Stephan bevestigt naam in spetterende Texel-race Te vroeg Evenement blijft exclusief: maximaal 50 deelnemers PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 OKTOBf De srarr gezien vanaf het mater De surfers spoten er vandoor. Als organisator van een f sportevenement kun je vt* de dingen meemaken. Enti Duitse deelnemers van de Texelrace reisden een wee* vroeg naar Texel, omdat uitnodiging niet goed hdóü gelezen. Vanuit Den Hooft meldden zich bij de organ* voor de „wedstrijd van mc gen". Ze stonden even toen ze te horen kregen d' nog een weekje geduld moesten hebben. Na eenf in een hotel in Den Hoorn1 hebben doorgebracht, reisi ze terug naar Duitsland dag j.l. weer keurig preset zijn. nemerslijst te komen. Zij bestookten de organisatie met mooie verhalen over geleverde prestaties, maar men was onverbiddelijk. Overzichtelijk Kostbaar De datum voor de Texelrace» gend jaar is al vastgesteld: n 19 september, start om 9.30i Ook de komende jaren zal aan het maximum van vijftig de hand worden gehouden. Daarmee staat bij voor baat vast dat de Texelrace nooit zal kunnen uitgroeien tot een massa spektakel zoals de catamaranronde om Texel. Dat is niet alleen in het be lang van de veiligheid maar veel meer om van een exclusief, kwaliteitseve nement verzekerd zijn, goed te over zien door de huidige ploeg zeer gemotiveerde vrijwilligers. De topsur- fers zullen het dan als een eer blijven beschouwen om mee te doen. Wieb van den Berg: ,,Het zegt wel iets dat een topsurfer als Stephan van den Berg graag met de Texel-race mee doet, hoewel hij op dezelfde dag ook had kunnen» inschrijven voor een be langrijke race bij Sylt". duinen, vuurtoren eh dijk scherp op gelet. Even vermist De kleine, ver uit elkaar voortjakke rende zeiltjes lieten zich niet makke lijk voortdurend in het vizier houden. Zo kon het gebeuren dat de KNRM- wipperploeg in de buurt van de vuur toren een vermissing meldde, wat aanleiding was om de reddingboot Siegfried Egmundis aan het zoeken te zetten. Er bleek echter niets aan de hand te zijn. Om de deelnemers goed te kunnen controleren waren de voorschriften erop gericht hen zo dicht mogelijk bij de kust te houden. Bij De Koog moesten ze binnen de meetpaal blij ven en bij Oudeschild werden ze op soortgelijke wijze vlak bij de haven gehouden. Daardoor konden ze her haaldelijk worden geteld en stond bij voorbeeld vast dat zich op een bepaald moment geen enkele surfer meer bevond bij een bepaald kustge- deelte. De kust was daarvoor inge deeld in vijf vakken: paal 9-21; 21-28, 28-vuurtoren, vuurtoren-VC-boei, VC- boei-Oudeschild en Oudeschild-paal 9. Achtereenvolgens konden deze Het zou echter onzin zijn om te be weren dat Van den Berg zijn succes alleen aan materiaalkeus dankt. Hij is perfectionist en bovendien beroeps surfer. Naar elke wedstrijd sleept hij een trailer vol planken en zeilen mee. Daar zijn planken bij die door zijn broer speciaal zijn ontworpen op Van den Berg's maat en gewicht. Als geen ander weet de Hoornse profsur fer dat details bepalend zijn voor iFoto's Harry de Graat en fryJ De 22-jarige Jacob Roeper uil Burg was tevreden want hij Is zijn doel: het uitvaren van dei „Voor mij was het niet zozeer1 wedstrijd. Ik wilde gewoon ro: was ook geen tegenstander ir buurt, waarmee ik een onderli kon aangaan. Ik dacht voortdi étappes, zo surfde ik van puil punt en viel de afstand achtei mee". André van den Berg (25) uit end kwam daarentegen teleur over de finish. De mede-organ had méér verwacht dan een p de achterhoede. Voor de micn van Radio Texel-reporter Marti zei hij: „Ja, dit valt tegen. Hel had ik voor het verkeerde mal gekozen, dat is de belangrijkst reden" Ruim vijf kwartier na de winn kwam oudste deelnemer Mart Rijsselberge uit Den Burg als I over de finish. „Ik ben te zws dit werk", lachte hij vrolijk. „C heenweg naar de vuurtoren hi veel tijd verspeeld, pas om 12 was ik bij de toren. Ik zag de laatsten achter mij uitvallen e> toen de blik op oneindig gezel mezelf sprak ik af om rond te en dat is dus gelukt. Ondervre het trouwens heel gezellig, tfc jes om me heen. Ik was ongd de best bewaakte surfer!". Als publieksevenement is del ce minder geschikt. Massaiet kleurrijke taferelen zoals bij de maranronde, worden gemist.! van vijftig kleine surfplanken! te vergelijken met de start vas grote catamarans. Al snel lage surfers ver uit elkaar. Vanaf s! dijk was er niet veel te zien tf op punten waar de deelnemet bij de kant moesten komen, verrekijker nodig om de zeilnut te lezen en daardoor de deels te herkennen. Groot was zaterdagavond de voldoening bij de organisatoren en de talloze andere vrijwilligers die bij de uitvoering waren betrok ken: de surfrace rond Texel is een eclatant succes geworden. Onverwacht mooi weer, het uitblijven van ongelukken en pro testen en zeer lovende reactie's van deelnemers en andere insi ders veroorzaakten een ware triomfstemming. De race is definitief is opgenomen in het rijtje van grote Texelse evene menten. Dat werd tijd ook want het nood gedwongen afgelasten van de race van vorig jaar had een onbehaaglijk gevoel gegeven. ,,Als dat weer ge beurd zou zijn, hadden wijzelf de moed nog niet verloren, maar wat moet je dan nog tegen die geselec teerde topsurfers zeggen die van heinde en verre naar Texel zijn geko men?", zegt voorzitter Wieb van den Berg van de Stichting Texelrace. Ook deze keer waren de weerberich ten onheilspellend. De middag tevo ren stelde het KNMI nog storm en regen in het vooruitzicht, maar er volgde een prachtige nazomerdag met een windje uit het zuidoosten, kracht vijf. Prachtig surfweer, echter zonder de condities die nodig zijn om een recordpoging te kunnen doen want dan moet de wind uit het noordwesten komen, kracht 6, liefst na een periode van stil weer waar door er weinig deining staat. Er kwa men dan ook geen aanvragen voor recordpogingen, zodat het record blijft staan op naam van Stephan van den Berg die er in 1990 2 uur en 31 minuten over deed en nu 3 uur en 20 minuten nodig had. De 29-jarige meervoudig Nederlands, Europees, wereld- en olympisch kampioen werd daarmee royaal en onbedreigd win naar, na vanaf de start aan kop te hebben gelegen. Hekkesluiter was Texelaar Marc van Rijsselberghe die met zijn 36 jaar de oudste deelnemer was en 1 uur en 30 minuten na de winnaar finishte. Topwerk De Texel-race geldt als uitgesproken zwaar en is daardoor bij uitstek ge schikt voor betere surfers. Van de 48 deelnemers die zaterdag om 9.40 uur bij paal 9 van start gingen, vielen er totaal negen uit, dus zo'n 20%. En kele hadden materiaalpech, zoals een gebroken mast; de anderen gaven het op omdat ze inzagen dat ze ver keerde spullen hadden meegenomen. Sommige deelnemers waren zo uitge put dat ze nauwelijks nog in staat waren hun handtekening op de chec klist te zetten, het officiële teken van afmelding. Onder de uitvallers was één Texelaar, de 30-jarige André Bar- horst, die al ter hoogte van paal 19 moest afhaken. De ongerustheid over de weersont wikkeling verdween 's morgens om half acht na ontvangst van het weer bericht van de Brandaris van Ter schelling, dat een mooi dagje in het vooruitzicht stelde. Verkeerd materiaal Meerdere deelnemers hadden echter rekening gehouden met de aanvanke lijk voorspelde harde wind en hadden daar hun zeilen en ander materiaal op afgestemd. De surfers die voor race boards en grote zeilen hadden geko zen, bleken goed gegokt te hebben. Slalomboards waren duidelijk een verkeerde keus. De beveiliging van de race is perfect verlopen, met voortreffelijke samen werking tussen politie, kustwacht en reddingmaatschappij. Zo'n vijftien volgboten met ervaren bemanning (de „Brakestein" van de duikclub als coórdinatieboot) verleenden mede werking en ook vanaf de wal werd vanuit diverse observatieposten op vakken gedurende race „schoon" worden verklaard. Reputatie Nu een Texelrace van 100 km daad werkelijk is gehouden, kan dit evene ment als toonaangevend in het land worden beschouwd. Nergens anders wordt een zwaardere of langere surf- westrijd gehouden. De aantrekkelijk heid voor de betere surfer schuilt niet alleen in de zwaarte maar ook in de afwisseling die het parcours biedt. Het grote verschil tussen Noord- en Waddenzee, telkens andere golven en stromingen. „Alles wat een surfer kan tegen komen, komt hij hier te gen", zegt Martin van der Wal, de man die bij de race verantwoordelijk was voor de veiligheid. De belang stelling van de Nederlandse surftop is dan ook groot. De toeloop zou zeker in de honderden lopen als iedereen zou kunnen meedoen. De organisatie wil echter niet verder gaan dan vijftig deelnemers en dat zijn dan ook de allerbesten, geselecteerd aan de hand van de resultaten die zij in wedstrij den elders hebben geboekt. Wetende dat niet iedereen in de gelegenheid was mee te doen, werden er begin augustus 64 uitgenodigd. Dat leverde 54 inschrijvingen op en daaruit kwa men 48 deelnemers voort omdat en kelen verstek moesten laten gaan wegens beenbreuk, ziekte of andere dringende omstandigheden. Hoewel bekend was dat alleen surfers moch ten meedoen die door de organisatie waren gevraagd, hebben toch tiental len anderen geprobeerd op de deel- Beeld van het deelnemersveld kort na de start. Geheel links Marc van Rijsselberghe. die toen nog in goede positie lagmaar al spoedig in de ach terhoede verzeild raakte Stephan liet daarom de waterzakken van hèt vest leeglopen. Desondanks bouwde hij zijn voorsprong verder op. Wat hem betreft kan ook volgend jaar op zijn deelname worden gere kend. „Dit zal altijd een interessante wedstrijd zijn, vanwege de wisselen de omstandigheden op het parcours. Zelf hoop ik nog eens op een opti male windsituatie zodat ik kan probe ren in twee uur rond het eiland te komen. Dat moet kunnen". Marcel de Zwart (27) uit Haarlem was blij met zijn tweede plaats, vér achter Stephan. „Op de slalom win ik wel eens van hem, maar op racebo ard is Stephan dominant. Als hij hier niet won, zou hij eens diep moeten nadenken. Hij is dagelijks bezig met surfen, maar ik moet vijf dagen per week werken". De Haarlemmer bestemde de wedstrijd als een tacti sche race, omdat er - hoe gek het ook klinkt - te weinig wind stond voor een snelle race. Last minute Martin Hingst uit Heerenveen heeft er geen spijt van dat hij zich op het allerlaatste moment voor de race had aangemeld. Pas daags tevoren gaf hij zich op. Hij had de uitnodiging, die tijden tussen andere post was blijven liggen, net ontdekt. Hij werd derde. Menno De 20-jarige Menno Loning uit Den Burg, Texels kampioen 1990, was de snelste Texelaar in de race. Hij bezet te de 22e plaats en dat viel hem lang niet tegen. Had hij er voordeel van dat hij een „thuiswedstrijd" speelde? „Ach, nauwelijks. Op de Waddenzee is het wel gunstig dat je die een beetje kent, maar op de Noordzee maakt het niets uit". Hij had niet eerder in één keer rond Texel gesurfd, wel had hij stukken «van het parcours verkend. Zonder aarzelen noemt hij de totale race „zwaar". „Ik voel mijn armen en benen best". De nog maar 16 jaar oude Daniël van der Vis klaagde over een slechte start. „Ik viel er telkens af. Gelukkig had ik wel het goede materiaal geko zen, zodat ik later weer wat surfers kon inhalen". Ook voor Daniël was het voor het eerst dat hij een rondje Texel maakte. Met Eddy Bakker uit Den Hoorn vocht hij een spannend duel uit, dat pas op het laatste stuk naar paal 9 werd beslist. „Voor de wind ging Daniël harder", luidde Bak kers' simpele verklaring. De race was hem overigens meegevallen. „Met een groter zeil had ik nog harder gekund". Ondanks de vrijwillige inzet is de or ganisatie van de race een kostbare grap Er is zo'n f25000,- mee ge moeid. Dat bedrag kan met worden gedekt uit de f50,- inschrijfgeld die elke deelnemer moest betalen, zodat er sponsors aan te pas kwamen. Hoofdsponsor was Vakantiecentrum De Krim, waar een aantal surfers ook was ondergebracht. In het restaurant van De Krim was 's avonds het koud buffet, tevens prijsuitreiking. Dat Stephan van den Berg de race won, was geen verrassing, maar vol gens de wereldberoemde surfer zelf had het best anders kunnen aflopen. „Er waren meerdere winnaars moge lijk. Doorslaggevend is wie de juiste beslissingen neemt wat betreft mate riaal en de te varen route. Op een lang traject zoals dat rond Texel is dat niet zo makkelijk te bekijken. Ge lukkig pakte het voor mij goed uit". winst of verlies. Tekenend was dat hij bij paal 33, één van de materiaalwis- selpunten, naar de kant ging om een zg. „gewichtsvest" op te halen. „Ik verwachtte toenemende wind op het wad. Met zo'n vest kun je dan nog beter de snelheid vast houden op de hoge halvewindse rakken". De wis seltruc bleek echter overbodig omdat de wind juist wat in kracht afnam. Het strand van paal 9 in vogelvlucht, vlak voor de start.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6