De dokter laat z'n foto's zien Kwaliteit muziek buitengewoon Gaat bluesfestival aan eigen succes ten onder? Twee natuurfilms bij vergadering ANBO Laatste kans voor Paaseiland-kunst Herfstfolklore met Friese skotsploech Diefstal uit auto PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 OKTOBEl (Foto Harry de Graaf, gemaakt i-olgens technische aanwi/imgen van De Vries De Vries en Bernard ..skrep" op de bank temidden van hun foto s. Bij de najaarsvergadering van de AN BO, vrijdag om 14.00 uur in De Buu- reton, zal de heer Siemen de Porto van het Nioz twee films vertonen over de wonderen van de natuur. De eerste film handelt over de Snellius- expeditie naar Indonesië, de tweede over „Hoe beesten leven op het Wad". Beide films zullen vertoond worden na de pauze. Voor de pauze komt het officiële gedeelte aan bod. Daar ko men onder meer ter sprake de gespreksgroep rouwverwerking, de woningen in de Gasthuisstraat en het luisteren naar radio en TV door slechthorenden. De vergadering wordt gehouden in De Buureton op vrijdag 18 oktober, aanvang 14.00 uur. Een gestrande kotter, de Kerkstraat bij nacht, een besneeuwde boom, een wijdse wolkenlucht boven een dijk, een technisch de tail van een motorfiets en een man aan het roer van zijn schip. Zomaar een greep uit de onderwerpen waarop beo Barnard uit Oosterend de afgelopen jaren zijn camera richtte. Het is duidelijk dat de in zijn vrije tijd driftig fotograferende arts niet eenkennig is. De expositie van ongeveer dertig foto's die momenteel is te zien in het raadhuis vormt dan ook een bont geheel. laten zien in het raadhuis, was toen snel geboren. Hoewel de foto's voor zichzelf spre ken, zijn de teksten die dochter Ra chel Barnard erbij heeft gemaakt, het lezen waard. In enkele gevallen ver sterken ze het gevoel dat door de fo to's wordt opgeroepen maar zijn soms ook alleen maar geestig of rela tiverend ,,Hier trekt de wind met aan je kleren", staat bij een herfstachtige foto van het door de Bomendijk be schutte fietspad ter hoogte van De Waal. En bij het pad naar hoeve Wel bedacht: „Nacht na nacht/is nage dacht/over de titel Welbedacht". De expositie is tot 27 oktober op werkdagen te zien van 8.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Hoewel, die verscheidenheid betreft alleen de onderwerpen. De collectie ademt overigens uniformiteit in de goede zin van het woord. Er is spra ke van een consistente visie, waarbij geen kwaliteitsverschil tussen vroeg en laat werk is te zien. Alle foto's zijn bovendien zwart wit, op onge veer hetzelfde formaat vergroot en in dezelfde passepartouts en lijsten ge vat. Wat die visie betreft: Barnard wordt vooral getrokken door bijzon dere lichtval, waardoor heel gewone dingen, zoals een paar schoenen op een natte straat, heel mooi worden. De merendeels op Texel gemaakte fo to's zijn gemaakt van mensen en din gen die we vrijwel dagelijks om ons heen (kunnen) zien en hij heeft er geen bijzondere technische grappen mee uitgehaald. Het is klassiek vak werk, zonder een spoor van surrea lisme of krampachtigheid, maar toch spraakmakend omdat de fotografe rende arts er net iets anders tegen aan heeft gekeken dan de meeste van zijn eilandgenoten. Zo ontstond een combinatie van herkenbaarheid en verrassing, die meer is dan alleen maar mooi. Het is ook nog opvoe dend voor mensen die het kijken heb ben verleerd en geloven dat je voor het zien van iets moois ver van huis moet. Simpel In tegenstelling tot menige andere plaatselijke raadhuisexposant is Bar nard geen beginner die de lof van de bezoekers van de tentoonstelling no dig heeft om te weten dat hij op de goede weg is. Hij fotografeert al sinds 1948 en het merendeel van de foto's maakte hij met een Exacta Va- rex, een kleinbeeld reflexcamera van betrekkelijk simpel allooi, althans in vergelijking met de electronische wonderen waarover fotoamateurs te genwoordig kunnen beschikken. Een uitzondering wordt gevormd door en kele platen die zijn gemaakt met een technische 4x5 inch camera, groot beeld dus. Alleen wie er scherp op let ziet het verschil, eens te meer het bewijs dat fotograferen veel meer een kwestie is van visie dan van techniek. Verjaardag IFoto's Tosso de Grootfi werden de foto's geëxposeerd in het muziekcentrum van Oosterend, waar de receptie werd gehouden. Het idee om er een breder publiek mee kennis te laten maken door de platen ook te Geslaagd. Brendan de Graaf uit De Koog deed met gunstig gevolg exa men voor het diploma eerste monteur installatietechniek. Atelier-galerie „De Scholerie" van Niek Welboren, is gedurende de herfstvakantie dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Dit is voorlopig de laatste kans om de tentoonstelling van oude gravures van het Paaseiland te bewonderen, alsmede recente rotsstudies van Welboren. Ook bestaat nog de mogelijkheid in te te kenen op een prent van Paaseiland die de kunstenaar tijdens zijn reis naar het eiland (in januari aanstaan de) zal maken. Komende week is het herfstvakantie. Vandaar dat woensdag weer folklore wordt gehouden. Publiekstrekker is dit keer de Nijelaamster Skotsploech (dansgroep) uit Wolvega. Natuurlijk kent de markt weer de ver trouwde activiteiten, zoals de oude ambachten, de waag, het schavot, de minikermis van Gerard Rijk, de draaiorgels van Kaan en Schenk. De toren van de Hervormde kerk kan worden beklommen. En dan is er de Friese dansgroep. De De gedachte om een tentoonstelling van eigen werk te houden, was nooit in het hoofd Leo Barnard opgekomen. Het idee komt van zijn familie die ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag stiekum in zijn negatievenvoorraad ging rommelen en door vakman Pie- ter de Vries een collectie liet selecte ren en afdrukken. De Vries („Soms dacht ik dat het mijn eigen foto's waren") heeft ongeveer dezelfde stijl van fotograferen en vond het een uit daging om uit de negatieven van Leo te halen wat erin zat. Van veel opna men werd slechts een deel vergroot, er werd hevig doorgedrukt en tegen gehouden en zelfs werden in sommi ge gevallen delen van één foto van verschillend contrast voorzien. Afge zien van een enkele opname die wat te somber van toon uit dit proces te voorschijn is gekomen, is het resul taat de moeite waard. Bij wijze van verjaardagsgeschenk Een stem die het leed van de wereld kon uitdragen Met een hartverscheurende kreet doorbreekt de gitaar de stilte. Ademloos leven de toeschouwers mee met het leed dat de gita rist uit zijn instrument perst. Zo ook de bluesfanaten die buiten, in de regen, tegen de ramen staan gedrukt. Want het is vol bin nen, overvol. Gaat het Texelse bluesfestival dat z'n vierde editie beleefde ten onder aan het eigen succes? Vrijdag was het festival perfect: een gezellige sfeer en in alle deelnemende bedrijven voldoende ruimte om iedere belangstellende toe te laten. Blues 'n' Trouble trok in de voorzaal van De Lindeboom een volle bak. Uit de kaartverkoop viel af te leiden dat dit jaar weer meer mensen op de been waren om het bluesfeest mee te ma ken. „De echte liefhebbers en opval lend veel Texelaars waren op pad", vertelt mede-organisator Gelein Jan sen. „Vorig jaar hadden we de knaller bewaard tot zaterdag, maar dit keer besloten we die op vrijdag al in te zetten. Dat is zeer goed bevallen, want De Lindeboom was goed ge vuld." Mudvol De grote klap kwam echter zaterdag. Hoewel voor het festival aan de over kant niet opvallend veel aan promotie wordt gedaan, begint de mond tot mondreklame de organisatie parten te spelen. Het gemis van de grote Lin deboomzaal en het slechte weer, waardoor iedereen in galop van gele genheid naar gelegenheid holde en daar binnen een droog plekje pro beerde te vinden, zorgde ervoor dat de zalen al vroeg in de avond mudvol raakten. Het was zo druk dat enkele kroegbazen geen nieuwe klanten bin nenlieten. „Ik koop geen passepar tout om vervolgens in de regen te moeten staan", aldus een mopperen de wachtende voor een café. „Misschien moeten we volgend jaar een weekend buiten de herfstvakan tie zoeken", aldus Jansen. „Nu was er ook „normaal" uitgaanspubliek op zaterdag. En verder? Misschien dat de deelnemende caféhouders tijdens de nabespreking die we altijd houden nog met ideeën komen. Kijk, we zijn begonnen met één dag en omdat dat te druk werd, zijn we overgestapt naar twee dagen. Dan kunnen de echte liefhebbers de eerste dag rond om aan hun trekken komen en kan de massa er de tweede dag op af", aldus Gelein Jansen. Opgeblazen De kwaliteit van het gebodene was van hoog niveau. Blues 'n' Trouble maakte vrijdag haar reputatie meer dan waar. Zaterdag zat het even met mee: in discotheek Question bliezen de bandleden hun installatie op. Pas na twaalven was de schade hersteld. Maar toen ging de beuk er ook even goed in. Iron Steel bracht de bezoekers van De Zwaan in vervoering. „Ze hebben de beste drummer van het hele festi val", was unaniem het oordeel van een groep „kenners" uit Helmond, die met vijftien personen naar Texel was afgereisd. „Wat een stuk, die bassist", zwijmelde een Texelse die aan het podiumpje zat gekluisterd. „Of ik hem goed vind spelen? Wat doet dét er nou toe?" Dinsdag 15 oktober Tot 17.00 uur wordt in de Her vormde kerk aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp en in het ge bouw ernaast verkoping van al lerlei handwerken gehouden, georganiseerd door de Hervorm de Zusterkring. In de kantine van Texelse Boys wordt een gecombineerde ray- on/regiovergadering gehouden van de KNVB voor zaal- en veld- voetbalverenigingen, aanvang 19.30 uur. De gezamenlijke landbouworgani saties hebben vergadering in „Rebecca" in De Waal; 20.00 uur. Voor de Vrouwenbond FNV ver zorgt mevrouw A. vd Eijk-Bierens een boekbespreking; 20.00 uur in De Buureton aan de Mo lenstraat. De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Freek Veldwisch een dia-voorstelling over Texel; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Another you". Woensdag 16 oktober In het kader van de Euro Bird Week geeft Arnoud van den in het NlOZ-gebouw een lezi over impressies die hij het al pen voorjaar opdeed in de G gio. Gunnlaugur Pétersson i spreekt over IJslandse vogel Aanvang 20.00 uur. Entree f2,50. Donderdag 17 oktober Vanaf 14.00 uur worden in\ zorgingshuis De Gollards har werken verkocht die door de bewoners zijn gemaakt. De Hervormde Vrouwenveren ging in De Waal houdt van 1| tot 22.00 uur bazaar in de H vormde kerk. In het kader van de Euro Bir( Week geeft Per Alström in h NlOZ-gebouw een lezing ove „Moeilijk te determineren phj scopi". Aanvang 20.00 uur. i tree f2,50. Hoogwater Oudeschili Dl, 15 11.30 en C Wo. 16 00.30 en I Do, 17 01.27 en I Vr. 18 02.50 en I Za. 19 04.20 en I Zo. 20 05.34 en I Ma. 21 06.24 en l| Di. 22 07.20 en l| Aan het strand is het ongeveer e« eerder hoogwater De zon komt 2u tober op om 07.12 uur op en gaai; om 17.36 uur. 15 oktober eerste kwartier; 16 oh doodtij. 20 man en vrouw sterke afvaardiging verzorgt optredens om 11.00 en 14.00 uur. Een accordeon wordt ge bruikt ter muzikale ondersteuning. Er wordt uitleg gegeven over de kleder dracht, waarna een klederdracht- modeshow wordt gehouden. Rond 1^.00 uur is een gezamenlijk optreden, waarvoor ook de kinderen uit het publiek worden uitgenodigd. Samen met enkele leden van de Texelse dansgroep zullen enkele een voudige volksdansjes en de beroem de Zevensprong worden gedanst. Uit een auto die in de Warmer stond, is in de nacht van vrijdi zaterdag een rijbewijs en eenl ken deel I en II gestolen. De e naar, een 29-jarige bewoner Burg, ontdekte 's ochtends di wagen niet was afgesloten. Tl vond hij het mapje waarin hij pieren bewaarde in de brieven eerder genoemde bescheiden eruit gehaald. Concentratie achter de contrabas.. Tom Shaka bleek vooral bij het wat oudere publiek aan te slaan. Hoewel hij als hoofdact was bedoeld, leken zijn optredens meer pauzenummers voor The Liberators, een Roxy Music- achtige formatie. The Cosy Cottonband in De Twaalf Balcken was de enige groep met een vrouwelijke leadzangeres. En wat voor één! Een stem alsof ze alle leed op de wereld heeft meegemaakt en een enorm vermogen om gevoelens over te brengen op luisteraars. En zo waren er meer hoogtepunten te noemen. Wat te denken v (gratis) eindconcert van The Owens Blues Band in de Twi ken op zondag? Via loting kii organisatie ieder jaar een gel waar op hun kosten een ban neergezet ter afsluiting van f „Ach, we hebben verschillen en iedereen zoekt zelf uit vu het liefste naar wil luisteren, juist de bedoeling .van zo'n f De opzet is goed en de uitv' ook. Alleen de belangstelling terdag misschien wat té gr® besluit Jansen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2