Politierechter tilt zwaar aan verboden wapenbezit 06-113* PROGRAMMA SINT INTOCHTEN Tekstvastheid probleem voor 't Amateurtje Hoge geldboete voor mishandeling Hoofdrol voor souffleuse? Texelaars voor de balie ALARM n| ALS ELKE SECONDE TELT Den Burg en Oudeschild De Koog Oosterend Den Hoorn De Cocksdorp De Waal OPHEFFINGSUITVERKOOP van 500 stuks exclusieve lederen kleding! lederen dames herenjacks 179,00 lederen dames herenjassen 199,00 lederen piloten motorjacks v.a. 299,00 div. lammycoats 349,00 PROFITEER NU! 100 exclusieve modellen BRUIDSJAPONNEN 1991 div. accessoires 20 tot 50% korting Waalderstraat houdt decembermaand-actie Cursussen Witte Ei Hervormde zusterkri vieren jubilea Bungalowbouv in discussie PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 NOVEMBER „Niemand zegt van plan te zijn de wapens bij een overval te gebruiken, maar wat gebeurt er als de geweren in verkeerde handen vallen?" Politie rechter mr. A.C. Haverkate tilde zwaar aan het illegale wapenbezit waarvoor twee Texelaars zich vrijdag in de Helderse rechtbank moesten verantwoorden. Overtreding van de Opiumwet, waarvoor één van deze verdachten en zijn vriendin terecht stonden, werd door de politierechter mild bestraft. Een andere Texelaar, die een eiland- genoot een tand uit de mond had geslagen, kreeg een boete van f750,-. De politie stuitte bij een inval in de woning van een 23-jarige en een 32-jarige Texelaar op 8 januari van dit jaar op een aantal semi-automatische geweren met geluiddempers. Ook werden bijbehorende munitie en een kijker in beslag genomen. In het huis van de 23-jarige man troffen agenten daarnaast een set wurgstokjes, een aantal zakken soft-drugs en een blik hennepzaad aan. De verdovende mid delen bleken eigendom van zijn 25-jarige vriendin, woonachtig op hetzelfde adres. De Flobert-geweren waren door de 23-jarige verdachte in België, waar vuurwapens vrij verkrijg baar zijn, aangeschaft. Uit verhoor bleek dat met het wapentuig uitslui tend op blikjes en schietschijven werd gemikt en dat het in het verle den werd gebruikt om op konijnen en fazanten te stropen. „De jachtopzie ners controleren de laatste jaren steeds fanatieker. Uit de verklaring maak ik op dat de wapens sindsdien niet meer voor stroperij worden ge bruikt", concludeerde de politierech ter. Hennep-planter Officier van justitie, mr. C.P.A.C. van Riel, twijfelde aan de juistheid van de verklaring. „Het Openbaar Ministerie Om 13.40 uur arriveert de Goedheiligman zaterdag per stoomboot in de haven van Oudeschild. Hij wordt welkom geheten door de burgemeester en een ontvangstcomité. Tegen 14.15 uur reist de Sint naar Den Burg. Te paard maakt hij vanaf 14.30 uur een rondgang door Den Burg, vooraf ge gaan door de fanfare KTF. Hij wordt begeleid door ruitertjes van ponyclub De Kleppertjes. De route die wordt gevolgd is: Schilderend, Weverstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, Burgerhoutstraat, Kogerstraat, Hogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, doorbraak Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Julianastraat en Wilheminalaan. Vanaf 14.40 uur is d'Ouwe Ulo geopend. In het jongerengedeelte Time Out start om 14.55 uur een poppenkastvoorstelling, die eindigt met een bezoek van de sint. In de voorspeelruimte verzorgt Rob Valkenburg een programma en ook daar maakt de heilige zijn opwachting. Alle kinderen uit De Koog tot en met groep 4 worden met een bus naar de sint-intocht in Oudeschild gebracht. De bus vertrekt om 13.00 uur, dus iedereen die mee wil moet rond 12.45 uur aanwezig zijn. Op de te rugweg staat de jonge sinterklaas-fans een verrassing te wachten. Sinterklaas start om 14.30 uur bij garage Westend een rondgang door Oosterend. Excelsior zorgt voor muzikale begeleiding. Na afloop is in De Bijenkorf een gezellige bijeenkomst met de kinderen van het dorp. De heilige Nicolaas start om 15.00 uur een rondgang door Den Hoorn bij Martha's hoeve. DEK gaat voorop Na een half uur maakt hij zijn opwach ting in dorpshuis De Waldhoorn, waar een feestelijke bijeenkomst met verschillende optredens is. In het noordelijkste dorp van het eiland komt de sint om 16.00 uur aan. KTF zorgt voor muzikale begeleiding tijdens zijn intocht. Om 16.30 uur praat de goedheiligman met de kinderen van het dorp in het Eierlandse Huis. Omdat al die intochten op één dag wat te veel werden voor de oude man, heeft de Sint besloten een weekje later, dus op zaterdag 30 novem ber, naar De Waal te gaan. Hij komt daar om 15.00 uur aan en houdt een feestelijke bijeenkomst tot 17.00 uur in de gymzaal van De Wielewaal. kortingen van 30 tot 70% alles in div. kleuren maten Waar: De verkoop vindt plaats op vrijdag 22 november van 12.00 tot 20.00 uur in hotel de Lindeboom, Groeneplaats 14, Den Burg, tel. 02220-12041. Inl. 08380-23755. Nu ook in dezelfde zaal expositieverkoop van olieverfschilderijen faillisementspartij, 20 tot 50% korting, div. soorten lijsten naar keus. tilt zwaar aan verboden wapenbezit. Het excuus dat de verdachte aan voert om het bezit van wurgstokjes goed te praten - om zijn armen te trainen - is kletskoek." Volgens de of ficier biedt het fitness-centrum een beter alternatief. Hij eiste tegen de wapenbezitter een geldboete van ƒ500,- en één maand gevangenisstraf (voorwaardelijk), met een proeftijd van twee jaar. Tegen een 32-jarige kennis, die het gezien de aanwezigheid van hennep in de woning van de verdachte ver standiger vond enkele geweren bij hem onder te brengen, stelde de offi cier zich milder op. Eis: één maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Hilariteit in de rechtszaal ontstond toen de of ficier het werk van deze handlanger (o.a. helmplanten) verkeerd verstond. „Hennep-planter?". Bezit van soft drugs, volgens de verklaring voor eigen gebruik en voor kennissen, kwam de 25-jarige vrouw te staan op een eis van 7100,-. „Gezien haar geringe budget als studente is die straf zwaar genoeg", verklaarde de officier. Onthutsend Advocaat mr. L.L. Bonsel, die aanvan kelijk door één verdachte, maar ter elfder ure ook door de andere twee in de arm was genomen, benadrukte in zijn pleidooi dat de vuurwapens al geruime tijd niet meer werden ge bruikt. „Helaas zijn de geweren niet voor 1 september vorig jaar op het politiebureau afgeleverd, toen dat nog boetevrij mogelijk was." Door het be zit van wurgstokjes - „een zwaarbela den woord" - kon de raadsman de eis wel voorstellen. „Dit zijn echter geen zware criminelen uit hartje Am sterdam." De verwijzing naar strafba re feiten die in het verleden hadden plaatsgevonden deed de advocaat af als jeugdzonden. Hij vond dat de ver dachte die de wapens „uit veiligheid soverwegingen" in bewaring had genomen, gezien zijn blanco strafblad en door deze onthutsende gang naar de rechtbank al voldoende was gestraft. De Texelaars zelf betuigden alledrie spijt. „De wapens waren we in feite ai vergeten", aldus één van hen. Politierechter mr. Haverkate von niste voor de 23-jarige verdachte niettemin conform de eis. Dat bete kende voor de werkloze 7500,- boete, 1 maand voorwaardelijke gevange nisstraf (proeftijd twee jaar). Het von nis tegen zijn vriendin bleef beperkt tot een voorwaardelijke boete van 7100,-. De 32-jarige man kwam er genadig af met een voorwaardelijke celstraf van één maand (proeftijd twee jaar). Met een triomfantelijke glimlach op het gelaat verliet hij daarop de rechtszaal. Kaakslag Een 21-jarige Texelaar stond terecht omdat hij een plaatsgenoot bij het verlaten van een discotheek begin dit jaar had mishandeld. „Uw kaakslag kostte hem een tand, terwijl een tweede door de tandarts kon worden gered", aldus rechter Haverkate. De Texelaar verklaarde dat hij in de bom volle disco eerst zelf was geduwd en geslagen. „Ik had flink gedronken en was aangeschoten. Ik meende de da der te herkennen en na een woorden wisseling heb ik hem een knal gegeven." „Kennelijk niet zo zachtzin nig, want u hield er zelf een ge schaafde hand aan over. De tandarts heeft sindsdien een goede klant aan uw slachtoffer", aldus de politierech ter. Hij vroeg zich af waarom de ver dachte niet zo verstandig was geweest het hazepad te kiezen. „Wie de eerste klap uitdeelt heeft voor deel", opperde de beklaagde. Zijn ad vocaat had op deze uitspraak een variant. „Wie het hardst slaat, slaat het slechtst, want die moet te recht staan." Officier mr. Van Riel deed er nog een schepje bovenop. „Hij slaat iemand een tand uit z'n mond, maar vertikt het naderhand contact met de man op te nemen of hem een bloemetje te sturen." Vol gens de verdachte, die zijn daad nu betreurde, had hij het slachtoffer eni ge tijd terug, in het voorbijgaan wel degelijk excuses aangeboden. Streng „Alvorens mijn cliënt een klap uit deelde was hem eerst zelf een blauw oog geslagen, dat staat zwart op wit", aldus de raadsman. Over de schadevergoeding hadden de vaders van de amokmakers inmiddels con tact gehad, maar de tandartskosten zijn nog niet bekend", ging hij verder. In zijn pleidooi wees de advocaat er op dat de verdachte als student over beperkte middelen beschikt en pleitte voor eenvoorwaardelijke geldboete. Gezien de aard van het letsel von niste rechter Haverkate streng en conform de eis van de officier: 7750,-, te voldoen in drie termijnen van twee maanden. De ondernemers uit de Waal derstraat houden de komende maand een gezamenlijke actie. Bij drie trekkingen kunnen de klanten tal van prijzen winnen, waaronder een weekend Londen of Parijs, een videocamera, gratis gelegde vloerbe dekking en een volle boodschappen wagen. De actie start a.s. zaterdag, als Sint Nicolaas weer op het eiland aankomt, en loopt door tot en met 19 december. Net als verleden jaar zal de Waal derstraat feestelijk wprden versierd. Kerstbomen en verlichting bepalen het straatbeeld van de hoek Stenen plaats tot aan de aankoopcentrale. Aan de actie nemen elf winkeliers deel. Supermarkt Albert Heijn doet niet mee, maar fungeert wel als inle- veradres. Deze week krijgt iedereen via de post een formulier met vijf vakjes. Het is de bedoeling dat in elk vakje een stempel komt, afkomstig van vijf verschillende zaken. Men kan een stempel bemachtigen door iets te kopen bij één van de Wa.alderstraat-winkeliers, ongeacht de prijs. Als alle vakjes vol zijn, kan een nieuw formulier worden verkregen. Vroegtijdig ingeleverde formulieren doen met alle drie trekkingen mee, op de zaterdagen 6, 13 en 20 de cember in de AH-winkel. De prijzen worden bekend gemaakt in deze krant of de TC3. Klaverjasdrive. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt donder dag 21 november een open klaverjas drive gehouden. De kaartavond begint om 20.00 uur. Dinsdag 19 september In het kader van de begrotings behandeling reageert de gemeen teraad vanaf 14.00 uur op het commentaar dat b en w hebben gegeven op de algemene be schouwingen. De vergadering wordt om 19.30 voortgezet waarbij na discussie en stemmin gen over eventuele wijzigingen de begroting wordt vastgesteld. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook be langstellende niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Switch". Woensdag 20 november In het raadhuis heeft de commis sie voor volwasseneneducatie een openbare vergadering; 19.30 De Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp-Eierland hebben een wijnavond, verzorgd door Ger de Jong uit Oosterend. Hij vertelt over wijnen uit ver schillende strekeh en laat deze ook proeven. Aanvang 19.45 uur in Het Eierlandsche huis. Donderdag 21 november De raadscommissie voor finait cieel, economisch en technisd beleid heeft in het raadhuis ei openbare vergadering, aanvanj 19.30 uur. Onder andere word gesproken over de overdracht van het vuiloverslagstation en herbestrating van De Waal. Het TVO heeft in het Haven- restaurant van 't Horntje een voorlichtingsavond over kwali teitszorg in het Midden- en KJ bedrijf. Voorafgaand is een huishoudelijke vergadering (20 tot 20.30 uur) die alleen voor den toegankelijk is. Daarna is ke ondernemers welkom. De Meersportenvereniging Ter houdt in Het Koffiecentrum in Weverstraat algemene ledenvr gadering, aanvang 19.45 uur. In dorpshuis De Wielewaal in Waal wordt vanaf 20.00 uur: open klaverjasdrive gehouden Hoogwater Oudeschild 05.40 en 18 06.46 en 10 07.35 en 20 08.25 en 21 09.15 en 21 09.54 en 22 10.45 en 2! 11.20 en 23 Di. 19 Wo. 20 Do. 21 22 23 24 Ma. 25 Di. 26 Vr. Za. Zo. Aan het strand is het ongeveer eeni eerder hoog water. De zon komt 24 vember op om 8.14 en gaat ondero 16 38 uur. 21 november volle maa* november springtij. Voor de derde keer in enkele jaren werd op Texel „Geluk brengt scher ven" van de hier zo populaire Hans van Wijngaarden opgevoerd. Dit keer waagde 't Amateurtje uit De Waal zich aan deze klucht, die qua tekst sterk is. 't Amateurtje was dat be paald niet: de souffleuse kreeg bij kans een hoofdrol. Maar enkele goede spelers en vooral speelsters in de hoofdrollen maakten de start van het toneelseizoen toch nog de moei te waard. Toneelbloed vloeit rijkelijk door de aderen van broer en zus Ab Jan Wit te en Marjan Heerschap-Witte Zij speelden een echtpaar dat in ernst ige verwikkelingen raakt. Vrouw To is in verwachting en zeer afkerig van lo terijen. Man Ton doet daar stiekum aan mee en wint een gigantische prijs. Hoe hou je zoiets geheim? Hoe wel het eerste bedrijf stroef verliep, kwam het tweetal daarna op dreef, met name Marjan. Tekstvast en met een ongeëvenaarde mimiek werd zij de ster van de avond. Kees Zoetelief speelde de vader van Ton, die alles wel eventjes zal oplos sen. Als hij zijn hoofd om de hoek van de deur steekt, ligt de zaal al blauw. Toch verstoort zijn zeer mati ge beheersing van de tekst de grap pige momenten, die hij door zijn spel wel weet op te roepen. Roddeltante Zeer sterk was Tjitske Luiken in de rol van To's moeder. Fel en afkerig van haar „nietsnut van een schoon zoon" zette Luiken een heerlijk kren gerige schoonmoeder neer. Ook bij haar zat de rol er goed in, zodat ze zich helemaal kon uitleven in het spel. Riet Benson is de lotenver- koopster van het dorp. Hetty Beyert deed haar best, maar ze kon niet voorkomen dat het allemaal wat stijf- ,s jes en oplezerig overkwam. Thea Hin vormde als roddeltante Mien Klepper een nieuw hoogtepunt. Lekker plat pratend en met overdre ven spel kreeg ze de zaal aan haar voeten. Vooral in dialogen met Mar jan Heerschap kreeg het Waalder to neel haast een professionele aanblik! Ab Jan Witte speelt in een dubbelrol ook Mien's man Arie. Veel verkleden, maar het ging allemaal goed. Benauwd vogeltje Helaas kende de avond ook een diep tepunt. Wegens het uitvallen van één van de spelers werd Herman Barhorst er pas halverwege de repetities bij gehaald om de kleine rol van huis vriend Kees over te nemen. Mis schien dat de zaal meer begrip had gehad als dat voor het begin van het stuk even was gezegd. Barhorst zat nu als een benauwd vogeltje op de bank, strak starend naar souffleuse Truus Zoetelief. Als hij een poging deed zich te richten op het spel, gaf een peut in zijn zij van een medespe ler aan dat hij wat moest zeggen, waarop hij in een pijnlijk invallende stilte wanhopig probeerde op te van gen wat de souffleuse hem toeriep. Met veel improvisatie hier en daar werd geprobeerd er een mouw aan te passen. Voor een toneelvereniging is het een ramp als op hét laatste moment iemand afhaakt. Waarschijn lijk was dit de enige oplossing, en het is dapper van Barhorst dat hij het durfde te proberen. Helaas kwam Corine Plaatsman, die Kees' vrouw Ina speelde, door deze toestand niet echt uit de verf. Ze gaf af en toe de indruk wel wat in haar mars te hebben, maar haar tegenspe ler vroeg zoveel aandacht, dat i aan zichzelf toekwam. Clou te: Regisseur van het stuk was Jai man. De grime was keurig ven; door Regina Luiken en Ank PI» man. Bert Keyser tekende voor niek en decor, maar raakte in d pauze ziek naar huis. Dat was mer, want de clou van het ver! aan het eind, heeft te maken n geluid van een voordeurbel op juiste moment. Dat kwam nu i vroeg, maar een onverstoorba» jan Heerschap reageerde tactis ging door alsof er niets was gi Ab Jan Witte en Marjan Heerschap, beiden met toneelbloed in de aderen. Met het Sinterklaasfeest in hl uitzicht worden in atelier De l Engel, Warmoesstraat 52, tv» te cursussen gegeven. De eerste (het maken van een dikbilkabouter) wordt gegeven dagmorgen 22 en 29 novembi 9.15 tot 11.15 uur. De kosten i 730,— inclusief materiaal, exc vulwol. Opgave mogelijk tot d' dag 21 november 20.00 uur. Op de tweede cursus wordt e gemaakt van katoenen teddy, gestopt en met draaibare kop dematen. De hoogte is ongevi cm. Deze cursus, die in het w de van 29/30 november word ven is een zgn. „indraaicursus waardoor wat korting op de c susprijs wordt gegeven. De tijden zijn: vrijdagavond 2S 19.30 tot 22.00 uur en zaterd 30/11 van 13.00 tot 18.00 uu prijs inclusief materiaal, exclui wol is 775,- (normaal 785,-).1 mogelijk tot woensdag 27 no- 20.00 uur. Voor beide cursus: geldt dat ze alleen doorgaan I doende deelname. Inlichtinger opgave: Jeannet van Abs, tel De Hervormde Zusterkring Di uit Den Hoorn, opgericht op vember 1946, viert op dond< november het 45-jarig jubileu „Ons Huis" in Den Hoorn. Met dezelfde receptie zal het bestaan van de Hervormde Zi ring „Wees een Zegen" uit di Hendrikpolder worden gevierc vereniging werd op 6 februad opgericht. Zowel leden als ou van beide verenigingen zijn 15.30 tot 17.30 uur welkom Huis". Bij de raad viel dinsdagavond aarzeling te bespeuren over i ting van kampeerplaatsen na galows. In het recreatie-basii bepaalde grenzen aangegeve een maximaal aantal omzetti gebied. Cor Kuip van Texels I constateerde dat kapitaalkrai campinghouders die er snel I voorraad mogelijkheden ops< zodat er voor de anderen rvl blijft. „Er is capaciteit genoe bungalows. In het hoogseizo nen juist de mensen met cai tenten nergens een plekje vi Wethouder Barendregt en bi meester Schipper deelden zi en achtten het zinvol deze z nenkort opnieuw in discuss» IFoto Tessa de Greatll brengen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2