Goed camerawerk in Schip gestrand" I „Voorstel stadswacht is in voorbereiding" j'll n Schipper wil bodewoning hom Inbraak in schuur Geestelijke energie Kabelexploitanten willen Oudeschild op net aansluiten Gemeente-avond in Doopsgezinde kerk Louis van Dijk treedt op in hotel Opduin Hoorzitting over Den Burg-centrum Fietsen vernield Overstekend mei door auto geraal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 NOVEMBER Werkfoto van een der opnamen voor ..Schip gestrand". Vrijwel alle binnenshuisopnamen werden gemaakt in de woning van de iamilie Hohner in de Zwaanstraat in Den Burg. (Foto Simon Smit) Een speelfilm waarin plaatselijk bekende acteurs optreden in de eigen omgeving is altijd een succes. Zelfs als er van een behoor lijk verhaal geen sprake is, als het geluid niet klopt en als de re gie en montage niet deugen. Het geeft allemaal niets want het feest van herkenning dat zo'n film voor eigen publiek betekent, maakt alles ruimschoots goed. Gelukkig was de film „Schip gestrand" die donderdagavond in Ci nema Texel zijn zeer officiële premiè re beleefde, ook om andere redenen goed. De Texelse filmclub „Take 88" en tientallen andere Texelaars hebben er langdurig en met overgave aan ge werkt en dat is goed te zien, althans voor de bioscoopbezoeker die weet wat er allemaal voor komt kijken om zoiets op acceptabele wijze tot stand te brengen. Mooie beelden De kwaliteit van de film wordt vooral bepaald door het camerawerk, ver zorgd door Jaap Eelman en Simon Smit, die ook verantwoordelijk waren voor geluid en licht. Goed van kleur, compositie en standpunt, maximaal gebruik makend van het gratis ter be schikking staande decor in de vorm van het Texelse landschap en toeval lig aanwezige woninginterieurs die speciaal voor deze in het begin van deze eeuw spelende film leken te zijn gemaakt. Ook de costumering en gri me getuigden van een bijna professi onal aanpak, maar voor de rest maakte „Schip gestrand" de ver wachtingen niet helemaal waar. Me de door het feit dat al meer dan drie jaar geleden aan de film werd begon nen, de publiciteit die eraan is gege ven en de nogal pretentieuze sfeer rond de première (met rode loper op het plein voor de Cinema) waren die verwachtingen iets hoog gespannen. Geluid Regisseur Paul van Hoof deed overi gens in zijn toespraakje tot de 200 belangstellenden zijn best om de mensen ervan te doordringen dat zij op amateurwerk moesten rekenen. Hij vertelde dat het geluid bij de film een niet opgelost probleem was ge weest. Omdat film en geluidsband niet (zoals bij video) één geheel vor men, is het practisch onmogelijk om lipsynchroniteit te bereiken. Dat bleek overigens erg mee te vallen. Wie erop lette zag dat beeld en geluid wel eens niet samenvielen, maar dat was nauwelijks storend. Zoals er wel meer fouten waren die je in vakwerk niet zult aantreffen, maar die niet echt afbreuk deden aan de totaa lindruk. Traag Wel jammer was dat het in de film opgediende verhaal, aangekondigd als een .geromantiseerde documentaire", te weinig om het lijf had. Dat verhaal is dan ook in één zin verteld: Texelse dorpelingen komen op een zondag in 1926 uit hun bed, gaan naar de kerk en krijgen halverwege de dienst te horen dat er een schip is gestrand, waarna iedereen naar het strand rent. Punt uit. Een leuke, afrondende ont knoping ontbreekt. Van de stranding zelf en wat zich daarbij heeft af gespeeld, zien we niets. Toch duurt de film een dik half uur (gemonteerd uit anderhalf uur materiaal) en de gang van zaken is dan ook traag. Als alle dorpelingen uit hun bed zijn gestapt, is de film al voor meer dan de helft voorbij. Gelukkig is het alle maal best het aankijken waard omdat het mooi en met gevoel voor humor is gefilmd. Voor Texelse kijkers is het zelfs erg leuk, voor zover de persona ges tenminste niet door costuum of grimage onherkenbaar zijn gemaakt. Is er iets mooiers denkbaar dan de omvangrijke Truus Witte van „De Veen", in bed liggend met de al even schilderachtige Lieuwe Schouwstra? Er klonk donderdag tenminste elke keer weer een zucht van blijdschap en verlichting als er weer iemand op het witte doek was ontmaskerd en daarna gelukkig lang genoeg in beeld bleef om er eens goed voor te gaan zitten. Veel werk De filmclub heeft heel wat overhoop gehaald, wat vooral tot uitdrukking kwam bij de vrij massale scènes in de kerk van Oosterend, waar tiental len prachtig gecostumeerde Texelaars bijeen komen om naar de donder preek van de dominee te luisteren. Het heeft niet aan gratis medewer king ontbroken. Zo heeft met name de dansgroep van de Folklore zich nogal uitgesloofd en werd het lied dat de kerkgangers ten beste gaven in werkelijkheid gezongen door leden van de Historische Vereniging. Die opnamen in de kerk horen overigens tot de beste uit de film, met een leu ke predikantsvertolking door Aris van Zeijlen. In die fase van de rolprent leek toegewerkt te worden naar een interessante verwikkeling, maar de film doofde daarop direkt als een nachtkaars. Dat gaf een katterig ge voel bij de toeschouwers. Zou een vervolg er niet alsnog aangeknoopt kunnen worden? Laat (bij voorbeeld) dat jonge stel dat in het begin van de film ontwaakt in de hooiberg, iets beleven dat te maken heeft met de stranding. In elk geval is te wensen dat de filmclub doorgaat op deze weg. Het samen maken van een film biedt vooral in de Texelse situatie rui me artistieke en technische mogelijk heden, Mensen met uiteenlopende vaardigheden kunnen bijzonder vruchtbaar samenwerken en hebben haast elk denkbaar Hollands decor di rect voor de greep Voorprogramma De première werd avondvullend om dat er een uitgebreid voorprogramma was, bestaande uit vroegere produc ten van de filmclub, films die door clubs op het vasteland waren ge maakt en zelfs enkele reclamefilmp jes die door Take 88 voor Texelse bedrijven waren vervaardigd. Het was leuk vergelijkingsmateriaal, want dui delijk werd dat de Texelse filmclub er steeds meer slag van krijgt en in elk geval geen slecht figuur slaat bij overkantse clubs. Een van die films van elders („Een laken teveel") bood een afgerond verhaal met veel actie en was in dat opzicht beter dan „Schip gestrand". Bijzonder aardig waren de op video gemaakte reclamespotjes, waarmee de filmclub een deel van de gelden had verworven die nodig waren om de hoofdfilm te financieren. Pogingen om subsidie te krijgen waren mislukt. De beste spot was ongetwijfeld die over het assurantie-, hypotheken- en spaarbedrijf Siebe Waaijer, maar ook de reclamefilmpjes voor Vissers Bouw- en Timmerbedrijf en Bosma woninginrichting kregen terecht applaus. In enn schuur aan de Stuifweg is in de nacht van zaterdag op zondag in gebroken. Een groot aantal goederen niet een totale waarde van ruim tweeduizend gulden werd buitge maakt. Ontvreemd werden o.a. slijp tollen, een boormachine, een acculader en tulpebollen. De gedu peerde is een 40-jarige man uit Oosterend; deze deed zondag aangif te bij de politie. Volgens de politie heeft de dader zich toegang ver schaft door een gat in de achter muur. De zaak wordt uitgezocht door de technische recherche. De energieweek bracht me tot na denken (wat immers de bedoeling was) over het wezen van energie. En ik kwam tot de conclusie dat er slechts 3 oorspronkelijke bronnen van energie zijn: water, wind en zon. Daarvan zijn alle andere vormen - zoals olie, steenkool, enz. afgeleid. Maar terwijl water, wind en zon „schoon" zijn, zijn de andere - afgeleide- vormen „vuil". Daarom klinkt toch vandaag de roep: „Wees zuinig met (vooral afgeleide!) energie. En: terug naar de oorspronkelijke. Dit is een zeer sprekende les voor ons, mensen van 1991, wat onze geestelij ke energie betreft. Want die is minstens net zo belangrijk. En bezin- nig hierop is van een nog groter be lang, omdat er een geestelijke energiecrisis dreigt (of: reeds is) met veel fataler gevolgen. (Ook hangt on ze manier van omgang met natuurlij ke energie hier nauw mee samen!) Eigenlijk zouden we hierover ook minstens een week van bezinning uit moeten trekken. Zullen wij „Texe laars", ook daarin het voortouw ne men? De belangrijkste vraag is dan eerst: Wat zijn de oorspronkelijke geestelijke energiebronnen? Wat zijn de afgeleide vormen (waardoor de problemen ontstaan?) En wat bete kent voor ons persoonlijk de roep: Te rug naar de oorspronkelijke (schone) bron?! Jan en Paula Brouwer Den Burg. De kern van Filmclub Take 88 met een strandingsomament rond de projektor: Paul van Hoof. Ida Vlaming, Jaap Eelman en Simon Smit. Foto Harry de Graal) Deze week onderzoekt Kabeltex B.V. of Oudeschild in navolging van Den Burg aan het Texelse kabelnet kan worden toegevoegd. Indien tachtig procent van de huishoudens positief reageert op de voorinschrijving die hen deze week wordt toegezonden, zal in de eerste helft van 1992 met de aanleg een begin worden ge maakt. Voor de overige buitendorpen lijkt kabeltelevisie nog ver weg, de kosten daarvoor zijn voorlopig nog te hoog. In Oudeschild blijkt gezien het aantal satellietschotels dat inmiddels is aan gebracht ruime belangstelling voor een groot zenderaanbod te bestaan. In hoeverre de schotelbezetting de animo voor een kabelaansluiting zal beïnvloeden is nog maar de vraag. Kabelexploitant Gert Jan Schoorl: „Inmiddels is het zenderaanbod dat wij de kabelabonnees kunnen bieden aanmerkelijk groter dan hetgeen de schotelbezitters kunnen ontvangen." Recentelijk heeft een enquête onder kabelkijkers in Den Burg ertoe geleid dat het zenderaanbod met ingang van 1 juli 1992 met zes televisiezen ders en 11 radiostations zal worden uitgebreid. De zenders BBC, Belgie één en twee en Duitsland blijken erg in trek bij de geënquêteerden. Kostenverhoging Zestig procent van de abonnees heeft ondanks de tariefsverhoging van ƒ17,25 tot 724,- per maand te kennen gegeven zenderuitbreiding te willen. De kostenverhoging is te wij ten aan de huur die PTT rekent voor de glasvezelkabel waarmee de pro gramma's van de nieuwe zenders naar het eiland worden doorgezon den. Kabeltex B.V. is op dit moment met de PTT in onderhandeling. „Mensen die bepaalde zenders als ongewenst beschouwen en deze wel kwijt willen komen helaas niet voor korting in aanmerking. Ze worden per satelliet ontvangen, en dat betekent dat de prijs daarvoor los staat van het aantal zenders." Hetzelfde pakket dat Den Burg nu heeft (vanaf juli '91 21 tv-zenders en 21 radiostations) zal In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg wordt 14 novem ber een gemeente-avond gehouden. Marisca van der Vaart zal op de avond, die als motto „Bericht uitBe- thanië" heeft meegekregen, verha len over haar werk als vrijwilligster op de bezette westelijke Jordaa- noever. Van der Vaart, die dit voorjaar naar Nederland terugkeerde, zal aan de hand van dia's een lezing houden over een tehuis in Bethanië. Als vrij willigster hielp Marisca van der Vaart, ook tijdens de Golfoorlog, in een ver- zorgingsthuis voor oude mensen en zwaar geestelijk gehandicapten. Ook is in dezelfde streek een kindertehuis voor wezen en in de steek gelaten kinderen. Het werk vindt plaats in bij voldoende animo ook aan de abonnees uit Oudeschild worden aan geboden. Met bekabeling van Oude schild is een investering van een half miljoen gemoeid, aldus Schoorl. Dinsdag 12 november De afdeling Stamboomonderj van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe Ui een bijeenkomst, aanvang 20 uur. Ook toegankelijk voor ge teresseerde niet-leden. In Cinema Texel draait „Back draft": 20.30 uur. Woensdag 13 november Om 9.30 uur begint in het Gi ne Kruis-gebouw aan de Witj kruislaan een koffieochtend ouder en kind. Elisabeth de\1 jer spreekt over homeopathie jonge kinderen. Entree f2,-. Donderdag 14 november In het zaaltje bij de kerk in d- Kogerstraat wordt een gemei avond van de Doopsgezinde meente Texel gehouden, aan, 20.00 uur. Marisca van der Vaart, die als vrijwilligster hei gewerkt in een opvanghuis ii thanië, zal aan de hand vam vertellen over haar ervaringen het tehuis gedurende de Gol foorlog. Voor de ondernemers van Di Cocksdorp/Eierland houdt dn G.A.M. Rood van de NMB- Postbank een lezing in hotel Nieuw Breda; aanvang 20.45 Hoogwater Oudeschili 10.37 en 2 11.10 en 0 00.14 en I 01.00 en I 02.04 en 1 03.17 en l 04.34 en l 05.40 en 1 Aan het strand is het ongeveer ew eerder hoog water. De zon komt li vember op om 08.02 uur op en ga der om 16.46 uur. 14 november ei kwartier; 1 5 november doodtij. Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 een conflictgebied. De bezetting van de westoever, landonteigening en bouw van Joodse nederzettingen in de naaste omgeving en tenslotte het verzet van de jonge generatie. Gezien de onlangs gehouden Midden- Oostenconferentie staan genoemde zaken volop in de actualiteit. Het te huis wordt gerund door de Christelij ke Friedesdienst, een organisatie van Grieks-Orthodoxe vrouwen, die sinds 1967 actief is op de Westelijke Jor- daanoever. De organisatie wordt van uit Nederland ondersteund. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op nr. 446608513 van de ABN- Amrobank in Zwolle, t.n.v. Kinderte huis Bethanië. Pianist Louis van Dijk treedt zondag 17 novembeer op in hotel Opduin in De Koog. De uitvoering begint om 15.30 uur, met in de pauze een Eng lish Tea. De entree bedraagt f 25,- per persoon. Reservering vooraf is gewenst, tel. 17445. „Hoewel nog niet alle leefbaar heidsproblemen zijn opgelost, zijn we op de goede weg. Er is een voor stel voor stadswachten in voorberei ding, evenals voor de afschaffing van de nachtcafés", aldus burge meester Schipper gisteravond in zijn reactie op de algemene beschouwin gen van de Texelse raadsfracties. De burgemeester vond het aardig dat verschillende fracties hun verhaal hadden verluchtigd met tekeningen of opvallende teksten. „Zo was er een plaatje waarop twee burge meesters tegelijk om zeep werden geholpen en wilde de PvdA vrijen met andere partijen. Tegen het in de praktijk brengen van beiden heb ik echter mijn bezwaren." De burgemeester is het met enkele raadsleden eens dat in de raad niet steeds moet worden herhaald wat in de commissievergaderingen al alle maal is gezegd. „Laat het bij de grote lijnen", was zijn raadgeving. Hij legde uit dat een organisatie als gemeente Texel, met de vele afdelin gen, er alles aan doet om de coördi natie te verbeteren, maar dat soms ongewild langs elkaar heen wordt ge werkt. „We proberen zo dienstbaar mogelijk te zijn naar de burgers toe. Dat geldt ook op gebied van post- De provincie houdt donderdagmiddag een hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan Den Burg-centrum. De bijeenkomst is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis in Den Burg, aanvang half twee. Het spreekrecht is beperkt tot de ge meente en degenen die in een eerder stadium van de procedure bezwaar hebben gemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag vond een 22-jarige Texelse haar fiets, die zij in de Molenstraat had gestald, beschadigd terug. Onverlaten hadden de dynamo, koplamp en achterlicht verwijderd en vernielden o.a. ventie len, rem- en versnellingskabels en achterspatbord. Dezelfde nacht viel ook de fiets van een 21-jarige inwoonster van Ensche de ten prooi aan baldadigheid. Klaar blijkelijk heeft de dader geprobeerd het slot te forceren, wat niet lukte. Wel werden achterlicht en jasbe- schermers „gesloopt". De fiets stond in de Hogerstraat. beantwoording en taalgebruik meentelijke stukken." Al Schipper kondigde aan dat bir kort een overzicht wordt gerit van taken die eigenlijk niet bij meente thuishoren. „Die moe: zoveel mogelijk afstoten, tenij raad anders beslist." Het verkopen van de bodewcr vond de burgervader geen go: „Het pand is zó met het raad verbonden, dat moet je niet ken. Bovendien is het een ges vergaderruimte." Het goed functioneren van dr lige brandweer op Texel staal partijen voorop, zo constateer Schipper. „De kosten baren i? zorgen. Maar de begroting vr. extra belast, er doet zich alle: verschuiving voor. We zitten' in een overgangsfase van eer weer op de oude leest geselt naar een nieuwe organisatie l ken als preventie en rampenb ding. Er volgt een nota, waa" noodzaak van een nieuwe ka' vervanging van materiaal aan komt." Een fietsend meisje, dat plots weg overstak, werd donder# Den Burg aangereden door ei 54-jarige inwoner van De Cot De aanrijding vond plaats op sing Beatrixlaan-Noordweste' liep goed af, er ontstond slee klein krasje op de auto.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2