Cjrocn 2waf"t-Jéxel s in het Nieuw Texels project erieus bestuderen" >n-directeur bij opening windmolenpark: „Ondernemer wordt gebruikt als financiële melkkoe" Gasprijs wordt verlaagd s» Griek en Boekei terug van Amerikaanse trip SH GVT-presentatie van hoog niveau Energieweek voldoet aan verwachtingen College zinspeelt op stadswachten 1lissen dijk en duinenrij Gescheiden huisvuil Beloning voor tip inzake vernieling to's beschadigd bij sing op tractor timer verkeerszondaar eslag genomen k Contract getekend voor zonneboilers TVO stuurt boze brief aan gemeente Vuurwerk bij de opening van het windmolenpark. (Foto's Frans Hopman) RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10631 DINSDAG 12 NOVEMBER 1991 dvertenties, abonnementen, etc «ld en de Rooy Bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220-14111. e Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon .12741. iverktijd deze week tot en met dinsdag a s. e Graaft, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los fl.20 door Klaas Bonne Het scheiden van het Texels huisvuil Wordt nog deze maand een feit Hoewel dat bij de simpele zielen Toch nog tot wat vragen leidt Want Hannes scharrelt van het Zwaantje Naar de Karseboom van Frans Raakt door 't schuiven van zijn lading Bij de Vismarkt uit balans Bezoekt toch nog De Twaalf Ba leken In het middenachtelijk uur Trekt op de thuisreis in de Parkstraat Een kroketje uit de muur Telt op een bankie bij de vijver Aan de rand van het plantsoen Nog de schamele restanten Van zijn ouderdomspensioen Maar Antje stond hem op te wachten Achter de ligusterheg En sprak verbolgen: 'k zet je eerdaags Bij de vulles aan de weg Maar daarmee is de zaak voor Antje Nog niet volledig opgelost Hoort Hannes bij 't gewone vulles Of hoort-ie nou bij het compost? mers nu met heffingen opgezadeld voor luifels, vlaggen, etc. die niet eens op gemeentelijke eigendommen zijn aangebracht. „Óndernemers mo gen gemeentegrond wèl schoonhou den, maar worden voor de afvoer van het afval óók nog extra belast." De door de gemeente geopperde sug gestie, dat ondernemers de kosten moeten doorberekenen gaat volgens TVO niet op. „Uit concurrentie over wegingen is dat niet gewenst. De meeste van de voorzieningen waar voor precariorechten moeten worden betaald zorgen voor een aantrekkelijk straatbeeld, bevorderen de sfeer en geven karakter aan de omgeving en genoegen aan het publiek. Ook de voorgestelde verhoging van de reini gingsrechten - b en w willen de kosten voor een 240 liter container voor bedrijven met vijftig procent ver hogen - is volgens TVO misplaatst „Wij kunnen er niet bij dat verwer king van 240 liter bedrijfsafval méér kost dan 240liter ander afval (waar van de kosten met „slechts" 25 pro cent worden verhoogd). Het heeft er alle schijn van dat de ondernemers door de gemeente te gemakkelijk als financiële melkkoe worden gebruikt." i De eigenaar van een grijze Opel Re- kord die in de nacht van zaterdag op zondag door onbekenden werd be schadigd, looft een beloning uit van /250,- voor de tip, die tot aanhou ding van de dader leidt. De auto was geparkeerd aan de Gravenstraat. De antenne werd vernield en de rechter buitenspiegel werd verwijderd en honderd meter verder achtergelaten. Volgens de eigenaar, een 30-jarige in woner van Den Burg, moet de vernie ling hebben plaatsgevonden tussen middernacht en zes uur zondagoch tend. IV Pen Energiebedrijf Noordholland is bereid het plan om op I op grootschalige wijze schone energie op te wekken, se- te bestuderen. Dat zei drs. D.P. Don, economisch directeur de NV Pen, in een eerste reactie op het vorige week door exelse Groen Links-fractie gepresenteerde voorstel. Burge ster A. Schipper gaf te kennen dat b en w het plan, mits undig onderbouwd, zullen ondersteunen. bestuur betreft mag het Pen er van uit gaan dat zij een welwillend oor zal vinden als zij de provincie moet helpen om te voldoen aan de eis, die is vastgelegd in een met het rijk gesloten convenant, dat Noordholland in het jaar 2000 een windenergiever mogen van 250 Megawatt moet ha len. Het moet toch mogelijk zijn in het toch wel gevoelige gebied, dat Texel nu eenmaal is, op geconcen treerde wijze, meer windmolens te realiseren", betoogde Schipper. Hij kreeg bijval van ir. D. Kooman, al gemeen directeur van NedWind uit Nieuwegein, de leverancier van de vier windturbines. Kooman suggereer de in zijn speech dat het mogelijk moet zijn om in 1995, na de sluiting van de centrale, de totale Texelse stroombehoefte door middel van win denergie te voldoen. Volgens Kooman zou dit tegen dezelfde kostprijs kun nen als van conventioneel opgewekte stroom. Lees verder pagina 3 tcteur Don: ..We staan positief tegenover ideeën, die met milieubesparing en energiebe- g hebben te maken.'' officiële opening van het Ou- ilder windturbinepark, vrijdag- ig, was de bedreigde Texelse lelegenheid een veelbesproken werp. De burgemeester uitte ileurstelling over het verlies van waardige arbeidsplaatsen na ig van de Pen- iciteitscentrale in 1995. lalvergroting is economisch digbaar en technisch allemaal lijk, maar voor de Texelse ge- utomobilist op de Pontweg donderdagavond te laat in de dat een landbouwtrekker met nelheid van 20 km/uur voor lit reed. Hierdoor botste hij ter e van de Van der Sterreweg 'op de tractor en kwam op de «de rijstrook. Daarbij raakte hij igemoetkomende personenwa- hteropkomende chauffeur, een ige inwoner van Den Burg, op volle snelheid (80 kilo- ar) tegen de trekker. De wagen towel aan de voorzijde als aan ter achterzijde flink beschadigd, sgen van de tegemoetkomende 'obilist, een 38-jarige Hoornder, so de linkerzijde flinke deuken sssen op. De trekker werd aan terzijde beschadigd. Niemand gewond. jarige bromfietser uit Den 1 maakte het vorige week wel Wt. Na een rit door de We- aat in Den Burg hield de politie san en constateerde tal van ge- lo aan zijn vervoermiddel. De toerde brommer werd uit het le' genomen. k dat cilinderinhoud van de «ts groter was dan 50 cc, "an na technisch onderzoek "a politie tal van andere gebre- l3n het licht. Zo was er geen l<e'ingsplaatje en ontbrak de "islrem met handle en kabel in l®heel. Ook produceerde de f|ets te veel lawaai. De eigenaar laen bekeuring en besloot vrij- afstand van zijn vervoermiddel meenschap een verarming. Het is bijzonder moeilijk om vergelijkbaar werk naar het eiland toe te halen. Ik vraag me af of het niet juist zou zijn, dat provincie en rijk voor het eiland Texel in deze een eigen beleid zouden formuleren. Het kan toch niet de bedoeling zijn, ook gelet op de ontwikkelingen in de landbouw en visserij, dat dit gebied straks al leen maar recreatiegebied is." Schipper herinnerde de genodigden aan de toezegging van de Pen- directie om het gemeentebestuur te helpen bij het zoeken naar vervan gende, gelijkwaardige werkgelegen heid. „En het Pen heeft ons wat de stroomvoorziening betreft nooit in de steek gelaten, dus in dit geval ook niet", grapte de burgemeester met een serieuze ondertoon. Het plan van Groen Links (met be hulp van zonnewarmte, waterkracht en wind stroom opwekken, in combi natie met onderzoek en voorlichting) zou goed in het straatje van Pen en gemeente passen. „We staan positief tegenover ideeën, die met milieu besparing en energiebeheersing te maken hebben", aldus de heer Don desgevraagd. Méér windmolens? Burgemeester Schipper brak een lans voor de plaatsing van méér windmo lens op Texel. „Wat het gemeente- 30 miljoen Don wees erop dat het Pen voor zul ke projecten kan putten uit een fonds, het Milieu Actie Plan, waarin zich liefst 30 miljoen gulden bevindt. De gezamenlijke energiebedrijven hebben zich verplicht dit bedrag de komende tien jaar te besteden aan o.a. alternatieve energie en voorlich ting. Doelstellingen zijn onder meer het terugdringen van de C02-uitstoot en opvoeren van de produktie van windenergie. Een deel van de investe ring van het vrijdag geopende „wind- park Texel" wordt uit het fonds gedekt. Groen Links wil dat de Pen- directie een onderzoek naar de haal baarheid van het project financiert. Nader commentaar kon Don niet ge ven, omdat hij pas vrijdagmiddag op de hoogte werd gebracht van het plan. Pen-directiesecretaris Van der Poel was met hem van mening dat „het Pen ten aanzien van Texel een morele verplichting heeft om mee te denken over zinnige projecten die werkgelegenheid opleveren". „Alleen dat is al reden om het plan serieus te bestuderen", aldus Van der Poel. De voorgenomen plaatsing van zonneboilerinstallaties in 26 nieuw te bouwen recreatiewonin gen in vakantiecentrum Denne noord, kreeg donderdag een officieel tintje door het onderte kenen van een intentieverklaring. In die verklaring staat dat Denne noord op een nader te bepalen moment in 1992 de electrisch naverwarmde installaties met een vatinhoud van 240 liter en een collector van 2,6 m2 laat instal leren en dat Dennenoord daar een huur van f 17,90 ex BTW per maand voor betaalt. In de verklaring wordt de mogelijkheid open gelaten dat het vakantie- centrum de boilers koopt inplaats van huurt, als dat interessanter is. Een definitief besluit daarover moet voor het eind van dit jaar zijn genomen. Met het projekt is f62000,- subsidie gemoeid. Het voornemen bestaat om ook 36 andere recreatiewoningen, die moeten verrijzen op het tot het Dennenoord-bedrijf behorende terrein De Bol, van zonneboilers te voorzien, zodat uiteindelijk het tapwater in totaal 62 huizen gro tendeels door de zon zal worden verwarmd. De foto toont leg van den Berg (links) van Dennenoord en Dirk Lap van het PEN, terwijl zij met een handdruk de intentie verklaring beklinken. Foto Harry de Graat) Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) heeft een boze brief aan het college van b en w gestuurd. Het TVO spreekt zijn ongenoegen uit over de hoogte en verhoging van de gemeentelijke belastingen zoals bouwleges, reinigingrechten en pre cariorechten, waarvan laatstgenoem de in vijf jaar tijd maarliefst met vijfhonderd procent zijn verhoogd. „Kosten die ten goede komen aan het algemeen belang worden afge wenteld op de ondernemers", aldus het TVO, dat b en w vraagt de besluitvorming te heroverwegen en met TVO in overleg te treden. De verhoging van tarieven en be lastingen voor 1992, zoals die door b en w in de begroting zijn voorgesteld vloeien voort uit het voornemen een kostendekkend tarief voor dienstver lening van de gemeente na te stre ven. De trendmatige verhoging van de bouwleges met drie procent, de reinigingsrechten met 25 procent en een verdubbeling van de precario rechten gaat volgens TVO alle perken te buiten. „En dat terwijl ons uit oog punt van ruimtelijke ordening, wel stand en algemeen belang al geruime tijd allerlei beperkingen worden opge legd." TVO bepleit de huur van ge meentegrond door ondernemers (precariorechten) geheel te laten ver vallen. „Er bestaat geen enkel ver band tussen de beleids uitgangspunten en de buitensporige tariefsverhoging door de gemeente", aldus het TVO. De ondernemers vin den het rechtvaardiger om benodigde middelen als algemene heffing uit de onroerend goedbelasting (OGB) te halen. „Daardoor bespaart de ge meente zich de kostbare inning en registratiekosten. Merkwaardig ge noeg worden de tarieven de ÖGB ge lijk gehouden en zelfs niet trendmatig verhoogd, terwijl Texel toch de laagste tarieven van Nederland han teert." Doorberekenen Volgens TVO worden de onderne-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1