ëenstra: overheid is nbetrouwbare partner MBdrt texeis ibo-directeur waarschuwt Ie opkomst tweede lafname-avond tschip droeg sns andere naam Weer ongenood bezoek in zwemparadijs Cursus theologie voor gemeenteleden Geslaagd uitstapje voor mannenkoor Riet Huitema-Vos voorzitter CDA Nico Roeper weer op eerste plaats HAVO-scholieren hielden coastwatch Nioz-toneel naar andere datum Dronken chauffeur Roland Visser manager sportcentrum Stappeland Vriendenkring twijfelt aan echtelijke trouw Tekenacademie weer actief Twee loslopende honden bijten vier schapen Deuk getrapt Ongehoorzaam Doorgereden Texelse smeden in historisch blad lAG 8 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 leur R. Veenstra van de Rabobank Texel is tegenstander itbreiding van relatienotagebieden en de daaruit voortvloei- beheersovereenkomsten tussen overheid en agrariërs. Een ijn argumenten is dat de overheid in deze niet is te vertrou- Op de woensdag in Bosch en Zee gehouden jaarvergade- ian de bank drukte hij zich kras uit: „De overheid is de onbetrouwbare partner". doelde daarmee dat het nog je vraag is of de overheid de ile verplichtingen die zij ens de beheersovereen- p op zich neemt, op termijn komen. „Als het geld op is, normen niet meer". ra maakte deze opmerkingen zijn traditionele praatje over nomische perspectieven van bestaansbronnen van Texel, treft de landbouw, vond hij itienotabeleid een van de be- gen van deze sector. Zoals be- ijn plannen gelanceerd voor ilijke uitbreiding van de be- oppervlakte relatienotage- e agrariërs en ook de nte Texel zijn daar massaal te- hoop gelopen, wat voor de ie aanleiding was om naar de lische en andere gevolgen van itienotabeleid een onderzoek instellen door het Landbouw nsch Instituut (LEI). Dat is on- is in volle gang en diverse die over deze materie iets weten, waaronder bankdirekteur Veenstra, zijn inmiddels door de LEI- onderzoekers aan de tand gevoeld. Evenwicht Het officiële standpunt van de bank is dat de oppervlakte agrarische pro- duktiegrond op Texel niet mag afne men. Het aantal agrariërs blijft weliswaar slinken, maar de overblij vers hebben de daardoor vrijkomende grond hard nodig om hun bedrijven gezond te houden. Natuur- en land schapsbescherming is goed, maar bij de behartiging daarvan is nu een re delijke verhouding bereikt ten opzich te van landbouw en recreatie. „Zo is het genoeg". Over de Texels boeren zei Veenstra nog dat zij een gezonde sector vertegenwoordigen waarbij het wat betreft ondernemerschap en ver mogenspositie goed zit. Ondanks de enorme problemen zullen zij best overleven. Later in de vergadering maakte land- bouwvoorlichter Jan Koolhof nog en kele opmerkingen over dit onderwerp. Ook hij was door het LEI geïnter viewd. Belangrijk bij het beoordelen van de effekten van beheersovereen komsten is de vraag of een bepaald agrarisch bedrijf een opvolger heeft. Bij veel bedrijven lijkt dat niet het ge val te zijn, maar volgens Koolhof duikt zo'n opvolger vaak toch op In het recente en verdere verleden is het meer dan eens gebeurd dat boe ren van het vasteland, die daar om een of andere reden hun bedrijf moesten stoppen, zich op Texel vestigden. Van een gezonde situatie is ook spra ke in de Texelse visserij. De onderne mers in deze sector hebben verstandig geïnvesteerd en tijdig de bakens verzet. De regelgeving wordt steeds strenger, maar het sanerend effekt is volop merkbaar; er zijn al heel wat pk's weg. Vooral oyer de ontwikkeling van de recreatie op Texel was Veenstra op getogen. Nu de absolute grens van 47000 slaapplaatsen nadert, is deze sector door kwaliteitsverbetering en promotie bezig het rendement van de bestaande accommodaties sterk op te voeren. Regeltjes Het sterk toenemende toerisme maakt uitbreiding en verbetering van openbare voorzieningen nodig, waar onder de veelbesproken openbare toi letten. Veenstra, die net een pagina groot artikel daarover in de Texelse Courant had gelezen, merkte op: „Jammer, dat daarover zó lang moet worden gepraat". Kritiek had hij ook op de wijze waar op de plaatselijke politiek „regeltjes" oplegt aan ondernemers, waarbij hij doelde op de maatregelen die worden genomen tegen de volgens hem „in ventieve" ondernemers op de haven van Oudeschild die zich niet aan die „regeltjes" houden. „De politiek moet wat creatiever worden en niet dreigen met maatregelen die nergens op slaan", zo zei hij. Voor de ondernemers zelf had hij, ten aanzien van een andere kwestie, ook een lesje. Hij vond dat zij het moge lijk moeten maken dat de VVV „de spil van het promotiebeleid", snel over een behoorlijk hoofdkantoor be schikt. De Rabobank-directeur lanceerde nog wat behartenswaardigheden, ook over zaken die weinig met de econo mie van Texel hebben uit te staan. Het idee om het sportgebruik van de burgemeester De Koning-hal op te of feren zodat daar toneel kan worden gespeeld, noemde hij „de waanzin ten top". En over het plan om de Re doute te verbreden had hij ook geen goed woord over. „Hoe krijgen ze het in hun hoofd om die mooie weg bre der te maken. Doe wat anders met dat geld". Goede cijfers Voor de rest had Veenstra geen klachten, in tegendeel. „Het gaat goed met dit eiland en dus gaat het ook goed met onze bank". Dat laatste bleek uit de jaarcijfers en de toelichting die daarop werd gege ven. De baten van de bank stegen met 11,7%, de lasten met 6,1% en de netto winst, die naar de algemene reserve ging, was f420.513,-. De om zet bedroeg bijna 2 miljard gulden en blijft ook het thans lopende jaar stij gen. Tot en met september was de omzet al 240 miljoen hoger dan in dezelfde periode van 1990. Het ren dement van de bank laat toe dat de debetrente gematigd wordt gehouden en een half procent blijft beneden het advies dat Rabobank Nederland geeft voor variabele leningen. Het re kening courant-tarief ligt 0,35% on der dat van de markt, waardoor in 1990 zes ton minder rente werd ge vraagd dan volgens de markt zou kunnen. De Rabo bank Texel beschikt over 160 miljoen aan toevertrouwde middelen, gespecificeerd in 65 mil joen aan gewoon spaargeld, 60 mil joen aan termijngelden/deposito's en 35 miljoen aan saldo op de rekening courant-rekeningen en betaalreke ningen. De balansgroei ging van 177,5 naar 193 miljoen, een stijging van 15,8%. Dit jaar haalt de bank ,,op z'n slof fen" de 200 miljoen balanstotaal, misschien wel 210 miljoen, in 1990 werd voor 40 miljoen uitgezet en voor 37 miljoen terugontvangen. Met de liquiditeit zit het uitstekend. Veenstra: „We stikken van het geld". Geen fusie De Texelse Rabobank hoort tot de middelgrote banken van de Rabo- organisatie. Elders in het land zijn tal van kleinere Rabobanken gefuseerd. Het bestaansrecht van de Texelse bank staat in het geheel met ter dis cussie, alleen al door de eilandsitua tie. Met trots wees Veenstra op de „drie maal A-kwalificatie" die aan de Rabobank Nederland is toegekend. Het is een Amerikaanse waardering die wordt gegeven aan banken die aan bepaalde eisen op het gebied van liquiditeit e.d. voldoen. Slechts vier andere banken in de wereld kwa men voor deze „bekroning" in aan merking. De bank, ook plaatselijk, blijft inmid dels actief bij doorvoeren van verdere verbeteringen en moderniseringen, zoals het electronisch of telebankie ren waarmee inmiddels in samenwer king met enkele ondernemers een aanvang is gemaakt. Veenstra voor spelde dat dit op termijn meest effi ciënte systeem snel om zich heen zal grijpen en dat het geldverkeer waar aan papier en mensenhanden te pas komen, steeds verder zal worden te ruggedrongen. Dank zij die automati sering zullen de activiteiten van de bank toenemen zonder beduidende toename van het personeelsbestand dat thans 45 volledige arbeidsplaat sen omvat. Er werken thans 50 men sen op de Texelse Rabobank, waarvan 30 vrouwen. Een zesde van hen werkt in deeltijd. Modernisering Binnenkort wordt begonnen met de modernisering van de bijkantoren van de Rabo-bank op Texel. Na de herfst vakantie komt als eerste het ruim dertig jaar oude kantoor van De Koog aan bod. De heer C. Schermer werd woensdag herbenoemd als bestuurslid van de Rabobank. Dat gebeurde zonder stemming omdat geen tegenkandida ten naar voren waren gebracht. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd nam de heer F, M. Roeper afscheid als lid van de raad van toezicht. Hij krijgt geen opvolger want de leden gingen ermee accoord dat de raad van toezicht wordt terug gebracht tot drie leden. In een geestige speech blikte Roeper terug op zijn belevenissen als lid van de raad. Hij werd destijds gekozen met een andere Roeper als tegenkandi daat. Dat de keus op F. Roeper viel volgens hemzelf te danken aan het alfabet, waardoor hij bovenaan stond. „Ferdinand kwam erin en Marius had het nakijken". Roeper, die meermalen werd herkozen en lange tijd secreta ris was van de raad, zei prettige her inneringen te koesteren. Het deed hem goed dat de secretarisfunctie nu wordt overgenomen door een vrouw. s een lichte daling ten op- van de bloedafname in maart, it Texelse Rode Kruis terug op slaagde bloedafname-avond. Iden zich 346 donors, waar- veer vele nieuwe gezichten, hebben totaal 743 Texelaars legeven, wat een stijging is tichte van 1990 (686). Een e ontwikkeling en bevestiging organisatie om jaarlijks twee -avonden mogelijk te maken. n vrijdag veel ouderen, die het bereiken van de 65-jarige tot voor kort niet meer wer- geroepen. Om het nog steeds ikort aan bloed terug te drin- ird de leeftijdsgrens opgetrok- 70 jaar. De oudere donors rerheugd over deze verande- zijn zeker van plan, als hun heid het toelaat, tot hun 70e lag bloed te blijven geven, ving is momenteel vooral ge- itschip dat vorige week bij strandde heeft niet als officië- „Texel" maar staat te boek ihtschip nummer 11". Dit licht- «eft sinds de ingebruikneming i telkens op andere plaatsen Nederlandse kust gelegen en hn telkens een opschrift dat mg had op het betreffende led. De nummer 11 begon als ellingerbank" maar werd al «legd naar zuidelijker wate- 0r het opschrift veranderde in In november 1971 kwam itschip ter hoogte van ons Ie liggen en werd er dus opgezet. Van september it november 1983 droeg de 11 het opschrift „Noordhin- edurende die periode werd "peen tijdje (1981-1982) uit t genomen om te worden ge- Hiseerd. Daarbij werd de ach- verwijderd en werd een terdek aangebracht. Vanaf dat functioneerde het lichtschip ^manning. werd Lichtschip nummer 'oogte van Vlieland gelegd en et opschrift „VLcenter". Op 6 1988 haalde een onbeken- ü'ap uit door dit opschrift te 'en in „Tirano", de naam van 'ckbar in Scheveningen. On- ik werd dit door DGSM onge haakt. Op 16 november ®'d nummer 11 weer ter ran de kop van Noordholland ker gelegd, opnieuw voorzien opschrift Texel, aande gegevens ontvingen maritiem documentarist Roy t uit Oudeschild. De conclu- tijn dat het zeer de vraag is jxelaars waarover wij schre- 'e vorige krant werkelijk op de 'ande nummer 11 hebben lestrande lichtschip weer in komt, is twijfelachtig. Naar lou tot sloop zijn besloten en onderhandelingen met een d'ijf in gevorderd stadium zijn. richt op jongeren. Onder het motto „Je bent gezond en je geeft bloed, waarom eigenlijk niet?" De bedoeling is een bewustzijn te ontwikkelen bij de jeugd, waarbij bloedgeven van zelfsprekend wordt. In de praktijk is de leeftijdscategorie tussen 30 en 45 jaar het best vertegenwoordigd. Toch is het hoopgevend voor de toekomst dat er steeds nieuwe donors bijko men, zowel jong als oud. Geen wachttijden Evenals de vorige keer waren de wachttijden ook nu minimaal. „We beginnen wat eerder, om vijf uur, en stoppen pas om negen uur en er is een grotere afname-capaciteit. Er kunnen 30 donors tegelijk worden „geholpen". Daardoor verloopt het heel gespreid en rustig. Prettig voor de vele vrijwillig(st)ers en de „prik- ploeg" van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst uit Am sterdam. Het gaat allemaal in een ge zellige en ontspannen sfeer en in ongeveer een half uur, inclusief koffie toe, staat de donor weer buiten. Hoe wel sommigen nog even gezellig blij ven napraten in het drukke, tot kantine omgebouwde, leslokaal van de O.S.G. „De Hogeberg". „Ik verwacht dat ook de factoren snelle afhandeling en een goede sfeer op wat langere termijn een gunstige invloed op de opkomst zul len hebben", aldus Liesbeth Rijk. Samen met anderen drong een 29-jarige man uit Den Helder midden in de nacht het zwemparadijs Callu- na binnen. Daartoe vernielde hij een rolluik, bevuilde het zwemwater en stal bier en snoepgoed. Omdat het inbraakalarm afging, kon de man door de beheerder worden betrapt. Toen bleek dat het dezelfde persoon was die in april van dit jaar ook het zwemparadijs was binnenge drongen. De politie werd erbij ge haald die proces verbaal opmaakte. De mededaders waren er vandoor en de man weigerde hun namen te noe men, zodat hij alleen voor de schade opdraait. De Nederlands Hervormde kerk orga niseert overal in het land samen komsten waar leden van de diverse gemeenten zich bezig houden met al lerlei facetten van de theologie. Voor Texelaars is echter vrij lastig aan een dergelijke samenkomst deel te ne- v men. Daarom heeft een groep leden van de Nederlands Hervormde Ge meente Texel het plan opgevat de mogelijkheid van een dergelijke cur sus op het eiland te onderzoeken. Voor dit doel wordt op vrijdag 11 ok tober een bijeenkomst gehouden in De Schakel in Den Burg, waar verte genwoordiging van het landelijk team van docenten de zaken met de be langstellenden zal doornemen. Deze bijeenkomst begint om 10.30 uur. Voor verdere informatie kan contact worden opgenomen met J. Wieten, Warmoesstraat 36, telefoon 12411. Het Texels Christelijk mannenkoor heeft een zeer geslaagd weekend achter de rug. Er werd een bezoek gebracht aan Holten. Een gezamelijk optreden met het mannenkoor uit die plaats, liep uit op een ware hap pening. Het mannenkoor heeft inmiddels een aardige traditie in uitwisselingen met andere koren opgebouwd. Men is on der andere enige malen naar Duits- land geweest. Dit maal werd het in eigen land gezocht. Via connecties van één van de Texelaars met een vakantiepark in Holten, kon onderdak worden geregeld. Het Holtense mannenkoor viert 15 november een jubileum. Om nog niet alle liederen die dan worden gezon gen te onthullen, vulde dit koor maar Mevrouw R. Huitema-Vos werd tijdens de CDA-vergadering met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. De functie werd waar genomen door vice voorzitter Cees Maas, toen Kees Hin door het lidmaatschap van de gemeen teraad daar anderhalf jaar gele den vanaf zag. Riet Hu item a is geen onbekend gezicht in de po litiek. De CDA-vrouw maakte in het verleden geruime tijd deel uit van de gemeenteraad. Nieuw is de verkiezing van Piet Arends- man tot bestuurslid van het CDA. Hij neemt de plaats over van penningmeester Piet Bakker. Bakker wilde meer tijd aan ande re bestuursfuncties besteden. Meest productieve melkkoeien Veehouder Nico Roeper van Joan- neshoeve in Eierland is terug van weggeweest. Zijn melkveestapel van 23 dieren was de meest produktieve van Texel in het seizoen juli 1990-juni 1991. In het seizoen 88-89 ging die eer ook naar Roeper, maar het jaar daar op viel hij sterk terug en werd hij ze ventiende van Texel. Dat was het gevolg van het afstoten van een aan tal oudere dieren en het introduceren van vaarzen die nog niet op topcapa citeit waren. Die vaarzen hebben zich nadien prima ontwikkeld zodat ze nu weer voor een eerste plaats zorgden. De koeien van Roeper leverden ge middeld per dag 2315 kg eiwit en vet. Bij de melkcontrole, uitgevoerd door de Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland (RON) in Avenhorn, wa ren 88 Texelse bedrijven betrokken. Als een na beste kwam Joh. Witte van „Bloemwijk" uit de bus met 2279 gram vet en eiwit per dier per dag. Nummer drie werd G.W. Jim- mink uit Bargen met 2269 gram en vierde werd'de fa H. en K. Tjepkema met 2247 gram. een klein deel van het gezamenlijke programma tijdens de uitvoering op zaterdag. Gelukkig hadden de Texe laars genoeg repertoire in voorraad om het optreden te vullen. Zondagmorgen zongen de Texelaars in de Hervormde kerk van Rijssen. Na een afscheidsdiner, dat letterlijk vurig verliep omdat de vlam in de pan sloeg terwijl het koor de koks toe zong, vertrokken de zangers weer naar huis, met de belofte van het holtense koor op zak, dat eens een tegenbezoek zal worden gebracht. Het mannenkoor zorgt zondag voor muzikale begeleiding van de avond dienst in de gereformeerde kerk van Oosterend. Op 26 oktober komt een koor uit Boskoop op bezoek. Het pro gramma daarvan wordt nog door gegeven. Een groep HAVO-scholieren uit de tweede klas heeft vrijdag, met hulp van Ecomare een coastwatch gehou den. In de buurt van paal 17 onder zochten tien groepjes van ongeveer vier leerlingen wat er allemaal op het strand lag. De scholieren deden bijzondere vondsten. Zo werd een bankstel aan getroffen, een koelkast en een rubbe ren buis van ruim vier meter waarin enige zeeanemonen huisden. Voor het derde jaar deed de scholen gemeenschap mee aan het interna tionale coastwatch-project. Dit wordt gehouden om de leerlingen inzicht te geven in hoe het staat met de ver vuiling op het strand. Er wordenj ver gelijkingen gemaakt met andere jaren. Naar aanleiding van de vondsten van vrijdag werd gecontateerd dat de ver vuiling niet is veranderd. Als gevolg van de harde wind van de laatste da gen waren wel vrij veel grote zaken aangespoeld. Ook werden enige me dicinale ampullen met Russisch op schrift gevonden. Anders dan in de langetermijn- agenda stond vermeld, zal de voor stelling van Comedia de la Nioz niet plaatsvinden op 8 november, maar op vrijdag 10 januari. Omdat twee medespelers van de Co- media de komende maand voor lan gere tijd op zee verblijven, loopt het repetitieproces dermate veel vertra ging op dat het onmogelijk is geble ken de voorstelling van „De Thuiskomst" van Harold Pinter in no vember doorgang te laten vinden. Voetgangers die zaterdagavond tot twee keer toe bijna waren aangere den, waarschuwden de politie dat op de Pontweg een automobilist gevaar lijke toeren uithaalde. De bewuste man werd snel opgespoord en aange houden. Hij had behoorlijk aan Bac chus geofferd en blies 590 ug./l. De communicatie met hem verliep enigs zins moeizaam, omdat hij van Poolse afkomst was. Een tolk bracht uitkomst. De 25-jarige Roland Visser, tot dus ver sportleraar bij de Meersportenve- reniging Texel, treedt per 1 januari a.s. als manager in dienst van het sportevenementencentrum 't Stappe land in De Koog. Visser houdt zich thans al bezig met informatie en pro motie van het projekt. Hij bemant een keet op het bouwterrein waar hij aan de hand van tekeningen, foto's e.d. toelichting geeft. Dat gebeurt maandags, woensdags en vrijdags van 14.00 tot 16.00 uur. Op die tij den is Visser hier ook bereikbaar via een speciale infotelefoon, nummer 17120. „Wat doet mijn vrouw van twee tot vijf?". Het antwoord zal op zaterdag 23 november in dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn worden gegeven. Toneelvereniging „De Vriendenkring" geeft dan om 20.00 uur een toneel voorstelling met een titel die nü al vragen oproept en waarin traditiege trouw uiteenlopende typetjes de re vue zullen passeren. Routinier Bert Bruyn neemt de regie van het door Ladislans Fodor geschreven to neelstuk voor zijn rekening. Met ingang van woensdag 9 oktober houdt de TEEVA (Texels Eerste Eigen Vrije Academie) weer de wekelijkse schilder- en tekenavonden. Tijdens deze avonden wordt gewerkt naar le vend model, terwijl alle deelnemers vrij zijn in de keuze van materiaal en techniek. Er wordt geen les gegeven, men staat elkaar alleen met raad en daad bij. Ook degenen die menen niet genoeg tekentalent in huis te hebben, zijn van harte welkom, want alleen oefening baart kunst. Voor na dere inlichtingen kan men zich wen den tot Iwan de Vries, telefoon 14674. Vier schapen zijn vrijdagmiddag bij de Volharding in De Cocksdorp aan gevallen en gebeten door twee loslo pende honden. Eén van de schapen is er ernstig aan toe, de anderen kwamen er met vleeswonden vanaf. De politie nam twee ter plaatse loslo pende honden mee voor een braak - proef, maar deze bleken niets met de schapenbijterij te maken te hebben. De eigenaar(s) van de twee bijtende honden worden verzocht zich te mel den bij de politie, evenals eventuele getuigen, telefoon 12222. Een 25-jarige Rotterdammer liep za terdagmiddag in de Parkstraat mid den op de weg. Hij raakte geirriteerd toen een 50-jarige automobilist uit Den Burg achter hem ging rijden. De Rotterdammer had het idee dat de Texelaar hem probeerde op te drijven Lichtschip. Het schaalmodel van Lichtschip Texel, dat vorige week in de Texelse Courant stond afgebeeld, werd gebouwd door oud-Texelaar R. Kuil, tegenwoordig woonachtig in Den Helder. Kuil was ooit opvarende van het lichtbaken en schonk het model aan het Maritiem en Jut- tersmuseum. De echte „Texel", die vorige week op drift raakte en bij Petten tegen een strekdam strandde, blijkt inmiddels een publiekstrekker van formaat. Bejaardensoos. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp start woens dagmiddag 9 oktober de bejaarden soos aanvang 14.30 uur. Nieuwe leden kunnen zich telefonisch opge ven. Nr. 16507 Regenpijp vernield. In de nacht van zaterdag op zondag trokken on bekenden de regenpijp van een win kel aan de Stenenplaats kapot. De politie hoopt dat iemand de daders bezig heeft gezien en houdt zich aan bevolen voor tips. Twee Texelaars, uit De Waal en De Cocksdorp, werden vorige week aan gehouden op het strand door een hulp-strandvonder omdat ze er met een tractor reden. Er werd proces verbaal opgemaakt. De twee werden gesommeerd van het strand af te gaan, wat ze echter weigerden. De strandvonder riep hulp in van de poli tie, die de twee ongehoorzame Texe laars uitlegde wat de consequenties zijn van het niet opvolgen van een bevel van een bevoegde strandvon der. Dat wist hen te overtuigen. Een 49-jarige automobiliste uit Den Haag reed zaterdagavond op! De Zes zo dicht langs een tegenligger, dat de spiegels elkaar raakten en sneuvel den. De vrouw reed door, maar werd achterhaald op de Vogelenzang. Ze moest, evenals de andere bestuurder, een blaasproef afleggen en bleek veel te diep in het glaasje te hebben ge keken. Ze had 670 ug./l„ terwijl maximaal maar 220 is toeges taan. De geschiedenis van smeden en wa genmakers, werkzaam op het eiland in de periode vanaf 1740 tot 1960, staat geschreven in de jongste uitga ve van de Historische Vereniging. Tal loze historische gegevens, waarbij alle dorpen onder de aandacht ko men, zijn in het blad verwerkt. Het geheel wordt opgesierd met een groot aantal oude foto's, prenten en geschriften. Het tijdschrift is te koop in alle boekhandels. door de motor te laten loeien. Hij maakte zich zó kwaad dat hij een deuk in de wagen trapte. De Texelaar, die te kampen had met een shoke die bleef hangen, verlangde schade vergoeding, maar de toerist weigerde zijn naam op te geven. De politie kwam eraan te pas, die bemiddelend optrad. 4

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7