erde toestel voor i/veefvliegclub Texel Samengestelde Menwedstrijd afwisselende discipline Texel in de ban van paardensport ZDH vergadert opnieuw idierenkeuring x geslaagd Fortuinlijke start Hogere opbrengst kanker-collecte Rode Kruis organiseert weer bloedafname-avond delig jeugdledentarief. „Daardoor staat deze sport ook open voor jon gelui die alleen maar een krantewijkje hebben", zegt secretaris Alex Bijma. Hij ontkent overigens met stelligheid dat zweefvliegen een dure sport is. „Voor iedereen die het echt wil, is het haalbaar". Daarbij wijst hij op het feit dat de leden van de Texelse vere niging uit de meest uiteenlopende in komensgroepen afkomstig zijn, zodat het zeker geen eliteclub is. Den Helder ERDAG 26 SEPTEMBER 1991 TEXELSE COURANT in de zweefvliegclub Texel in de hanger bezig mei onderhoudswerk aan de zojuist eangeschafte Slingsby tweezitter. Op de achtergrond t wand een der vleugels, nog voorzien van het Engelse kenmerk. IFow Harfy de G/aal- eefvliegclub Texel neemt het komende seizoen zijn derde weefvliegtuig in gebruik. Het is een toestel van het type ly, die tweedehands werd overgenomen van de Engelse acht. De Texelse club werd eigenaar voor f19.500,=, een ring die verantwoord werd dank zij een gemeentelijke e van 25%. |sby is de Engelse variant luitse motorzwever „B- Het is een tweezitter waarin medepassagier naast elkaar y side") zitten. Dat biedt n bij het contact tussen en instructeur en een be deel van het instrumenten- iningspaneel hoeft niet dub- orden uitgevoerd. In de motorzwever die de club jaar in gebruik heeft, zit liter elkaar. keek al geruime tijd uit naar eezitter omdat met de Sper- n vaak niet aan de vraag kon voldaan. In de weekenden is tel vrijwel permanent voor in- in gebruik, zodat het haast schikbaar was voor gebrevet- iden die met een passagier plezier een eind wilden vlie- tip kwam van vliegvelddi- :d de Bruijn die in het luchtvaartblad Flight Interna- m advertentie had gezien Ie Royal Air Force een Slings- lop aanbood. Clubtechnicus ndaart ging met assistent- is Brendan de Graaf naar En- >m het toestel te bekijken en erug met een goed bericht: ia toestel voor zijn prijs. De zweefvliegers kwamen met ilsen snel tot zaken en korte staken ze opnieuw de ie over, nu met een aanhang- >m de Slingsby op te halen. Onderhoud 1 nog even voordat de nieu- 'inst in het Texelse luchtruim want het toestel ondergaat e onderhoudsbeurt alvorens de Rijksluchtvaartdienst het •ijs van Luchtwaardigheid) n en voorzien zal worden sndse registratietekens. Stan- mede-technicus Piet Flens, door alle leden, zijn nu druk sleutelen en poetsen waarbij lel zowat binnenste buiten ikeerd. Het schiet al lekker het vliegtuig het komende voorjaar de lucht inkan. Nieuwe leden Dat betekent dat er geen belemme ring meer is om nieuwe leden aan te nemen, die de kunst van het motor- zweefvliegen onder de knie willen krijgen. De club telt momenteel 21 leden. Onlangs behaalden Alex Bijma, Martijn Eelman, Dirk Eyckhoff en Louis Uriot het brevet, zodat er nu nog vijf leden zijn die niet over het begeerde papier beschikken. De opleiding voor het „Zweefvliegbe- wijs met motoraantekening" zoals het motorzweefbrevet officieel heet, duurt twee tot drie jaar. In de winter periode verdiepen de leerlingen zich onder leiding van Ben Gieze in de theorie om ten overstaan van de be voegde examinatoren Standaart en Flens het theoretisch examen te kun nen afleggen. Het vliegen in de prak tijk wordt in de weekends bijgebracht door instructeurs die van het vaste land afkomstig zijn en deze opleiding verzorgen tegen reis- en kostenver goeding. De club kan rekenen op de diensten van vier vaste instructeurs en een „gastinstructeur". Proefles Nu er dank zij het nieuwe toestel vol doende instructiecapaciteit is, zijn nieuwe leden weer van harte wel kom. Wie interesse heeft kan vrijblij vend een afspraak maken voor een proefles. Adspirant lid wordt men te gen betaling van een borgsom van f450,- plus een vergoeding van f105,- per vlieguur, inclusief instructie- kosten. Gewone leden betalen een borg van f1000,- (dat geld krijgt men terug bij beëindiging van het lidmaat schap), een jaarlijkse contributie van f700,- en f71,- per vlieguur. Tenslotte is er een speciale regeling voor scho lieren, in de vorm van een extra voor- Motorzweven met ingeschakelde mo tor lijkt erg veel op vliegen met een gewoon motorvliegtuig, het is alleen stukken goedkoper. Overigens heb ben de leden ook de mogelijkheid om aan „echt" zweefvliegen te doen, dus in een toestel zonder motor. De Texelse club is namelijk onlangs een samenwerkingsverband aangegaan met de zweefvliegclub van Den Hel der, die het vliegkamp De Kooij als basis gebruikt. De Helderse leden, die zelf niet over motorzwevers beschik ken, vliegen in een toestel van Texel en de Texelse leden mogen komen zweefvliegen op De Kooij waarbij zij met een lier in de lucht worden ge trokken. Verder zijn er in het verenigingsjaar diverse incidentele uitwisselingen en evenementen, zoals de „fly in" voor motorzweefvliegtuigen die vorig jaar werd gehouden. Het komend week end komt de zweefvliegclub van Castricum op bezoek. Hun „echte" zweefvliegtuigen zullen met een ge woon motorvliegtuig van Tessel Air worden gesleept. Avontuurlijk is de mogelijkheid die gebrevetteerde leden hebben om met een motorzwever van de club op eigen houtje een vlucht te maken naar Zuid-Limburg, Duhse wadden eilanden of andere besommingen ver van Texel. Overigens moet niet worden gedacht dat de clubleden niets anders doen dan vliegen. Veel uren gaan zitten in onderhoud en ander minder opwin dend werk in de hangar en op het terrein. Er wordt vanuit gegaan dat ieder bereid is de handen uit de mou wen te steken. Nadere informatie geeft Alex Bijma, telefoon 12196. Omdat vrijdag j.l. statutair te weinig leden en donateurs aanwezig waren, kon de jaarvergadering van ZDH niet doorgaan. De vergadering werd een week uitgesteld en zal morgenavond (27 september) worden gehouden. Donateurs, maar zeker de leden wordt verzocht om om 20.00 uur aanwezig te zijn in „De Spil". De kantine is open vanaf 19.30 uur. Jaarverslagen liggen ter inzage. In dien men verhinderd is, graag even afbericht bij de secretaris: Henk de Ruyter, telefoon 19436. arlijkse jongdierenkeuring van arden 280 dieren ter keu- üeboden. De dieren werden deskundige jury beoordeeld. Wng van in 1991 geboren brdt min of meer beschouwd voorselectie voor het komend 'lellingsseizoen. De prijswin- b de keuring waren: lenders: P. van der Gracht 'tralorps. teders: A. Dekker met Wij- duif: C. Boeyen. i: S. Tjepkema met Vlaamse Ier Kop met Duitse hangoor: van Heerwaarden met erg. konijn jeugdleden: Ester Kop. uiting op de jongdierendag °lex a.s. zaterdag een in- en van divens kleinvee. Ook voor die geen lid zijn. Briesende paarden en trappelende hoeven. Texel is komend weekend in de ban van de paardensport. De voorbereiding voor de Samengestel de Menwedstrijd, die zaterdag wordt verreden, zijn inmiddels in volle gang. En hoewel de stemming nu nog joviaal is geven de paardenken ners elkaar tijdens de echte confron tatie geen duimbreed toe. Het startsein wordt om 8.30 uur op ma nege Akenburg gegeven. Voor de toeschouwers zijn de aanspanningen met daarop verbeten koetsiers die met uiterste precisie hun paarden langs obstakels loodsen een lust voor het oog. De belangstelling voor dit paar densportonderdeel gaat met spron gen vooruit. Het aantal inschrijvingen voor de menwedstrijd heeft het maxi mum aantal (45) inmiddels ruim schoots overschreden, aldus de organiserend commissie van de Texel se menvereniging „Tussen Wad en Duin". Willem Goënga, zelf ook fer vent koetsier, heeft wel een verkla ring voor de groeiende interesse voor paardensport in het algemeen en mennen in het bijzonder. „Bij het stij gen der jaren beklim je zelf liever niet meer het paard. Het mennen heeft bovendien zoveel méér te bieden. Het vereist inzicht en behendigheid." Klassen De sport laat de middenstander uit Den Hoorn, net als veel andere Texe laars, niet meer los. Om de vaardig heid te vergroten meten de liefhebbers regelmatig hun krachten in wedstrijden in Spaarnwoude. De aanspanningen zijn daarbij in klassen onderverdeeld. De meeste zijn inge deeld in de B-klasse. Willem Goënga behaalde dankzij een goed eindresul taat in een wedstrijd in Hoek van Holland als eerste Texelaar de felbe geerde klasse L. „De resultaten die ik in de toekomst behaal worden nauw keurig bijgehouden", aldus een trotse Goënga. De registratie gebeurt door de NBVAP (Nederlands Bond Van het Aangespannen Paard). De samen gestelde menwedstrijd die voor ko mende zaterdag op het programma staat vindt plaats onder auspiciën van diezelfde NBVAP. De krachtme ting maakt deel uit van een landelijke competitie. Voorheen betekende de Texels westrijd de afsluiting daarvan. Tegenwoordig worden elders in den lande verderop in het jaar nog wedstrijden verreden. Van de 48 deelnemers zijn 25 aanspanningen (een en tweespannen) afkomstig van de vastewal. Mits daar door de NBVAP-gedelegeerde toestemming voor wordt verleend zullen ook enke le vierspannen, weliswaar buiten me dedingen, meekoersen. Arrangementen De eerste deelnemers arriveerden af gelopen zaterdag al, aldus Tiny Bak ker, de rechterhand van organisator Willem Goënga. „Overkantse deelne mers zien deelname aan de Texelse menwedstrijd in toenemenende mate als een weekje vakantie op Texel. Voor die groepen zijn er sinds kort speciale arrangementen beschik baar", aldus Tiny. De paarden worden zolang bij boerderijen ondergebracht. Om zowel veiligheid als prestaties te verbeteren worden steeds professio neler koerswagens ingezet. Om goed beslagen ten ijs te komen kunnen de aanspanningen in een oefenmarathon die donderdag in Den Hoorn wordt gehouden zich alvast voorbereiden. Vrijdag kunnen deelnemers het par cours van de samengestelde men wedstrijd verkennen. Onderdelen De samengestelde menwedstrijd bestaat uit drie gedeelten. Om 8.30 uur begint het dressuur-onderdeel. De dressuurproef, die op manege Akenburg wordt ge houden, bestaat uit een aantal voor geschreven figuren die moeten worden volbracht. Wendbaarheid speelt een grote rol. Drie juryleden zien toe op correcte uitvoering van de gehoorzaamheidstest. Het volgen de gedeelte, de marathon, begint om 9.30 uur. Een zwaar onderdeel waar in paard(en) en wagen een traject van ca. 18 kilometer moeten afleg gen. De marathon is opgebouwd uit vijf etappes, waarin stapvoets vol gens voorschrift wordt afgewisseld met draf. Om zowel paard als men ner voldoende rust te gunnen tijdens deze uithoudingstest zijn pauzes in gelast. Studenten van de Faculteit voor Diergeneeskunde in Utrecht (dus toekomstige dierenartsen) zien toe of niet teveel van de paarden wordt geëist. Tijdens de marathon trekken de aanspanningen met een ruime boog rond Den Burg. Voor het eerst gaat de route vanaf Akenbuurt over de Hogeberg, richting Marsweg. Over de Kogerweg passeert de karavaan „De Strooppot", om daarna via het Gerritslandderdijkje langs „Bloem- wijk" te trekken. Na een klein stukje door de Dennen komen de aanspan ningen een aantal hindernissen tegen, die moeten worden genomen. Deze opdrachten bevinden zich bij het oude Texelse museum en op de speelweide aan de Ploegelanderweg, aan de Smitsweg en langs de Westerweg tegenover hoeve Eliza beth. De koetsiers moeten paard en wagens langs obstakels, zoals oude landbouwwerktuigen loodsen, die op zichzelf al een bezienswaardigheid zijn. De aanspanningen dienen tussen de opigestelde pionnen door te koer sen, waarbij de rode rechts moet worden gepasseerd. Vaardigheidsproef Zodra de paarden zijn aangekomen bij manege Akenburg begint om PAGINA 7 In de eerste ronde van de interne competitie van schaakclub En Pas sant vielen maandagavond in De Witte Burcht enkele opmerkelijke uit slagen. Zo zag Jaap de Wijk kans een totaal remise-eindspel tegen zijn concurrent Piet Cornelisse nog in winst om te zetten, terwijl Thijs Wit te diverse waarderende schouder klopjes in ontvangst nam, nadat hij uit de losse pols remise had ge maakt met Texels kampioen Jaap Dros. Jaap de Wijk ontwikkelde met de witte stukken een krachtig initiatief tegen de wat chaotische positie van Cornelisse, die tenslotte een afwikke ling toeliet naar een voor De Wijk zeer kansrijk eindspel. Cornelisse ver dedigde zich echter inventief en had tegen middernacht een vrijwel zekere remisestelling op het bord. In een on begrijpelijk moment van argeloosheid bood Corneliisse zijn tegenstanders kans de cruciale diagonaal te blokke ren, waardoor de vrijpion van De Wijk een vrije doorgang kreeg. De Wijk was met zijn overwinning op En Passants nummer drie bijzonder inge nomen en hij is ongetwijfeld van plan de En Passant-top dit seizoen krach tig te attaqueren. Vorig jaar koesterde hij al soortgelijke plannen, maar toen kwam hij niet verder dan een enigs zins terleurstellende tiende plaats. Van de jeugdspielers boekte Viktor Voskuil het beste resultaat. Abe Zijm moest na éen aantal mislukte winst pogingen in een puntendeling met Voskuil berusten. Het duel tussen Harm Broekema en Dirk Leegwater werd afgebroken in een tore neindspel, waarin Broekema over een pluspion beschikt. Bij een correcte spelvoering van Broekema lijkt er De aandacht voor jonge en genezen kankerpatiënten heeft mede geleid tot een wederom gestegen opbrengst van de collecte voor de Kankerbestrij ding. In totaal gaf Texel dit jaar 722.390,40, anderhalf procent méér dan in 1990. Verdeeld over de dorpen was de uit komst: Den Burg 79.122,75 5%); De Cocksdorp 7919,95 24%); Eier- land 7837,75 (-22%); Den Hoorn 71.181,10 (-15%); 't Horntje 7530,50 (-16,5%); De Koog 73.684,75 9%); Oosterend 7 3.441,25 5%); Oudeschild 72 000,60 (-9%); De Waal 7671,75 2%). Van de 156 collecteplaatsen in Noord Holland nam Texel in 1990 de zeven de plaats in, slechts voorafgegaan door Den lip, De Kwakel, Oterleek, Ouderkerk Amstel, Marken en St. Maarten. 14.00 uur het laatste onderdeel, een vaardigheidsproef. De aanspanningen moeten ook hier een voorgeschreven route volgen, zonder dat daarbij pion nen worden getoucheerd. Bij de minste aanraking rollen de tennisbal letjes over het zand hetgeen de deel nemer strafpunten kost en zelfs tot diskwalificatie kan leiden. Een kundi ge jury beoordeelt de prestaties. Het is duidelijk dat bij alle onderdelen het uiterte van de koetsier wordt ge- voor Leegwater niet veel meer te hopen. Jeugdschaak Het jeugdschaak in De Witte Burcht is weer van start gegaan. Jeugdige schakers (en schaaksters) kunnen maandagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur terecht De cursus staat onder leiding van Wim Hoekman, Jaap de Wijk en Piet Cornelisse. De club beschikt over een uitgebreid door de schaakbond uitgegeven as sortiment lesmateriaal. Kinderen die (beter) willen leren schaken kunnen vrijblijvend eens een kijkje komen nemen. Uitslagen: J. W. Bakker-K. Bruining 0-1; D. Hoekman-F van Tatenhove 0-1; V. Voskuil-A. Zijm %-%; K. Bakker-W. vjö. Rijke 0-1; J. Commandeur-D. Veltkamp 1-0; M. Witte-E. de Visser 1-0; H. Broekema-D Leegwater afgebr.; T. Witte-J. Dros Vi - ViP Bakelaar-P. Eelman 1-0; J. de Wijk-P. Cornelisse 1-0. Vrijdag 4 oktober verandert scholen gemeenschap ,,De Hogeberg" voor enkele uren in een veldhospitaal. Een „prikploeg" van het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfusie dienst (CLB) van het Rode Kruis, artsen, verpleegkundigen en vrijwilli gers zullen de jaarlijkse bloedafname deskundig begeleiden. Texelaars tus sen de 18 en 70 jaar zijn van 17.00 tot 21.00 uur in de gelegenheid bloed te geven. In Nederland is momenteel een tekort van 55.000 liter aan bloedplasma. Door toenemend gebruik van plasma door ziekenhuizen voor uiteenlopende doeleinden wordt de vraag steeds groter. Om het tekort op te heffen is de leeftijd waarop bloed mag worden afgestaan onlangs verhoogd van 65 naar 70 jaar. Daarnaast wordt meer aandacht aan de wervingscampagne besteed. Dankzij nieuwe technische ontwikkelingen levert het beschikbare plasma bovendien een beter rende ment. Infectieziekten Het CLB is er dankzij nieuwe technie ken ook in geslaagd virussen die bij bloedtransfusie kunnen worden over gedragen beter op te sporen. Ook het erfelijk materiaal van kankercellen kan daardoor beter worden getra ceerd. Het Rode Kruis hoopt dat nog meer Texelaars, zowel jong als oud, bloeddonor worden. De bloedafname neemt slechts 10 minuten in beslag en is echt niet zo eng als menigeen veronderstelt. „Het is echter wel van levensbelang voor onze zieke mede mens", aldus een Rode Kruis medewerker. Aanmelding vooraf is niet noodzakelijk, maar wel wenselijk. Tel. 19338. vergd. Tijdens de reis wordt die daar om onafgebroken bijgestaan door een bijrijder. Deze „groom" geeft aan welke route moet worden gevolgd en fungeert tevens als tijdwaarnemer. Tijdens de marathon rijdt voortdurend een bokrechter mee. Hij beoordeelt de prestaties en stelt vast of de af stand binnen de gestelde tijd wordt afgelegd. Tijdens de Samengestelde Menwedstrijd Texel worden hoge eisen aan behendigheid, gehoor zaamheid en uithoudingsvermogen van de paarden gesteld. (Archieffoto) Het nieuwe Beosystem 2300 BangSOIufsen Te zien en te horen bij: Jan Brouwer Spmbaan 15. Tel 02220-15130

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7