ZEESTER RONDVAARTFN WAMPEX I Ll\ SPORTVISSEN BiEEIQHZIBHIZmee !t ergste van de mpex vond ik dat bruine bonen" cijfer zoeken met een metaaldetector. ..Hoor je al wat. Piet? bracht de deelnemers tot in de ingewanden van het fort De Schans. niet dat ook hier door onbekenden een aanwijzing was verdonkere maand. Zodoende kon geen van de teams deze opdracht volbrengen en raakte menigeen aan het dwalen. „De ex-echtgenoot van twee dorpen" was de cryptische omschrijving die leidde naar de plaats waar vroeger het gemaal van Waalenburg stond. Daar stond nu koffie met brood. Pretblok Het laatste blok wordt door de orga nisatie niet voor niks een „pretblok" genoemd. Omdat de deelnemers dan behoorlijk uitgeput zijn, poogt men er met leuke opdrachten de moed in te houden. Zo leidde een fotoroute langs (on)be- kende plekjes in Oosterend. Deze ein digde bij het kerkhof, waar door het bedienen van een mini-graafmachine ballonnen moesten worden stuk- geprikt. Via de naam van de ontwerper van de IJzeren kaap kwamen de deelne mers bij het surfstrandje. De bedoe ling was dat op enige meters uit de kant een boot zou drijven, waarop enige vissen lagen. De Wampexers moesten de namen ervan noemen, terwijl ze zichzelf in het element van deze diersoort waagden. Helaas werkte de wind niet mee: de catama ran deed niets anders dan aanspoe len, waarop werd besloten de visser met zijn schol, schar, puitaal, jonge kabeljauw of gul, zeedonderpad, steenbolk en wijting aan wal te posteren. Overigens bleek de gemid delde kennis over vissen meer dan redelijk, al riep één van de jongere deelneemsters bij het zien van de puitaal: „dét is een groot uitgevallen kikkervisje...." Waterskieën Citaten uit de Texelse Courant verwe zen naar de nieuwe waterskiclub. Aanvankelijk was de bedoeling dat bij het zuidelijke havenhoofd van Oude- schild de deelnemers hun vaardigheid op de waterskies zouden testen, maar alweer was de forse wind te genspeler. De jongens van de waters kivereniging bleken echter niet voor één gat te vangen. Ze regelden zelf met de havenmeester dat ze in de haven mochten varen. „Zulke knapen kun je erbij hebben", was de organi satie vol lof. „We waren trouwens ook blij verrast met de spontane sponsoring van hun brandstof door de windsurfclub." Swier Oosterhuis maakte, om zichzelf te bewijzen vol gens zijn collega's, een proefrondje in de haven op skies, waarna werd besloten de Wampexers daar niet aan te wagen en ze op een band door de haven te trekken. Telefoonboek Op de telefoongids van 1990 staat een satellietfoto van Texel. Kennissen van de Wampexorganisatoren moeten voortaan door het leven met een te lefoongids zonder voorkant, want de ze is gebruikt om voor de groepen Ceres aan te duiden. Daar startte een NS route. Door in het spoorboekje de schematische indeling van de trein- route Emmen-Akkrum op te zoeken en vanaf de start de aanwijzingen op Texel uit te voeren ging men in de richting van de Pontweg. Een foto van een eerdere Wampex leidde naar het PEN-bassin, waar middenin een gedichtje was verstopt onder een vlonder. Dit kon alleen via het water worden bereikt. Het ge dicht was echter dermate lang dat er wel enige duikpogingen voor nodig waren. In de kantine van Camping De Bre makker was traditioneel het einde van de tocht. De winnaars werden gehuldigd. Er werd luid voor hen ge juicht, wat eens te meer aantoont dat de Wampex een aangelegenheid is die bol staat van de sportiviteit. De sterke verhalen kwamen los, de ver moeidheid was vergeten. „Ik weet nu zeker dat ik nóóit meer meedoe", al dus Gatske Ykema, die dat volgens haar groepsg enoten ieder jaar roept. „Ik ook niet", aldus een ander, die even later werd gesignaleerd tijdens het samenstellen van een nieuw, kansrijker team voor volgend jaar. Oudste deelnemer, de 70-jarige Tinus de Graaf, was vol lof over de tocht. „Hardstikke leuk georganiseerd. Nee, ik ben helemaal niet moe. Ik ben dit jaar voor het eerst op een tandem meegegaan, dat scheelt een boel." Diskwalificatie van groepen bleek ook dit jaar met nodig, al werden er wel waarschuwingen uitgedeeld. „Kijk, men mag proberen ons te slim af te zijn, zolang we dat maar met ontdek ken", aldus Swier Oosterhuis. Hij en zijn mede-organisatoren kijken terug op een zeer geslaagde Wampexver- sie, die vooraf heel veel voeten in aarde heeft gehad. „We hebben nog nooit zoveel veiligheidsmaatregelen ingebouwd. Die wadlooptocht bij voorbeeld. Die hebben we zelf ook gedaan, uiteraard wel in een waad- broek. Te koud voor de deelnemers? Ach, een beetje Wampexer kan daar tegen. Afzien, daarom doet men mee, of niet dan?" Uitslag: 1 groep 13: Pansier, Hoven, Albers, Koorn; 2. groep 14 Witte, Tuntelder, Roeper, Knippen berg; 3. groep 23. Witte. Wtte, Witte, Trap; 4/5 groep 18 Van Beek, Westerlaken, Van Beek, Van Beek; 4/5 groep 9: Kikkert, Kikkert, Kikkert, Van Leersum; 6. groep 25. Kikkert. Bakker. Wtte, Timmerman, 7. groep 21. Ver schoof, Bakker, Van Wegen, Voorboom; 8 groep 19: Boks, Bloem, Nagtegaal; 9. groep 26: Ykema, Zwanenburg, Wlner, v.d. Berg. 10 groep 10' Riteco, Beerling, Mooyen, Monster; 11. groep 17 Pastoor, Van Boven, Van Heerwaarden, Zoetelief; 12 groep 4 Van Heerwaarden, Van Lingen, Tuller. 13. groep 5: Schilling, Drijver, Hoogerheide, Kippes; 14 groep 29: Kooger, Eelman. Eelman, Uitgeest; 15. groep 6. Schagen, De Jong; 16. groep 8 De Graaf Boon. De Graaf, Boks; 17. groep 28. Collou, Maas, Postma; 18. groep 12: De Koning; Witte, Eelman, Van Lubek, 19 groep 7: Wtte, Hillen, Koudijs, Bergman; 20 groep 11: Merkelbach, Oud; 21. groep 3 Eelman, Mast. de Leeuw, Maat; 22 groep 27 Daman, Knol, Kemper; 23. groep 16. Achterberg, Van der Duim, Bruin, Dennenberg; 24 groep 2: Kaercher, Schoo, Steendam, Steendam; 25. groep 2: Van Vooren, Wtte, Van Dongen, Stu- dulski; 26. groep 15 Veenendaal. Dros, 27 groep 24 Collou, Jimmink, Koopman, Rienstra, 28. groep 1: Van Tongelen, Timmer, Baretta; 29 groep 30: Kedde, Dijt; 30 groep 22. Simons, Simons, Vis. Eschweiler Foto's Tessa de Graaft en Harry de Graaf. OAG 29 OKTOBER 1991 en verspreiden „Wampex" en elpt. Maar dit keer dus niet." ute leidde naar de richtingstafel Hogeberg, waar men een ver- ,g naar de zuivelfabriek vond. punten in verschillende ruimten aardedonkere fabriek moesten jkaar worden verbonden. Het rekken van de richting leverde ost m het Doolhof op. ankondiging van een voorstel- i Theater de Skans in Gorredijk t de deelnemers bij fort de is. Aan de hand van tekeningen nwijzmgen moesten bordjes n gevonden waarop militaire n stonden vermeld. Dit moest r wel in de juiste volgorde ge- i. Deelnemers die ooit eens een lie naar dit monument onder (van Pip Barnard hadden ge- waren in het voordeel. Hippolytushoef an de volgende aanwijzingen een kortegolf-frequentie. Een mateur in Hippolytushoef was Ie organisatie bereid gevonden pen te beantwoorden en de exers naar de wielerbaan te i. Daar werd door loting beslist an de clubleden een rondje op rs moest afleggen. Wie dat in inuten redde kreeg tien punten, minuut meer kostte twee pun- dere minuut minder leverde punten op. yptische omschrijving had erslag" als uitkomst, waar de >auze werd gehouden. Schatgraven die hond met meehelpen", irde een verbolgen Wampexer een gniffelende organisator die lisdier had meegenomen. Het van paal 15 bood een vreem- iblik, nadat 105 Wampexers er »t schatgraven waren geweest en blikje. De aanwijzing stuur- deelnemers naar de Fonteins aar een voetspoorkaart van bosbeheer moest worden ont- TEXELSE COURANT PAGINA 5 i speelveld aan de Rozendijk netaaldetectoren klaar. Vele, der het zand verstopte ringet- gden voor veel gepiep, maar bij Idig gebruik kon binnen een ran zo'n vier meten het cijfer rden gevonden. Met humor de Wampex (bijna): „Hoor je Piet?" brulde een teamlid te- gekoptelefoonde metaaldetec- ener. „Ik hoor niks", was zijn ird. „Hoe lang al niet?" infor- zijn collega. „Vanaf het begin klonk er benauwd. „Waarom dat dan niet vóór je dat ding nar zet....", aldus het droge ïntaar. Goed lezen tijwel identieke plattegronden mgalowparken werden uitge- Oe aanwijzing was: ga naar schil tussen deze twee afbeel- Hier onderscheidden de goe rs zich van de niet :ende fanaten: sommige groe- )ven als bezetenen naar bun- larken op het eiland, terwijl n er, rustig tellend, achter (n dat het verschil „drie hui- Itewel driehuizen moest zijn! plek begon een „eierroute" Elden en weilanden, waarbij iigerpaal moest worden mee- ivd. Deze kon als polsstok i gebruik, maar veel deelne- agen daarvan af in het nachte lijk duister. Zij hadden meer last dan gemak van het geval. Eén groep liet de paal achter. „We hebben 'm ner gens meer kunnen vinden", aldus Keijzer na het opruimen. Tijdens de tocht kwamen deelnemers foto's van eieren in alle soorten en maten te gen, bijvoorbeeld van „uitsmijter" Guus HoepOp gegeven moment kwamen we in tijdnood, dus dat werd hollen door dat weiland En plotseling krijg ik toch een klap in mijn kruis, ik was helemaal van de wereld. Bleken we in volle vaart te gen schrikdraad te zijn gelopen", ver haalt een ongelukkige. Een collega werd omsingeld door wel veertig nieuwsgierige koeien „En ik dat lied je van André van Duin maar zingen over die veertigduizend koeien, maar ze kwamen alleen maar dichterbij." De Bowema's Een aanwijzing uit het jubileumblad van ZDH verwees naar het oefenveld van deze club. Met reuze grote letter was „OBS" op het gras gekalkt. Ver bazingwekkend genoeg waren er nog velen die niet wisten wat dat inhield. Zo fietste er een groep naar De Kom- passchool in de veronderstelling dat het om een openbare bijzondere school ging. In de Drijverschool te Den Hoorn voerden de Bowema's (Bouwe Kuiper en Marcel Wernandl, die ineens deelnemers-af waren, een act op die omstanders blauw deed liggen van start van een bijbelroute. De citaten voerden hen over de Pontweg en een deel van de Hogeberg. De deelne mers bleken echter niet zo bijbelvast, want vrijwel geen groep heeft deze opdracht foutloos weten uit te voeren. Alweer werd het blok besloten met een cryptische omschrijving „Beestenboel van een bejaarde kunstenaar Dit verwees naar de vis sershaven van Oudeschild, waar De Zeester van Johan Hutjes klaar lag. om de veront ruste deelnemers af te voeren. „Oh jee, nu gaan we toch nog naar Vlieland", werd er ge kreund Hoewel de organisatie ijverig probeerde dit denkbeeld aan te wak keren, waren er enkele nuchtere Texelaars die hier niet intrapten. „Het zal de Niozhaven wel worden", op perde Klaas Kikkert. „Dat is de enige plaats waar dit ding kan aanleggen," „Of Harlingen", aldus een opgewekt weerwoord van iemand die zich al uitgebreid aan dek installeerde voor een lange nachtrust op zee. Wadlopen Hoe anders zou het verlopen. Tot af grijzen van Kikkert wendde De Zeester de steven wel degelijk in noordelijke richting. Enkelen werden hierdoor alleen maar bevestigd in hun idee dat Vlieland het doel was. On der de opvarenden die wisten dat het laag water was en dat de vlakte van Kerken voor de boeg lag, steeg de ter meer diepgang te hebben dan de andere twee, zodat hij en zijn team genoten, eerder (en dieper) met het ijselijke wadwater in aanraking kwamen.... „Het lag aanvankelijk in onze bedoe ling inderdaad naar Vlieland te gaan dit jaar, maar helaas was de boot van Sil Boon al uit het water", aldus André van der Vliet. „En we konden niemand anders vinden die bereid was de tocht over de moeilijke Eier- landse Gronden te maken." Om toch tegemoet te komen aan de al jaren gefluisterde voorspelling, besloot de organisatie er op deze wijze tot op zekere hoogte gehoor aan te geven. Bruine bonen Na een flinke voettocht werd in een schuur te Oost een warme maaltijd voorgezet. „Het ergste van de Wam pex vond ik die bruine bonen", ver zuchtte iemand na afloop. Die mening werd niet door iedereen ge deeld, want als hongerige wolven stortten de meesten zich op de voed zame hap. Slapen was dit keer uit het program ma gelaten. „Onze ervaring is dat je er meer moe van wordt. Je kunt be ter in je ritme blijven en doorgaan", aldus de organisatie. De deelnemers dachten er wisselend over. „Ik miste het slapen niet, maar wel de gezellig heid die daarbij hoorde", vond Willem Trap. Terwijl het steeds lichter werd, start te blok 3. De meeste Wampexers ^raakten rond half zes compleet in een dal en ontmoetten daar een man met een hamer. Over dit knetterende dieptepunt wist men zich heen te werken, waarna de tocht werd ver volgd. De ene helft van de deelne mers werd naar hoeve Dordrecht gestuurd, de andere naar SV De Koog. De aanwijzingen werden ver strekt in „steenkolen-Engels", oftewel zeer letterlijk in Engels vertaald Ne derlands. Vies worden Via een dun touw werden de Wam pexers over het Stappenland gevoerd. Op een schiereiland werd via een strak gespannen dik touw de moge lijkheid geboden de overkant droog te haien op marinierswijze. De opstelling was gemaakt door Bart Boon, die de organisatie ongerust vroeg of het erg was dat de deelnemers een beetje vies werden. Dat was niet erg. Overi gens waagden enkele Wampexers zich met aan deze opgave en over brugden de afstand zwemmend. Ze hadden waarschijnlijk gehoopt het wadend af te kunnen, maar de geul bleek zeker tweeënhalve meter diep.... Een kruispeiling tussen de huidige lig plaats van het lichtschip Texel (de restanten verkeren nog steeds op de Hondsbosse zeewering) en hotel Prins Hendrik levert de Bertus Nol op, het uitkijkduin bij De Muy. Daar be zorgde het oplossen van een kruis woordraadsel de groepen de nodige punten. Een luchtfoto van het strand in volle zomer, compleet met kiosk en huis jes, verwees naar het slag van Wuis. Het viel voor de deelnemers niet mee de juiste plek te vinden op het nu le ge strand. Boogschieten De Wampexers die naar hoeve Dor drecht waren gestuurd kregen het te lefoonnummer van ene Hans en Yvette. Dit voerde naar hoeve Burst, waar op grote strorollen een schiet schijf klaarstond De deelnemers kon den onder leiding van de boogschietvereniging hun vaardigheid als Robin Hood testen. Gelukkig dat het met het onrecht op het eiland meevalt, want maar weinig Wam pexers bleken de kunst machtig. Een route via ongebruikelijke maten als: 0,22 uur gaans en 20.000 inch verder, voerde langs plaatjes van stripfiguren. Het juist benoemen hier van leverde weer punten op. Een gefotografeerde meetpaal en een kompasroute leidde naar het strand. Na veel kreken en zwinnen had men een post moeten bereiken, ware het Het bedienen van een minikraantje bleek moeilijker dan verwacht het lachen, maar op de al enigszins uitgeputte deelnemers een verbijste rende indruk maakte. Via een video filmpje, waarop het tweetal als bizarre professoren over een kaasstolp staat gebogen alsof het een grootse ontdekking is, hadden de deelnemers bij boerderij De Stolp moeten komen. Menigeen werd ech ter dermate afgeleid door het kolde rieke optreden dat men naar kaasboerderij Wezenspyk toog. Bijbelvast Aan de hand van een citaat uit Kro nieken 11-20 over het Dal der Lofprij zingen kwamen de Wampexers bij de ongerustheid met sprongen. En ja hoor, een horten van de motor kon digde een stranding aan. Voordat paniek kon uitbreken, bleken drie bootjes langszij te liggen om de deelnemers veilig aan wal te brengen. Althans, dat dachten ze Op 400 me ter uit de kant werd de Wampexers duidelijk gemaakt dat ze het laatste eind moesten lopen.... Op de wal was ter aanduiding van de richting een blauw zwaailicht van de politie zichtbaar. „Wij gaan in het voorste bootje, dat is lekker het grootste", had Bart Witte aan boord van de Zeester besloten. Eenmaal op weg naar de kant, bleek dit vaartuig ech-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5