Cjrocn cZwartsJexeh in het harL men: Van een bloedband lelde ik helemaal niets Kious nodigt redders Griek en Boekei uit Maritiem museum trekt steeds meer publiek I ider gevonden dank zij gouden tip ïg over Texel C. de Jager Flets gestolen Aanrijding Grote inbraak in Paracentrum mm jSgStS-i *sr VND strijdt om reclamerechten Rechter Punt zet er een punt achter w College tegen sluiting van Ferrever-zaal sw Rotonde op Pontwegkruising? GFT-voorlichting in alle dorpen ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10624 DONDERDAG 17 OKTOBER 1991 grtenties, abonnementen, etc. en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, *02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741. buiten werktijd Berndsen, Wilhelmmalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 I-jarige Karen Honing uit Amersfoort heeft „Hans uit Han- gevonden, de man die haar in augustus 1963 op Texel :kte en sindsdien spoorloos was. Ze heeft inmiddels kennis lem gemaakt, waarmee een definitief eind kwam aan een jrige speurtocht. moeting was het gevolg van een artikel in de Texelse Courant van 15 j.l. Daarin werd melding gemaakt van de naspeuringen van het oortse meisje en kwam zij aan het woord: ,,lk hoop intens dat er irs zijn die mijn vader hebben gekend of aanwijzingen kunnen geven k hem kan opsporen". m één reactie, maar dat was k de gouden tip. Mevrouw M. uit Den Burg had nog een kaart van de muziekgroep ot pepper orchestra" waar- gezochte Hans in de zomer 63 in „Casino" in Den Burg Via de afzender van de landleider Lothar Alten, kon snel worden gevonden. Het e zanger Hannes Wader te in Duitsland carrière heeft it en een tijd zelfs populair j heeft meerdere grammo ten geproduceerd, die ook nu lelmatig worden verkocht. it pepper orchestra" kwam re seizoenen achter elkaar xel, maar alleen in 1963 was ïrbij, als saxofonist/klarinet- was dan ook geen vast lid groep. Terugblik genen die zich het artikel in ari-krant niet herinneren: de jarige moeder van Karen had een vakantiebaantje op Texel, kte in het Koger filiaal van de lak van Moerbeek, toen gedre- jr de familie Sok-Moerbeek, s een combinatie van werken intievieren. 's Avonds werd er waarbij Casino in Den Burg riete uitgaansgelegenheid aar maakte Marga kennis met lannover afkomstige saxofo- m het een kwam het ander, raakte zwanger maar durfde laar strenge ouders niets te Ze vluchtte terug naar Texel, iders spoorden haar op en al- im uit. Het „schandaal" dag 8 november verzorgt C.de Jager uit Utrecht voor 'an de Historische Vereniging n andere belangstellenden ing in de Schoutenzaal van eboom, getiteld: „De ont- leschiedenis van zuid-west Den Hoorn, tot de ver- ig van de Oude Hoorn in or de Jager, door familieban- iciaal met dit gedeelte van nd verbonden, is zich na zijn 'lijke emeritaat, in de historie bewuste gebied gaan verdie- ontwikkeling van zuid-west Den Hoorn is even geva- s boeiend. Eeuwenlang had vrij spel rond de pleistocene waarop Den Hoorn thans ligt. ten hiervan veranderde het 9roeiende Marsdiep nogal 'o bedding, terwijl noordelijk en kweldergebied over- Westelijk bevond zich achter 'ken de zee, totdat het stui- and tot duinvorming leidde, e kreeg de mens grip op dit n: land werd bedijkt en bewo- 'schenen. Jeze ontwikkelingen zijn spo- tergebleven. Niet veel, maar Soms in natuurlijke vorm, 'herkennen in (zeer) oude 'en en in een archeologische Een veelzijdig onderwerp, dat ïr behandelt en met dia's zal eren. toze is er een kleine ten- llin9 van ansichtkaarten van effende gebied, eeuwen later, Jdoor M. Stoepker. De aan- 10 de lezing is 20.00 uur. Le- 'de Historische Vereniging "free. Niet-leden ƒ2,50. Karen Honing: ,.De nieuwsgierigheid is weg". iFoto Harry do Groef) moest de doofpot in en daarom werd Marga naar Herznach in Zwitserland gestuurd, waar het kind direct na de geboorte zou worden afgestaan. Het gastgezin in Zwitserland wist Mar- ga's ouders er echter van de te over tuigen dat het beter was dat zij het kind zou houden. Kort nadat zij naar Zwitserland was gestuurd heeft Mar- ga's vader samen met Luit Sok nog pogingen ondernomen om „Hans uit Hannover" in Duitsland op te sporen, maar dat leidde tot niets. Marga trad minder dan een jaar nadat Karen was geboren in het huwelijk en kreeg nog een dochter en een zoon. Pas toen Karen 13 jaar was, hoorde zij over haar afkomst. Nadat zij op haar ze ventiende het ouderlijk huis verliet ging zij zich steeds vaker afvragen wie haar echte vader was geweest, in de hand gewerkt door het feit dat zij wat betreft eigenschappen en in teresses in het geheel niet op haar huidige ouders lijkt. „Ik begon steeds meer over mijn biologische vader te denken en probeerde me daarbij een bepaalde persoon voor te stellen". Het echte speuren begon pas in 1990, naar aanleiding van een artikel in de krant over het RIAGG dat bezig was met een onderzoek naar de ef- fekten die bij kinderen teweeg wor den gebracht als zij in hun puberteit te horen krijgen dat hun opvoeders niet hun echte ouders zijn. Ze meld de zich aan voor dit onderzoek, waardoor al gauw duidelijk werd dat het normaal is dat zulke kinderen op een gegeven moment willen weten waar ze vandaan komen, niet alleen om emotionele redenen maar bijvoor beeld ook omdat het zinvol is te we ten of bepaalde erfelijke afwijkingen in de familie voorkomen. Navraag Aan de hand van de summiere gege vens die zij van haar moeder had ver nomen, ging Karen speuren op Texel. Daar zouden immers mensen kunnen zijn die weten wat er van de muziek groep van 1963 is geworden? De ad ministratie van camping Kogerstrand (waar de groep in een grote tent kampeerdel leverde niets op en ook de toenmalige exploitant L. Kellner van Casino wist zich geen gegevens te herinneren die haar konden helpen. Toen kwam ze via de VVV bij de Texelse Courant terecht, in de hoop in de jaargang 1963 een advertentie te vinden met de naam of andere ge gevens van de groep. Ook dat leidde tot niets, waarop Karen inging op het aanbod van de redactie om een arti kel te schrijven waarin een beroep werd gedaan op de hulp van de Texe laars. De kans was immers groot dat er mensen zijn die zich de muziek groep nog herinneren en er misschien Lees verder pagina 3 Donderdag is een aan het Schilde rend geparkeerde mountainbike (waarde f700,-) ontvreemd. De fiets is eigendom van een 36-jarige vrouw, die haar rijwiel afgesloten bij de jeugdsociëteit had neergezet. Gunning. Firma Westerlaken mag voor ƒ285.000,- excl. de tweede fase van uitbreidingsplan De Mars bouw rijp maken. Andere inschrijvers waren De Vries Van der Wiel en Texel BV. Manager. Hans Polderman wordt per 1 januari manager van het sport en evenementencentrum 't Stappe- land. Eerder al werd Roland Visser aangetrokken als manager technische zaken. Het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild ontving dinsdag de 60.000ste bezoeker. Dit is het hoog ste aantal dat het museum ooit bin nen een jaar binnenkreeg. Omdat het jaar nog niet om is, komt het to tale bezoekersaantal naar verwach ting rond de 65.000 te liggen. De familie Haarman uit Raalte werd door conservator W. P. van der Vis feestelijk ingehaald. De familie, voor het eerst op Texel en verblijvend op bungalowpark ,,'t Hoo- gelandt", ontving een Texelse wrak- kenkaart, een scheepje in een fles, het boek „Texelse Jutters" en een flesje Jutter. Na het overhandigen van de geschenken volgde een spe ciale rondleiding door het museum. Hoe de bezoekersaantallen van het Een 16-jarige bromfietser uit Den Burg reed zondagmiddag door het ro de licht op kruispunt Akenbuurt. Hij werd geraakt door een 35-jarige auto mobilist uit dezelfde plaats. De jon gen bleef ongedeerd. De auto raakte enigszins gedeukt. museum aan het toenemen zijn, to nen de volgende cijfers aan. Tussen 1981 en 1986 werden per jaar onge veer 40.000 bezoekers geteld, waar na de stijgende lijn zich voortzette: 1987 45.000; 1988 48.500; 1989 50.000 en 1990 59.785 bezoekers. Vanuit het Paracentrum is voor een groot bedrag aan stereo- en video apparatuur ontvreemd. De diefstal, waarbij geen braaksporen zijn gevon den. heeft plaatsgehad in verschil lende ruimten. Ontvreemd zijn: stereoapparatuur, monitoren, ge luidsboxen, electrische schrijfmachi ne. twee fototoestellen, een scanner, drie camcorders, vijf video recorders, vier mengpanelen, 30 vi deobanden en diverse aansluitkabels. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. Mogelijk is de in- breker(s) met behulp van een valse sleutel binnengekomen. Gelet op de grote hoeveelheid apparatuur heeft de dader in ieder geval gebruik ge maakt van een voertuig. V.V ,.;<3 V.l.n.r. Willem Griek. Haraold Kious en Cor Boekei tijdens hun eerste na-oorlogse ontmoeting in 1987 Iforo Bert Koning) Willem Griek en Cor Boekei uit Ou deschild vertrekken zaterdag op uit nodiging van Harold Kious naar New Mexico in de Verenigde Staten. Oor logsvlieger Kious werd in 1943 neer geschoten boven de Waddenzee, waarna hij door Boekei, Griek en Cees Krijnen uit de golven werd ge red. Een aantal weken geleden kre gen de Oudeschilders het verzoek om - geheel op kosten van Kious - naar de Verenigde Staten af te rei zen. ,,Het isgeweldig", aldus de 78-jarige Willem Griek. ,,Wat een reis. Meer dan acht uur vliegen. Tot nu toe heb ik alleen een rondvlucht boven Texel gemaakt." Toen het vliegtuig van Kious in '43 werd neergehaald, zaten Boekei en Griek aan boord van het toenmalige Teso-schip. Tegen de wil van de zich aan boord bevindende Duitsers stre ken zij een sloep om de Amerikaan te redden. Vergezeld door een Duitse soldaat brachten zij Kious aan land, waar hij door de Duitse bezetters op een kar werd weggevoerd. Sindsdien werd niets meer over het lot van de Amerikaan vernomen. Toen de Oudeschilder visserman Alp- hons Boom uit Oudeschild ongeveer 15 jaar geleden op een oorlogswrak stootte, toog Jaap Bakker uit Oude schild aan het werk om de geschie denis van het verongelukte vliegtuig te achterhalen. Bakker kwam na langdurig speurwerk uit bij Kious en verzocht Willem Bakker uit Den Hoorn, die in 1986 een bezoek bracht aan een oorlogsvlieger in Den ver, contact te leggen. Bedanken Het jaar daarop kwam Harold Kious naar Texel om zijn redders persoonlijk te bedanken. Sindsdien is hij nog een aantal malen op het eiland geweest. Tijdens zijn laatste bezoek vroeg hij de twee Oudeschilders eens naar zijn land te komen. „Dan word je even in verlegenheid gebracht, want dat is een nogal kostbare geschiedenis", al dus Willem Griek. „Ik wist dan ook niet wat ik zag toen we de uitnodi ging kregen. Cor Boekei was op dat moment met zijn vrouw in Canada op vakantie. We hebben telefonisch overlegd. Cor, nu net twee weken thuis, zei tegen me: „als jullie gaan, gaan wij mee". Nou, zaterdag ver trekken we. Mèt onze echtgenotes." Senator Kious heeft de reis tot in de puntjes geregeld, maar nog niet het gehele programma aan de Oudeschilders verklapt. Volgens Griek staat inmid dels vast dat de reis eerst naar New York leidt, dan naar Washington en vervolgens eindigt in Albuquerque, waar Kious zelf woont. „Hij heeft ook verteld dat we naar Pete V. Do- menici gaan, senator van New Mexi co. Dat is de man van wie we in 1987 een dankbetuiging ontvingen. De rest van het programma houden Kious en zijn vrouw Margaret ge heim. We zullen wel zien. Het is al met al een hele verrassing, waar we met plezier naar uitkijken. Drie no vember zijn we weer terug. Onge twijfeld een ervaring rijker. Weet je wat nu zo eigenaardig is? Na de oor log heb ik, tot Kious werd op gespoord, nooit meer aan die redding gedacht. Ik heb het er natuurlijk nog wel eens met m'n vrouw over gehad, maar daar bleef het bij. Zoiets ver vaagt en zakt weg. En nu komt daar zo'n reis uit voort. Het kan raar lo pen, niet?" De Verenigde Noordhollandse Dag bladen (VND) hebben bij het college geprotesteerd tegen de afwijzing als kandidaat voor het verkrijgen van de reclamerechten van de lokale om roep. De gemeente heeft voorkeur uitgesproken voor uitgeversmaat schappij Langeveld en de Rooy. Als de lokale radio reclame mag uit zenden, kan dat inkomstendaling voor plaatselijke nieuwsbladen betekenen. Om dat enigszins op te vangen is de verplichting gesteld dat lokale radi ostations een reclamecontract afslui ten met een uitgeverij. Het commissariaat voor de media heeft een informatiebrochure uitge bracht, waarin staat dat gemeenten bepaalde vrijheden hebben bij het kiezen van een uitgever. Er zijn wel richtlijnen aangegeven, maar daar hoeft de gemeente zich niet aan te houden. Eigen criteria mogen ook. Dick van der Wel van afdeling cultu rele zaken: „Wij hebben een negatief advies uitgebracht over de VND, ofte wel de Helderse Courant, omdat zij nauwelijks Texelse adverteerders heb ben." Een ander criteria was het per editie minstens een halve pagina besteden aan plaatselijk nieuws. „Wij vinden dat ze daar niet aan voldoen, maar daarover kun je van mening verschillen", aldus Van der Wel. Dekking Er is een Algemene Maatregel van Bestuur waarin de regeling van regio nale en lokale omroepreclame is vast gelegd. Daarin staat dat een mediavoorziening om voor een con tract in aanmerking te komen een bepaalde markpositie in een gebied moet hebben. Als richtlijn wordt een dekkingspercentage (hoeveelheid abonnees per verspreidingsgebied) van 5 procent gegeven. E.C.A. Stum- pel, directiesecretaris van de VND schrijft in een brief aan het college dat de Helderse Courant een dek kingspercentage van 35 heeft en dus in aanmerking dient te komen. Van der Wel vertelt dat dét ook niet de reden is waarom de gemeente de VND heeft afgewezen. „Maar we hebben in januari al een advies over dit onderwerp uitgebracht waarin dekkingspercentages wel zijn meege nomen. En daaruit bleek dat de Texel se Courant de Helderse veruit overtreft met 97 De gemeente heeft de VND geadvi seerd zich met eventuele klachten te wenden tot het Commissariaat voor de media, als zijnde de aangewezen instantie. xn. Voor als u zich uit en/of thuis wilt welen: Kom dan naar Restaurant 'I Bikkelement Kikkertstmt 19. 1795 A4 De Cocksdorp, telefoon 02220-16547 Maandags gesloten

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1