ommissie: einde maken aan doogsituaties Oudeschild Zwevende potvis Agrarische cursussen in het winterseizoen iM drijven op haven en industrieterrein aangepakt zffimnr .f5Rs««v< Klaverjasmiddagen in „De Buureton" Pand Oele verhuurd )AG 24 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 e Oudeschilder ondernemers moeten waarschijnlijk een 8 terug doen. Bepaalde detailhandel en horeca-activiteiten i haven en het industrieterrein kunnen niet langer worden ereerd, zo vindt een meerderheid van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Jarenlang heeft de ge- ite deze ontwikkeling oogluikend toegestaan. Naar aanlei- van een in februari j.l. verzonden brief van een itwaardigde collega-ondernemer, ging de politiek zich echter Ie kwestie bemoeien. neenteraad eiste een nader roek. Niet alleen de beschul- bedrijven. maar ook andere chte gevallen" in Oudeschild n onder de loep genomen. Het oek spitste zich toe op de vis- andel van Blom op het in- ilerrein, de souvenirwinkel wachtruimte van Hutjes op de hotel-café De Zeven Provin- an Klippel aan de De Ruy- al, de snackkiosk van Van p de haven en de vishandel der Star aan de Heems traat. Vooral de twee eerstge- e bedrijven moesten het week in de commissieverga- ontgelden. imene opinie was dat de si- die in strijd zijn met het imingsplan, zoveel mogelijk worden teruggedraaid. Dit wethouder Klaas Barendregt conclusie dat de huidige ge- raad zich strenger opstelt dan ge. „Kennelijk wil de raad ontrole op de handhaving van imingsplannen. Ik ben bereid tdhavingsbeleid serieus uit te aldus Barendregt. jeerde hiermee op kritiek van raadsleden, die vinden dat het lilijk is om iets terug te draai- al jarenlang door b en w is ld. irriteerde Gerard van der Kooi „Dit is een krankzinnige ma- beoordelen." Gelein Jansen viel hem bij: „Als je ziet dat er it gaat, moet je de zaak direct ken. Niet lang gedogen, want Jt alles je door de vingers. Een ilijk beleid werkt illegaal bou de hand." Wachtruimte Ie wachtruimte als de souve- van Adri Hutjes, exploitant toeristische garnalenkotter TX in strijd met het bestem- lan. De gemeente heeft inder- r de souvenirwinkel een irgunning verleend, omdat de- worden beschouwd als een eve voorziening die is gericht publiek dat met de garnalen- meegaat. Ook de wachtruim- aamd „De Kombuis") wordt gemeente als een kwaliteits- nng gezien. Minder tevreden :ollege echter over het feit dat 'achtruimte bier wordt getapt, i niet-passagiers. Onlangs e gemeente Hutjes de beno- rank- en horecavergunnmg d. Omdat tappen in strijd is planologische bestemming, itjes echter in de praktijk niet vergunning gebruik maken, vinden dat Hutjes alsnog een «gunning moet aanvragen t horecagedeelte, inclusief itsbaar) terras. Op die manier totale situatie worden beoor- iarendregt: „Dit is nog een bedrijf. We willen het graag ienstemming brengen met het «te bestemmingsplan, waarin regels zijn gesteld inzake horeca op de haven." Tussenoplossing Gelein Jansen stelde zich in deze kwestie het meest inschikkelijk op. „Dit is duidelijk een dagbedrijf, geen avondkroeg", aldus Jansen. Hij pleit te voor een tussenoplossing, bijvoor beeld door de openingstijden van het wachtlokaal te beperken tot een uur voor en na de vaart van de TX 27. Ook Gerard van der Kooi pleitte voor soepelheid. Hij verwees naar de ge vallen Van der Star, Van Liere en Klippel, waar min of meer werd besloten gedoogde situaties te legali seren. Cor Kuip en Erna Eelman wil len de tapkast in het wachtlokaal verbieden. „De passagiers kunnen ook wachten zonder alcohol." Jaap Vlaming stelde zich op achter het collegebeleid. Behoefte Ondernemer Adri Hutjes, die de dis cussie vanaf de publieke tribune volg de, verklaarde desgevraagd dat „De Kombuis" in een behoefte voorziet. „Dit deel van de haven is een gezel lig hoekje geworden, heel Oudeschild is dat met elkaar eens. Het bedrijf is geen rommeltje, maar er is voor 75 mille aan verbouwd. De gemeente heeft alles in orde bevonden en ik beschik over de benodigde papieren. Waarom zou het buffet eruit moeten? Ik vind dat je de mensen wat moet kunnen aanbieden. Sterke drank hoeft van mij helemaal niet, maar een pilsje moet kunnen", aldus Adri Hutjes. De toeristische garnalenvisser wijst erop dat het wachtlokaal ook op zon dag een functie heeft. Het winkeltje is dan dicht, maar potentiële klanten kunnen dan in „De Kombuis" onder het genot van een kop koffie infor matie verkrijgen. Volgens Hutjes heb ben zijn dichtstbijzijnde collega's, Kees Grootjen van ,,'t Pakhuus" en Theo Bakker van „Havenzicht", geen problemen met het wachtlokaal. Al leen de familie Aubertijn van het „Stoombootkoffiehuis", die in februa ri de brief naar de gemeente stuurde, is er niet over te spreken. Recreatie Hutjes hoopt dat de gemeenteraad zal inzien dat de haven niet alleen een werkhaven is, maar dat recreatie een steeds belangrijker rol inneemt. „Het openbare toilet-gebouw is toch ook niet zomaar in deze hoek ge plaatst. De haven is een echte trek pleister. Hoe meer er te doen is, hoe meer mensen je trekt. Het punt is dat de gemeente hier geen horeca meer bij wil. Maar ik ben heus niet van plan er een nachtbedrijf van te maken. We zijn tot een uur of tien 's avonds open, dan is het mooi genoeg geweest. Vergelijk het maar met een strandpaviljoen, dat gaat 's avonds ook door in aansluiting op het gebeu ren overdag." Mocht de gemeente de tapkast ver bieden, dan zal Hutjes een schade claim indienen. „Ik heb een tapvergunning verkregen, tekeningen laten maken en leges betaald. Als ze dit verbieden, weet ik nog wel méér situaties die ze moeten aanpakken." Visje verorberen In het geval van Blom stelde het col lege van b en w voor om diens horeca-activiteiten drastisch in te krimpen en het terras terug te bren gen tot vijf tafeltjes met elk vier stoelen. Het terras zou dan geheel binnen kunnen staan. Klanten die een maaltje vis komen afhalen, houden de mogelijkheid om ter plekke een visje te verorberen, maar niet méér dan dat. Momenteel verkoopt Blom o.a. ook patat, heeft hij speel- en par keervoorzieningen laten aanleggen en zijn er toiletten gemaakt. „De oor spronkelijke groothandel is in de loop der jaren niet alleen uitgebouwd tot een bedrijf waar in grote mate detail handel plaatsvindt, maar heeft zich ontwikkeld richting een horecabe drijf", concluderen b en w aan de hand van zg. „opnamerapporten". Erna Eelman-van der Kooi {VVD) was heel rechtlijnig in haar reactie en wil de liefst nog een stapje verder gaan dan het college: „Geen detailhandel op het bedrijventerrein in Oudeschild, met uitzondering van het groothan delsgebouw." Zij wees erop dat de grond op het industrieterrein juist om die reden goedkoper is dan elders in het dorp. Maximaal haalbare Jaap Vlaming (Groen Links) zat op dezelfde lijn: „Het college heeft de afgelopen jaren nagelaten actie tegen Blom te ondernemen, toen de raad daarom verzocht. Blom heeft daarvan geprofiteerd. Nu komt het zo af, dat degene die neemt er iets van over houdt. Dat vind ik erg kwa lijk." Wethouder Barendregt antwoordde dat Blom niet kan worden gedwon gen om alle detailhandel-activiteiten te staken. „Volgens b en w is dit het maximaal haalbare. Juridisch kunnen we het niet waarmaken dat het be drijf geheel terug in overeenstemming wordt gebracht met het bestem mingsplan." Gelein Jansen, Cor Kuip en Gerard van der Kooi konden zich hiermee verenigen. Vlaming stelde nog de 4 mtm Adri Hutjes: „Mijn bedrijf voorziet in een behoefte. Dit deel van de haven is een gezellig hoekje geworden, heel Oudeschild is dat met mij eens." (Foto Frans Hopman) vraag waarom Blom een groot recla mebord mag plaatsen, terwijl enkele jaren geleden bij kapsalon Corinne in Oudeschild een dergelijk bord moest worden verwijderd. De wethouder moest het antwoord schuldig blijven. Gevraagd om een reactie zegt me vrouw Blom: „Als het terras moet verdwijnen, kan het bedrijf wel slui ten. Het terras trekt de aan dacht van de voorbijgangers." Verder wil ze eigenlijk niets over de kwestie kwijt. „Elk jaar heb je deze discussie weer. Wij wachten het gewoon af." Precariorechten Op de groenstrook tegenover De Ze ven Provinciën heeft exploitant Klip pel al vele jaren een terras. De bijbehorende schermen heeft hij zon der bouwvergunning geplaatst, waar tegen de gemeente echter niet optrad. Sinds drie jaar betaalt hij er precariorechten voor. B en w stellen voor om niet op te treden, maar dat de situatie kan worden gelegaliseerd als Klippel een bouwvergunning voor de terrasschermen aanvraagt. Van der Kooi en Jansen reageerden zeer geprikkeld, toen bleek dat een ondernemer aan de betaling van pre cariorechten na drie jaar andere rech ten kan ontlenen. Ambtenaar Hut lichtte toe dat deze stelling wel ter discussie staat. Anderen vinden na- Aan de vele attracties in EcoMare is een spektaculaire nieuwe toege voegd: een „zwevende" vis. Het levensgrote model van een potvis, dat sedert 1981 op het terrein bij de zeehondenbassins prijkt, werd namelijk donderdag van zijn plaats getild. Het gevaarte stond in de weg bij de bouw van de nieuwe vleugel aan het hoofdgebouw en kreeg een stukje verderop een nieuwe stek. Om het ca. 7.500 kg wegende object te ver plaatsen was een speciale constructie nodig. Smid Louw Witte uit De Waal had in opdracht van het museum een frame vervaardigd, waarmee de kolos een behouden zweefvlucht kon maken. Donderdagochtend vroeg kwam het bedrijf Mosk speciaal uit Den Helder over met een kraan om het karwei te klaren. De spanning was groot, maar het „dier" gaf geen krimp en liet zich gewillig takelen. Schijnbaar tevreden staat de potvis nu op zijn nieuwe plaats, zwijgzaam glimlachend naar de vele museumbezoe kers, die hem over zijn polyester huid aaien. Het natuurgetrouwe model, waarin het geraamte van een in de jaren vijftig op de Hors aangespoelde potvis is verwerkt, zal nog worden verankerd, zodat het nog heel lang weer en wind kan trotseren. Binnenkort staat de potvis in het middelpunt der belangstelling, want in EcoMare zal van 12 oktober tot 2 januari een tentoonstelling over deze walvis-achtigen te zien zijn. EcoMare doet dit in samenwerking met het Fries Natuurmuseum in Leeuwarden, waar momenteel een expositie over potvissen gaande is. De nieuwbouw bij EcoMare verloopt voorspoedig. Inmiddels is er ook een aanbesteding geweest voor electra en centrale verwarming. De Texelse bedrijven IBS/Oele en CVI waren de laagste inschrijvers en kregen het werk gegund. (Foto Salko da Wolf/EcoMare) .V.XKS melijk dat de gemeente best geld kan vragen voor clandestiene zaken, maar dat de betrokkene daaraan geen ver dere rechten kan ontlenen. Schoor voetend ging de commissie akkoord met de door het college voorgestelde oplossing. Terrasschermen De vishandel van Van der Star aan de Heemskerckstraat heeft geen detailhandel-vrijstelling, maar omdat in 1986 een bouwvergunning is ver leend voor terrasschermen, be schouwt het college dat de verkoop van natte en gebakken vis als legaal. Het dit jaar gehouden onderzoek wijst echter uit dat het terras zonder vergunning is uitgebreid met uitdraai- bare schermen, waardoor de opper vlakte kan worden vergroot. B en w vinden dat Van der Star hiervoor als nog een bouwvergunning moet aan vragen. Dan kan worden bekeken of het nieuwe scherm kan worden toe gestaan. De commissie ging hiermee akkoord. Mobiel? Verwarring heerste over de snackbar van Van Liere. „Is de snackbar wel of niet mobiel?", zo luidde de vraag. Cor Kuip: „Bij een inventaris bestaan de uit o.a. barkrukken en een gokkast denk ik aan iets méér. Verder heb ik geen moeite met deze situatie." Ge rard van der Kooi: „Krankzinnig om te beweren dat de snackbar mobiel is. Dit ding kan absoluut niet meer rijden. Een mobiele snackbar gaat 's morgens heen en 's avonds terug. Als we dit toestaan, dan schieten straks overal op het eiland zoge naamde mobiele snackbars uit de grond." Hij vond dat de situatie be hoorlijk moet worden geregeld. Dirk van Liere gaf toelichting vanaf de pu blieke tribune: „Ik heb mijn stand plaatsvergunning ingeleverd, toen het terras erbij kwam. Daarom ben ik met een verrijdbare container begon nen. Alles staat op wielen, hoor!" Wie van het weekend op de haven ging kijken, kon zien dat dat inder daad zo is. Consistent Het Texels Verbond van Ondernemers staat op het standpunt dat de ge meente „een consistent beleid" moet voeren inzake detailhandel op bedrij venterrein. Voorzitter Co Vinke: „Als de gemeente zich redelijk soepel opstelt, moet men de consequenties van dat beleid aanvaarden. Dus niet achteraf ho roepen, als een situatie jarenlang is toegestaan. Alleen als iets zonder instemming is gereali seerd, moet het mogelijk zijn die si tuatie terug te draaien." Ouderen kunnen vanaf donderdag 3 oktober weer klaverjassen in „De Buureton". Wekelijks zal op donder dagmiddagen een drive plaatsvinden. Elke laatste drive van de maand zijn prijzen beschikbaar. De punten van elke drive worden bijgehouden. Aan het eind van het seizoen worden de beste spelers gehuldigd en beloond met een prijs. De kosten voor elke klaverjasdrive zijn ƒ1,—. De middagen worden geleid door dhr. J. van Heer waarden en vinden plaats onder auspiciën van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Het bedrijfspand van Oele aan de Hogerstraat is niet door ondernemer Adri Mantje gekocht (zoals in de vori ge krant stond), maar wordt door hem gehuurd. Volgens eigenaresse mevrouw Jimmink-Oele is de huur „voorlopig voor een paar jaar", zon der optie op koop. Wel heeft Mantje schuren achter het pand gekocht, die hij gebruikt voor opslag en als par keergelegenheid. Voor mensen die betrokken zijn bij de landbouw worden in het winterseizoen diverse cursussen gehouden, georganiseerd door het Agrarisch Cursus Comité Texel. Het aanbod is als volgt: Computercursus voor beginners Lesstof: Basisbegrippen met veel praktische lessen en werken met de computer. De acht lessen kosten in totaal 7125,— en beginnen in oktober. Computercursus voor gevorderden Voortzetting van het geleerde vanuit de basiscursus. Duur 6 lessen, kosten 7125,—. Klauwverzorging bij rundvee Eén theorieles, de rest wordt behan deld in de praktijk. Het aantal lessen is afhankelijk van de belangstelling van de deelnemers. Klauwverzorgingscursus bij schapen Eén theorieles, voorts praktijklessen, wederom afhankelijk van de animo. Cursus spreken in het openbaar Het doel is leren functioneren als voorzitter van een groep. (Hoe stel ik mijn vraag in een vergadering? Hoe kan ik mijn mening het beste in een groep brengen? Hoe spreek ik een groep toe?) Vooral door zelfwerk zaamheid zal deze cursus inhoud worden gegeven. Zowel heren als da mes zijn welkom. De cursus omvat 8 lessen met maximaal 12 deelne- mers/sters. Kosten 7150,—. Trekkervaardigheidscursus voor dames Doel van de cursus is vertrouwd ra ken met het rijden van een trekker en de daarbij behorende machines. Het aantal lessen is afhankelijk van de belangstelling. Eerst theorie en daar na vooral oefenen in de praktijk. Aan vang begin april 1992, met theorie en praktijk in mei. Snoei- en tuinonderhoudscursus voor agrarische vrouwen Eén theorieles en voorts praktijkles sen, aanvang voorjaar 1992. Cursus onderhoud machines Dit is een op de praktijk gerichte cur sus, die ingaat op de vraag „Wat is zelf te doen aan een machine en wat moet plaatsvinden door een vak man?" Aantal lessen is wederom af hankelijk van de belangstelling der deelnemers. De cursussen Vakbekwaamheid spui ten in de Landbouw en de E (econo mische) V(orming) Tloekomstige O(ndernemer) zijn al volgeboekt. De ze cursussen beginnen 22 en 23 ok tober op Texel. Belangstellende agrarische dames en heren kunnen zich tot 8 oktober op geven bij Jan Koolhof, tel. 12780.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5