„Hulp van Texel heeft veel harten verwarmd" We zien het somber in als e de helft minder krijgen" Maria de Graaf terug uit Georgië Negen extra woningen alsnog veiliggesteld [Uimgingen laging subsidie stelt omroep voor problemen Uitwisseling kerstgroeten per boom aagd ielingen Loos alarm bij Teso )AG 17 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 rouwen De Cocksdorp/Eierland, jat door het wegvallen van de je voor wintercursussen de bo nder dit soort verenigingen weggeslagen. „Veel onderling :t dreigt hierdoor te verdwijnen, ruwen wordt de kans ontno- ich verder te ontwikkelen." Het ent van de plannenmakers dat minder belangstelling bestaat ursussen zoals assertiviteit, en en buitenlandse talen, |en zij en mevrouw Kikkert etst. „De belangstelling wisselt aar, maar neemt nu weer toe. reel vrouwen, ook alleenstaan- het juist een kans om uit hun ent te komen", aldus de irders. Inmiddels hebben ze b ichriftelijk van hun ongenoegen hoogte gesteld. IW-bestuur heeft namens alle lingen nog meer bezwaren te- handelswijze van het college affaire. „Er is nog steeds uidelijk standpunt door b en w in zaal/podiumvoorziening in irg ingenomen, al was het en principe-uitspraak. Datzelf- K voor de inmiddels gefuseer- leropvang, dat SOW wel wil leunen." Noodkreet ander punt tijdens de verga- betrof bestuursverkiezing bin- SOW. Bij gebrek aan sten voor de post secretaris lenk Snijders, die al namens mings- en ontwikkelingswerk bestuur zitting heeft, als secretaris benoemd. Erik van ik, die al namens jeugd- en nwerk SOW-bestuurder was, ekozen voor de post perso- ken. De SOW doet een indrin- roep op vertegenwoordigers Texelse verenigingsleven zich ibaar te stellen voor een van sten, omdat meerdere sfuncties door één persoon mst zijn. De hulpgoederen die Texel bijeen bracht voor het door aardbe vingen geteisterde Georgië is goed terecht gekomen. Maria de Graaf van de stichting Texel-Georgië Kontakt kan het met zeker heid melden, want ze was zelf daadwerkelijk betrokken bij het uitdelen van de spullen in het rampgebied. Zondagavond was ze terug op Texel na een verblijf van vijf weken in de voormalige Sowjet-republiek, waar de bevolking de banden met Texel meer dan ooit op prijs stelt. met de douane bij de grens. Gelukkig arriveerden ze nog juist op tijd. De auto werd naar het vliegtuig gereden waarna het overladen begon. De spullen konden er precies in. Het hele vrachtruim van het toestel zat vol en de rest ging in het passagiersgedeel te, wat mogelijk was door de meeste stoelen weg te klappen, zodat er pre- ij. Hengst uit De Cocksdorp voor het doctoraal examen he technologie informatica Technische Universiteit Twen schede. Voortaan mag hij „ir." naam zetten. op van het seizoen zijn de de fiets van de beheerder idherberg Eyercoogh diverse e dupe van vernielingen en heden geweest. Ook de auto leugdherberg-medewerkster it diverse keren moeten ont- noeden bestaat dat de ver- i worden gepleegd door t de buurt van de jeugdher- iparkeerde voertuigen van olijken niet te worden bescha- politie stelt een onderzoek igen worden gevraagd zich te Zij weet best dat de dubbele VTB- vrachtwagen met goederen (niet al leen van Texel maar ook van West- zaan waar een soortgelijke inzameling werd gehouden) slechts een klein deel van de totale nood kan lenigen. Dat neemt niet weg dat de spullen grote blijdschap brachten voor de Ge- orgiërs, die vaak alles waren kwijtge raakt dat ze bezaten. „Voor de mensen was het een handreiking. Mede door de publiciteit die in Geor gië aan de actie was gegeven, kreeg men daar het gevoel dat men hen niet vergeten was. Een probleem was namelijk dat de aardbevingen in het buitenland maar heel weinig publici teit hebben gehad. Men had het ge voel er helemaal alleen voor te staan, temeer daar er van Moskou nauwe lijks steun kwam. Het leek alsof ze daar oordeelden: jullie wilden toch zo graag onafhankelijk zijn, nou red je zelf dan nu ook maar". Verwoestingen Bij de aardbevingen, die zich eind april en begin mei voordeden in een vrij uitgestrekt berggebied 100 km ten noordwesten van de hoofdstad Tbilisi, werden 12.400 huizen totaal verwoest en 46000 min of meer zwaar beschadigd. Er zijn 150.000 geregistreerde daklozen. Acht dorpen werden totaal weggevaagd door aardverschuivingen. Sommige neder zettingen zijn totaal in de grond ver dwenen. Het aantal geborgen doden bedraagt „slechts" 150. Een geluk bij een ongeluk was dat de bevingen zich overdag voordeden toen veel mensen buitenshuis aan het werk waren. De 7000 gewonden zijn ver spreid over ziekenhuizen in het hele land. Het herstel van de schade is overigens in volle gang, maar zal ze ker vier jaar duren. Van regeringswe ge zijn alle bouwmaterialen en machines ervoor gevorderd. De eerste buitenlandse hulp kwam uit Nederland. Dat was mede te dan ken aan dokter H. Slootman, die als Rode Kruis revalidatiearts betrokken was bij de hulpverlening in het door een aardbeving geteisterde Armenië. Toen hij naar Georgië werd gestuurd, verkende hij het rampgebied per heli kopter, verleende hulp en zorgde er voor dat het Rode Kruis ook voor het nieuwe rampgebied hulp bood. Het üódjAOTMerm - jmcT66isrinL OfWïMftmmni, jumonduoi ^jU. ^9™ IMLDI SU cj.JU W79» (0832) GEORGIA - HOLLEND RELATIONS - ASSOTIATlONS Telex 212016 IMEDI SU Fox 9C4794 (8832) u12 September J991 Dear Friends from Texel, On behalf of the association "Georgian-Tcxcl Contact" and on behalf of the whole Georgian rc°plc lot me extend ray greetings to you and express our deep gratitude for your humanitarian help. You havo not only warmed the bodies of those Georgians who lost thoir houses and all thoir property during the devastating earthquake in April 29, but also you have warmed our hearts with your care, attention and love. You have expressed moral support towards our people, v/hich is even more important for us today than the material help. Thank you very much Sincerely yours Giorgi Giorganashvili De voorzitter van het Georgié-Texel Kontakt in Tbilisi, G. Giorganashvili, verzocht bovenstaande brief in de Texelse Courant te publiceren. Vertaling: „Beste vrienden van Texel Namens Georgië-Texel Kontakt en namens het hele Georgische volk, groet ik u en uit mijn diepe dank baarheid voor uw humanitaire hulp. U hebt niet alleen de lichamen verwarmd van die Georgiërs die hun huizen en al hun eigendom verloren bij de enorme aardbeving van 29 april, maar u heeft met uw zorg, aandacht en liefde ook onze harten verwarmd. U hebt ons volk morele steun gegeven, die voor ons nog belangrijker is dan materiele hulp". viel Slootman overigens op dat Geor gië zelf de hulpverlening veel beter en sneller op poten zette dan Arme nië had gedaan. Vertraging De 100 m3 hulpgoederen waarmee de VTB-chauffeurs Rob vd Eijk en André Veeger naar de Sowjetunie waren gereden, zouden in de vlak bij de Poolse grens liggende stad Brest worden overgeladen in een vliegtuig, een Tu 154, dat speciaal voor deze gelegenheid door de Georgische eer ste minister Tengus Chikua hierheen was gestuurd. Maria de Graaf, die per trein naar Brest was gekomen, beleefde spannende ogenblikken want het speciale vliegtuig was er op een gegeven moment wel, maar het transport van Texel was nog in geen velden of wegen te bekennen. Veeger en vd Eijk hadden vertraging opgelo pen als gevolg van beslommeringen cies genoeg zitplaatsen overbleven voor de Texelse begeleidster en de Georgiërs die met het toestel waren meegekomen. Onder hen bevond zich Giorgi Giorganashvili, voorzitter van het „Georgië-Texel Kontakt", de Geor gische tegenhanger van de Texelse stichting. Handige dozen De bananendozen waarin de meeste goederen waren verpakt, bleken erg handig en sterk te zijn. Enkele dozen van ander type gingen bij de soms ruwe behandeling kapot. Het laden in het passagiersgedeelte was niet ge schied volgens de regelen der kunst, zodat het kon gebeuren dat bij de landing op de luchthaven van Tbilisi de stapel dozen begon te schuiven en een der passagiers min of meer werd bedolven. Op de luchthaven werd de lading in een loods gezet en reeds de volgende ochtend begon memen de gemeentelijke 'sidie aan de Stichting Lokale 'Texel (SLOT) volgend jaar te leren met f9.800,- dreigt de 'n problemen te brengen, mend voorzitter Ruud Nooy lat de dan nog resterende 'van f10.000,- onvoldoende e overgang naar commerciële te overbruggen. ,,Het jaar heel cruciaal voor Radio (e moeten wel een reële ïgen de reclame-poot van de tillen", aldus Nooy. Het 's bezig tegen de halvering subsidie een bezwaarschrift e stellen. *9e motiveert de halvering jubsidie met de opmerking 'LOT zo spoedig mogelijk li^ moet gaan functioneren. a'tijd onze wens geweest fi- zelfstandig te kunnen func- - aldus Nooy, „maar nog '^stadium. We beschikken s over ruim 1400 donateurs, 't afzet tegen vergelijkbare en aan de vaste wal, is dat ntisch hoog percentage. Als 5an iets isgewerkt, moet je ans krijgen het streven naar ^onafhankelijkheid af te ma- 2|en het somber in als we Jaar de helft minder krijgen, dat we dan niet meer aan 'ociële verplichtingen kunnen We zitten met heel veel s|en, de exploitatielasten be- °n ^30.000,- per jaar. Daar °P worden bezuinigd. Onge veer de helft gaat naar de gemeente voor huur van de studio. Verder zit je nog met aflossing van de apparatuur, PTT-lijnen om uit te zenden en ver warming." Hoewel Radio Texel aan alle eisen voldoet, is het volgens Nooy nog maar de vraag wanneer de definitieve aanvraag om reclame te mogen voe ren, door het Commissariaat van de Media wordt gehonoreerd. „De erva ring heeft ons geleerd dat het ge vaarlijk is je op een tijdstip vast te pinnen. Maar wie weet hebben we begin 1992 de toestemming wel bin nen." Reclamewerving Volledige subsidie voor 1992 is vol gens Nooy noodzakelijk, omdat de kosten eventuele baten vooruit gaan. „De bandjes moeten, voordat ze wor den uitgezonden, worden gemaakt. We willen professionele reclamespots laten vervaardigen. Ook moeten defi nitieve afspraken worden gemaakt met Langeveld en de Rooij en moet reclamewerving plaatshebben. De he le zaak moet eerst van de grond worden getild, daarna volgen pas eventuele inkomsten. Er zijn contac ten met lokale omroepen uit de kop van Noordholland om te kijken of er dingen gezamenlijk kunnen worden gedaan. Op die manier zou je de kosten enigszins kunnen drukken." Nooy hoopt waar het de subsidie be treft, in goed overleg met de ge meente tot een oplossing te komen. „Tot nu toe zijn die ten opzichte van de omroep zeer coulant geweest." Een ander zorgenkind is de nieuws voorziening van de omroep. „Lokaal nieuws is en blijft de kracht van loka le radio. Vrijwilligers die zich met nieuws bezig willen houden, zijn heel moeilijk te vinden. Wellicht is een vorm van samenwerking met de Texelse Courant denkbaar." Voorzitter Martin de Weijer gaat de omroep om persoonlijke redenen ver laten. Tijdens de algemeen bestuur- vergadering op 7 oktober neemt hij officieel afscheid. Tot die tijd fun geert Ruud Nooy als waarnemend voorzitter. Het bestuur is naarstig op zoek geweest naar een opvolger en heeft inmiddels een aantal kandida ten bereid gevonden om het voorzit terschap over te nemen. De Weijer is ruim drie jaar voorzitter geweest. „Als de hobbel inzake de subsidie is genomen, waarbij ik alle vertrouwen in de gemeente heb, denk ik dat Ra dio Texel een gezonde basis kan krij gen. De fundamenten daarvoor zijn in de loop der tijd gelegd. Het is nu slechts een kwestie van overbrug ging" l het transport naar het rampgebied. Dat gebeurde voor een deel met een helikopter waarin een partij dozen werd gezet en 75 dekbedden die door de Texeler-fabriek beschikbaar waren gesteld. Maria ging mee zodat ze kon helpen toen de helft van deze vracht werd afgeleverd in Oni, cen trum van het rampgebied. Ze werd geconfronteerd met schokkende tafe relen en oeverloos verdriet van men sen die al hun bezit en soms ook al hun familie hadden verloren. „Ze za ten temidden van ruïnes en enorme hopen puin. Ik kwam bij een gezin van zes personen waaronder een ba by, dat in zijn geheel bivakkeerde in een schuurtje. Koken deden ze bui ten. Ik heb ook een vrouw ontmoet, waarvan de man en drie kinderen waren omgekomen. Die weduwe zat daar met haar enig overgebleven kind, heel erg. Heel toevallig heeft een foto van deze vrouw met haar drie dode kinderen in de Texelse Cou rant gestaan. Iedere keer als je dacht dat je het ergste had gezien, liep je weer tegen iets nog ergers aan. De mensen reageerden heel dankbaar op de dingen die we hen gaven, maar echt leuk is het niet om op die ma nier Sinterklaas te spelen. Je reali seerde je dat het spullen waren die door mensen uit ons land waren af gedankt. Ze zijn blij met ons afval en dat geeft een beetje een gênant gevoel" Tranen „De mensen waren vaak tot tranen bewogen toen we de spullen uitdeel den, niet alleen omdat ze alles kwijt waren en dus blij waren met elk arti kel dat je gaf, maar ook omdat ze merkten dat er in het verre Texel en Westzaan aan hen was gedacht. Ze hebben me eindeloos gezoend", ver telt Maria de Graaf die op de tocht door het rampgebied onder andere werd begeleid door Madonna Mge- ladze van het „Vriendschapshuis" in Tbilisi. Zij vertelde aan de mensen over de herkomst van de goederen. Texel heeft bij de Georgiërs overigens een bekende klank. Haast iedereen weet van de banden die met het Hol landse eiland bestaan. „De politieke omwenteling die zich in de sowjetu nie en de andere (voormalige) oost- bloklanden voltrekt is veelbelovend voor de uitbouw en verbreding van de relatie. Tot voor kort stonden de kontakten onder controle van de communistische partij, maar die tijd is definitief voorbij. De problemen waarvoor het land staat, zijn echter enorm. Naast economische zijn er politieke spanningen met een niet ge ringe kans dat het land afglijdt naar een nieuwe dictatuur. Contacten met politiek stabiele en welvarende lan den zoals Nederland kunnen alleen maar gunstig zijn en het zou aardig zijn als Texel daar een rol in zou kun nen spelen. In elk geval is in Georgië een enorme honger naar Westerse kennis". Kinderwagen Een ander deel van de goederen werd met een auto vanuit Tbilisi naar het rampgebied gebracht, waarbij weer diverse dorpen werden bezocht. Massa's mensen wachten hier in ten ten op hulp. Een jonge moeder met een baby van een maand kreeg ba byspullen en een van de kinderwa gens die bij de actie op Texel waren ingezameld. Een van de volgende da gen werd het ook tot het rampgebied behorende Gori bezocht, een bekende plaats omdat Stalin er is geboren. In het ziekenhuis aldaar werd een baal dekbedden afgegeven. Veel dekbed den werden ook bezorgd in de omrin gende bergen waar het begin september al knap koud begint te worden. Speciale vergunning was no dig om binnen te komen in het om- De brandweer wordt de laatste tijd regelmatig opgeschrikt door automa tische brandmeldingen. Vrijdag ging de melder in het Teso-kantoor op de veerhaven af. Ook ditmaal bleek het echter om een „loos" alarm te gaan. Een personeelslid bleek een pijp te hebben aangestoken onder de brand melder, waardoor die, zoals het hoort, in werking trad.... streden zuid-Ossetië waar de aardbeving ook heeft toegeslagen. Ook hier waren de spullen van harte welkom. Een groot deel van de medi cijnen werd afgegeven in het kinder ziekenhuis van Tbilisi waar 300 kin deren van 0-5 jaar worden verpleegd. Ze lijden allemaal aan infecties van de luchtwegen en het maagdarmka naal. Er is gebrek aan alles. Pijnstil lers, antibiotica en stoma-benodigdheden werden in een kankerziekenhuis met geestdnft aan vaard. Een viertal ziekenhuisbedden uit Westzaan (nagezonden omdat ze niet in het vliegtuig konden) werd in de intensive care-afdeling van een ander hospitaal onmiddellijk in ge bruik genomen. Stage Terwijl Maria in Georgië was, logeer de in de woning van de familie De Graaf in De Koog Apollon Meshki. Hij is gynaecoloog die in uitstekende sa menwerking met de Gemini-staf „meeliep" in het ziekenhuis in Den Helder. Dagelijks fietste hij erheen en maakte in de praktijk kennis met de medische, organisatorische en andere aspecten van het werk. Het was een onvergetelijke en inspirerende erva ring voor hem, want het gaat er bij de gezondheidszorg in Georgië uiterst gebrekkig toe. Dergelijke „stages" zijn veel nuttiger dan het bezoeken van congressen ed. en zijn dan ook zeker voor herhaling en uitbouw vat baar. Dat geldt overigens niet alleen voor de medische wetenschap. Ook op het gebied van bijv. akkerbouw en veeteelt willen de Georgiërs graag praktijkkennis op doen in Holland en geven dan als tegenprestatie gastvrij heid aan Texelaars of andere Neder landers die op hun vakgebied een kijkje willen nemen in Georgië. Dit onderwerp komt ongetwijfeld ook aan de orde tijdens het bezoek dat een Georgische handelsdelegatie van daag aan Texel brengt. Hoorapparaten De gehoorapparaten die door de Texelaars voor de dovenschool van Tbilisi bij elkaar waren gebracht, doen dienst tot ieders tevredenheid. De Georgiërs willen er graag nog meer hebben en bleken open te staan voor de gedachte om ze ge woon in Holland te gaan kopen, voor zover het gebrek aan harde valuta dat toelaat. Eerste minister Tengus Chikua maakte meteen een begin. Tijdens een ontvangst (waarbij als tolk optrad Chikvaidze, zoon van de sowjetambassadeur in Nederland) gaf hij Maria de Graaf $2000,- mee, bestemd voor de aankoop van een serie apparaten met opladers. Intus sen blijven afgedankte gehoorappara ten welkom. Ze kunnen altijd worden ingeleverd bij Taxi Toon Smidt in Den Burg. Leerlingen van alle Texelse scho len worden opgeroepen een kerstkaart met goede wensen te sturen naar Georgië. De kaarten zullen na te hebben gecirculeerd aan een grote kerstboom worden gehangen, die wordt opgericht in een openbare ruimte in Tbilisi. De kerstboom is een geschenk van de stichting Texel-Georgië Kontakt. De Georgische tegen hanger van deze organisatie schenkt op haar beurt een kerst boom aan Texel, in de hoop dat ook deze in een openbare ruimte kan worden opgesteld. School kinderen in Georgië zullen wor den opgeroepen kerstkaarten te sturen waarmee deze boom wordt opgetuigd. Texelse scholieren die aan deze groetenuitwisselmg willen mee doen, dienen in verband met de trage postafwikkeling hun kaart uiterlijk 7 november te sturen aan Georgië-Texel Kontakt, Atone- listreet 25, Tbilisi. Ruud Nooy: „We moeten wel een reële kans krijgen de reclame-poot van de grond te tillen IFoto Frans HopmanI Tijdens een ingelaste raadsvergade ring zijn donderdagavond negen ex tra woningbouw-contingenten voor Texel veiliggesteld. Nadat tijdens de reguliere raad de stemmen over de bouw van een seniorencomplex aan de Gasthuisstraat staakten (7-7), veroorzaakten Erna Eelman-v.d. Kooi (VVD, net teruggekeerd van vakan tie) en de afwezigheid van de tegen stemmers Peter Bakker (Groen Links), Ate Rienstra en Cees Hin (beiden CDA) twee avonden later een heel andere uitslag: acht vóór, viertegen. Het CDA zei bij monde van Gelein Jansen van meet af aan tegen de bouw van het complex op die lokatie te zijn geweest. „Dat is ook de reden waarom we tégen hebben gestemd. Het gaat ons met om het verspelen van contingenten. We zijn ook met tegen huizenbouw, maar wel op die plaats. We hadden het seniorencom plex liever in de Mars gezien." De lokatie aan de Gasthuisstraat le verde ook voor Groen Links en Jan van Asselt (onafhankelijk) onoverko melijke bezwaren op. Zij bleven bij hun ingenomen standpunt. De aanvraag voor de extra contingen ten is afgelopen vrijdag onmiddellijk de deur uitgegaan. Als de gemeente de contingenten niet binnen had kun nen halen, had Texel volgend jaar ne gen woningen minder kunnen bouwen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5