S I: Graan werd onder ideali omstandigheden geoog; Uitkijken naar vroege aardappels Leliebedrijf Hoogenbosch werpt zich nu op export Texelaars lopen records op baan Klaverjassen Oudeschild „BDHV" koestert leuke dingen in het landschap Schouwburgkaarten „Praise"-avond ..HM WIEMEN HOU i Tijdverschil!? Rit met aanspanr PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBl Medewerkers bij de spoelinstallatie. Ingebruikname van de installatie zal leiden tot een aanmerkelijke arbeidsbesparing. VERVOLG VAN PAGINA 1 arbeidsintensieve leliebedrijven is niet nieuw. Het probleem stak vorig jaar de kop op. Minister De Vries (Sociale zakenl vond dat het maar eens moest zijn afgelopen met het inzet ten van Poolse werknemers tijdens de arbeidspiek. Hij was van oordeel dat Nederland voldoende werklozen telde om het werk in de bollen uit te voeren en bovendien kon uit het ar- „Als de Polen niet meer naar de lelies mogen, dan moeten de le lies maar naar Polen toe", aldus Jaap Hoogenbosch, wiens vin dingrijkheid geen grenzen kent. Een deel van de bollen van zijn snelgroeiende leliebedrijf wordt al enigetijd in Polen opgeplant. Dit jaar zo'n drie hectare. „De ar beidskosten zijn er laag en de er varing die de Polen in al die jaren op mijn bedrijf hebben opgedaan komt goed van pas." Behalve bollen bracht Hoogenbosch ook al plant-, rooi- en verwerkingsma chines naar het voormalige Oost blokland. Zijn Poolse medewerkers rooien en reinigen de lelies. Vervolgens worden de bollen per vrachtwagen naar het Texelse bedrijf gebracht en ter plaatse verwerkt. „De kosten van één transport van en naar Polen bedragen ƒ3500,. Dat geld is snel terugverdiend, want de pro- duktiekosten liggen in Polen een stuk lager", aldus Jaap Hoogen bosch, die oud-medewerker Ma- ciej Zielinski tot zijn „man in Polen" promoveerde. Het arbeid sintensieve schubben van de le lies -een methode om snel gezond plantgoed te krijgen- laat hij inmiddels ook door zijn Poolse medewerkers uitvoeren. „Het ziet er naar uit dat mijn areaal lelies in Polen volgend jaar zal verdub belen", voorspelt de ambitieuze teler. Het voormalige oostblok is volgens hem een veelbelovend afzetgebied voor Hollandse bloembollen. Zelf heeft Jaap Hoogenbosch, in samenwerking met enkele Polen, een beschei den export van uiteenlopende bolsoorten opgezet. „Er is veel vraag vanuit die landen naar ons produkt." Het jonge exportbedrijf is door de snelle omzetgroei nu al genoodzaakt een grotere vrachtwagen aan te schaffen. Een nevenactiviteit die in toene mende mate tijd en aandacht opslokt van de Texelse onderne mer, die verzot is op nieuwe uit dagingen. Wel zal hij de teelt van lelies op het eiland zelf in toene mende mate op contractbasis uitbesteden aan landbouwers. beidsoverschot van andere EG-landen worden geput. De Stichting Bolwerk, een samenwerking tussen Noordhol landse arbeidsbureau's waarvan Texe laar Jan Kuiper projectleider is, werd opgericht om werkwilligen te verde len over de leliebedrijven. Alleen in uiterste nood mochten Polen nog worden ingezet. Dit jaar lijkt de inzet van deze werknemers helemaal van de baan. Jaap Hoogenbosch, die vo rige week begon aan de oogst van zo'n derig hectare lelies, waardeert de inspanning van de stichting, maar hield desondanks maar enkele men sen aan het project over. Een paar reageerden op zijn advertenties in de Texelse Cou rant, maar de meeste werknemers werft de ondernemer in Engeland. Videofilm Het land biedt met drie miljoen werk lozen voldoende perspectief voor de Texelaar. Vorig jaar schakelde hij daarvoor een Amsterdams uitzendbu reau in. Achteraf gezien bleek dat een teleurstelling. Hoogenbosch: „De geselecteerde mensen bleken niet voldoende gemotiveerd en velen ga ven er snel de brui aan." Dit jaar gaat het anders en heeft de lelieteler- de werving uitbesteed aan een En gelsman, die afgelopen jaar ook op het bedrijf heeft geholpen. „Die jon gen weet wat voor werk het is." Hoogenbosch gaf de jongen een vi deofilm over zijn bedrijf mee, zodat de Engelse werkwilligen in eigen land al op hun taak worden voorbereid." Gezien de prestaties van een ploeg van de 17 Engelsen die vorige week bij Hoogenbosch op de dam arriveer den lijken de eerste resultaten bevre digend. In de komende weken rekent hij, mede gezien de royale premie die hij de wervende Brit in het vooruit zicht heeft gesteld, nog op veel men sen van overzee. Het blijken veelal werkwillige jongelui, afkomstig uit steden als Birmingham en Liverpool, die door een geringe bijstandsuitke ring in hun vaderland op de armoede grens balanceren. „Zonder een penny op zak is het voor sommigen van hen zelfs moeilijk om voorbij de dou ane te komen", aldus Jaap Hoogen bosch. Een telefoontje vanuit Europoort naar de toekomstige werk gever brengt de douaniers meestal wel op andere gedachten. Huisvesting Qua werknemers lijkt de bollenkwe- ker voorlopig uit de zorgen. Nu doet zich echter een ander probleem voor: goede, tijdelijke huisvesting voor de jongeren. De Poolse werknemers die Hoogenbosch in voorgaande jaren hielpen stelden geen hoge eisen aan hun behuizing. De Britten blijken ech ter wél prijs te stellen op comfort. Om aan hun wensen tegemoet te ko men werden de tijdelijke werknemers ondergebracht in leegestaande vakan tiehuisjes (huurprijs gem. ƒ1.200,- per maand), her en der verspreid over het eiland. „Een bevredigende oplossing. Wij beschikten over betaalbare behui zing, de verhuurders hadden een be ter rendement." Toch blijken diezelfde logieverstrekkers nu geen interesse meer te hebben. Niet alleen het druk ke naseizoen blijkt daarvan de oor zaak. Hoogenbosch: „Er zaten vorig jaar enkele raddraaiers tussen die voor problemen zorgden. Zo werd in een appartement brand gesticht en sloopten ze van een ander de pleisterlaag van de muur. Tot over maat van ramp vernielden ze ook nog een telefooncel." Een en ander leidde tot een schadepost van ƒ6.000,- voor de lelieteler. Er zijn nog wel appartementenverhuurders die met Hoogenbosch in zee willen gaan, maar dan moet hij de volle mep beta len. „De kosten zouden de pan uitrij zen", concludeert Jaap Hoogenbosch. „Het liefst zou ik de Engelsen op mijn eigen bedrijf onder brengen. Dat is ook voor de openba re orde beter, denk ik. We kunnen dan zelf een oogje in het zeil hou den." Resultaat: hagelwitte bollen. Diverse Texelse atleten hebben deel genomen aan de clubkampioen schappen van s.v. Noordkop in Den Helder, waarvoor de buurtverenigin gen ook waren uitgenodigd. De loop nummers werden gehouden op de nieuwe kunststof atletiekbaan, waar op goede prestaties te leveren zijn. Bijna alle persoonlijke records, voor zover die bestonden, werden ver beterd. Op de 1500 meter finishte Lutz Loh- se al in 4.15 min. Op de 5000 meter werd hij zelfs winnaar in 15.29 min. Theo Franchimon kwam ook goed voor de dag in 16.58, wat een ge middelde van 3.24 per kilometer be tekende. Coby Bakelaar en Tilly Eelman dreven elkaar op naar een knappe tijd van 12.40 min. op de 3 km. Ina Gerritsen verbeterde haar 3 km-tijd royaal, van 15.00 min. naar 14.28 min. Uitslagen Texelaars 1500 meter: Lutz Lohse 4 15, Rien Brouwer 4.43; Herman Ploeger 4.55; Piet Bakelaar 5.10. 3000 meter: Caby Bakelaar 12.40; Tilly Eel man 12 40; Corrie Witte 14.08, Ina Gerritsen 14.28. 5000 meter: Lutz Lohse 15 29; Theo Franchi mon 16 58; Herman Ploeger 17 54; Piet Bake laar 18 26, Martien Baars 19.19; Gerard Appelman 19.35, George Eelman 23.09 4000 meter: Ina Gerritsen 1.28 Morgenavond worden op de baan bij Noordkop testwedstrijden gehouden op de 3000 en 5000 meter. Aan vang: 19.00 uur (3 km) en 19.30 uur (5 km). Klaverjasclub „De Doormars" begint het nieuwe kaartseizoen met een kla- verjasdrive voor leden en genodigden. Elk lid nodigt iemand uit om het be gin van het seizoen te openen. „De Doormars" speelt elke vrijdagavond in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Nieuwe leden zijn vanzelfsprekend van harte welkom. Een groepje Texelaars met bijzon dere interesse voor cultuurhisto rie, volkskarakter, folklore en landschap heeft de handen ineen geslagen. Ze richten een stich ting „BDHV" op, die als doel heeft de Instandhouding of het herstel van interessante gebou wen en kleinere landschapsele menten in het buitengebied, in het bijzonder als deze te maken hebben met IvroegereI menselij ke activiteit. De letters in de Ivoorlopigel naam betekenen Be houd Drie Hoeks Veldjes, wat slaat op de driehoekige grasveld jes die zich veelal bevinden te midden van wegsplitsingen en een welkom tegenwicht bieden aan het aangrenzende dode as falt. De interesse van de groepe ring gaat echter evenzeer uit naar bepaalde karakteristieke ge bouwen en bouwwerken die in het verleden een bepaalde func tie hadden, zoals sluizen en dijk jes, werkplaatsen, typische hekwerkenwegverbindingen Izo als de nauwelijks meer voorko mende paardenpadenI meetpalen, kapen, stengen, bakkers- en stookhokjes bij boer derijen, dijkwachtershuisjes, Teso- abri's, strandpalen, vrijstaande toilethuisjes op boerenerven, e.d. Instandhouding en herstel is in het belang van de belevingswaar de van Texel, zo menen de initia tiefnemers, die zich ook willen bezig houden met publicaties om het toeristische maar vooral ook het Texelse publiek te informeren over doel en functie van deze landschapselementen. Strategie en middelen die worden toege past om het doel te bereiken staan nog volop ter discussie. Het is de bedoeling dat degenen die zich bij de stichting aanslui ten (voor ca. f100,- per jaar) re gelmatig in gezellige sfeer bijeenkomen om objecten aan te dragen en de uitvoerbaarheid te bespreken. ,,We zijn geen club die overal tegen is", zegt Hielke Bruining uit De Koog, één van de initiatiefnemers. „Het wordt een uiterst gemoedelijke actiegroep met het karakter van een socië teit. Wat niet wegneemt dat het doel serieus is. We willen Texel leuk helpen houden. Dat is ook van economisch belang." Wie geïnteresseerd is kan contact op nemen via telefoon 17482. Dinsdag 24 september De commissie volwassenenedu catie heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare vergadering; 19.30 uur. In het kader van de Vredesweek wordt om 20.00 uur in de Witte Burcht een inleiding gegeven over het vijandsdenken. Vrije toe gang voor ieder. Organisatie: in terkerkelijke werkgroep conciliair proces. In d'Ouwe ULO houdt de Histori sche Vereniging een bibliotheek avond, uitsluitend toegankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Om 20.00 uur volgt een bijeen komst van de verzamelaarsaf deling. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The hard way". Woensdag 25 september Het RK Vrouwengilde opent het verenigingsseizoen met een H. Mis in de kerk aan de Mo lenstraat, gevolgd door een dia lezing over Georgië in De Witte Burcht, verzorgd door het Texel- Georgië Kontakt. De Klaverjasclub Den Burg houdt ledenvergadering in „Azië"; 20.00 uur. Cabaretgroep De Types treedt aanvang 21.00 uur op in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn. Entree f 15, Donderdag 26 september De sportvissersclub Texel hes najaarsvergadering in dorpshu Skiltje; 19.30 uur. In De Schakel bij de Herv. k« van Den Burg houdt vredesao viste Sietje Kruyt een lezing i het kader van de Vredesweel „Vrouwen en oorlog"; 20.00; Vrije toegang voor ieder. De Stichting Ondersteuning ||j zijnswerk heeft een openbare bestuursvergadering in d'Ouw ULO. Gesproken wordt onder meer over: reorganisatie, fusie kindercentra en overdracht va De Buitelboet. De Gymnastiekclub Oudeschi heeft jaarvergadering in dorp; huis 't Skiltje; 20.00 uur. Op alle werkdagen tot en me 10 oktober is in het raadhuis positie van geschilderde port ten van Henk Noorlander te zien. Open van 9.00-12.00 e van 14.00-17.00 uur. Hoogwater Oudeschilc Di. 24 Wo. 25 Do. 26 Vr. 27 Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di. 1 9.46 en 2 10.26 en 2 10.55 en 2 1115 en 2 11.35 en 2 10.57 en 2 11.40 en 2 12.30 en Aan het strand is het een uur eerdi hoogwater De zon komt 29 septei om 06.36 uur op en gaat onder or 18.23 uur. 1 oktober laatste kwartier; 24 sep' ber springtij. Bestelde kaartjes voor schouwburg „De Kampanje" kunnen worden afge haald bij de SOW-administratie in d'Ouwe ULO op donderdagmiddag 26 september tussen 14.00 en 16.00 uur en maandagmorgen 30 septem ber tussen 10.00 en 12.00 uur. Het betreft kaartjes voor de volgende voorstellingen: vrijdag 11 oktober, theatervoor stelling Herman Finkers; donderdag 21 november, operette „Die Czardasfürstin; maandag 23 december, musical „Tsjechov"; vrijdag 6 maart, cabaretvoor stelling Youp van 't Hek; donderdag 26 maart, toneelvoor stelling „Hoog Tijd". Na afloop van deze voorstell een extra boot varen. Voor d voorstellingen was helaas te belangstelling. Telefonische ii gen: tel. 15582. De Baptistengemeente houd kort een zg. „Sing in - Praise Deze speciale zangavond wc houden op zondag 13 oktobi medewerking van een praise Noordholland. Voorganger is A. Reurekas uit Zwaag. Jont zijn van harte welkom bij de; die op het ongewone tijdstip 18.00 uur begint. De zangav vangt de gebruikelijke evangi dienst. Graszaad, granen en erwten zijn on der ideale weersomstandigheden ge oogst. Het droge, warme weer zorgde ervoor dat vorige week het laatste graan binnen kon worden ge haald. Er zijn weinig jaren dat deze oogst zo voorspoedig verloopt. Meestal zijn er wel dagen dat regen spelbreker is, en dat het graan, gras zaad en erwten met een hoog vochtgehalte moet worden gedorst. «M „Verplicht plassenOp Texel valt 1 april op 19 september! Dieter Stoll, Eieriand. leder jaar is het weer de vraag hoe de kilogrammen opbrengsten per hectare zullen zijn. Zo ook in 1991. Door de droogte en de warmte was de opbrengstverwachting niet al te hoog, maar achteraf viel alles enorm mee. Om te beginnen de oogst van het graszaad. Afhankelijk van de soorten werden goede kilogrammen opbrengsten geoogst. Oorzaken van de verschillen zijn onder andere ras, grondkwaliteit, zaaidata, be mestingstoestand en het wel of niet spuiten tegen graanziekten. Nu moet niet altijd worden gekeken naar de bruto-opbrengsten, want uiteindelijk gaat het om het saldo. Om een be paalde opbrengst te halen, kunnen de kosten van bedrijf tot bedrijf enorm verschillen. Het is juist het vakman schap van de agrarische ondernemer om een zo hoog mogelijke opbrengst tegen zo laag mogelijke kosten te verkrijgen. Wintergerst, dat in een kleine oppervlakte op Texel stond, le verde opbrengsten van ruim 3000 tot 7000 kg per ha. Zomergerst deed het naar verhouding nog beter. Hier waren bij meerdere telers percelen die 8000 kg korrel per ha gaven. Wintertarwe scoorde goed, hoewel de korrel soms wat mager was: op brengsten tot ruim 9000 kg korrel per hectare. Met een nieuw ras rogge werd een topopbrengst van 6800 kg korrel per ha. geoogst. De erwten waren nor maal in hun opbrengsten en wel ruim 5000 kg per ha. Brouwgerst Uit informatie blijkt dat van de ge oogste zomergerst veel partijen ge schikt zijn voor de brouwerijen. Naast een erg gunstig eiwitgehalte (tot 11 Vi blijkt het aandeel volgerst (korrels dikker dan Zi mm) redelijk te zijn. Voor zover bekend varieert het volgerstpercentage van de zomer gerst tussen ruim 65 en 90 procent. Deze variatie is nog vrij groot en vraagt nog enige aandacht van de te lers. Bij een gelijke opbrengst van bij voorbeeld 7000 kg per ha en 7 cent prijsverschil tussen voer- en brouw gerst, betekent dit een verschil van ongeveer 7150,-. En als bij een lager volgerstpercentage meer zaaizaad is gebruikt, kan het bedrag oplopen tot f 200,— per hectare. Aangezien de financiële opbrengsten van het graan minimaal zijn, zijn kwaliteit en hoeveelheid erg belang rijk. Texel blijkt aan beide te kunnen voldoen. Droogte De aanhoudende droogte heeft, on danks 12 mm regenwater, de groei van de aardappelen voor de verwer kende industrie en consumptie aardappelen volledig stop gezet. Er is geschreven dat deze aardappelen mi nimaal een doorsnee moeten hebben van 45 mm, maar dit is onjuist. Reeds met een doorsnee van 35 mm kunnen deze aardappelen worden verwerkt. Desondanks zullen de op brengsten tegenvallen. Het is dan ook een vraag waard of onder Texel se omstandigheden niet uitgekeken moet worden naar vroege rassen, die voor de verwerkende industrie ge schikt zijn. De huidige rassen geven te vaak (financieel gezien) e ge opbrengst. Op enkele percelenen die te vochttekort hebben na, gee maïs een goede opbrengst, vulling is goed. Nu is het w het afrijpen van de korrels, kend dat te vroeg oogsten 1 liezen geeft. Oogsten bij eei droge-stofgehalte van de nm 30% is het meest gunstige Te rijpe maïs is ook niet goi de vertering bij het rundvee der is. Langpoo Deze herfst is het gevaar ai dat in het grasland emelten zal optreden. Dit door het 8 tal langpootmuggen dat tha vliegt. Deze muggen kunnei eieren afzetten op gras, die der de grasmat emelten gei trole in de herfst op emelte mogelijk door graszoden te in een water-zoutoplossing houding 1 kg zout op 10 lit Landbouwvoorlichter Jan K tot 2 oktober met vakantie voorlichtingsvragen kunt u de DLV in Hoorn. Veehouderij 02290-48444 bouw 02290-48244. Na de samengestelde men» van a.s. zaterdag houdt me ging Tussen Wad en Duin z rit over het eiland. Naast d< aan de menwedstrijd zijn al welkom om mee te rijden. is manege Akenburg, aanva uur (wintertijd!). Wie mee zich opgeven bij mevr. L. Ei tel. 12746, of mevr. A. Siel Kooiman, tel. 14464. Opga' 27 september.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2