'X 68 maakte de 100 niljoen omzet vol ijlpaal voor visafslag Den Helder/Texel: eer kinderzegels postkantoor tanbiedingsbrief Prijzen verloting ƒ8500,— voor NH kerk Texelse veehouder levert kwaliteitsmelk Inbraak Texelaars op TV ;OAG 5 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 if morgen zijn weer kinderpost- Is te koop. Traditiegetrouw heeft plaatselijk comité een stalletje richt in het postkantoor in Den i, waar niet alleen het velletje Brzegels verkrijgbaar is, maar de serie, de eerstedag-envelop. rostzegelmapje en een uitgebrei- ieuwe collectie wenskaarten. «aarden van de drie kinderpost- Is zijn 60 30I, 70 35) en +40) cent. De opbrengst van de irpostzegelactie wordt verdeeld projecten voor kansarme kinde- n binnen- en buitenland. Ihema van de zegels is dit jaar den buiten spelen", wat inhoudt jandacht wordt besteed aan (voorzieningen. Niet alle kinderen len onbezorgd buiten spelen, skinderen in drukke wijken heb- er geen ruimte voor, werkende aren in het buitenland geen tijd. gehandicapte kinderen ontbre- VERVOLG VAN PAGINA 1 rende projecten, niet aan uitbrei- en. De gezamenlijke bouworganisaties en bloembol- ultuur op Texel hebben een nota ibracht waarin ontwikkelingen in sector tot het jaar 2000 worden ihetst. Voor het behoud van de or zijn de agrariërs zelf verant- rdelijk, maar het college wil, 'mogelijk, wel helpen door rand waarden te scheppen, bet gewest Kop van Noordholland teen regionaal ontwikkelingsplan den gemaakt. Het rijk geeft hier- tot en met 1994 jaarlijks oooo,- en de provincie geeft OOOO,-. De gemeenten die mee- dragen ƒ1,- per inwoner bij. Het int van het plan ligt op leefbaar- in het gebied, bijvoorbeeld kwa- van de huisvesting, vezigheid van zorgvoorzieningen, ikbaarheid en beeldvorming van -gio en de onderwijsvoorzienin- Het college hoopt dat het regio plan tot een subsidie voor een shuis voor De Koog leidt. Onderwijs "euwe gemeentelijke scholenge nschap mag vier les- en theorie- en bijbouwen aan de slderweg, zo heeft de staatsse- "is beloofd. Tevens is de huis- 'school aan de Gasthuisstraat 8edragen aan de gemeente, die iel mogelijk tot sloop over zal De grond zal worden benut Woningbouw, misschien in de 'van aanleunwoningen voor St. de Jac. P. Thijsseschool als de School in Den Burg worden dit 9eheel en ingrijpend verbouwd. Penbare scholen van De Cocks- en Oudeschild kampen met ken vaak essentiële aanpassingen. In binnen- en buitenland zijn nog steeds kinderen die niet samen buiten kun nen spelen: straatkinderen, gevluchte kinderen en kinderen in oorlogssi tuaties. Uit de opbrengst van de kinderpost zegelacties worden projecten betaald die kinderen in allerlei situaties een toekomst kunnen bieden. Naast pro jecten voor speelvoorzieningen wor den maar liefst duizend projecten gesteund voor kinderen die in hun welzijn of hun groei naar volwassen heid belemmerd of bedreigd worden. Nog niet alle prijzen van de verloting die zaterdag tijdens de verkoopdag van de Federatie van Doospgezinde Zusterkringen werd gehouden, zijn af gehaald. De prijzen behorend bij de lotnummers: lichtblauw 539, 576, 581 en groen 28, 89 en 154, liggen nog op de gelukkige winnaars te wachten. De prijzen zijn af te halen bij O. Roeper, Kogerstraat 20. ruimtegebrek. Het college wil daar wat aan doen, eventueel via nood- huisvesting. Kanttekening hierbij is dat op het investeringsplan voor '92 geen verbouwingen of aanpassingen van openbare scholen voorkomen. Uitgangspunt voor de gemeente blijft dat verbouwingen geheel moeten worden bekostigd door de vergoeding die de gemeente van het rijk krijgt. De Bruinvisschool in Oudeschild staat er niet goed voor. Onderhoud is drin gend nodig, maar een verzoek om vervangende nieuwbouw, dat is ge daan op aanraden van het departe ment, is afgewezen door datzelfde departement. Als de gemeente geld voor aanpassing van de Bruinvis be schikbaar stelt, hebben bijzondere scholen op het eiland in een verge lijkbare situatie daar ook recht op. Dat wordt het college te riskant, van daar dat is besloten toch de uiteinde lijke beslissing van de staatssecretaris over aanpassingen van de Bruinvisschool af te wachten. Buitelboet Het kinderdagverblijf uit Oudeschild verhuist binnenkort naar voormalige kleuterschool De Buitelboet in Den Burg. Er komen maximaal 24 opvang plaatsen per jaar voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Het rijk geeft 75300,- per opvangplaats. De peuterspeelzaal van De Cocks- dorp zal zo snel mogelijk verhuizen naar het Eierlandse Huis. Om hier voor een speciale voorziening te ma ken heeft Gemeenschap Eierland onlangs 730.000,- geleend bij de ge meente. De oude peuterruimte wordt gesloopt. De dorpscommissie van De Koog heeft het college laten weten niets te voelen voor dorpshuisvoorzieningen waarin ook de VVV, een openbaar toilet en een huisartsenpost worden ten en die de exploitatie van de afslag van de gemeente overnam. Met 40% minder personeel ging men gemotiveerd en efficiënt aan het werk onder leiding van de nieuwe di recteur Jaap Zwartveld. Het vertrou wen van de aanvoerders keerde terug met als gevolg dat vorig jaar een winst van rond f750.000,- werd ge maakt; dit jaar zal de winst rond één miljoen zijn. Het is de bedoeling dat volgend jaar april wordt begonnen met de vervanging van het sterk ver ouderde afslaggebouw, door een mo dern geoutilleerd eigen complex Onderhandelingen inzake de overna me van het oude gebouw van de ge meente Den Helder en de erfpacht die voor de ondergrond aan Domei nen moet worden betaald, zijn nog gaande. De nieuwbouw belooft een gecompliceerde operatie te worden, want omdat er geen andere grond beschikbaar is, moet het nieuwe complex op de plaats van het oude komen terwijl de handel inmiddels gewoon doorgaat. Dank Tijdens de feestelijke bijeenkomst die vrijdagmiddag in de kantine van de afslag werd gehouden, bracht direc teur Jaap Zwartveld dank voor het vertrouwen dat de vissers in hun eigen afslag hebben gesteld. Nooit eerder is de 100 miljoen omzet zo vroeg in het jaar gepasseerd, maar dat omzetbedrag is op zichzelf geen record want in het begin van de jaren tachtig is men ook enkele keren bo ven de 100 miljoen geweest, met als record 120 miljoen over 1984. Dat record zal dit jaar zeker niet gebroken worden, gezien de vangstbeperkende maatregelen die tegenwoordig voor De bazaar die vrijdag werd gehouden ten bate van de NH kerk in Den Burg heeft netto ƒ8500,— opgebracht. Bij de loterij waren de volgende prijswin naars: 1e prijs, weekendreis Londen: Bruinsma, Drijverstraat; 2e prijs, elec- trisch gourmet/raclette set: J. Heer- schap-Halsema, De Gollards; 3e prijs, een horloge: fam. Moens, Emmalaan. Er werd nog een aantal loten getrok ken waarop prijzen zijn gevallen. Dat Bij een feestelijke bijeenkomst in het hoofdkantoor van Melk Unie Holland werden aan verschillende veehouders herinneringsborden uitgereikt voor het feit dat zijn 20, 25 of 30 jaar lang kwaliteitsmelk hadden geleverd. Hierbij was ook de Texelse firma RC Hin Zonen die 20 jaar melk van de eerste kwaliteit hadden geleverd. Het is de eerste keer dat dit door een Texelse veehouder is gepresteerd. gevestigd. Een voorziening in het zo genaamde tussengebied wordt hier mee volgens B en W uitgesloten. Het college wacht nadere voorstellen van de dorpscommissie af. Ook bij de volwasseneneducatie is streven naar schaalvergroting. Daarbij kan worden gedacht aan fusering' met een instelling aan de overkant of met de gemeentelijke scholenge meenschap. Er is geen korting op het budget in de begroting voor '92 op genomen. De bibliotheek heeft te kennen gege ven niet uit de voeten te kunnen met de huidige raamsubsidie. Voor ko mend jaar is op deze bijdrage niet gekort, maar B en W betwijfelen of er financiële ruimte is om het bedrag groter te maken. Wachtlijst Sociale Werkplaats De Bolder kent een grote wachtlijst. Om die reden krijgt men een hogere rijksbijdrage. De gemeente geeft in 1992 749.500,-, terwijl betaling van ge meentelijke diensten zoals bestuurs- kosten 722.000,- vergt. De opbrengsten uit de verkoop en pro ductie zullen moeten stijgen naar 715,53 per productief uur. Dit is niet alleen uit prijsverhoging te halen. Er is de laatste jaren bij De Bolder vrij veel geïnvesteerd. Door middel van hogere afschrijvingen zal worden geprobeerd de totale boekwaarde van de kapitaalgoederen naar een lager niveau te brengen. De werkplaats blijft nog zeker vijf jaar op dezelfde plaats gehuisvest. Het pand heeft en kele grote nadelen, maar ook voorde len, als lage rente, centrale ligging en de sfeer. Investeringen op gebied van de huisvesting zullen met terughou dendheid worden gedaan, hoewel een goede werkomgeving voorop blijft staan. De opvarenden van de TX 68 kregen ter gelegenheid van het bereiken van de 100 miljoen omzet uit handen van directeur Zwartveld een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd wandbord met herinneringstekst Samen met commissionair G Oukes en afslagdirecteur Zwartveld Irechtsl poseerden ze voor de klok in de verkoophal van de afslag De bemanning van de Texelse kotter bestaat uit schipper Pieter Aris van der Vis. Louis van der Vis. Kees van der Star. Jaap Boersen. Cor Daalder en opstapper Mare Beuving De ook tot de opvarenden behorende Sam van der Slikke en Arie Kooger waren de afgelopen week thuis en ontbreken daarom in dit gezelschap iFoiok Harry da Graan de visserij gelden. Veel schepen heb- ben inmiddels hun tongquotum vol. Dat geldt ook voor de TX 68 „Ver trouwen" die daarom over twee we ken overschakelt op schol. De visserij is dit jaar overigens heel goed ge weest; veel aanvoer en goede prijzen. De TX 68 had tot 1 november (dus in 10 maanden) evenveel besomd als in het hele vorige jaar. De partij van 200 kg middelgrote tong waarmee men vrijdag over de 100 miljoen ging, bracht f 15,82 per kg op, wat niet bijzonder veel is. Tong wordt on derscheiden in vijf grootteklassen: de grote „lappen", groot-middel, klein- middel, tong I en tong II. De grootste tongen, die het minst worden aange voerd, brengen de hoogste prijs op. waren groene loten met de nummers 702, 704, 719, 739. Bovengenoemde prijzen kunnen worden afgehaald bij J. Wiersma, Weverstraat 70, tijdens de openingstijden van de winkel. Tussen zaterdagnacht en zondagoch tend 09.00 uur is ingebroken in de caravan van de wielervereniging aan de Haffelderweg. De daders verschaf ten zich toegang door een raam te forceren en een scheidingswand te vernielen. Er waren echter geen waardevolle spullen aanwezig, dus er is ook niets gestolen. In het weekend is ingebroken bij een vakantiebureau aan de Boodtlaan in De Koog. Door een openslaand raam aan de achterkant van het bureau open te breken, kwamen de daders binnen. Er worden twee computers vermist, een fax, een telefoontoestel, een printer, een videorecorder en een decoder schotelantenne. Fietsen gestolen. Een 30-jarige Oosterender is als gevolg van diefstal zijn fiets kwijt. Het (afgesloten) rij wiel werd tussen vrijdag en maandag weggehaald uit een stalling aan de Warmoesstraat. Ook een 55-jarige man uit Den Burg deed bij de politie aangifte van diefstal van een fiets, die hij zondag afgesloten had neerge zet op de Vismarkt. Kop/staart-botsing. Toen een 56-jarige man uit Erkrath vrijdagmid dag van de boot kwam en stopte voor het rode verkeerslicht, had een achteropkomende automobilist (33) uit Bergambacht dat te laat in de ga ten. Laatstgenoemde botste op zijn voorganger. Beide auto's liepen zware deuken op. Containers. Met Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat valt met te praten over opslag van strandcontainers op hun terrein in het noorden van het eiland. De gemeente wil als tijdelijke oplossing opslag op een particulier erf toestaan. Nog niet alle containe- reigenaren zijn het hierover eens. Lichtmasten. SV De Koog mag zes lichtmasten van vijftien meter hoog bij het veld aan de Boodtlaan plaat sen. Staatsbosbeheer heeft geen be zwaar en de gemeente ook niet. De Texelse Janny de Haan en Hanny Coot-Brücher zijn vanavond om 18.51 uur te zien in het spelprogramma Lin go van de Vara op Nederland 2. De opnamen hiervoor zijn in mei gemaakt. Raadzaal. Het college wil voor ƒ85.000,- de raadzaal laten opknap pen. De wanden moeten lichter, het kleed moet gereinigd en de stoelen moeten worden vervangen. Als de raad het ermee eens is, wordt eind januari met de werkzaamheden be gonnen. Deze zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Markt. Naar aanleiding van een binnenkort door te voeren verhoging van de tarieven voor marktkooplui, dreigt de wintermarkt op het eiland in gevaar te komen. Dat willen B en W niet, vandaar dat een nieuw voor stel zal worden uitgedacht met aan gepaste wintertarieven. Biljartclub Sinds maandagavond is Texel een biljartclub rijker. In De Cocksdorp werd al geruime tijd gebil jart bij vereniging „Topido", maar de behoefte aan een tweede vereniging bleek dermate groot dat een aantal enthousiaste spelers is overgegaan tot de oprichting van een tweede club. De nieuwe vereniging komt op de donderdagavond bijeen in het Eier landse Huis. Schapeboeten. Eigenaren van schapeboeten kunnen nog over dit jaar onderhoudssubsidie aanvragen. Hiervoor zijn speciale aanvraagformu lieren ontworpen. Homohuwelijk. Enkele grote ge meenten hebben een petitie op gesteld om onderscheid tussen samenlevingsvormen op te heffen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten vindt dit overbodig, aange zien deze instantie zelf al brieven van soortgelijke strekking naar de rege ring heeft gestuurd. Het college is het met de VNG eens en wil de peti tie dus niet steunen. Er zijn nog steeds mensen die geen plaats weten te veroveren op de ar beidsmarkt. Zij moeten extra aan dacht krijgen. De gemeente werkt op dit gebied samen met het gewestelijk arbeidsbureau en de Stichting Weer werk in Den Helder. Ook in gesprek ken met het bedrijfsleven wordt geprobeerd hier aandacht voor te vragen. In overleg met de gemeente lijke medische diensten wil het colle ge gedeeltelijk arbeidsongeschikten weer mee laten doen in het ar beidsproces. Artsenpost In 1992 zal naast het baarmoeder- halskankeronderzoek ook een borst kankeronderzoek op Texel worden gehouden. De hiervoor in aanmerking komende vrouwen krijgen een oproep via de huisarts. Het college wil er alles aan doen om voor komend seizoen een artsenpost in De Koog te realiseren. Er zijn besprekingen geweest met vertegen woordigers van ziekenfonds Noord holland Noord en er zijn geen belemmeringen meer. Binnenkort zal een voorstel in de raad worden be handeld. Bestemmingsplannen Tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar zullen de bestem mingsplannen voor de woongebieden Oudeschild en Den Hoorn ter inzage worden gelegd. Hetzelfde geld voor de „postzegelplannen" voor De Cocksdorp, Oudeschild en De Koog. Het werk voor herziening van bestemmingsplan De Koog is inmid dels gestart. Het bestemmingsplan buitengebied komt in de eerste helft van '92 weer aan bod. Het college wil nog steeds een nieuw bedrijventerrein in of om Den Burg ontwikkelen. In het streekplan voor de kop van Noordholland en Texel geeft de provincie aan er geen voorstander van te zijn Toch willen B en W hun zin doorzetten, bij voorkeur door een terrein te vinden dat aan sluit op de huidige industriepercelen. Op het gebied van de volkshuisves ting zijn de tijden veranderd. De ge meenten gaan meer eigen risico dragen en het rijk zal niet meer tot in de details voorschrijven wat er moet gebeuren. Regelingen in de sociale en koopsector vervallen. Er zal niet langer worden gepraat over contin genten, maar over budgetten, waar binnen een keuze moet worden gemaakt tussen koop- en huurwonin gen. De woningbouwplannen voor '92 hebben betrekking op een com plex seniorenwoningen aan de Gast huisstraat en sociale huurwoningen of koophuizen in De Mars. De bud getten blijven uitwisselbaar met de buitendorpen. Belastingen Op gebied van belastingen wil het college gelijke tred houden met de stijging van het prijsindexcijfer. Dat betekent over de hele linie een stij ging van 3 Voor rechten en leges wil het college naar kostendekkende tarieven. De tarieven van onroerend goedbelasting blijven ongewijzigd. Het begraafrecht willen B en W laten stijgen met 20 Dat geeft een meeropbrengst van ƒ7200,-. Het brandweerrecht moet met de eerder genoemde 3 omhoog, evenals de hondenbelasting. De leges kennen verschillende uitzon deringen. Voor hinderwetvergunnin gen wordt een stijging van 20 om in een periode van vijf jaar tot een kostendekkend tarief te komen voor gesteld. Een uittreksel uit het bevol kingsregister gaat f 5,- kosten. Per af te geven rijbewijs moet f3,25 wor den betaald. Naast de 3 wordt per paspoort ƒ4,- in rekening gebracht. Een vergunning krachtens de drank en horecawet gaat ƒ100,- kosten in plaats van ƒ240,- en een vergunning voor lichtreklame ƒ125,-. Voorts wordt voorgesteld de leges van de bouwvergunningen ook met 3 te verhogen, in plaats van de gebruikelij ke eenvierde van de bouwsom. Het college vindt de huidige tarieven van de precariorechten in geen ver houding staan tot de opbrengst, van daar dat B en W het tarief willen verdubbelen. De meeropbrengst zal ongeveer ƒ60.000,- bedragen Ook de woonforensenbelasting moet ver hoogd en wel met 5,25 De reinigingsrechten moeten omhoog met 25,5 Dat betekent dat een persoonshuishoudens 256,- gaan betalen en meerpersoonshuishoudens ƒ413,40. De rioolrechten leken aan vankelijk met meer dan 3 te moe ten stijgen, maar bij nader inzien blijkt dit niet nodig. Gezond Zoals gezegd is gemeente Texel ge lukkig financieel gezond. De algeme ne reserve heeft een bovengrens van 3,3 miljoen gulden, maar daarboven heeft men zelfs nog ƒ658.000,-. Hier kan nog ƒ100.000,- worden bijgeteld, want dat bedrag was in 1991 opge nomen voor investering in het kader van verkeersveiligheid, maar het is niet gebruikt. Het college wil het overschot benut ten voor aanpassing van de Postweg, want deze reconstructie komt nog in aanmerking voor 75 subsidie van de provincie, mits aangevraagd vóór afschaffing van de Wet Uitkering We gen. De aanpassing dient niet alleen de verkeersveiligheid, maar verbetert ook de toegankelijkheid van een be langrijke voorziening als het vliegveld. De kosten voor de gemeente bedra gen ƒ131.250,-. dagochtend om 10.08 uur passeerde de Coöperatieve Vis- ag Den Helder/Texel U.A. een historische mijlpaal: voor het. it sinds de privatisering van deze oorspronkelijk gemeentelijke ifslag werd de 100 miljoen gulden omzet gepasseerd. Dat eurde bij het veilen van een partij tong, die was aangevoerd r de Texelse kotter TX 68 van de B.V. „Vertrouwen TX 68" Oosterend. in het jaar voor de overname nog 65 miljoen (bij een aanvoer van 13.800 ton) was vorig jaar al 94 miljoen (aanvoer 16.800 ton) en wordt dit jaar naar schatting 110 miljoen. In de oude situatie was de afslag zwaar verliesgevend, de visserij had er geen vertrouwen meer in. Om uit de malaise te komen werd uit de vis serij een commissie benoemd, onder leiding van Texelaar Ben Daalder. Dat leidde tot een coöperatie waarbij Hel- derse en Texelse vissers zich aanslo- het bestuur van de visafslag dat aanleiding voor een feestje kantine, waarbij de opvarenden de TX 68 en de commissionair lukes, die de betreffende partij ;ocht voor Goldboom in IJmui- in het zonnetje werden gezet. Snel herstel s de overname van de gemeente Helder per 1 januari 1990, is het beter gegaan met de in de ver ging geraakte afslag. De omzet. Iter Zwartveld overhandigt het wandbord aan schipper-eigenaar Pieter Aris.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5