ollege tegen sluiting portzaal De Ferrever Rotonde op kruising Pontweg/Hoornderweg? oelregels voor De Koninghal? Verkeerslichten opnieuw afgewezen In bestemmingsplan aanplant van bos aan banden leggen ksenkringeri vliegveld Damtrio zet opmars voort „Afti niks meer aan te doen" Foute kop ege wil kabel geheel Texel Geslaagd Fiets gestolen Toeschouwers welkom bij IBOP-examen Onverklaarbare valpartij Informatieavond menvereniging Texel op Radio 4 Aantal werkzoekenden is groeiende Uit het politierapport Snertrit MAB-club ERDAG 17 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Ie Ferrever aan de Emmalaan wordt gesloten, zal een aantal verenigingen tussen wal en schip raken. Er is nog maar een rkte hoeveelheid uren vrij in andere accommodaties en het i daarvan zal voor de clubs een aanzienlijke kostenstijging zich meebrengen. Het college is derhalve geen voorstander iluiting van deze zaal. Dit is de eindconclusie van het colle- aar aanleiding van een notitie over het gebruik van De Fer- en de Burgemeester de Koninghal jrtverenigingen die momenteel maken van De Ferrever zijn »n met de zaal. Andere accom- es missen bepaalde voorzie- die zij nodig hebben, rbeeld een spiegelwand, zoals gebruikt voor jazzballet. rapport van de gemeente lat als De Ferrever wordt m, een aantal sporten op Texel dwijnen, omdat er geen gele- meer zal zijn om te oefenen, ■ast lijdt de gemeente door af- jeen financieel verlies van zo'n 00,-, als gevolg van wachtre- en kapitaalsvernietiging. Vergoeding om de Burg. De Koninghal overdag als 's avonds vrij te voor cultureel gebruik, stuit grote bezwaren. Er bestaat een overeenkomst tussen de ite en de scholengemeen- over het gebruik van de zaal iwegingsonderwijs. Als deze lilden worden overgedragen andere accommodatie, raakt olengemeenschap haar vergoe- het ministerie ƒ44.000,- lovendien zou, als de gymles itwijken naar de sporthal, nog lege zou graag alle Texelse van kabelaansluiting voor- it nu toe kunnen alleen inwo- n Den Burg aangesloten op het kabelnet. Wethouder ijnen-Baijs wil de exploitant beltex bv uitnodigen om te len wat de plannen voor de ist zijn. De wethouder wil tij- it gesprek ook wijzen op mo- samenwerking van Kabeltex gasbedrijf Kop van Noord- x heeft de gemeente onlangs it om zonder kosten vergun- voor het leggen van leidingen rekken. Hier stemt het college B en W gaan niet accoord verzoek om de kosten voor tede herstrating voor rekening gemeente te laten komen. Dit hoge kosten met zich mee die exploitant zelf dienen te wor- dragen, aldus het college. Wèl en w Kabeltex de kosten- mde suggestie om bij de in sar plaatsvindende herstrating loodssingel en Trompstraat in hild, gelijk een kabel mee te Oudeschild op de kabel langesloten, moet een enque- ijzen of hiervoor voldoende lestaat. het vliegveld Texel bezoek 'van buitenaardse wezens, 't de gloeiend hete uitlaten ün ruimtevaartuigen grote wormige afdrukken hebben igelatenHet lijkt er wel tier voor de bruine ringen overigens prachtig groene een minder fantastische 'mg. Het zijn zg. heksen- die veroorzaakt zijn door stoelen. Die paddestoelen 'n in kringen met een door die varieert van één tot wel "eter. Het merkwaardige is ■t gras vlakbij de pad- flen dood gaat en dus wordt. Het vliegveld biedt ■ar gunstige groeimogelijk- voor paddestoelen want er i zich nu al tientallen van 'dorde kringen gevormd. Ze 1 hardnek kig in stand als tidestoelen zelf al zijn ver- en' blijkbaar als gevolg van himmel die zich in de bo- bevmdt. Vooral vanuit de t'in de heksenkringen goed )a3r en ze worden be- 'wd als een bedreiging voor Kmat. Bij de land bouw- -hting zal advies worden m- "nen inzake bestrijding. n uit de omgeving denken 'dat het gras zich over eni- vanzelf wel zal herstellen. voor ƒ50.000,- (excl. BTW en instal latie) aan gymnastiekinventaris moe ten worden aangeschaft. Er wordt 's avonds veel gebruik ge maakt van de Burg. De Koninghal. Slechts drie uur sport kan zonder problemen worden overgeplaatst naar andere zalen, voor de rest is geen ruimte. Verplaatsing naar de nieuw te bouwen hal in De Koog of de accom modatie op Camping Dennenoord stuit op technische bezwaren qua speelhoogte en afmeting. Bovendien zijn hierin ook al activiteiten gepland, waarvoor de sport dan toch weer zal moeten wijken. Als de sport ver dwijnt uit de Burg. De Koninghal ver liest de gemeente ƒ12.950,- aan inkomsten. Sfeerbepalend Er is onderzocht of de sport en de cultuur beide gebruik kunnen maken van de Burg. De Koninghal, zonder dat daarbij grote moeilijkheden ont staan. Met enige inschikkelijkheid, ook van gebruikers van andere ac commodaties, is het mogelijk de hal 15 avonden, 12 zaterdagen en 12 zondagen per kwartaal vrij te maken voor cultureel gebruik. Maar daarvoor zullen enige spelregels moeten wor den opgesteld, waar alle partijen zich aan zullen moeten houden. De Koninghal moet echter wel enigs zins worden aangepast voor cultureel gebruik. Zo moeten de stoelen, die al sinds de opening van de zaal worden gebruikt en veel mankementen verto nen, worden vervangen. Daarnaast kunnen er volgens het rapport „sfeer bepalende aanpassingen" worden ge daan, waar de sport geen hinder van ondervindt. De financiële consequen- Het damtrio Jaap van Heerwaarden, Frans Kuiper en Adriaan Bruin be haalde opnieuw goede resultaten in de competitie van Damclub Ooster end. Van Heerwaarden wist op een score van 100 procent te blijven door een zege op Klaas Burger. Adriaan Bruin en Jos de Wolf kwamen terecht in een partij vol complicaties en om dan een goede weg te vinden is veel be denktijd nodig. Onverwacht kwamen de spelers dan ook in tijdnood, terwijl beiden nog zestien stukken op het bord hadden. Toen moest snel wor den gespeeld, met alle gevolgen van dien. De stand van Jos de Wolf was te kwetsbaar om deze tijdnood goed te doorstaan. Frans Kuiper bracht, hoewel niet al te ingewikkeld, een lokzet in de partij. André Brouwer hapte echter toe en moest beet in het zand. Piet Bakelaar speelde op de vierde zet niet scherp genoeg en werd door Victor Voskuil opgezadeld met een enigszins onge makkelijke lange vleugel. Het even wicht werd echter niet verbroken, zodat remise een terechte uitslag bleek. Frans Bos deed goede zaken door op de veertiende zet met een vier om drie, schijfwinst op Gerrit Vlaming te behalen. Vlaming vocht sterk terug, maar dat mocht met ba ten. Een verrassende slagwending in het eindspel kostte hem alsnog de partij. Wim timmer boekte zijn eerste zege ten koste van Ate Sijtsma. Tot slot valt nog te vermelden dat Gerrit Blom zich uitstekend weerde tegen Wijnand Bakker. In het eindspel kwam blom zelfs een schijf voor, toen Bakker poogde dreigend verlies te ontlopen. Blom had wellicht een gooi naar de winst kunnen doen, maar toonde zich tevreden met een puntendeling. Bij de Stichting Vakexamen Makelaar dij in onroerend goed is Joost Cou- tinho door het met goed gevolg afleggen van zeven examens, ge slaagd voor de opleiding makelaar in onroerende goederen. De mountainbike van een 36-jarige Den Burgse is donderdagmiddag gestolen. De fiets stond afgesloten bij een jeugdsociëteit en had een nieuwwaarde van f700,-. ties van deze plannen bedragen f50.000,-. Lindeboom Volgens de notitie moet deze alterna tieve regeling niet worden gezien als een definitieve oplossing van het pro bleem. „Hoewel de sport ongetwij feld ongemak zal ondervinden van deze regeling, zijn de culturele vereni gingen voorlopig wel geholpen met dit alternatief", zo luidt de eindcon clusie. Het college geeft verder nog aan dat alle gemeentelijke inspannin gen blijven gericht op het in ere her stellen van De Lindeboom. Een nieuwe podiumvoorziening wordt van de hand gewezen als zijnde financieel onverantwoord. De notitie komt dinsdag aan de orde in de vergadering van de raadscom missie voor welzijnsbeleid, die om 15.00 uur begint. In de manege wordt dinsdag het exa men van het Instituut Bruikbaarheids Onderzoek Paarden (IBOP) afgeno men. Hieraan doen vijf rijpaarden, vier tuigpaarden en één basispaard mee. De dieren moeten, afhankelijk van hun type, een dressuurproef, springproef of trekproef afleggen. Het examen is van 10.00 tot 13.30 uur. Afgelopen weken zijn speciale trainingsavonden gehouden door let Frans (rijpaarden) en Nico Calis (tuig paarden) om de paarden en hun be geleiders op de IBOP-proef voor te bereiden. leder uur rijdt vanaf de Teso-haven een bootfile" over Pontweg. De hoornder dorpscommissie zou de kruising Hoornderweg/Pontweg graag be veiligd ziewn. „Twintig auto's voor laten gaan gaat nog. maar bij de 21-ste raakt het geduld op en neemt men risico's, aldus de dorpscommissie. iFoto Dirk KuiterI Een 35-jarige vrouw uit Oudeschild kwam zaterdag met haar bromfiets ten val bij het Landsdiep op 't Hornt- je. Om onverklaarbare redenen is zij - op weg van Oudeschild naar de veer haven - tegen 06.00 uur het talud af gereden en vervolgens gevallen. De vrouw wist kruipende een woning aan het Noorderhaaks te berei- ken.waarna zij per ambulance naar het ziekenhuis werd vervoerd. In het Gemini werd vastgesteld dat de vrouw haar linkerbeen had gebroken. De activiteitencommissie van menve reniging .Tussen Wad en Duin" houdt dinsdag 22 oktober een infor matieavond in manege Akenburg. ledereen die zich voor deze avond heeft opgegeven wordt verwacht. Er kunnen nog mensen worden ge plaatst voor de Jaap de Graaf-bokaal en het koetsiersbewijs. Hier kan zon der eigen paard of pony aan worden meegedaan. Opgeven kan die avond in de manege. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Om de kruising Hoornderweg/Pont weg verkeersveiliger te maken, be kijkt het college of aanleg van een rotonde een oplossing kan zijn. Het college heeft hiertoe advies ge vraagd van de Overleggroep Ver keerszaken Texel. Een (herhaald) verzoek van de dorpscommissie van Den Hoorn om verkeerslichten op het kruispunt aan te brengen, is door b en w afgewezen. In novem ber 1990 is de plaatsing van ver keerslichten op dit kruispunt in de gemeenteraad behandeld en door een meerderheid afgewezen. Ondanks de afwijzing kaartte de dorpscommissie de kwestie eind sep tember opnieuw aan, waarbij het col lege werd gevraagd een heroverweging te maken. Den Hoorn ligt als enige dorp „achter" de druk ke Pontweg. Om „De Hogeberg" te bereiken moet de schoolgaande jeugd de Pontweg oversteken. Een met ver keerslichten beveiligde kruising zou bij de ouders van deze kinderen de gemoedsrust bevorderen, zo stelt de Het EO-programma „Uit de schat der eeuwen", dat vrijdag 15 november tussen 15.45 en 16.15 uur wordt uit gezonden op Radio 4, bevat een in terview met Gelein Jansen. Het programma gaat over de invloed die de 17e eeuw heeft gehad op de be volking. Jansen gaat onder andere in op de visserij, woningbouw en het loodswezen. Het aanplanten van bos op agrari sche percelen is een nieuw feno meen. De positieve reacties waren in het begin niet van de lucht, boeren beschouwden het als een vierde ge was. Maar in de vakbladen verschij nen steeds vaker berichten over de nadelige bijverschijnselen. Via het bestemmingsplan buitengebied wil de gemeente bosaanplant op Texel aan banden leggen. Maar dat plan is nog niet klaar en het eerste perceel wordt binnenkort beplant. Door de bosaanplant verdwijnt het open karakter van het landschap. Door de luwte die ontstaat kan de wind geen drogende werking uitoefe nen op andere gewassen in percelen naast het bos. Bovendien brengen de luizen die er huizen ziektes over. Bollenfirma Kooiman in De Koog krijgt binnenkort een bosperceel naast zich. De belangenorganisatie van de bollentelers heeft in een brief de raad gevraagd een voorbereidings- besluit te nemen om, vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan, de ze ontwikkeling tegen te gaan. Cor Kuip van Texels Belang wees B en W op hun eigen collegeprogram ma. „Daarin staat dat het Texelse landschap bewaard moet blijven en er geen landbouwgronden meer ver loren mogen gaan. Nou, die bomen komen op landbouwgrond en tasten het open karakter van het eiland aan. Snel een voorbereidingsbesluit nemen dus." Hij kreeg bijval van Jan van Asselt, maar de PvdA en de VVD wilden liever het bestemmingsplan afwachten. Vrije sector Jaap Vlaming van Groen Links vond het merkwaardig dat de ene groep agrariërs (bollentelers) een andere wat wilde opleggen. „Er wordt toch altijd zo hard geroepen dat het een vrije sector is?" Hij vroeg of aange toonde schade door de bomen kan worden verhaald. Wethouder Barendregt legde uit dat het nemen van een voorbereidings besluit zou moeten gelden voor het heie buitengebied en niet alleen voor het bewuste perceel. „En als we dat doen, moet voortaan voor alles dat wordt ondernomen in het buitenge bied een artikel 19 procedure worden gestart. Denk eens aan de kosten en het werk die dat met zich mee brengt." Hij verklaarde dat een bol- lenteler altijd een civielrechterlijke procedure kan aanspannen bij schade. De wethouder verzekerde dat de hele gemeentelijke afdeling momenteel als een razende werkt aan het bestem mingsplan buitengebied, waarop de raadsleden besloten dit af te wachten. dorpscommissie. Controle heeft bo vendien uitgewezen dat bij een „bootfile" het voorlaten van 20 auto's nog gaat, maar dat bij de 21-ste het geduld begint op te raken, waarna risico wordt genomen. Vol gens de dorpscommissie hebben met alleen scholieren, maar ook oudere verkeersdeelnemers en automobilisten baat bij verkeerslichten. De brief van de dorpscommissie heeft nu in ieder geval tot gevolg dat de mogelijkheden van een rotonde worden bekeken, waarvan volgens b en w een regulerende èn remmende werking uitgaat. Gerritslanderdijkje Op advies van de Overleggroep Ver keerszaken willen b en w Waterschap Texel verzoeken de maximumsnelheid op het Gerritslanderdijkje op 50 km p/u te stellen. Dezelfde maatregel wil het college voor de Molenlaan in De Cocksdorp nemen. Ook op de Koningsweg kan de maxi mumsnelheid op deze wijze worden verlaagd, maar dat wordt pas beke ken als de reconstructie is afgerond. Aan beide zijden van de Koningsweg wordt wèl een bord geplaatst met de aanduiding „uitrit van campings", het college wil de eigenaren van de kam peerterreinen erop wijzen dat ook zij - op eigen terrein - een bord dienen De afname van de seizoensdrukte begint zich bij Arbeidsbureau Texel af te tekenen. Het bemiddelings bestand zonder baan breidde in de maand september uit tot 241 perso nen (18 meer dan in augustus). Ten opzichte van vorig jaar is de werk loosheid met 29 personen gestegen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door mensen die werk in de admi nistratieve sector zoeken. Het totaal aantal ingeschreven werk zoekenden steeg in september met 47 en bestaat nu uit 512 personen. Dat zijn er 113 méér dan in septem ber vorig jaar. Bij de langdurig werk lozen is in de groep mensen die langer dan twee jaar werkloos is, een groei ten opzichte van vorig jaar waarneembaar. Het geringe aantal jeugdige werklozen steekt gunstig af tegen dat van de groep van 23 tot 39 jaar. Er werden deze maand 62 nieuwe vacatures gemeld, waarvan er 77 afgehandeld konden worden. Momenteel zijn er nog 136 vacatures niet vervuld. Hiervan zijn er 69 af komstig uit de leliebedrijven. Informatiesysteem Arbeidsbureau Texel is sinds kort in het bezit van het informatiesysteem „I see". Het systeem biedt overzich telijke, volledige en actuele informatie die nodig is bij het begeleiden en ma ken van een afgewogen keuze voor een beroep of opleiding. In het bestand bevinden zich 17.000 oplei dingen en cursusvarianten. Per oplei ding wordt ondermeer vermeld wat de meest geschikte vooropleiding is, uit welke (verplichte) vakken het lesprogramma bestaat en welke les- vorm wordt gehanteerd. Het beroepenbestand bevat informa tie over ongeveer 1500 beroepen, uit alle sectoren van de arbeidsmarkt. te plaatsen dat op de uitrit at tendeert. Een vraag van de Overleggroep Ver keerszaken om de plaatsing van par keerautomaten bij de Elemert en Vogelenzang te heroverwegen, wordt door b en w niet gehonoreerd, de plaatsing is in de raad aan de orde geweest en het college wil - overeen komstig de uitspraak - overgaan tot plaatsing. Twee automobilisten stonden bij de boot te wachten toen de voet van één van hen van het rempedaal gleed. De wagen reed hierdoor ach teruit, met de trekhaak tegen de voorbumper van de auto van een 55-jarige man uit Son. De schade was gering In de nacht van vrijdag op zaterdag is een zwarte bromfiets van het merk Tomos uit de Kantoorstraat gestolen. Deze behoort toe aan een 21-jarige inwoner van De Koog. De brommer was voorzien van een slot en had een waarde van f400,-. Een 17-jarige jongen uit Den Burg wordt ervan verdacht statiegeldbon nen te hebben verduisterd ter waarde van f250,-. Zijn voormalige werkge ver, een 31-jange ondernemer uit Me- demblik, heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie Vijf zg. „geleidebakens" (roodwitte markeerpaaltjes) op de Slufterweg, zijn tussen zaterdag en maandag ver nield door onbekenden. Daar het pa len van stevige constructie betreft, moet de vernieling met enig geweld gepaard zijn gegaan De schade be draagt zo'n f400,-. Zaterdagavond werd de snertrit van de MAB-club verreden. Aan de start verschenen tien deelnemers, winnaar werd Danny Westerlaken. De rit startte in Den Burg, om via Den Hoorn, Den Burg, De Waal en Oosterend naar het clubhuis van de MAB-club te voeren, waar de snert klaar stond. Helaas voor de uitzetters van de route (Siem Pieter de Porto en Anne de Vries) waren in het begin van de route enkele bordjes verwij derd, waardoor een aantal deelne mers verkeerd reed en de eerste controle miste. Om dit probleem te omzeilen werd besloten deze controle niet mee te rekenen. Nadat alle tijden bekend waren, kwam Danny Wester laken als winnaar tevoorschijn met slechts één strafpunt. De volgende rit van de MAB is de Sinterklaasrit op zondag 1 december. In de Texelse courant van dmdag j.l. is een verkeerde kop boven het twee de deel van het visserijverhaal op pa gina 3 gekomen. Dit artikel had uiteraard niets met kamperen bij de boer te maken. Onze excuses hier voor. Redactie

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5