Meningen verdeeld over herinrichting Oudeschild Grotere (en mooiere!) opvolger Lida Marco k lerkgroep voegt niets toe" )mmissie vliegt elkaar er podium in de haren Overstelpende drukte bij informatie-avond GFT-afval LE4q Getuigen gezocht Bazaar De Waal Fokker's „opm dit weekend boven Texel rengst collecte ir dan verwacht depoep op straat: te voor de baas Lezing reumapatiënten Kerkdienst voor belangstellenden 't Allegaartje Brandwondenstichting houdt collecte Voorstelling in Den Burg geprolongeerd ERDAG 24 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I 'oor als u zich uit en/of thuis uiilt voelen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkertstraat 19, 1795 AA De Cocksdorp, telefoon 02220-16547 Maandags gesloten Van gedetineerden naar toeristen is maar een stapje. De nog niet herdoopte TM 30 aan de kade in Oudeschild. tFoto Bert Koning nalenvisserij wordt voor hem dan steeds minder belangrijk en zal wel licht zelfs worden gestaakt. Illustra tief voor de toenemende vraag naar deze vorm van recreatie is dat Hutjes 16 jaar geleden, toen hij met dit werk begon, in het hele seizoen vier groepen in schoolverband aan boord kreeg. Het afgelopen seizoen waren het er vierhonderd! Geluk Toen Hutjes hoorde dat zijn „oude" TX 27 weer te koop was, greep hij deze kans met beide handen aan. Het schip is er bepaald niet op ach teruit gegaan. De kotter is in gebruik geweest bij de stichting De Dreef die er bij wijze van therapie en heropvoe ding gedetineerden mee liet vissen. Het schip is daartoe ingrijpend ver bouwd en verfraaid. De 300 pk mo tor werd gereviseerd, de twee hulpmotoren vervangen, de machine kamer en brug vernieuwd, het elektri citeitsnet vervangen door een 220/380 volt installatie en er werd allerlei geavanceerde electronische apparatuur aangebracht, zoals een daglichtradar die alleen al f30.000,- kostte. Totaal werd voor f600.000,- aan het schip verbeterd. De activitei ten van de stichting liepen echter uit op een mislukking, waardoor de kot ter te koop kwam voor 'n voor Hut jes leuke prijs. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag over de motor kap en het dak gelopen van een wit te Suzuki Swift, die was geparkeerd aan de Hollewal. Dit leverde ettelijke deuken op. Daarnaast werd tevens de antenne afgebroken. De schade be draagt ^1250,-. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Ondanks het minder goede weer werd de bazaar van de Hervormde Vrouwenvereniging van De Waal don derdag redelijk bezocht. De opbrengst bedroeg ƒ4710,57. De volgende prij zen zijn nog niet afgehaald: wit 919: een 'geborduurd ontbijtlaken; rose 957: een gehaakt kleed. Voor inlich tingen kan contact worden opgeno men via telefoonnummer 14018. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, zal men zaterdag (eventueel zondag) een zeer historisch vliegtuig boven Texel kunnen zien. Het is de „Spin" die in 1911 door Anthony Fok ker in Duitsland werd gemaakt en waarmee hij op 31 augus tus van dat jaar rondjes boven zijn geboorteplaats Haarlem vloog, ter gelegenheid van Ko ninginnedag. Het was het der de toestel van dat type dat hij vervaardigde, nadat de twee eerste waren verongelukt. In een grote vrachtwagen van Fokker is de „Spin" woensdag middag in onderdelen op het vliegveld Texel bezorgd, waar hij vandaag en morgen in el kaar zal worden gezet in de hangar. Het toestel is een uit het Aviodome bij Schiphol af komstige replica, die boven Texel moet vliegen in verband met opnamen voor een be drijfsfilm die Fokker Aircraft B.V. door een eigen camera ploeg laat maken. Het is de be doeling enkele starts en landin gen uit te voeren en mogelijk zullen ook wat rondjes worden gevlogen, als de omstandighe den het toelaten. Aangezien dit type niet over een bewijs van luchtwaardigheid beschikt, is voor het gebruik op Texel ont heffing verleend door de Rijksluchtvaartdienst. Het kwetsbare toestelletje zal wor den gevlogen door Edwin Bos- hoff, die als testpiloot in dienst is van Fokker en de Kon. Luchtmacht. Wie de „Spin" in actie wil zien, is welkom op het vliegveld. IFoto Rying Camera. Eindhoven) speciale werkgroep opzetten geen zin. Dat voegt niets toe at het college wil. namelijk De Kjomzaal terugkrijgen", aldus elman van de VVD. De leden i raadscommissie voor wel- >leid lagen dinsdag flink met overhoop, ook naar aanleiding i nota die de PvdA over dit on- rp heeft geschreven. Maar e rook na het gekrakeel op- ileek dat men toch wel alle- ip hetzelfde eindpunt uitkwam. nmissie was unaniem van me at geen speciale werkgroep vorden ingesteld. Men vond tgen voor een goede podium- ming een gemeentelijke verant- slijkheid. Nel Eelman van het rong er op aan dat wel con- ordt gehouden met alle belang den uit de sport- en wereld. „We moeten de dis- stroomlijnen, want we krijgen wildgroei." ider Krijnen noemde de werk- lodiumvoorziening die momen een hevige briefwisseling met teente is verwikkeld een actie- „Van werkgroep kun je niet t, want van werk heb ik nog el gezien...." Ze legde uit dat op is gericht De Lindeboom- ug te krijgen en dat dat beleid ioorkruist door nog weer een e werkgroep in te stellen voor krijgen van een podiumvoor in Den Burg. „We wachten idische procedure af. In vier anden weten we meer. Tot die onale Collecte Geestelijk Ge- ipten die van 7 tot en met 12 werd gehouden, heeft een it opgeleverd van ƒ8619,50, shonderd gulden meer is dan ar. d over de verschillende dorpen opbrengst: Den Burg 05; omgeving Den Burg Den Hoorn 383,75; PH in 't Hórntje ƒ283,40; Oude- 689,15; Oosterend ƒ903,50; ksdorp ƒ411,90, Eierland 0; Het Noorden ƒ174,05; De 425,15 en De Koog ƒ825,75. miserende Vereniging van van Gehandicapten op Texel illen die aan de collecte mede- j hebben verleend. i hond poept op een stoep of rrein, is de eigenaar van het afbaar. Tenzij hij of zij deze )selen onmiddellijk verwijdert. I het college van B en W in emene Politie Verordening la- lemen. il het college dat honden bin- bebouwde kom aangelijnd zijn. en is een sport met snel toe- de populariteit. Er zijn sinds k bestuurbare vliegers op de die door middel van twee lij allerlei richtingen kunnen wor- manoeuvreerd. Deze vlieger ge snelheden bereiken en vlak grond scheren. Omdat dit ge- n opleveren voor badgasten college deze vliegers verbie- de bewaakte strandgedeelten. Jlichting om een straatje voor •ning schoon te houden zal arden opgenomen, evenals het nden leggen van reclame in de ichter vliegtuigen. De gemeen- tgeen bevoegheid om tegen ste op te treden. Wel wil men fs verplichten distels te verwij dt hun land voordat deze in 'd zijn gekomen. Negatief 'ie is niet zo blij met deze wij- voorstellen. „Ik heb negatief seerd", aldus woordvoerder wit. „De regeltjes die het col li toevoegen vereisen toezicht, "I hebben andere prioriteiten." 't de aanlijnplicht voor honden P'ossing voor het poep- !rn of verhoging van de veilig- Als nou alleen de baas van baarlijke hond wordt verplicht 'een riem om te doen, dan dat controleren. Maar je kan 1 de gaten houden of ze alle- an de lijn lopen. En gaat dat B bebouwde kom op Texel of 'ie waar veel toeristen lopen?" "ed van de vliegers vindt Smit nsen een eigen verantwoorde hebben. Bovendien zijn tot nu ln ongelukken bekend met de 'bare vliegers. „Is de gemeen- svan plan een strandwa cht ellen? Want wij kunnen niet dag op het strand controle- tijd kunnen belanghebbenden via een ambtenaar vertrouwelijk informatie krijgen over de gang van zaken." Uit z'n verband Nogmaals Bolier betreurde het dat sommige be zoekers snel de voorlichtingsavond verlieten. „Op het moment dat we om 20.00 uur de container met huis vuil omkeerden, bevonden zich nog zo'n honderd mensen in de zaal. De ze groep reageerde bijzonder enthou siast op de „act", waarin op ludieke wijze werd gedemonstreerd hoe huis vuil moet worden gescheiden. „We kregen zelfs applaus na afloop", al- Gré Zegers van de PvdA vond dat het discussiestuk dat haar partij heeft geproduceerd, door verschillen de instanties uit z'n voegen is ge trokken. „Voordat De Lindeboom vrij komt, kan wel vijf jaar om zijn. Of misschien lukt dat helemaal niet. Vandaar dat wij onze blik hebben ge richt op De Koninghal." Zowel Erna Eelman als Gerbrand Poster (Texels Belang) opperden dat er uitwijkmoge lijkheden naar de buitendorpen zijn. „Mensen uit die plaatsen komen wel naar Den Burg, maar omgekeerd schijnt altijd moeilijk te gaan", aldus Eelman, die vond dat het PvdA-plan aan alle kanten rammelde. Zegers vroeg waarom de cultuur wel zou kunnen uitwijken naar de buitendor pen en de sport niet. „Er zijn daar ook goede sportaccommodaties, maar in het gemeentelijke rapport is alleen gekeken naar andere ruimte in Den Burg." Ger Praamstra, hoofd van afdeling welzijn repliceerde dat wel degelijk is gekeken naar uitwijkmoge- lijkheid bij Dennenoord en in De Koog. Albert Hoven, voorzitter van de sportraad noemde het plan ook niet goed doordacht. „U wilde een voor zet geven? Maar u doet dat wel met volzinnen die mensen in de ziel ra ken." Groen Links-man Jaap Vlaming merk te op dat de nota wel had gefun geerd als knuppel in het hoenderhok, wat hem een dankbare blik van Ze gers opleverde. „Ik zou niet weten hoe ik anders in zo'n korte tijd zoveel cijfers over dit onderwerp op papier had moeten krijgen." Toen duidelijk werd dat, als De Lindeboom helemaal niet doorgaat, opnieuw zal worden bekeken hoe de culturele verenigin gen kunnen worden geholpen, had den alle commissieleden er vrede mee dat De Koninghal voorlopig als noodoplossing wordt beschouwd. De bereidheid om mee te werken aan de scheiding van huisvuil onder de Texelaars lijkt veelbelovend. Dat mag worden afgeleid uit de stor machtige belangstelling voor de eerst informatie-avond over dit on derwerp die maandagavond in d'Ou- we Ulo werd gehouden. Enkele bezoekers verlieten zelfs verontwaar digd de zaal, omdat door de drukte hun vragen niet afdoende werden beantwoord. „We hadden niet op zo'n grote toe loop gerekend", aldus chef buitendienst Piet Bolier. Hij kon zich de verontwaardiging van mensen wel enigszins voorstellen. De vier mede werkers van gemeentewerken hadden zo snel geen antwoord op het vra- genvuur van ruim 250 bezoekers die in de loop van de avond voor een on verwachte drukte in het zaaltje aan het Schilderend zorgden. Om de aan trekkelijkheid van de bijeenkomst te vergroten werd een film gedraaid en was een kleine expositie georgani seerd. Hoewel de mensen zich erom verdrongen was het gebodene niet voor iedereen goed zichtbaar. Gisteravond ontvouwde het college van b en w tijdens een hoorzitting in dorpshuis 't Skiltje haar plannen voor herinrichting van Oudeschild. Daarbij zullen de Trompstraat, de Houtmansstraat en de Loodssingel worden gerenoveerd. De meningen van dorpsgenoten over de herstra- ting bleken verdeeld. Door de aanleg van riolering is in de genoemde straten een slecht wegdek ontstaan. Als uitgangspunt voor de renovatie kozen b en w ervoor de straat ruimschoots van groene ge deelten te voorzien. Niet alle omwo nenden waren blij met dat voornemen. Inwoners van Oudeschild vreesden dat de perken veelal de functie van hondetoilet zouden krij gen. Ook was men van mening dat jonge aanplant niet nodig was. „De bomen die er nu staan zorgen al voor genoeg overlast", aldus mevrouw Koopman die zich beklaagde over de enorme boom voor haar woning aan de Houtmansstraat. Volgens de aan- wézigen was er meer behoeft aan extra parkeerplaatsen dan aan groenstroken in het dorp. Net als in andere dorpen op het eiland leidt de dus Bolier. Wegens de grote belang stelling heeft gemeentewerkenbesloten de voorstel ling in De Burg te prolongeren. Op maandagavond vier november zal in d'Ouwe Ulo nogmaals een inloopa vond over de huisvuilscheiding wor den gehouden aanvang 19.00 uur. De avonden in de overige dorpen blijven ongewijzigd. Onbeantwoorde vragen kunnen volgens Bolier ook telefonisch door mensen van gemeentewerken worden beantwoord. De vereniging van Reumapatiënten Texel organiseert vrijdag 1 november om 20.00 uur een lezing in de kanti ne van de LTS in Den Burg. Dhr. Van Soesbergen, als reumatoloog verbon den aan het Slootervaart Ziekenhuis en het J. van Breemen-instituut te Amsterdam, behandelt diverse soor ten reuma en zal zijn lezing on dersteunen met dia's. De toegang is gratis. toenemde toeristenstroom tot een te kort aan parkeerruimte voor auto's. Op de hoorzitting werd meerdere ma len om een (tijdelijke) parkeervoorzie ning verzocht. Ook het voornemen van de gemeent om wegversmallin gen aan te leggen om het verkeer af te remmen, o.a. op de kruising Hout- mansstraat/Barentzstraat, werd als een ongewenst obstakel gezien door de aanwezigen. Wethouder Baren- dregt, die als voorzitter optrad, ver klaarde dat de gemeente ondanks de bezwaren de straten er smaller uit wilde laten zien om zodoende het verkeer af te remmen. Wateroverlast De heer Witvliet informeerde of het peil van de straat gelijk met de reno- In de Gereformeerde kerk in Den Burg wordt dinsdag een dienst voor belangstellenden gehouden. Het the ma van deze bijzonderen dienst is: geloven, de moeite waard! Voorgan ger is ds. De Oude uit Waddinxveen. Muzikale medewerking wordt ver leend door de familie Pronk uit Den Helder. Aanvang 19.00 uur. Radio Texelprogramma 't Allegaartje gaat vanavond tussen 19.00 en 20.00 uur over de energieweek, die van 4 tot en met 8 november op Texel wordt gehouden. Daarnaast is er een telefonisch interview met Ine ke Reitsma over een actie van wedu wen' die door samenwoning hun uitkering dreigen kwijt te raken. De garnalen- en rondvaartkotter TX 27 ,,Lida Marco" van Adrie Hutjes uit Oudeschild heeft een veel grotere opvolger gekregen. Deze week liep de 33 meter lange TM 30 „De Toe komst" uit Termunten de haven van Oudeschild binnen die zal worden omgedoopt tot TX 27 „Lida Marco". De oude Lida Marco is verkocht naar Lauwersoog. Het nieuwe schip is voor Hutjes geen onbekende want hij is er al eerder eigenaar van geweest, gedurende vijf jaar. Hij deed hem weg toen het ver plicht werd om bij de visserij op een schip van deze grootte vijf opvaren- vatie plaatselijk kon dalen. Waterover last in de tuin is voor de Oudeschilders een jaarlijks terugke rend probleem. Enkele kruispunten zullen worden verhoogd, met name in de buurt van de Bruinvisschool, om het verkeer af te remmen. Nadat Barendregt had toegezegd rekening te zullen houden met de bezwaren en de suggesties vanuit Oudeschild gin gen de leden van de commissie ruim telijke ordening en huisvestingbeleid akkoord met de voorlopige plannen, waarmee een bedrag van ƒ135.000,- is gemoeid. In november zal een be gin worden gemaakt met de herstra- ting van de Trompstraat, dat vier weken in beslag zal nemen. Begin volgend jaar is de Loodssingel aan de beurt. Dat werk zal zo'n acht weken duren. Volgend jaar, zo mogelijk voor aanvang van de bouwvak, zal de re novatie van de Houtmansstraat wor den aangepakt. Aan de plannen voor de Trompstraat zal weinig meer kun nen worden aangepast, maar bij de twee andere zal zoveel mogelijk op de wensen van de omwondenden worden ingespeeld door de gemeen te, aldus Barendregt. De Nederlandse Brandwonden Stich ting (NBS) bestaat twintig jaar. Aan het jubileumjaar heeft de stichting een collecte en een voorlichtingspro ject voor senioren gekoppeld. Deze risicogroep heeft veel belang stelling voor dergelijke informatie. Voor kinderen loopt al een voorlich tingscampagne. Met als motto: stel, het is je eigen vel..., houdt de NBS in de week van 27 oktober tot en met 2 november een huis-aan-huis collec te. Ook kan per giro geld worden overgemaakt naar de brandwon denstichting. Nr. 20.21.22 of banknr. 70.70.70.643 t.n.v. de NBS te Be verwijk. den te hebben. Daardoor werd het voor de garnalenvisserij onrendabel. Achteraf had Hutjes spijt van zijn beslissing, want de 24 meter lange TX 27 mocht officieel 130 passa giers vervoeren, maar in de praktijk was er plaats voor slechts 100. Om het aanbod toch te kunnen verwer ken moest hij de hele zomer drie keer per dag uitvaren, wat minder effi ciënt en bovendien erg vermoeiend was. Daarbij komt dat de nu 41-jarige Adrie Hutjes zijn bedrijfsvoering steeds meer zal verleggen naar het rondvaren met toeristen. Ook buiten de zomer wil hij er met passagiers op uit, omdat er vraag naar is. De gar-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5