(jroen c2wartsjexeh in het harL, eliekwekers zitten met rnstig personeelsgebrek snctioneert Bolwerk wel of niet? Oudheidkamer ontving 7000-ste bezoeker Nel Eelman (CDA) nu ook statenlid vaders auto sloot in s* Marcel Witte Texels ploegkampioen Toch deelnemers voor Wampex ïw Drankrijder komt er genadig af Patrick wordt profvoetballer »y SBB wil 't Woutershok kwijt xw Vogelaars adoreren humes bladkoning Maartenhuis houdt open dag Illegaal collecteren Fietspad Zanddijk tijdelijk gesloten Inbraakpoging fysiotherapie H.Steenhuis overleden Op 11 november wordt Nel Eelman-van 't Veer, fractieleidster van het CDA in de gemeente raad, geïnstalleerd als lid van Provinciale Staten. Zij is daarmee naast VVDer Piet Zoon de twee de Texelse afgevaardigde. Na de verkiezingen viel ze net buiten de boot, maar doordat een partijgenoot zijn functie neerlegt, kan zij alsnog worden geplaatst. „Dat zat er vanaf het begin wel in, maar ik had met verwacht dat het zo gauw zou gebeuren." Nel Eelman zal zitting nemen in de commissies milieu en verkeer vervoer. „Deze onderwerpen behoorden tot nu toe'niet tot mijn portefeuille, dus het zal me even tijd kosten om me in te werken." Het raads- en statenlid is van plan zich bij de provincie sterk te maken voor Texelse aan gelegenheden. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10625 DINSDAG 22 OKTOBER 1991 Ivertenties, abonnementen, etc. ,!<j en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,02220-12741, na 18 00 uur 14881 Telefax 02220-14111 3 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. verkti|d Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los /1.20 (Foto's uil archief Texelse Couranti ïalf september tot half december is het hoogseizoen voor liekwekers. De bollen moeten uit elkaar worden gehaald en teeltje moet eraf worden getrokken. Simpel handwerk dat een kan doen. Maar niemand wil. „Bolwerk" is een instel- i Schagen die twee jaar geleden is opgezet om regionaal jskrachten voor de bollensector te werven. Volgens enkele se kwekers komt daar echter niet veel van terecht. Een al- tief? Illegale Polen.... i Trap uit Oosterend kreeg r medewerkers via het arbeids- i. „Maar op gegeven moment die op. De seizoensverbreding loor en men kon in de horeca terecht." De bollenbedrijven n de lift en groeiden ook. en arbeidskrachten te kort. Dit >m loste zichzelf op doordat illige Polen zich aandienden, loogenbosch: „Ze kwamen had ze in 1981 al en het be- ed. Die mensen komen om te en geld over te houden. Ze ieus en hun mentaliteit is In eigen land lister van Sociale Zaken was 18-jarige Duitser die sinds lagen zijn rijbewijs had, ie zondagmiddag even de BMW van zijn vader en reed er de Pontweg mee in de ng van Den Burg. Bij de ng met de Rozendijk was hij de radio af te stellen en daardoor niet op de weg. vam in de rechterberm, de abrupt bij zodat hij op de weghelft kwam, corrigeerde naar rechts en verloor toen ie door gebrek aan rijerva- de macht over het stuur. agen schoof door de rech- rm, kruiste het fietspad, door de boompjes, brak een hek (eigendom van Dirk er) en bleef half boven de sloot hangen. Voor de jeug- chauffeur was het een leer ervaring. Hij mag van geluk en dat hij geen tegenliggen- irto's of fietsers heeft ge- 1 De kostbare auto liep deuken op maar was nog \den in staat. De berging flobert A ris van Boven ver ander snel dan gewoonlijk, er ontstond een defekt aan iparatuur, waardoor een de bergingswagen moest pn ingeschakeld. Op de foto Ie onfortuinlijke chauffeur fe vaders BMW op de wal I getrokken. (Foto Horry de GraafI met blij met deze ontwikkeling. Als de cijfers van het aantal werkelozen in Nederland naast de vacatures wordt gelegd, zou het theoretisch mogelijk moeten zijn om het ar beidstekort binnen het land op te los sen. Het Centraal Bureau voor Arbeidsvoorzieningen in Rijswijk, die de vergunningen voor de Oostblok- arbeiders afgeeft, werd gesommeerd terughoudend te zijn met het geven van toestemming voor het aanstellen van buitenlanders. Er werd in de kop van Noordholland een project opgezet voor arbeidsbe middeling in de bollensector, ge naamd Bolwerk, met Texelaar Jan Kuyper als hoofd leder jaar wordt opnieuw bekeken of> deze regionale instelling wordt gecontinueerd. Bollenkwekers uit de omgeving moe ten bij Bolwerk ruim voor aanvang van het seizoen opgeven hoeveel va catures zij denken te hebben. Hun bedrijf moet aan een aantal eisen voldoen om voor bemiddeling in aan merking te komen. Dit zijn: dertien weken voor aanvang van de werk zaamheden het aantal vacatures mel den, een markt-conform-loonbeleid voeren een brutoloon dat boven de CAO ligt uitbetalen! en minstens negen weken werk kunnen bieden. Uit de EG Bolwerk probeert eerst Nederlanders te vinden voor het werk en als dat niet lukt wordt gezocht naar werkne mers uit andere EG-landen, want voor hen is geen vergunning nodig. Pas als dat allemaal niet gaat, mag een bedrijf een werkvergunning voor bijvoorbeeld Polen aanvragen. Bol werk moet daar een advies bij voe gen. En dan wordt in Rijswijk besloten óf de vergunning wordt ver leend. „Die ambtenaren dachten voor ons de arbeiders wel even bijelkaar te kunnen brengen. Maar dat is niet ge lukt", vertelt Jaap Hoogenbosch. „Wij hebben via Bolwerk vier mensen gekregen, waarvan er twee alweer zijn vertrokken. In april heb ik gemeld dat in 35 mensen nodig had. Dat zou Bolwerk regelen. Als het niet uit Ne derland was, dan wel uit Portugal of Spanje. En nu we al een maand vol op bezig zijn gaan ze naar Ierland om mensen te halen. Vanmiddag (maandag-red.I krijg ik er eindelijk zes." Het Maartenhuis in De Koog houdt zaterdag a.s. open huis. Van 14.00 tot 16.30 uur is iedereen welkom om van nabij te zien hoe het er in deze sociaal-therapeutische gemeen schap toe gaat. De open dag is een uitvloeisel van de actiedag en radio- en televisiemani festatie „Wie zorgt die leeft" op 28 september, die tot doel had de „zorg sector" meer onder de aandacht van het publiek te brengen. Het Maarten huis is een van de vele zorginstellin gen in het land die het komend weekend publiek verwelkomen. In het Maartenhuis, dat werkt op an troposofische grondslag en aangeslo ten is bij de internationale Camphillbeweging, ondergaat mo menteel een aanzienlijke uitbreiding. De nieuwbouw zal rond kerstmis in gebruik worden gesteld. Publiek is welkom vanaf 14.00 uur. Er is een ontvangstpunt waar men onder genot van koffie naar een vide ofilm kan kijken die een indruk geeft van het leven in een Camphill- gemeenschap. Er is een fototen toonstelling van het Maartenhuis en een expositie van de kunstzinnige activiteiten van de bewoners. Er wor den rondleidingen gegeven in de houtwerkplaats, weverij, boerderij en tuinderij. Ook de nieuwbouw kan worden bekeken. De bemiddeling door Bolwerk kost de kwekers niets, maar voor de leren moet men wel ƒ100,- per week bo venop het loon betalen voor de reis kosten. „Ze lopen daar met onze portefeuille te wapperen", aldus Hoo genbosch. „Eerst al worden we ver plicht een brief te ondertekenen dat we ze willen nemen. En als we niet aan hun voorwaarden voldoen krijgen we zéker geen tewerkstellingsvergun ning voor Polen. We moeten bijvoor beeld voor adequate huisvesting zorgen, die niet meer mag kosten dan ƒ45,- per persoon per week. Voor die Portugezen moesten we vooraf ƒ1000,- reiskosten betalen. Maar je moest maar afwachten óf ze kwamen en zo ja, of ze bleven. Dat geld was je kwijt." Adviezen Willem Trap vult» aan dat de leliekwe kers allerlei randvoorwaarden, die met in de CAO staan omschreven, krijgen opgelegd. „Kijk, Bolwerk geeft geen werkvergunningen af, dat doen die lui in Rijswijk. Bolwerk adviseert alleen maar. Maar als Bolwerk er niet vol doende van is overtuigd dat jij ge noeg moeite hebt gedaan om aan hun voorwaarden te voldoen, dan ge ven ze negatief advies en kun je flui ten naar je vergunning. Trouwens, ook al geven ze een positief advies, dan nog kan dat in Rijswijk zó de prullenmand in verdwijnen." Hij komt zelf momenteel helemaal niet voor bemiddeling in aanmerking, omdat hij zijn bedrijf heeft gemechaniseerd en verkleind, waardoor hij tekort weken werk kan bieden. „Vandaar dat ik me weer bij het Texelse arbeidsbureau vervoegde, maar die mogen niks op het gebied van de bollensector aan pakken, want dat is het pakkie aan van Bolwerk. Ik val dus helemaal tus sen de wal en het schip." Ontmoediging Volgens Trap wordt door de landelijke ..simpel werK aar leaereen Kan aoen. maar oijna niemand wil. politiek een ontmoedigingsbeleid ge voerd. „Ze maken het je zo moeilijk mogelijk om andere mensen dan Ne derlanders aan de gang te krijgen. Want ze willen die werkloosheid om laag brengen." De oorspronkelijke afspraak tussen Bolwerk en de kwekers was dat als er echt geen arbeidskrachten werden gevonden er twee weken voor het werk begon een vergunningsaanvraag voor Polen de deur uit zou gaan. „Daar is nooit wat van terecht geko men. Wij moeten ons aan allerlei re gels houden, maar zij doen dat niet", briest Trap. „En toen ik vorig jaar werd betrapt op het in dienst hebben van illegale Poolse werknemers zei den ze: je hebt je niet aan de regels gehouden, jij krijgt boete. Maar zij hebben zich niet aan de afspraak ge houden." Intimidatie Volgens José Hoogenbosch heeft Lees verder pagina 2 De Oudheidkamer in Den Burg ont ving donderdag de 7000-ste bezoe ker. Voor een klein museum als de Oudheidkamer een gedenkwaardig aantal, dat nimmer tevoren werd be haald. Vrijwilligster Klaasje Ter Haar meldde zich, met een aantal ande ren, vijf jaar geleden aan om de Oudheidkamer te „bemannen". De vrijwilligersploeg uit die tijd is nog bijna voltallig. „In het begin namen we nog wel eens een boek of een handwerkje mee om de tijd te do den. Dat hoeft allang niet meer, het wordt steeds drukker. De uren vlie gen zomaar voorbij", aldus Klaasje Ter Haar. De familie A. Biegstraten uit Zoeter- meer ontving uit handen van de mu seummedewerkster ondermeer het boekje „Moeten ze d'r uut, burge meester". De familie verblijft in „Uterste Koogh" en bezoekt Texel voor de derde maal. Na de andere musea al te hebben bezocht, stond ditmaal de Oudheidkamer op het pro gramma. Klaasje Ter Haar vraagt zich af hoe ver de groei in het museumbezoek nog zal doorzetten. „Erg veel drukker dan nu moet het niet worden, daar voor is dit museum te klein. Je moet toch nog wel gelegenheid hebben de mensen iets te vertellen over datgene wat ze zien." Twee buitenlanders zijn zaterdag be trapt op illegaal collecteren. In de Waalderstraat in Den Burg zamelden zij namens de Iraanse Moslim Stu denten Vereniging geld in voor Iraan se kinderen. Uit controle bleek dat het echter een asielzoeker en een po litiek vluchteling betrof, die geen en kele arbeid mogen verrichten. Ook bleek de gemeente geen vergunning voor de collecte te hebben verleend. Het tweetal, een 34-jange inwoner van Luttelgeest en een 28-jarige in woner van Amsterdam, is naar de boot gebracht. Het fietspad langs de Zanddijk in Ei- erland wordt binnenkort opgeknapt. Het gedeelte tussen Café De Slufter en de Krimweg zal daarom vanaf 28 oktober tijdelijk worden afgesloten. Naar verwachting zullen de herstel werkzaamheden drie weken duren. Een fysiotherapeute uit Den Burg ontdekte dat tijdens het weekend in haar praktijk aan de Beatrixlaan was ingebroken. Nadat onbekenden het slot van de voordeur hadden vernield, hebben zij in de praktijk rondgeneusd, zonder iets weg te nemen. In het ziekenhuis van zijn woon plaats Meppel is zondag de heer H. Steenhuis overleden. Hij werd 85 jaar! De heer Steenhuis was van 1940 tot 1950 hoofd van de gemeentelijke ULO-school in Den Burg. Hij verliet het eiland wegens het aanvaarden van een andere onderwijsfunctie in Meppel en werd opgevolgd door W.J. Jouwersma.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1