akkers en boeren hebben aakjes goed voor elkaar mclusie bedrijfsbezoeken Energieweek: Groeten uit Tbilisi Onderhoudskade later gereed Kindertoneel in Oosterend Nieuwe voorzitter Windsurfclub Texel Zomerwerk steunt waterproject India Basketballers spelen promotiewedstrijd NMB-deskundige houdt lezing voor ondernemers van De Cocksdorp Geslaagd )te interesse rdouchekoppen litie bekeurt ieu-overtreder jpAG 12 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Toneelvereniging Oosterend speelt zaterdag om 16.00 uur het kinderto- neelstuk ,,De ti-ta-toverschool". En tree f\.- voor kinderen, f2,50 voor volwassenen. Op de ti-ta-toverschool zitten goede en slechte leerlingen klaar in de to- verklas. Ze wachten op hun meester- tovenaar. Maar tijdens de les gebeurt er iets en alles gaat fout, waarop druk wordt getoverd, maar ook ge konkeld. En of alles weer goed komt, is maar de vraag.... Gerrit Spanhaak heeft afscheid ge nomen als voorzitter van de Wind- surfclub Texel. Na negen jaar bestuursfuncties te hebben vervuld, moet hij ermee stoppen wegens ver anderingen in zijn dagelijks werk. Vrijdagavond werd door de club af scheid van hem genomen tijdens de najaarsvergadering, waarmee het surfseizoen 1991 werd afgesloten. Mede dank zij de inzet van Span haak, is de club erin geslaagd een goede accommodatie tot stand te brengen bij Dijkmanshuizen. Namens de club had hij zitting in de werk groep watersport van de Sportraad gezeten en is daarvan een tijd voor zitter geweest, ook in andere com missies en functies was hij actief voor de club. Als dank daarvoor werd hij vrijdag benoemd tot erelid en als geschenk werd hem een zittrapeze aangeboden. Tot nieuwe voorzitter werd me- destuurslid Wieb van den Berg uitge roepen. De vacature in het bestuur zal worden opgevuld door Menno Loning. Tijdens de vergadering werden ook de prijzen van het afgelopen seizoen uitgereikt. Helaas zijn niet alle ge plande wedstrijden gevaren omdat de wind het liet afweten. André van den Berg verwierf zowel het clubkampioenschap als het Texels kampioenschap. Voor het clubkampi oenschap behaalde hij even veel pun ten als nummer twee Jeroen de Geus, maar doorslaggevend was dat Van den Berg een beter resultaat had geboekt in de laatste wedstrijd. Omdat het voor André van den Berg de vijfde keer was dat hij clubkampi oen werd, mocht hij de Jaap Verhoeven-wisseltrofee houden. Ger rit Spanhaak heeft een nieuwe trofee beschikbaar gesteld. Na afloop van de vergadering werd een videofilm vertoond die was gemaakt van de Texelrace. Uitslagen: Clubkampioenschap: 1. André van den Berg (11 punten); 2. Jeroen de Geus (11 punten); 3. Menno Loning (16 punten). Texels kampioenschap: 1. André van den Berg (3 punten); 2. André Bar- horst (21,4 punten); 3. Jacob Roeper (27,7 punten). Ten behoeve van een waterproject in India werd tijdens de folklore afgelo pen zomer elke woensdag in de Her vormde kerk in Den Burg koffie geschonken. Het zomerwerk leverde maarliefst f3.637,60 en 32 zwach tels op. Het Interkerkelijk Vrouwen Contact Groep dankt ieder die in wel ke vorm dan ook heeft bijgedragen voor de medewerking. Paardesport. Afra Stoop heeft met haar paard Ikke ti|dens een wedstrijd in Anna Paulowna 122+ punten ge scoord in de klasse L-dressuur Dat was goed voor een winstpunt en de tweede prijs. Vrijdagavond werd in plaats van de gebruikelijk drie wedstrijden voor de eilandcompetitie basketball een pro motiewedstrijd gepeeld tussen het herenteam van De Mareis en een se lectie van heren uit de eilandcompe titie. Elke maand wordt namelijk één vrijdagavond benut voor iets speci aals, omdat bij het huidige aantal teams de eilandcompetitie anders te vroeg zou zijn afgelopen. De heren van De Mareis begonnen de strijd met zes spelers, terwijl het team uit de eilandcompetitie tot Nati onal Texel Lakers gedoopt, kon put ten uit acht spelers. Hoewel het een promotiewedstrijd was lieten de he ren een stevige pot basketball zien en probeerden de tegenstanders zo veel mogelijk van scoren af te hou den. De National Texel Lakers vonden in de eerste helft vaker het netje, door doelgerichter te werk te gaan. De heren van De Mareis waren op dat moment in aanvallend opzicht te statisch en keken bij de rust dan ook tegen een achterstand van 39-21 aan. Na een welkome verfrissing was door De Mareis afgesproken meer door de verdediging van de National Texel Lakers heen te gaan om zo doende de tegenstanders wat moeilij ker de gelegenheid te geven in balbezit te komen en te scoren. Dit lukte aardig, want in de tweede helft kwamen De Mareis op gelijke hoogte (27-27). Weliswaar werden de Natio nal Texel Lakers winnaar van de wed strijd met 66-48, de progessie in het spel van De Mareis geeft zeker hoop voor de bondswedstrijden. Dinsdag 12 november zal in verband met de enorme toeloop van heren een ander trainingsschema worden gevolgd. De heren van De Mareis trainen vanaf nu om 20.30 uur ge lijktijdig met de dames. De rest van de heren blijft trainen op de gebrui kelijke tijd, 19.30 uur. Programma 20.30 u. Attent-Datamarkt/Kap, Joke Hema 21.00 u. Hema-Time Out 12 Balcken 21.30 u. Twaalf Balcken-Vespertina Ti me Out Drs G.A.M. Rood houdt donderdag 14 november in hotel Nieuw Bre da" een lezing onder het motto Consument en kwaliteit" op uitno diging van de Ondernemersvereni ging De Cocksdorp-Eierland. Drs Rood is hoofd van de afdeling ondernemersvoorlichting van de NMB-Postbankgroep. Hij zal uitvoerig ingaan op het toenemend belang van de kwaliteitsfactor bij het promoten en verkopen van een produkt. Hij zal trachten zijn betoog zoveel mogelijk af te stemmen op de Texelse situatie. Nadere informatie over de avond is te krijgen bij Kees Swarthof van bar De Rog in de Kikkertstraat Edwin Smit, Klaas Hendrik Troost en Linda Goes uit Den Burg alsmede Femmy Saai uit De Cocksdorp slaag den voor het diploma machineschrij- ven. Ze werden opgeleid door het instituut Typotex (via openbare scho lengemeenschap De Hoogeberg) vol gens de normen van de VSLM. levredenheid blikt de organisa- m de Energieweek Texel terug i afgelopen week. „Het eiland proefgebied uitstekend beval- oordeelt coördinator Ton Tuin- Hij looft de medewerking van jven, gemeente en bevolking, p Texel opgedane ervaringen je diverse doelgroepen zijn vol- Tuinman bruikbaar voor ener- sparing elders in Nederland. in voor het verkrijgen van een [besparende douchekop tegen luceerde prijs, bleek een voltref- loor een tientje konden be tellenden een douchekop ihaffen met een normale ver waarde van ruim veertig gulden, verd van deze mogelijkheid ge- gemaakt, maar de voorraad te klein. Bedoeling was dat lood- sbedrijf Geus in Den Burg dui- exemplaren ter beschikking zou n. De fabrikant leverde echter de helft, zodat een aantal mt-kopers moest worden teleur- Id. Later kreeg Geus er nog erd koppen bij, maar daarmee »n met alle mensen worden ge- n. „We hebben lelijke telefoont- ihad, maar wij kunnen er niets oen", vertelt Dora Geus. chtster Paulien Pistor van het de initiatiefnemer van de actie, erop dat er sprake is van een iop"-actia „Bij de uitgifte van nnen hebben we de mensen nok op gewezen. Helaas zijn er voorpubliciteit getallen ge- d, waardoor een verkeerde in- s gewekt. De actie mocht met rdan een week duren, dus het t gebeuren met het aantal gele douchekoppen. Overigens en we'in het begin van de dat de actie niet zou slagen, iter kwam er een run op." Iieter Jan Geus is verder zeer ïf over het initiatief. „De men- fillen graag meedoen. Tot nog ïbben we geen klachten ge- over de waterbesparende dou- p. De straal is wat minder tig, maar qua capaciteit scheelt jf tot zes liter water." ganisatoren vinden dat de aan- uccesvol was. Er waren een ifzeggingen, waaronder van een recreatiebedrijf. „Uit de gege- konden we al bij voorbaat af lei- at er minimaal f7000,- per jaar «paren viel, maar toch haakte af", aldus Tuinman. Hierdoor :n bedrijven die op de wachtlijst en, alsnog met een bezoek ver- Tuinman: „Ik zou niet de nadruk i leggen op de 5 procent waar- t is misgegaan. Over het alge- was er een goede nwerking tussen de deelnemen- itanties en de bedrijven. Daar- zijn wij zeer te spreken over de rije ontvangst door de gemeen- verwacht dat wij in de toe- t bij andere projecten zeker zullen hebben van de deze sa- erking." Voorlichting 'eken is de organisatie ook over adewerking van de Texelaars, el de belangstelling in eerste in- fc tegenviel. Onder invloed van ibliciteit kwam de loop er toch werd de eerste voorlichtings- jlin De Cocksdorp slechts door ■andvol mensen bijgewoond, trokken de voorlichters een avonden later in Oosterend een bak. üssen, die de dag na de voor- rtgsavond het betreffende dorp Eden, werden goed bezocht, fn Pistor, die informatie gaf in vaterbesparingsbus", toont zich tevreden. „De mensen op Texel ^erg enthousiast. Sommigen 'en al te wachten voor de bus gearriveerd. We kregen erg veel toe vragen. Ook namen mensen ;igen douchekop mee om de ca- tie trad vrijdagmiddag op te len inwoner van De Waal nadat 'roek uitwees dat het terrein rif) bedrijf gedeeltelijke was «ld met gasolie. 'solie was afkomstig uit een fe op een geparkeerde aan jagen stond en werd gebruikt indbouwvoertuigen. Na het tan *erd de slang losgelaten, waar de slang achtergebleven ''°f telkens op de grond de. paciteit te vergelijken met de water besparende douchekop" Conclusies Een volledig overzicht is nog niet be schikbaar, maar toch kunnen al enke le conclusies uit het verloop van de Energieweek worden getrokken. Uit de bedrijfsbezoeken kwam naar voren dat in de agrarische sector nauwe lijks nog verdere besparingen moge lijk zijn. Tuinman: „De landbouwers blijken hun zaakjes goed voor elkaar te hebben. In technisch opzicht was dat geen verrassing. Maar de Novem let ook op factoren als organisatie en gedrag: ook dat zat bij de agrariërs wel snor." Verschillen Tussen grote en kleine bedrijven wa ren soms opmerkelijke verschillen te bespeuren. In de kleinere bedrijven - zeker in de gevallen waarin de eige naar tevens de exploitant is- waren de puntjes vaak op de i gezet, terwijl in veel grote bedrijven energie een ondergeschikte rol in de bedrijfsvoe ring speelt. Als voorbeeld noemt Tuinman een groot hotel, dat service en kwaliteit hoog in het vaandel heeft staan. „De eerste taak is gasten verzorgen, energieverbruik is geen hoofdzaak. Als gevolg van ons bezoek zal de leiding toch enkele ver beteringen aanbrengen." In de grote hotels en bungalowparken zijn vooral op het gebied van waterverbruik besparingen mogelijk, zo is de eerste indruk. De situatie in het midden- en kleinbe drijf varieert volgens de coördinator. „We zijn in bakkerijen geweest waar men alles perfect had geregeld. In sommige restaurants daarentegen kwamen we tot een hele lijst met punten waarop verbetering mogelijk was." Leerproject Het is niet de bedoeling dat elders in het land soortgelijke projecten zullen plaatsvinden. „De Energieweek Texel was een leerproject. Niet eerder zijn zóveel bedrijven bezocht en is er op zóveel factoren tegelijk gelet. Zo'n grootschajige aanpak kun je je echter niet elke keer veroorloven. De inge zette arbeid staat niet in verhouding tot de mogelijke besparing. Maar de op Texel opgedane ervaringen met de verscheidene doelgroepen kunnen we in de rest van Nederland weer ge bruiken. Branche-typische besparing sopties noemen we dat." Op Texel zelf blijft de campagne nog wel even nasudderen. Aan de hand van enquetes wil men het effect me ten; de laatste enquete wordt eind 1992 gehouden. Oude ketels ■prt texels Diefstal. Een 31 jarige vrouw uit De Waal ontdekte eind vorige week dat haar bromfiets was gestolen. De afgesloten Peugeot bromfiets stond gestald op een terrein aan de Spin- baan in Den Burg. Een 24-jarige vrouw uit Den Burg ontdekte dat haar eveneens afgeslo ten fiets van haar erf was ont vreemd. Datzelfde lot onderging het rijwiel van een 71-jarige Hagenaar. Zijn vervoermiddel stond gestald op het haventerrein in Oudeschild. Vernieling. Onbekenden draaien de laatste tijd herhaaldelijk lampen uit een overkapping in de Hogerstraat in Den Burg. De 22-jarige vrouw die de lampen steeds weer moet vervangen meldt dat de schade tot dusver ƒ125,- bedraagt. Vandalisme. De politie is op zoek naar mensen die getuige zijn geweest van de vernieling van een geparkeer de personenwagen. Van de auto, die op het Kerkplein in Oosterend stond, werden beide portieren donderdag nacht bekrast. Telefooncel. De ruit van een tele fooncel aan de Badweg in De Koog moest het vorige week ontgelden. Volgens de PTT hebben onbekende vandalen een schade van f 188,- op hun geweten. Opgevoerd. Een 17-jarige jongen uit Den Burg moet zijn bromfiets tij delijk missen. Omdat hij vrijdagmid dag met te hoge snelheid over de Hallerweg reed, besloot de politie zijn vervoermiddel voor technisch onder zoek uit het verkeer te nemen. van energiezuinige verlichting, zuini ger zijn met koel-apparatuur en pom pen. Soms stuitte één van de gemiddeld veertien teams, die dage lijks op pad waren, op situaties waar in zeer veel besparing mogelijk is. Een toevalstreffer was de ontdekking dat een ontluchtmgsventiel ontbrak in de ventilatie van een zwembad, wat op jaarbasis wel ƒ10.000,- scheelt. Telkens kregen de ondernemers een berekening inzake de investering en het uiteindelijke voordeel van de energiebesparende maatregelen. Vol gens coördinator Tuinman is het ge zamenlijk doorlichten van de bedrijven het grote pluspunt van de Energieweek geweest. „De mensen blijken vaak best redelijk op de hoog te. Maar het punt is dat je de tijd moet nemen om de energie-situatie door te nemen. De meesten komen er eenvoudigweg met aan toe. Onze bezoeken hebben dat in elk geval gestimuleerd. In sommige gevallen kwamen er ook oplossingen uit de bus, die dusdanig technisch zijn, dat de betrokkenen ze niet zelf hadden kunnen bedenken. Zo breng je de mensen op ideeën." Rapportage Van elk bezocht bedrijf is een korte, bondige rapportage gemaakt, die zal worden nagezonden en eventueel besproken. De resultaten worden daarnaast verwerkt in een algemeen rapport, dat in de loop van de ko mende weken wordt afgerond. Deze foto werd ons toegezonden vanuit Georgië. De plaat werd gemaakt in het kraamziekenhuis van Tbilisi en toont de couveuse die vorig jaar werd geschonken door Texel. Nogmaals werd harte lijk dank gezegd voor deze geste. De couveuse is continue „be zet", wat niet zo verwonderlijk is want het is de enige couveuse in het hele ziekenhuis... Veel voorkomende situaties op Texel zijn o.a.: oude c.v.-ketels die door hoog-rendementketels kunnen wor den vervangen, mogelijkheden tot plaatsing van tijdklokken, aanbrengen ocne/oeno voorzitter Gerrit Spanhaak met de oorkonde die hij zojuist heeft ontvangen (Foto André van den Berg) De onderhoudskade die momenteel in de veerhaven van 't Horntje wordt aangelegd, zal volgens plan in maart worden opgeleverd. Bij de aanvang van het werk bestond hoop dat het nog aanzienlijk eerder zou zijn, waar door een der Teso-dubbeldekkers reeds half december aan de nieuwe kade zou kunnen liggen, maar dat lukt niet. Er is enige weken vertraging ont staan, vooral door storm en hoogwa ter. De nieuwe kade wordt betrekkelijk laag, zodat hij bij extra hoog water wel eens blank zal komen te staan. Er wordt beweerd dat dit een ontwerp- of bouwfout is, maar vol gens Teso-directeur Th. Hoogerheide is de lage kade bewust zo gepland. Het voordeel is namelijk dat de tros sen waarmee het schip wordt vast gemaakt, dan vrij blijven van de kaderand zodat ze niet beschadigen en trekkracht goed verdeeld blijft. Het kan voorkomen dat het walper- soneel straks bij extra hoog water laarzen nodig heeft om op de kade te kunnen lopen, maar dat weegt op te gen de voordelen. Teso vindt het geen ramp dat een der dubbeldekkers de komende win ter nog op een andere plek in de ha ven moet liggen. In het verleden vond men dat nogal gevaarlijk omdat de faciliteiten om het schip ook bij zware storm op zijn plaats te hou den, eigenlijk ontoereikend waren. In de praktijk is echter inmiddels geble ken dat het meevalt en dat de risi co's voor een seizoen aanvaardbaar zijn. (Foto Bert Koning) Voorafgaand aan de opening van het windpark oriënteerde de twee Groen Links-statenleden zich op de lokatie nabij de Nioz-haven. Links Maria Wiebosch-Steeman, rechts Coby Schoondergang-Horikx. In het midden hun gastheren Peter Bakker en Jaap Vlaming. Komend voorjaar zal de complete provinciale Groen Links-fractie een werkbezoek aan Texel brengen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7