dê Vleugel wagenmuseum snel overeind ximum aantal >gbewegingen or para's? slaagd voor het erbewijs !tbalprogramma Damclub royaal ten onder Leegwater verzilvert slechte stelling Voorspeeluur Muziekschool Veldritcompetitie wielervereniging Tevoko bekert verder na winst op Polisport Ploegers Noordholland binden de strijd aan Eilandcompetitie volleybal M.S.T. programma Opbrengst collecte Nierstichting Geslaagd Uit het politierapport Najaarsconcert van twee mannenkoren ierdag 24 OKTOBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 aanleiding van klachten over Isoverlast denkt het college tat vaststellen van een maxi- aantal vliegbewegingen voor iracentrum Texel. Jaarlijks zijn a 29.000 vliegbewegingen, .an 8000 door de paraschool. jaar is uitgebreid vergaderd met atrokkenen over de overlast Bestellen rond het vliegveld, lerendeel van de problemen voort uit de snelle landingen ;t paratoestel, die met veel la- gepaard gingen. Er werd een a procedure afgesproken, waar diger zou worden geland. „Naar jee een succes", aldus haven- er Ed de Bruijn. „Er is ook wel linder gevlogen door het weer." itelt dat het idee om het aantal ewegingen te maximaliseren ieuw is. „De Rijksluchtvaart- (RDLV) is bezig met een on- ik. Aan de hand van nstprognoses wil men de vlieg- imgen per jaar vastleggen. In p van volgend jaar wordt hier lak over gedaan. Maar wij zit- verhouding tot de rest van de elden laag met onze toekomst- chting." lijn heeft minder klachten over ioverlast binnen gekregen. De ig milieu van de gemeente er wel een paar gehad, maar ig met zeggen of het er meer ider zijn. „Natuurlijk kan er nog orden verbeterd", aldus De „De technologie is ook gericht eds stillere toestellen. Het is beter dan vroeger. In Dene- n heeft een paraschool een I gekocht dat je nagenoeg niet Toch kwamen er nog klachten want het openen van de pa- e gaf zo'n klap....Waar blijf je inege Elzenhof is een examen- ehouden voor het ruiterbewijs. daten kregen een pittige theo- he toets en moesten hun vaar- d te paard tonen. Alle 37 ïmers, waaronder één jongen, len. Zij zijn opgeleid door Jen- n Asselt en Evelien Tielemans. slaagden zijn H. van Aken, D. r, M. Bakker, S. Bol, L. Com- ;ur, M. Daalder, M. van Donge- Duin, I. Duin, L. Engelaer, R. nmon, D. Hol, M. Hoogen- A. van Karsen, M. Kikkert, E. ■uw, Y. van der Meer, B. Mog- Oudendag, E. Pijlman, C. van Rienks, R. Rood, A. Saai, E. A. Stiehl, E, Stolk, K. Terpstra, rtimer, W. Timmer, F. van der A. Veenbaas, J. Waterman, S. rlaken, B. Witkamp, S. Witte en lag 26 oktober: Iafd. Noordholland: )e Koog (Z) 14.30 u. len: rend A1-J. Holland A2 13.30 u. !2-0osterend BI 14.30 u. B2-Tex. Boys B1 14.30 u. toys Cl-Helder C2 13.30 u. Cl-Oosterend C1 13.30 u. I pupillenprogramma: log D1-Texel D1 31-Texel D2 loys D1 »g ETOosterend E1 f-Texel El loys E1-ZDH E1 rend E2-Tex. Boys E2 E2 toys Fl-De Koog F1 F2-Texel F1 rend F1-ZDH F1 :2-SVC F1 '9 27 oktober: MFC 12.00 u. 12.00 u. vrij 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. 11.00 u. vrij 10.00 u. 12.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 14.00 u. afd. Noordholland: s-De Koog 14.00 u. betten 14.00 u. Tex. Boys 14.00 u. out-Oosterend 14.00 u. )(ters 2-Texel 2 12.00 u. *>9 2-Watervogels 3 14.00 u. Vo9els 4-Texel 3 12.00 u. vogels 5-Tex. Boys 2 14.30 u. tys 3-Kreileroord 2 14.00 u. vogels 7-Oosterend 2 14.30 u. Direct nadat ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt de vlag op de nok van het dak was gezet, poseerden bestuursleden en vrij willigers in de toekomstige constructie- en reparatiewerkplaats van het Agrarisch en Wagenmuseum (Foto Harry de Graaf) en: M-Succes A1 A'-Texel A2 a'Tex. Boys rtievoetbal: Ir. Boys end-De Koog iVC 12.00 u. 12.00 u. 14.30 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. Er wordt hard gebouwd aan de nieu we vleugel van het Agrarisch en Wa genmuseum in De Waal. Nadat al geruime tijd geleden de fundering en vloer werd gelegd, is men nu bezig aan de houten opbouw. Gistermid dag werd na minder dan één dag werken het hoogste punt bereikt. Nog voor de winter zal de nieuw bouw in gebruik genomen kunnen worden. De bouw wordt uitgevoerd door Kees Daalder, die wordt geassisteerd door een tiental vrijwilligers. Het zijn de zelfde mensen die regelmatig in het museum actief zijn bij restauratie- en ander belangrijk werk. Vooral op woensdag („Onze vaste vrijwilligers- dag") gaat het er in het museum be drijvig toe. Met veel liefde wordt getimmerd en gesleuteld aan wa gens, arresleden, landbouwwerktui gen en andere bezienswaardigheden. Vol goede moed nam het Texelse achttal plaats achter de borden. De kans op een overwinning leek aan wezig. Het pakte echter geheel an ders uit. Frans Bos belandde door een misser al snel in een verloren positie. Jaap van Heerwaarden ging ook relatief snel ten onder. Zijn ver zwakte lange vleugel moest onder de druk bezwijken. Toen later Gerrit Vlaming en Wijnand Bakker in moei lijkheden raakten, tekende de neder laag zich duidelijk af. Jos van de Wolf had de betere kan sen, maar meer dan remise werd het toch niet. Piet Bakelaar bezorgde z'n tegenstander in de opening een lange vleugel-opsluiting. Dit leidde tot toe nemend positioneel voordeel en de enige Texelse zege. Want Rinus Vittali kon na een goed gespeelde partij in tijdnood niet veel anders dan een nipte remise-afwikkeling nemen. Ook in de resterende partij kwamen de laatste tien zetten onder grote druk van de klok tot stand. Adriaan Bruin rook de winst, was er ook dicht bij, maar struikelde over de tijd. Talloze mogelijkheden fitsen dan door het hoofd. Welke zet wint en welke niet? Het is daarom niet vreemd dat Bruin die ene mogelijkheden net niet vond. Remise dus. De totaaluitslag werd daarmee 11-5 voor OG Andijk. In de onderlinge competitie kozen Jaap van Heerwaarden en Frans Kui per voor een defensieve taktiek. Toen Kuiper de vijandelijke linies probeerde binnen te dringen, kreeg van Heer waarden vat op de stelling. Dat leid de hem naar een gewonnen positie. In het eindspel verknalde hij het ech ter weer. Een twee om twee door braak gaf Kuiper weer de nodige kansen. Met z'n vlag op vallen ac cepteerden hij toch maar het remise aanbod. Frans Bos gaf Jos de Wolf goed partij. In het eindspel had De Wolf voordeel, behaalde stukwinst, maar Bos kon toch nog vrij gemakke lijk naar remise ontsnappen. Ate Sijtsma kwam net één zet tekort om hetzelfde resultaat te behalen tegen Wijnand Bakker. Sijtsma had tot dan toe steeds goed antwoord op het spel van zijn in het algemeen sterke tegenstander. Klaas Burger had tegen Piet Bakelaar een Roozenburgaanval te bestrijden. Hij deed dat lange tijd heel goed en dat leverde een uiterst boeiende partij op. In het middenspel kon hij niet veel anders dan afwikke len naar een nadelig eindspel. Een vijftal zetten daarna was stukverlies onafwendbaar en daarmee de neder laag een feit. Een van de vrijwilligers werkt zelfs aan een miniatuur van de molen van het Noorden, die een plaatsje zal krij gen in het „waterschapsgedeelte" van het museum, waar men laat zien hoe de polder vroeger werd droogge malen en droog gehouden. Werkplaats In de nieuwe vleugel zal de constructie- en reparatieafdeling van het museum worden ondergebracht. Het voordeel daarvan is dat men het werk dan niet meer in de expositie ruimte hoeft te doen, zodat die niet telkens overhoop gehaald hoeft te worden. Vooral 's winters, als het meeste werk wordt uitgevoerd, stond het museum altijd op zijn kop, zodat het niet goed mogelijk was om voor publiek open te zijn. Toch wil men die mogelijkheid incidenteel, aan groepen, graag bieden en het bestuur wil ook niet uitsluiten dat men in de toekomst een langere periode van het jaar open blijft om de toeristen te gerieven die in de donkere tijd van het jaar naar Texel komen. Dat nieu we werkplaatsgedeelte zal overigens grotendeels voor publiek toegankelijk zijn, zodat de bezoekers kunnen zien hoe de vrijwilligers met allerlei curio siteiten bezig zijn. Het museum zal Dirk Leegwater bezorgde maandag avond in De Witte Burcht Harm Broekema een uiterst pijnlijke neder laag in de interne competitie van schaakclub En Passant. Broekema heeft onder de Texelse schakers een reputatie hoog te houden als degelij ke speler die zich zelden vergalop peert, terwijl hij in stellingen met voordeel gevreesd is om het geduld waarmee hij deze posities dikwijls met succes weet af te knagen. De meeste schakers gaven dan ook geen cent voor de afgebroken stel ling van Leegwater, die een toren eindspel met een pion minder moest zien te houden tegen de huisanalyse van Broekema. Al meteen na de hervatting bleek dat Leegwater de juiste methode had ge vonden om het zijn tegenstander zo lastig mogelijk te maken. Verrast door Leegwaters hardnekkige verdedi ging greep Broekema er enkele keren er net naast. Het werd voor iedereen duidelijk dat Leegwater remise binnen handbereik had, en inderdaad bracht Leegwater via een zetherhaling een zwijgend remise-aanbod op het bord. Wat Broekema op dat moment moet hebben bezield is onduidelijk; geloof de hij werkelijk dat hij nog kansen had de partij te winnen? Of kon hij hoe dan ook zijn „gelijk" bewijzen? Broekema ging zetherhaling uit de weg en accepteerde een mindere stelling waarin hij door een ontketen de Leegwater met harde hand werd opgebracht. De partij duurde bijna acht uur, want ook in de tweede zit ting zaten de heren tot middernacht tegenover elkaar. Leegwater leverde met deze overwinning een prestatie van formaat, want er zullen weinig schakers zijn die een partij tegen Broekema kunnen tonen, waarin deze wordt verslagen in een eindspel met een pion meer. Uitslagen: G. Zoetelief-P. Eelman 1-0; W. Hoekman-F. van Tatenhove 1-0; T. van Lingen-J, Dros 0-1; J. de Wijk-T. Witte 1-0, M, Witte-P. Bakelaar 0-1; J. W Bakker-E. de Visser 0-1; A. R Naderi-R. Bakker 1-0; H. Broekema-D. Leegwa ter 0-1, R. Vittali-P. Cornelisse 1-0; C. van Houten-M. Birkenhager 0-1; B, van Elk-B. van Attenveldt 0-1; D Veltkamp-A. Zijm 0-1; D. Hoekman-W. Pranger 0-1, D. Hoekan-W. Pran ger 0-1; K. Bruining-F. Eigenraam 0-1; H. Tuinema-W. v,d. Rijke 1-0 daardoor een meer levendig karakter krijgen. Werk zat De vrijwilligers hebben voorlopig han den vol werk, want in de opslag plaats van het museum aan de Groeneweg in De Waal staat een enorme voorraad op te knappen be zienswaardigheden. Weliswaar kun nen die nooit allemaal tegelijk worden geëxporteerd, maar het geeft de mogelijkheid om wisselende expo sities in te richten, waarbij bepaalde agrarische thema's worden belicht. Zo zal er een speciale expositie ko men over akkerbouw. Los daarvan zal binnenkort het dia-programma wor den vernieuwd. Rondleider Een probleem dat het bestuur nog niet heeft kunnen oplossen is het ge brek aan vrijwilligers die geschikt zijn om rondleidingen te verzorgen. Pieter Jan Plaatsman heeft dit werk jaren gedaan maar heeft om gezondheids redenen moeten afhaken. Voor de an dere rondleiders, waaronder Douwe de Vries, dreigt het nu een te zware belasting te vormen. Het bestuur zou meerdere nieuwe rondleiders willen aantrekken, die elk maar een klein deel van de week actief zijn, zodat het ook voor allemaal doenlijk blijft. Overigens ziet het bestuur wat dat betreft niet werkloos toe. Op de zon dagen is bij toerbeurt telkens een bestuurslid rondleider. Wie zin heeft in dit werk kan contact opnemen met Joh. C. Roeper in Oosterend of Cor Dros (Spinbaan) in Den Burg. 8000e bezoeker De omvang en aard van het museum in aanmerking nemende vertoont de belangstelling van het publiek een groeiende tendens. Onlangs werd de 8000e bezoeker van dit seizoen gere gistreerd. Inmiddels zijn er al meer dan 8500 mensen geweest. Het vo rig seizoen werd deze stand op onge veer hetzelfde tijdstip ook bereikt, maar dit jaar zat men met een ach terstand. Het museum ging pas na 15 mei open als gevolg van vertra ging bij de uitbreiding van de be staande expositieruimte. Van de Paasdrukte werd dus niet geprofi teerd. De groeiende belangstelling is ook te danken aan de invoering van de méérmuseumkaart, waardoor men voordelig alle musea van Texel kan bezoeken. Als enige op Texel werkt het Agrarisch en Wagenmuseum ook met de nationale museumjaarkaart, volgens bestuurslid Roeper tot grote tevredenheid. Maandag 28 oktober zullen leerlingen van de Muziek- en Dansschool hun kunnen ten gehore brengen in de voorspeelruimte van de muziek school. Er zal worden gespeeld op koperen blaasinstrumenten, harp en piano en er zal worden gezongen. Deze muzikale uitvoering begint om 19.30 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. De eerste veldrit van de wielervereni ging, die op 26 oktober wordt ge houden, betreft een oefenwedstrijd en wordt verreden op het parcours bij de Biesboschweg in Dennen. De wedstrijden erna (data genoemd in krant van 22 oktober) maken deel uit van een veldritcompetitie waarvan de laatste wedstrijd 26 februari 1992 wordt verreden. Alle wedstrijden be ginnen om 14.30 uur. Het volleybalteam Tevoko 1 kwam zaterdag na een 0-3 overwinning in Schagen een ronde verder in de be kerstrijd. Hoewel de kwaliteit van het spel dui delijk te wensen over liet hielden de Texelaars tijdens de eerste twee sets steeds een kleine voorsprong op Po lisport. In de laatste partij gaf Tevoko een 3-10 voorsprong uit handen. Uit eindelijk werd deze set toen met 11-15 gewonnen. Tijdens de competitiewedstrijd die maandag tegen HCSC2 in Den Hel der werd gespeeld kwam Tevoko met 0-3 winst heel wat beter uit de verf. Met een goed blok, scherpe passes en mooi set-ups dwongen de eilan ders respect af. Opvallend was de opslagserie in de tweede set door Al- bert Stoll. Spelverdeler Jitze Beinte- ma maakte plaats voor Berry Koning, die niet goed bleek ingespeeld. Veel slechte passes en héél veel opslag- fouten. Na een nek-aan-nek race pak te Tevoko uiteindelijk met 13-15 in de tweede set winst. Ook de derde set werd ruim gewonnen, zodat het team ongeslagen aan kop gaat in de com petitie. Het tweede team (heren) heeft het dit seizoen zwaar te verduren. Tegen Turnlust ging Tevoko met 1-3 de mist in. Oorzaak daarvoor moet groten deels worden gezocht inspelersge- brek. Ondank het verlies een soepel De tien beste ploegers uit Noordhol land strijden zaterdagmiddag om de eer op het land van Vruchtbaaroord aan de Hoofdweg in Eierland. Tevens zullen leden van de Oude Trekker- en Motorenclub laten zien het oude am bacht nog niet te zijn verleerd. Aan vang 13.00 uur. Aan het Noordhollandse ploegkampi- oenschap nemen maarliefst vier Texe laars deel. Met de drieschaar zijn dat Marc van Heerwaarden en André Witte. Anton Bakker en Marcel Witte (vorige week Texels kampioen) zullen de grond omkeren met de twee- schaar ploeg. Een jury bestaande uit Noordhollandse afgevaardigden zal de prestaties beoordelen. Speciale aan dacht zal uitgaan naar de behendig heidswedstrijden, uitgevoerd door de Oude Trekker- en Motorenclub. De or ganisatie van het evenement is in handen van de Vereniging van oud leerlingen van de Landbouwschool. Programma dinsdag 29 oktober: Veld A: mannen; 18.30 u. Kogerhoop-Kobeko RWS 19.12 u. DGM-RWS Kogerhoop 19.54 u. Auto. Eelman-Teso DGM 20.43 u. Paal 9-Graaf Sp Gr. Slock 21.30 u. Tex. Autoc.-Gr. Slock Cocky's 22.18 u. Cocky's-De Krim Tex. Autoc. Veld B: gemengd en vrouwen: 18.30 u. LenR-RaboIJzer De Waal 19.12 u. 12 Balcken-De Waal RaboIJzer 19.54 u, Turkse Tent-NBC EcoMare 20.43 u. Ecomare-Listig Turkse T 21.30 u Sportshop-Vlier 7 Prov. 22.18 u. 7 Prov.-Durper Drup Sportsh. Veld C: vrouwen: 18.30 u. Ria's Winkeltje-Meerm. Texèle 19.12 u. Texèle-Ass. Bremer Meermarkt 19.54 u. Klif 12-Westerl. Leydekk. 20.43 u. Leydekk.-Zegel Mode Klif 12 21.30 u. Cohen-De Boer Nioz 22.18 u. Nioz-Rival Cohen Wedstrijdleiding: Anita en Henk, tel. 18959 Uitslagen 22 oktober; Mannen en gemengd: Paal 9-Teso 2-1; RWS-Graaf Sp. 0-3; Tatenhove- Stuc. v.d Woude 3—0, De Krim/Paal 28-Kobeko 1-2; Bremakker 1-ABN-Amro 2-1; Cocky's Kapsalon-Bremakker 2 1-2; Nioz- Visser Bouwbedrijf 2-1, Ass. Bremer-Ria's Winkeltje 3-0; Smash '68-De Rival 1-2; LenR- Ecomare 0-3; NBC-St. Jan 3-0; 7 Provinciën- Question 0-3; Question-Mantje Sport 0-3; Haarstudio-De Verfbus 1-2; Westerlaken- Durper Drup 1-2; Zegel Mode-De Vlier 3-0; Wiersma Antiek-Slagerij De Boer 2-1; Zeilmakerij-Meermarkt 1-2; Afd. basketball: Zaterdag 26 okt: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 18.00 u. De Mareis-Rebound 2 ID) 19,00 u. Break Out 2-De Mareis (Hl Afd. Volleybal: Donderdag 24 oktober Harenkarspel: 19.00 u. Harpoen-Tevoko 2 (D) Zaterdag 26 oktober: Sporthal Quelderdijn: 13.30 u. WSOV-Tevoko 1 (D) 16.30 u. Quelderd./Shu-Tevoko 2 (H) Veerburg: 15.30 u. Los '82-Tevoko (mj/AB) 10.00 u. Harpoen-Tevoko (j/MC) verloop van de wedstrijd, waarin op tactische wijze werd gewisseld. Dames De dames van Tevoko kregen tegen het team van LOS '82 met 0-3 het deksel op de neus. Hoewel Tevoko niet werd weggespeeld, en de wed strijd bij vlagen heel goed verliep, waarbij met name tegen het blok van Tryntsje Postma geen kruid gewassen leek, was LOS fysiek toch veel ster ker dan Tevoko, die het nog steeds zonder de geblesseerde Maria Witte moet stellen. Setstanden. 9-15, 9-15 en 8-15. Tenslotte verloor in de eer ste klasse dames het tweede team van Tevoko zaterdag tijdens een matige wedstrijd van het team van HCSC 2. De totale opbrengst van de collecte van de Nierstichting was dit jaar ƒ7692,30. Den Burg f2686,25, De Cocksdorp ƒ397,15; Den Hoorn ƒ449,15; Ooster end f824,60; De Waal ƒ337,45; Ou- deschild ƒ491,85; Eierland ƒ593,55; De Koog en omg. ƒ1170,90; 't Noor den ƒ177,15; De Westen, De Dennen, Noord- en Zuid-Haffel ƒ347,55. Aan de Heriot-Watt University in Edinburgh slaagde Mare Wassenborg voor zijn Master degree in Petroleum Engineering. Marc start zijn loopbaan als Drilling Engineer voor Amaco te Aberdeen. Een 45-jarige inwoner van De Koog meldde de politie maandagmiddag dat een meisjesfiets die op zijn erf aan het Mienterglop stond was gestolen. Het rijwiel was niet af gesloten. Vermoedelijk tijdens zijn verhuizing is een 22-jarige inwoner van De Koog zijn toeristenkaart kwijtgeraakt. Hij heeft de vermissing van het iden titeitsbewijs op het politiebureau gemeld. Een auto die aan de Golfslag in Den Burg stond geparkeerd is in de nacht van maandag op dinsdag door onbe kenden beschadigd. Van de Mitsubis hi, eigendom van een 44-jarige Texelaar, werd de linker richtingaan wijzer en de laklaag van het achter spatbord vernield Zaterdag zal in de Nederlands Her vormde kerk in Ben Burg een con cert van twee mannenkoren plaatsvinden: „Die Gouwe Sang- hers" uit Boskoop, onder leiding van Jeroen Bosman en het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martin de Visser. Piet Kraijma zal de koren op het orgel begeleiden. Het is de eerste keer dat „Die Gou we Sanghers" en het Texels Christe lijk Mannenkoor samenwerken. Naast deze muzikale uitwisseling zal het koor uit Boskoop per bus een rondrit over het eiland maken. De aanvang van het concert is 19 30. De toegang is vrij voor iedereen die de ruim 120 stemmen in samenzang wil be luisteren. Programma 1. Opening. 2. Die Gouwe Sanghers Judex uit het oratorium „Mors et Vi ta" (Charles Gounod); Tebe Pojem - oud Russisch kerklied (bew. Quirin Rische); Izje Cheruvimy tajno -lofzang (Dimitri Bortniansky); Kyrie en Sanc- tus (Konstantin Türnpu); The creation -werk over het begin van de schep ping (bew. Aad Vos); Spiritual Rhap sody (Paul Yoderl; begeleidster bij het eerste en laatste nummer Marian Jongeburger 3. Texels Christelijk Mannenkoor. Abba Vader (notatie Nico Smit); Rust mijn ziel (A. Teljeur); My Lord, what a mourning -Mijn Heer, wat een rouw (bew. Klaas J. Mulder); Prés du fleu- ve étranger -Psalm 137 (Charles Gounod). 4. Die Gouwe Sanghers/Texels Chr. Mannenkoor. Frieden (Gotthilf Fischer); 5. Die Gouwe Sanghers. Boskoops volkslied (melodie: J. Erke- lens Jr.; zetting: J. Bosman); Daar was iens e wuf die spon (Herman Strategier); Sontse Nyzenko - Oekraiens liedje over zonsondergang (D. Kotko/Dawydowski, A. Vos); Der ;kafer und die Blume (W. H. Veit); Aus der Traube in die tone of „hoe wordt wijn weer wijn"; Auf die Schwabische Eisenbahne -volkswijsje (Hans Weiss-Steinberg). 6. Texels Christelijk Mannenkoor. My old Kentucky home (S. C Foster); Hawa Naguila -Israëlisch volksliedje (bew. Klaas J. Mulder), Kaljinka - Russisch volksliedje (Hans P. Keu- ning); Die zwölf Rauber -Oude Russi sche legende (bew. X. Imjalofl. 7. Die Gouwe Sanhers/Texels Chr. Mannenkoor. Moja (bew. Arnold Kempen) 8. Slotwoord.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9