker constateerde dat van een regeling in de letterlijke zin van het woord helemaal geen sprake is. Het gaat hier om een situatie die te gen de regels is. De „regeling" bestaat uit niets anders dan het besluit van b en w om er niet tegen op te treden. Uit het antwoord van Barendregt bleek dinsdag dat het in derdaad zo lag. Er is niets op papier gezet of algemeen bekend gemaakt, zodat anderen nooit in de gelegen heid zijn geweest om van de „rege ling" te profiteren. Als excuus voerde Barendregt aan dat het destijds alle maal nog niet zo nauw stak. Het vo rige college kneep een oogje toe om de betrokken agrariërs terwille te zijn en omdat het maximum van 47000 slaapplaatsen op Texel nog lang niet was bereikt. Tegenwoordig ligt het anders en moeten de puntjes op de i worden gezet. Vandaar dat de rege ling wordt geschrapt, maar dat ge beurt ingaand 1994 omdat het fatsoenlijk is de betrokkenen gelegen heid te geven naar andere mogelijk heden uit te kijken. Het zal erop neerkomen dat op het betrokken land voor een agrarisch A-blok wordt ge zorgd. Dit ontbreekt thans waardoor de gewone regeling voor kamperen bij de boer niet kan worden toe gepast. Nu stoppen Peter Bakker vond het ongewenst dat het kamperen bij Schilling Duinker nog twee seizoenen mag doorgaan en eiste dat het „gedogen" ingaand 1992 ophoudt. Zo ver wilde Gelein jansen van het CDA niet gaan. Hij ging accoord met het collegevoornemen, maar vond wel dat regels moesten worden gesteld wat betreft de aard en aan tallen vande kampeermiddelen en hij wilde ook dat de boel na elk seizoen wordt opgeruimd. Gerbrand Poster onthulde dat de Texels Belang-fractie maar ook ande ren al lang op de hoogte waren van de aanwezigheid van de gedoogde maar feitelijk niet toelaatbare cam ping van Schilling Duinker. Dat een raadlid dit geval in de openbaarheid aan de kaak had gesteld en daarmee het betrokken bedrijf te kijk had ge zet, vond hij niet fraai. De kwestie had in algemene termen aan de orde gesteld moeten worden, zo vond hij. Voor de soepelheid van het college in deze had hij wel begrip. „Het college moet ruimte hebben om beleid te kunnen voeren". Gerard van der Kooi van de PvdA vertelde dat zijn fractie al eerder aan dacht aan de kwestie had gegeven door er met de wethouder over te praten. Dat gebeurde vertrouwelijk .„Want we wilden geen rel" Wethou der Schilling had de bezwaren echter van de tafel geveegd. Van der Kooi was het er mee eens dat de „rege ling" wordt opgeheven en onder schreef de argumenten van Groen Links. Hij ging echter accoord met „een fatsoenlijke afbouw" tot 1 ja nuari 1994. Jan van Asselt (ten tijde van het in gaan van de gedoogregeling nog van De Texelse afdeling van „De Zonne bloem" kan terugblikken op een geslaagde lotenverkoop. Net als verle den jaar werden alle drieduizend lo ten aan de man gebracht. Vrijwilligers uit eigen gelederen en anderen waren vanaf juni met de ver koop bezig. Dankzij de bereidwillige medewerking van de Texelaars lukte het hen begin deze maand de laatste boekjes te verkopen, een resultaat waarover het Zonnebloem-bestuur uiteraard zeer te spreken is. De trek king is in november. De trek- kingslijsten hangen weer op de bekende plaatsen (de etalages van Bakkers Ijzerhandel, LenR en Helder- se Courant) in Den Burg. Prijswin naars krijgen automatisch bericht. Scouting Texel krijgt ƒ380,- voor acht grondzeilen. De inrichting van de peuterspeelzaal van de Vereniging Gemeenschap Eierland wordt gesteund met ƒ4800,-. De gymafde- ling van de MST krijgt ƒ511,- voor een turnpaddestoel en een minitram- poline. Deuce heeft aanvragen ingediend voor een veeg/zuigmachine, een pc met printer en een stukje grond en krijgt ƒ3920,-. Er wordt ƒ417,- gege ven aan een lijntrekapparaat en een hoes voor de evenwichtsbalk van SVC. Een bijdrage van ƒ1963,- is voor een stencil-kopieerapparaat voor Gemeen schap Oudeschild. Naar de renovatie van het toneel in 't Skiltje en twee dug-outs voor SV de Koog gaat ƒ4375,- en ƒ1989,-. De zweefvlieg- club krijgt ƒ4875,- voor de aanschaf van een motorzweefvliegtuig. Het subsidie-adviesorgaan was het niet eens met de oorspronkelijke aan vraag van de bibliotheek voor drie nieuwe terminals. Twee daarvan zijn ter vervanging, één ter uitbreiding. Het SAO vond dat alleen de laatste voor een bijdrage in aanmerking komt. Het college is het daar niet mee eens en heeft in deze overwe ging meegenomen dat de bibliotheek wordt ontzien bij de bezuinigingen op sociaal-cultureel terrein. Mevrouw Kamstra: ,,Je moet wel geduld voor deze plant hebben, maar je wordt wel beloondl" IFoto Tessa de Greaftl Strandexploitant Staf Hoogenboom van paviljoen Beach Inn paal 21 heeft zich „ten einde raad" tot de gemeenteraad gewend. Hij hoopt vergunning te krijgen voor uitbrei ding van de totale oppervlakte van zijn paviljoen tot 300 m2, waardoor hij de mogelijkheid krijgt er een be hoorlijk woongedeelte in aan te brengen. Bij b en w had hij bot gevangen want het (nog in de maak zijnde) bestemmingsplan buitengebied gaat niet verder dan maximaal 250 m2 en er wordt weinig voor gevoeld om nu al op een nog grotere oppervlakte vooruit te lopen. Er kan over worden gepraat in het kader van de inspraak procedure voor het nieuwe bestem mingsplan. Het is een zaak van principieel belang: moet het stichten van woningen in/bij strandpaviljoens worden mogelijk gemaakt? Overigens heeft de gemeente reeds een stapje in die richting gezet door toe te staan dat voor bewakingsdoeleinden in de paviljoens wordt overnacht. Hoogenboom en zijn gezin wonen nu Is de slinger die ter hoogte van Zuid- Eierland in de Postweg is gemaakt om het verkeer af te remmen, oor zaak van ongelukken? Enkele raadsleden, zo bleek dinsdag in de raadsvergadering, menen van wel. In korte tijd zijn hier vijf auto's total loss geraakt. Gerbrand Poster wees op dat laatste, omdat het colle ge naar aanleiding van een eerdere klacht van hem alleen maar had geantwoord: „Naar onze mening is het gevaar van dit gedeelte van de weg niet aangetoond". Poster vond dat „knullig" en merkte op dat vooral vrachtauto's deze bewust aangelegde bocht niet goed kunnen nemen. Ge lein Jansen viel hem bij en voorspel de vooral bij gladheid in de winter ernstige problemen op deze plaats. De verantwoordelijke wethouder Terpstra was minder somber. De bocht is gemaakt om de verkeers snelheid af te remmen. Wie er toch met meer dan 50 km per uur langs gaat, kan problemen krijgen, zo rede neerde hij, de opinie uitsprekend dat het alleen maar een kwestie van ver keersgedrag is. De weggebruikers moeten zich blijkbaar nog aan de nieuwe situatie aanpassen. Er komt overigens wel een waarschuwings bord. De speciale problemen die lan ge vrachtauto's op deze plaats zouden hebben, wilde hij echter laten bestuderen. Texels Belang) had ook een onthul ling. De gewetensvolle voorzitter van Texels Belang had zich destijds aan het kamperen op het land van Schil ling Duinker geërgerd en had Jan van Asselt gevraagd er wat aan te doen. „Dat heb ik toen niet gedaan, want Schilling was onze wethou der....". Spreker vond overigens dat het college zich op dit terrein wel vrijheden mag veroorloven, maar dat moet dan wel openbaar worden gemaakt. Peter Bakker probeerde de kritiek te weerleggen die Poster had op de wij ze waarop Groen Links de zaak aan hangig had gemaakt. „Wij worden erop aangesproken als we hier niets van zeggen. Je kunt een toestand die tegen alle regels is, niet laten voort bestaan en intussen streng optreden tegen anderen die zich niet aan de regels houden". Hij betreurde het dat ook het huidige college onvoldoende afstand neemt van de zaak door pas per 1 januari 1994 een eind te ma ken aan de gedoogcamping. Op maandag start het uur „meer be wegen voor ouderen" in Oosterend weer. ledereen van 55 jaar en ouder die ontspannen en gezellig een uurtje wil bewegen is welkom. Ook nieuwe leden op maandagochtend van 10.30-11.15 uur in De Bijenkorf te Oosterend. Voor informatie: Betsie Verhoeve, tel 17208 of De Buureton, tel. 12696. Het aanleggen van de drainage rond de Vogelenzang is voor ƒ139.600,- gegund aan Aannemingsmaatschappij De Vries en Van der Wiel uit Sint Maartensvlotbrug. Overige inschrij vers waren Texel B.V. en Firma Westerlaken. al in het paviljoen, maar blijkens zijn brief levert dat een onhoudbare toestand op. Zoon en dochter slapen tussen de limonadekratten en de zoon moet straks zijn huiswerk op bed maken. Jan van Asselt vond dat Hoogen boom zijn zin moet krijgen en meen de dat het een consequentie is van het besluit om toe te staan dat voor bewakingsdoeleinden in de paviljoens wordt overnacht. Cor Kuip was ook instemmend: aanbouwen van een overnachtingsruimte moet mogelijk zijn. Hij vroeg dit vraagstuk te be trekken bij andere „strandzaken" waarover op korte termijn moet wor den beslist. Verschil Gelein Jansen vond dat het bieden van een overnachtingsgelegenheid voor bewakingsdoeleinden iets anders is dan het toestaan van volwaardige woningen langs de kust. Dat is al thans zo verstrekkend, dat hierover niet zomaar even een besluit kan worden genomen. De op de publieke tribune zittende Stef Hoogenboom riep daarop: „Hebt u zelf een ge zin?!". Tot een discussie tussen hem en het raadslid kwam het echter niet want de burgemeester herinnerde er aan dat dit verboden is. Wethouder Barendregt achtte behan deling van het paviljoenwonen alleen op zijn plaats in het kader van de procedure voor het nieuwe bestem mingsplan. Volgens hem kan dat al deze winter want het college heeft de afdeling onlangs opdracht gege ven het ontwerpen van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied de hoogste urgentie te geven. Niettemin zal het nog maanden duren, zodat het alweer zowat zomer is voordat een beslissing is genomen. Gerard van der Kooi en Gerbrand Poster wil den daarom een principediscussie over dit onderwerp op zo kort moge lijke termijn, zodat de familie Hoogen boom weet waarop zij kan rekenen. Barendregt beloofde te zullen nagaan of dit onderwerp betrokken kan wor den bij de knelpunten- en doelstellin gennota die al zeer spoedig in commissieverband zal worden besproken. De gemeenteraad heeft in eerste in stantie positief gereageerd op de ac tie die erop.is gericht maximum snelheden van 30 en 50 km in te voeren op het Gerritslanderdijkje. Beslissingen zullen worden genomen nadat de Overleggroep Verkeersza ken advies heeft uitgebracht. De Provincie heeft het laatste woord. Bewoners van het Gerritslanderdijkje hadden een verzoek met 17 handte keningen aan de gemeenteraad gestuurd. Ze willen, om een eind te maken aan het gevaar dat ontstaat door drukte van fietsers en veel te snel rijdende auto's, een maximum snelheid van 50 km voor het wegge deelte tussen Pontweg en de grens van het recreatiegebied en een maxi mum van 30 km voor het wegge deelte dat binnen het recreatiegebied ligt en waar nu nog 50 km mag wor den gereden. Meerdere raadsleden reageerden dinsdagavond instem mend. Sommigen wezen erop dat ook andere dwarswegen ten oosten van de Pontweg voor een dergelijke snelheidsbeperking in aanmerking ko men. Gelein Jansen verlangde dat de huidige verkeerssituatie wordt onder zocht en dat men dus niet alleen af gaat op de klachten van aanwonenden. Jan van Asselt wilde dat de Overleggroep Verkeerszaken zich laat bijstaan door een vertegen woordiger van de dorpscommissie en vroeg ook aandacht voor de Konings weg bij Oosterend. Wethouder Baren dregt beloofde rekening te houden met deze wensen, maar wees de be trokkenheid van de dorpscommissie van de hand. De Overleggroep heeft tot taak de situatie alleen ver keerstechnisch te bekijken, zodat mensen met een algemene bestuurstaak daarin niet thuishoren. Evenals voorgaande jaren is het ook dit jaar weer mogelijk voor iedereen van 55 jaar en ouder om te volks dansen. De lessen zijn op dinsdag en woensdagochtend van 9.30-11.00 uur in De Buureton, nieuwe leden zijn van harte welkom. Voor informatie: Betsie Verhoeve, tel. 17208 of De Buureton, tel. 12696.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5