„Tunnel onder Pontweg is duur en vrouwonvriendelijk Gevaarlijke overgang Hoornderweg Relatienota sgale Polen euwe projectleider imerrecreatiewerk Herfsttoernooi voor bowlers ir Snelle raadsvergadering Van Asselt wil rem op verkeer De Koog DERDAG 14 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ikaan medewerkers lijkt voor leliekweker Jeep Hoogenbosch een jeerlijks terugkerend probleem te worden. Maandag werden op zijn bedrijf Ut politie twee illegale Polen opgepakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 hiktheid tegen te vallen. Je moet er wel bedenken dat in het verle- de ervaringen met Polen ook niet I even gunstig waren. In vergelij- met Nederlandse leliewerkers, rde uitvalspercentages de vijftig ent kunnen overschrijden, vallen ijfers dus wel mee." Inderdaad er van de vier Hollanders die voor een periode van tien weken g toegewezen er nu nog één aan werk te zijn. Dijt zegt grote pro- ren te hebben bij het vinden van oende medewerkers. Bolwerk wel z'n best de vacatures zo mogelijk in te vullen, maar het oneelsverloop blijft groot, waar de tijd ontbreekt om de mensen werken. Een deel van de men- blijkt gewoon niet geschikt te voor het werk", aldus Dijt. Dat aast Hoogenbosch niets. „De sen die tijdelijk aan de slag wil- ibeslissen meestal kort voor aan- j van het werk. Ook Bolwerk kan niet op tijd voldoende arbeid- ibod garanderen." Hoogenbosch rt zich er mateloos aan dat pas et begin van de oogst, als blijkt er een tekort is, de werkvergun- voor Polen mag worden aange- igd. „In de praktijk is dat veel te Afgewezen ir Hoogenbosch werd bij het Cen- I Bureau voor Arbeidsvoorziening A) een aanvraag ingediend voor Polen. Jan Kuiper van Bolwerk: ewel wij de Rijswijkse dienst heb- geadviseerd dertien van de ge- Igde vergunningen te verlenen, dde aanvraag afgewezen." Het (blijft van mening dat er voldoen- werkwilligen in de EG zijn om het k uit te voeren. Hoogenbosch tóe zich door urgent personeels- tek gedwongen een grote groep !n bij het werk in te schakelen, ens de bollenkweker waren over- sinstanties al tijden bekend met feit dat op het bedrijf aan de Ro- lijk op grote schaal illegale werk ers vertoefden, maar werd dit tóikend toegestaan, m van het college van b en w, ronder burgemeester Schipper m vorige week gehoor aan de odiging van Hoogenbosch zich de |ongste ontwikkelingen op zijn kijf op de hoogte te stellen. Tij- is een rondgang door het bedrijf in de gemeentebestuurders zich ioerig informeren, waarbij ook de eidsproblematiek aan de orde am. Schipper ziet in de gebeurte- sen van maandag echter geen di recte aanleiding stappen te ondernemen. „Het college onderkent wel dat sprake is van een zorgelijke situatie die onze aandacht heeft", al dus Schipper in een eerste reactie. Hij sluit niet uit dat b en w zich ac tiever met de sector zal bemoeien, indien het bedrijfsleven daartoe een dringend beroep doet op de ge meente. Getipt Op het bedrijf van Hoogenbosch ver liep mede door de Poolse hulp de le lieverwerking voorspoedig en zag het ernaar uit dat komende week de per soneelsbezetting al kon worden inge krompen. Dat de inval juist in deze laatste drukke week heeft plaatsge vonden is volgens Hoogenbosch wel te verklaren. „De Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen heeft het een tijd door de vingers gezien, maar moest gezien de druk van bovenaf uiteinde lijk een daad stellen." Op de Teso- boot werden de opsporingsambte naren echter door oplettende Texe laars gesignaleerd, die deze informa tie razendsnel aan Hoogenbosch doorgaven. Twee Polen waren maan dagmiddag echter niet tijdig vertrok ken en werden door de speurders opgepakt. De paspoorten van het tweetal, dat onmiddellijk het land moesten verlaten, werden aanvanke lijk afgenomen maar later op de dag weer teruggegeven. Hoogenbosch heeft inmiddels een advocaat inge schakeld om de weigering van de door hem aangevraagde werkvergun ningen aan te vechten. Hij zegt aan alle voorwaarden, waaronder tijdige melding van de vacatures, te hebben voldaan. De kans bestaat dat de lelie kweker door een rechterlijke beslis sing alsnog de gewenst werkvergunningen krijgt toegewezen. „Helaas zal op dat moment het werk bij ons grotendeels wel achter de rug zijn", aldus een teleurgestelde Hoo genbosch. Teleurgesteld Hij en andere Texelse leliekwekerijen die een bezoek kregen van de vreem delingenpolitie, zijn behoorlijk van hun stuk gebracht door de jongste ge beurtenissen. Collega Hein Dijt be treurt het incident, juist nu door de goede opbrengst en gezonde bollen een goed seizoen leek te worden. „Kwekers en medewerkers zijn de du pe van een falend overheidsbeleid." Uit angst voor nieuwe invallen durft Hoogenbosch voorlopig geen Polen meer aan het werk tezetten. Op dit moment heeft hij daardoor nog maar zo'n dertien losse krachten in dienst. „Juist nu het personeel goed is inge werkt, moeten mensen aan de ver- werkingslijn handelingen verrichten die ze niet gewend zijn. Tegen het IArchieffoto Frans Hopman) eind van het seizoen vergt dat van mensen met onvoldoende ervaring extra inspanning en aanpassingsver mogen. Het zal onherroepelijk tot klachten van de afnemers leidden." Eerder kwam de ambitieuze leliekwe ker in het nieuws omdat hij één mil joen gulden had geïnvesteerd om de efficiency binnen zijn bedrijf te ver groten. „De ervaring met het spoelen van de lelies hebben de verwachtin gen ruimschoots overtroffen. De ver werking gaat aanmerkelijk sneller en schoner. Ook de medewerkers weten dat te waarderen." Imago Schone werkomstandigheden en een goede beloning zijn volgens Kuiper noodzakelijk voor een goede ver standhouding tussen werkgever en personeel en kunnen het imago van de leliesector aanmerkelijk verbete ren. Aan deugdelijke afspraken, huis vesting, geduld en begrip wordt door de leren meer waarde gehecht dan de Poolse mensen, die eerder voor het werk in de lelies werden aange trokken, aldus de Bolwerk- coórdinator. Kritiek op de stichting vindt hij onterecht. „Onze taak is werkgevers van medewerkers te voorzien, volgens mij slagen wij daar afdoende in. Wat mij betreft zal ook volgend jaar Bolwerk nog bestaan." Jaap Hoogenbosch meent dat het werk van de stichting „een druppel op een gloeiende plaat" is. „Er moesten in Noordholland duizend va catures worden ingevuld." Voor de lelietelers blijft het moeilijk te verte ren dat de Oosteuropeanen niet meer aan de slag mogen. „Ze wilden graag in Nederland werken en kwamen op het moment wij dat wilden", stelt Hoogenbosch. Volgens Kuiper neemt het bedrijf van Hoogenbosch in de Texelse leliewereld een uitzonde ringspositie in. „Het oogstseizoen be gint op een erg vroeg tijdstip, wanneer nog veel mensen nog in de horeca werkzaam zijn. Ik hoor vanuit de overige leliebedrijven op dit mo ment geen ontevreden geluiden." Negatief Kweker Maarten Koorn, die net als Hoogenbosch ook contractueel aan de stichting uit Schagen is verbon den, blijkt echter wél naarstig op zoek naar mensen. Zijn ervaringen met de door Bolwerk toegewezen le ren waren negatief. „Ik heb ze vorige week de wacht aangezegd, ze had den meer belangstelling voor feest vieren dan voor werken." Ook Koorn was voorgaande jaren deels aange wezen op Poolse hulp, maar heeft grotendeels op eigen initiatief toch voldoende mensen kunnen aan trekken. 26-jarige Klaas Blaak uit Leeuw in is de nieuwe projectleider van recreatiewerk van de Texelse «traad. Hij is daarmee de opvol van Klaas van der Weide, die per iptember een baan in Drente vaardde. Blaaks functie zal moge- mede worden gefinancierd door ministerie van WVC, als gevolg een uitspraak van de Raad van te, die vorige week bepaalde dat rijkssubsidie voor STK- etionarissen niet mag worden Pgezet. s Blaak volgde een opleiding aan tógeschool Noord-Nederland in 'warden en specialiseerde zich nadien in recreatiewerk. Drie jaar ge leden was hij al eens op Texel actief. Vervolgens liep hij stage bij het Ne derlands centrum voor recreatiewerk in Amersfoort. Hij hield zich daar voornamelijk bezitg met het organise ren en uitvoeren van diverse trainin gen en workshops. Na de stage bleef hij op freelance-basis bij het centrum werken. Onder meer begeleidde Blaak recreatieteams in de provincie Lim burg, Utrecht en Gelderland. Op Texel zal hij naast het recreatiewerk ook de jeugdtrainingen verzorgen bij de voet balverenigingen Texelse Boys en s.v. De Koog. „Om in de komende jaren het recrea tiewerk op Texel in stand te houden, of -liever- uit te breiden, zal er goed moeten worden gekeken naar de groei van de recreatiemarkt aan de ene kant en de leefbaarheid op het 7 superieure audiosystemen Bang&OlllfSGn Te zien en te horen bij- Jan Brouwer Spinbaan 15. Tel 02220-15130 eiland aan de andere kant", meent Blaak. Hij verwacht kwaliteitverbete ring te bereiken door samenwerking tussen de recreatie-opleidingen en de Texelse bedrijven die het recreatie werk afnemen. De Texelse bowlers hebben afgelopen weekend bij bowling De Koogel een herfsttoernooi gehouden. Rob Beum- kes, Henk Plaatsman en Janny Mets begonnen vrijdag gelijk met hoge scores van 238, 215 en 222. Ook zaterdag en zondag werd er goed ge gooid. Pas na veel rekenwerk werd bekend wie zou aantreden in de fina les. Het verschil tussen het eerste en het laatste team bedroeg slechts 88 punten. Na een spannende strijd over drie ga mes werd de finale beslist door het team Hotel de Weal (Rob Beumkes en Henk Plaatsman). Tweede werden moeder en dochter Van der Slikke en derde was team Tabacshop 't Cen trum (Marco van der Vis en Erik Daalder). Alle raadsleden waren het het dinsdagavond over eens: er moet iets gebeuren aan de gevaarlijke kruising Hoornderweg/Pontweg. Met name voor fietsers. Maar over de manier waarop kon geen overeenstemming worden bereikt. Vandaar dat wethouder Baren- dregt onderzoek toezegde naar alle geopperde mogelijkheden. Hoewel zijn VVD-partijgenote Erna Eelman erop aandrong kon hij niet garanderen dat hij vóór de begrotingsbehandeling van vol gende week al enige resultaten op papier heeft. De raadsvergadering verliep vlot. Om half tien liet burgemeester Schipper zijn hamer neerkomen ter sluiting van de bijeenkomst. Sparen de raadsleden hun krachten voor vol gende week? Gelein Jansen (CDA) zag als oplos sing van het probleem Hoornderweg het meest in door fietsers met de hand te bedienen stoplichten. Een mini-rotonde bood naar zijn mening voor deze kwetsbare groep wegge bruikers geen uitkomst. Cor Kuip (Texels Belang) wees dit idee van de hand omdat het hoge energiekosten met zich mee zou brengen („Zeker ƒ6000,- ƒ7000,- per jaar"). Hij was voor een rotonde of een tunnel. Erna Eelman wees erop dat uitzwaai ende vrachtwagens op een rotonde juist gevaar opleveren voor fietsers. Kuip antwoordde dat het niet de be doeling is fietsers op de rotonde te laten komen. Hij wil voor hen een speciaal pad langs de voorziening maken. Zijn partijgenoot Poster op perde elders in het land („in minder ontwikkelde gebieden dan Texel") een rotonde te gaan bekijken. Een tunnel vond Erna Eelman duur en vrouwonvriendelijk. „En stoplichten? Nee, ik vind dat één fietser geen tweehonderd auto's mag laten stop pen." Ze vroeg zich af onder wiens beheer de Pontweg eigenlijk valt, want als de provincie op 1 januari 1993 deze weg overneemt, zal de gemeente voor die tijd een voorzie ning moeten hebben gemaakt. Gelein Jansen zei dat op het vrouwonvrien delijke aspect van een tunnel in zijn partij was gewezen door de mannen! „Ik denk dat het wel meevalt, als we 'm maar breed en licht maken." Jaap Vlaming van Groen Links vroeg om een vergelijkend onderzoek van alle opties en dat idee werd door de wethouder gevolgd. Te elfder ure heeft ook onafhankelijk raadslid Jan van Asselt zijn algeme ne beschouwing op de gemeentebe groting ingediend. In een bondig commentaar schenkt Van Asselt re latief veel aandacht aan kwesties die spelen in De Koog. Hij pleit voor maatregelen tegen het vele verkeer dat de Pontweg via de Dorpsstraat het dorp in spuit. Inmiddels hebben b en w toegezegd dat de verkeerssi tuatie aldaar onder de loep zal wor den genomen. Van Asselt stelt verder vragen over de aanpassing van Dorpsstraat en Badweg. „Wordt dit de weg die door de ondernemers wordt gewenst?" Hij VERVOLG VAN PAGINA 1 vindt dat de uitvoering (gedeeltelijk) door de overheid moet worden ge subsidieerd. Ook informeert Van As selt naar de stand van zaken in het tussengebied in 't Stappeland en of er een oplossing voor het oud papier in zicht is. Evenals andere fracties heeft hij be denkingen over de opbrengst van de toeristenbelasting. „De tijd is rijp om toeristenbelasting per bed te heffen", aldus Van Asselt. „Eventueel met een differentiatie zoals we die ken nen bij het omzetten van slaapplaat sen." Wethouder Terpstra beloofde deze week dat het inningssysteem binnenkort kritisch zal worden beke ken. Van Asselt wil dat de gemeente met- agrarische activiteiten uit het buiten gebied weert. Als voorbeeld noemt hij bosaanplant en recreatie uitbreiding in agrarisch gebied. „Vroeg of laat botsen deze takken met elkaar. Beter is te streven naar concentratie. Serieuze, beginnende agrariërs moeten een reële kans krij gen, maar hobbyboeren niet." Realisering van de golfbaan en het vakantieverblijf voor demente bejaar den („De Zonnehof") ziet Van Asselt niet meer zitten. Hij stelt voor om op zoek te gaan naar andere gegadig den. Verder vindt de voormalig Texels Belang-man dat Texel als visserij gemeente een standpunt moet inne men inzake de vangstbeperkingen op Noord- en Waddenzee. Ook neemt hij het op voor de burgers, die jaarlijks zwaarder worden belast. „Al meerde re jaren gaat het op Texel zo dat in de loop van het jaar meevallers ko men aanwaaien. Daar zouden we bij het opstellen van de begroting reke ning mee moeten houden." college er alles aan zal doen om uit breiding van het relatienotagebied op Texel tegen te gaan. Desgevraagd herhaalt hij dit standpunt: „Onze stra tegie is erop gericht elke meter land bouwgrond te handhaven. Dat is niet alleen van belang voor de landbouw, maar ook voor de totale economi sche structuur van Texel. Een zwak kere landbouw leidt tot een verdergaande eenzijdige ontwikkeling van de werkgelegenheid, waarvoor bij de opening van het Pen- windmolenpark en op de Teso- aandeelhoudersvergadering ook al werd gewaarschuwd. Daarnaast kun nen wij niet accepteren dat hoog waardige landbouwgrond moet worden ingeleverd voor natuurontwik keling." Eén lijn De GS-brief moet nog door het colle ge worden besproken, maar Baren- dregt kondigt al aan dat b en w één lijn zullen trekken met de landbou worganisaties. „We hebben overeen komstige belangen", aldus de wethouder. Teleurgesteld is het college vooral over het gebrek aan overleg met GS. „GS gaan niet in op de vraag of de eerste fase relatienota op Texel eigen lijk wel is voltooid. Wij vinden dat de eerste fase eerst moet worden geëvalueerd. Ook moeten GS uit de doeken doen wat er met de opmer kingen van de hoorzitting in het Ha venrestaurant is gedaan. Rinus Kuiper windt zich op over de toon die GS in hun brief aanslaan. „Ik noem het provocerend wanneer GS opmerken dat zij het rijksbeleid in deze van harte ondersteunen. Hoe kun je zoiets opmerken, als je weet hoe de kaarten liggen op Texel. Gede puteerde Tielrooy zou beter moeten weten. Naast actie en protest op Texel hebben we ook de moeite ge nomen om in Haarlem ons standpunt met argumenten te verdedigen. Ik be treur het dat GS hierop niet reage ren." LEI-onderzoek Zodra de resultaten'van het onder zoek door het Landbouw Economisch Instituut (LEI) bekend zijh, zullen GS contact opnemen met het Texelse college van b en w. GS beloven dat in hun brief aan de gemeente. Ver wacht wordt dat het onderzoek, ge richt op de gevolgen voor de landbouw van invoering van de twee de fase relatienota, binnenkort is af gerond. B en w hadden onder meer kritiek op het late stadium waarin de gemeente op de hoogte is gesteld van de plan nen. De provincie excuseert zich door te stellen dat overleg met o.a. ge meenten is voorzien in een latere fa se. Dat gebeurt pas in het kader van de door de provinciale commissie Be heer Landbouwgronden op te stellen Zes gebieden op Texel zijn door de provincie aangewezen voor tweede fase relatienota of na tuurontwikkeling. Totaal is 870 ha landbouwgrond in het geding. geïntegreerde plannen. Texel staat op de planning voor 1993. „Dit neemt niet weg dat wij het op prijs stellen om in de tussentijd met uw college - als daar aanleiding voor is- van ge dachten te wisselen", schrijven GS nu. Noodzaak GS gaan voorts in op de vraag welke noodzaak er is om op Texel verder te gaan met de toepassing van de rela tienota. „Het betreft de wens van het rijk (die door GS van harte wordt ondersteund) om in twintig tot dertig jaar een voldoende oppervlakte land bouwgrond onder de werking van het relatienotabeleid te brengen. Bedoe ling is om in dat areaal beheerson- dersteunmg ten behoeve van natuur en landschap tot stand te brengen." Om dit beleid te doen slagen is het volgens GS nodig om de tweede fase in één keer aan te pakken. Dan kun nen over „een breed front" overeen komsten worden afgesloten en gronden verworven. GS benadrukken dat beide zaken op vrijwillige basis gebeuren. Bestemmingsplan „Het aanwijzen van relatienotagebie- den is als zodanig geen aanleiding om een bestemmingsplan te herzien", antwoorden GS op een andere vraag van b en w. Toepassing van de rela tienota voltrekt zich binnen de agrari sche bestemming van de betreffende gronden. Voor natuurontwikkeling (waarbij agrarische grond wordt om gevormd in natuurgebied) liggen de zaken anders. De GS-voorstellen hier toe zullen worden afgewogen bij de herziening van het streekplan Kop van Noordholland en Texel. Streek plannen kunnen wel tot wijziging van bestemmingsplannen leiden.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5