euw bestuur verzekert ekomst van folklore Dit is de Suzuki met 450.000 cc. BHILIEBERICHTEH Kamperen bij de boer lurexcursies in stvakantie Geen drankrijders Potvis-expositie tot 20 januari in EcoMare Zwarte zwaan past goed op haar kind The Giant Suzuki Swift Sedan. Al vanaf f 23.895,-* OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Oosterenderweg 52, 02220-18396. lAG 15 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 „Ik wil me sterk maken voor gedif- I tarieven.' (Foto Tessa de Graatt) ilorestichting heeft een bestuur. Hiermee lijkt de ist van de instelling, die bijna dje legde, voorlopig verze- folklore gaat door, ook al van de 120 ondernemers 35 meebetalen. Maar daar wil we voorzitter Peter Dral wat Jorebestuur was afgelopen stig onderbezet. Peter Dral versterking benaderd. „Er oen nog niet vast dat dat het erschap zou worden. Ik wilde wegens tijdgebrek. Maar ir Bakker me een tweede fischoot en duidelijk maakte laak anders op z'n kont zou ik ja gezegd." een bestuur gevormd met rzitter Bob Loos als penning- Peter Bakker als secretaris, Van der Kooi als contactper- >or de werkgroep die de uit- van de folklore regelt en ib iterdag worden dagelijks ex- jemaakt in natuurgebieden. Slufter en De Geul. Het is iling daarmee door te gaan lind van de herfstvakantie. eerste keer dat in deze pe- het jaar natuurexcursies georganiseerd. Vogelwachters itsbosbeheer en mensen van hebben de indruk dat er ar is en zijn er daarom bij experiment mee begonnen, wordt minstens één excur- takt. Wie mee wil moet aan van EcoMare reserveren en tje kopen a f7,50 (kinderen f5,-). Er worden groepen van maximaal 15 personen, excursies naar de genoem- ngebieden, zullen in de twee van de herfstvakantie loelenexcursies" worden ge- aar een perceel bos in de de Fonteinsnol. Peter Dral. Loos heeft, samen met werkgroeplid Riet Veenendaal, afgelo pen jaar de folklore in leven gehou den. Maar de belasting was voor hen erg zwaar. Niet achterblijven Dral noemt de folklore een zinvolle en onmisbare activiteit voor Den Burg. „Ik denk dat veel ondernemers niet beseffen dat het iets is dat zij aanbieden aan toeristen. Als grootste dorp van Texel mag je hierin niet ach terblijven. Je móet zo'n evenement hebben. En omdat ze niet doorheb ben wat het betekent voor Den Burg en henzelf, hebben enkelen moeite met de financiële consequenties." De nieuwe voorzitter ziet hier een duidelijke taak voor zichzelf. „Wegens tijdgebrek is het vorige bestuur er niet aan toe gekomen om er wat aan te doen." Dral denkt aan differentia tie van tarieven. Nu betaalt ieder be drijf een zelfde bedrag. „De mensen die er het meeste belang bij hebben, zouden meer moeten betalen, dus grotere bedrijven en zaken in een be paalde sector. Dat is essentieel." Meer informatie De ondernemers van Den Burg zullen in de toekomst meer worden betrok ken bij de folklore. Dral: „Ze hebben tot nu toe naar mijn idee niet echt het gevoel gehad dat de folklore er voor hen is. En door hen georgani seerd, middels een paar vrijwilligers." De invulling van het folkloreprogram- ma is een taak van de werkgroep. Het bestuur geeft alleen de grote lij nen aan. „Het moet het een echt Texels evenement zijn. Meer folklore en minder kermis. De mensen die naar Texel komen, en daar doe je het tenslotte voor, verwachten een be paalde kleinschaligheid en misschien wel kneuterigheid in klederdracht. Daar moet je niet vanaf stappen." De hoeveelheid evenementen, met in begrip van de herfstfolklore, de sin terklaasintocht en het narcissen uitdelen in het voorjaar, blijft het zelfde Welke kramen? In het verleden is er nogal eens dis cussie geweest over welke kramen er wel of niet op de folklore mogen staan. Het nieuwe bestuur wil een richtlijn op schrift stellen. „Alle zaken die ondernemers in Den Burg in de vingers snijden willen we beperken. Als je als caféhouder aan de folklore betaalt en er komt tegenover je tent een kraam waar sinaasappelsap wordt verkocht, dan motiveert dat niet." De folklorestichting kampt met zo'n 35 niet-betalers. Sancties om deze ondernemers te manen heeft men niet. „Het gaat meer om een stukje solidariteit. Je profiteert er allemaal van, zelfs al komen er die dag minder mensen in je zaak, het gaat om het feit dat er iets te doen is. Dat is net zoiets als Texel promoten aan de overkant. Het gaat om een totaal beeld. Het zou een schande zijn als Den Burg geen folklore meer zou hebben." Tijdens het bluesweekend heeft de verkeerspolitie een grootscheepse al coholcontrole gehouden op het eiland. Dertig personen moesten bla zen, maar geen van hen bleek met drank op achter het stuur te zitten. Bob Loos spreekt liever niet van wan betalers. „De stichting kent geen le den, alleen de ondernemersvereniging. Maar men is vrij om van dat laatste al dan niet lid te zijn. En ook al betaal je niet mee, folklore-activiteiten worden toch wel georganiseerd dus men profiteert dan gewoon zonder dat daar één cent voor wordt betaald. Oneerlijk? Nee, die term zou ik niet gauw gebruiken. Maar helemaal zuiver is het niet." De folklore draait bijna ieder jaar quitte. Vorig jaar hield men een paar duizend gulden over, maar die gaan dit jaar weer op aan de activiteiten. „Om maar even wat te noemen: de sinterklaasintocht kost ruim 3500 gulden. En dan kan je wel zeggen dat we moeten bezuinigen en dus dat we maar niet meer moeten doen. Maar dat kan je niet maken. Dus we gaan door," De folklorestichting bestaat in 1992 dertig jaar. Er zijn nu al plannen in ontwikkeling om dat feit op gepaste wijze luister bij te zetten. Eén van de woensdagen zal in het teken van dit jubileum staan. De folklorestichting zoekt nog een secretaresse/notuliste tegen een on kostenvergoeding. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Bob Loos (tel. 12920) of Peter Dral (tel.15464). Vanaf heden is in EcoMare een ten toonstelling te zien over de potvis, de grootste soort tandwalvis. Het hoofdthema is het stranden van pot vissen in de loop der jaren langs de Nederlandse kust. Bijzondere aan dacht krijgt de potvis die in de zo mer van 1953 aanspoelde op de Hors van Texel. Die „Texelse" potvis verkeerde in ge vorderde staat van ontbinding en was met kompleet. De schedel werd pas 26 jaar later, dus in 1979 gevon den, nabij Vlieland. Toen ontbraken nog belangrijke delen van de borst kas. De skeletdelen werden tien jaar geleden door conservator Johan Rey- don verwerkt in een natuurgetrouw model van een potvis, een van de pronkstukken van de collectie van EcoMare. De expositie in EcoMare is voor een belangrijk deel samengesteld uit ma teriaal dat is geleend van het Fries Natuur Museum in Leeuwarden, dat een tentoonstelling maakte rond de potvis die vorig jaar aanspoelde op Terschelling. In deze expositie werd veel aandacht besteed aan de waar de van potvissen en andere walvis- achtigen voor de industrie. Op Texel zijn de schijnwerpers meer gericht op de biologie. Waar leven ze, hoe dui ken ze, wat eten ze. Ook wordt inge gaan op de jacht en andere bedreigingen voor deze imposante zeezoogdieren, waarbij onder meer een harpoenkanon wordt getoond dat afkomstig is van de Willem Barentz. Door tijdnood is de expositie in Eco Mare op dit moment nog in opbouw, maar toch al het bekijken waard. Over enkele dagen staat alles com pleet en definitief op zijn plaats. De tentoonstelling blijft tot 20 januari In de vijver aan de Elemert in Den Burg is een zwarte zwaan geboren. Dat lijkt heel bijzonder in deze tijd van het jaar, maar het komt bij zwarte zwanen Idie thuishoren in Australië, waar het nu dus voorjaar is) vaker voor. Peter Kroon, die de zorg heeft over de vogels, wil bezoekers van de vijvers echter waarschuwen dat het moederdier bij de verde diging van het jong agressief kan zijn, wat vooral voor kinderen ge vaarlijk is. Afstand houden dus! In het goed zichtbare nest op de oever aan de Elemert-zijde wer den totaal vier eieren gelegd. De overige drie zijn waarschijnlijk on bevrucht en zullen dus niet uitko men, zodat het (nu nog grijze) zwaantje enig kind blijft. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bob Loos. van voorzitter tot penningmeester. (Foto Tessa de Graaffl procent te reduceren en de platvis visserij te verbieden, „Voor de visserij in de Waddenzee is er een zeer kritieke situatie aangebro ken", aldus de Vissersbond, die stelt dat de Duitse overheid er op uit is om de visserij in de Waddenzee te verbieden. „Milieuminister Griefahn van Nieder-Sachsen heeft inmiddels de kokkelvisserij verboden en aange kondigd dat de mosselvisserij zal vol gen." Seismologisch onderzoek In de nota vraagt de Vissersbond zich tevens af of seismologisch on derzoek op de Noordzee nog langer zonder schadeloosstelling voor vis sers moet worden toegestaan. De ac tiviteiten van de vaartuigen die op zoek zijn naar gas of oliewingebieden nemen nog steeds toe. Hetzelfde geldt voor vaartuigen die kabels over de bodem van de Noordzee leggen. Volgens de bond wordt hierdoor 40 vierkante kilometer onbevisbaar, om dat iedereen wordt verzocht op mini maal tweekilometer afstand van deze schepen te blijven. „Eind mei waren tussen IJmuiden en Den Helder een aantal van deze schepen actief. Zij voeren op een afstand van elkaar met kabels van zo'n vier kilometers lengte. Dit convooi voer enkele we ken langs de Nederlandse kust, dwars door de belangrijkste vis- bestekken van de kleine Nederlandse visserijvloot. De visserij heeft op het water oude rechten, die zeker gelijk waardig kunnen worden gesteld." Langs de Engelse kust wordt een dergelijke schadevergoedingsregeling reeds toegepast. Volgens de bond, die voor de toekomst een hardere opstelling overweegt, mogen dergelij ke convooien langs de Engelse kust in belangrijke visgebieden zelfs hele maal geen activiteiten ontplooien. Verlies De Nederlandse Vissersbond is van mening dat door de jaren heen al vol doende visgebied is ingeleverd. „De visserij heeft inmiddels al meer dan 25 procent afgestaan, zonder dat an dere gebruikers van de Noordzee ook maar iets hoefden in te leveren. En dan hebben we het nog niet eens over de extra gesloten gebieden, wat voor de visserij een verlies van maar liefst 33 procent betekent." De bond is bang dat de visserij zal verzuipen wanneer onvoldoende af weging wordt gemaakt tussen de on genuanceerde kritiek op de Nederlandse visserij en het sociaal- economische belang van de visserij voor de diverse regio's. Om die reden wordt op alle politieke bestuurders een dringend beroep gedaan om de Nederlandse visserij in de huidige omvang in stand te houden. „Het water staat inmiddels tot onze lip pen." Op de bevindingen in het NIOZ- rapport volgt zeer binnenkort een officiële reactie van het Produkt- schap voor Visserij uit Den Haag. Deze reactie wordt eerdaags aan geboden aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij, Bas van der Beek, voorzitter van de Texelse visserijvereniging DETV, wil voor de volledigheid dit rapport graag in zijn commen taar betrekken. Zodra de over handiging heeft plaatsgehad, komen wij met een reactie van Van der Beek op dit onderwerp terug. «n moeilijke tijd voor Natascha was er lijk weer eens een goede fijne periode haar. toch is ze onverwacht van ons heen- ian op de leeftijd van bijna 22 maanden. Natascha Haar ouders: Barend en Tina Familie Dick en Will Bakker Familie Wolfgang en Sigrid Huck EE Den Oever, 11 oktober 1991 luie 36. scha ligt thuis opgebaard, egrafenis vindt plaats woensdag 16 ok- om 14.00 uur op de begraafplaats te erland. Senheid tot condoleren in de Kapel te Oever na de begrafenis. Liever geen bezoek aan huis. Op 27 september werden we door tuincentrum Eureka in de bloemetjes gezet, in Paal 9 begon de pret. Daar kwamen zoveel mensen op de proppen, dat wij ze er nauwelijks in wisten te stoppen. Zoveel post, bloemen en kado's, mensen het was grandioos! Bedankt!! Henk en Esther Wessels-Terpstra. hulp tijdens de ziekte en uw medeleven overlijden van mijn man TEUNIS SLIK allen hartelijk bedanken. H. Slik-Stark schild, oktober 1991. Op 24 oktober trouwen om 15.00 uur op het Gemeentehuis te Den Burg Fred Krijnen en Hanny Vermeulen De receptie houden wij van 17.00 uur tot 18.30 uur in de „Theodorahoeve", Kogerstraat 26 te Den Burg. Buytengors 78, 1791 WS Den Burg. 1941 1991 Woensdag 16 oktober zijn onze ouders, groot- en overgrootouders Arend v.d. Brink en Ebrina Cornelia v. Tatenhoven 50 jaar getrouwd. Wij vieren dit feestelijke gebeuren met onze ouders in Holten. Wilt u ze feliciteren? Na woensdag 23 oktober zijn ze weer thuis. Joke, Jan, Rina - Wout en bo. Ellen - Kees en timo, Jeanine, Ada, Dirk, Gerrit, Arend, Esther 450 000 cc, dat is nogal wat nietwaar? En als u denkt dat het lariekoek is hebt u nog gelijk ook. Want we doen deze Suzuki te kort Eigenlijk is dit de Suzuki met 451 600 cc Hoe zit dat? Als volgt Voorin de Swift Sedan treft u 1600 cc aan. In de vorm van een soepele, snelle, zuinige, schone 1.6 zuiniger en betrouwbaarder is Het past allemaal gemakkelijk Nu denkt u natuurlijk dat die enorme bagageruimte ten kos te gaat van het interieur Maar dat is een vergissing Want in liter 16-klcppenmotor die revolutionair genoemd mag worden Dus daarmee hebben we 1600 cc verklaard Maar waar vindt u die andere 450.000? In de kofferbak van 450 liter Je kan er een tuba in stoppen die er later weer ongewijzigd uitkomt Een volledige encyclopedie is geen enkel probleem Een schildersezel compleet met doc-k, een schotelantenne een knots van een pampcr- doos, een enorme beer en het zadel van het paard dat u niet meer nodig hebt omdat de Swift sneller, de Swift Sedan passen vijf vol wassenen die er na een lange rit net zo vrolijk uitkomen als ze erin stapten Dus als u op zoek bent naar een auto met een beetje vermogen die bo vendien betrouwbaar, zuinig en waardevast is, kom dan eens kijken naar de Suzuki met 451 600 cc En als u dat wat teveel vindt kom dan toch, want er is ook zo'n Suzuki met een 1 3 liter motor, dus 451 300 cc Het zijn allebei Giant Suzuki's Nog 'n Suzuki voor het hele gezin, de Swift 5- deurs. PRUS IS EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN AEGE8EEL0 DE SEDAN 16 GLX, OOK LEVERBAAR MET AUTOMAAT UW SUZUKFOEALER KAN EEN GUNSTIGE FINANCIERING VOOR U REGELEN

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3