Cjrom "Zwartsjexeh in het hart ievolgen bezuinigingen iet onderschatten!" Record prijs voor ramlam Kikkert )W roept clubs op tot snelle kritiek: Asbest maakt sloop kippenschuren duur tra* Zeeuwen zien af van kopie „Schulpengat" Schapenveiling in Purmerend: perploeg helpt gelopen jacht iingboot rukt uit Geparkeerde auto zwaar beschadigd Teso begint zondag met winterdienst sKroniek van Den Hoorn: fraai resultaat van vijf jaar speurwerk sw Georgië bedankt Texelaars voor hulp na aardbeving w Loodswoning biedt blik in verleden tijd w Brandweer fietst hard sw Groen veld baat ZDH niet: 5-1 verlies sw Ingrid van Lubek derde op EK run-bike-run w Radio Texel vreest voor vervallen subsidie Licht 15 september 1887 - nr 10615 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 vertenties, abonnementen, etc jen de Rooy Bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14741. buiten werktijd »pman Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los f\.20 oor het college van b en w voorgenomen vermindering van tgaven voor welzijn stuit op veel weerstand vanuit de Dat bleek gisteravond tijdens een bijeenkomst van de ting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) in d'Ouwe Ulo. vel de opkomst matig was, bleek uit reacties van vertegen- digers van verenigingen en clubs, dat de gevolgen van het vijnen van de subsidie op investeringen (1991 ƒ100.000,-) worden onderschat. ornemen van b en w, dat met beoogde bezuinigingen is sa- vat in het ontwerp-sociaal cul- jaarplan, zal -zo werd vond besloten- één van de zijn waartegen de SOW, na- de verenigingen, in een scher- tie zal protesteren, ueel kunnen verenigingen nog met vrijdag schriftelijk reage- het ontwerp plan, dat tot an deze week ter visie ligt op meentehuis. Briefschrijvers, gevraagd door de SOW wor- gestaan bij het opstellen van zwaarschrift, mogen op 22 hun bezwaren mondeling ten voor de raadscommissie Izijnsbeleid. ders die schouderophalend de van de SOW op intrekking van isteringssubsidie aanhoorden, i gewezen op het belang hier- /oor clubs met plannen voor >ouw kan de bijdrage van iggevende betekenis zijn", al- t bestuur. „Op dit moment iw vereniging misschien geen te aan geld voor extra accom- e. Dat kan na een bezoek van idweercommandant, die vindt kantine niet aan de veiligheid- voldoet, snel veranderen." Tenten jument van de SOW- rders dat ook kleinere investe- zoals aankoop van tenten, liet meer voor subsidie in aan komen, bracht Scouting- irdigde Marcel Bakker er in eval toe zo snel mogelijk met HJting-bestuur om tafel te itten. Ook instellingen zoals de theek blijken bij de aankoop uilen straks niet meer van de- perploeg van De Koog ver- gisteravond assistentie aan jacht, dat op de Waddenzee stgelopen. De Texelse redders 1 geen hulp te verlenen, om sleepboot „Typhoon" van Ter- 9 het jacht wisten los te Het schip, de 18 meter lange 'ster „Vesta", kon vervolgens n kracht richting Den Helder "/aar het gisteravond om ogen uur binnenliep. Het t vast op een zandbank op !r anderhalve mijl uit de kust )te van de IJzeren Kaap. Aan avonden zich vier volwasse ne kinderen. Via de kust land werd alarm geslagen. in9boot „Siegfried Egmundis" dag omstreeks het middaguur an om een grote catamaran •arlandsche Gronden te lood- "Steel Oyster" uit Bremen 1 één man aan boord op weg Helder naar Vlieland. De zei- ln het bezit van een gedetail- aart, belandde op de sche Gronden, waar hij een ïalen vastliep. cht Eierland signaleerde de ran en waarschuwde de red- bemanning, die de inmiddels geraakte zeilboot naar buiten "adat de bemanning de juiste ad gewezen, vervolgde de zei- tocht naar Vlieland, pniiddag kwam rubberboot !üfneus" in actie om een sur- Eierlandsche Gat te halen. Je Cocksdorp afkomstige wa- er was door de sterke stro- 9edreven. ze bijdrage te kunnen profiteren. „Om toch uit de kosten te komen zullen de tarieven omhoog moeten, en daar door wordt het voor sommige gezin nen te duur", aldus een spreekster. Dorpshuizen Tijdens de vergadering werd veel kri tiek geuit op de bezuinigingen (be doeld om de gevolgen van de „tussenbalans" op te vangen). Vol gens de aanwezigen is er geen over leg geweest tussen de gemeente en de getroffen instanties. „Met het sa menwerkingsorgaan van de dorp- scommissies is onzorgvuldig omgesprongen. Stopzetting van die subsidie heeft gevolgen voor de per soneelsbezetting. De bestuurders van dorpshuizen zijn niet te spreken over de manier waarop b en w de bijdrage voor de afzonderlijke dorpshuizen on derling hebben verdeeld. Ongeacht de behoefte krijgt elk dorp eenzelfde bedrag toebedeeld (HO.OOO,-). In te genstelling tot eerdere beloftes heb ben b en w nu zonder ruggespraak met het samenwerkingsorgaan hier toe besloten. De wethouder heeft on langs tijdens een bijeenkomst persoonlijk nog benadrukt dat met ons zou worden overlegd", aldus Ni co Ruis, die namens het dorps- en dorpshuiswerk in het SOW-bestuur zit. Hij verwijt de gemeente onbe hoorlijk bestuurlijk gedrag. Ruis: „Om exploitatieverliezen te voorkomen moet naar vervangende inkomsten worden gezocht. Dat kan vaak uitsluitend door verhoging van de prijzen van consumpties. Een aan tal mensen, voor wie de kosten te hoog worden, zal daarvan de dupe worden." B en w kunnen vanuit deze hoek een uiterst pittige reactie ver wachten. Vrouwenverenigingen Ook mevrouw Kikkert die namens de overkoepeling van vrouwenorganisa ties sprak, is niet erg te spreken over de bezuinigingen. „Door het verdwij nen van de subsidie is onze organisa tie gedoemd te verdwijnen", zei ze zelfs. Volgens mevrouw Kikkert kun nen de 19 aangesloten vrouwenvere nigingen zelf de kosten van de overkoepeling niet op tafel brengen. SOW-bestuurder Nico Ruis is van mening dat de gemeente doelbewust bezig is deze zogenaamde „vierde bestuurslaag" zonder voor voorover leg het bestaansrecht te ontnemen. „Alsof ze alle coördinerende instellin gen monddood willen maken." Isolement Mevrouw Hoogerheide van de platte- Lees verder pagina 5 y-- J' Van de drie voormalige kippenschuren aan de Sluijscoog die vóór het afgelopen weekend gesloopt hadden moeten zijn. bleef er één staan omdat de aannemer niet aan de veiligheids voorschriften kon beantwoorden. De sloop van een vijftal houten ge bouwen bij de Sluijscoog in Den Burg om plaats te maken voor wo ningbouw, is een kostbaar en ge compliceerd karwei omdat in de gebouwen grote hoeveelheden as best zijn verwerkt. De sloop liep vo rige week vertraging op, omdat het gespecialiseerde sloopbedrijf tijdelijk niet in staat was om aan de zeer strenge voorschriften te voldoen. Het gaat onder andere om de drie grote kippenschuren die vroeger eigendom waren van Fr. Buijsman. De^ze zijn afgedekt met asbest golf plaat en de binnenwanden zijn afge werkt met vlakke asbestplaten. Sinds vast staat dat het inademen van asbeststof longkanker veroor zaakt, gelden strenge voorschriften voor de verwerking van dit materiaal. Om inademen van asbest onmogelijk te maken moeten degenen die ermee omgaan beschermende kleding en maskers dragen en dienen ze zich in een speciale doucheinstallatie regel matig te reinigen. Ook mag geen stof in de omgeving terecht kunnen ko men en moeten gedemonteerde as- bestdelen in luchtdicht plastic worden verpakt om te worden afge voerd naar speciale stortplaatsen. IFoto Harry de Croafl De gemeente betaalt daarom niet minder dan f86000,- voor het slopen van genoemde gebouwen. Dat is het bedrag waarvoor het sloopbedrijf Cord uit Assendelft inschreef. Het werk werd aan Cord gegund omdat twee Texelse aannemers hoger uit de bus kwamen. De sloop werd uitge voerd in nauw overleg met de Ar beidsinspectie volgens een plan dat moest worden goedgekeurd, alvorens het werk mocht aanvangen. Vrijdag deed het gerucht de ronde dat Cord zich niet aan de voorschrif ten hield en dat de Arbeidsinspectie het werk had stilgelegd. In werkelijk heid, zo werd ons gisteren van ge meentewege meegedeeld, heeft Cord zelf de Arbeidsinspectie om raad ge vraagd omdat het door overmacht onmogelijk was om aan de voor schriften te voldoen. Door de ge heimzinnige brand die vorige week in een der schuren uitbrak, was een gat in de wand en het dak ontstaan. Bo vendien bleken enkele deuren te zijn gestolen. Daardoor kon aan een be langrijke eis bi) de sloop van het bin nenwerk niet meer worden voldaan. De schuur moest nl: dicht zijn om de garantie te hebben dat er geen stof in de omgeving zou komen. Besloten werd het werk stil te leggen, totdat v*:s, Het record-ramlam van Ka es Kikkert (Foto C. Vis. Lutjewtnkel/Texols Schapenstamboek I Bijna tienduizend gulden voor een ramlam! Fel tegen elkaar op bieden de kopers zorgden op de schapen veiling in Purmerend voor een sensatie. Inzet was de zes maanden oude ram 4030-1255 van Kees Kik kert uit de Westen. Een Engelse fok ker wilde het dier tot elke prijs hebben en telde uiteindelijk f9.700,- neer. Het oude record, dat sinds twee jaar met f7.200,- ook al op naam van Kikkert stond, werd hiermee ruim schoots overtroffen. Secretaris W. Kistemaker van het Texels Scha penstamboek toonde zich een dag la ter nog onder indruk: „Dit is nog nooit eerder vertoond. Het was pr achtig om te zien. Voor het dier wa ren diverse kapers op de kust. Een exporteur had van die Engelsman op dracht gekregen om door te bieden. Op een gegeven moment vormden fokkers, onder wie een aantal uit Friesland, groepen om nog tegengas te kunnen geven. Dat lukte echter met." Fokker en eigenaar Kikkert zelf had zo'n hoge prijs niet verwacht. „Ik wist wel dat er vrij veel belangstel ling voor was, maar had niet ver wacht dat er zó veel geld zou worden geboden. Hoewel, met een veiling weet je het maar nooit. In En geland schrikt men bovendien niet zo gauw van hoge bedragen: oudere rammen gaan daar wel weg voor Een aan de Jonkerstraat in Den Burg geparkeerde personenauto werd gisterochtend zwaar beschadigd. De schade is zeer waarschijnlijk door een passerende auto veroorzaakt. De politie vermoedt dat het gaat om een vrachtwagen en dat de chauffeur mogelijk de aanrijding niet heeft op gemerkt. Op de rechterzijde van de auto, een groene Mazda, loopt een band met krassen over een lengte van ongeveer twee meter. De eige naar, een inwoner van Breugel (N- Br.ontdekte de beschadiging om streeks kwart over elf. De politie ver zoekt eventuele getuigen zich te melden (tel. 12222), zodat een scha deregeling kan worden getroffen. Teso-bootdienst hanteert met ingang van zondag weer de winterdienstre- geling. Dit betekent dat op zon- en feestdagen de eerste afvaart van Texel om 08.05 uur vertrekt en van Den Helder om 08.35 uur. De winter- dienstregeling is geldig tot en met zondag 26 april 1992. de schuur weer was dichtgemaakt. Gisteren zag het ernaar uit dat de Ar beidsinspectie vandaag het sein weer op groen zou kunnen zetten. De politie laat weten dat kinderen op het terrein van de sloop beter met kunnen spelen. Uiteindelijk zal het gebied echter volkomen schoon wor den opgeleverd, zodat de bewoners van de toekomstige woningen zich geen zorgen hoeven maken. rond de f20.000,-." Geblokt Kikkert omschrijft het ramlam als „zoon van een bestfokkende ram". De vader won vorig jaar het reserve kampioenschap op de Texelse scha- penfokdag. Nakomelingen vielen dit jaar in de prijzen, waaronder het record-lam „Dit lam is een geblokt type, het staat correct op de benen, eigenlijk mankeert er niet veel aan. Maar naar mijn idee is het niet het beste lam dat ik ooit heb gefokt. Er is momenteel erg veel vraag naar rammetjes. Ik denk dat een ander ramlam uit mijn stal op de veiling een soortgelijke prijs had opgebrac ht. Het punt was ook, dat het voor de kopers de laatste mogelijkheid was, want de andere ramlammeren had ik afgelopen voorjaar al verkocht", zegt Kikkert, die er snel toevoegt dat hij een bedrag van bijna tienduizend gul den toen niet zou hebben durven vragen De „stal-Kikkert" kende een beste jaargang. Op de jongste schapenfok- dag kwamen negen van de beste tien ramlammeren van Kikkerts be drijf. „Van het jaar ligt de kwaliteit dicht bij elkaar", erkent Kikkert. „Als fokker probeer ik zelf de beste te houden. Maar als er zo weinig ver schil is, ligt het er maar net aan welk type je nodig hebt." Andere inzendingen Kikkert oogstte in FVrmerend ook met een andere inzending succes: een 1-jarige ooi bracht 74.000,- op, het op één na hoogste bedrag. De prijzen die de andere Texelse inzen ders voor hun dieren kregen, staken daar enigszins bij af. Twee 1-jarige ooien van de gebroeders Kooiman brachten samen 74.000,- op, een ooi lam van het Maatschap Tjepkema ging weg voor 7850,- en voor een ooilam van Piet Verberne had een En gelse handelaar 71.400,- over. De gemiddelde prijs die voor de acht tien geveilde dieren werd betaald was 72.038,-, ruim boven het gemiddelde van vorig jaar (71.300,-). Keuringen Bij de fokveekeuringen in Purmerend kwamen de Texelaars eveneens goed uit de bus. De gebroeders Kooiman hadden de grootste inbreng. Zij be haalden een IA met een schaap met twee ramlammeren en met een schaap met twee ooilammeren. Ook waren eerste prijzen weggelegd voor een oudere ram, een 2-jarige ram een schaap met ooi- en ramlam, een 4-tal 1-jarige ooien en een 4-tal ooilamme ren. Jaap Eelman wist net als op de Texelse fokveedag het reservekampi oenschap binnen te slepen in de ru briek oudere rammen. Het dier, bij het stamboek beter bekend als 4030-0963, werd gefokt door Kees Kikkert. Eelman behaalde verder een 1B met een oudere ram en een 1A met een 1-jarige ram. Henk en Koos Tjepkema zagen twee drietallen ram lammeren beloond worden met een 1D en 1E. De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) en Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland hebben afge zien van de huur van een zuster schip van Teso-veerboot „Schulpengat". De Zeeuwen kozen voor een schip van werf „De Schel de" in Vlissingen. Directeur Theo Hoogerheide van Teso had de PSD bij de oplevering van de „Schulpengat", vorig jaar december, het aanbod gedaan een zusterschip te laten bouwen met de bedoeling dit voor een periode van zes tot tien jaar aan de PSD te verhuren. De PSD- directie was, zo wist Hoogerheide, op zoek naar een alternatief voor een van hun bootdiensten tot ongeveer het jaar 2000. Voor beide partijen bood deze constructie voordelen: de PSD hadden tijdelijk een goed schip en Teso kon goedkoper komen aan een opvolger van de oudste dubbel dekker, de „Molengat", omdat ont- werpkosten konden worden uitgespaard. De Zeeuwse bootdienst ging in op het aanbod en er kwam een overleg met Teso op gang. Inmiddels meld den zich nog drie gegadigden. Lang bleef onduidelijk aan welke uit gangspunten de tijdelijke veerboot zou moeten voldoen. Begin augustus kreeg Teso het programma van eisen toegestuurd en dat was voor de di rectie aanleiding om af te zien van verdere aanbiedingen. „Wij konden met die eisen niet uit de voeten. Het plan dat op tafel lag was te vaag", verklaart Hoogerheide. Teso wilde niet teveel concessies doen aan kwa liteit en prijs van het nieuwe schip en haakte daardoor af. Pas als de Zeeu wen met de andere aanbieders niet tot overeenstemming zouden kunnen komen, zou Teso weer in beeld ko men. De keuze viel dus echter op een ander. Politiek Volgens Hoogerheide vond de PSD- directie de Teso-boot van begin af aan te duur. Bovendien, zo vermoedt hij, heeft de beslissing ook een poli tieke achtergrond. „Dat wordt ont kend, maar ligt wel voor de hand. De werf die de opdracht nu krijgt, was gespecialiseerd in marine-orders, maar daarin zit nu weinig werk zodat de werf de bakens probeert te ver zetten. Mogelijk dat een eventuele sanering van de werf een rol heeft gespeeld in de besluitvorming." Voor Hoogerheide is de kous nu af. „Er valt geen ander alternatief voor de bouw van een nieuw schip te ver wachten. We gaan ons nu weer be zighouden met Teso."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1