Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, jsie van waterschappen laag pitje gezet /erleg over afstoot dijkonderhoud Dinsdag ook inzameling schoenen, maar wèl apart Rond binnen twee uur! „Ondernemers moeten renteloos geld steken in nieuw VVV-kantoor" ndingsboot wnloos onder Gedeputeerde Van Gelder op bezoek Jan van Toon in Rabo-vergadering: w Lichtschip bijna op „eigen" eiland 9* Scholen in ban van de papoea's sw Recordpoging mislukt door woeste zee 9* Vier vissers blikken terug op dertig jaar 9i Krim-eigenaars willen meer openheid Dinsdag wordt weer een klerendag Oude en nieuwe blazer varen gezamenlijk IICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10620 DONDERDAG 3 OKTOBER 1991 ertenties. abonnementen, etc. den de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741 buiten werktijd immerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 Voor als u zich uit en/of tlmis wilt melen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelemnt Kikkertstraat IS, 1795 A4 De Cocksdorp, telefoon 02220-16547. Maandags gesloten igekondigde fusie tussen de waterschappen Texel, De dijkte Landen en Wieringen en de Wieringermeer staat pig op een laag pitje. Een situatie die niet door iedereen betreurd, zo bleek dinsdagavond tijdens de vergadering it waterschap, waarin een aantal hoofdingelanden scep- eageerde op het fusie-voornemen. Nieuw is dat naast het van het wegennet, dat per 1 januari 1993 aan de ge- e wordt overgedragen, het onderhoud van dijken wellicht il worden afgestoten. Een afgeslankt waterschap zal dan nog de zorg hebben over oppervlaktewater. aling van de overheid om wa- pstaken (kwaliteits- en kwan- eheer van oppervlaktewater :org voor de dijken) in groter I te benaderen vormde voor waterschappen vorig jaar lag fusie-overleg te starten. irden geconfronteerd met een ing en intensivering van taken, n de uitvoering ingewikkelder staat te lezen in de gepre- de ontwerp-begroting. Nieuwe en maatregelen zoals het Na- Milieubeleidsplan, de Wet op erkeringen en de nieuwe Wa- pswet, die per 1 januari 1992 ing treedt, zien waterschaps- incievertegenwoordigers met |de gevoelens op zich afko- ên van de gevolgen van de ihapswet is omslagheffing urders (ingezetenenen om- laardoor moeten naast eige- an grond en gebouwen ook ders en pachters heffing beta- tegenwoordigers daarvan zul- e toekomst zitting krijgen in ege van hoofdingelanden. De Hing binnen dit college is dat itting daarvan (nu 18 hoofdin- in, 6 heemraden en 1 dijk- loor bestuurlijke reorganisatie neden zal gaan. Aangezien de ochtend zonk in de Mok te landingsboot L 9511. Op ioment bevond zich nie- aan boord. Het vaartuig is g. dummy, waarin geen mo- eer zit en die door de mari- bij bepaalde oefeningen ister drills") wordt gebruikt. aartuig lag midden in de voor anker en zonk even na uur omdat er ais gevolg fe zware storm water in onder andere via een gat vroeger de uitlaat zat. Een dagen zal de boot worden epompt en vlotgebracht. IFoto Harry de GraafI provincie, die bij het fusieoverleg is betrokken, een aantal taken en bepa lingen nog op een rij moet zetten, zijn de fusieplannen voorlopig op lan ge baan geschoven. Pas als de pro vincie een standpunt heeft ingenomen, wat nog zeker een half jaar in beslag zal nemen, kan het fusie-overleg worden doorgezet. De vraag van hoofdingeland J. Duin, die informeerde of al een extern bureau was ingeschakeld die over de fusie advies zal uitbrengen, werd dan ook ontkennend beantwoord. „Zover is het nog lang niet", aldus technisch ambtenaar H. Vonk. Wel buigt een projectgroep, waarin zowel de ge meente als het waterschap zijn verte genwoordigd, zich over de gevolgen van overdracht van de wegentaak aan de gemeente. Waarschijnlijk zul len behalve enkele waterschapsmede werkers, die naar de gemeente zullen overstappen, ook een aantal machi nes aan de gemeente worden over gedaan. Afgeslankt De gevolgen van eventuele over dracht van het dijkbeheer aan het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier worden momenteel bestudeerd. Onzeker is nog of de kosten daarvoor door de provincie worden gedragen of dat uit de Texel se omslagheffing moet worden ge put. Momenteel is het zo dat de kosten deels uit de omslagheffing en deels met subsidiegeld worden be taald. Naast het wegenbeheer bestaat dus de kans dat het water schap ook het onderhoud van de dij ken kwijtraakt. In dat geval blijft een afgeslankt waterschap over, dat zich richt op beheersing van het opper vlaktewater. „Daarmee kunnen de lasten hopelijk omlaag", aldus Keijser, die niet veel heil in de fusie zag. Hoofdingeland Chiel Kuip was even min voorstander van een waterschap- penfusie. „Je vervreemdt daardoor van je ingelanden, waardoor die steeds minder begrip voor het water schap zullen hebben", aldus Kuip, die zich ergerde aan de nieuwe regelge ving die het waterschap van hoger hand krijgt opgedrongen. „Slootruigte valt nu onder de Afvalstoffenwet en Lees verder pagina 3 Bij de actie ,,Geef Max de zak" van dinsdagmiddag a.s. zullen niet alleen afgedankte kledingstukken, maar ook schoenen worden opgehaald. Die schoenen moeten echter abso luut apart worden aangeboden. Zou den schoenen en kleding door elkaar raken, dan lijdt de actie aanzienlijke schade. Aanvankelijk was het de bedoeling dinsdag alleen kleding op te halen, juist om het risico te vermijden dat schoenen tussen de kleding terecht komen, waardoor de waarde van de kleding lager wordt getaxeerd en de financiële opbrengst van de actie dus minder is. Samenwerking Jan Zwan uit Den Burg, bekend om de acties die hij voert voor Roeme nië, kan de schoenen echter prima gebruiken en hij benaderde de organi serende Rotaryclub met het verzoek om dinsdag toch schoenen op te ha len, die hij dan op het verzamelpunt in een eigen vrachtwagen zal overla den om naar Roemenië te brengen. Zwan, die dinsdag zelf meehelpt met het ophalen, kan zo op zeer efficiënte wijze veel schoenen inzamelen. De plaatselijke organisatoren van de Max-actie gingen met de samenwer king accoord omdat ook de Roemenië-actie van Zwan alle steun verdient. Ze zijn echter zeer bevreesd dat sommige mensen schoenen en kleding in één zak zullen doen, zodat de prijs keldert als de opkopers, die bij de taxatie een aantal steekproe ven uitvoeren, dat constateren. Het publiek wordt daarom met klem verzocht kleding en schoenen in aparte zakken aan de straat te zet ten en elke twijfel over de inhoud uit te sluiten: bind de zak waarin zich schoenen bevinden dicht met een schoenveter en doe er een label of etiket aan met de vermelding „schoenen". Het ophalen begint dinsdagmiddag om 15.00 uur. Het college wil met gedeputeerde W. van Gelder, die 30 oktober Texel bezoekt, ondermeer praten over verbetering van de toeristi sche infra-structuur. Nu de rijksgelden op dit gebied zijn „opgedroogd", wil het college bezien of een beroep op de pro vinciale pot mogelijk is. Andere gesprekonderwerpen zijn onder meer het nieuw te bouwen VVV- kantoor, het verlies aan werkgele genheid in verband met sluiting van de PEN-centrale en het ver krijgen van eventuele subsidies om onderzoek te doen naar ver betering van de Oudeschilder haven. Het surfwonder Stephan van den Berg heeft opnieuw van zich doen spreken. Na zaterdag de Texelrace te hebben gewonnen, slaagde hij er gistermiddag in om zijn ronderecord van vorig jaar sterk te verbeteren. Profiterend van ideale weersomstandigheden (noordwestelijke wind, kracht 6) legde hij het parcours rond het eiland af in één uur, 58 minu ten en 15 seconden. Het oude record was twee uur en 29 minuten. De 29-jarige professional heeft altijd beweerd dat het moest kunnen binnen twee uur en heeft dus gelijk gekregen. Tevens heeft hij bewezen dat surfen nog harder gaat dan catamaranvaren, waarvan het ronderecord staat op naam van Martin Warnaar die er met een Supercat twee uur en negen minuten over deed. Stephan kondigde zijn recordpoging gisterochtend aan, een dag na de mislukking van Jeffrey Jongh (zie artikel elders in deze krant). Hij ging het water in bij Huisduinen, stak over naar Texel en maakte bij paal 9, waar de twee tijdwaarnemers met de rose vlaggen klaar stonden, een vliegende start. De ronde heeft weinig problemen opgeleverd, al was het volgens Stephan ter hoogte van de Slufter een klerezooi" en was ook het laatste stukje nogal ruig. Op de foto werpt Stephan een triom fantelijke blik op zijn horloge. Hij heeft gemiddeld vijftig kilometer per uur gevaren. Rechts tijdwaarnemer Martin van der Wal. (Foto Horry de Graaf) .u-ven 1980 en 1982 een model van de oude TX 11. Aan de hand van de maten van het originele schip, dat in ernstig vervallen staat verkeerde, werd op museumwerf „Het Kromhout" in Amsterdam een geheel nieuwe blazer vervaardigd. Het schip vaart thans in de zomer maanden met bezoekers van het Zuiderzeemuseum over het IJssel- meer. De TX 11 komt nu op uitnodi ging van het MJM naar Texel. De twee blazers zullen in elk geval een tocht op de Waddenzee maken, om uit te maken welk schip het beste en snelste zeilt. Vrijdagmiddag heeft het MJM-personeel de eer om aan boord plaats te nemen (vertrek 16.00 uur) en zaterdagmiddag klimmen bestuursleden en participanten aan boord (vertrek 15.00 uur). De TX 11 vertrekt zondag weer naar Enkhuizen. De TX 33 maakt nog vaarten vanuit de haven van Oude- schild tot en met de herfstvakantie. Jan van der Vis Azn („Jan van Toon") uit Oosterend heeft zich geërgerd aan de weinig enthousiaste houding van ondernemers, nu op hen een beroep wordt gedaan enkele tonnen beschikbaar te stellen om de financiering van het nieuwe VVV- kantoor rond te krijgen. Een van de problemen is dat het Texelse Ver bond van Ondernemers deze eenma lige bijdrage op tafel zou moeten brengen, wat betekent dat onderne mers die daar geen lid van zijn maar wel belang hebben bij het toerisme, niets hoeven te betalen. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de Rabo-bank Texel bracht Van der Vis naar voren dat de activiteiten van de VVV van onschat baar belang zijn voor alle neringdoen den. Alle bedrijven op Texel zijn min of meer afhankelijk van het toerisme. Hij vond dan ook dat alle onderne mers de financiering van het VVV kantoor moeten rondmaken, waarbij hij dacht aan het beschikbaar stellen van renteloze voorschotten. Hij stelde zich daarbij een benadering voor zo als onlangs werd toegepast in Oosterend, waar geld nodig was voor een ijsbaan. Eenvoudig omdat men vond dat dit een algemeen dorpsbe lang is, was het bedrag al bijeen voordat men op iedereen een beroep had gedaan. De essentie van zijn betoog vond weerklank. Directeur Veenstra bleek desgevraagd bovendien van mening te zijn dat ook de lokale overheid het niet omstreden algemene belang van de VVV voor Texel zou moeten er kennen door de bouwgrond voor wei nig of niets beschikbaar te stellen. Komend weekend valt een bijzonder schouwspel te beleven in de Oude schilder haven. De replica van de blazer TX 11 en de gerestaureerde blazer TX 33 liggen dan samen in de haven. Zaterdagochtend zijn beide antieke vissersschepen voor publiek te bezichtigen. De TX 33 maakte afgelopen zomer vaartochten op de Waddenzee onder de vlag van het Maritiem en Jutters Museum (MJM). Deze houten schuit werd in 1918 in opdracht van de Oosterender Cornells Drijver ge bouwd, maar is nu eigendom van Klaas van Twillert uit Spakenburg, die hem geheel in de oude staat heeft hersteld. Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1