Texel lijkt niet rijk aan soorten Geef Max de zak! Bandpromotie geslaagde openlucht-happening Onderzoek naar vleermuizen: VVV-kantoor Ledenvergadering SVO Prijzen CVO-feest Jaarvergadering GOS Niet weggooien maar weggeven! ^TIKKtiOEHHÉ Dank u. Den Hooi Uitslagen estafett zwembad Molenki Vera Blom met pony nu naar Z-klasse ABN/AMRO voorlopig in twee kantoren Paul Kuip de beste kleiduivenschutter PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 SEPTEMBER VERVOLG VAN PAGINA 1 beloofde dat bij groen licht voor het project het ontwerp, nog eens kri tisch onder de loep zal worden geno men. Bakker betreurde de verplaatsing van het VVV, die hij als dienstverlenden- de instelling aan de toerist beter vond passen in het centrum van Den Burg. „Uitbreidingsmogelijkheden zijn er echter niet", aldus Bakker die zich akkoord verklaarde, mits elke VVV- participant bijdraagt. TVO-bijdrage Eén daarvan, het TVO, heeft echter moeite het gevraagde bedrag op tafel te leggen, omdat niet alle onderne mers lid zijn. In cryptische omschrij vingen stelde Peter Bakker het gedrag van sommige Texelse bedrij ven aan de kaak. ,,Het is toch te gek dat bijvoorbeeld een supermarkt, die kapitalen aan het toerisme verdient en pretendeert op de kleintjes te let ten, hardnekkig weigert lid te worden van het TVO." Met het TVO als on zekere factor binnen de financiering had Gerbrand Poster weinig vertrou wen in de financiële haalbaarheid van de VVV-plannen. „Ondanks de mooi weer- prognoses vinden wij deze op zet veel te luxe." Als enige schaarde hij zich niet achter de gemeentelijke bijdrage aan het project. TVO-voorzitter Vinke vertelt desge vraagd dat de bijdrage van de partici panten juist bestemd is voor het representatieve deel van het gebouw. „Het nieuwe VVV-kantoor moet een visitekaartje zijn. Dat geeft een toe gevoegde waarde aan het promotie beleid. De VVV kan het representatieve deel echter niet zelf betalen." Vinke rekent voor dat het voor de VVV geen verschil maakt of er een luxe of sober gebouw wordt neergezet, omdat de extra kosten voor representatie voor rekening ko men van de participanten. „De VVV houdt dus dezelfde exploitatielasten." Texelse aannemer Gelein Jansen (CDA) informeerde, na de misser enige tijd geleden in de EcoMare-affaire, of de bouw in dit geval wèl aan een Texelse aannemer zal worden gegund. Volgens Warnaar is dat één van de voorwaarden die de ondernemers stellen voor partici patie aan het project. Warnaar: „On ze voorkeur gaat uit naar een Texelse aannemer, mits de begroting daar voor ruimte laat." S.V. Oosterend houdt vrijdag a.s. de jaarlijkse algemene ledenvergadering. De vergadering begint om 20.00 uur in de kantine. Punten zijn onder an dere op de agenda contributie- aanpassing en bestuursverkiezingen. Van het bestuur zijn Kees Koopman en Klaas Burger aftredend en niet herkiesbaar. Dat betekent dus dat het bestuur met twee nieuwe gezichten moet worden versterkt. Kandidaten kunnen zich nog tot aanvang van de vergadering melden. Het bestuur hoopt dat vele leden de jaarvergade ring zullen bezoeken. Tijdens het uitstekend geslaagde na- tuurfeest, dat zaterdag in en om de CVO-school werd gehouden, zijn en kele prijzen niet afgehaald. Bij de „superronde" van het Rad van Avon tuur bleven de prijzen die behoren bij de lotnummers 416, 417 en 418 lig gen De prijzen zijn verkrijgbaar bij mevrouw B. Boon, Wilsterstraat 19, Den Burg. Binnenkort verschijnt in de TC3 een verslag van het natuurfeest. Leden en ouders van leden zijn wel kom op de jaarvergadering van Gym nastiekvereniging Oudeschild. De bijeenkomst wordt donderdag gehou den in dorpshuis 't Skiltje, aanvang 20.00 uur. Zoek tijdig afgedankte, nog bruikbare kleding stukken bijeen en doe ze in plastic vuilniszakken. Zorg dat de zakken dins dag 8 oktober uiterlijk 15.00 uur aan de straat staan zodat ze vlot kun nen worden opgehaald. Opgeruimd staat netjes en u bewijst uw mede mens een dienst. Bij voor baat hartelijk dank namens het Tesselhuus en de Texelse reumapa tiënten. In het oog springend is de wijn waarop de bank zijn produkten. senteert. In de klantenhal staan derzuilen, waarop alles wordt duidelijk gemaakt. Andere blikvj zijn de in groen, geel en zwart y voerde sfeerlampen. Bij 150ves> gen in het land zijn op de gevels al de nieuwe letters aangebracht ver is het bij de kantoren in Dtn nog niet maar het gebeurt in elt geval vóór de zomer van 1992. Hoewel beide vestigingen van ABN/Am ro nu dezelfde produku diensten aanbieden, blijft voord laties van de bank veel bij het oi Ze blijven cliënt bij het oude bas kantoor, houden hetzelfde reken nummer en ontmoeten er de vertrouwde gezichten van de nts werkers. Dank u, Den Hoorn, Voor de bijeenkomst in de kerk, De toespraak van wethouder Krj En de woorden van Jaap Lap. Dank u, Den Hoorn, Voor de wandeling door het dor; Het samenzijn in De Waldhoorn En de rondrit om Den Hoorn. Dank U, Den Hoorn, Voor het aquarel van Jan Bruin, De foto's op een rij En de film over vroeger jaren. Dank u, Den Hoorn, Voor die vrijdag de dertiende Met de vele complimenten. Dank u, Den Hoorn, Voor die fijne uren Die ik nooit zal vergeten! Anneke Paagman-B Bi De familie-estafette die zondag zwembad Molenkoog werden vi zwommen is gewonnen door de milie Keyser met 1175 punten. Tweede werd de familie Eelman 1100 punten. Als derde eindigde familie Ran met 1050 punten. schemeruur bijna letterlijk de sti van de hemel. Nioz-band „Mans wist met de vrolijke Schotse en folkmuziek wel degelijk een gew snaar te raken. Veel heftiger wa optreden van decibellenkraker J rean", dat met een vernieuwd,! gecomponeerd repertoire ouden van leer trok. Gouwe Ouwe-mui was afkomstig van de ingelaste „Fugazi". De afsluiting kwamv: rekening van rock-a-billy-band men", een voortzetting van de: ziele gegane „Shakin' Legends" heel in de traditie van „Texelpop werden de muzikanten tevoren I keel aangekondigd. Ditmaal was presentatie in handen van het h ristische duo „De Bowema's". D twee heren, die in voorgaande! van Bandpromotie ook acte dei cense gaven, vormden met hun pige acts een welkome afwissel op de muzikale presentaties. De van een optreden van een band steeds vijftig minuten. Omdat bands gebruik maakten van dez muziekinstallatie kon snel worde wisseld en bleef er voldoende in het programma, 's Avonds, M de verlichting werd ontstoken» stonden wat problemen met de stroomvoorziening. Hoewel het bliek korte tijd in duisternis ging huid ging kon de muziek gewofl doorgaan. De scherpschutters kregen van de or ganisatie, de afdeling Texel van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vere niging (KNVJ) de opdracht totaal der tig kleiduiven naar beneden te halen. De weersomstandigheden bleken ideaal. „Er stond geen wind, de dui ven maakten door windstoten geen onverwachte bewegingen", aldus mede-organisator Ed Drijver. Er werd geschoten op afgaande en inkomen de duiven. De meeste moeite hadden de schutters echter met kleiduiven die vanaf de zijkant moesten worden stukgeschoten. Drijver: „Als ze met een snelheid van 70 kilometer per uur langsvliegen valt dat niet mee". Drijver en mede-organisator Koen van der Meer hadden voor de deelnemers dit jaar een verrassing in petto. „Bij het schieten op twee kleiduiven ach ter elkaar (doublet) zetten we nu twee in plaats van één werpmachine in. De jager moet dan tweemaal in een geheel andere richting vuren. Erg moeilijk, zo bleek achteraf." Volgens Ed Drijver brachten deelnemers met de meeste ervaring het er dit jaar het beste vanaf. Winnaar Paul Kuip trof van de dertig schoten 28 maal het doel. Zelf eindigde Drijver, die vorig jaar winnaar was, met 27 punten op de tweede plaats. Derde werd Hans van der Slikke, nadat hij een verbeten Kilometervakken waarin Laatvliegers zijn gehoord. De 14-jarige Vera Blom uit de Westen is dankzij een prima prestatie tijdens een wedstrijd in Lisse, voortaan ge rechtigd om deel te nemen aan wedstrijden in de Z-klasse. Zaterdag werd zij met haar pony Big Surprise derde in een samengestelde wedstrijd (L-niveau), waaraan ruiters uit het he le land konden deelnemen. Na het onderdeel dressuur, waarvoor zij liefst 132 punten scoorde, ging de Texelse aan de leiding. Wegens een foutje in de cross viel ze terug naar de derde plaats, die ze vla een foutloos gere den springparcours wist te behouden. strijd met Henk Wijsman en Marcel Tielemans in zijn voordeel had beslist. Als beste vrouw eindigde met veertien punten Marga Zandstra, die voor haar prestatie een rookworst ontving. Texelpopspeelde zich net als in de beginjaren in de openlucht af Het mooie weer droeg bij aan het succes van de muzikale happend (toto Ge't'r Ondanks de fusie tussen ABN-bank en Amro-bank zullen de vestigingen van beide banken in Den Burg voor lopig niet in één gebouw worden sa mengebracht. De kantoren in de Parkstraat (onder directie van G. Poster) en in de Binnenburg (onder directie van W. Bleijerveld) bestaan gelijkwaardig naast elkaar. Freek Bobeldijk met echtgenote, ergens op nachtelijk Texel gespannen luisterend naar de ..bat-detector'' Foto Harry do Graaf) In de voormalige Amro-vestiging in de Binnenburg zijn 14 personen werkzaam. Die zitten nu al in ruimte nood zodat de vijf werknemers van de voormalige ABN-bank er niet bij kunnen. Het is waarschijnlijk dat op termijn één nieuw kantoor zal worden gesticht in Den Burg met éénhoofdi ge leiding, maar daarover zijn nog geen besluiten genomen. Duidelijk heid hierover wordt verwacht rond 1 juli volgend jaar. Net als bij de andere 1470 Neder landse kantoren van de gecombineer de bank zullen ook op Texel geen gedwongen ontslagen vallen. Voor zover er veranderingen komen, krijgt ieder ter plaatse een passende func tie. Poster (55) en Bleijerveld (45) blijven op hun stoel en mogen zich nu beiden directeur noemen. De twee kantoren in Den Burg zijn uiterlijk vrijwel gelijkgeschakeld. De interieurs zijn uitgevoerd in de nieuwe huisstijl. Het ABN-groen en het Amro-rood hebben plaatsgemaakt voor het groen/geel van ABN/Amro. De waarnemingen werden aangete kend op een landkaartje van Texel, dat verdeeld is in vakken van één vierkante kilometer. In 12 van zulke kilometervakken werden Laatvliegers gehoord. Een van de punten was een boerderij in Den Hoorn. De bewoners vertelden dat er ieder jaar vier of vijf vleermuizen achter hun boerderij rondvlogen. In De Waal werden in de tuin van een boerderij en aan de Bo- mendiek in beide gevallen circa vijf Laatvliegers gehoord, waaronder twee roepende mannetjes (het geluid van de mannetjes is anders van toon). Opvallend was het op dat mo ment totaal ontbreken van vleermui zen in Oosterend, waar enkele meldingen vandaan kwamen. Later op de avond heeft een groep waarne mers de binnenduinrand tussen De Koog en Den Hoorn geïnventariseerd terwijl de andere groep de Eierlandse polder bezocht. Het bezoek van de binnenduinrand leverde drie waarne mingen van Laatvliegers op. Eierland Het onderzoek in Eierland was ver rassend, want op maar liefst negen plaatsen werden Laatvliegers ge hoord. Van deze soort is bekend dat zij het liefst jaagt bij plaatsen met beschutting zoals hoog opgaande bo men. In de Eierlandse polder bleek de combinatie van bomen en lantaarnpa len ideaal voor de Laatvliegers; zes van de negen vindplaatsen voldeden aan deze omschrijving. In De Cocks- dorp werden onder de dijk ongeveer tien Laatvliegers gehoord. Het is niet uitgesloten dat er een ver volgonderzoek komt, maar de nu ver zamelde gegevens worden reeds als waardevol beschouwd en men is de Texelaars die op een of andere ma nier hebben meegewerkt dan ook zeer erkentelijk. De popmuziek die zaterdag tijdens Bandpromotie 1991 op het sfeervolle terrein van zwembad Molenkoog was te beluisteren, viel goed in de smaak bij het publiek. Toehoorders, onder wie vele trouwe „Texelpop"- gangers, genoten op een zonovergo ten grasveld van de gevarieerde klanken die elf Texelse bands ten ge hore brachten. De organiserende Stichting Popmuziek Texel kan dan ook tevreden terugkijken op de goed bezochte happening, die zonder wanklank rond middernacht werd af gesloten. Het bezoekersaantal van vorig jaar, toen Bandpromotie nog in De Linde boom werd gehouden, werd met zo'n 650 bezoekers tegen de verwachting in toch geëvenaard. „Dat is mede te danken aan het mooie weer", aldus mede-organisator Alex Bijma. Toch sprak hij de hoop uit dat „Texelpop" volgend jaar weer in een overdekte lokatie kan worden gehouden. „Bij voorkeur in De Lindeboom". Zaterdag waren jong en oud massaal naar het zwempark getrokken om zich op hoogte te stellen van de jongste muzikale ontwikkelingen. De formatie „No name" spande qua leeftijd de kroon. De gemiddelde leef tijd van het gezelschap, dat sinds twee jaar actief is op het muzikale front, bedraagt elf jaar. De zeven mu ziekschoolleerlingen werden aan het eind van het korte optreden onthaald op een warm applaus. Veel belang stelling bestond 's middags voor het optreden van de band „Vivid" (voor heen Cease Fire). De vorderingen die het gezelschap, dat inmiddels aan het uitbrengen van een cd werkt, waren duidelijk hoorbaar. Andere groepen die 's middags hun opwachting maakten waren het bluesduo „Hewy en Lewy", de debuterende „Round up" en de gelegenheidsformatie „Small Buzz", met daarin een aantal popveteranen die op Texel inmiddels „wereldberoemd" zijn. Decibellenkraker 's Avonds werd het spits afgebeten door de geroutineerde band „Nothing to lose". Vocalisten Belinda Diesen en Claudia Rey zongen tijdens het Op Texel komen vrij veel vleermuizen voor, maar het aantal soorten zou wel eens veel lager kunnen zijn dan gemiddeld elders in het land. Het is vooral de Laatvlieger (Eptesicus Se rotinus) die op Texel opvallend veel voorkomt. Texel is een echt Laatvlieger-eiland. Dat is de voorlopige en voorzichtige conclusie van vleermuizenliefhebber Freek Bobeldijk uit Schagen, die sa men met hobbygenoten onlangs een inventarisatie op Texel uitvoerde. Een nacht lang werd met behulp van apparatuur waarmee het hoogfre quente geluid van vleermuizen voor mensen hoorbaar kan worden ge maakt, onderzoek gedaan op tal van punten. Op 22 plaatsen werden de Laatvliegers gehoord; van andere soorten werd niets gemerkt. Dat hoeft niet te betekenen dat die soor ten er niet zijn, maar het is wel een aanwijzing dat ze mager zijn verte genwoordigd. Misschien is alleen de Laatvlieger vaste eilandbewoner ter wijl soorten als de Ruige Dwergvleer- muis en de Rosse Vleermuis Texel alleen tijdens de trek bezoeken. Atlas Het onderzoek op Texel is onderdeel van het zg. Atlasproject. In het kader daarvan zijn in 1987 grote delen van Noordholland geïnventariseerd. Texel was een van de gebieden waar dit nog niet was gebeurd. Alvorens de onderzoekers aan hun nachtelijke activiteit op Texel begon nen, kwamen zij op 28 mei aan het woord in een artikel in de Texelse Courant. Daarin werden de Texelaars opgeroepen aan het onder zoek mee te werken door lokaties te melden waar wel eens vleermuizen worden gezien. De reactie was prima. Er kwamen zestien meldingen binnen, merendeels afkomstig uit Den Burg, Den Hoorn, Oosterend en De Koog. Het waren in eerste instantie deze plaatsen die in de nacht van 9 op 10 augustus werden bezocht. Later in de nacht richtte het onderzoek zich op andere delen van het eiland, waarbij in het bijzonder werd gelet op plaat sen die voor vleermuizen aantrekke lijk zijn. Twee ploegen Er werd met twee ploegen waarne mers gewerkt die radioverbinding met elkaar hielden en elk beschikten over een „bat-detector", het apparaat waarmee het tikkende geluid dat vleermuizen voortbrengen om zich in het duister te kunnen oriënteren en waarmee zij ook hun prooi vinden, voor mensen hoorbaar wordt gemaakt. Het Texelse kampioenschap kleidui- venschieten is dit jaar gewonnen door Paul Kuip. Achtentwintig schut ters namen deel aan de wedstrijden, die zaterdag bij boerderij Nieuw Bre da in Eierland werden gehouden. In zet van twee lanceerapparaten, die vrijwel gelijktijdig de „duiven" wegslingerden, maakte het er voor de deelnemers dit jaar niet eenvoudi ger op.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6