3850 GFT-containers onderweg naar Texel Enquête: 1000 inwoners composteren zelf Bijdragen voor speeltuintjes Afval op het strand Autoramen bewerkt met steigerpijp Veranderingen bij kinderdansgroep van 19 en 20 oktober Kerkdiensten zondag 20 oktober Grote expositie kindertekenwedstrijd „Butler bij mijn vrouw" Paddestoelen bekijken Brunch-Pop Bromfiets ontvreemd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 17 OKTOBt) De gemeente heeft ƒ10.000,- voor speeltuinen en spelgelegenheden be schikbaar Er zijn verschillende aan vragen behandeld en gehonoreerd. Buurtbewoners van de Noordwester, de Vaargeul en de Golfslag hebben verzocht om een spelgelegenheid voor de jongste kinderen. Ze hebben een terrein op het oog dat is bestemd voor de bouw van garages, maar het is op het moment niet te zeggen of er ooit daadwerkelijk zal worden gebouwd. De adviescommis sie speeltuinen en spelgelegenheden heeft geadviseerd redelijk verplaats bare attributen zoals een wip, een schommel en een wiebeltoestel aan te schaffen, ter waarde van ƒ2300,-. B en W gaan hiermee akkoord. De dorpscommissie van Den Hoorn heeft gevraagd om een basketball bord en een schietbord ƒ1000,- voor de oudere jeugd bij de Drijver- school. De commissie en het college vindt dit een goed idee, mits ze dorpscommissie de toestellen zelf plaatsen. Op de hoek Boogerd/W. van Beie- renstraat'is volgens buurtbewoners behoefte aan speeltoestellen (een schommel, een wip en een speelhuis je) voor de jongste kinderen. Twee bewoners maakten tegen dit plan be zwaar, maar dit was voor de com missie en B en W geen reden om van het plan af te zien. Bij de spelgelegenheid aan de Buy- tengors wil buurtvereniging De Mars kramer een evenwichtsbalk, een picknickset en een zogenaamde „Vrij buiter". De gemeente heeft echter in het verleden al heel wat geld bijge dragen aan deze speeltuin en wil al leen de eerste twee aanvragen Een wandelaar meldde bij de VVV in De Koog dat tussen paal 22 en 23 twee oude verroeste vaten met olie lagen, waarvan één lekte. Via de poli tie werd de brandweer gewaar schuwd, die de vaten zou ophalen. Een andere wandelaar waarschuwde de politie dat bij een vuilcontainer op camping Kogerstrand een lekkende accu was neergezet Ook deze zaak werd aan de brandweer overge dragen. inwilligen. In de spelgelegenheid bij de Krakeling willen betrokkenen een schommel la ten plaatsen. Deze kost ƒ900,-. Buurtbewoners van de Schoorwal hebben verzocht om een bijdrage voor een glijbaan, een speelhuisje, een deksel voor de zandbak, een rekstok en een bankje rond pen boom in de buurt. De bank is echter een voorziening voor oudere bewo- ners van de buurt. Een aanvraag hier voor moet worden ingediend in het kader van voorzieningen voor oude ren en minder-validen. Een glijbaan is erg duur. Maar om de buurtbewoners toch tegemoet te komen zal een glij baan aan het speelhuisje worden ge bouwd. De kosten komen dan op ƒ2400,-. Op de parkeerplaats achter hotel De Lindeboom zijn twee auto's bescha digd. De vernielingen vonden plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. De portierramen van de auto's wer den bekrast. De politie vermoedt dat de krassen zijn gemaakt met een achter het hotel liggende stalen stei gerpijp. Eventuele getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden. Voor de oudste groep van de kinder dansgroep van de foklore zullen een paar dingen veranderen. In plaats van pas in januari begint het dans- seizoen voor deze groep al aan staande dinsdag (22 oktober). Het is de bedoeling om met deze groep kinderen vanaf acht jaar (of kinderen die dit jaar acht worden, er is geen maximum leeftijd) internatio nale dansen in te studeren, bijvoor beeld uit de Balkan. Er is geen verplichting om mee te doen met de zomeroptredens op de foklore. Er wordt dinsdagmiddag van 16.15 tot 17.30 uur geoefend in De Ferrever. Tevens gaat de contributie omhoog, deze zal vijfentwintig gulden per jaar gaan bedragen. Voor de jongste groep verandert niets, deze blijft ge richt repeteren op de zomeroptre dens. Inlichtingen bij Vrony Mosk, 16686; Cisca Bakker, 11636 of Anne- lies Peet, 15025. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. ter Haar. Viering H. Avondmaal. De Waal 11.00 uur dhr. A. Breet uit Den Helder. De Koog 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn 9.30 uur ds. H. Fibbe. Oosterend 9.30 uur dhr. A. Breet uit Den Helder. Uitzending via Radio Texel. Oudeschild 11.00 uur ds. J. Kok. De Cocksdorp 11.00 uur ds. H. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Kuipers uit Dokkum; 19.00 uur ds. Kuipers uit Dokkum. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur ds. J. J. N. Wilmink. Viering H. Avondmaal; 19.00 uur: Drs. J. J. N. Wilmink. Voorzetting H. Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur zuster Thimm- Richardson. Uitzending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 uur dames koor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur Gospeltrain, kinder- nevendienst. St. Jan: zo. 9.30 uur. Oudeschild: zo. 9.30 uur. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur: Openbare lezing; 11.20 uur: Wachtorenstudie: communica tie in de Christelijke bediening. Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nachtl: 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralmgen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. In de herstvakantie is in Ecomare een expositie te zien van alle kinder tekeningen die zijn ingestuurd voor een wedstrijd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Zee hondenopvang EcoMare op Texel. In 1951 is het zeehondenopvangwerk op Texel begonnen. Als onderdeel van de vele activiteiten die in 1991 rond het 40-jarig bestaan van de Zeehondenopvang plaatsvonden is deze zomer een tekenwedstrijd ge houden. Aan deze wedstrijd namen ruim 500 kinderen deel. Een deskun dige jury, bestaande uit Henk Arend- sen (kunstenaar/tekenleraar), Monica Maas (kunstenaar/illustrator), Henk Noorlander (kunstenaar) en Salko de Wolf (zeehondenopvanger/fotograaf), heeft uit dit enorme aantal inzendin gen in drie leeftijdscategorieën de winnaars aangewezen. De absolute winnaar bleek Bart Corsten (7 jaar) uit 's Hertogenbosch te zijn, hij zal binnenkort mee mogen met het uit zetten van een aantal zeehonden De tweede prijs ging naar Nienke Ruis (8 jaar) uit De Koog en Sarah Westerla- ken (8 jaar) uit De Waal kreeg de derde prijs. Eervolle vermeldingen wa ren er voor Sanne Schoo en Ivo Wit te. Alle tekeningen zijn gedurende de herfstvakantie te zien in een speciale expostitie in EcoMare. Toneelvereniging De Duinkanters heeft het stuk „Butler bij mijn vrouw" in studie genomen. Het is een drie bedrijven tellend blijspel, ge schreven door Koos Beswino. Onder regie van Hans Wendrich zal het op een nader te bepalen zaterdagavond in februari worden opgevoerd in de dorpskelder van De Koog. Leden van het IVN kunnen zaterdag 19 oktober deelnemen aan een pad destoelexcursie Aanvang: 10.00 uur. Verzamelen bij Ploegelanderweg 5. Inlichtingen: tel. 14089. Donderdag 17 oktober Vanaf 14.00 uur worden in ver zorgingshuis De Gollards hand werken verkocht die door de bewoners zijn gemaakt. Tot 22.00 uur houdt de Hervorm de vrouwenvereniging van De Waal bazaar in de kerk. Van 19.00 tot 20.00 uur zendt Radio Texel het programma 't Al legaartje uit, deze keer met inter views met dijkgraaf J.S. Dijt (over de strijd tegen de zee) en Mun- nikhuizen (over de jacht). Vrijdag 18 oktober De ANBO houdt om 14.00 uur najaarsvergadering in De Buure- ton. Na de pauze vertoont S. de Porto van het NIOZ enkele films over zee-onderzoek. In de R K. kerk van De Cocks dorp geven Jan Beijert, Johan Ran, Gerhard Smeenk, Heike Bre mer en Jan Nijman een concert. Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Another you". Zaterdag 19 oktober Het IVN Texel houdt een pad destoelenexcursie. Verzamelen om 10.00 uur bij het adres Ploe gelanderweg 5. Op land bij „Vruchtbaaroord" aan de Hoofdweg in Eierland begin nen om 13.00 uur de ploeg- wedstrijden om het kampioenschap van Texel. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Another you". Zondag 20 oktober Van 12.00 tot 14.00 uur wordt „brunch-pop" gehouden in De Schakel bij de Hervormde kerk in Den Burg. Het is een door mu ziek omlijste lunch, georganiseerd door enkele kerken. Meegewerkt wordt door de werkgroep lichte muziek (Cor Trap en Rikus Kloos- terhuis) van de muziekschool. Om 11.00 uur begint bij de Mon niken weg in de dennen een bos- cross van de Atletiekvereniging Texel. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Another you". Maandag 21 oktober Om 13.30 uur begint in het ge bouwtje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg een vergadering van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties. De Christelijke Plattelandsvrou wen hebben in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg een middag over zoetstoffen, ver zorgd door de Suikerunie. Aan vang 14.45 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Het belooft spannend te worden: onder andere wordt gesproken over wijziging van de vergoedingsregeling voor de brandweer, de nieuwe wachtgeld- en uitkeringsverorde ning, wijziging van de uitkerings- en pensioenverordening, beb ningsdifferentiatie, inconvenij tenverordening, binnengemeentelijke decentu tie/convenant met de dorpscr missies en reorganisatie van politie. In dorpshuis d'Ouwe ULO hp, de gemeente een inloop vooij tingsavond over scheiding vat huisvuil, van 19.00 tot 21.30, In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt de heer J. vdf een dia-voorsfelling over Texj 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 2) uur „Another you". Dinsdag 22 oktober De raadscommissie voor wel zijnsbel eid heeft in het raaó een openbare vergadering, ve 15.00 tot 17.00 en van 18.0: 22.30 uur. Gesproken wordt het PvdA-voorstel inzake de; umvoorziening en de reactie b en w daarop. Tevens beha- ling van de reacties op het o werp sociaal cultureel jaarprogramma. De Historische Vereniging he in dorpshuis d'Ouwe ULO ee bliotheekavond, uitsluitend to gankelijk voor leden, aanvant 19.30 uur. Om 20.00 uur begint in man Akenburg een informatieavoi over de activiteiten van de n vereniging Tussen Wad en D Hoogwater Oudeschil Do. 17 Vr. 18 Za. 19 Zo. 20 Ma. 21 Di. 22 Wo. 23 Do. 24 01.27 en 02.50 en 04.20 en 05.34 en 06.24 en 07.20 en 08.10 en i 08.50 en Aan het strand is het ongeveer ee eerder hoog water. De zon komt I tober op om 7.12 uur en gaat one 17.36 uur. 23 oktober'vollemaan, oktober springtij De gemeente heeft 3850 groene mini-containers besteld, die in de loop van de volgende maand bij de Texelaars zullen worden afgeleverd zodat eind november kan worden begonnen met ge scheiden inzameling van huisvuil. Het overgrote deel (3100 stuks) bestaat uit zg. beluchte containers van 140 liter, die be doeld zijn om buitenshuis te worden neergezet. Verder zijn 600 beluchte containers van 240 liter onderweg alsmede 100 onbe- luchte containers van 140 liter en 50 onbeluchte van 240 liter. Deze aantallen zijn gebaseerd op de uitslag van de enquete die de ge meente onlangs huis aan huis hield en waarmee de mensen konden aan geven wat zij nodig hebben om het apart te houden GFT-afval te kunnen bewaren of te verwerken. Van de 5500 verstuurde enquêteformulieren kwamen er 1900 ingevuld terug, wat organisator Piet Bolier een goede response vindt. Hij gaat ervan uit dat de mensen die het formulier niet hebben teruggestuurd, prijs stellen op de meest gevraagde container, het beluchte exemplaar van 140 liter. Die zullen ze dan ook krijgen. Wie wat anders wil, kan alsnog een bestelling plaatsen (of wijzigen) door te bellen naar Gemeentewerken, telefoon 12510. Uit de enquete bleek dat op 1000 adressen nu of straks zelf wordt ge- composteerd. Daar heeft men dus geen groene container nodig omdat het groente-, tuin- en fruitafval in de buurt van de woning tot compost wordt gemaakt. Er zijn voor deze ca tegorie 450 compostvaten besteld, die geleverd zullen worden door de Aankoopcentrale Texel. Keukenemmertjes Mensen die wonen in verzorgingshui zen of daarmee te vergelijken com plexen hebben meestal geen „eigen" vuilcontainer. Hun afval gaat in een keukenemmertje, dat wordt geleegd in een collectieve grote verzamelcon- tainer. Hier wordt straks dus gewerkt met een aparte verzamelcontainer voor het groente, fruit-en tuinafval en de mensen hebben dus ook een ex tra keukenemmertje nodig. Daarvan zijn er op grond van de enque- teuitslag 500 besteld. Deze emmert jes (vierkant model, inhoud 8 liter en voorzien van scharnierend deksel) zijn alleen gratis als ze worden gebruikt in combinatie met een collectieve verzamelcontainer. Er zijn echter veel mensen die het makkelijk vinden om naast hun gewone groene minicontai- ner een emmer te gebruiken. Als die zo'n emmer van de gemeente willen betrekken zijn de ze de kostprijs van f 10,- verschuldigd. Geen zakken Toen de gemeente bij het ophalen van huisvuil overschakelde van zak ken op containers, was de verwach ting dat het publiek veel minder plastic zakken zou gaan gebruiken. Het vuil kon immers zo in de contai ner worden gegooid, wat voor het milieu gunstig was omdat er dan veel minder plastic op de stortplaats te recht zou komen. Dat viel echter te gen. Veel mensen willen niet dat hun container vuil en stinkend wordt, ver zamelen hun huisvuil op de oude ma nier en gooien de volle zakken in de container. Dat is bij gewoon huisvuil niet zo'n ramp, maar deze methode mag beslist niet worden toegepast bij de straks in gebruik te nemen groene containers. Bij het groente-, fruit- en tuinafval mag absoluut geen plastic zitten, ook niet het zg. „afbreekbare" plastic. Wie het erg vindt dat zijn groene container van binnen telkens vies wordt, kan over enige tijd waar schijnlijk worden geholpen aan zak ken die van een bepaald soort papier zijn gemaakt maar vooralsnog geldt het advies om het kleine ongemak maar voor lief te nemen of de contai ner schoon te maken met water en groene zeep. Informatie De mensen van gemeentewerken zijn inmiddels druk bezig het publiek te informeren over de gescheiden huis- vuilinzameling, die alleen een succes kan worden als iedereen meedoet. Recentelijk zijn voorlichtingsbijeen komsten belegd voor huisvrouwen, logiesverstrekkers en bungalowexploi tanten. Maandag 21 oktober begint een serie „inloop"- voorlichtingsbijeenkomsten, waarbij het gemeentelijke team alle dorpen bezoekt. De bijeenkomsten duren van 19.00 tot 21.30 uur en men kan op ieder gewenst moment binnenlopen. Het programma van de avond omvat naast mondelinge voorlichting en ge legenheid tot vragen stellen een doorlopende filmvertoning en een kleine expositie. Ook wordt een de monstratie huisvuilscheiding gegeven door een volle minicontainer om te keren en vervolgens te sorteren. De avonden zijn gepland op de volgende data: maandag 21 oktober, dorpshuis d'Ouwe ULO in Den Burg; Woensdag 23 oktober, dorpskelder in De Koog; Donderdag 24 oktober, dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild; Vrijdag 25 ok tober, dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend; Dinsdag 29 oktober, dorpshuis De Wielewaal in De Waal; Woensdag 30 oktober, Eierlandsche huis in De Cocksdorp en Woensdag 6 november, Dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn. Onder de noemer „Brunch Pop" houdt een aantai kerken op Texel een door muziek omlijste lunch orga niseren voor jongeren van 15 jaar en ouder. Muzikale medewerking wordt verleend door de werkgroep lichte muziek van de muziekschool en door Cor Trap en Rikus Kloosterhuis. Deze brunch zal de eerste van een aantal ontmoetingen vormen waarin belangstellenden elkaar beter kunnen leren kennen. Er is ruimte om vragen te stellen en meningen te uiten waar voor in een gewone kerkdienst geen plaats is. De brunch is speciaal be doeld voor mensen die zich afvragen wat geloven eigenlijk inhoudt, of het wel in deze tijd past en zich afvragen wat ze er zelf mee te maken hebben. De samenkomst wordt gehouden op zondag 20 oktober, van 12.00 tot 14.00 uur in De Schakel, naast de Hervormde kerk in Den Burg. leder een is welkom. Vanuit de Molenstraat in Den Burg is zaterdag een bromfiets (Kreidler Flo- rett) van een 16-jarige jongen uit De Koog ontvreemd. De diefstal, waarbij tegelijkertijd een helm en een paars stoffen jack werden meegenomen, vond plaats tussen 03.00 en 10.30 uur. MEDEDELINGEN VAN B De rubriek „Van het raadhuis' informatie en mededelingen v gemeente Texel. Lezers die vi dat aan een bepaald onderwi dacht moet worden geschonl kunnen contact opnemen me deling algemene zaken in het meentehuis. Nadere inlichting toestel 247. Bouwvergur C.J. Mozes voor het plaatsen garage aan de Heemskercksti te Oudeschild; Dir. Gemeente Texel voor het gedeeltelijk vei van een kleuterschool tot kin verblijf aan de Burdetstraat tl Burg; Stichting Texels Museu het plaatsen van een lichthui Barendszstraat 21, Oudeschil ting Texels Museum voor het sen van een baken aan de B: straat 21 te Oudeschild; A. E hof voor het plaatsen van ee woning aan de Plevierstraat Koog; C. M. van Swinderen gedeeltelijk veranderen van e aan de Loodssingel 32, Oude Nederlandse Reddingmaatsct voor het gedeeltelijk verande een boothuis aan de Volhard De Cocksdorp. Derden-belanghebbenden kul gen deze beschikkingen inge Wet Administratieve Rechtsp Overheidsbeschikkingen een zwaarschrift indienen. Naden matie hierover is te verkrijgei gemeentesecretarie, afdeling kamer 0.12. Iedere zaterdagochtend haalt ting Texel oud papier op. De wordt verzocht deze spullen 10.00 uur aan de straat te zodat ze vlot kunnen worder den. Bij de oudpapierwagen ook gereedschappen voor de wereld kwijt. Komende zaten wordt oud papier etc. opgeh de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloed Golfslag, Vaargeul en Schoo

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2