„Als je zuinig bent, krijg je minder" Weinig mensen op de been voor sociaal-cultureel jaarplan Energieweek mikt op aanpassing gewoont van 26 en 27 oktober Astrid Joosten leidt discussie Kerkdiensten zondag 27 oktober Uit het politierapport Kort Texels PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 24 OKTOBE( „Als je zuinig bent, krijg je minder", mopperde Cor Dros van de Stichting Agrarisch Museum. Hij was één van de bezwaarma- kenden tegen het sociaal cultureel jaarplan 1991. En hoewel er rigoreuze bezuinigingen voor de deur staan en er vele protest brieven hiertegen zijn ingediend, kwamen er maar weinig men sen opdagen om hun mening toe te lichten. De raamsubsidie van het agrarisch museum dreigt te worden verlaagd van ƒ40.000,- tot f30.000,-. En dat kan niet, volgens de bestuurders. „We zitten nou eenmaal in De Waal. Ik heb er altijd op aangedrongen dat we ergens een afgelegen boerderij zouden krijgen of de kaasfabriek, maar dat is nooit doorgegaan. Nu zit ten we in het dorp en buurmans erf kwam maar één keer te koop", aldus Dros, die zei jaloers te zijn op de ruimte die Stichting Texelse Museum (STM) heeft. De aankoop van naastgelegen grond werd gedaan in de verwachting dat de raamsubsidie jarenlang op eenzelf de niveau zou worden gehandhaafd Dros: „Sterker nog, de indruk is ge wekt dat bij eventuele heroverweging de zaak naar bóven zou worden bij gesteld." Dit werd door Jan Kuiper van STM hevig knikkend beaamd. De commissieleden toonden begrip voor het museum. Bibliotheek Als de subsidie voor de bibliotheek van de Hervormde Gemeente van De Cocksdorp wordt afgeschaft, gaat de deur van de voorziening definitief dicht. Bestuurslid Tineke van Beek vroeg begrip van de raadsleden. „Ons publiek ik voor het merendeel oud, dus minder mobiel en draagkrachtig. Die mensen gaan niet naar de biblio theek in Den Burg of de bibliobus." Mevrouw Van Beek noemde de bus een „hoogdrempelige" voorziening. „Hij komt onder de middag, als de ouderen eten Die mensen zitten vast aan hun gewoontes. Bovendien staat de bus vaak vol met kinderen. Bij ons in de bibliotheek kunnen ze rustig zit ten en zoeken we samen een boek uit." De kosten voor de leden bedragen ƒ2,50 per jaar en een kwartje per ge leend boek per week. Verhoging van het abonnementsgeld biedt voor de bibliotheek geen soulaas. Wethouder Krijnen vroeg of de kerk niet kan subsidiëren, maar die blijkt arm te zijn. Geen argumenten Jan Kuiper van STM benijdde de commissieleden niet om alle papier winkel en de lange vergadering. Hij had het er moeilijk mee dat er geen overleg is gevoerd over de dreigende verlaging van de raamsubsidie van STM. „U ziet dit als overleg, maar wij verstaan daar heel wat anders on der." Kuiper vond de reden van verlaging niet voldoende beargumenteerd. „Toen we een raamsubsidie kregen, hebben we dat opgevat als: met dit geld moeten we ons redden. Vandaar dat we voor investeringen niet meer bij u hebben aangeklopt, terwijl u er wél van profiteerde, want we hebben ƒ30.000,- aan bouwieges betaald." Kuiper legde uit dat STM behoorlijk wat gratis diensten aan de Texelse gemeenschap levert, zoals educatieve projecten voor het onderwijs. „Het is zuur dat wij op deze manier hiervoor worden beloond. Er is bij de gesprek ken over de raamsubsidie indertijd een andere indruk gewekt." HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. S. de Roest uit Nijverdal. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog: 9.30 uur mevr. C. Vlaming uit Diemen. Den Hoprn: 9.30 uur ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 uur drs. J. J. N. Wilmink uit Oosterend. Oudeschild: 11.00 uur ds. S. de Roest uit Nijverdal. De Cocksdorp: 11.00 uur drs. J. J. N. Wilmink uit Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kandidaat Ds. A. F. de Oude uit Waddinxveen. Uitzen ding via De Lichtboei. 19.00 u. dienst voor belangstellenden. Voor ganger ds. de Oude uit Waddinx veen. Muzikale medewerking van familie Pronk uit Den Helder. Oosterend: 9.30 uur gezamenlijke dienst in de Ned. Hervormde kerk. Voorganger Drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u. ds. H. Fibbe. GEREFORMEERDE GEMEENTE in Kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur kerkdienst in Oosterend. Geen dienst in Den Burg. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. Panneman uit Nieuw Vennep. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur thema- dienst, The Gospeltrain. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur herenkoor. De Koog: zo. 9.30 uur. De Cocksdorp: zo. 9.30 uur. Woord-communiedienst JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30 uur: Openbare lezing: Respect voor autoriteit is een be scherming voor u. 11.20 uur: Wachtorenstudie: Oefen geloof gebaseerd op waarheid. Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos, Schilder end 40, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Gatske Ykema, tel. 14152. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. ^Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Radio Texel is failliet. Met dit sombe re bericht kwam interim-voorzitter Ruud Nooy. Men zit met een achter stallige huur van ruim ƒ21.000,-, een begrotingstekort voor '92 van ƒ14.000,-, een aflossing van ƒ8000,- en nu komt daar ook nog eens subsi dieverlaging van ƒ19.600,- tot ƒ10.000,- bij. „Ik schrik me te pletter", riep Nel Eelman (CDA) uit. Ze wilde eerst meer gegevens weten voordat er geld in de schijnbaar bodemloze put wordt gepompt. Nooy legde uit dat de toestemming om reclame te mo gen uitzenden nog even op zich laat wachten. „Bovendien hebben wij geen idee wat dat gaat kosten of opleveren. Wij zijn ook maar goedbe doelende amateurs." Tot nu toe zijn de berichten van Ra dio Texel naar de raad steeds redelijk optimistisch geweest. Pas toen de fi nanciële gang van zaken diepgaand werd uitgespit, bleek in welke malai se men verkeerde en werd besloten hulp van de gemeente in te roepen. De commissieleden waren het er snel over eens dat de afdeling financiën van de gemeente maar eens in deze zaak moet duiken voordat verdere uitspraken worden gedaan. Scheve verhouding De dorpscommissies van Oudeschild, De Waal, Oosterend, Den Hoorn en De Koog zijn allerminst blij met het gemeentelijke idee allen een gelijke raamsubsidie van ƒ10.000,- te geven. Vertegenwoordigers gaven aan dat ze de verhouding tussen Den Burg en de andere dorpen scheef vinden. Bo vendien kwamen de plannen als een volslagen verrassing. „Er is nooit met ons overlegd", aldus Nico Ruis, van het samenwerkingsorgaan dorpscom missies, dat door bezuinigingen zelf op de nominatie staat te worden af geschaft. Omdat de exploitatie en het aantal inwoner per dorp verschilt, vinden de dorpscommissies dat zij niet op lijn kunnen worden gescha keld. Bart Bos uit De Koog: „Wij wor den extra getroffen omdat we nog geen eigen dorpshuis hebben en dus ook geen idee hebben over de exploi tatiekosten. Wij worden op voorhand al gebonden." Emancipatie De overkoepeling van vrouwenorgani saties krijgt, als het gemeentelijke plan wordt aangenomen, geen vaste jaarlijkse bijdrage van ƒ1000,- meer. „Maar we hebben dat geld nodig om ons voortbestaan te garanderen", al dus voorzitster Marjan Vonk, die een lang epistel wilde voorlezen, waarop wethouder Krijnen ingreep. Mevrouw Vonk noemde de bijdrage ook een vorm van erkenning door de gemeen te. Gerbrand Poster merkte op dat het de overkoepeling kennelijk meer ging om waardering dan het geld. „U moet ons zien als een overkoepelen de organisatie, net zoiets als de sportraad voor haar sector. Het doet mij pijn dat wij anders worden be schouwd", aldus mevrouw Vonk. Wethouder Tine Krijnen zei dat de overkoepeling ongeveer 1000 leden heeft. „Als iedereen een gulden mee neemt ben je er toch ook?" Deze op merking werd door mevrouw Vonk Donderdag 24 oktober Van 19.00 tot 21.30 uur wordt in dorpshuis 't Skiltje een inloop informatie-avond gehouden door de gemeente over de op handen zijnde scheiding van huisvuil, ledereen is welkom. In Bosch en Zee geeft het Mini sterie van Landbouw voorlichting over de mestwetgeving; 20.00 uur. In de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan is voor de af deling Den Burg van de Platte landsvrouwen een dia-avond, verzorgd door het Agrarisch Vrouwen Platform; 20.00 uur. Vrijdag 25 oktober Om 18.00 uur gaat in de kantine van SV Texel de Weekend Amp- hibische Expeditie Texel (Wam- pex) van start. In De Bijenkorf te Oosterend wordt door de gemeente van 19.00 tot 21.30 uur een inloop informatieavond gehouden over de op handen zijnde scheiding van huisvuil, leder is welkom. Sportvereniging De Cocksdorp heeft om 19.30 uur jaarvergade ring in het Eierlandsche Huis. Te vens verkoping van tweede hands sportkleding. In Cinema Texel draait om 20.30 uur David Zuckers„The naked gun 2,5". Inspecteur Frank Dre- bin (Leslie Nielsen) is op zoek naar de schurken die een com plot tegen de Amerikaanse rege ring hebben gesmeed. Ze hebben een waterdicht lijkend plan opge zet om het energiebeleid van de VS naar hun hand te zetten. Dre- bin gaat zeer voortvarend te werk. Als in het laboratorium van energie-onderzoeker Dr Mannhei- mer een bom ontploft, is hij di rect ter plekke en ondervfaagt zonder dralen alle getuigen op een heel speciale manier, of ze nu dood zijn of niet. Eén getuige heeft zijn bijzondere belangstel ling: de mooie Jane Spencer (Pri- scilla Presley), waarmee hij ooit een hartstochtelijke verhouding heeft gehad en waarmee hij het graag opnieuw wil proberen. Maar dan moet natuurlijk wel eerst het complot onschadelijk worden gemaakt, wat voor 's werelds meest onverschrokken en slimste inspecteur geen pro bleem is. Zaterdag 26 oktober Van 14.00 tot 16.00 uur houdt het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog open huis. Wielervereniging Texel houdt een oefenwedstrijd op het parcours Biesboschweg in De dennen; 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The naked gun 2,5". De mannenkoren Die Gouwe Sanghers uit Boskoop en het Texels Christelijk Mannenkoor ge ven een gezamenlijke uitvoering in de Hervormde kerk van Den Burg, aanvang 19.30 uur. Toe gang vrij. Zondag 27 oktober Van 8,00 tot 10.30 uur houdt de Sportvissersclub Texel een wed strijd op het strand bij De Cocks dorp, meetellend voor het kampioenschap. Texelse sportvissers kunnen ook deelnemen aan de wedstrijd op de Afsluitdijk, georganiseerd door „De Snoek". Vertrek met de boot van 8.05 uur. Deelnemers moeten zich uiterlijk 25 oktober hebben opgegeven bij Paul Ver hagen, tel. 13986. In manege Akenburg wordt een dressuurwedstrijd gehouden, aan vang 9.00 uur. Publiek is welkom. De motorafdeling van de MAB- club maakt een rit naar de Motor-RAI in Amsterdam. Heen boot 8.05 uur; terug boot 18.30 uur. In de Gereformeerde kerk van Den Burg begint om 19.00 uur een dienst voor belangstellenden. Thema: „Geloven, de moeite waard". Voorganger is Ds De Oude uit Waddinxveen. Muzikale medewerking wordt verleend door de Pronk-familie uit Den Helder. In Cinema Texel draait „The na ked gun 2,5"; 20.30 uur. Maandag 28 oktober De Vereniging voor Bedrijfsvocr lichting heeft in Bosch en Zee een voorlichtingsavond voor ag riërs: „Grasland, grasmengsels mestaanwending". Aanvang' 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezr de kerk in Den Burg is een Lee huisbijeenkomst, aanvang 201 uur. Drs Dodo van Uden uit Ai sterdam houdt de eerste vans drietal lezingen over Abraham leder is welkom. In Cinema Texel draait om 20. uur „The naked gun 2,5". Dinsdag 29 oktober Vanaf 10.00 uur houdt de Ou re Doopsgezinde Zusterkring\ koopdag in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. In dorpshuis De Wielewaal in! Waal houdt de gemeente een loop voorlichtingsbijeenkomst over de op handen zijnde sche ding van huisvuil, van 19.001! 21.30 uur. In de voorspeelruimte van de muziekschool (Ouwe ULO) in Den Burg houdt de Texelse Muziek- en Dansschool een w speeluur, aanvang 19.30 uur. Harp, koper, piano en zang. V toegang voor iedere be langstellende. Hoogwater Oudeschild 08.50 en 2' 09.25 en 2i 10.04 en 21 10.40 en 2l 11.00 en 2! 11.44 en OC 00.00 en li 01.05 en 1j Aan het strand is het ongeveer een, eerder hoog water. De zon komt 27 tober op om 7.25 uur en gaat onder 17.22 uur. 30 oktober laatste kwar 31 oktober doodtij Do. 24 Vr. 25 Za. 26 Zo. 27 Ma. 28 Di. 29 Wo. 30 Do. 31 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapierwagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan. Drij verstraat. Binsbergenstraat en Brou werstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). niet in dank afgenomen. Enkele vertegenwoordigsters van ove rige vrouwenverenigingen betoogden dat zij door het verlies van subsidie geen speciale avonden met emanci patoir karakter meer kunnen houden. Maar volgens Ger Praamstra kunnen zij voor zulke gelegenheden een be roep doen op de pot incidentele sub sidies, dus er is eigenlijk niets aan de hand. Veel sport- cultuur- en muziekvere nigingen zijn in de pen geklom men om hun afschuw over afschaffing van de investeringssubsidie duidelijk te maken. „We weten allemaal dat moet worden bezuinigd", aldus Han Pastoor namens tennisvereniging Deuce, „maar het kan nooit de be doeling zijn om bepaalde groepen zó hard te treffen." Hij doelde daarbij op clubs met een eigen accommodatie, in plaats van een gemeentelijke. Contributieverhoging en daarmee sa menhangend een drempelverhoging is iets dat veel leden van een club in de toekomst boven het hoofd hangt. En voor sommigen ziet het er wel heel erg somber uit. Georg Fransz van DEK: „Muziekverenigingen zijn erg gevoelig op dit gebied. Door afschaf fing van deze vorm van steun kunnen wij alleen nog maar ons bestaande instrumentarium in stand houden, uit breiding is niet meer mogelijk." De commissieleden zullen zich ko mende tijd beraden over de reacties en hun opvattingen kenbaar maken tijdens de komende begrotingsbehan deling. Op de Wilhelminalaan in Den Burg hield de politie vrijdagmiddag een bromfietser aan wiens vervoermiddel wel erg veel lawaai maakte. De brom mer van de 19-jarige Oosterender bleek te zijn opgevoerd. Bovendien ontbrak de bel. De jongen werd op de bon geslingerd en de opgevoerde onderdelen werden in beslag genomen. Voorbijgangers roken zondagmiddag nabij de rioolzuivering aan de Pont- weg een gaslucht. De gewaarschuw de politie stelde het gasbedrijf in kennis, die het lek dichtte. Enkele paarden ontsnapten maandag middag via openstaand hek uit een weide nabij kruising Akenbuurt. Een voorbijganger zag de dieren op de Pontweg draven en stelde de politie daarvan in kennis. De gewaarschuw de eigenaar bracht de paarden weer terug en sloot het hek. Niemand minder dan televisiester Astrid Joosten zal maandag vier no vember de discussie leiden over de zin en onzin van energiebesparing. Het debat is onderdeel van de ope ningsbijeenkomst van de energie- week die op initiatief van de Novem (Nederlandse maatschappij voor energie en milieu) wordt gehouden. Meer dan dertig deskundigen zullen de Texelaars in die week nuttige aanwijzigen geven over energie- en waterbesparing. Gezien de samenstelling van het fo rum belooft het een levendige discus sie te worden. Onder de leden een aantal prominente Texelaars zoals wethouder Dirk Terpstra, die onder andere energie en milieu in zijn porte feuille heeft, en Texels Belang- raadslid Gerbrand Poster die onge twijfeld de nodige spreektijd van de charmante tv-verschijning voor zich zal opeisen. Naast de discussie staan tijdens de energieweek tal van andere activiteiten op de agenda. De week op Texel is een gezamenlijk project van Novem, de gemeente, het Ener giebedrijf Noordholland (PEN), het Gasbedrijf Texel en het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland (PWN). Het is een uitvloeisel van het Nationaal Milieubeleidsplan dat als doelstelling heeft verspilling van ener gie en onnodige milieuvervuiling te gen te gaan. De week is door de organisatie maandenlang voorbereid. Metingen Door bezoeken en voorlichtingsavon den in ieder dorp over alle mogelijke besparingen pogen gemeente en No vem aan geen doelgroep voorbij te gaan. Pamfletten waarin data en tij den van de informatieve bijeen komsten staan aangegeven zullen de komende week huis aan huis worden verspreid. De nadruk wordt daarbij gelegd op bedrijven uit alle sectoren, scholen, tehuizen, onderzoeksr lingen, maar ook huishoudens. Besparingen tussen de tien en procent moeten zonder meerli baar zijn, aldus een medewerk! Een autobus vol deskundigen: Novem en nuts-bedrijven word dat doel ingeschakeld. Om te: of de inspanningen werkelijk ie hebben gehad worden metinge houden. In augustus zijn door energiebedrijven zogenaamde i tingen gehouden. De tweede! de meting zullen vlak voor en de energieweek worden geho» Om te kijken of ook op lange» mijn het resultaat merkbaar is over een jaar de meterstand r* maals opgenomen. Een represi ve groep Texelaars krijgt extra begeleiding tijdens en na de e' week. Dan zal blijken of een a: benadering van de doelgroep ten afwerpt. Nu al staat vastr succes van de actie staat of* de bereidheid tot energiebesps de Texelaars zelf. Vod De energieweek op Texel, waa door de afgesloten ligging het taat duidelijk meetbaar moet i een test. Indien de aanpak stó blijkt te zijn kunnen andere ra' drijven in samenwerking met) in hun verspreidingsgebied soc ke acties organiseren. De wee' wordt heel toepasselijk afgeslt met de opening van het wind» park in Oudeschild. Geslaagd. Danielle Kaczor(1l Den Burg behaalde dinsdag h' ma voor eerste kapster. Dam»! werkzaam is bij Cocky's Kaps De Koog, volgde een opleiding twee jaar in De Schalm in De' Helder. De mooiste TV's ooit gemaakt Bang&0lufsen Te zien en te horen bij Jart Brouwer Spinbaan IS. Tel. 02220-1S130 OEN BURG

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2