Groen TwarL- Texels in het hart Gemeente Texel is financieel gezond Texel kan ruim zes ton op jaarbasis besparen Aanbiedingsbrief college: B en W steunen actie niet bij voorbaat Energieweek met forumdiscussie geopend Help...de visserij verzuipt!" w> Dennenoord gaat over op zonne-energie sh» Visafslag haalt de honderdmiljoen s» Tesovergadering: studie over toekomst van Texel en maatregelen tegen aandelenvlucht w MST dringend op zoek naar nieuwe bestuursleden Vernielers gepakt Inbraak in café RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10629 DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 Jrtrtenlies. abonnementen, etc. Hd De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 7 Postgiro 652 n02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 M Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 ie Graaf, Pehkaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 J verschijnt dinsdags en donderdags. A hnnno rr\ ontmmf. f 7 QC ma» UaII Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar, Los A1,20 ieente Texel is financieel gezond. Ondanks alle bezuinigingen eroverwegingsoperaties van het rijk. leder jaar moeten de ngen op het bedrag dat de gemeente krijgt weer worden ierkt in de begroting. De tussenbalans zorgde even voor een ik. Alle gemeentelijke afdelingen kregen de taak te kijken hoeveel minder ze toe zouden kunnen. Er werden plannen diend die leidden tot 1,6 miljoen besparing. Het college van W nam niet alle voorstellen over, maar wel zoveel dat 1,3 en overblijft. Wat de gemeenteraad hiervan vindt zal blijken begrotingsbehandeling. In een volgende krant worden de nene beschouwingen van de verschillende fracties gepubli- 1 Op 11 en 19 november gaan raad en college om de tafel Ie begroting 1992 vastgesteld te krijgen. meente wil de bevolking van land betrekken bij het bestuur, ar dat een speciaal boekje is ikt dat vandaag, samen met :else Courant, wordt verspreid, een samenvatting van de be- I, waarin duidelijk staat wat gaven en inkomsten zijn voor meente en welke plannen er >or komend jaar. <else bevolking weet de weg iet gemeentehuis goed te vin- leeft het college geconstateerd, rbeterde toegankelijkheid is lebet aan, evenals de open dag gehouden. Nog dit jaar zal iets n georganiseerd om de school kennis te laten maken met de mte. Ook een duidelijke verbe is dat alle leden van het colle- hetzelfde tijdstip (maandag van tot 11.00 uur) spreekuur n. eel animo voor de diensten van leling burgerzaken. Dat komt andere doordat meer niet- landers naar Texel komen, bij- eld buitenlanders die verbon- jn aan het NIOZ, asielzoekers rknemers in de bollensector. Zij voor advies over visa of werk- iningen. Dit kost veel tijd. Toverwoord ng lijkt wel mode. Het college ch met aan de indruk onttrek- at schaalvergroting wordt ge- als toverwoord voor iiging. Het rijk wil het bestuur f bij de burgers brengen, de- ilisatie dus. Maar als er geen iet geld wordt meegestuurd, een gemeente er slecht af. Sa cking tussen verschillende ge- ten is volgens het college wel I, als het maar niet verzandt in indeloze reeks bijeenkomsten en deringen waarop besluiten wor- enomen die geen rechtskracht n. Bovendien heeft Texel als een bijzondere positie die zich ik laat verweven met die van ndere gemeente. Toiletten Om de leefbaarheid te verbeteren zijn dit jaar maatregelen genomen. Uit een nabespreking die zal worden ge houden moet blijken of en zo ja waarvoor opnieuw geld beschikbaar moet worden gesteld in 1992. Het college wil in ieder geval extra reini ging van straten en pleinen en plaat sing van openbare toiletten in De Koog en Den Burg realiseren. Het schoonhouden en exploiteren van de ze toiletten moet overigens door het bedrijfsleven worden geregeld. B en W willen de maatregelen ter verbete ring van de leefbaarheid betalen uit een verhoging van de toeristenbe lasting met vijf cent tot f\- per per soon per nacht. Verkeer De Wet Uitkering Wegen staat op de nominatie te worden afgeschaft. Dit betekent geen (provinciale) subsidie meer voor onderhoud of verbetering van wegen. Om nog optimaal van deze regeling te kunnen profiteren voor hij wordt geschrapt, zijn afgelo pen jaar diverse plannen ingediend en gehonoreerd door de provincie. Het afschaffen is een jaar uitgesteld, wat de gemeente nog enig respijt geeft voor afronding van de nog overgeble ven projecten. De wegen die in beheer zijn van het Waterschap zullen worden overgedra gen aan de gemeente. Maar dit gaat met vergezeld van voldoende geld voor het onderhoud, dus dit betekent een flink financieel offer voor de ge meente. Voor 1992 staat herstraten van de dorpskern van Oosterend (3e fase), reconstructie Schilderend, onderhoud verharding Postweg, herstraten dorpskern De Waal (2e fase) en her- straten Den Burg zuid op het pro gramma. Hoewel het college vóór stimulering van het fietsverkeer is, staat geen uitbreiding van het fietspadennet op de planning. Texel komt niet in aanmerking voor het predikaat „verkeersveilig". Naast aanpassing van gevaarlijke punten moet ook aan mentaliteitsverbetering worden gedaan. Jeugdige bromfiet sers blijken een kwetsbare groep, dus daar moet veel aandacht aan worden besteed. In de ontwerp begroting voor ko mend jaar is AH.000,- opgenomen voor aangepaste voorzieningen voor ouderen en gehandicapten. Het rijk geeft nog steeds niet thuis als het gaat om verbetering van de haven van Oudeschild. Maar de ver plichte overdracht van de haven aan de gemeente in het kader van de de centralisatie komt wèl met rasse schreden naderbij. Bij de provincie is aangedrongen op een bijdrage in de kosten van een onderzoek naar de noodzakelijke verbeteringen. Gedepu- Henk Pennings van de afdeling financieën is de huis aan huis op het eiland wordt verspreid. Hij ceren tot een handzame brochure teerde Van Gelder stond hier vorige week niet afwijzend tegenover. Het college wil er alles aan doen Ou deschild te behouden als thuishaven voor de Texelse vloot. Misschien dat de haven een positieve impuls kan krijgen als de proef met de oester teelt vlakbij Oudeschild slaagt. Agrarische sector Mede door het mooie zomerweer samensteller van de begrotingssamenvatting die wist de omvangrijke stapel boekwerken te redu- IFoto Harry de GraafI heeft de recreatieve sector op het eiland een goed seizoen gehad. Hoe wel dat ook een leuke toeristenbelasting-opbrengst belooft, is het college toch terughoudend op het gebied van toerisme. B en W wil len vasthouden aan het maximum van 47.000 slaapplaatsen en daarom alleen meewerken aan kwaliteitsver- Lees verder pagina 5 Op Texel kan per jaar minstens f650.000,- op energie worden bespaard. Volgens drs. R.P. Kool (re giomanager Novem) kan op jaarbasis ƒ50.000,- op electriciteit, ruim ƒ500.000,- op gas en ƒ200.000,- op water worden bezuinigd. Deze getallen werden gisterochtend be kend gemaakt tijdens de opening van de energieweek, die met een fo rumdiscussie in een bijzonder goed gevulde raadszaal van start ging. Onder leiding van Astrid Joosten praatten Ir. E.G.H. Vreedenburgh (di recteur PWN), G. Poster (Texels Be lang), wethouder Dirk Terpstra en R. Kool over de zin en onzin van ener giebesparing. Energie- en waterbesparing is nodiger dan ooit, daar waren alle forumleden het over eens. Gerbrand Poster vroeg zich alleen of of de tam tam van „zo'n energieweek" wel nodig is. „Het is toch bekend hoe je besparen kunt? Op radio en televisie wordt er steeds aandacht aan besteed. Je moet niet overdrijven." Deze mening bleek alleen het Texels Belang raadslidtoegedaan, zijn mede forum leden trachten hem van het te gendeel te overtuigen. „Het is niet al leen een kwestie van gordijnen dicht en een thermostaatknop. Er zijn mo gelijkheden waar we geen weet van hebben", aldus Terpstra. Met vrij eenvoudige hulpmiddelen kan volgens Vreedenburgh al flink op wa ter worden bespaard. In de bus die deze week over Texel rondrijdt is een waterbesparende douchekop te be zichtigen, die per persoon 15 liter per dag bespaart. Volgens de PWN- directeur is het verschil met een nor male douchekop nauwelijks merk baar. „Je hebt toch het gevoel dat je onder een flinke straal staat." Water besparing door middel van een baksteen in de stortbak van het toi let, raadde hij af. De riolering kan er Lees verder pagina 2 De politie heeft zaterdagavond vier 17-jarige Texelaars aangehouden. Ze werden ervan verdacht verschillende vernielingen en diefstallen te hebben gepleegd. Het viertal heeft bekend. Afgelopen twee weken werden in het centrum van Den Burg verschillende vernielingen gepleegd aan lampen, lichtmasten, auto's en fietsen. Daar- nast bleken verkeersborden, vlaggen en reclameschilden gestolen. De poli tie verdacht enige medewerkers van een illegaal radiostation. Bij een on derzoek in hun clubhuis werden de meeste gestolen goederen terugge vonden. De vier jongens werden na verhoor vrijgelaten. Zaterdagnacht werd nog een vijfde jongen aangehouden, die ook na verhoor weer kon vertrekken. De politie denkt nog drie andere jeugdige Texelaars te moeten onder vragen om de zaak helemaal rond te krijgen. De aangetroffen voorwerpen zuilen aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. In een horecabedrijf aan de Zwaanstraat in Den Burg vond don derdag een inbraak plaats. De da- der(s) verschafte(n) zich toegang door het inslaan van een ruitje in een deur van de opslagruimte. Het wis selgeld van de kassa werd ont vreemd, drie spaarvarkens geplunderd en er werd een fruitautomaat open gebroken en leeggehaald. Ook wer den sloffen sigaretten en shag meegenomen. De inbraak heeft tus sen 04.30 uur een 11.20 uur plaats gevonden. Van de raadszaal tijdens de forumdiscussie. IFoto Harry de Graaf) B en W vinden dat de gemeenteraad niet bij voorbaat adhesie moet betui gen aan het rapport „Help, de visse rij verzuipt!" waarmee de Nederlandse Vissersbond zich verzet tegen de aanwijzing van gesloten visgebieden en andere milieumaatre gelen die door de visserij als bedrei gend worden beschouwd. Men wil eerst meer informatie, ook van ande re instanties. „Het college wil de zaak van twee kanten bekijken", aldus wethouder Dirk Terpstra in de donderdag gehou den vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid. Commissielid Kees Hin (CDA) kondig de aan dat meer informatie over dit onderwerp onderweg is. Van de plaatselijke visserijvoorman Bas van der Beek had hij gehoord dat een „tegenrapport" in de maak is, dat een reactie is op de voorstellen van het NIOZ om belangrijke delen van de Noordzee voor de visserij te slui ten om allerlei organismen in deze gebieden de kans te geven te overle ven. Gerbrand Poster (Texels Belang) vond echter dat er genoeg informatie was en wilde direct steun betuigen aan het rapport van de Vissersbond. Peter Bakker (Groen Links) voelde daar niets voor, mede omdat hij wei nig waardering had voor de sug gestieve wijze waarop de vissersbond voorstelling van zaken had gegeven. Bakker had het ook niet voorzien op het in de maak zijnde „tegenrapport" omdat hij ervan uitgaat dat de door de biologen bepleite maatregelen wel eens heel gunstig zouden kunnen zijn voor de toekomst van de visserij. „Van echte tegenstelling is geen sprake. Het gaat erom dat de vangst capaciteit wordt afgestemd op de be schikbare vis, zodat er ook op termijn wat te vissen blijft. Visserij en milieu- mensen zouden de handen juist in een moeten slaan in de strijd tegen bedreigingen zoals het vuil dat via de rivieren in de Noordzee komt. Wat dat betreft zou het voorbeeld gevolgd kunnen worden van Spaanse vissers die samen met Greenpeace actie voeren tegen de vuilverbranding op zee". Dat sloot aardig aan bij de zienswijze van Terpstra, tot groot ongenoegen van Gerbrand Poster. Terpstra wilde echter geen onduidelijkheid laten be staan over zijn houding jegens deze bedrijfstak: „Het economisch belang van de visserij is zo groot dat we er alles aan willen doen om die sector te behouden".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1