„Kroniek van Den Hoorn" volledig en afwisselend 4 4 Mooi bewaarde loodswoning attractie Monumentendag Gemeente Texel ontvangt eerste exemplaar Wens: méér open woonhuizen Arm uit de kom bij aanrijding D. Koster maakte mooiste foto van Den Hoorn Bestelbus beschadigd Alternatieve straf voor incest-pleger Alcohol-controle Klaverjassen in De Cocksdorp DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT Jaap Lap. voorzitter van de dorpscommissie Den Hoorn overhandigt wethouder Tine Krijnen-Baijs het eerste exemplaar van de Kroniek van Den Hoorn" tFoto Margroet Berndsen) Jaap Lap, voorzitter van de dorps commissie Den Hoorn, overhandigde wethouder Tine Krijnen-Baijs vrijdag middag het eerste exemplaar van het boek „Kroniek van Den Hoorn". Het fraai uitgevoerde, 324 pagina's tel lende boekwerk, is op verzoek van de dorpscommissie samengesteld door Anneke Paagman-Bakker, die zes jaar geleden ook de „Kroniek van Eierland" schreef. De overhandi ging vond plaats in het Hoornder kerkje, onder toeziend oog van een aantal genodigden. Anneke Paagman heeft bij het sa menstellen van het boek veel hulp ontvangen van de gemeente, met na me van archivaris Karei van Empel. Wethouder Krijnen, die de op vakan tie zijnde burgemeester Schipper ver ving, zei trots te zijn op het eerste exemplaar. „In dit boek wordt welis waar kleine historie geschreven, maar dat is altijd een weerspiegeling van de grote wereld." Ook de dorpscom missie, die het initiatief tot het ma ken van de kroniek nam, werd door de wethouder in de hulde betrokken. Na de plechtigheid in het kerkje werd de bijeenkomst voortgezet in dorps huis „De Waldhoorn", waar Anneke Paagman de originele aquarel van Jan Bruin, die is gebruikt voor de omslag van het boek, kreeg aan geboden. In maart 1986 kreeg zij de opdracht de geschiedenis van Den Hoorn in boekvorm vast te leggen. Op het ge meentehuis nam de Texelse onder meer alle bouwaanvragen van Den Hoorn door en bekeek zij alle jaar gangen van de Texelse Courant. Oo- kuit notulenboeken kwam de nodige informatie boven tafel. Hoewel Anne ke Paagman het nodige over het rei len en zeilen van Den Hoorn afwist, stuitte zij door haar speurwerk op za ken waar ze geen weet van had. „Bijvoorbeeld dat er rond 1800 in Den Hoorn een visafslag was ge vestigd. Misschien staat dat wel in Van der Vlis, maar dat heb ik bewust nooit gelezen, omdat ik me niet wil laten beïnvloeden. Ik baseer me zui ver op wat ik zelf aantref. Verhalen die me mondeling worden verteld, gebruik ik niet. Ik vertrouw alleen op feiten, die zwart op wit op papier staan." Spinbaan Anneke Paagman dook ook met veel plezier in de geschiedenis van de Spinbaan, die in 1794 in Den Hoorn werd opgericht. De kroniek vermeldt ondermeer het volgende: „Alle men sen die geld, turf of brood kregen Een 65-jarige man uit Den Helder werd zaterdagmiddag door een auto geschept op de „beruchte" fietso- versteek op de Nieuwlanderweg nabij „Pomona". De man kwam er redelijk goed vanaf, want hij had alleen een arm uit de kom. Hij reed op het fietspad richting Den Burg, verleende bij de oversteek wel eerst voorrang aan een automobilist die richting De Cocksdorp ging, maar stak vervol gens over. Een uit richting De Cocks dorp naderende automobiliste uit die plaats kon de man niet meer ontwij ken. van de diaconie waren verplicht in de Spinbaan te werken. Zij moesten spinnen of draaien voor het gefd dat zij jaarlijks kregen. Ouders waren ver plicht hun kinderen van 's morgens acht tot negen uur en 's middags van één tot twee uur naar school te laten gaan. Ook moesten zij hun kin deren laten 'cathegizeeren'. Van mei tot augustus waren de werktijden van 's morgens vijf tot 's avonds ze ven uur." De gebroeders Kalkoen De kroniek bevat een schat aan infor matie, die op afwisselende wijze, veelal van jaar tot jaar, wordt weer gegeven. Naast het feit dat de Hoomders vroeger sterk waren be trokken bij het water, valt bijvoor beeld ook te lezen welke Hoornders in 1896 een paard bezaten, dat Min ne Goënga op 17 april 1935 een sla gerij begon en dat op 22 november 1940 een granaat vlak bij Amaliahoe- ve neersloeg. Ook staat vermeld dat de Hoornder toneelvereniging in sep tember 1945 voor het eerst onder de naam „de Vriendenkring" optrad. Het stuk dat zij brachten heette „De ge broeders Kalkoen". Alles op een rijtje De kroniek is rijkelijk voorzien van fo to's en kaarten. „Op die manier heeft tenminste iedereen er iets aan en blijft het niet voor een enkeling be waard", aldus Anneke Paagman, die ook enorm veel werk stak in het ver melden van de woningen in en om Den Hoorn met hun verschillende be woners. Een gigantische klus, omdat tussen 1830 en 1930 negen registra ties plaatsvonden, waarbij de huis nummering nogal eens wisselde. „Dat is heel secuur werken geweest, want je wilt geen fouten maken en zo compleet mogelijk zijn. Ik heb me met alleen op archieven gebaseerd, maar zelfs telefoonboeken geraad pleegd om er uit te komen. Het was af en toe verschrikkelijk moeilijk, maar tegelijkertijd ook een uitda ging", aldus de samenstelster, die onlangs door nóg twee dorpen is be naderd de geschiedenis op schrift te stellen. „Of ik daar zin in heb? Ja, het is heel verrijkend werkwaar je veel kennis mee opdoet. Bovendien mag ik graag archieven en notulenboeken naplui zen." De „Kroniek van Den Hoorn" is ver krijgbaar bij Nauta Boek en kost f72,50. De fotowedstrijd ter ere van het ver schijnen van het boek „Kroniek van Den Hoorn" is een groot succes ge worden. uiteindelijk brachten 67 deelnemers met 136 foto's heel veel belangstellenden op de been. Vanaf het begin op zaterdagmiddag bleek er grote belangstelling te be staan voor de totale opzet van het weekeinde. De foto's werden inten sief bekeken. (212 stemmen voor het bepalen van de publieksprijs). De film „Den Hoorn 1966-1967" was een voltreffer. Bovendien mocht schrijfster Anneke Paagman menig compliment in ontvangst nemen. De jury, bestaande uit Janneke Goënga, Harry de Graaf, Anneke Paagman en voorzitter Arend Nijkamp kwam tot de volgende uitslag: Jeugd: 1. Megan Jennes („Vermaning"); 2. Tjitske Nijdam („Juttershout bij de kerk"); 3. Rosalie Bakker („Gerrit Coevert bij het proeflokaal) De prijzen bestaan uit een ingelijste vergroting aangeboden door firma Nauta. 4. Rik Vlaming („Knoppenbuurt") Een ca deaubon beschikbaar gesteld door de feestcommissie' Ouderen: 1. D. J. Koster, 't Horntje („Stolpboerderij in de mist"); 2. P. de Graaf, Den Burg („Rommel- tjesmarkt"); 3. P. Slot, De Waal („DEK in nieuw tenue") Deze prijzen bestaan uit een ingelijste vergroting van de bekroonde foto's. 4. extra prijs, ingelijste vergroting aangeboden door firma Pieter de Vries, Jan Cupi do, Den Hoorn („Twee Hoornders"). 5. Publieksprijs: Kroniek van Den Hoorn, aangeboden door de dorp scommissie. Piet Schneider, Den Hoorn („Diek met zonnebloemen"). Een aan de Schoonoordsingel gepar keerde bestelbus is in de nacht van 9 op 10 september met een scherp zestandig voorwerp beschadigd. Ook de ruitenwissers werden omgebogen. De rode VW-bus is eigendom van een 74-jarige inwoner van Den Burg. De schade bedraagt f250,-. Getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden. Dinsdag 17 september De vergadering van de raadscom missie voor welzijnsbeleid gaat wegens gebrek aan agendapun ten niet door. De afdeling Dialect van de Histo rische vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook be langstellenden die (nog) geen lid zijn van de vereniging, zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Dances with wolves". Woensdag 18 september Om 14.00 uur begint bij voldoen de belangstelling een kerkentocht via de noordelijke route. Start punt is De Schuilhut in De Koog. Van 14.30 tot 17.30 geven Ger- rie en Arnold Mühren een voet baldemonstratie op het ZDH-veld te Den Hoorn. De raadscommissie voor ruim lijk en huisvestingsbeleid heel om 19.30 uur een openbare; gadering in het raadhuis. Oen andere hoorzitting over „het" openbaar toilet in Den Burg der wordt gesproken over he bruik van sportkantines en ov de toelaatbaarheid van bepat commercieel gebruik van in dustrieterrein en haven van 0 deschild. Donderdag 19 september Om 14.00 uur start bij voldo belangstelling bij De Schuilhi De Koog een kerkentocht lat de zuidelijke route. Van 19.00 tot 20.00 uur hot de jazzgym-afdeling van SVC stuif in Het Eierlandsche Hu De raadscommissie voor finj cieel, economisch en technis beleid heeft om 19.30 uur a openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere won) gesproken over de voorgenot onteigening van grond om h bestemmingsplan de Mars vi te kunnen uitvoeren, het nie, VVV-kantoor, de juni-circulai van de regering, de jaarreke gen 1988 en 1989 en de co tieve schol ierenongevallenverzeket Het gerechtshof van Amsterdam heeft een 60-jarige Texelaar wegens het langdurig plegen van incest in hoger beroep veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Inplaats van de vijf maanden die hij in de gevan genisstraf zou moeten doorbrengen, mag hij echter een alternatieve straf ondergaan in de vorm van het verle nen van maatschappelijk/sociaal dienstbetoon in twee perioden van totaal 120 uur. Dat laatste betekent dat rekening is gehouden met het pleidooi van de raadsman van de verdachte, die ge vangenisstraf in dit geval zinloos en zelfs schadelijk achtte. Wat betreft de preciese aard van het dienstbe toon, mag de verdachte zelf e voorstel doen. Gebruikelijk isl gebeurt in overleg met de retl ring en de instelling(en) waai werk gesteld kan worden. Als procureur-generaal met dit vu accoord gaat, wordt deze alte straf definitief opgelegd. De u werd gistermiddag gedaan na zaak veertien dagen eerder w handeld, maar liefst bijna twe na de veroordeling door de Al se rechtbank. De politie heeft donderdag ze bestuurders van motorrijtuige controleerd op het gebruik v< hol. Geen van de bestuurder; teveel te hebben gedronken, trole had plaats tussen 19.0C 23.00 uur. Menig Hoornder maakte zaterdag van de Open Monumentendag ge bruik om een kijkje te nemen in een monument in eigen dorp. Hiermee wordt niet het bekende Ned. Her vormde kerkje bedoeld, maar een voor de gelegenheid opengestelde oude loodswoning aan de Her enstraat. De authentiek ingerichte woning was een aanwinst voor de dag, die op Texel voor de vijfde ach tereenvolgende maal werd gehou den. De organisatie hoopt dat volgend jaar méér monumentale woonhuizen te bezichtigen zijn. De uit 1620 daterende woning (Her enstraat 49) was een welkome aan vulling op het inmiddels bekende rijtje opengestelde monumenten (diverse kerken en gebouwen als De Linde boom en de molen van Het Noor den). Voor veel bezoekers zal het een aangename ontdekking zijn geweest dat achter de gerestaureerde voorge vel van de loodswoning een „mini- museum" was verscholen. Wie zich over de drempel van de geopende voordeur waagde, stapte als het ware een andere tijd binnen. De woning is verbouwd in 1700 en later werd alleen nog de voorgevel vernieuwd; de rest is in tact geble ven. Aan de smalle, hoge gang, die doorloopt naar het keukentje aan de achterzijde, valt af te lezen dat men indertijd kennelijk niet over een wa terpas beschikte. Scheef loopt het pand door tot diep in de tuin, die is gelegen aan het Lage Achterom. Bedstede Zowel de woonkamer als een zijka mer is uitgerust met bedstedes, in één geval zelfs compleet met ouder wetse poppen en knuffeldieren. Bij zonder is de deur van de woonkamer, waarop een tekening met een motief van tropische vruchten is aange bracht. Vermoed wordt dat een van de voormalige eigenaars, een scheepskapitein, het meebracht van een verre zeereis. De nostalgische sfeer wordt nog verhoogd door de aanwezigheid van diverse oude ge bruiksvoorwerpen, waarvan het on duidelijk is of ze daar van oudsher thuishoorden, of dat ze in de loop der jaren zijn verzameld. Oplettende bezoekers troffen onder meer een ko peren waterpomp en een versierde boekentas aan. Tweede woning De loodswoning is eigendom van een fabrieksdirecteur uit Naarden, die het pand al sedert de vijftiger jaren als tweede woning gebruikt. De man was, in verband met verblijf in het buitenland, niet persoonlijk aanwezig om toelichting te geven. Volgens gemeente-ambtenaar Rob van 't Noordende, mede-organisator van de Open Monumentendag, zal het moeilijk zijn om méér privé- woningen voor het publiek open te stellen. Vaak hebben de woningen slechts aan de buitenzijde monumen tale waarde; anderen willen liever niet dat Jan en alleman over de vloer komt. „Maar het zou mooi zijn als er nog een paar woningen kunnen wor den bezichtigd", aldus Van 't Noor dende Cijfers inzake het totale aantal bezoekers aan de Texelse monumen ten kon hij gisteren nog niet geven. Muziekstuk De Monumentendag werd 's morgens in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg geopend met een toespraak van wethouder Klaas Barendregt en een orgelconcert van Dyo Wassir Texelse organist bracht een s voor de Monumentendag ges (door de componist Tom Löv muziekstuk ten gehore, getiti nument a.u.b.". Het stuk is d; klanking van de monumentei molen, de kerk, het kasteel e briek. Met een beetje fantasi het handjevol luisteraars dit i daad uit opmaken. Mede dar aanstekelijke thema klonk he prima in de oren. Wassink w zelf ook over te spreken: „Mi de akkoorden, maar dit orgel helaas maar één klavier en rr van de elf registers zijn bruik andere vijf worden van het n restaureerd. Het zou nog vee Ier kunnen klinken, dit stuk i! ook eigenlijk geschreven vooi fanfare." Klaverjasclub Eierland begint tember een nieuw klaverjas-: Nieuwe en oude leden zijn v welkom in het Eierlandsche I Aanvang: 20.00 uur. Interieur van de woonkamer van de loodswoning in Den Hoorn. Het pand werd druk bezocht. IFoto Frons Hopman! I „Bij U Heere schuil In geloofsvertrouwen is overleden mijn man, onze dierbare pleegvader en opa Teunis Slik echtgenoot van Henderina Stark in de leeftijd van 79 jaar, H. Slik-Stark Peter en Truus Joost Michiel Frank Anne Oosterend - Texel, 14 september 1991 Nieuweschild 13, 1794 GG. Een afscheidsdienst wordt gehouden woensdag 18 september om 14.00 uur Nederlands Hervormde Kerk te Ooste waarna de begrafenis plaatsvindt op de' mene begraafplaats aan de Achtertune Gelegenheid tot condoleren is er dinsde september van 19.30 tot 20.30 uur in de Herv. Kerk, en na de begrafenis in het Kef Centrum aan de Peperstraat. Liever geen bloemen, uw medeleven is genoeg.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2