Vrijwilligersdag biedt scala aan informatie „Paardenstallingen officieel regelen Tentenregeling probleei voor Scouting en Deu< Help(st)ers zorgsector in het zonnetje Wat is gedogen? Teso-film Theater en lezingen in Eben Haëzer Naar aanleiding van groeiende behoefte: Kerstgroepcursus Horecabond FIMV rekent loon na Geslaagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBt De raad overweegt een einde te ma ken aan sommige ondernemingssitua ties in Oudeschild. Wat een geluk echter voor Texel, dat daar een groep ondernemers woont, die gedaan wist te krijgen om -sinds de Texelse boot er niet meer afmeert- van het oude dorp weer een goed leefbaar geheel te maken. Eerst nam een stel men sen de totaal verpauperde woningen onder handen. Zonder een cent sub sidie werden deze piekfijn gerestau reerd, er zijn juweeltjes bij. De ondernemers de rest van wat nood zakelijk was. Resultaat: de bezoekers stromen toe. Een horeca-ondernemer die aan het eind van de haven zit, klaagde bij de gemeente. Dat is zijn goed recht, maar hij zag blijkbaar niet wat de an deren zagen. Wat zou zijn omzet zijn zonder het werk van de anderen? Nu overweegt de gemeente om aan deze gedoogtoestand een einde te maken. Het resultaat zou rampzalig zijn. Maak het nou een beetje. Waar zit het geheugen van de raadsleden? Eén raadszitting geleden werd een nooit aangevraagde kampeervergun- ning van oud-wethouder Schilling ge doogd en verlengd tot 1994. Is hij na zijn aftreden heilig verklaard? Of gel den hiervoor andere regels? Er stem de niemand tegen; zou dat voor Oudeschild anders moeten? Ook heeft een raadslid met toestemming voor detailhandel in het groothandels gebouw gezeten. Prima, maar dan nu geen kritiek op andere gevallen. In het verleden werd door de bestu ren van de VVV en dorpscommissies aan ons gevraagd mee te denken over voorzieningen voor toeristen bij slecht weer. Ook de raad deed daar aan gelukkig mee. Oudeschild heeft er van alles aan gedaan. De nu meest bekritiseerde onderneming zorgde voor prima toiletten, iets waarover in Den Burg openbaar al ja ren wordt gekauwd. Dus: gewoon er afblijven en vooral niet met twee maten meten, want daarvoor is de raad niet gekozen. J.K.P. Zwan, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 tisch geluid, die in elk bioscoopthea ter gedraaid kan worden. Door dat brede formaat heeft de film een veel grotere detailscherpte dan een video film, al komt dat natuurlijk alleen op een groot bioscoopdoek tot uiting. Hoewel van de film makkelijk uitste kende videokopieën gemaakt zouden kunnen worden, heeft Teso voorals nog geen plannen in die richting. Wie de film op video wil hebben moet hem dus morgenavond zelf maar op nemen. De documentaire is niet al leen leuk voor Texelaars, maar ook interessant voor de gasten. De film is vorige week woensdag vertoond op de Utrechtse filmdagen. Na de tv-uitzending van morgena vond zal hij wellicht nog eens over dag worden vertoond en in elk geval gaat hij naar filmfestivals in het bui tenland, o.a. New York, waar hij zal meedingen in de categorie documen taire opdrachtfilms. „Het bewegende eiland" was aanvankelijk enkele tien tallen seconden langer dan 24 minu ten, maar hier en daar zat er toch wat teveel reclame in die de Tros er uit liet knippen om niet in problemen te komen met het Commissariaat voor de Media. Opdrachtgever Teso, lees directeur Hoogerheide, bemoeide zich met de grote lijnen van het con cept, maar heeft oe regisseur verder de volledige journalistieke vrijheid ge geven, de stelling huldigend dat hij van het exploiteren van een veer dienst verstand heeft maar van film maken niet. Historie De film begint met de historie van Texel, waarbij de banden met de zee uit de doeken worden gedaan. Men ziet amateurhistoricus en voormalig Teso-medewerker Jaap Bakker op merkelijke passages over het Texels volkskarakter voorlezen uit Pieter van Cuijck's „Brieven over Texel". Aan het eind van de film draagt Bakker bovendien een gedeelte voor uit het gedicht „Texel mijn geboorteland" van Wuis, in combinatie met schitte rende beelden van een zonsonder gang en een lichtende Eierlandse vuurtoren. In het deel van de film waarin ge schiedenis en cultuur van Texel aan bod komen, zijn fragmenten verwerkt uit Polygoon bioscoopjournaals, deels van voor de oorlog: Ouwe Sunder- klaas, lammerenmarkt, bootverbin ding, etc. Uiteraard wordt de voortdurende groei van het toerisme gevolgd en de daarmee samenhan gende steeds grotere boten tot en met de constatering dat geen verdere groei mogelijk is. De gevarieerdheid van Texel als vakantiegebied komt goed tot zijn recht: natuur, horeca, hotellerie, de vele sportieve recreatie mogelijkheden. Beelden van een cata maranronde van enkele jaren geleden zijn erin verwerkt. Een zeldzaam Dinsdag 1 oktober In dorpshuis d'Ouwe ULO ver zorgt instituut Het Vlindertje een informatieavond over integratieve relatie- en ademtherapie; 20.00 uur. In De Buureton houdt de vrou wenbond FNV een voorlichtings avond over AAW-voorzieningen voor vrouwen. Ook niet-leden zijn welkom; 20.00 uur. In de raadzaal van het gemeente huis komen de hoofdingelanden van het Waterschap Texel in openbare vergadering bijeen; 20.00 uur. In cinema Texel draait „King Ralph". Woensdag 2 oktober Mevrouw A. de Vries-Jimmink spreekt in De Schakel voor de Plattelandsvrouwen. Onderwerp: „Onder het dak van een West- friese stolp"; 14.00 uur. De Luchtmachtkapel concerteert vanaf 20.00 uur in de Burge meester de Koning-hal. Toegang vrij voor ieder. De muziekschool houdt in dj voorspeelruimte van d'Ouvve een voorspeeluur, aanvang n uur. De Rabo bank Texel houdt s mene ledenvergadering in Bc en Zee; 20.00 uur. Donderdag 3 oktober De Plattelandsvrouwen vanO Cocksdorp-Eierland hebben r Het Eierlandsche Huis een dj middag; 14.45 uur. Via Nederland 2 zendt de Tic televisie de Teso-film „Het t$ gende eiland" uit; 23.15 uur Hoogwater Oudeschild Di. 30 11.40 en 2 12.30 end: 01.05 en 1 02.25 en li 04.26 en 1 05.24 en Ij 06.34 en 1 07.40 en 2! Aan het strand is het ongeveer ee? eerder hoogwater. De zon komt 6i ber op om 06 48 uur op en gaatc om 18.07 uur. 1 oktober laatste kwartier; 2 okto^ doodtij. Wo. 1 Do. 2 Vr. 3 Za. 4 Zo. 5 Ma. 6 Di. 7 Vrijwilligers van de Warme Maaltijd Voorziening brengen het eten van de Gollardskeuken naar de afnemers. Archieffoto Margreoi Bemdsen Woensdag 9 oktober vindt in de Bur gemeester De Koninghal een vrijwilli gersdag plaats, waarbij liefst 24 (hulpverlenende) organisaties aanwe zig zijn. Op Texel zijn naar schatting tussen de 300 en 400 vrijwilligers werkzaam in de hulpverlenende sec tor. Het is de bedoeling deze men sen op 9 oktober eens in het zonnetje te zetten en de organisaties de mogelijkheid te bieden zich te presenteren. Uit het geringe aantal aanvragen voor bepaalde diensten kan worden afge leid dat enkele vrijwilligersgroepen weinig bekend genieten onder de Texelse bevolking. Zo is bijvoorbeeld het werk van de vrijwilligersgroep van het Groene Kruis (het bezoeken van gehandicapte ouderen en het verzorgen van stervensbegeleiding), mooie scène wordt gevormd door de vertraagde beelden van een snel ge klede parachutist, in vrije val buite lend boven Texel, bewegend als een inzittende van een space-shuttle. Koud buffet Leuk zijn ook de opnamen van een aandeelhoudersvergadering van Teso: gewichtig kijkende Texelaars, die ken nis nemen van florissante exploitatie- cijfers en zich vervolgens tegoed doen aan een nog florissanter koud buffet. Dat wordt hen volgens de aangenaam sprekende commentator Ton Lutz „stevast" aangeboden bij wijze van winstuitkering. De aantrekkelijkheden, perspectieven maar ook de problemen van Texel worden ook onder de aandacht ge bracht door verschillende Texelaars die in de film aan het woord komen: de burgemeester, directeur Theo Zijm van het Arbeidsbureau, Ecomare- directeur Jan Kuiper, VW-directeur Jaap Dekker en diverse horeca- en andere ondernemers. Die interviewt jes zijn merendeels zwak (buiten het bereik van een camera hebben we die mensen wel eens puntiger van leer horen trekken) maar duren geluk kig met lang. Wat er wordt gezegd is wel heel wervend voor een objektieve documentaire, maar gelukkig worden ook enkele mensen aan het woord gelaten die elkaar tegenspreken: on dernemer Grootjen zegt dat er 's zo mers nog best vijfduizend mensen bij kunnen en een natuurbeschermer stelt dat dit niet mag gebeuren en dat het al erg genoeg is dat het sei zoen steeds langer duurt waardoor de natuur zich niet meer kan herstel len. Dat gevaar lijkt volgens de film niet te dreigen voor de honderd Texelse verenigingen die in die steeds kortere winter („alleen in januari is het nog rustig") tot bloei komen. De Texelaars hebben dan gelegenheid om weer eens aan elkaar toe te ko men. Er zit ook nog moraal in het filmverhaal: de Texelaars zelf maken uit hoe de toekomstige toeristische ontwikkeling van hun eiland zal zijn. ,Zij hebben de sleutel in handen". )e film zit goed in elkaar. De vrij snelle scènewisseling met prima ca- nerastandpunten geven een enerve- end maar niet jachtig effekt. Het ;ommentaar van Lutz is terughou- Jend; het zijn vooral de beelden die spreken. De speciaal voor deze film foor Hans Bos gecomponeerde mu- riek is in sommige scènes iets te op dringend, maar overigens uitstekend 3n draagt bij aan het professionele orakter van deze film. Maar dat mocht ook wel voor dat geld. onvoldoende bekend bij het publiek. Om de Texelaars kennis te laten ne men van de werkzaamheden van al lerlei hulpverlenende instellingen, waarbij veelal óók vrijwilligers werk zaam zijn, wordt 's middags een „markt" in de De Koninghal georga niseerd. „De instellingen laten zien wat voor soort werk er wordt ge daan. En wellicht is het een stimu lans voor bezoekerszich óók op te geven voor vrijwilligerswerk", aldus Henk Snijders van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Texel. Slechtzienden Hoewel de meeste organisaties op Texel werkzaam zijn, geeft ook een aantal hulpverlenende organisaties van de vaste wal acte de présence. Zo is PTT Telecom aanwezig met ap paratuur voor slechthorenden en slechtzienden. Op dat gebied is meer informatie verkrijgbaar, want de Ne derlandse Vereniging voor Slechtho renden is ook van de partij. Deze ver eniging neemt een ringleiding mee. De Nederlandse Vereniging voor Blin den en Slechtzienden (NVBS) heeft ook een informatiekraam ingericht. De NVBS heeft een regionale afde ling in Noordholland-noord, die zich al jaren inzet voor de belangen van vi sueel gehandicapten in dit deel van het land. De vereniging speelt een belangrijke rol bij de eerste opvang van mensen, die op latere leeftijd vi sueel gehandicapt zijn geworden. Op de markt is tevens de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek vertegen woordigd. Andere aanwezige instellingen zijn: Stichting Welzijn Ouderen Texel, de Zonnebloem, Welfare Rode Kruis, Warme Maaltijd Voorziening Texel, Hervormde Vrouwendiensten, Alzhei- merstichting, Stichting Sociaal Alarm Texel, verzorgingstehuis „Gollards", verzorgingstehuis St. Jan, Verpleeg huis Texel, Arbeids- en Welzijnszorg voor Mindervaliden, vereniging Reu mapatiënten, de stichting Gezins- en Bejaardenzorg en het Groene Kruis Kop van Noord-holland. Rookmelders Brandweer Texel, een organisatie die óók uit vrijwilligers bestaat, geeft in formatie over attributen als rookmel ders en andere hulpmiddelen om brand in een vroegtijdig stadium te ontdekken. Rijkspolitie Texel bemant tenslotte een kraam waarin ondermeer aan- Floor en Lia Koomen uit Soest ver zorgen komend weekend lezingen en een theatervoorstelling in „Eben Haë zer" aan de Julianastraat. De bijeen komsten zijn speciaal bedoeld voor kinderwerkers, d.w.z. mensen die be roepshalve of op vrijwillige basis be zig zijn met de begeleiding van kinderen. Ook andere belangstellen den zijn echter welkom. De eerste le zing is vrijdagavond om 20.00 uur, door Floor Koomen. Zaterdag begint om 14.30 uur een theaterstuk, met als thema „Wa'k nie sie geloof ik nie", een solo-spel door Floor Koo men. Alle kinderen zijn hierbij van harte welkom. Zaterdagavond, aan vang 20.00 uur, is er wederom een lezing, ditmaal verzorgd door Lia Koo- mën. Zij praat over het onderwerp „Israël". dacht wordt besteed aan inbraakbe veiliging (er kunnen diverse veiligheidssloten worden bekeken) en alarmsystemen. De politiekraam wordt verder versterkt door een ver tegenwoordiger van Veilig Verkeer Nederland, die ondermeer een appa raat om ogen te testen meebrengt. Op de markt is een informatiekrant verkrijgbaar, waarin de werkzaamhe den en mogelijkheden van alle op de vrijwilligersdag aanwezige instellingen staan vermeld. De markt is van 14.00 tot 17.00 uur geopend. In het zonnetje 's Morgens tussen 10.00 en 12.00 uur worden de Texelse vrijwilligers in het zonnetje gezet. Na een wel komstwoord door wethouder Baren- dregt, houdt Johan van Gerenstein van Steunpunt Vrijwilligers Alkmaar een verhandeling over vrijwilligers werk en hulpverlening. Henk Snijders hoopt dat de dag in een behoefte voorziet. „Het idee voor de vrijwilli gersdag is ontstaan op een bijeen komst van vierTexelse vrijwilligersinstellingen, waarbij moge lijkheden tot samenwerking werden bekeken. Pas later hoorden we dat er ook landelijk een dergelijke dag wordt georganiseerd, in december. Maar dat staat hier los van. We hebben ons best gedaan voorlichting op een breed gebied te verstrekken en hopen dat de markt bij de Texelaars aan slaat." Naar aanleiding van klachten uit het bedrijfsleven hebben b en w beslo ten dat tenten bij sportevenementen of festiviteiten maximaal een lang weekeinde mogen worden geplaatst. De gemeente gaat hiermee uitslui tend akkoord als er een directe rela tie bestaat tusen het evenement en de kampeerders op het terrein en als de vereniging op wiens terrein de tenten geplaatst staan, zelf ook deelneemt aan het toernooi. Tennis vereniging Deuce en Scouting Texel hebben het college gevraagd voor hen een heroverweging te maken. B en w hebben toegezegd de situatie van beide verenigingen binnenkort opnieuw te bezien. Onder een lang weekeinde wordt drie aaneengesloten etmalen, waaronder de zaterdag en de zondag, verstaan. Alleen met het Hemelvaartweekeinde mag vier dagen achtereen worden gekampeerd. Dat is echter de enige uitzondering op de regel. In de loop der jaren is bij een aantal verenigin gen de gewoonte ontstaan deelne mers aan (sport)festijnen op „het veld" in tenten onder te brengen. Naar de zin van logiesverstrekkende bedrijven nam de duur van de evene menten in de loop der tijd echter steeds meer toe. Het bedrijfsleven diende een klacht in, omdat de deel nemers volgens hen thuishoorden in hotels of op reguliere campings. Het jaarlijkse toernooi van tennisvere- De fraktie van Groen Links Texel wil in verband met een groeiende be hoefte aan paardenstallingen in het bestemmingsplan Buitengebied een aantal voorwaarden laten opnemen om commerciële paardenstalling mo gelijk te maken. De voorwaarden moeten voorkomen dat overal op trekjes verschijnen voor opslag en stalling. Volgens Groen Links kan een com merciële paardenstalling een nevenac tiviteit van een agrarisch bedrijf zijn, maar moet er ook een aantal lokaties worden aangewezen waarop nieuwe paardenstallen kunnen worden ge plaatst. Het college zou via een vestigingsbeleid invloed kunnen uit oefenen op de plaatsing van de stallen. Aanleiding voor de ondermeer aan de gemeenteraad verstuurde brief is de paardenstalling van Gerard De Porto, die in verband met het bouwrijp ma ken van de Mars moet verdwijnen. Hoewel de gemeente geen verplich tingen heeft ten opzichte van De Por to, zei zij aanvankelijk te willen meewerken met het zoeken naar een andere lokatie. Later kreeg De Porto schriftelijk meegedeeld dat hijzelf naar een andere plaats diende uit te zien. Groen Links vraagt zich af in hoeverre het college wil meewerken. „Een stuk land is wel te vinden, maar het gaat om de bouwmogelijk heden ten behoeve van een stal." Volgens de fractie staat de zaak van De Porto niet op zichzelf. „De paar densport is de laatste jaren enorm toegenomen. Het is allang niet meer zo dat voornamelijk boerendochters de ruitersport beoefenen, waarbij de stalling van het paard plaats kan vin den in een hoekje van de stal of een ander bijgebouw." Omdat veel méér mensen (zonder stallingsmogelijkheid thuis) één of meer paarden bezitten, zie je volgens Groen Links overal in het land optrek jes, gebouwtjes en oude caravans verschijnen, die worden gedoogd als stalling of berging. De fractieleden Peter Bakker en Jaap Vlaming hebben de leden van de commissie ruimtelijke ordening en huisvesting verzocht om in de eerst volgende vergadering over dit onder werp van gedachten te wisselen en tot principe-uitspraken te komen. Bij atelier „De Witte Engel" gaan in de week na de herfstvakantie de kerstgroepcursussen beginnen. .Tij dens deze cursus worden Jozef, Ma ria en het kindje, drie herders, drie koningen, de aanzegengel en wat schaapjes vervaardigd. De figuren worden gemaakt met de techniek van de zonnekindpoppen. De gezich ten zijn van stof en de kleding is van wol, katoen en zijde. Naast het maken van de popjes, wordt ingegaan op de achtergronden van de feestdagen en het traditionele niging Deuce duurt een week door het dus niet binnen de n past. B en w hebben Deuce vraagd te onderzoeken of hel nooi geen andere opzet kan kr In het weekeinde mogen de di mers op het veld kamperen, di week moeten zij elders onderd ken. Volgens Deuce geeft hel deelnemers van de vaste wal toernooi echter bestaansrecht wordt slechts een deel van di nemers in tenten ondergebrac vendien vindt het toernooi tijd toeristenseizoen plaats, zodal onderdak volgens de tennisve moeilijk is te verkrijgen. Pn Ook Scouting Texel heeft prol met de regeling. Het college I vereniging gevraagd de verhui scoutinggroepen van de vaste rug te draaien. Omdat Scout» een groot aantal jaren een dei haar inkomsten uit deze bron heeft zij het college gevraagd zaak opnieuw te bekijken. Me opbrengst wordt namelijk de i modatie in stand gehouden. 0 - ten tijde van de verhuizing v Beatrixlaan naar de Bernhardt verhuur van het onderkomen! gesproken. Het college heeft: toe alleen voor de Ronde om een uitzondering gemaakt. De maranronde heeft volgens b e zo'n positieve uitstraling en ps waarde dat hieraan niet magi getornd. Deelnemers aan de n mogen een week lang hun kar ment mag opslaan. kleurgebruik bij kerstgroepuitb gen. Voor de cursus hoeft mei speciale vaardigheden te woid schikt. De cursus duurt zeven dagdel kost f 85,-, exclusief materiaal wordt gegeven vanaf maandas 21 oktober of woensdagmorrs oktober. Bij grote belangstelli* op woensdagavond. Opgavee lichtingen: Jeannet van AbsT 13644. De afdeling Den Helder en Ter de Horecabond FNV houdt d' oktober een looncontrole voor nemers in de horeca (en cont catering). Wie in deze sectori kan haar of zijn loon laten na« O.a. wordt bekeken of werkiW wel voldoende zijn betaald, o' dingtoeslag en zon- en feestda toeslag krijgen, en of overure» worden uitbetaald. De control plaats in gebouw De Binding, weg 17 in Den Helder, tel. 02230-17643. Voor informal» lingssecretaris R.J.M. Aggenbs 02230-28531. Texelse ledent de kosten van de bootovertcJ clareren (dit geldt niet voor di Aan de Rijksuniversiteit vanW slaagde Joop Rommets uit W Hoorn voor het doctoraal exafi de Nederlandse taal en letterb De doctoraalscriptie „Een kas»' boeken van Multatuli" zal, na' king in boekvorm worden ui#

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2