bekomst van Texel raagt om studie Teso: snel maatregelen tegen aandelenvlucht eidooi Teso-directeur: iet gaat alleen om de sine beslommeringen" 57" op zoek naar bestuursleden enigheid over ïning Toneel in De Waal BS» Uit het politierapport Vernielingen Geslaagd Anti-vivisectie OAG 5 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 is tijd om een diepgaande studie in te stellen naar de eco- lische en daarmee samenhangende toekomstmogelijkheden Texel. Het resultaat van die studie moet basis zijn voor ge- •ntelijk beleid voor de lange termijn: tien tot vijftien jaar. ;een pleidooi van Teso-directeur Hoogerheide in de aandeelhou- .ergadering van vrijdagavond j.l. lerheide vindt hét wenselijk dat }le Texelse bevolking wordt be en bij de discussie over dit toe- itbeleid, aangezien de equenties ervan vrijwel iedereen raken. re aanleiding is het feit dat de jerscapaciteit van de huidige üenst practisch niet verder kan jen opgevoerd, tenzij men drie- leldekkers zou bouwen en/of ex- evens zou aanleggen. Als men öatste niet wil moet zeer strin- worden vastgehouden aan het innaai toelaatbare aantal toeristi- slaapplaatsen op het eiland, [dat is wellicht niet genoeg ide mobiliteit van het publiek it intussen toe (er wordt steeds gereisd) waardoor er meer gebeuren dan „vasthouden aan 7000". Beslissingen daarover, ht op het handhaven van Texel antrekkelijk woon- en werkge- dienen niet alleen gebaseerd te ,p gegevens die met de boot- t hebben te maken, maar moe- toelen op alles wat daarmee op direct of indirect samenhangt. )ij moeten niet alleen gemeente so, maar ook andere bedrijven stellingen die te maken hebben welvaart en welzijn op Texel op jn komen. Geen ruimte meer so-directeur openbaarde deze naar aanleiding van opmerkin- ie burgemeester Ton Schipper te in dezelfde vergadering over assage in het Teso jaarverslag, assage luidde: „Het toenemen- zen als gevolg van welvaarts- veroorzaakt op zichzelf al een van het vervoersaanbod waar- jeen ruimte voor verdere stimu lering van de (toeristische) ontwikkeling van het eiland meer be schikbaar is. In het overheidsbeleid is thans een maximum van 47000 toe ristische overnachtingsplaatsen voor zien. Het verdient aanbeveling dat uitbouw van dit maximum voorlopig wordt geblokkeerd om ruimte te scheppen voor noodzakelijke bijstel ling. Van de lokale overheid, de poli tiek, zal hiervoor de nodige bestuurskracht worden vereist alsme de vindingrijkheid voor het ontwikke len van een beleid, gericht op consolidering zonder dat dit tot ver starring en/of kwaliteitsverlies van het toeristisch produkt leidt". De bur gemeester gaf de verzekering dat een en ander ter harte zal worden geno men en vroeg tegelijk naar de resul taten van het onderzoek dat de Erasmusuniversiteit heeft ingesteld naar de gevolgen van de (gelijk te schakelen) veertarieven voor de be drijvigheid op Texel. Hoogerheide kon op dat laatste nog niet ingaan omdat het rapport van de Erasmusuniversi teit nog niet beschikbaar is, maar hij legde er de nadruk op dat ook dit onderwerp ten nauwste verband houdt met de integraal te benaderen toekomstproblematiek van Texel. Hoogerheide zei dan ook alleen met de gemeente te willen praten over het rapport, als het gemeentebestuur zijn opvattingen daarover niet alleen door electorale overwegingen laat in geven maar zich baseert op een on afhankelijk totaalonderzoek. Zo'n onderzoek zal ongetwijfeld veel geld kosten maar het zal nodig zijn om de gemeenteraad te overtuigen en het kan worden gezien als een investe ring in de toekomst. In de loop der jaren heeft de gemeente wel verschil lende rapporten en plannen laten ma ken, maar die behandelen elk slechts één bepaald aspect en ze zijn boven dien met groot tijdverschil gemaakt. sen denken bij het woord urslid waarschijnlijk aan iets ngewikkelds. Maar bij de Meer sn Vereniging (MST) wordt de administratie verricht door isionals. We zijn dus gewoon ek naar enkele mensen die ons in helpen bij de kleine, dagelijk- slommeringen. Wat beslist niet it dat je er dagelijks mee bezig MST-bestuursleden Gerrit en Ben Zegeren zijn naarstig ek naar vrijwilligers die bereid P dit gebied een handje te ten de takken honkbal en judo verlegen om nieuwe «tsleden. Vooral bij judo is de e nijpend. „Normaal hebben we maand wel een wedstrijd, september hebben we er nu 'nog maar één gehad. Er zijn in te weinig mensen om activi- en wedstrijden te organiseren, iten met twee man in het afde- sstuur, terwijl we normaal met fen de zaak runnen", aldus Visch. et dagelijks bestuur van de tan nog enkele bestuursleden ken. „Wellicht is een dergelijke s een mooi opstapje voor herin de vrouwen. Bij ons kunnen ze 'g opdoen in bestuurszaken, 'gelijks bestuur houdt in dat er Sgeving naar het hoofdbestuur worden gedaan en dat er con- moeten worden gelegd naar telingen en docenten. Het is coördineren en signaleren, want 7-jarige inwoner van Maarssen donderdag onenigheid met de rder van een restaurant in De dorp over de rekening van een 3 De toerist verkeerde in de terstelling dat hij f 20,- teveel betalen. Hij maakte zich hier- o kwaad dat hij twee flessen kapot smeet. Toen hij de scha- rn f50,- niet wilde betalen, 3|de de beheerder de politie in. rniddeling kwamen beide partij- !reen de zaken onderling te het feitelijke regelwerk wordt door beroepskrachten verricht. Echt uit voerend werk is er niet bij", verklaart Gerrit Visch. Zo hoeft een penning meester bijvoorbeeld alleen maar te controleren, omdat de uitvoering in handen van een beroepskracht is. Ben Zegeren denkt ook aan mensen die een leidinggevende functie in het bedrijfsleven hebben of hebben ge had, of aan „vutters" die graag een aandeel in het aanvoeren of uitwer ken van ideeën willen hebben. Het ledental van de MST bestaat mo menteel uit bijna 800 personen. Het is iets teruggelopen de laatste jaren, maar piet in verhouding tot de terug loop van leerlingen op de Hogeberg, aldus het bestuur. „We hebben dan ook een aantal docenten dat zich erg voor de vereniging inspant." Roland Visser Voor de vertrekkende sportleerkracht Roland Visser hoopt de MST in ja nuari een opvolger te hebben gevon den. Omdat ook bij de Sportraad verschillende vacatures zijn ontstaan, wordt getracht iemand voor een vol ledige baan aan te trekken. Eind no vember worden de eerste sollicitanten vooreen gesprek ver wacht. Mensen die de financieel gezonde MST bij het besturen een handje wil len helpen, kunnen zich melden bij Gerrit Visch, tel. 13968 of Ben Zege ren, tel. 14329. Toneelvereniging 't Amateurtje in De Waal speelt op 16 november om 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal „Geluk brengt scherven" van Hans van Wijngaarden. De regie is in han den van Jan Eelman. Kaartjes kosten f7,50 per stuk. Ze kunnen worden gekocht aan de zaal of telefonisch worden gereserveerd via de nummers 12128 of 14147. Er is geen totaalbeeld. In de weten schap dat de toeristische opnameca paciteit en de vervoerscapaciteit van de veerdienst een grens hebben be reikt, is een nieuwe benadering no dig. „Besturen, waarbij de leidraad wordt bepaald door 'iets meer van hetzelfde en een beetje anders' is voor de toekomst van Texel niet goed genoeg meer. Een gemeentelijk beleid op basis van goed onderzoek biedt ons de mogelijkheid op verantwoorde wijze een ondersteunend beleid te voeren. Wij verschuiven dan het ac cent van bedrijfsgericht naar eiland- gericht". Waarêan Hoogerheide nog toevoegde dat het voor de staatsse cretaris moeilijk zal zijn de Wet Eco- In zijn openingswoord herdacht president-commissaris Bob Bakker medewerker Leen de Vey die vorig jaar september overboord sloeg en om het leven kwam. Overigens was er sprake van een bijzonder goed jaar met een historisch belangwekkend aspect: de verbinding met dubbel deksschepen werd met de ingebruik neming van de „Schulpengat" compleet. Dat was aanleiding om te rug te blikken op de 15-jarige periode waarin deze omschakeling met veel strijd en spanning tot stand werd ge bracht. Vlot De aanbieding van de balans en verlies- en winstrekening alsmede de vaststelling van de jaarrekening 1990/91 bleken hamerstukken te zijn, want niemand maakte er aan- of op merkingen over. Commissaris Tine Vlas-van der Vlies (54) werd met 183 van de 204 uit gebrachte stemmen als commissaris herkozen. Naar medekandidate Erna Eelman-van der Kooi (51) gingen 19 stemmen en twee briefjes waren blanco. Mevrouw Vlas, die sinds 1978 in het Teso-bestuur zit en zich al sedert haar kinderjaren betrokken (Foto Dirk Kuiter) nomische Mededinging (op grond waarvan veertarieven voor Texelse en niet-Texelse bedrijven gelijk zouden moeten zijn) toe te passen als ge meente en Teso op een lijn zitten. Het is zaak om de studie snel aan te pakken, wil men niet door de feiten worden achterhaald. De burge meester reageerde met de opmerking dat het gemeentebestuur zich al re kenschap heeft gegeven van deze problematiek en was blij met Teso's handreiking. „Hoe moet Texel er na het jaar 2000 uitzien? Ik roep alle Texelaars op om daarover mee te denken". Druk De Teso-vergadering trok belangrijk meer belangstelling dan gewoonlijk: 178 aandeelhouders, die 206 stem men vertegenwoordigden. De verga derdatum viel een half jaar later dan gebruikelijk, wat verband hield met een wijziging van het boekjaar maar ook te maken had met de plannen van Teso om een derde dubbeldekker te bouwen, die de eerste tien jaar zou worden verhuurd aan de Zeeuw se PSD en daarna naar Texel zou ko men om de „Molengat" te vervangen. Men heeft de (inmiddels negatieve) beslissing hierover willen afwachten. voelt bij de onderneming, bracht dank voor het opnieuw gebleken ver trouwen en vertelde zich rekenschap te hebben gegeven van de brochure „De commissaris van de toekomst", die zij van Hoogerheide had gekre gen. Daarin staat dat deskundigheid het selectiecriterium moet zijn en dat een commissaris zich snel moet kun nen aanpassen aan de ontwikkelings fasen van de onderneming. Vooruit zien Jan van der Vis Azn uit Oosterend uitte in de rondvraag zijn waardering voor het Teso-beleid van de afgelo pen vijftien jaar. Wat met moeite en tegenwerking tot stand is gebracht, blijkt juist te zijn geweest. De directie liet zich leiden door het spreekwoord „regeren is vooruit zien". Van der Vis maakte er zich wel ongerust over dat het nog steeds niet is gelukt de twee oude enkeldeks schepen te verkopen. Zoals ze daar nu aan de kade in Den Helder liggen, kosten ze veel geld. „Zie van die troep af te komen". Geduld In het begin van de vergadering had ook burgemeester Schipper zich in die zin uitgelaten. Die wilde zelfs we ten hoe lang Teso nog wacht, alvo rens de vaartuigen als schroot te verkopen. Het leek Hoogerheide niet handig daarop antwoord te geven want er is nog steeds hoop dat het lukt de schepen voor aanzienlijk meer dan de schrootprijs van de hand te doen. Regelmatig dienen zich be langstellenden aan. „Ik heb erg veel geduld" Reünie Raadslid Gerard van der Kooi getuig de van zijn emotionele banden met Teso en zei met genoegen de aan deelhoudersvergadering („jaarlijkse reünie van de Teso-familie") te be zoeken. Naar aanleiding van vragen die hij stelde, werd meegedeeld dat het uitstoten van roet door de „Schulpengat" een probleem is, waarvoor nog geen oplossing is ge vonden. Bevestigd werd dat bij het bepalen van de drukte op Texel kan worden uitgegaan van drie personen per auto, een norm die ook door de VVV wordt gehanteerd. Als er op Texel 5000 „vreemde" auto's zijn, zijn er dus 15000 toeristen. Kritiek had Van der Kooi op het feit dat de helft van de „blauwe" salon van de Schulpengat (het gedeelte voor niet-rokers) bij weinig drukte wordt afgesloten door een glazen pui. Omdat daardoor ook bepaalde ingangen onbereikbaar worden, moet je een heel stuk lopen om bijv. de toiletten te bereiken, wat bezwaarlijk is voor mensen die moeilijk lopen. Of ze moeten „buitenom" wat 's win ters niet aangenaam is. Belangrijker is echter dat de veiligheid in het ge ding is. De passagiers kunnen de be treffende deuren niet bereiken, maar zien door de afgesloten schuifpui bo ven die deuren wel het verlichte bordje „uit". Als zich als gevolg van brand of een ander ongeluk een pa nieksituatie zou voordoen, is het niet uitgesloten dat mensen zich door de glazen wand zullen breken om de uit gang te bereiken, met alle gevolgen van dien. Die klacht ontmoette begrip bij de di rectie. Met Rebotex (pachter van het buffet) zal contact worden opgeno men. Niet consequent Geen instemming van het bestuur kreeg Van der Koois opmerking over de onlangs vervaardigde bedrijfsfilm, die door de Tros-televisie werd uitge zonden. Hij vond het niet consequent dat Teso zo'n promotiefilm voor Texel laat maken en zich tegelijk zorgen maakt over het overschrijden van de 47000-grens waardoor de capaciteit van de veerdienst op den duur ontoe reikend wordt. Hoogerheide merkte op dat die film niet is bedoeld om het hoogseizoen drukker te maken, maar om in de perioden daarbuiten tot een betere bezetting te komen. Waarop van der Kooi opmerkte dat het toch ook niet wenselijk is dat zich het hele jaar 47000 toeristen op Texel bevinden. Veel mensen vinden nu al dat er geen eind komt aan de jaarlijkse drukte en zijn het een beet je zat. Vervoerder Henri van Maldegem pleit te voor electronische betaalmogelijk- heid bij de autoloketten, zoals bij sommige tolwegen. Volgens Hooger heide is op dit moment nog geen systeem voor handen waarmee de banken accoord gaan. Martin Eelman uit De Cocksdorp wil de opheldering: wordt de „Molengat" vervangen in het jaar 2000 of pas in 2005? In de Teso-stukken worden beide jaartallen genoemd. Hoogerhei de: „We kijken niet op vijf jaar". Als het schip technisch en economisch is verouderd, wordt het vervangen. Dat zal in het jaar 2000 of wat later zijn, In elk geval wordt op dat moment de maximum vervoerscapaciteit bereikt, tenzij besloten zou worden schepen met drie autodekken te bouwen en/of extra havens te maken, onder andere op Balgzand, waardoor meer dan twee schepen de dienst kunnen on derhouden. Dat laatste wordt voor Texel onaanvaardbaar geacht, zodat het beleid gericht moet zijn op con solidatie. Solidair Bert Weijdt deed een beroep op de solidariteit van de aandeelhouders. Nu het merendeel van de aandelen in handen dreigt te komen van niet- Texelaars, wordt het unieke karakter van Teso bedreigd De nieuwe aan deelhouders willen de structuur zoda nig veranderen dat er winst wordt gemaakt die zij in hun zakken kunnen steken. „Verkoop daarom uw aandeel niet!" Mevrouw Trial-Rab klaagde dat de bedrijfsfilm van Teso niet precies op het aangekondigde tijdstip was uitge zonden, waardoor ze er geen comple te video-opname van had kunnen maken. Ze vond dat Teso een video band in de handel moet brengen. President-commissaris Bakker: „Ik vind dat de directeur daarvoor moet zorgen". Mevrouw Peters uit Den Burg was blij met de speciale „cabines" voor ouderen en invaliden ter hoogte van het rijwieldek, maar vond dat er meer controle moest zijn door het perso neel. „Als ik daar alleen zit en er overkomt mij iets, merkt niemand het". Hoogerheide beloofde te zullen nagaan of de bemanning die op het fietsendek moet letten, ook het oog kan houden op de bejaardensalons. Culinair Traditiegetrouw werd de aandeelhou dersvergadering afgesloten met een koud buffet van grote culinaire klas se, dat de aandeelhouders volgens Bob Bakker moesten beschouwen als een „bescheiden dividend" Iets der gelijks was ook beweerd in de on langs uitgebrachte bedrijfsfilm en mogelijk was dat de oorzaak van de opvallend grote belangstelling voor deze vergadering. Er waren meer aandeelhouders dan waarop de men sen van het Havenrestaurant in eer ste instantie hadden gerekend, maar dat probleem was blijkbaar snel op gelost. Naar aanleiding van ervarin gen in het verleden kreeg ieder eerst een garnalencocktail op zijn tafel, zo dat dit onderdeel van het buffet in elk geval eerlijk werd verdeeld. Ver volgens kon ieder in de rij gaan staan om zichzelf een of meerdere malen te bedienen. Chef-kok Willem („Pa rel"! Roeper-voor de microfoon: „Er is genoeg voor iedereen. Doe het maar rustig aan. We hebben tijd zat". Ruit vernield. In de Warmoesstraat is vorige week de ruit van een voorma lige shoarmazaak ingegooid. Van de dader is een signalement bekend. Schapen los. Op Westergeest liepen vorige week op een ochtend 15 20 schapen los. Toen de politie ter plaat se kwam had iemand de dieren al in een weiland gedreven. Explosieven. Bij werkzaamheden aan een bunker bij paal 20 zijn weer ex plosieven gevonden. In overleg met de Duik- en Demonteergroep is een zoekactie naar projectielen op de be wuste plaats belegd. Motorcrosser. Een jachtopzichter trof in de duinen bij Den Hoorn een mo torcrosser aan. Deze 20-jarige inwo ner van Den Hoorn werd op de bon geslingerd. Het Teso-bestuur betreurt de voortgaande verkoop van aandelen aan personen buiten het eiland en zal niet werkloos blijven toe zien. Directeur Theo Hoogerheide kondigde in de aandeelhou dersvergadering van vrijdag aan dat binnenkort een statutenwijziging wordt voorgesteld waarmee de verkoop van aandelen aan niet-Texelaars wordt ontmoedigd of tegengegaan. Over de aard van deze maatregelen bewaarde hij echter nog het stilzwijgen. Marco Bakker uit Den Hoorn en Gert- Jan Keijser uit Den Burg slaagden voor het PTT-certificaat kabel lassen. In het centrum van Den Burg hebben zaterdag enige baldadigheden plaats gevonden. Rond 03.00 uur werd in de Parkstraat een bloembak omge gooid. In de Weverstraat werd een buitenlamp en een vlag ontvreemd en een lantaarnpaal vernield. De vlag is inmiddels teruggevonden. De poli tie vraagt eventuele getuigen zich bij haar te melden. Tijdens de markt zal maandag op de Binnenburg een kraam tegen vivisec tie staan. Het was de bedoeling dat dit in oktober al zou gebeuren, maar wegens ziekte werd uitgeweken naar 11 november. Ter gelegenheid van de ze heugelijke datum krijgen kinderen bij de kraam een chocolade muis. Beslissingen zullen vallen in een bui tengewone vergadering van aandeel houders, die waarschijnlijk in januari wordt gehouden. Tegelijk zullen de statuten worden aangepast aan nieu we Europese richtlijnen. De laatste jaren zijn veel van de to taal 1885 Teso-aandelen in niet- Texelse handen gekomen, een gevolg van de opvallend hoge prijs die zij bij verkoop opbrengen. Momenteel wordt voor een aandeel van f5,- f480,- betaald, een aandeel van f25,- brengt dus f2400,- op. Degenen die voor deze verleiding bezwijken, drei gen nu te veroorzaken dat niet- Texelaars een meerderheidsbelang krijgen in de onderneming. Van het nominale aandelenkapitaal is momen teel nog 51,7% in handen van Texe laars, maar dat percentage blijft gestaag zakken. Bedreiging Er wordt vanuit gegaan dat die over- kantse aandeelhouders merendeels met geïnteresseerd zijn in de idealen van Teso en liever geld zien. Als zij de meerderheid krijgen en ze zouden erin slagen zich te organiseren, zou den ze de onderneming naar hun hand kunnen zetten. Het zou bijvoor beeld mogelijk zijn dat zij andere commissarissen benoemen die bereid zijn de statuten van Teso te verande ren, waardoor er een andere dividend- regelingkomt, die dan betaald zou moeten worden uit extra tariefsverho gingen. Dat is de meest ingrijpende karakterverandering die men zich bij Teso kan voorstellen, want de onder neming heeft nu als doel het op de meest voordelige wijze onderhouden van een hoogwaardige veerdienst en niet het maken van winst. Naar aanleiding van vragen van aan deelhouder Joop van der Meer, deel de president-commissaris Bakker vrijdag mee dat er wel sprake is van enige concentratie van aandelen. Zo zijn er vier personen die voor dui zend gulden of meer aandelen heb ben. Eén (de firma Doeksen van Ter schelling) beschikt zelfs over 11% van de aandelen. Een bedrijf dat se rieus te kennen heeft gegeven inte resse te hebben voor Teso is de autobusonderneming NZH. De direc teur jhr drs Testa heeft dat peroon- lijk aan Hoogerheide laten weten. ,,Maar wij zijn niet in hèm geïnteres seerd. Zo'n busbedrijf heeft niets toe te voegen aan Teso", aldus Bakker, die vreesde dat Teso dan mag die nen om onrendabele NZH-buslijnen te subsidiëren. ,,De NZH-directeur heeft makkelijk praten want in alle kilometers die hij maakt zit een over heidsbijdrage, dus van ons allemaal. Die meneer moeten we nooit zeg genschap geven in de NV Teso". Het zou leuk geweest zijn als directeur Testa zich in deze discussie had ge mengd, maar dat kon niet want hij had op het laatste moment laten weten verhinderd te zijn. Er was wel een andere overkantse aandeelhouder die het woord voerde en daarmee op welkome wijze de waarschuwingen van het Teso- bestuur onderstreepte. Dat was de heer R. Gooskens uit Amsterdam, die zich in de rondvraag afkeurend uitliet over de huidige dividendregeling en het bestuur opriep het dividend te verhogen „tot een na-oorlogs niveau". Twee keer de helft Gooskens wilde weten welke maatre gelen het bestuur precies zal nemen om Teso tegen een overval van niet- Texelaars te beschermen en infor meerde ook naar het salaris van di recteur Hoogerheide. Op de eerste vraag kreeg Gooskens geen ant woord van Hoogerheide. Op de twee de wel „Mijn salaris is twee keer de helft". Wat betreft de exploitatieresultaten van Teso in het thans lopende jaar kan weinig met zekerheid worden ge zegd omdat er nog vijf maanden zijn te gaan, waarin het vooral van de weersomstandigheden zal afhangen hoe groot het vervoersaanbod zal zijn. Teso houdt rekening met een verlies van een half tot driekwart mil joen gulden. Hoogerheide: „Maar dat is voor de niet naar winstmaximalisa tie strevende Teso geen enkel probleem".

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7