V on TE ONTHOUDEN Vogelaars enthousiast over humes bladkoning KORT TEXELS Fokje Texel Navigatiemast offshore geveld door de storm Euro Bird Week trok 300 deelnemers istwetgeving actueel ens landbouwvergadering irijven voor angenen Met MAB naar Rai AG 22 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 leeds worden overal ter wereld e onrechtmatig gevangen ge- n en gemarteld. In het blad I vervolgd' van Amnesty Inter- al worden maandelijks enige lelden genoemd. Via het en van brieven doet u een be- p de autoriteiten van de ge le landen om de gevangenen stie vrij te laten en een einde t martelen te maken. De groep van Amnesty Interna- heeft voor deze maand de vol- brieven gemaakt. ;ouin Amarouch in Marokko. U-jarige voormalige onder gehuwd en vader van zes m, zit al tien jaar in de gevan- [oor zijn vermeende aandeel in nslag op koning Hassan II zijn straf in 1983 afliep werd vrijgelaten. Kouin Amarouch laart 1972 berecht, samen met mdere militairen. Zij werden ht van een aanslag op het ko- paleis van Skihisat. Kouin ouch is totaal van de buiten- afgezonderd in een kleine cel emig ventilatie en licht. Het is (inters zeer koud en 's zomers arm. Het eten is slecht en er en medische voorzieningen, etan voor Rotan Gazmere. De- ar biologie werd op 8 oktober n Samchi gearresteerd voor irijven en verspreiden van een waarin kritiek werd geleverd discriminatie van de etnische heid in Bhoetan. Hij zit zonder in de Wangdi-gevangenis in fdstad Thimpu. r Sergej Osnach in de Sovet- ergej Osnach in 21 jaar. Hij p 13 april van dit jaar gear- d in de stad Sjostka in de Oe- Oe aanklacht tegen hem ontduiking van de oproep tot militaire dienst op grond van 72 van het Okraïens wetboek afrecht. Hij is op 18 juni 1991 wegens dienstweigering om- gens hem „het leger niet het rland en de staat verdedigt e socialistische keuze." Hij eroordeeld tot achttien maan- rangarbeid. Dat is een minder straf dan gevangschap maar ty vindt dat dwangarbeid ge it met gevangenhouding. Het jke aantal gewetensbezwaar- vast zit is waarschijnlijk ho- de dertien die Amnesty in leerde vrij te krijgen. Wij wil- rijven voor onmiddelijke en on- ardelijke vrijlating van Sergej en om de invoering van een jende dienstplicht. Als u ook ze mensen wilt schrijven kunt loos voorbeeldbrieven ontvan- lor brieven en meer informatie terecht bij Willem Witte, (raat 17, Oosterend, tel. -??5S In Oudeschild was de ondergelopen kade een trekpleister van formaat De navigatiemast nabij de vuurtoren is donderdagmorgen tijdens storm achtig weer als een luciferhoutje af geknapt. De torenhoge staalconstructie, die enkele dagen eerder nog was verlengd tot 42 me ter, bleek ondanks de verankering niet bestand tegen windkracht ne gen met uitschieters naar 11. De mast is eigendom van het bedrijf Oceamcs Intersite uit Haarlem. De onderneming zette de staalconstruc tie bij De Cocksdorp zo'n tien jaar geleden neer als plaatsbepalings- systeem ten behoeve van de offshore-industrie. Om de reikwijdte te vergroten werd de mast onlangs met 15 meter verhoogd. „Kennelijk was de constructie niet bestand te gen de zware druk", aldus projectlei der J.E. Jonkers van Intersite. Volgens Jonkers bedraagt de schade ca. f30.000,-. Nog voor de storm was geluwd, ruimde het bedrijf de verwrongen staalresten alweer op, zodat nu nog slechts een „stomp" van twaalf meter is achtergebleven. De komende week zal de mast wor den herbouwd. Bomen Elders op het eiland sneuvelden enke le bomen. Het grootste exemplaar stond langs de Krimweg bij De Cocksdorp. Mannen van gemeente werken zaagden de omgevallen boom, die de doorgang blokkeerde, in stukken en voerden de restanten af. In Den Burg werd melding gemaakt van een omgevallen boom aan de Thijsselaan en diverse afgebroken takken slingerden rond op het Schil derend en bij het postkantoor in de Parkstraat. Kust De storm, die donderdag vanuit de zuidwesthoek op z'n hevigst woedde, veroorzaakte aan de kust hoege naamd geen schade. Hoewel de on dergelopen kade van de haven van Oudeschild anders deed vermoeden, was met een waterstand van 1,70 meter boven NAP volgens J. Reeder van Rijkswaterstaat geen sprake van een abnormale verhoging. „Het zand van de jongste suppleties is nauwe lijks aangetast door het zeewater", aldus Reeder. Loos alarm Tijdens het stormachtige weer werd de hulp ingeroepen van KNRM- station Eierland. Het ging om een scheepje in nood, maar het vaartuig iFoto Bert Koning) bevond zich op het IJsselmeer en was dus onmogelijk te bereiken voor de Texelse redders. „Kennelijk schiet de aardrijkskundige kennis van de be richtgever van de kustwacht tekort", lacht schipper Jaap Groen. Overigens was de reddingboot op het moment van de noodkreet tijdelijk buiten dienst en werd de taak waargeno men door die van Vlieland. De voltal lige bemanning van de Siegfried vertoefde namelijk op Vliegbasis Leeuwarden. „We kregen instructies over hoe te handelen als een F16 in zee stort", aldus Groen. *Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-vervoer bel len: 06-11. Voor niet spoedeisend ambulance-vervoer: 02230-12888 (bij geen gehoor: 02230-22222). •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen: Alleen voor spoedge vallen telefoon 12527. Spreekuurtij den Den Burg: maandag t/m vrijdag 17.00-17.30 uur, maandag- en vrij dagavond 19.30-20.00 uur. De Waal: maandag, woensdag en vrijdag 19.30-20.00 uur. De motorafdeling van de MAB-club vertrekt zondag 27 oktober geza menlijk naar de Motor-RAI in Am sterdam. Tevens zal worden deelgenomen aan een door het blad „Motor" georganiseerde rondrit door de stad. Vorig jaar deden er aan de ze rit 2000 motoren mee. Het ligt in de bedoeling om met de boot van 8.00 uur 's morgens te ver trekken en gezamelijk naar Amster dam te rijden. Het tempo van de rit zal ongeveer 100 km. per uur zijn. De rondrit door de stad begint om 10.00 uur en zal ongeveer anderhalf uur du ren. Zo blijft nog genoeg tijd om in de RAI al het nieuws op motorgebied te bekijken. Om 17.00 uur wordt de gezamenlijke terugtocht aanvaart van af het parkeerterrein bij de RAI. In formatie bij Harry Bakker 14738 of 12132. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Spoedeisende gevallen ook in het weekend, na telefonisch overleg. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. Ook 's avonds en in het weekend. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Open van maandag tot en met vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur. Zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. 'Noodslachtingen: Noodslachtplaats, Maricoweg 23, Den Burg. Tel. 12182, bij geen gehoor 12663, Na werktijd en in het weekend: 14663 via PEN- centrale. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Gezinsverzorging: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 14152 Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00-15.00 uur. 'Psycholoog: J. van den Berg, zitting in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg op dinsdag van 14.00-18.00 uur, woensdag van 9.00-18.00 uur, don derdag van 9.00-18.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur Tel. 10386. Tevens bereikbaar via tel. 050-125313 (op maandag tussen 9.00 en 11.00 uur). Hoewel de vogelaars tijdens de eer ste internationale „Euro Bird Week" geen Amerikaanse dwaalgasten op Texel hebben waargenomen, mag het vogelcongres zeer geslaagd wor den genoemd. Omdat berichten uit Ierland en Engeland wel melding maakten van deze Amerikaanse soorten hadden de vogelobserveer- ders, in verband met de overwegend westelijke wind, goede hoop ook op rgaderseizoen voor de agrari'rs el begint woensdagavond met eiding van Ir. G. Kok, secreta- het Landbouwschap over ac- aken. Hierbij zullen ïijfeld plannen van de EG esaris Mc. Sharry aan de orde en de bezwaren van het CO- tomen op basis van toeslagen, gingen van de produkten, en milieubeleid in Nederland, etgeving en de toekomstver- ngen voor de Nederlandse >uw in een veranderende toappij zullen ook op de agen- an. Deze avondbijeenkomst georganiseerd door de geza- e landbouworganisaties op wordt gehouden in „Bosch en begint om 20.00 uur. dagavond 24 oktober is er ^lichtingsbijeenkomst in 'en Zee" over de mestwetge- 'de gevolgen daarvan. Deze omst wordt georganiseerd ®t Ministerie van Landbouw, arken onder andere het consu- ap voor de Landbouw, de Undbouw Voorlichting en de 'nk West Nederland aan mee. a leden van de Vereniging voor 'voorlichting „Texel" worden ende voorlichtingsbijeen- n verzorgd. Deze bijeen- n zijn steeds in „Bosch en P een maandagavond en be- °m 20.00 uur. Data: over grasland, grasmengsels, BWending; 4 nov. over veran- 'n in de veevoeding; 11 no- fover snijmaïs, voederbieten irne; 18 nov. over economie in houderij; 25 nov. over melkma- wielkstallen. 9 dec. actualitei- de akkerbouw; 16 dec. feiten in de schapenhouderij; laarvergadering van de vereni- 9 febr. een boerderijentocht op <6 febr. een excursie voor "houders. Ius Economische vorming Toe komstige ondernemers in de land bouw begint dinsdagmorgen 22 oktober a.s. Een cursus vakbekwaam heid Spuiten in de landbouw begint eveneens met voldoende deelnemers in oktober. In januari wordt een stu diegroep pootaardappelteelt opgestart met als thema Pootaardappelteelt het jaar rond". Snijmaïs De grootste oppervlakte snijmaïs is inmiddels geoogst. Een kleine opper vlakte moet nog volgen. Wel heeft de storm van de afgelopen week aange toond dat er duidelijk verschillen zijn in stevigheid. Bepaalde rassen zijn goed blijven staan terwijl andere te gen de vlakte gingen. Met als gevolg moeilijker oogsten en soms oogstver- liezen. Over het algemeen zijn de maïstelers tevreden over de op brengsten. Sommige maïstelers heb ben meer geoogst dan in 1990. De kolfafzetting was over het algemeen goed daar waar het snijmaisgewas niet is verdroogd. Begin juli was voor meerderen de vraag wat er, gezien de ontwikkeling van het snijmaïsge- was, terecht moet komen. Maar het weer heeft in 1991 laten zien dat ze enorm veel kan herstellen. Na de oogst van snijmaïs is er soms teveel kweekgras op de percelen aanwezig. Om voor 1992 het land weer kweek- vrij te hebben is het zinnig om de kweek nu nog te gaan bestrijden. Dit is mogelijk door het mechanisch te bewerken bijvoorbeeld door twee keer te frezen met een tussenpauze van 10 dagen en bij nachtvorst de grond bewerken met een cultivator. Eveneens is een bestrijding mogelijk door een bespuiting. Dit kan met vier liter Glyfosaat in 200 liter water per hectare. Dit verspuiten met een mid den druppelgrootte spuitdop is alleen mogelijk als het kweekbestrij- dingsmiddel door de plant wordt op genomen. Het beste resultaat is te behalen als het keekgras een lengte heeft van 10 tot 15 cm. Suikerbietenoogst Later dan in andere jaren zijn de Texelse suikerbietentelers begonnen met de oogst. Ondanks de droge zo mermaanden vallen de opbrengsten mee. Ruim 50 tot meer dan 60 ton per ha. worden gehoord. Eveneens lijkt het suikergehalte mee te vallen. Dit varieert van 15,5% tot boven de 17%. De verschillen in kilogrammen en suikergehalte zijn te verklaren door de mate van droogteverschijnse len, waarbij de diepgespitte percelen positief tevoorschijn komen, en de af rijping van het suikerbietengewas. Gewassen met een lichte kleur kun nen hoge kilogrammen bietenop brengst geven terwijl het suiker gehalte altijd hoger ligt. Na het rooi en valt het op dat er verschillen zijn in verliezen. Er is duidelijk verschil in oogstmachines. Naast het laten lig gen van volgroeide exemplaren op het land blijven eveneens punten van bieten in de grond of op het land achter. De oorzaak moet worden ge zocht bij de afstelling van de machi nes, de rijsnelheid tijdens het rooien en de snelheid van het ronddraaien van de zeefraden bij het opladen. Bj een te grote rijsnelheid breken de punten van de bieten in de grond af. Eeneens kan behoorlijk puntverlies worden geleden als de bieten bij het opladen met een te grote snelheid over de zeefraden gaan. De praktijk laat zien dat het ook anders kan, zonder dat het percentage kop- en grondtarra hoger ligt. Inzaai wintertarwe Een goed gewas wintertarwe heeft voor een goede opbrengst plm. 500 halmen per vierkante meter nodig, dit is te bereiken met 200 tot 220 plan ten per vierkante meter in het voor jaar. Onder zeer goede omstandig heden (kiemkracht, grond, zaaibed, weersomstandigheden en tijdige zaai) kan worden uitgegaan van een vel- dopkomst van 85%. Wanneer in de winter nog 10% plantverlies optreedt zijn dan ongeveer 280 zaden per vierkante meter nodig. Om hieraan te voldoen kan gebruik worden gemaakt van het duizend korrelgewicht, ver meld op de certificaten van de NAK, met deze berekenigswijze: Planten per vierkante meter delen door op komstpercentage maal 1000 korrelge wicht kg zaaizaad per ha. Bijvoorbeeld, opkomstpercentage 80%; verlies winter 10%; 1000 kor relgewicht 45 220 70 x 45 140 kg. zaaizaad per ha. Graslandverzorging De droge maanden hebben weinig schade aan het grasland gegeven. Al gemeen is de grasmat na de regen weer goed dichtgegroeid. Wel hebben bepaalde percelen een behoorlijke muurbezetting gekregen. Om te voor komen dat deze muurplanten door groeien en schade aan het gras geven kan een bestrijding wenselijk zijn. Herfstbestrijding verloopt meestal erg goed omdat de muur- planten nog jong zijn. In sommige percelen grasland staan nog te veel oude gras „bossen". Om te voorko men dat het gras tijdens de winter periode uitvriest of verstikt is het raadzaam om deze „bossen" af te maaien of af te laten vreten door schapen. Grasland dat kaal de winter ingaat heeft meestal de minste scha de in het voorjaar. Mestflatten uit smeren over het land kan eveneens vreterij voorkomen. Dit dan onder droge omstandigheden. Emelten In de nazomer waren er grote aantal len langpootmuggen. Deze muggen zijn de veroorzakers van de emelten. Extra controle op emelten in grasland lijkt zinnig. Controle is mogelijk door graszoden in een pekelblad te dom pelen. De emelten komen dan boven drijven. Wanneer er 150 of meer emelten per vierkante meter wwor- den heeft bestrijding zin. Rouwvlieglarven De één cm lange grauw-bruine larven van de rouwvliegen met duidelijke kop kunnen de grasstengels vlak on der grond afvreten. De grasplanten sterven af en de zode komt los te liggen. Kalkbemesting Jaarlijks worden nog plekken gevon den waar de Ph waarde van de grond te laag is. De gewassen laten dit zien in groei en ontwikkeling. Der gelijke afwijkingen kosten veel geld door lagere opbrengsten en extra kosten voor onkruidbestrijding. Om dit te voorkomen heeft het zin om afwijkende plekken apart te be monsteren. Kalk werkt langzaam en dient daarom tijdig te worden gestrooid. Niet wachten tot het hoofdgewas wordt gezaaid. Texel enkele exemplaren aan te tref fen. ,,ln de herfst kun je van alles verwachten. Maar hoewel deze „klapper" uitbleef, zijn er genoeg andere zeldzame vogels waargeno men", aldus Peter van der Wolf, bestuursmedewerker van de stich ting Dutch Birding Association (DBA), Nabij Loodsmansduin werd de hop gesignaleerd, een vogel die normaal in midden-Europa verblijft. De waar neming van de humes bladkoning maakte ook veel goed. De verschij ning van dit midden-Aziatische zang vogeltje mag een zeldzaamheid worden genoemd. De vogelaars konden hun kijkers te vens richten op zeldzame vogels als de Russische roodkeelpieper, een Azi atische vorm van een roodborsttapuit en een notekraker. De laatste „inva sie" van deze vogelsoort op Texel vond in 1967 plaats. De notekraker die verleden week werd aangetroffen, kon door de vogelaars van zo dichtbij worden benaderd, dat het vermoeden ontstond dat het dier niet in goede gezondheid verkeerde. Nadat de vo gel met medewerking van Staatsbos beheer was gevangen, werd het danig verzwakte dier naar de voge lopvang van Ecomare gebracht, waar hij na korte tijd het leven liet. Roofmeeuwen Het stormachtige weer zorgde ervoor dat langs de kust vogels werden waargenomen, die normaal zo'm 30 mijl vanaf de waterlijn in open zee le ven. De wind dreef vele jagers (roof meeuwen) en grauwe pijlstormvogels naar de kust. De lezingen die 's avonds in de collo- qiumzaal van het Nioz werden gehou den, droegen volgens Van der Wolf ook aan het succes van het congres bij. „De zaal is op een aantal keren na, steeds praktisch vol geweest. De lezingen besloegen de volle breedte van het ornithologische veld en bo den daardoor voor elk wat wils. De vogelaars, in totaal ruim 300, kwa men uit heel veel verschillende lan den. Het was ook aardig om te zien dat buitenlanders in extase raakten van vogels waar wij nauwelijks de verrekijker voor in de aanslag bren gen. Er zijn op deze eerste internatio nale bijeenkomst ook veel contacten gelegd. Het is de bedoeling dat het door de DBA genomen initiatief na volging krijgt. Waarschijnlijk komen de vogelaars over twee jaar in Duits land of Engeland bijelkaar." Incidenten tussen grondeigenaren en vogelaars hebben zich dit jaar bijna niet voorgedaan. „Op twee kleine voorvallen na, zijn er geen klachten geweest over vogelaars in het veld. Ik heb het idee dat er in de loop der tijd meer begrip voor elkaar is ont staan", aldus Van der Wolf. 'Puttentrekker. Ter hoogte van de oude slachtplaats aan de Hallerweg Is woensdagavond een putten/platen- trekker gevonden. De eigenaar kan het voorwerp bij de politie ophalen. Uit de Leeuwarder Courant van 16 oktober 1991. De eerste keer meen- de ik Fokje Texel te f* verstaan. Leuk, meen de ik, ome zoon van vier kent nu al mensen van wie ik nog nooit gehoord heb. Het bleek een vergissing, hij zei jets anders. Fokje Essèl misschien? Nee, dat was het toch ook niet. Of hij die naam nog eens wilde her halen. Was het rukje Essol? Zo klonk het toch echt, maar van een jongetje van vier verwacht hoeveel poézie er ook in zijn I - nog Ien. Hij je - hoeveel poézie er ook opvoeding wordt gestopt geen abstracte klankbeeld moest iets met die klanken wil len uitdrukken. Maar wat': Buurman is leraar Engels, hij wist het antwoord. Hij verstond wat ome kleine spruit kwijt wil de: fuck your asshole. Dat gezegd hebbend drentelde junior naar buiten, de veel te grote bruine beer achter zich aanslepend. Hij draaide zich nog een keer om om luid 'shit' te roepen, daarna ver dween hij in de tuin van de buren. Zo jong nog en dan al Engels spreken. Ik ben trots. Toch eens opzoeken wat dat betekent, fuck your asshole.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7