Cjroen Twartrjexeh in het harL, Metamorfose stortplaats volgende week van start Henk Noorlander doet geredde oorlogspiloot schilderij cadeau Echt terras heeft tafels, stoelen en 'n serveerster" Snackbar-exploitant Van Liere: nerlid Huibers werkbezoek chutters krijgen ilen weer terug htingsbijeenkomst rclub zondag Mozart's Missa Brevis in RK kerkdienst Oudeschild praat mee over herinrichting Muziek in Buureton Uitwisselingsconcert Soli Deo Gloria B en W maken tournee langs dorpscommissie's H. Groenen neemt VVV-directie waar alarm ALS ELKE SECONDE TELT w Derde toestel voor Texelse zweefvliegers w Meer dan 45 aanspanningen in menwedstrijd ïm Voor een vermogen aan maagdelijkheid sm Luchtmachtkapel concerteert op Texel Weer bloedafname in Den Burg Damcompetitie fortuinlijk van start Kraan omgevallen; geen gewonden Radio Texel live bij „Texelrace" llCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10618 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 ertenties, abonnementen, etc. 4 en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14741 rerktifd Graaf. Pelikaanweg 75. De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34,60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f1,20 'S /Foto Hans Hordijk) A Tweede Kamer-lid drs J.F. brengt vrijdag 4 oktober a.s. rkbezoek aan Texel. Hij voert ds in hotel De Lindeboom het lijdens een openbare bijeen- waarin hij uitvoerig zal in de veranderingen in de zekerheden. die als specialisme sociale eeft, komt op uitnodiging van selijke CDA-afdeling. Om wordt hij ontvangen door b m 12.30 uur eet hij met jke CDA-mensen in restaurant acht" in Oudeschild en >m 13.30 uur een bezoek aan werkplaats De Bolder. Vanaf wordt een rondrit over het emaakt, om 16.30 uur ge- ior een onderhoud met plaat- NV-bestuurders en geren in „De Poort" achter formeerde kerk in Den Burg. Ifde gebouw wordt aanslui- broodmaaltijd gebruikt. Openbaar 10 uur begint in hotel De Lin- een CDA-ledenvergadering, het huishoudelijke deel uit- toegankelijk is voor CDA- anaf 20.45 uur is iedereen want dan houdt Huibers een ling over de sociale zeker- agstukken, in het bijzonder actuele WAO-ziektewet- atiek, waarvoor het CDA- grote belangstelling ver- lers heeft vanuit het kamer- chap zitting in diverse kamer- les, zoals voor de nationale nan, culturele minderheden, idse zaken, ontwikkelingssa- king, economische zaken, so- :en en werkgelegenheid, welzijn en cultuur, gehan- ibeleid, anti- tatiebeleid en jeugdwelzijn. Huibers in de fraktiewerk- voor individualisering, drugs- BA/jeugdbeleid, grote steden nota ruimtelijke ordening. idige viertal dat elkaar zon- le dennen met verf bestook- zich niet schuldig gemaakt loden wapenbezit. Dat bleek 'ole van de luchtdrukpistolen politie. wapens zijn door de politie s weer bij de jongens terug- Onderzoek wees uit dat de- os nog juist zijn toegestaan, 'kpistolen tot een mondings- 1,5 joule mag men nog in bben. Het is echter verboden ermee op de openbare weg club gaat over tot oprichting e motorafdelingen. Er komt •ling voor gebruikers van °ren en een voor liefhebbers e motoren. De oprichtingsbij- is komende zondag in het bij de crossbaan in Eier- Jnvang 13.30 uur. Na afloop Vergadering wordt een video- toond, die is gemaakt van de "otorontmoeting, waarna een ^er Texel van start gaat. Nog vóór december a.s. zal de vuilstortplaats bij de Mokbaai zijn veranderd in een natuurlijk ogend duinlandschap. Het aannemingsbe drijf De Vries van de Wiel zal het karwei uitvoeren voor f325.000,- ex clusief btw in nauwe samenwerking met drie Texelse bedrijven, die als onderaannemers zijn in geschakeld. Volgende week wordt begonnen met het „profileren" van de bestaande vuilnishoop. De massale berg met af geplatte bovenkant krijgt daarbij een ander, onregelmatig model waarbij di verse „duinen" zullen worden ge vormd. Twee weken later zal hierop een laag klei van 30 cm worden aan gebracht; deze afdichtende laag moet voorkomen dat hemelwater in de vuilmassa doordringt en uiteindelijk verontreinigd in het bodemwater te recht komt. Op de kleilaag komt ver volgens 70 centimeter schraal zand. De onderste laag, totaal 2000 m3, is overgebleven bij het graven van de jachthaven van Oudeschild en de rest (25000 m3 van extra schrale kwali teit) wordt geleverd door C. Kikkert die op een perceel aan de Watermo lenweg een ontgronding uitvoert om hier een vochtig natuurgebied te kun nen stichten. Het is de bedoeling dat zich op dit witte zand zo gauw mogelijk een na tuurlijke vegetatie ontwikkelt. Dat ge beurt door er een dun laagje compost op aan te brengen waarin zich zaden bevinden van kruipwilg, duindoorns en diverse grassen die in de duinen voorkomen. Door de com post wordt verstuiven van het zand voorkomen. De Vries van de Wiel was bij de aanbesteding-op-uitnodiging de laagste inschrijver, maar het bedrag De Rose Harmony Singers, onder lei ding van Hanny Roos, zetten op 29 september de zondagse eucharistie viering in de RK-kerk te Den Burg muzikale luister bij. Aanvang: 10.45 uur. Uit de Missa Brevis in B KV275 van W.A.Mozart worden de vaste ge zangen Kyrie, Gloria, Sanctus, Bene- dictus en Agnus Dei gezongen. Een klein ensemble begeleidt hierbij. Tijdens de offerbereiding en de com munie zingen De Rose Harmony Sin gers enkele liederen. Celebrant bij deze viering op het feest van de aartsengel Michael is pastor P. Kolk man. Belangstellenden zijn van harte welkom. Bewoners van de Trompstraat, de De Houtmanstraat en de Loodssingel worden binnenkort uitgenodigd om naar het dorpshuis te komen waar zij hun zegje kunnen doen over de voorgenomen herinrichting van deze straten. Sinds het vernieuwen van de riolering in deze straten ligt hier noodbestra- ting, die verzakt is daarom dringend door definitieve bestrating moet wor den vervangen. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de rijbaan beter te structureren: tevens worden parkeervoorzieningen en kruisingen aangepast. Daarmee is totaal t135.000,- gemoeid. De bewoners kunnen in het dorpshuis kennis ne men van het reconstructieplan en hun wensen naar voren brengen. Dat gebeurt voorafgaande aan een verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid die deze keer in 't Skiltje inplaats van het raadhuis wordt gehouden. Naast de genodigden zijn ook andere be langstellenden welkom. In het dienstencentrum voor ouderen „De Buureton" aan de Molenstraat is de muziekgroep weer gestart. De deelnemers spelen voor hun plezier en iedereen van 55 jaar of ouder is welkom. Geoefend wordt elke dins dag van 14.30 tot 16.30 uur in de kapel van „De Buureton". dat dit bedrijf in eerste instantie of freerde was toch nog belangrijk ho ger dan het crediet dat de gemeente ervoor beschikbaar had. Door onder handelen kon de prijs naar het door de gemeente gewenste niveau wor den teruggebracht. Een bijzonderheid is dat de Texelse aannemers die hoger inschreven en dus in eerste instantie naast het werk grepen, toch allemaal bij de uit voering betrokken zullen worden. Als onderaannemer zal Willem Bakker de vuilnishoop profileren, Nic Dros voert de klei aan en Loonbedrijf Texel zorgt voor het zand. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" geeft zaterdagavond in de Hervorm de kerk van Oosterend een concert. Dat gebeurt dit keer in samenwer king met het koor „Fiducia" uit Ede. Aanvang 20.15 uur. Oud-Texelaars, actief in het gemengde zangkoor uit Ede, zagen een uitwisse ling met „Soli Deo Glori" wel zitten en namen contact op met de Ooste- renders. „Fiducia" bestaat uit zestig zangers en zangeressen en staat on der leiding van Jan Quintus Zwart. Organist Peter Zwart zal de uitwisse ling, waarbij voornamelijk geestelijke liederen ten gehore worden gebracht, begeleiden. De toegang is gratis. B en w komen op 1 oktober naar het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp om met de dorpscommissie te praten over vraagstukken die op het dorp betrekking hebben. Men komt om 19.30 uur bijeen om een agenda te behandelen waarvan de diverse punten tevoren door dorpscommissie en eventueel door het gemeente bestuur zelf naar voren zijn ge schoven. Het gaat hier om het periodiek over leg waartoe het gemeentebestuur zich onlangs heeft verplicht en waar voor de spelregels inmiddels op pa pier zijn gezet. Op 5 november komt De Koog aan de beurt, op 3 decem ber Den Hoorn, op 7 januari De Waal, op 4 februari Oudeschild en op 3 maart Oosterend, Den Burg staat niet op het programma omdat de po gingen om hier een dorpscommissie van de grond te krijgen tot dusver zijn mislukt. De gepensioneerde oorlogspiloot Harold E. Kious liet óch in onvervalst Amerikaans waarderend uit over het portret dat schilder Henk Noorlander van hem maakte. ,r Iroto Gerard Timmerman) Schilder Henk Noorlander schonk vrijdagmiddag, bij de opening van zijn overzichtstentoonstelling in het raadhuis, een portret aan de gepen sioneerde Amerikaanse oorlogspiioot Harold E. Kious. De Amerikaan werd in maart 1943 met zijn B17 bom menwerper door de Duitsers boven de Waddenzee neergehaald en door Texelaars gered. De vlieger wist zich destijds met zijn parachute in veiligheid te brengen. De bemanning van de Tesoboot „Dokter Wagemaker" zag de onfor tuinlijke piloot ter hoogte van Oude schild neerkomen en redde de drenkeling uit de golven. Henk Noor lander, gefascineerd door de beleve nissen van de oorlogsvlieger uit de staat New Mexico, maakte aan de hand van foto's een portret. De af beeldingen waren afkomstig van Wil lem (de Sjeik) Bakker die Kious vijf jaar geleden heeft opgespoord. De Amerikaan brengt sindsdien bijna ieder jaar, samen met zijn echtgenote „Ik heb wel degelijk een stand plaatsvergunning. En van een echt terras kun je niet spreken." Dat zegt ondernemer Dirk van Liere uit Oude schild in een toelichting op de dis cussie over gedoogsituaties in het havendorp. Van Liere was een jaar of vijf gele den van plan zijn mobiele snackbar te vervangen door nieuwbouw, maar zag daar vanaf toen bleek dat hij in ruil zijn vergunning zou moeten inle veren. „Want dat zou betekenen dat een ander een vergunning voor een mobiele snackbar in Oudeschild kon krijgen, en dat wilde ik liever niet", aldus Van Liere. „Natuurlijk staat de snackbar op wie len", zegt Van Liere. „Want als het hoog water is, moeten we zorgen dat we weg zijn. Vroeger gebeurde dat vaker dan nu, want met toestemming van Rijkswaterstaat is een 90 centi meter hoog tallud aangelegd, waarop de kiosk is geplaatst. Hierdoor heb ben we nu wat meer speling. Maar als het moet, kan ik binnen een half uur aan de rij gaan." Banken Van Liere vindt dat er ten onrechte de indruk bestaat dat de snackbar is uitgebreid met een terras. „Er staan twee banken, maar die staan er al twintig jaar. Veel klanten gaan daar hun zak patat op zitten eten. Ik be schouw dat echter niet als een ter ras. Een echt terras bestaat uit tafels, stoelen en een serveerster." Volgens Van Liere is er verwarring over het „terras" ontstaan, doordat hij eerder dit jaar bij de gemeente een aanvraag voor legalisatie van de bestaande situatie heeft ingediend. „Ik wilde het eerlijk spelen. Ik was bang dat de banken misschien zou den worden verwijderd als ik geen aanvraag indiende. Het is echter beslist niet de bedoeling om terras schermen en dergelijke te plaatsen." Zijn aanvraag werd overigens afgewe- zen. Henk Groenen is per 1 oktober a.s. benoemd tot adjunct-directeur van de Stichting VVV Texel Promotie Hij neemt de directie waar omdat direc teur J.W. Dekker wegens ziekte gerui me tijd afwezig is. Mevrouw E. Kramer-van Cadsand verlaat de VVV met ingang van dezelfde datum na een dienstverband van 11 jaar we gens het aanvaarden van een betrek king elders. een bezoek aan het eiland. Kious wil de het portret aanvankelijk kopen van Noorlander. De schilder uit Den Hoorn wilde daar echter niets van weten en gaf het portret (waarde T600,-) cadeau. „Ik vind het van wei nig respect getuigen om iemand die zich destijds zo heeft ingezet nu te laten betalen voor het schilderij.'In onvervalst Amerikaans liet Kious zich waarderend uit over het portret en prees ook de overige 20 afbeeldin gen. „Vooral de kleuren spreken me erg aan." Waardering Onder de portretten opvallend veel naakten, maar ook drinkende man nen. „Pure nostalgie", aldus Noorlan der (43I. „De tentoonstelling' weerspiegelt min of meer mijn le venswandel." Die is minstens zo kleurrijk als zijn schilderijen. De Amsterdammer van geboorte volgde talloze kortstondige artistieke studies en zwierf over de hele wereld. „Een liederlijke periode met veel lege fles sen en gebroken harten. De inspiratie kwam voort uit een fles jenever, een schop onder je kont en een smakelij ke dame op je netvlies", aldus Noor lander. Een hoofdstuk dat door Noorlander sinds zijn kennismaking met Texel in de zeventiger jaren is af gesloten. „De fles is inderdaad op de achtergrond geraakt en ik neem va ker een bad, maar ga nog wèl laat naar bed." Daadwerkelijke erkenning als kunstschilder bleef niet lang uit. Noorlander heeft inmiddels een ate lier in de voormalige doopsgezinde Vermaning in zijn woonplaats. Ook is hij benoemd tot lid van de gemeente lijke kunstcommissie. Uitdagend Een aantal portretten van zijn hand lijkt bedoeld om de argeloze kijker te shockeren. De uitdagende modellen contrasteren fel met de meer neutra le achtergrond. Anders is dat bij zijn weergave van bezoekers aan dranklo kalen: ze lijken in eikaar over te vloei en. Bij het schilderen maakt Noorlander gebruik van acrylverf, die hij met veel omhaal, zowel met kwasten als met een palletmes, op het linnenaanbrengt. Het resultaat geeft op het doek een onstuimig re liëf, kenmerkend voor de provoceren de levenswijze van de schilder. „Ik probeer van materie een illusie te maken." De tentoonstelling is te zien tot en met 10 oktober in de kelder van het gemeentehuis. Vanmorgen om kwart over zeven deed zich een ongeluk voor met een 50 tons Hitachi rupskraan op het haventerrein van 't Horntje. De kraan zakte weg, waardoor de giek achter oversloeg en het hele gevaarte tegen de grond ging. Het liep betrekkelijk goed af want niemand liep verwondingen op. De 34 meter hoge kraan is eigendom van het aannemersbedrijf Nelis en werd gebruikt bij de aanleg van de nieuwe kade voor Teso. Het ding raakte uit evenwicht tijdens het hij sen van een trilblok. De machinist had geluk omdat de kabine waarin hij zich bevond, aan de „goede" kant zat. In zijn val kwam het gevaarte op de grond terecht, zonder andere ge bouwen, installaties of mensen te ra ken. Het staat nog niet vast of de kraan ter plaatse kan worden gere pareerd. Medewerkers van Radio Texel doen de luisteraars zaterdag rechtstreeks verslag van de gebeurtenissen tijdens de Texelrace. De lokale omroep is vanaf 's morgens acht uur in de lucht om ondermeer de briefing en de start te verslaan. Het verloop van de surf wedstrijd wordt „live" gevolgd door verschillende reporters, die langs de te varen route staan opgesteld. Als de Texelrace in verband met het weer onverhoopt naar de zondag worden verschoven, schenkt Radio Texel ondermeer tussen 12.00 en 14.00 uur aandacht aan de race.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1