't Was alsof de emel open ging!" Vuilnis over de vloer in dorpshuis Skiltje EKKELOZE, ZONNIGE MENWEDSTRIJD Weer hoge opbrengst Beatrix-collecte Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten je spanten over ?r naar Texel Petitie over WAO voor gemeenteraad Huisvuilscheiding metterdaad op open dag Overkoepeling Georganiseerde busreis naar EO-Familiedag Ij 1 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ItUCKSEBufr gende samengestelde menwedstrijd van Tussen wad en is een geslaagd en zonnig feest geworden. Daar zag het md tevoren niet naar uit. Het KNMI had regen en harde aangekondigd, een weinig aangenaam vooruitzicht voor de nliehebbers die maanden lang in touw waren geweest om dstrijd ook deze keer weer tot het jaarlijkse hoogtepunt >t verenigingsprogramma te maken. i van sen zes best geëindigden. Slechts één deelnemer moest worden gedis kwalificeerd. Variatie Het evenement had dit jaar een iets meer wedstrijdgericht karakter. Ter wille van de variatie waren wat ver anderingen doorgevoerd. Het par cours van de marathon was nu niet zozeer in het bos uitgezet, maar in het open veld en kwam zelfs ten oosten van de Pontweg. Dat leverde een practisch probleempje op. Het verplichte dóórrijden is bij het kruisen van deze verkeersader uiteraard niet mogelijk als voorrang moet worden gegeven. De strafpunten die het in houden opleverde, werden echter ge compenseerd. Ook de hindernissen, gebouwd door Kees Hin, Carlo Witte en wedstrijdleider Tijs Witte, waren anders. Ze waren bewust iets ruimer gemaakt maar ook iets ingewikkelder mede met het oog op het welzijn van de paarden. Het ontwerpen en uit voeren van die hindernissen is een projekt op zichzelf waarbij men zich moet houden aan de strenge regels van de Bond v.h. Aangespannen Paard die met het ontwerp accoord moet gaan. De mannen hadden eer van hun werk. „Prachtige, eerlijke hindernissen zijn het geworden", prees Roel Bergsma uit Noorden, die als gedelegeerde van de bond bij het evenement was betrokken en de taak heeft toe te zien op naleving van de regels, ook wat betreft het functione ren van de rekenkamer e.d. Winnares Wat betreft de verrichte menpresta- ties kan worden gemeld dat me vrouw H. Baas-Postma uit Friesland overall winnaar werd, net als vorig jaar. In de zwaarste klasse liep zij niet meer dan 113 strafpunten op. De Texelaars die met 15 aanspannin gen in het deelnemersveld waren ver tegenwoordigd sloegen gepn slecht De Prinses Beatrix-collecte heeft dank zij de inzet van vele collectan ten weer meer opgebracht dan vorig jaar. Het totaalbedrag is f 7342,—. Verdeeld over de dorpen is het resul taat als volgt: Den Burg f3679,90; De Cocksdorp 7330,30; Eierland 7355,25; Den Hoorn 7342,10; 't Horntje 7264,05; De Koog 7910,75; Oosterend 7898,10; Oudeschild 7447,90; De Waal 7113,65. „Denk daar ook eens aan!" Met deze slagzin wordt dit jaar aandacht ge vraagd voor de nationale collecte voor geestelijk gehandicapten, die volgende week (7 tot en met 12 ok tober) wordt gehouden. Ook op Texel gaan veel vrijwilligers met een collec tebus langs de deur. Tien procent van deze opbrengst wordt besteed aan de zorg voor geestelijk gehandi capten op Texel zelf. figuur, hoewel zij minder „ver" zijn dan de gemiddelde overkantse deel nemer, met name op het onderdeel dressuur. In de categorie paarden enkelspan B verwierf Piet Beers een eerste plaats door eerste te worden bij zowel dres suur, marathon als vaardigheid, waar bij hij 121 strafpunten verzamelde. Jan Keijser (categorie dubbelspannen paarden beneden de 1.17 meter) die als eerste startte kreeg met zijn twee kleine Shetlanders 248,5 strafpunten, goed voor een tweede plaats. Een tweede plaats was er ook voor me vrouw J. Bouthoorn die bij enkelspan pony's B 180,5 strafpunten kreeg. Bij de dubbelspan pony's B kreeg Wil Siebeling 187 strafpunten, een eerste plaats. Een vijfde plaats vyas voor Frans Bakker weggelegd in de cate gorie dubbelspan paarden B (180,5 strafpunten). Een vijfde/zesde plaats ex equo met 164 strafpunten behaal de Willem Goënga in de categorie dubbelspan paarden L. hoeveelheid die nog steeds (licht) stijgt. Na de demonstratie wordt een video film „Dat houden we apart" ver toond, die gaat over hetzelfde onderwerp. Van 12.00 tot 13.00 uur is er een gezamenlijke broodmaaltijd, gevolgd door een discussie. Vervolgens staat een bezoek aan het nieuwe vuilnisoverslagstation De Hamster op het programma, waar is te zien hoe het huisvuil van heel Texel wordt aangevoerd en in bakken wordt gestort in afwachting van transport naar het vasteland. In het overslagstation zijn voorzieningen ge troffen voor de inzameling van ge scheiden huisvuil. De vrouwen zullen er in groepjes worden rondgeleid. Op de Open Dag zijn dus niet alleen de vrouwen welkom die lid zijn van een aangesloten vereniging, maar ook anderen. De deelname is gratis, maar wie mee wil doen aan de lunch moet f12,50 p.p. betalen en zich uiterlijk zaterdag a.s. opgeven bij Janneke Zijlstra (tel. 16438) of Marian Vonk (tel. 12266). 8 oktober:. Open dag dorpshuis 't Skiltje in Ou deschild. 11 oktober: Rode Kruis Texel organiseert een bloedafname-avond. 11 t/m 13 oktober: Bluesfestival in Den Burg. Organisa tie: vereniging Texel Jazz. 12 oktober: Eindwedstrijd Sportvissersclub Texel bij Rockanje. MAB-club puzzelrit (snertrit) 13 oktober: Herfstwandeltocht Wandelsportvere niging Het Gouden Boltje: 't Horntje Havenrestaurant. 15 oktober: Vrouwenbond FNV. Lezing mevrouw Van der Eijk over „De lommerd". Buureton om 20.00 uur. 24 oktober: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Den Burg. Dia lezing „Verleden heden-toekomst". Argrarisch vrou wen platvorm. Kantine LBO, aanvang 20.00 uur. 27 oktober: Viskampioenschap Sportvissersclub Texel bij Cocksdorper strand, aanvang 8.00 uur. MAB-club motorcross (1-uurscross). November 1 november: Zwem- en Poloclub TX '71. Kaarsenactie. 3 november: Najaarswandeltocht Wandelsportvere niging Het Gouden Boltje. 5 november: Ringavond. Hervormde vrouwengroe pen in de kóntine van de LTS. Mieke Rietveld komt met buitenlandse vrou wen het een en ander vertellen over hun land. Aanvang 20.00 uur. 8 november: Comedia de la NIOZ speelt „De thuiskomst" van Harold Pinter. Aan vang 20.00 uur. 9 november: Gymnastiekver. Texel, uitvoering gym/jazz. Oudeschild werden vanmorgen de spanten overgetakeld van schip naar vrachtwagen, iFoto Bort Koning) ir hebben de Texelaars iets weergoden, want het natte jeweld bleef uit en het evene- ^erd gezegend door een milde een aangenaam briesje. Grote- mg derhalve bij de organise- ;ommissie. Voorzitter Willem i: „Het was alsof de hemel ng". wedstrijd was ingeschreven i aanspanningen, waarvan er start gingen. Dat aantal ligt meer vast. Meer is organisato- et mogelijk, tenzij het evene ver twee dagen zou worden d, waardoor er vijf aanspan- bij zouden kunnen. De eerste j dan de marathon worden en en de tweede dag de vaar- sproef en het dressuur gedeel- neningen over de invoering i tweede dag zijn overigens d. Tegenstanders tillen zwaar noodzakelijke inzet van vrijwil- vaarvan nu al erg veel wordt |d. er meer gegadigden zijn dan len worden toegelaten en men nement toch zo veel mogelijk wil houden, wordt bij de in- ig positieve discriminatie toe- Texelaars worden als eerste 1 april en 1 mei) in de gele- gesteld om in te schrijven. ;ns komen de oude klanten et verleden drie keer of vaker meegedaan, aan bod. Daarna ichrijving voor overkanters die wee keer hebben meegere de plaatsen die dan nog open den toegedeeld aan nieuwe- )it systeem had dit jaar tot lat maar vijf nieuwe aanspan- meededen. krijgt men te maken met een )eter getraind wedstrijdveld, jaar met name bleek uit de ine resultaatsverschillen tus- J -J Door gebruik te maken van de ..stadspoort" die ter gelegenheid van de stadsfeesten was vervaardigd, kon aan de Westerweg ter hoogte van Elisabeth-hoeve een attractieve hindernis worden gemaakt tPoto Harry dp Graaft monststratieploeg de berg uit elkaar trekt en laat zien wat er straks alle maal niet meer in thuishoort. De be doeling is dat de vrouwen er omheen staan en van hun hart geen moord kuil maken. Piet Bolier, die geholpen wordt door milieuambtenaar Rob Bui tenweg en de nieuwe medewerker Warner Schreurs: „Het wordt geen éénrichtingverkeer. Juist omdat die vrouwen met de dagelijkse praktijk te maken hebben zouden zij best op merkingen kunnen maken waar wij wat van kunnen leren". Als de vuilscheiding straks is doorge voerd, zal jaarlijks maar liefst 4000 ton minder afval van Texel verbrand hoeven worden. Het eiland levert to taal 10.000 ton afval per jaar op, een Informatie voor de langetermijn- agenda kan worden opgegeven bij mevrouw I. Gonzalez, kamer 109 in het gemeentehuis (telefoon 62121, toestel 264). De bijgewerkte gege vens worden één keer per maand aan de krant doorgegeven. Oktober: 1 oktober: Zwem- en Poloclub TX'71. Start win- tertraining in Calluna. Vrouwenbond FNV. Lezing dhr. Ter louw, districtshoofd afdeling Alkmaar, over „Wat is AAW en hoe werkt het?". Buureton, 20.00 uur. voor ieder toegankelijk. 2 oktober: Concert van de kapel van de Konink lijke Luchtmacht in de Bgm. De Ko ninghal, aanvang 20.00 uur. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Den Burg. Thema. „Onder het dak van een Westfriese stolp" de Schakel, aanvang om 14.00 uur. 3 oktober: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Doe-middag. Vanaf 14.45 uur. 5 t/m 6 oktober: Gymnastiekvereniging Oudeschild, 25-jarig jubileum. Spelletjesdag aan de Trompstraat 6 oktober: MAB-club motorcross. De gemeenteraad heeft een petitie ontvangen van de gezamenlijke Ne derlandse vakbeweging (CNV, FNV en MHP|, waarin wordt gevraagd stelling te nemen tegen de omstre den kabinetsplannen voor de WAO. De vakbeweging vindt de voorstellen een onaanvaardbare aantasting van de positie van zieken en arbeidsonge schikten in Nederland. De circa 1500 Texelse vakbondsleden roepen de raadsleden op om binnen hun eigen partij de kabinetsplannen af te wijzen en dit onder aandacht te brengen van het landelijk bestuur en Tweede Kamerfractie van hun partij. iven van Oudeschild arriveer- rmiddag een binnenvaartschip lalf spanten van elk twintig mg. Door hun lengte was het gelijk om ze over de openbare met de Teso-boot te vervoe- spanten zijn nodig bij de ar) sport- en evenementen- i ,jt Stappeland" in De Koog. aannemer Meijert Boon uit ksdorp is de hal het gebouw grootste overspanning van el 136 meter). Het gaat dan mhts" om halve spanten. Ze hout en volledig gelijmd, dus metalen delen. Per spant is de 5000 liter hout. De kolossale ien zijn afkomstig uit een fa- Vroomshoop IOverijsselen geheel over water worden mrteerd. Scnipper P. van 1 vertrok vrijdagavond richting iaar omdat hij zondag niet 'iveerde hij maandagmiddag schild, zodat de spanten pas end van boord konden wor- ikeld. Morgen wordt met het 1 van het gebouw begonnen, ete week voor het eerst in ■sengebied" aan de Nikadel 'ien zal zijn. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is dinsdag 8 oktober een niet alledaags tafereeltje te zien. Mannen van gemeentewerken zullen er een of meer volle huisvuilcontainers in de zaal omkeren en vervolgens de berg gaan sorteren, waarbij groente-, fruit- en tuinafval worden afgescheiden van de rest, terwijl ook papier, glas en eventuele schadelijke stoffen worden gesorteerd. Het be looft geen smakelijke maar een wel erg nuttige vertoning te wor den, waarbij alle vrouwen van Texel welkom zijn. De demonstratie vuil sorteren is pro grammaonderdeel van de jaarlijkse Open Dag van de „Overkoepeling", die wordt verzorgd door de huisvuil- en milieumensen van de gemeente Texel. De gemeente beschouwt de bijeenkomst als een buitengewoon belangrijke voorlichtingsactiviteit om dat deze specifiek op de huisvrou wen is gericht. Vooral van hen zal het afhangen of de op handen zijnde huisvuilscheiding op Texel een succes wordt. Het initiatief om dit onder werp centraal te stellen op de Open Dag is overigens door de Overkoepe ling zelf genomen. Voorzitter Marian Vonk-Houtlosser: „We weten onder hand allemaal dat we niet op de oude wijze kunnen doorgaan met het weggooien en verwerken van afval. Ik denk dat niemand twijfelt aan het nut van huisvuilscheiding, waardoor hergebruik van een belangrijk deel van de afval mogelijk wordt gemaakt en dus een veel kleiner deel van de afval naar de verbrandingsoven moet. Maar in de praktijk zijn er veel vra gen, ondanks dat al veel schriftelijke informatie aan de burgerij is doorge geven. We denken daarom dat zo'n demonstratie met de mensen erbij, zodat ze commentaar kunnen geven en vragen kunnen stellen, heel nuttig en ook erg leuk is". Vragen Wat valt allemaal onder groente-, tuin- en fruitafval? Hoort koffieprut daar ook bij? Gras en bladeren horen tot het tuinafval, maar wat doe je met grote takken? En met papieren luiers? En etensresten, gaan die niet stinken? Hoe moet je te werk gaan als je zelf compost wilt maken? Wat gebeurt er als iemand toch uit onver schilligheid of per ongeluk „iets ver keerds" in de container gooit? Wordt dat allemaal niet vreselijk ingewik keld? Dat zijn enkele van de vele vragen die over dit onderwerp leven en die aan de orde komen op de open dag, die helemaal in het teken van de huisvuilverwerking staat. Programma Het begint om 10.00 uur met koffie. Een kwartier later worden de vrou wen verwelkomd door wethouder Dirk Terpstra, die zal ingaan op de onmisbare rol die de huisvrouwen vervullen bij de gescheiden afvalinza meling. Piet Bolier van gemeentewer ken steekt vervolgens een verhaal af over het functioneren van de huis- vuilverwerking op Texel in het alge meen en de ingrijpende veranderingen die daarbij momenteel worden doorgevoerd. Bolier verzorgt ook de demonstratie huisvuilschei ding. Een volle mini-container, afkom stig van een „gemiddeld" gezin, wordt op een zeil op de vloer omge keerd, waarna de gemeentelijke de- „Zendt Heer Uw Licht en Waarheid neder". Dat Licht, waarvan gespro ken wordt in Psalm 43, staat cen traal in de EO-Familie/Ontmoetings- dag (zoals de Familiedag nu wordt genoemd) die op 12 oktober a.s. zal worden gehouden in de Jaarbeurs hallen in Utrecht. Vanaf Texel ver trekt die dag een speciale bus naar Utrecht. Veel samenzang is dit jaar een van de kenmerken van deze ontmoetings dag. Samenzang met misschien wel het grootste koor dat ooit in Europa heeft gestaan: bestaand uit liefst 4000 stemmen, samengesteld uit on geveer tachtig plaatselijke koren. Ver der zal het in het bijzonder een dag zijn van ontmoeting tussen program mamakers en leden van de Evangeli sche Omroep en anderen. Het onderwerp „Licht" zal als een rode draad door het programma lopen. Zo wel 's morgens als 's middags is er voor kinderen vanaf 4 jaar een apart kinderprogramma. Belangstellenden voor de georgani seerde busreis kunnen zich aanmel den bij J. Beekman, tel 13495; A. van den Brink, tel. 18631, H. Ellen, tel. 12598. J. Lap, tel. 19201 en B. Vlaming, tel. 18381.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5