Uitzetten van jonge dieren lijft bittere noodzaak" Nieuwe opzet Geen C te Hoog bevalt goed ndanks toename zeehonden in Waddenzee Repetities in volie gang -V- EcoMare timmert aan de weg jk, hij komt weer land terug" ak werk van zorg Nieuwe spelregels in het verkeer Raisin' Cain in Time Out Stel, het is je eigen vel... aJNEDERLANDSE BRANDWONDEN ■STICHTING JERDAG 24 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 wijst naar de plek waar zich tegen de horizon een stuk of acht donkere stippen aftekenen. „Volwassen zee honden, die zich koesteren in de zon." Flessenpost Als we pakweg zeven mijl hebben af gelegd arriveren we op de plaats van bestemming en worden de kooien met daarin de zeehondjes aan land gebracht. Nadat de doorzichtige on derkomens op aanwijzing van de fo tografen in formatie zijn opgesteld, krijgen de vijf zeehonden tegelijk de vrijheid. Opgewonden kreten op het moment dat de diertjes naar de wa terkant waggelen gaan grotendeels verloren in het geraas van overvlie gende straaljagers. Door het luchtspectakel valt het voor de twee jongens dan ook niet mee de aan dacht op de dieren gericht te hou den. Pas als een zeehondje na een baantje te hebben gesparteld weer naar diegene terugkeert die het kooit je voor hem opende, is de blik weer volledig op het jong gericht. Tijdens de terugreis krijgen de broertjes van de verzorger voor elke zeehond een fles met daarin een gratis toegangs bewijs voor EcoMare, die ze in zee mogen gooien. Onmisbaar Het zeehondenbassin blijk een popu lair en niet meer weg te denken on derdeel van het natuurcentrum nabij De Koog, waar inmiddels met man en macht aan de nieuwbouw, waar onder een educatieve vleugel wordt gewerkt. Teneinde de continuïteit van de kostbare zeehondenopvang te waarborgen is inmiddels de stichting „Vrienden van de zeehondenopvang EcoMare" in het leven geroepen. Coördinatrice Miny van Munster ver telt dat al zo'n 6.500 mensen zich als lid hebben opgegeven. De kosten bedragen minimaal 715,-. „Voor dat geld krijg je wel tweemaal per jaar een zeehondenkrant thuisgestuurd", aldus Van Munster. Nu voldoende geld bijeen is gebracht voor het vo gelhospitaal If400.000,-1 worden ook voor dit onderdeel de voorbereidingen getroffen. De kooien worden door schipper Jan van Dijk aan boord van bewakingsschip ..Phoca" gehesen. Ook worden meer jongen geboren. „Hoewel het aantal geboortes (1991 ca. 1301 in geen verhouding staat tot de hoeveelheid zeehonden in de Waddenzee. Giftige stoffen zoals PCB's zorgen er nog altijd voor dat veel wijfjes'onvruchtbaar zijn", aldus Brugge. Snel nadat bekend werd dat de zeehondenpopulatie in het wad dengebied weer toeneemt, werd het nut van de dure zeehondenopvang en het uitzetten van jongen in weten- schappenlijke kringen snel in twijfel getrokken. Onderzoekers menen dat door menselijk ingrijpen zwakkere exemplaren in staat zijn te overleven, hetgeen ongunstig kan zijn voor het natuurlijk evenwicht. Brugge meent dat ondanks de optimistische cijfers het werk in de opvangcentra voorlo pig noodzakelijk blijft. Doordat de uit gezette zeehonden worden gemerkt is gebleken dat een belangrijk deel van de dieren in het waddengebied het bestaan heeft te danken aan de opvangcentra. In EcoMare verblijven nu zo'n dertig volwassen dieren die wel een leeftijd van dertig jaar kun nen bereiken. In het waddengebied worden ze gemiddeld niet ouder dan tien jaar. Is er dan nog wel hoop voor de jon ge dieren uit de zeehondenopvang? Brugge: „We zetten nu al zestien jaar dieren uit op het wad. Hoewel er in 1989, ondanks dat de dieren tegen de hondenziekte waren ingeënt, veel exemplaren op raadselachtige wijze stierven, overleeft het merendeel Vorig jaar verdronken nog twee uitge zette dieren in visfuiken. „Keerwan- den, door de vissers voor de fuiken geplaatst om te voorkomen dat de jonge zeehonden in de netten ver strikt raken, zijn nog steeds niet ver plicht gesteld", aldus Brugge Het najaar is de beste tijd om de vet gemeste dieren, die met een gewicht van veertig kilogram eigenlijk vijf kilo te zwaar zijn, uit te zetten. „Juist nu is volop vis aanwezig", verklaart Brugge. Hoewel ze er erg aandoenlijk uitzien, blijven zeehonden roofdieren. Wan neer een nieuwsgierig kind zijn hand door detralies van het kooitje steekt maant de verzorger onmiddellijk tot voorzichtigheid. „Voor je het weet bijt ie in je vinger." Aan boord heerst on der de jeugdige opvarenden, inmid dels .uitgerust met een kollosale verrekijker, grote opwinding. Brugge Er heerst grote opwinding als onderweg een aantal ..wilde" zeehonden worden gesignaleerd hij komt weer terug aan land", juicht de achtjarige Bart ten vanaf de zandplaat opgewonden. Kort nadat hij het kooit- jn het zeehondenjong heeft geopend kruipt het dier na een itondige spartelpartij hem over het drooggevallen wad weer moet. Het betreft één van de vijf zeehondjes die na de ge- tegolf afgelopen zomer in EcoMare dinsdagmiddag worden 'iet in reservaat in het Eierlandse Gat. Totaal zullen dertien e exemlaren ter versterking van de bedreigde stand in de 'tienzee worden uitgezet. denzee worden gebruikt. Schipper Jan van Dijk en Dirk Kuiper controle ren dagelijks de zeehondenreservaten die tijdens het zomerseizoen zijn gesloten voor alle vaartuigen. „In die periode, waarin de jongen worden ge boren en gedurende de zoogtijd, mo gen de dieren zo min mogelijk worden gestoord", zegt Van Dijk, ter wijl hij over het wad tuurt. Gele mar- kingen in de vaargeul geven aan waar zo'n reservaat begint. Op de zeekaart aan boord van de Phoca staan de plaatsen waar de zoogdie ren ongestoord kunnen vertoeven duidelijk aangegeven. Mensen die de regels aan hun laars lappen worden door het tweetal zonder pardon op de bon geslingerd. Vanaf 1 septem ber, wanneer weer door de betreffen de gebieden mag worden gevaren, is het echter gedaan met de zeehon- Om de educatieve doelstelling van EcoMare te benadrukken heeft het natuurcentrum alle basisscholen in Nederland (9000) uitgenodigd mee te doen aan een creatief project over zeehonden. De onderwijs instellingen ontvingen een pak ketje waarin nadere bijzonderheden staan vermeld. De school met de leukste in zending wordt uitgenodigd voor een dagje EcoMare. denrust. De aanwezigheid van een gelaarsde gezelschap dat verderop het wad omspit op zoek naar kostba re zagers levert daarvan het directe bewijs. De schipper reageert furieus bij het zien van de heren. „Dezeehon den worden er onrustig van." Uit een ontvanger in de stuurhut klinkt een onregelmatig tikkend geluid, afkom stig van een zender die op de rug van een zeehond is gemonteerd. Wij zend op de rand van een zandplaat verderop moppert Van Dijk „Deze zeehond koestert zich daar gewoon lijk. Nu zwemt hij echter onrustig rond." Rampjaar Het oorverdovende lawaai van F16-straaljagers die bijna onafgebro ken oversuizen laat de zeehonden merkwaardig genoeg koud, aldus de schipper. Het geluid van helicopters, die veel langzamer vliegen, en sport vliegtuigjes blijkt de dieren wèl van hun a propos te brengen. Naast het patrouillewerk houden Van Dijk en Kuiper door tellingen de zeehon denstand bij. Dit jaar vertoeven er in het Nederlandse waddengebied zo'n 750 exemplaren. Henk Brugge van EcoMare vult aan. „Sinds het ramp jaar 1988, toen door de zeehonden ziekte massale sterfte optrad, groeit het aantal weer gestadig." De aan was wordt deels veroorzaakt doordat zeehonden vanuit het Duitse wad dengebied, waar de meeste dieren voorkomen, door de gunstige voed selsituatie hier deze kant uitzwermen. mnaar van de tekenwedstrijd het kader van het veertigjarig an van de zeehondenopvang leorganiseerd, mocht Bart en aanwezig zijn bij het vrijlaten zeehondjes. Samen met zijn je was het hij dan ook in alle te opgestaan en samen met de naar Texel vertrokken. De zee- n die tijdens zijn zomerse be- log in het bassin wommen waren nu tijdelijk in ondergebracht. Lenie Kikkert- r, winnaar van de prijsvraag die de watersportdag werd ge houden, nam als genodigde ook plaats aan boord van Phoca, het be wakingsschip van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, dat de dieren naar bestemming zal brengen. Nadat de kleurige kooien met daarin de zeehonden op het ach terdek zijn gehesen zet de schipper even na het middaguur koers richting het Engelse Vaarwater, tussen Texel en Vlieland. Aan boord bevinden zich dan vijf kerngezonde diertjes die door hun verzorgers en de twee jongens geen moment uit het oog worden verloren. Patrouille De Phoca is één van de drie schepen die voor patrouillewerk in de Wad- le amnestie. Nadat de achtjarige Bart Corsten de jonge zeehond heeft vrijgelaten bege- jhet dier Op weg naar zee lFoto's Gerard Timmerman dag stellen de verzorgingstehui- De Gollards" en „Sint Jan" en erpleeghuis „Texel" van 9.00 00 uur hun deuren open voor Bresseerden in de zorgsector, dag is een vervolg op zaterdag iptember j.l. gestarte campagne totale zorgsector. Meer dan joen mensen hebben die dag 'en naar het AVRO-programma 'Is motto „Wie zorg die leeft", al die mensen die meer willen n van wat zich in de verzor- tehuizen, verpleeghuizen, zie den, de geestelijke 'dheidszorg, zwakzinnigenzorg, terg, zorg voor gehandicapten 'schermde woonvormen af wordt op 26 oktober landelijk >pen dag georganiseerd. Sollards", „Sint Jan" en het eghuis hopen dat op deze dag 'ame mensen die een bezoek len aan hun tehuis beroepsmatig vrijwilliger werkzazaam in een r9'ngs- of verpleeghuis werk- zouden willen zijn. Zij denken 'i aan mensen die een baan i in de zorgsector, jongeren die fcfoepskeuze moeten doen en «rsonen die als vrijwilliger een ding zoeken voor de vrijkomen- Vacatures tehuizen zijn doorlopend muta- n het personeelsbestand en der- °ok doorlopend vacatures. De achting is dat het op langere ln steeds moeilijker zal zijn om tetief goed personeel te krijgen. Wijkste oorzaak hiervan is de toenemende vergrijzing van de be roepsbevolking. Het op termijn te ver wachten personeelstekort is reden voor de tehuizen om op 26 oktober open dag te houden en informatie te verstrekken over het werken in de te huizen. Hiervoor zijn dan op zaterdag a.s. van 9.00-12.00 uur personeelsle den en vrijwilligers aanwezig. Zij kun nen de geïnteresseerden ruimschoots informeren over de kenmerken van een verzorgings- en verpleeghuis, over de aard van het werk, niet al leen in de verzorging, maar ook in de huishoudelijke dienst en de keuken en over de activiteiten waarin met name de vrijwilligers actief zijn. Er zullen daarnaast rondleidingen wor den gehouden, videofilms worden vertoond en er is in ieder tehuis een informatiestandje. Maar bij dit alles zal steeds en vooral de nadruk wor den gelegd op de positieve kanten van het werken in het verozrgings- en verpleeghuis: omgaan met men sen, zinnig en door de bewoner ge waardeerd werk, werken in een team, werken in een fijne sfeer, en de mogelijkheid een stuk persoonlijk heid in het werk te leggen. Vanaf één november zullen in heel Nederland nieuwe verkeersregels gel den en ook Texel krijgt daar in be perkte mate mee te maken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is onder het motto „Geef je verstand eens voorrang" een campagne gestart om iedereen van de verande ringen op de hoogte te stellen. Het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens (RVV) dat tot één no vember in gebruik is, werd vastgesteld in 1966. Sindsdien zijn er niet alleen enorm veel verkeersdeel nemers bijgekomen, maar noodzake lijkerwijs ook veel regels. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat kwam tot de conclusie dat verminde ring en vereenvoudiging van de ver- keersvoorschriften noodzakelijk was. Als uitgangspunt voor het nieuwe RVV noemt Verkeer en Waterstaat: „Meer duidelijkheid, aansluiting bij in ternationaal geldende regels en sym bolen, heldere en geloofwaardige regels en vergroten van de verkeers veiligheid." Texel Op Texel zullen onder andere de vol gende wijzigingen merkbaar zijn: - voetgangers hebben voortaan voor rang zodra zij op het punt staan via een zebra over te steken, en dus niet pas als zij op de zebra staan. - weggebruikers kunnen pas rekening met elkaar houden als ze van elkaar weten wat ieder van plan is. Vanaf één november is het niet langer vol doende om alleen bij het afslaan en het inhalen een lichtsignaal te geven. Voortaan moet de richtingaanwijzer ook worden gebruikt bij het wegrij den, inhalen, afslaan, het oprijden of verlaten van de doorgaande rijbaan en bij het wisselen van rijstrook; - nieuw is het bord „Rechtsaf voor (brom)fietsers vrij". Zo'n bord staat (brom)fietsers toe om ook bij rood licht rechtsaf te slaan. Wel moeten zij daarbij het verkeer op de kruisen de weg vóór laten gaan. Ook de verkeersborden zullen veran deren. De oude borden zullen na 1 november langzaam maar zeker wor den vervangen. Bij het ontwerpen van de borden is zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van symbolen die in ternationaal gangbaar zijn. Ook de kleur zal veranderen: geel blijkt beter te reflecteren dan de oranje. Op Texel zal men zich vooralsnog bezig hou den met te inventariseren welke bor den zullen vervallen en waar nieuwe borden nodig zijn. Verder worden er hier geen specifieke veranderende verkeerssituaties verwacht. Zaterdag treedt de Helderse metal- funk band Raisin' Cain op in jonge- rensocïeteit Time Out. Dit optreden is een onderdeel van de prijs die de ze band heeft gewonnen tijdens de Noordpopfinale. Dze zesmans formatie is in staat om trash-metal riffs te combineren met een „slappende" funk-groove, met als finishing touch de vrouwelijke achtergrondvocalen die het geheel van een dosis soul voorzien, zonder in cliché's te vervallen. Naast hun optreden mogen ze een nacht verblij ven in een hotel, en de dag erop krij gen ze een rondrit over Texel. Het optreden begint rond 22.00 uur en de zaal gaat om 01.00 uur dicht. De toegang is gratis. GIRO 202122; BANK 70.70.70.643 Hoewel ze er allemaal nog wel een beetje aan moeten wennen, bevalt de nieuwe opzet van musicalvereni ging Geen C te hoog de leden goed. Het is niet meer zo dat iedereen automatisch een rol krijgt. Per pro ductie worden passende spelers ge zocht binnen de vereniging en daarnaast worden audities gehouden voor mensen van buitenaf. De repetities zijn alweer in volle gang. In d' ouwe Ulo wordt „Heerlijk duurt het langst" van Annie M.G. Schmidt ingestudeerd. Waarom dit stuk? Voorzitter Ger van Hoften: „Het is een Nederlands stuk. We hebben al een aantal buitenlandse producties gedaan, maar vaak is de vertaling krom. Dit past bij een kleine bezet ting en het is geschikt voor de ruim te die we op het oog hebben." Het stuk heeft vier hoofdpersonen. Vier daarvan zijn via audities van buiten de vereniging aangetrokken. Regis seur Aris van Zeylen: „We hadden jonge meiden en jongens nodig. Met alle respect voor de dames in de ver eniging, maar die kun je geen blom van zeventien meer laten spelen. He laas lieten de jongens het afweten." Moeite Van Zeylen noemt het een bijkomend voordeel dat alle musicalleden aie nu een rol wilden hebben, daar ook moeite voor moesten doen. „Kijk, als je al zolang bestaat gaat het enthou siasme er wat af. ledereen kreeg toch wel een rol. Nu moeten de men sen zelf actiever worden. Of ze slaan een jaartje over, wat voor sommigen een opluchting is. Je moet natuurlijk niet alles op de helling zetten en ook het goede weggooien. Met dit systeem zijn we voor mijn gevoel op de goede weg." De musicalleden willen niet meer in De Koninghal spelen. „We kunnen niet over De Lindeboomzaal beschik ken. In De Koninghal zitten we met zoveel bijkomende problemen wat be treft akoestiek en het opbouwen en afbreken iedere keer, dat we zijn uit geweken naar Klif 12 in Den Hoorn", aldus Van Hoften. Er is nog niet be kend hoeveel avonden er zal worden opgetreden. „Maar als er teveel ani mo voor is, kunnen we misschien nog wat extra voorstellingen inlassen. En we willen een bus laten rijden om mensen op te halen." In de vereni ging werd het idee geopperd om met de voorstelling diverse buitendorpen af te gaan, maar dit plan heeft men laten vallen, omdat toch een zekere gewenning aan het podium nodig is voor optimale concentratie.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7